PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoga na poziomie gruntu



Jacław
19-03-2010, 20:16
Witam wszystkich!

Podoba mi się takie rozwiązanie, że podłoga w domu jest na poziomie trawnika (i tarasu) na zewnątrz. Przykład:
http://img225.imageshack.us/img225/768/craigsteelycomdrewniany.jpg (http://img225.imageshack.us/i/craigsteelycomdrewniany.jpg/)

Większość domów posiada jednak conajmniej jeden stopień pomiędzy tymi powierzchniami. Jak to rozwiązać pod względem konstrukcyjnym, żeby było ładnie i bezpiecznie?
Jakie są wady takiego rozwiązania?

beton44
19-03-2010, 21:04
a gdzie będziesz budował???

bo obrazek - domu - rodem z Włoch czy Hiszpanii :-?

/dodatkowe objaśnienie - chodzi o klimat/

Jacław
19-03-2010, 21:18
a gdzie będziesz budował???
bo obrazek - domu - rodem z Włoch czy Hiszpanii :-?
/dodatkowe objaśnienie - chodzi o klimat/

Obrazek znaleziony w necie - wstawiłem dla zobrazowania idei.
Budował będę w Polsce (pod Poznaniem) :)

beton44
19-03-2010, 21:25
czyli OK w Polsce...

jak Ci się podoba - buduj...

tylko potem nie zakładaj na forum tematu w stylu:

"POMOCY woda odbita od trawnika zawilgociła ściany co robić"
"POMOCY po ulewnym deszczu woda wlewa mi się do domu co robić"
"POMOCY śnieg wsypuje mi się do salonu co robić"
"POMOCY woda z topniejącego śniegu zalewa mi dom co robić"

ktoś jeszcze coś wymyśli???

adi_
19-03-2010, 21:46
ja moge cos wymyslic
POMOCY woda odbita od trawnika zawilgociła ściany co robić"
pod warunkiem ze bedzie ulewa stu lecia bo z tego co widac na zdjeciu to tarasik ma dobre 120 cm szerokosci
POMOCY po ulewnym deszczu woda wlewa mi się do domu co robić"
chyba po powodzi bo kazdy taras robi sie ze spadkiem w strone trawnka nie w strone domu mozna dac jeszcze 05cm dyatacje a pod tarasem odplyw POMOCY śnieg wsypuje mi się do salonu co robić"
no tu moze byc faktycznie problem bo pod poznaniem to wali jak w bieszczadach 1 metr na dobe
ale jak bedzie mniej to rano w 15 minut z przed drzwi tarasowych odsniezy
POMOCY woda z topniejącego śniegu zalewa mi dom co robić"
no jak sniegu nie bedzie to co ma topniec ?
chcesz cos jeszcze dodac

M K
19-03-2010, 21:50
Da się tak zrobić i nie ma potrzeby nic wymyślać. Pod warunkiem, że tak jak na obrazku, dom stoi na skarpie.

Jacław
19-03-2010, 21:51
ech beton44... rozumiem, że jest to przewrotna odpowiedź na pytanie

Jakie są wady takiego rozwiązania? ;)

Zatem

Jak to rozwiązać pod względem konstrukcyjnym, żeby było ładnie i bezpiecznie?

adi_
19-03-2010, 21:55
jak znajde muratora gdzie to bylo nopisane lacznie z drewno podobnym plastikiem to ci podam
ale odulnie to musisz wiedziec ile grubosci beda mialy dechy i o tyle opuscic sie z betonem przed domem
czekaj moment
dodac trzeba jeszcze na legary bo to na nich bedzie podloga
ozeszty bym zapomnial pozdrawiam

jajmar
19-03-2010, 21:56
Jak to rozwiązać pod względem konstrukcyjnym, żeby było ładnie i bezpiecznie?[/quote]

Nie da sie, nie u nas. Masz taka wizje to tak buduj, ale to wymysł inwestorów nie ma nic wpsólnego ze sztuka budowlaną.

