PDA

Zobacz pełną wersję : elektrycznie - TN-C a kabel 5-cio żyłowy



Abigor
18-03-2010, 09:53
Profilaktycznie zakopałem pomiędzy docelową skrzynką ZE w ogrodzeniu a rozdzielnią domu kabel 5x10mm^2.
Ten odcinek w warunkach mam mieć jako TN-C.
Rozdział PEN w rozdzielni domowej, tam schodzą się uziomy.

Pytanko, czy żyły N i PE w tym kablu doprowadzającym można zewrzeć z obu stron w ramach zmniejszenia gęstości prądu.

Uważam, że tak, ale co na to mówi teoria i praktyka?

pablitoo
18-03-2010, 10:04
A wg warunków przyłączenia i projektu jaki masz przekrój kabla pomiędzy skrzynką w ogrodzeniu a rozdzielnicą w domu ??

Jak przekrój się zgadza to po co łączyć PE i N ...

arturromarr
18-03-2010, 10:17
No właśnie NIE, po to są dwa osobne kable, żeby ich nie łączyć.
Przewody te najprawdopodobniej łączą się w skrzynce ZE i są tam uziemione, ale do domu prowadzisz je już osobno i tak pozostaje do samych odbiorników. W skrzynce domowej łączysz dodatkowo przewód ochronny z własnym uziomem.
Jak maż wyższy 5-cio przewodowy standard przyłącza to jaki sens miało by sprowadzanie do 4-przewodowego.

pablitoo
18-03-2010, 10:28
No właśnie NIE, po to są dwa osobne kable, żeby ich nie łączyć.
Przewody te najprawdopodobniej łączą się w skrzynce ZE i są tam uziemione, ale do domu prowadzisz je już osobno i tak pozostaje do samych odbiorników. W skrzynce domowej łączysz dodatkowo przewód ochronny z własnym uziomem.
Jak maż wyższy 5-cio przewodowy standard przyłącza to jaki sens miało by sprowadzanie do 4-przewodowego.

Powoli powoli - od początku - kolega Abigor ma nastepujący układ sieci - ze słupa do skrzynki w ogrodzeniu TN-C - czyli czteroprzewodowy L1L2L3PEN - ze skrzynki w ogrodzeniu te cztery przewody biegną do rozdzielnicy w domu i tam następuje rozdział sieci TN-C na TNC-S .

Ale kolega Abigor profilaktycznie sam poprowadził od skrzynki w ogrodzeniu kabel 5-cio żyłowy do rozdzielnicy w domu - wystarczyłby wg warunków przyłączenia kabel czterożyłowy - ale on zapodał pięciożyłowy - i teraz pyta czy jest sens połaczenia w tym pięciożyłowym żył PE i N po to aby jedna żyła nie leżała bezproduktywnie w ziemi - tak ?? - dobrze to rozumiem ?

Wg mnie nie ma sensu tego łączyć - wykorzystać jedną zyłę z tego pięciożyłowego jako PEN i doprowadzić ją do rozdzielnicy w budynku i tam dopiero dokonać rozdziału PEN na PE i N ...

retrofood
18-03-2010, 10:29
Pytanko, czy żyły N i PE w tym kablu doprowadzającym można zewrzeć z obu stron w ramach zmniejszenia gęstości prądu.


Możesz. Chociaż co nagle to po diable.
Teraz o wiele taniej by było kupić YAKY 4 x 15 aluminiowy.

pelsona
18-03-2010, 10:34
Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu :) bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.
Przy WLZ-cie cztero żyłowym TN-C punktem rozdziału będzie rozdzielnica główna w domu. Punkt ten należy uziemić korzystając z uziomu fundamentowego budynku. W Twoim przypadku Abigor wystarczyłby tylko jeden punkt rozdziału w skrzynce w ogrodzeniu. Unikasz w ten sposób doprowadzenia uziomu do rozdzielnicy głównej w budynku co też ma swoje złe strony i jest nie zgodne z Twoimi warunkami , aczkolwiek przestępstwa nie popełniasz.

pablitoo
18-03-2010, 10:40
Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu :) bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.
Przy WLZ-cie cztero żyłowym TN-C punktem rozdziału będzie rozdzielnica główna w domu. Punkt ten należy uziemić korzystając z uziomu fundamentowego budynku. W Twoim przypadku Abigor wystarczyłby tylko jeden punkt rozdziału w skrzynce w ogrodzeniu. Unikasz w ten sposób doprowadzenia uziomu do rozdzielnicy głównej w budynku co też ma swoje złe strony i jest nie zgodne z Twoimi warunkami , aczkolwiek przestępstwa nie popełniasz.

Zwyczajowo to należy zaglądność do warunków przyłączenia i projektu jego wykonania - kolega Abigor jasno i wyraźnie napisał że rozdział PEN ma w rozdzielnicy w budynku - więc gdybanie na temat rozdziału PEN w skrzynce w ogrodzeniu i jego uziemiania jest bez sensu .

