PDA

Zobacz pełną wersję : nieogrzewany garaż w bryle - gdzie ocieplenie?



bartekgr
21-03-2010, 21:51
Projekt naszego domu przewiduje nieogrzewany garaż w bryle. Dom dwukondygnacyjny, garaż od strony północnej sąsiadujący z łazienką i holem, a od góry z sypialnią.

Więcej o projekcie: http://forum.muratordom.pl/nowoczesny-oszczedny-doswietlony-prosba-o-opinie,t167700.htm.

Projektant przewiduje ocieplenie jedynie ściany zewnętrznej, bez ocieplenia ścian/stropu pomiędzy garażem, a pomieszczeniami mieszkalnymi. Czy według Was takie rozwiązanie przy garażu nie ogrzewanym jest dobre?

mariankossy
21-03-2010, 21:57
Ja mam garaż ocieplony dodatkowo wewnątrz: strop garażu 5cm, sciany wewn garażu 7 cm styro.

Projekt SOPRAN 4.
http://www.domywstylu.eu/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/sopran_4/#rzuty

RadekO
21-03-2010, 22:49
My mamy ocieplone też wewnątrz. Ściana i sufit 10 cm. Dodatkowo w sypialni nad garażem jest w podłodze też 10 cm styro. Doświadczenia znajomych wskazują, że wszyscy po jakimś czasie mając pomieszczenia mieszkalne nad garażem docieplali go od wewnątrz. Nasz garaż ma jednak grzejnik.

kaltam
22-03-2010, 06:59
Mam garaż w bryle domu (dwustanowiskowy) i mam dwa małe grzejniki. Oba są skręcone czyli grzeją gdy temp. spadnie poniżej 7 st. C. Gdy coś robię dłużej w garażu to sobie podkręcam. Oczywiście mowa o dniach z mrozem poniżej -5 st. C. Polecam założyć grzejnik, to niewielki koszt przy całej instalacji - niż potem ocieplać go od wewnątrz. Naprawdę garaż w bryle domu wychładza pomieszczenia wokół niego.

22-03-2010, 07:07
Na wszelki wypadek jeden mały grzejnik najlepiej obok ujęcia wody warto mieć. Tej zimy kilku znajomym osobom zamarzła woda w podobnych garażach (i jednej piwnicy) w czasie mrozów, mimo izolacji rurek.

Co do ocieplenia - zrobiłam dodatkową izolację ściany łączącej garaż z domem i sufitu garażowego (10 cm styro). Nie wiem, jaka byłaby różnica bez tego - generalnie jest ciepło w domu 8) .

pawelo_pl
22-03-2010, 07:30
Mam garaż w bryle domu (dwustanowiskowy) i mam dwa małe grzejniki. Oba są skręcone czyli grzeją gdy temp. spadnie poniżej 7 st. C. Gdy coś robię dłużej w garażu to sobie podkręcam. Oczywiście mowa o dniach z mrozem poniżej -5 st. C. Polecam założyć grzejnik, to niewielki koszt przy całej instalacji - niż potem ocieplać go od wewnątrz. Naprawdę garaż w bryle domu wychładza pomieszczenia wokół niego.
Mam podobnie , dużo styropianu w podłogę nad garażem i nic się nie dzieje a w garażu zawsze można coś porobić no i te wrażenia - wsiadasz do auta na dworze - 10 a w aucie + 15 polecam grzejniki ...

Monika.Sz-a
14-10-2010, 17:31
w domu Rodziców garaż w bryle- dom prawie 40stoletni, ściany zew 3warstwowe. garaż nieocieplony- pokój nad garażem sąsiaduje z kuchnią i jest cieplutki dzięki temu. w garażu malutki kaloryferek- 4 żeberka..
znajomi wybudowali dom wg projektu archon- nad garażem mają sypialnię- po zimie ocieplali sufit w garażu -podobno zimno było.

budujemy właśnie dom- z archonu, rododendron 5g2.. ociepliliśmy sufit w garażu i planujemy też oczywiście styro na podłodze z pokoju nad garażem- też będzie sypialnia. ściany między domem i garażem została nieocieplona- w garażu planujemy mały grzejnik żeby utrzymywal lekko plusową temperaturę.