adi_
19-03-2010, 22:25
Da się tak zrobić i nie ma potrzeby nic wymyślać. Pod warunkiem, że tak jak na obrazku, dom stoi na skarpie.

wystarczy ze poprosisz projektantke zeby punkt zero zaznaczyla 40 cm od polozenia drogi i juz masz swoja skarpe i dwa stopnie do domu a taka mala zapora dla wody jak by powudz przyszla

20-03-2010, 06:08
... Jak to rozwiązać pod względem konstrukcyjnym, żeby było ładnie i bezpiecznie?
Jakie są wady takiego rozwiązania?

nie mam schodów przed wejściem /wchodzi sie z poziomu trawnika,
z tyłu domu mała skarpa , dom na minimalnej pochyłości/

jakie są wady ? nie znam ...

Wojtek R
20-03-2010, 08:41
problem mam podobny , pytanie czy takie rozwiązanie jak na zdjęciu jest dobre

http://img248.imageshack.us/img248/4783/izolazjafund.jpg

tzn. chudziak wylany równo z ścianą fundamentową i standardowo ściany na 2 x papa , przekrój A : podsypka, chudziak, 2 razy folia wywinięta na ściany , styropian 10 i 5 cm z przekładką , wylewka

z uwagi , żeby mieć trawnik taras mniej więcej na poziomie domu , należałoby podnieś trochę grunt i czy można nie wiem to BK polecieć dysperbitem na to styropian grubości tej co fundament , znów z 2 x dysperbit i na to wykończenie jakiś mozaikowy ?

wio
20-03-2010, 09:10
Od dwóch lat mam taras z desek sosnowych ,impregnowanych , riflowanych, 10cm nad poziomem trawnika.Gleba usunięta, obramowanie z krawężników betonowych ogrodowych , geowłóknina , żwir gruby, płukany, łaty dobrze imppregnowane ,deski z minimalnym spadkiem na zewnątrz. Wymiary tarasu to 3 x2.5m

Danka z Poznania
20-03-2010, 22:45
Taki dom niebawem będzie budował ; bliski; sąsiad :D
Prześlę fotki , Pozdrawiam

aadamuss24
21-03-2010, 03:34
Czym można przykleić folię wywiniętą spod plyty fundamentowej do siporexu ścian ? Na jaką wysokość zostawić zakład z folii ? pozdr adam

Jacław
21-03-2010, 11:53
Nie da sie, nie u nas. (...)
Jeśli "wiadomo", że czegoś nie da się zrobić, to musi znaleźć się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to zrobi ;)

Tutaj przykład z Polski:
http://img641.imageshack.us/img641/3589/dsc01663u.jpg (http://img641.imageshack.us/i/dsc01663u.jpg/)

Jest ktoś może, kto nie wie, że się nie da?

beton44
21-03-2010, 12:30
ciekawym jest wrażeń mieszkańców z ostatniej zimy :-?

aadamuss24
21-03-2010, 14:08
Będę kolejnym który nie rozumie, że się nie da :)

21-03-2010, 18:06
ciekawym jest wrażeń mieszkańców z ostatniej zimy :-?
wrazenia z ostatniej zimy ?
chodzi o schody ?

w poprzednim domu miałem duze i wygodne latem schody
schody usytuowane na południowej elewacji i rynne nad nimi ...

w zimie pod rynna tworzyły sie sople, potem z nich kapało na schody i zamarzało ...

w obecnym juz tego błędu nie popełniłem
zero odsniezania schodów, zero slizgania sie po nich

tak wiec wrażenia całkiem OK :)

beton44
22-03-2010, 05:49
czyli brzoza się zdemaskował, to jego pałacyk:
http://img641.imageshack.us/img641/3589/dsc01663u.jpg

ja14
22-03-2010, 06:13
Palacyk?
Rozumiem, ze nie chciales sprawic Brzozie przykrosci ale mi to wyglada bardziej na zmodernizowana PRL-owska kostke:-)