Zapodał do ziemi niepotrzebnie kabel pięciożyłowy - wystarczyłby czterożyłowy YKY 4x10mm^2 - lub jak pisze retroo alamuniowa szesnastka ...
Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...

retrofood
18-03-2010, 10:54
Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu :) bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.


Przestań pisać głupoty, albo podaj mi przepis który nakazuje uziemianie punktu rozdziału przy płocie, albo i gdzie indziej.

pelsona
18-03-2010, 10:56
Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu :) bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.
Przy WLZ-cie cztero żyłowym TN-C punktem rozdziału będzie rozdzielnica główna w domu. Punkt ten należy uziemić korzystając z uziomu fundamentowego budynku. W Twoim przypadku Abigor wystarczyłby tylko jeden punkt rozdziału w skrzynce w ogrodzeniu. Unikasz w ten sposób doprowadzenia uziomu do rozdzielnicy głównej w budynku co też ma swoje złe strony i jest nie zgodne z Twoimi warunkami , aczkolwiek przestępstwa nie popełniasz.

Zwyczajowo to należy zaglądność do warunków przyłączenia i projektu jego wykonania - kolega Abigor jasno i wyraźnie napisał że rozdział PEN ma w rozdzielnicy w budynku - więc gdybanie na temat rozdziału PEN w skrzynce w ogrodzeniu i jego uziemiania jest bez sensu .

Zapodał do ziemi niepotrzebnie kabel pięciożyłowy - wystarczyłby czterożyłowy - jak pisze retroo
Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...
Całkowicie się z Tobą nie zgadzam.
Skoro położył już kabel pięciożyłowy to powinien go w pełni wykorzystać łącząc obie żyły z obu stron i oba te punkty uziemiając. Nikt mu nic nie zarzuci bo spełnia w ten sposób wymogi przepisów.

retrofood
18-03-2010, 10:56
Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...

Nie mogę sie z tym zgodzić. Zasadą jest, że niewykorzystane żyły kabla zwiera się do masy. Co uzyskamy łacząc PE i N. A zwiekszony przekrój w niczym nie zaszkodzi.

retrofood
18-03-2010, 10:58
Skoro położył już kabel pięciożyłowy to powinien go w pełni wykorzystać łącząc obie żyły z obu stron i oba te punkty uziemiając. Nikt mu nic nie zarzuci bo spełnia w ten sposób wymogi przepisów.

Nie ma żadnych przepisów nakazujących uziemianie połączonych końców.
(chociaż marzy o tym Młodzież Wszechpolska, ale to w innej branży)

retrofood
18-03-2010, 10:59
Jeszcze coś komuś?

pablitoo
18-03-2010, 11:01
(...)
Całkowicie się z Tobą nie zgadzam.
Skoro położył już kabel pięciożyłowy to powinien go w pełni wykorzystać łącząc obie żyły z obu stron i oba te punkty uziemiając. Nikt mu nic nie zarzuci bo spełnia w ten sposób wymogi przepisów.

Jakich przepisów ? - przepis mówi jasno i wyraźnie o potrzebie uziemienia punktu rozdziału PEN dla sieci TNC-S - a skoro tenże punkt rozdziału jest w rozdzielnicy w budynku to po cholerę uziemiać coś czego nie ma w skrzynce w ogrodzeniu ??
Dla sieci TNC ze słupa do skrzynki w ogrodzeniu dochodzą 4 żyły kabla - i takie same cztery żyły biegną do rozdzielnicy w budynku - gdzie Ty tu widzisz punkt rodziału i jego uziemienie ??

pablitoo
18-03-2010, 11:03
Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...

Nie mogę sie z tym zgodzić. Zasadą jest, że niewykorzystane żyły kabla zwiera się do masy. Co uzyskamy łacząc PE i N. A zwiekszony przekrój w niczym nie zaszkodzi.

Masz rację .

fenix2
18-03-2010, 11:17
Nie ma sensu nic łączyć - bo po co ...

Nie mogę sie z tym zgodzić. Zasadą jest, że niewykorzystane żyły kabla zwiera się do masy. Co uzyskamy łacząc PE i N. A zwiekszony przekrój w niczym nie zaszkodzi.

Miałem to właśnie napisać ale mnie uprzedziłeś.
W takiej niepodłączonej "zawieszonym w powietrzu" żyle zawsze może się coś wy indukować albo w przypadku uszkodzenia izolacji może być pod napięciem.

pelsona
18-03-2010, 11:23
Tych żył nie zwiera się w ramach zmniejszenia gęstości prądu :) bo każda znich ma zupełnie inne przeznaczenie.
Zwyczajowo punkt rozdziału PE i N występuje w złączu kablowym Zakł. Energetycznego w ogrodzeniu. Punkt ten zgodnie z przepisami musi być obowiązkowo uziemiony o czym należy bezwzględnie pamiętać.