zastanawiam się nad postem przedmówcy o styro 20cm na zewnątrz- w jendym z wydań muratora czytałam kiedyś,że zwiększenie grubości styro z 10cm na 15 opłaca się- w kontekście droższego materiału i poźniejszych mniejszych rach za ogrzewanie, jednak zwiększanie grubości do 20cm nie jest już ekonomiczne i zauważalne w rachunkach.. zastanawiam się, czy coś źle zapamiętałam- ale jestem "prawie" pewna że to 15cm było przedstawiane jako ekonomiczie uzasadnione. może przez ten czas cenowo się pozmieniało ..? wyprowadzcie mnie z błędu w razie czego...

Trociu
15-10-2010, 10:37
Ja postawie wolostojacy a dom super ocieple.A czy wysokość podatku od nieruchomości za ten garaż nie zrekompensuje większego zapotrzebowania na ciepło garażu w bryle?

Trociu
15-10-2010, 10:41
Garaz w bryle domu po co,jaka to wygoda,smrod,chlod i brud.Przeciez zawsze trzeba otworzyc brame i wychlodzic cale pomieszczenie,codziennie dziesiatki razy otwieramy samochod na dworzu i nie umieramy z tego powodu.Jezeli garaz juz jest, to trzeba go ogrzewac,bo bedzie nam zabieral cieplo z domu.Ja postawie wolostojacy a dom super ocieple.
Mit o smrodzie z garażu w bryle jest najczęście podnoszony a jakoś wielu ludzi tego nie zauważyli.

Garaż w bryle to wygoda:
- gdy pada wsiadamy suchą nogą
- gdy mróz i śnieg - nie odśnieżamy i nie skrobiemy
- po zakupach - nie dźwigamy tych siatek zbyt daleko.

Więc dyskusje co do zasadności posiadania czy nie garażu w bryle są bez sensu. Skupmy się na najlepszym jego wykonaniem.

Ja też planuję okleić ściany wspólne z domem styropianem - grubość jeszcze nie dobrana - zobaczę na ile mi pozwolą warunki, bo o pomyśle ocieplenia tych ścian zadecydowałem już po zamieszkaniu czyli i wykonaniu instalacji w garażu.

Ale dobra uwaga o tym, aby ocieplać te ściany przed wylewką. Zapisuję w notatniku "co poprawić w drugim domku".

redlum
15-10-2010, 11:59
będę miał w całym domu ogrzewanie podłogowe - garaż częściowo w bryle domu - planuje tam dać grzejnik - hydraulik sugeruje aby dac tam (oraz w łazience grzejniki wysokotemperaturowe) - czy jest sens takiego działania? Czy może grzejnik niskotemperaturowy wystarczy do utrzymania plusowej temperatury w garażu? Dodam że w garażu jest przejście do pomieszczenia gospodarczego w którym będzie piec gazowy.

mk64
15-10-2010, 14:49
ProStaś, czyli nie masz styropianu pod podłogą garażu?

1950
15-10-2010, 14:56
Wedlug mnie jezeli garaz jest odizolowany od reszty domu ,moze byc grzejnik niskotemperaturowy.Odizolowany tzn nie laczy sie bezposrednio z domem mieszkalnym,wienicem,fundamentem,zadnym betonowym lub metalowym elementem.Wszystko oddzielone styropianem.Jak nie, to trzeba grzac wszystko bez wyjatkow,moze garaz tylko kilka stopni mniej.
a co to jest, grzejnik niskotemperaturowy???

