PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego lejecie "chudziak" poniżej ścian fundamen



BMS
17-03-2010, 20:12
No, właśnie takie pytanie zadaję sobie od kilku lat.
W/g mnie i wszystkich prawideł "chudziak" powinien być wylany w poziomie ścian fundamentowych i ew. hydroizolacja pozioma powinna łączyć się z tą na ścianach fundamentowych. Natomiast niejednokrotnie (wręcz często) sytuacja wygląda tak, że chudziak jest dobre 10cm niżej niż ściany fundamentowe a efekt jest taki, że pod każdym nadprożem wystaje na 10cm ( a często i więcej) ściana fundamentowa, która notabene wystaje niejednokrotnie o 1cm (mniej lub więcej) ponad "naszą" wylewkę. Skuć i przerwać hydroizolację poziomą? Jedyne wyjście. Łączyć przerwaną hydroizolację poziomą po skuciu ściany fundamentowej? Koszty, na które inwestor często się nie godzi.
Pytanie co autor projektu miał na myśli, gdzie następnie był kierbud. murarz, "chudziakarz", a wylewkarz ma przyjechać i wyrównać :)

Ale temat mnie na tyle ciekawi, że musiałem wkońcu zadać to pytanie na FM.

Pozdrawiam.

17-03-2010, 20:25
wydaje mi się, ze chodzi o wysokośc pomieszczeń ...
najpierw błąd murarzy i jest za nisko
późnie ratuje sie to na siłę - obnizając warstwy posadzki i przerywając ciagłośc izolacji

BMS
17-03-2010, 20:34
Być może, ale w projekcie (ja, wogóle ich nie przeglądam, bo jest tam tyle odstępstw, że pomiary i prace wykonuję z "natury" czyli faktów zastanych na budowie) ktoś tak rysuje, bo przecież najpierw powstaje ściana fundamentowa a następnie wysokość ścian, resztę należy wyrównać do ścian fundamentowych chudziakiem i po kłopocie.

bwojtek
17-03-2010, 20:36
wydaje mi się, ze chodzi o wysokośc pomieszczeń ...
najpierw błąd murarzy i jest za nisko
późnie ratuje sie to na siłę - obnizając warstwy posadzki i przerywając ciagłośc izolacjiTu raczej nie chodzi o błąd murarzy ale projektanta. Widziałem takie cuda w projekcie a wykonawcy bez zastanowienia się (bo i po co) tak robili. "Dramat" zaczyna się, jak ściana fundamentowa jest na poziomie docelowej posadzki i przychodzi montować drzwi, balkony i bramę garażową! Jak fundament z bloczków to pół biedy - łatwo rozwalić. Ale co z lanym monolitem?

BMS
17-03-2010, 20:45
"Dramat" zaczyna się, jak ściana fundamentowa jest na poziomie docelowej posadzki i przychodzi montować drzwi, balkony i bramę garażową! Jak fundament z bloczków to pół biedy - łatwo rozwalić. Ale co z lanym monolitem?

A często wystaje ponad poziom docelowej posadzki i niestety jest to nagminne.

My dajemy radę, ale to są dodatkowe, niepotrzebne dla inwestora, koszty.

bwojtek
17-03-2010, 20:53
My dajemy radę, ale to są dodatkowe, niepotrzebne dla inwestora, koszty.
My też dajemy radę :lol:
Tylko po co ta praca i koszty?
Ale nie raz mówiłem, że edukację budowlaną należy zacząć od niedouczonych architektów (przepraszam faktycznych fachowców). To co potrafią napisać i narysować w projekcie nieraz nadaje się do "pajacyków" z MdM choć z punktu widzenia inwestora bardziej do sprawy w sądzie :(

IVO333
17-03-2010, 21:04
No to jak trafił się posadzkarz zapytam i ja :wink:
Podczas pomiaru w stanie surowym spotykam często posadzkarzy twierdzących że
1.Posadzki w pomieszczeniach mieszkalnych będą na 3-4 cm powyżej podmurówki.
2. W garażach wylewając w ten sam sposób pewne popękanie pod naciskiem samochodu i wtedy leją równo z podmurówką a na styku ma wypaść elastyczna fuga terakoty i ma być OK.