22-03-2010, 06:27
:D

mam typowy domek jakich w Polsce stoi wiele /Inwestprojekt/ lekko "podrasowany"
http://www.inwestprojekt.com.pl/images/projects/full/E-0202B1.JPG

wejście z poziomu trawnika :wink:

HenoK
22-03-2010, 07:12
ciekawym jest wrażeń mieszkańców z ostatniej zimy :-?Swój taras mam praktycznie na poziomie parteru. Zrobiony jest z niewielkim spadkiem od budynku. Okapy dachy szerokie na ok. 80cm powodowały, że tylko niewielka ilość śniegu była bezpośrednio przy drzwiach tarasowych. Trochę więcej było go ok. 1,5m od budynku (śnieg spadający z dachu utworzył zaspę).
Śnieg przy budynku podczas słonecznych dni bardzo szybko stopniał (południowa elewacja szybko się nagrzewa od słońca), jednak na tyle wolno, że nie było problemów z wodą z roztopów. Przy drzwiach tarasowych było praktyczne cały czas sucho.
Od strony północnej jest zdecydowanie inaczej. Tutaj śnieg przy budynku dochodził nawet do 30cm i znikał bardzo powoli (słońce tu nie dochodzi zimą). Nad drzwiami wejściowymi mam daszek stosunkowo nisko (ok. 2,1m na podestem), stąd przed drzwiami nie było nigdy dużo śniegu (istotne, bo drzwi otwierają się na zewnątrz, i śnieg by je blokował).
Jeżeli ktoś chciałby mieć wejście od północy na poziomie terenu, to przydałaby się instalacja przeciwoblodzeniowa (np. kabel grzewczy) przynajmniej przy samych drzwiach.

aadamuss24
22-03-2010, 07:33
Czy drzwi otwierane na zewnątrz mają jakieś uzasadnienie? pozdr adam

irek.w
22-03-2010, 07:45
Kolega ma wejście do domu z poziomu trawnika.Miejsca na taras drewniany zabrakło. Przed wejściem ma zrobioną wylewkę betonową.Podłoga w salonie jest wyżej od tego pseudo tarasu ok.1 cm.od trawnika 3-5 cm. Wody gruntowe b.nisko.Zimę "przeżył"/dom/ bez problemów.Deszcze też nie sprawiają problemów.Teren płaski.

HenoK
22-03-2010, 07:54
Czy drzwi otwierane na zewnątrz mają jakieś uzasadnienie? pozdr adam"Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z budynku przeznaczonego dla więcej niż 50 osób powinny otwierać się na zewnątrz."
W budynku jednorodzinnym nie ma takiego obowiązku, no chyba że ktoś ma baaaardzo dużą rodzinę :).
Plusem może być więcej miejsca we wiatrołapie.

michalsiak
22-03-2010, 12:26
mam typowy domek jakich w Polsce stoi wiele /Inwestprojekt/ lekko "podrasowany"


Brzoza a co masz na elewacji i jak "to" powiesiłeś - ten temat mnie interesuje

michalsiak

P.S. Bardzo fajna chatka

23-03-2010, 01:31
dzięki, za skomplementowanie projektu :)


Michalsiak
to jest elewacja przykładowa /opracowana przez biuro projektów /

ja zrobiłem całkiem prosto - tynk gładki pomalowany w kolorze jasnoszarym
okapy dachu sa u mnie bardziej zdecydowane, a elementy drewniane to podbitka lub raczej nadbitka z listew drewnianych boazeryjnych

plusultra
04-05-2013, 00:22
Też mam tak zaprojektowane wejście do domu na poziomie gruntu - jakieś 4 cm wyżej jest podłoga nad gruntem, ale teren wokół domu wyprofilowany z lekkim spadkiem od domu. Działka pochyła, grunt przepuszczalny, woda deszczowa odprowadzona z dachu do skrzynek azzura, wody gruntowe nisko. Nie powinno być problemów.