1950
15-10-2010, 19:00
to może podaj mi producenta,
chciałbym taki kupić

1950
16-10-2010, 08:19
nie ma czegoś takiego jak grzejniki niskotemperaturowe,
nie wiesz, to nie wypisuj głupstw,

redlum
16-10-2010, 08:51
ten grzejnik niskotemperaturowy - czyli dużo przewymiarowany grzejnik na który będzie puszczana niska temperatura wody - to chyba nie sprawdzi się w garażu. Wg mnie jego zastosowanie to tylko łazienka i suszenie ręczników

PS W pomieszczeniu gospodarczym - takim 2-3m2 - w którym będzie stał piec gazowy kondensat - jaka będzie temperatura w zimie? Chodzi mi czy taki piec sam z siebie oddaje jakieś ciepło?

redpradnik
18-10-2010, 14:52
U mnie garaż nie ogrzewany ( wyłączona podgłogówka ) przy aktualnych temperaturach wewnątrz 16-17 stopni

adam_mk
18-10-2010, 20:04
W garażu mieszka autko.
My tam tylko czasem bywamy.
Autko najlepiej się czuje, jak ma nieco ponad zerem, ale nie za ciepło. Tak około 10stC.
Sól i rdza go nie zżerają za szybko...

Jeżeli z zewnątrz solidnie ocieplimy garaż w bryle domu.
Jeżeli nie damy pod posadzkę styropianu.
Jeżeli nie założymy w nim ogrzewania
- to osiągniemy stawiany sobie cel.
Podłoga działa jak GWC - dogrzewa ciepłem ziemi.
Nie za mocno, ale wystarczająco.
Ściany od strony domu można potraktować jako ścienne ogrzewanie tego garażu.
Też wspomaga w mrozy utrzymanie tam temperatury ponad zerem.
Że nieco wychładza dom?
Coś za coś. Kaloryfera tam nie wstawiamy i nie pchamy strumienia ciepła TAKĄ drogą.
Jak całość dobrze ocieplona to dużych strat ciepła nie ma. Tylko temperatura jest zdrowsza dla autka...

Adam M.

rob***
18-10-2010, 20:19
Nic dodać, nic ująć !


Rob

Madeleine
20-07-2011, 21:25
doradźcie, bo się miotam. Zakładam garaż lekko dogrzewany - tak do +5. Dogrzewanie przewymiarowanym grzejnikiem. Z zewnątrz solidnie ocieplony, w środku na gruncie miało być średnio 14cm styro + 10 wylewki. Ale teraz się waham, czy ten styropian dawać. Jeśli nie - to wtedy przy 24cm wylewki chyba korzystanie z ciepła ziemi będzie cokolwiek utrudnione... No i druga kwestia, jakie grube ocieplenie ściany do domu. 10cm? 15cm?

orko
21-07-2011, 09:41
:)

kbab
22-07-2011, 08:52
doradźcie, bo się miotam. Zakładam garaż lekko dogrzewany - tak do +5. Dogrzewanie przewymiarowanym grzejnikiem. Z zewnątrz solidnie ocieplony, w środku na gruncie miało być średnio 14cm styro + 10 wylewki. Ale teraz się waham, czy ten styropian dawać. Jeśli nie - to wtedy przy 24cm wylewki chyba korzystanie z ciepła ziemi będzie cokolwiek utrudnione... No i druga kwestia, jakie grube ocieplenie ściany do domu. 10cm? 15cm?
Jeśli odizolujesz się styropianem od ciepła ziemi pod garażem to trzeba go dogrzewać, otwieranie bramy, zmrożony samochód może go wychłodzić. Mój garaż jest bez izolacji pod płytą, w ścianach jest 10cm styro (również od domu), w stropie 15cm, bez ogrzewania, jest w nim instalacja wodna (zw, cwu), od 10 lat nigdy nie zamarzła.

Madeleine
22-07-2011, 10:01
no ale 24cm wylewki + płyta sporo waży...

Marcin.gm
22-07-2011, 11:37
Jeśli odizolujesz się styropianem od ciepła ziemi pod garażem to trzeba go dogrzewać, otwieranie bramy, zmrożony samochód może go wychłodzić. Mój garaż jest bez izolacji pod płytą, w ścianach jest 10cm styro (również od domu), w stropie 15cm, bez ogrzewania, jest w nim instalacja wodna (zw, cwu), od 10 lat nigdy nie zamarzła.

