PDA

Zobacz pełną wersję : Wypełniacze mineralne i domieszki- co to właściwie jest???



PliP
19-03-2010, 22:38
Już niebawem będę kładł tradycyjny tynk cementowo-wapienny. Można go wykonać z cementu, wapna i dobrego piachu jak i kupić gotowy z worka.
Zastanawia mnie czym właściwie są wypełniacze mineralne i domieszki? Jak to się ma do zdrowotności i funkcjonalności??

PliP
20-03-2010, 11:50
Czyżby nikt nie interesował się tym co ma na ścianach oprócz wapna, piasku i cementu ???

Sławek...
20-03-2010, 17:17
...a czym jest dla Ciebie zdrowotność i funkcjonalność tynku ?????

mariankossy
20-03-2010, 18:06
Już niebawem będę kładł tradycyjny tynk cementowo-wapienny. Można go wykonać z cementu, wapna i dobrego piachu jak i kupić gotowy z worka.
Zastanawia mnie czym właściwie są wypełniacze mineralne i domieszki? Jak to się ma do zdrowotności i funkcjonalności??
Wypełniaczem dla tynku cementowo-wapiennego jest najczściej piasek.

A domieszką najczściej barwnik jak chcesz mieć kolor w masie.
Tynki zewnetrzne ( TYNKI POLIMEROWO-MINERALNE,akrylowe, silikonowe, mineralny tynk strukturalny (dekoracyjny) tam im wiecej wypełniacza tym gorszy jakościowo ale nie zawsze tańszy cenowo.

PliP
20-03-2010, 18:11
chodzi bowiem o to, że nawet gdzieś tu na forum czytałem że najlepszy tynk jest mieszany na budowie z piasku cementu i wapna- bo ten gotowy z worka ta sama chemia. Moje pytanie - co jest tą chemią?? No chyba, że wapno i cement to ta niby chemia!

mariankossy
20-03-2010, 18:30
chodzi bowiem o to, że nawet gdzieś tu na forum czytałem że najlepszy tynk jest mieszany na budowie z piasku cementu i wapna- bo ten gotowy z worka ta sama chemia. Moje pytanie - co jest tą chemią?? No chyba, że wapno i cement to ta niby chemia!

I tu jest dobre pytanie na rozprawe magisterską!! :D :D

Jaka zawartość %-wa jest cementu w cemencie ???? 8)

samm
20-03-2010, 18:41
Zdaje mi się, że tynk z domieszkami jest tynkiem tzw. lekkim. A ten robiony
tradycyjnie na budowie to tzw. ciężki. Podobno lekkim nie wszystko powinno
się tynkować.
Podejrzewam, że to coś podobnego jak dodawanie domieszek
do zaprawy murarskiej zamiast wapna.

PliP
20-03-2010, 20:13
Podejrzewam, że to coś podobnego jak dodawanie domieszek
do zaprawy murarskiej zamiast wapna.

Zamiast wapna można dać plastyfikator- poprawia on właściwości zaprawy. Tzw tynk lekki jest z domieszką keramzytu lub perlitu- jednak ciągle nic nie wiadomo na temat owej chemii. Podobno w tynku z worka jest sama chemia!!

Sławek...
20-03-2010, 20:30
... i tak właśnie rodzą się legendy.... ;)
a niby co ta chemia robi?
dusi mieszkańców? atakuje ich we śnie? ;)

...chyba nie chcesz powiedzieć, że w 21 wieku ktoś produkuje materiały, które są szkodliwe dla zdrowia i "puszcza" je w obieg i truje ludzi.....

...chemia może i poprawia właściwości zaprawy i dzięki temu teraz tynki wyglądają tak jak wyglądają... ale to jest ich zaleta a nie wada.....

EWBUD
21-03-2010, 19:51
Dodatek perlitu do tynku cem - wap sprawia, ze tynk staje sie tynkiem tzw. lekkim, przekłada sie to na mniejsze zużycie na m2 - wg producenta ok 11 kg/m2, realnie ok 18kg trzeba na m2 policzyć.
Tynki cem - wap lekkie są troszkę droższe od "cieżkich - bez wypelniaczy" ale w sumie i tak oplaca sie kupowac wlasnie lekkie ze wzgl. na niższe zuzycie.

PliP
21-03-2010, 20:01
No Tak z tymże PERLIT to raczej nie chemia tylko naturalny minerał poddawany odpowiedniej obróbce termicznej. Mnie natomiast nurtuje problem dlaczego mawia się, że np tynki gipsowe to sama chemia, że tynk cementowo-wapienny z worka to sama chemia. Co jest właściwie tą chemią??

ddoommiinniikk
21-03-2010, 20:36
Jaka zawartość %-wa jest cementu w cemencie ???? 8)
CEM I - ok. 95%, CEM II - ok. 60%, CEM III - ok. 30(?)%, o ile dobrze jeszcze pamiętam...

PliP
22-03-2010, 21:25
Myślę, że temat można podsumować...
Chemia, która jest niby w gotowych mieszankach tynkarskich to tylko i wyłącznie bajer tych co ich nie używają, bądź nie maja interesu aby je używać.