PDA

Zobacz pełną wersję : budowa na cudzej działce



08-05-2002, 19:14
Czy można wybudować własny dom na czyjejś działce. Na przykład dzieci u rodziców lub odwrotnie?

baba
08-05-2002, 20:22
Wybudować można, ale musisz pamiętać ze dom należy do tego do kogo należy ziemia! Więc w razie kłótni wyprowadzka z własnego domu na bruk. baba

08-05-2002, 21:01
Dzięki Baba. I nie ma żadnej możliwości bycia właścicielem domu? Tak jak np. jest się właścicielem mieszkania w bloku, który stoi na czyjejś ziemi...

Wowka
09-05-2002, 08:47
Zawiera się umowę użyczenia gruntu. (określenie - użyczenie- jest konieczne jeśli chce sie uniknąć płacenia kwot za dzierżawę a następnie wszystkich innych ceregieli z wypełnianiem comiesięczego druku PIT -5 i płacenia podatku dochodowego).
Rzeczywiście istnieje niebezpieczeństwo wypowiedzenia umowy użyczenia i wtedy naprawdę jest to duży problem.
Lecz drogi Anonimie- sądzę, że ten problem przemyślałeś i nie widzisz żadnych zagrożeń w relacji rodzice-dziecko.

09-05-2002, 09:02
ale jesli jest rodzenstwo, to wtedy dziedzieczenie obejmie rowniez ich.

Wowka
09-05-2002, 09:19
Testamentem można zapisać spadek nawet Fundacji Opieki Nad Dachowymi Kotami.
Napisałem, że prawdopodobnie Anonim przemyślał ten problem i w sumie "wie na czym stoi".

empi
09-05-2002, 09:55
Jest jeszcze jedna kwestia. Zbudowany dom podnosi wartość działki. Podatek przy zmianie własciciela będzie wyższy (US nie chce słyszeć, że Ty zbudowałeś dom, który teraz darowują Ci rodzice).

09-05-2002, 11:18
chodziło mi o dziedziczenie ustawowe a nie testamentowe.przy testamencie nalezy sie jeszcze zachowek.
a poza tym ja nie wiem co autor wie, a czego nie. skoro pyta to mowie o konsekwencjach.

krzysztofj
09-05-2002, 13:22
Ponadto blok nie stoi na cudzej działce. jeśli jest w nim np 32 mieszkania to każdy właściciel mieszkania jest wspólwłaścicielem działki w takiej części jak powierzchnia jego mieszkania do sumy powierzchni wszystkich mieszkań. Nie dotyczy to "spóldzielczego własnościowego prawa do lokalu" które jest własnością na niby.

krzysztofj
09-05-2002, 13:24
Najlepiej darować część działki, całą, albo współwłasnośc. Podatek od darowizny między krewnymi 1 st. niewielki albo żaden.

Wowka
09-05-2002, 13:41
Darowanie części działki jest niestety często dużym (i kosztownym)problemem. Po podziale, do każdej działki musi być swobodny dostęp czyli w praktyce należy przeznaczyć część terenu na drogę z wszystkimi tego konsekwencjami w przyszłości. Lub też ustanowić służebność.
Ponadto, należy wziąć także pod uwagę czynnik emocjonalny. Bardzo często dziadkowie, rodzice uchylili by wnukowi, dziecku nieba, ale źle by się czuli pozbywając się już za swojego życia swojej "ojcowizny". To jest naprawdę waźne

09-05-2002, 17:03
Jezeli dzialke mozna bez problemu podzielic - to dziel i "kupuj" od rodzicow. Do wszystkich konsekwencji o ktorych pisza forumowicze dochodzi jeszcze jedna rzecz: wszystkie formalnosci musi zalatwiac wlasciciel nieruchomosci (pozwolenia itp)!
Zycze powodzenia.

Cypel
09-05-2002, 17:19
Nie do końca prawda:
Mozna udzielic pelnomocnictwa np. autorowi projektu,
z ktorym podpisuje sie umowe na wykonanie projektu arch.,
budowlanego, projektów branzowych, dokonanie uzgodnien,
odrolnienie, uzyskanie pozwolenia na budowe itp.
Projektant "ustawiony" lokalnie zrobi to szybko,
sprawnie zaoszczedzajac inwestorowi czasu i nerwów.
Taka obsluga wcale nie musi byc droga.
Ja mialem projekt gotowy (z Muratora), ale architektowi
zlecilem adaptacje i wszystkie rzeczy powyzej.
Zapłacilem, jak dostalem pozwolenie na budowe, wszystko
co musialem zrobic to uzyskac klauzule prawomocnosci.
Pewne zmiany potem musialem wprowadzic, ale z innych
powodów.
jt

Cypel
09-05-2002, 17:24
A wracajac do tematu watku:
Ja bym dzielil i kupowal, problemów ze wspolwlasnoscia
moze byc cala masa, nawet jezeli obecnie rodzina zyje
w znakomitej komitywie. Ale kto wiec co sie stanie za
lat 10-15 nie mowiac o 30.
Poza tym sa kwestie podatku od spadku, przy wspolwlasnosci
bedziesz musial zaplacic podatek od spadku od polowy
wartosci Twojego domu. Przykro mowic o takich rzeczach,
ale zycie bywa brutalne.
jt

09-05-2002, 18:41
darowizna jest potem zaliczana do schedy spadkowej.dobrze gdyby spadkodawcy zwolnili od tego obowiazku.