Wydaje mi sie, ze to jest wlasnie blad ktory popelnilem i dalem pod garazem styropian. Teraz bym go nie dawal ale juz troche za pozno zrywac posadzki nie bede. Jesli pod garazem w bryle nie ma styropianu to bez chwili zwatpienia dalbym styropian na sciany zewnetrzne. Sciany wewnetrzne tez nalezy docieplic bo grunt ma grzac garaz, a mieszkalna czesc bedzie ogrzewana z pieca CO.

Jesli nie dajesz styropianu w garazu, a masz ten sam poziom chudziaka co w pozostalych pomieszczeiach to najtaniej bedzie dosypac piasku, wtedy nie trzeba lac tyle betonu.

ejama
12-12-2011, 18:37
W garażu mieszka autko.
My tam tylko czasem bywamy.
Autko najlepiej się czuje, jak ma nieco ponad zerem, ale nie za ciepło. Tak około 10stC.
Sól i rdza go nie zżerają za szybko...

Jeżeli z zewnątrz solidnie ocieplimy garaż w bryle domu.
Jeżeli nie damy pod posadzkę styropianu.
Jeżeli nie założymy w nim ogrzewania
- to osiągniemy stawiany sobie cel.
Podłoga działa jak GWC - dogrzewa ciepłem ziemi.
Nie za mocno, ale wystarczająco.
Ściany od strony domu można potraktować jako ścienne ogrzewanie tego garażu.
Też wspomaga w mrozy utrzymanie tam temperatury ponad zerem.
Że nieco wychładza dom?
Coś za coś. Kaloryfera tam nie wstawiamy i nie pchamy strumienia ciepła TAKĄ drogą.
Jak całość dobrze ocieplona to dużych strat ciepła nie ma. Tylko temperatura jest zdrowsza dla autka...

Adam M.

Wszystko się zgadza. W artykule w "Budujemy Dom 4/2011" strona 84 jest podany sposób izolacji nieogrzewanego pomieszczenia na gruncie. Jest to podane w kontekście kosztów za dany rodzaj podłogi.

Jacek

autorus
12-12-2011, 18:56
Tez tak planuje tylko jedno mi nie pasi, konkretnie w głowie sobie ustaliłem ze jednak ocieplenie od domu będzie standardowe, a to w moim przypadku 25cm wełny .
Inna sprawa to konstruktor który mnie od tego pomysłu odwodził, nie pamiętam argumentów ale nie czułem sie przekonany.

kupiecjudex
13-12-2011, 17:12
Hmm... a ja bym dał styrodur pod posadzkę w garażu :bash:
A tak to cieplej będzie i koszty mniejsze, lux!!

autorus
13-12-2011, 17:33
Hmm... a ja bym dał styrodur pod posadzkę w garażu :bash:
A tak to cieplej będzie i koszty mniejsze, lux!!

A ty myślisz ze jakiś czas temu to zrobiłbym inaczej? a niby skąd miałem wiedzieć ze sie nie daje? No właśnie z forum. Od konkretnych ludzi którzy to już przetestowali.

Jarek EM08
15-12-2011, 09:46
Wszystko się zgadza. W artykule w "Budujemy Dom 4/2011" strona 84 jest podany sposób izolacji nieogrzewanego pomieszczenia na gruncie. Jest to podane w kontekście kosztów za dany rodzaj podłogi.

Jacek

Jesteś pewien, że ten artykuł jest rzeczywiście w BD 4/11? Bo ja akurat, mam ten numer i nic takiego nie znalazłem... A z chęcią bym go sobie przeczytał.

:bye:

ejama
18-01-2013, 21:05
Jesteś pewien, że ten artykuł jest rzeczywiście w BD 4/11? Bo ja akurat, mam ten numer i nic takiego nie znalazłem... A z chęcią bym go sobie przeczytał.

