PDA

Zobacz pełną wersję : Domek letniskowy lepiej w slońcu czy cieniu



jazwina
16-03-2010, 21:01
Jestem przed budowa domku letniskowego konstrukcji szkieletowej.
Działkę mam dużą i mogę wybierać czy lepiej żeby stał w pełnym słońcu , ale latem może być w nim gorąco.
Czy wybrać miejsce pod lasem zawsze w cieniu nad potokiem górskim. Tam jest zawsze cień i przyjemny chłód , ale obawiam się czy w domku nie będzie wilgoci.
Jaka lokalizacja dla domku tylko letniskowego jest bardziej korzystna ?

labas1
16-03-2010, 21:12
Wybuduj dwa, jeden w słońcu a drugi w cieniu, po roku jeden rozbierzesz :wink:

Andrzej Wilhelmi
16-03-2010, 21:24
Zdecydowanie w cieniu a w słońcu postaw leżak :wink: . Pozdrawiam.

retrofood
16-03-2010, 21:30
Zdecydowanie w cieniu a w słońcu postaw leżak :wink: . Pozdrawiam.

Ja bym leżak też w cieniu... Piwo się na słońcu grzeje za szybko...

Andrzej Wilhelmi
16-03-2010, 21:38
Tak trzeba postawić leżak aby nogi były w słońcu a reszta w cieniu :lol: . Oczywiście piwko też :D . Pozdrawiam.

CityMatic
16-03-2010, 21:42
Jeśli to możliwe- wybuduj na granicy światło- cienia, jeśli nie - w cieniu, a dlaczego...dom szkieletowy ciągle będzie "pracował" więc różnicę w temperaturze pomiędzy dniem(upalnym)a chłodniejszą nocą mogą być znaczne- będzie słychać jego pracę a to może nie sprzyjać spokojnemu snu w wolnych chwilach.
Dodatkowo działka ma służyć wypoczynkowi, a nagrzany dom i wypoczynek w słońcu nie jest przyjemny gdy chce się uciec od upału.
Zawsze można wyjść na słonko - jak piszesz działka jest duża.
Wilgoci spowodowanej cieniem czy rzeczką się nie przejmuj gdyż wilgoć występująca w powietrzu, a zagrażająca budowlą pojawia się sporadycznie w otwartej przestrzeni(sprzyjające warunki) obawiał bym się raczej wody-jeśli jest możliwość okresowych podtopień np: spływająca woda i wezbranie owej rzeczki-ale to realizuje się przez wyższe posadowienie domku np na kamiennych stopach :wink:

Cpt_Q
16-03-2010, 21:44
Przed południem w Słońcu, po południu w cieniu. I nie chodzi o to, aby był na kółkach ;) Chociaż... był taki... Drzymała mu było :)

17-03-2010, 07:42
zdecydowanie w miejscu nasłonecznionym
tylko pod duzym parasolem przeciwsłonecznym ...

kamykkamyk2
17-03-2010, 08:08
Domek zbuduj w cieniu, tylko niech taras będzie w miejscu nasłonecznionym. :D

Bold
17-03-2010, 08:13
Dom postaw w słońcu, położenie domu zaplanuj tak żebyś miał możliwość wypoczynku od północnej oraz południowej strony i obowiązkowo zrób długie okapy dachu, żeby słońce nie świeciło do wnętrza domu.

retrofood
17-03-2010, 08:52
Przed południem w Słońcu, po południu w cieniu. I nie chodzi o to, aby był na kółkach ;) Chociaż... był taki... Drzymała mu było :)

Ale zaspał... i go w piec chlebowy na trzy Zdrowaśki włożyli...

radams
17-03-2010, 08:52
Jeśli masz taką możliwość, postaw domek w cieniu, z tarasem wychodzącym na południe, na nasłonecznioną część działki, ja mam domek w cieniu drzew i taras wychodzący na północ, jest zimno.
Jeszcze lepiej spróbować domek postawić w miejscu, w którym cień będzie na niego padał tylko przez część dnia, np wczesnym popołudniem.

freetask
17-03-2010, 11:02
postawienie w słońcu może mieć zalety - jak będzie upał to i tak w chałupie siedzieć nie będziesz tylko w tym cieniu nad strumykiem, a jak będzie pochmurno to i tak obojętne, poza tym w słońcu dłużej będziesz mógł na tarasie posiedzieć, nie wiem jaka okolica ale komary mogą skutecznie uprzykrzyć wypoczynek, na tarasie w zachodzącym słońcu można jeszcze posiedzieć kiedy w cieniu/od połnocy już się rzeź zaczyna...
trochę to zależy jak będziesz z domku korzystał, ja latem wyjeżdzam do takiego nad morzem, jak jest pogoda to nikt w domku nie siedzi, to taki letniskowy i tam się nagrzewa latem, ale nie przeszkadza to dopóki nie zaczniesz czegoś gotować :-)

jazwina
22-03-2010, 07:23
Dziękuje wszystkim za rady.
Domek postawie w półcieniu zasłonięty od południa, a odsłonięty od wschodu.
Pozdrawiam