Przestań pisać głupoty, albo podaj mi przepis który nakazuje uziemianie punktu rozdziału przy płocie, albo i gdzie indziej.

Przestań pajacować retroo jak ten cudak w Twoim awatarze bo tym wpisem kompromitujesz się. Nie mam nic więcej do dodania.

retrofood
18-03-2010, 11:33
Przestań pajacować retroo jak ten cudak w Twoim awatarze bo tym wpisem kompromitujesz się. Nie mam nic więcej do dodania.

Wiem, że nie masz nic do dodania, bo taki przepis nie istnieje.
Usłyszeliście Ty i Tobie podobni gdzieś albo przeczytaliście coś o uziemianiu i powtarzacie bzdurę jak dzieci za Panią Matką.
Przepis mówi wyraźnie o obowiązku uziemiania przewodu PE, a nie punktu rozdziału, tym bardziej nie mówi o uziemianiu gdzieś pod płotem.
Wiele razy już na forum pisałem o bezsensowności uziemiania sieci ZE, wystarczy poczytać chociazby w watku dla elektryków, do którego link podałem.
A sieć niech se w ZE sami uziemiają, bo uziom pod płotem nic domownikowi nie daje. Co niektóre ZE zaczęły wreszcie sie z tej głupoty w wydawanych warunkach wycofywać (co widać w tym wątku, warunki juz nie przewidują ciągnięcia 5 żył). Może wreszcie ktoś nauczył sie znaczenia trudnego słowa ekwipotencjalizacja.

Abigor
18-03-2010, 11:55
Jak zwykle wątek elektryczny wzbudza więcej emocji niż każdy inny :)

Dzięki Wam, podsumowanie Waszych wypowiedzi moimi oczyma:
- tak jak myślałem - zewrzeć
- po stronie skrzynki ZE, jak będą chcieli to sobie uziemią, nie moja bajka
- po mojej stronie sytuacja oczywista, połączony koniec jest puktem rozdziału TN-C na TN-C-S i oczywiście jest w tym miejscu uziemiony (uziom fundamentowy i druga 3m szpila w ziemi poza obrysem budynku)
- to, że się sfrajerowałem co do kable też wiem :roll: w dodatku zmieniłem w międzyczasie koncepcje ogrzewania budynku, także przedlicznikowo będzie 40A zabezpieczenie, a moc szczytowa

pelsona
18-03-2010, 11:56
(...)
Całkowicie się z Tobą nie zgadzam.
Skoro położył już kabel pięciożyłowy to powinien go w pełni wykorzystać łącząc obie żyły z obu stron i oba te punkty uziemiając. Nikt mu nic nie zarzuci bo spełnia w ten sposób wymogi przepisów.

Jakich przepisów ? - przepis mówi jasno i wyraźnie o potrzebie uziemienia punktu rozdziału PEN dla sieci TNC-S - a skoro tenże punkt rozdziału jest w rozdzielnicy w budynku to po cholerę uziemiać coś czego nie ma w skrzynce w ogrodzeniu ??
Dla sieci TNC ze słupa do skrzynki w ogrodzeniu dochodzą 4 żyły kabla - i takie same cztery żyły biegną do rozdzielnicy w budynku - gdzie Ty tu widzisz punkt rodziału i jego uziemienie ??
Jeśli ZE doprowadził do złącza kablowego kabel czterożyłowy i nie wykonał uziomu bednarką w tym złączu to jest to najnormalniej w świecie fuszerka. Często przecież montuje się w pobliżu złącza RB-tki bo nie ma jeszcze rozdzielni ani chałupy, i co ja mam za nich wykonywać teraz uziomy i pomiary ???:roll:
Poza tym jeśli w kablach zasilających łączymy ze sobą te dwie żyły to zawsze sugeruje to punkt rozdziału i dla czytelności układu (nie tylko dla Ciebie ale także osób postronnych) należy go uziemić pomimo że jest on powtórzony w RG. Ponadto o czym tu mowa. W ten sposób jest pewniej dla układu i bezpieczniej w razie jakiejkolwiek przerwy w uziemieniu.
Dziwię się Tobie że tak elementarnych rzeczy nie dostrzegasz.
pzdr

pablitoo
18-03-2010, 11:56
Widać że temat zrobił się nerwowy - jeszcze jedno zdanie - oczywiście uziemianie punktu rozdziału na 10 piętrze wieżowca jest conajmniej dyskusyjne , ale w przypadku jaki omawiamy - domku jednorodzinnego - rezygnacja z uziemienia punktu rozdzialu wtedy, kiedy mamy możliwość jego uziemienia jest niedopuszczalnym błędem wykonawcy.