:bye:
Witaj
Sprawdziłem, numer się zgadza, Korzystam z BD w wersji elektronicznej, może tu jest "pies pogrzebany" :) W prawym górnym rogu strony jest rysunek posadzki w garażu nieogrzewanym i jego koszty (które nie są najważniejsze w omawianym problemie).
Pozdrawiam

okojan
19-01-2013, 10:43
Czyli reasumując, lepiej nie dawać styropianu na podłogę w garażu?
Mam teaz wylany chudy beton a na gotowo mam mieć jeszcze podniesione 28 cm ( w projekcie jest 20 cm styropianu i reszta to wylewka) Czyli musiałbym wylać jakies 26-27 cm ? Nie bedzie to za ciężkie, biorąc pod uwagę , ze chudziak jest też nie cieniutki??? Moze dać mniej wylewki , na jakieś 16 -17 cm i wtedy bede miał podlogę garażu niżej od podłogi reszty domu ( wstawić stopien na przejściu z garażu do domu)? Są tego plusy, bo garaż będzie wyższy.
Sciany z zewnątrz beda ocieplone 20 cm styropianu ( od strony północnej grafitowego). Ile dać na sciane wewnętrzną pomiędzy garażem a domem ( mam dużo miejsca) i ile dać na sufit ( pokój jest na nad garażem i bedzie tam 8- 10 cm styropianu z podłogówką)??

Doradzicie coś, na moje pytania :)????

gentoonx
19-01-2013, 10:51
Czyli reasumując, lepiej nie dawać styropianu na podłogę w garażu?
Mam teaz wylany chudy beton a na gotowo mam mieć jeszcze podniesione 28 cm ( w projekcie jest 20 cm styropianu i reszta to wylewka) Czyli musiałbym wylać jakies 26-27 cm ? Nie bedzie to za ciężkie, biorąc pod uwagę , ze chudziak jest też nie cieniutki??? Moze dać mniej wylewki , na jakieś 16 -17 cm i wtedy bede miał podlogę garażu niżej od podłogi reszty domu ( wstawić stopien na przejściu z garażu do domu)? Są tego plusy, bo garaż będzie wyższy.
Sciany z zewnątrz beda ocieplone 20 cm styropianu ( od strony północnej grafitowego). Ile dać na sciane wewnętrzną pomiędzy garażem a domem ( mam dużo miejsca) i ile dać na sufit ( pokój jest na nad garażem i bedzie tam 8- 10 cm styropianu z podłogówką)??

Doradzicie coś, na moje pytania :)????

To ma być podsumowanie???

Reasumując to jest tak:
nieogrzewany garaż w bryle - bo o takim tylko dyskutujemy - nie dajemy styro w podłogę
ogrzewany do 12-14 stC w bryle, dajemy do max 15cm styro w podłogę
na ścianę od pom. mieszk - do 15 max styro (wg mnie 12cm to już max, ale inni mówią 15 - koszt niewielki)

27 cm wylewki - pogięło cię?
podsyp piachem, zagęść, wylej max 10cm, albo 6-7 na siatce, luuudzie

okojan
19-01-2013, 12:49
gentoonox - nie, to nie jest podsumowanie.
Podsumowaniem jest pierwsze zdanie, ze w nie ogrzewany garaż nie dawać styropianu w podłoge.Przynajmniej ja tak posty zrozumiałem.
Reszta to są moje pytania.
Czyli proponujesz abym wysypał piachu około 17- 18 cm, a na to dal wylewkę z płytkami na gotowo 10 cm? Tak mam to rozumieć?
A złym pomysłem bedzie - nie podsypyawanie piachu , tylko cieńsza wylewka i zyskam na wysokości w środku garażu?
A co z ociepleniem od wewnątrz garażu ( pisałem wyżej)?

pirawawa
19-01-2013, 17:07
Ja mam tak.
Chudziak (gotowa podłoga) ze zbrojeniem 20 cm.
Wylewka ze zbrojeniem 8 cm (błąd w przemyśleniach na początku budowy i poniosłem podłogę garażu).
Ocieplenie garażu z zewnątrz - 15 cm styropian grafitowy.
Ocieplenie sufitu garażu - styropian 5 cm (możesz dać więcej)
Ocieplenie ściany przylegającej do domu - styropian 5 cm (możesz dać więcej)

Na pewno nie ocieplamy podłogi, ocieplenie ściany przylegającej do domu według uznania, jak nie ocieplisz zimno z garażu będzie przechodziło do domu, ale ciepło z domu adekwatnie do garażu i będzie cieplejszy,

Ja na twoim miejscu zalałbym beton bez kąbinowania z piaskiem, ale pytanie otwarte czy ok.50 cm betonu będzie przepuszczać ciepło od Matki Ziemi ?

gentoonx
19-01-2013, 17:59
Będzie, będzie.