Oceń te rozwiązania i podaj jak wg ciebie powinno być.

Pozdrawiam

BMS
17-03-2010, 21:07
bwojtek
Też lejesz?... przepraszam - sypiesz? :)

Ale wiesz, i tak najłatwiej pozwać tego "ostatniego", co to robi najtaniej a ma wyjść najrówniej ;)

bwojtek
17-03-2010, 21:14
bwojtek
Też lejesz?... przepraszam - sypiesz? :)

Ale wiesz, i tak najłatwiej pozwać tego "ostatniego", co to robi najtaniej a ma wyjść najrówniej ;)
Nie sypię i nie leję :wink: Zajmuję się stolarką.

BMS
17-03-2010, 21:15
No to jak trafił się posadzkarz zapytam i ja :wink:
Podczas pomiaru w stanie surowym spotykam często posadzkarzy twierdzących że
1.Posadzki w pomieszczeniach mieszkalnych będą na 3-4 cm powyżej podmurówki.

No i O.K. Nie zdylatują się dodatkowo pod nadprożami.


2. W garażach wylewając w ten sam sposób pewne popękanie pod naciskiem samochodu i wtedy leją równo z podmurówką a na styku ma wypaść elastyczna fuga terakoty i ma być OK.
Oceń te rozwiązania i podaj jak wg ciebie powinno być.

Pozdrawiam

Nie łapię tego. I tak "nasza" wylewka jest zdylatowana od ścian, jak ma popękać na skutek niższego lub wyższego "wylania"? Nie popęka pod samochodami jak bedzie miała przy wjeździe do garażu min. 8cm (jeszcze dochodzi stosunek styropianu do wylewki) a potem już tylko więcej:)

BMS
17-03-2010, 21:18
Nie sypię i nie leję :wink: Zajmuję się stolarką.

Aaa... bo już myślałem ;)

ja14
18-03-2010, 02:05
Przypuszczam, ze opisywany problem wystepuje tam gdzie inwestor chce miec poziom docelowej posadzki jak najblizej poziomu terenu aby nie wchodzic do domu po wysokich schodach.
Policzmy:
-Sciana fundamentowa powinna wystawac co najmniej 30 cm ponad poziom terenu,
-obecnie izolacja podlogi na gruncie to nawet 20 cm styropianu
-wylewka na taka warstwe styropianu to bedzie z 10 cm
-dopiero teraz okladzina - liczmy ze 2 cm.
No i razem jestesmy juz 62 cm ponad poziom terenu czyli dobre 3 schodki to bedzie nawet troche malo.
A takie schody do domu to rzecz imho niezbyt wygodna (nie liczac terenow zalewowych;-))
Pozdrawwiam.

profus
18-03-2010, 07:23
Myślę, że wynika to także z chęci lepszego ocieplenia podłogi niż jest w projekcie i podjęciu decyzji w momencie wykonywania zaczątku podłogi, tj. chudziaka. Tyle ile dodajemy styro tyle schodzimy niżej + ew. grubsza wylewka.

mjakob
18-03-2010, 08:08
Przypuszczam, ze opisywany problem wystepuje tam gdzie inwestor chce miec poziom docelowej posadzki jak najblizej poziomu terenu aby nie wchodzic do domu po wysokich schodach.
Policzmy:
-Sciana fundamentowa powinna wystawac co najmniej 30 cm ponad poziom terenu,
-obecnie izolacja podlogi na gruncie to nawet 20 cm styropianu
-wylewka na taka warstwe styropianu to bedzie z 10 cm
-dopiero teraz okladzina - liczmy ze 2 cm.
No i razem jestesmy juz 62 cm ponad poziom terenu czyli dobre 3 schodki to bedzie nawet troche malo.
A takie schody do domu to rzecz imho niezbyt wygodna (nie liczac terenow zalewowych;-))
Pozdrawwiam.

