PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z ciepłą wodą c.w.u.



muody123
21-03-2010, 07:58
Na początek z racji tego że to mój pierwszy post na tym forum, chciałbym wszystkich serdecznie powitać.
A teraz trochę o moim problemie. Otóż, mam zainstalowany kocioł Vaillant AtmoTec Plus z zasobnikiem. Do tego jest zrobiony obieg cyrkulacji wraz z pompą cyrkulacyjną Grundfoss i sterownikiem przepływowym który steruje jej pracą.
Problem pojawia się w momencie kiedy np. po nocy (lub po paru godzinach) otwieram baterię i muszę czekać ok. 20 sekund zanim pojawi się ciepła woda i niepotrzebnie wypuszczam kilkanaście litrów zimnej wody - pomimo pracy pompy od około minuty.
W instalacji cyrkulacji oczywiście przed pompą jest zawór, a za pompą a przed zasobnikiem jest zamontowany zawór zwrotny.
Nawet jesli wymuszę pracę pompy przez 10-15min rura powrotu cyrkulacji do zasobnika jest nadal zimna.
Maksymalna odległość do najdalej usytuowanej baterii to ok 12m (I piętro)
Sprawdzałem instalację pod kątem uszkodzonej pompy, niestety jest sprawna.

Co jeszcze sprawdzić? Gdzie tkwi problem?

Pomoże ktoś?

Pozdrawiam

adam_mk
21-03-2010, 08:14
Witaj
Wszystkie Twoje pytania i wszystkie odpowiedzi na nie zawarto w :
"Cyrkulacja - wór bez dna"
Poszukaj i poczytaj...

Spaprałeś cyrkulację...

Adam M.

jacekaqua
21-03-2010, 08:23
sprawdz jeszcze filtr siatkowy przed pompką cyrk. moze być zatkany

muody123
21-03-2010, 11:40
Witaj
Wszystkie Twoje pytania i wszystkie odpowiedzi na nie zawarto w :
"Cyrkulacja - wór bez dna"
Poszukaj i poczytaj...

Spaprałeś cyrkulację...

Adam M.

Przeczytałem i nic.
Cyrkulacja nie jest spaprana bo przy starej pompie (która się uszkodziła) pracowała bez problemu. Wymieniłem na identyczną pompę, dodałem sterownik i problem się pojawił.


PS. Najprościej napisać: spaprałeś.... Zero konstruktywnej odpowiedzi

muody123
21-03-2010, 11:43
sprawdz jeszcze filtr siatkowy przed pompką cyrk. moze być zatkany


Jest czysty.

jacekaqua
21-03-2010, 13:14
jak cyrkulacja była dobra i filtr czysty to
--sprawdz zawór zwrotny ,moze uszkodzony
--sprawdz czy zamontowałes nową pomke zgodnie z przepływem
--moze zle regulator ustawiłes
--moze jest zapowietrzona ,odkręc delikatnie przed pompką na śrubunku od strony cyrkulacji do momentu ja poleje się ciepła woda

musi działać

Mały
21-03-2010, 13:34
Na początek włącz ręcznie pompę i sprawdź czy rura za pompą schładza się.
Jeśli nie to znaczy, że albo zaciął się zawór zwrotny, albo pompa stoi - jak stoi to albo się zakleszczyła (Grundfos ma wirnik magnetyczny), albo jest zapowietrzona (będzie słychać, bo jak pracuje normalnie to jest zupełna cisza).
W pierwszym wypadku zamknij zawory i odkręć korpus (najpierw spuść ciśnienie, bo ciężko pójdzie!), w drugim poluzuj śrubunek za pompą lub przy zaworze zwrotnym i spuść powietrze. Potem otwórz zawory jednocześnie ją włączając.
Niestety Grundfosa nie jest wcale łatwo odpowietrzyć.

muody123
21-03-2010, 20:21
Na początek włącz ręcznie pompę i sprawdź czy rura za pompą schładza się.
Jeśli nie to znaczy, że albo zaciął się zawór zwrotny, albo pompa stoi - jak stoi to albo się zakleszczyła (Grundfos ma wirnik magnetyczny), albo jest zapowietrzona (będzie słychać, bo jak pracuje normalnie to jest zupełna cisza).
W pierwszym wypadku zamknij zawory i odkręć korpus (najpierw spuść ciśnienie, bo ciężko pójdzie!), w drugim poluzuj śrubunek za pompą lub przy zaworze zwrotnym i spuść powietrze. Potem otwórz zawory jednocześnie ją włączając.
Niestety Grundfosa nie jest wcale łatwo odpowietrzyć.


Po włączeniu pompy baaardzo powoli rura za nią zaczęła sie schładzać.
Spróbowałem tak jak pisałeś odpowietrzyć pompę. Wcześniej słychac z niej było nieregularny szum, chlupot wody. Po poluzowaniu śrubunku za pompą trochę powietrza zeszło i teraz jest kompletna cisza i pompy nie słychać. Nie wiem czy tak ma być czy też pompa stoi? (Dioda wskazująca na pracę świeci).

1950
21-03-2010, 20:23
pompa jest odpowietrzona

Mały
21-03-2010, 20:28
Teraz sprawdź czy przy pompie rura zrobiła się gorąca(prawie taka jak ta wychodząca z zasobnika). Jeśli tak to wszystko już działa.

muody123
22-03-2010, 09:01
Teraz sprawdź czy przy pompie rura zrobiła się gorąca(prawie taka jak ta wychodząca z zasobnika). Jeśli tak to wszystko już działa.


Podczas pracy pompy rura przed i za pompą jest gorąca. Czyli wszystko ok.

Dziękuję wszystkim za pomoc!!!