PDA

Zobacz pełną wersję : Mini projekt dobudowy komina i wyczystki



notset
19-03-2010, 19:32
Witam wszystkich,

Planuję montaż kominka z płaszczem wodnym w pokoju w którym nie ma ani komina, ani wywietrznika, a na dodatek kominek ma być w rogu pokoju.

Komin i całą resztę zrobię sam, z tym że nie wiem czy wolno mi taki komin wybudować jak przedstawiam na obrazkach i czy spełni swoją rolę.

Zrobiłem wstępne szkice, w pokoju nie ma jeszcze pełnej wylewki, także zrobię fundament pod komin który będzie stał w samym rogu wedle rysunków:

http://nsdev.net/files/kominek2_a.png
http://nsdev.net/files/kominek2_b.png
http://nsdev.net/files/kominek2_c.png

Wyczystkę planuję w korytarzu pod schodami, a sam komin z pustaka kominowo-wentylacyjnego, co załatwi również wentyację.

Pytania jakie się nasuwają, to czy muszę mieć pozwolenie jeśli będę przebijał się przez strop i dach? I czy spełni swoje zadanie komin, takie połączenie kominka z kominem, wentylacja i wyczystka w drugim pomieszczeniu? Jak na takie coś spojrzy kominiarz przy odbiorze i czy/lub kiedy mam powiadamiać kierownika budowy aby np. zrobić wpis do dziennika budowy.

Pozdrawiam serdecznie

notset
19-03-2010, 20:09
Czyli dołączyć jeszcze jeden kanał wentylacyjny, tak? I gdzie zrobić jego kratke, tuż za kominkiem, wyżej, niżej?

Ponieważ pod samym kominkiem nie planowałem zatykania go, sam kominek ma sie wspierac na dwóch filarach, a jego przód, tył i spód miały być raczej odsłonięte. Co w takim wypadku? Zakryć spód i tył pod kominkiem aby pod kominkiem była wnęka zamknięta na np. drewno a sam dolot powietrza (od spodu?) zrobić np. 5cm wyżej ponieść kominek aby był dolot z dodatkowego wywietrznika z tyłu? Ponieważ z tego co widze te kominki mają dolot powietrza tuż pod drzwiczkami więc siłą rzeczy będzie powietrze dzielone domownicy + kominek. Z tym że czy taki otwór wentylacyjny wystarczy na zapotrzebowanie w tlen zarówno nas jak i kominka oraz niewydzielanie się czadu?

Pozdrawiam

M K
19-03-2010, 20:36
Powietrze do kominka musisz doprowadzić z zewnątrz rurą fi 100 a najlepiej 150.

notset
19-03-2010, 20:50
Ahh, faktycznie to pod drzwiczkami to tylko regulacja.

Czyli mogę doprowadzić tam powietrze z dodatkowego wywietrznika? Czy trzeba tą rurę ciągnąć np. poziomo pod podłogą i wypuścić na zewnątrz budynku?

Pozdrawiam

M K
19-03-2010, 20:59
To nie jest wywietrznik tylko nawiew, dedykowany tylko do kominka. Są kominki które łączy się z takim nawiewem. Rura doprowadzająca powietrze powinna mieć spadek na zewnątrz budynku. O zewnętrznej strony najlepiej zrobić zetkę.

notset
22-03-2010, 18:17
Zrobiłem poprawki w projekcie, dodałem dopływ powietrza zetką fi 150 (wyczytałem w którymś poście tutaj, że w ten sposób trzeba puścic rurę i przy ścianie min. 2m pionu), wyrzuciłem niepotrzebny nawiew przy pustaku kominowym, za to dodałem podwojny pustak wentylacyjny, drugi wykorzystam przy okazji w pokoju wyżej.

http://nsdev.net/files/kominek3.png

Co o tym koledzy sądzicie? Kominiarz odbierze i będzie dobrze spełniać swoje funkcje?

Pozdrawiam

m.k.k
22-03-2010, 18:52
Niewiele napisałeś o stropie, masz tam możliwość zrobienia odpowiedniej dziury, aby przeszedł komin. Strop już masz, czy tylko tak piszesz o czymś, co dopiero budujesz? Jaki strop? Potniesz zbrojenie czy belkę terrivy?

No i fundament... :wink:

notset
22-03-2010, 19:31
Ogólnie tą budowę niejako odziedziczyłem, 2 piętra, poddasze, stan surowy zamknięty.. od 16 lat ;-) Jeszcze dużo pracy i pienie.. czasu mi potrzeba aby doprowadzić to do stanu użyteczności.

Strop zbrojony, najprawdopodobniej będzie trzeba przeciąć kilka żeber, zarówno na stopie piętra jak i na poddaszu (chyba, że trafię wylotami na przerwy... może jakiś wykrywacz przewodów w ścianie się przyda to się przesunie te pare cm komin, zobaczymy). Konstrukcji aż tak to nie osłabi, także raczej dobudowy tego komina zgłaszał nigdzie nie będę ze względu na koszty /projekt/nowe pozwolenia itp.

Na dole jest tylko taka ślepa wylewka (też tam gdzie ma stac kominek), także można jeszcze śmiało coś robić (kanaliza, woda, co itp.) To wszystko mnie czeka, ogólnie fajnie byłoby trafić szóstke w totka a jak nie to stety/niestety co się da to trzeba samemu ;-)