I z podobnego właśnie powodu mam tak zrobione (spadek terenu). czasem to pomocne rozwiązanie, aczkolwiek nie polecam (ciężko z ciągłością izolacji + ryzyko jak opisane wyżej). u mnie w dwóch pomieszczeniach wyszedł kłopot z powodu wystającej ściany fundamentowej o ok. 1cm która wystaje z powodu "dokładności" murarzy.
drugi raz bym tak poukładał warstwy podłogi, by wylewka w połowie stykała się ze ścianą fund, w połowie ze ścianą murowaną. ale skąd kurde mogłem wiedzieć, to mój pierwszy dom :-)

mdzalewscy
19-03-2010, 10:33
Dlaczego lejecie "chudziak" poniżej ścian fundamentowych

co to jest chudziak ?, nie jest to jakaś część konstrukcyjna budynku, równie dobrze może być to beton niskiej klasy, jak i podsypka czy gruz betonowy (występuje w projektach też)

z mojej praktyki budowlanej


1. spora część projektów na docelową posadzkę (jastrych na wysokości ścian fundamentowych, więc trzeba zejść z chudziakiem

2. klientom zależy "bezpośrednim" zejściu z salonu na taras, mi się podoba takie rozwiązanie sam takie posiadam w swoim domu i kładłem na to nacisk

3. często w projektach wysokość pomieszczenia to np. 2,6-2,7 - według inwestorów to za mało i aby nie kombinować z bryłą budynku i podnoszeniu ścian można te parę cm zejść z posadzką.

Generalnie często sam klientom doradzam takie rozwiązanie, gdy często widzę projekt, gdzie jest nisko na parterze i poddaszu to moje rozwiązanie jest takie, obniżyć chudziak i mam wyżej parter, zamienić terivę na monolit i mamy większe poddasze o parę metry użytkowe, bez kombinacji w bryłę budynku (istotna zmiana konstrukcyjna). Trzeba to wszystko tak wypośrodkować aby też cokoły na zewnątrz były jak należy.

odrębnym tematem to jest prawidłowa izolacja np. przeciwwilgociowa to musi być dobrze wykonane mimo obniżenia posadzki. Zawsze też robię tak aby górna powierzchnia jastrychu nie była niżej niż izolacja pozioma ścian fundamentowych. Jest dużo fajnych i dobrych systemowych izolacji na rynku, u nas to się przyjęło, tylko że folia, wywinąć i już..............., producenci poszli z tym ostro do przody ............ chociażby szlam izolacyjny

kurt76
19-03-2010, 11:51
Ja tez analizuje ten temat, gdyz w podloge wkladam 20 cm styro, a w projekcie jest 8 cm (pojekt z 1998 roku).

Doszedlem do jednej istotnej kwestii: warstwa styropianu (gorna krawedz) powinna konczyc sie albo rowno ze sciana fundamentowa, lub nawet 1-3 cm powyzej. Jezeli "schowamy" styropian i posadzke w scianie fundamentowej to mamy masakryczny mostek termiczny! (kiepskie wlasciwosci termiczne bloczka fundamentowego lub monolitu i znacznie gorsze ocieplenie cokolu w stosunku do scian.

Nie wyobrazam sobie miec izolacji wodnej na scianie fundamentowej na rownym poziomie z izolacja podlogi przy 10+ cm styropianu na podlodze, no chyba, ze wymurujemy sciane parteru jeden bloczek wyzej, ale na tym cierpi bryla....

Mysle, ze stosujac folie mozemy spokojnie ja zagiac i polaczyc warstwy (co
innego papa).