pelsona
18-03-2010, 12:46
http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=16&t=6224&start=0&st=0&sk=t&sd=a
dla retro

marcin714
18-03-2010, 21:01
Nie ma obowiązku uziemiania punktu rozdziału. Aczkolwiek są inne obowiazki związane z uziemieniami i czasem zdarza sięże razem występuje punkt rozdziału i uziemienie. Stąd potoczny pogląd o tym obowiązku. Odbiorcy energii nic nigdy do uziemieńw złączach kablowych króre zapewniam was ,że nie wykonuje siędla waszego puktu rozdziału tylko ze wzgledu na warunki pracy sieci elektroenergetycznej. Tak więc w ZK może być uziemienie przy 4 kablach jak również może go nie być przy 5 kablach i na odwrót.

Dla przejżystości układów sieciowych operator cieci nie powinien pozwolić ci na przyłączanie w ZK żyły żółtozielonej bo to jednoznacznie sugeruje układ TNS od tego miejsca a im chodzi o układ TNC. Jak już uda ci sięnamówić ich do podłączenia żyły PE w ZK to nie widzę potrzeby zwierania tej żyły na końcu z żyłą N i tworzenia jakiejś hybrydy. Będziesz miał poprostu układ TNS od złącza i już. W prawdzie ta 5 żyła nic ci nie daje ale jednocześnie nic ci nie grozi z powodu że masz TNS. Wydając takie warunki jak masz ZE poprostu chce zaprzestać marnowania miedzi na piątą żyłę w kablach.

Jak już połączysz te żyły to też nic sięnie stanie. Przy okazji zmniejszysz sobie troszeczku impedancję pętli zwarcia co czasem jest istotne. Ale jeszcze raz przypomnę- będzie to trochę dziwaczne.

retrofood
18-03-2010, 22:45
http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=16&t=6224&start=0&st=0&sk=t&sd=a
dla retro

Czego Ty chcesz? Wyciągnąłeś zatęchły już wątek z 2004 roku i nie wiesz nawet, że od tego czasu normy zmieniły się dwa razy.
I co próbujesz mi udowodnić? Ja czytuję lepszych specjalistów, co i Tobie proponuję. I to są znacznie świeższe informacje.

http://www.edwardmusial.info/

Jest tego wprawdzie sporo, ale jak się przyłożysz, to do jesieni przeczytasz.

samm
19-03-2010, 01:33
Abigor

Niedawno był taki wątek na tym forum:

http://forum.muratordom.pl/siec-w-ukladzie-tn-c,t181709.htm

Przeczytaj pierwszy wpis autora tamtego wątku a potem jego
wpis z 2 Marzec 2010 11:04.

Ciekawy jestem czy to jest Twój przypadek a jeżeli tak to postaraj
się tak samo zrobić.

Łączę pozdrowienia

Abigor
19-03-2010, 08:16
Niedawno był taki wątek na tym forum:

http://forum.muratordom.pl/siec-w-ukladzie-tn-c,t181709.htm

Przeczytaj pierwszy wpis autora tamtego wątku a potem jego
wpis z 2 Marzec 2010 11:04.

Ciekawy jestem czy to jest Twój przypadek a jeżeli tak to postaraj
się tak samo zrobić.


Jednak czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka.
Jedyny związek między tymi oboma wątkami to zbaczanie z tematu i pyskówki.

samm
19-03-2010, 09:55
Abigor ja tylko i wyłącznie odesłałem Ciebie do postu w którym zakład
energetyczny stwierdził, że zrobi tak a nie inaczej oraz co zrobią dalej
elektrycy robiący już wewnętrzną instalację elektryczną.
W trosce o to, żebyś za dużo się czytaniem nie męczył chciałem, żebyś
przeczytał tylko dwa posty. Pierwszy w ramach tego, żebyś ogólnie się
zorientował jaki autor tamtego postu ma problem a drugi to to co w końcu
ustalił z ZE i swoimi elektrykami.

Przypomnę tamten post

"Dyskusja fajna ale u mnie już wszystko wiadomo.
Gość z energetyki stwierdził, że oni rozdzielą PEN w skrzynce i muszę się wpiąć przewodem x5, oprócz tego elektrycy zrobią mi dodatkowe uziemienie PE w rozdzielni."

Abigor to wszystkie Twoje trzy posty są mało nieprecyzyjne i dlatego
trochę się przyczyniłeś do tej jak ją nazwałeś "pyskówki". Ja tak tego
nie odebrałem. Ot zwykła wymiana poglądów w której każdy miał dużo
racji.

Nie wiem czy za dużo wymagam, ale gdyby dyskusja nad Twoim problemem
zakończyła się także o podobnej treści postem, to ja byłbym zadowolony,
a może nawet kogoś kolejnego odesłał bym do takiego postu.

Łącze pozdrowienia