Powiem ci okojan tak: jak masz możliwość obniżyć posadzkę w garażu to jak najbardziej, ale...
1. sprawdź, popatrz użytkowo jak to będziesz miał; ludzie czasem jak robią takie zmiany to potem bez zębów chodzą ;)
2. jak opuścisz ten poziom posadzki, gdzie ci wyjdzie izolacja pozioma fundamentu, ponad posadzka - to źle (i nie pytaj czemu, jak nie wiesz po co są izolacje przeciwwilgociowe poziome, to lepiej nie opuszczaj
3. wyższy garaż nie koniecznie musi być lepszy
4. jak masz rozwiązane w projekcie odprowadzenie wody z garażu
5. obniżysz posadzkę, obniży ci się poziom samego wjazdu - popatrz co z tego wynika

Wam to się wydaje, że to se można obniżać, podwyższać bez konsekwencji - usiądź popatrz, pomyśl, może narysuj sobie, a może nie warto

okojan
19-01-2013, 19:09
Między czasie , przeanalizowałem co wyniknie z tego jak obniżę posadzke i masz rację, że bedą problemy: stopien z garazu do domu (potknięcia, upadki);wjazd za nisko w stosunku do wejscia do domu ( nie zachowana linia); drzwi z tyłu garażu za nisko w stosunku do drzwi trarasowych ( nie zachowana lina).

Czy teraz moge dać pape aby połączyć ją z papą , która jest pomiedzy fundamentem a scianą zewnetrzną? Na to jakieś 16- 17 cm piachu i wylewka docelowa? Przed wysypaniem piachem podmurować np. bloczkami Isomur na szerokości ( bramy garażowej i drzwi z tyłu garażu) i na wysokość docelową (czyli grubość piachu i wylewki)? Co sądzicie?
Bedzie ziemia grzała przy takiej grubości podłogi ( chudziak - 15 cm;piasek- 16-17 cm;wylewka - 10-11 cm, co nam daje jakies 43 cm plus płytki czyli razem 45 cm)???:) Dużo !!!!

okojan
24-01-2013, 17:31
Odpowie, poradzi, zasugeruje mi coś ktoś??

Tobi_
18-03-2017, 16:06
Pozwolę sobie odkopać ten wątek, ze względu na zacytowaną poniżej wypowiedź, powinna zostać przypięta jako kompendium wiedzy w temacie. :D
Brakuje mi jednak jeszcze informacji jak docieplić ściany fundamentowe (dom niepodpiwniczony) w takiej sytuacji - nieogrzewany garaż w bryle budynku. W projekcie mam oczywiście tylko zewnętrzne ściany fundamentowe po obwodzie. Powstaje też bardziej ogólne pytanie - czy kłaść XPS na wewnętrzne ściany fundamentowe? Tak, żeby jak najbardziej niwelować mostki cieplne?


W garażu mieszka autko.
My tam tylko czasem bywamy.
Autko najlepiej się czuje, jak ma nieco ponad zerem, ale nie za ciepło. Tak około 10stC.
Sól i rdza go nie zżerają za szybko...

Jeżeli z zewnątrz solidnie ocieplimy garaż w bryle domu.
Jeżeli nie damy pod posadzkę styropianu.
Jeżeli nie założymy w nim ogrzewania
- to osiągniemy stawiany sobie cel.
Podłoga działa jak GWC - dogrzewa ciepłem ziemi.
Nie za mocno, ale wystarczająco.
Ściany od strony domu można potraktować jako ścienne ogrzewanie tego garażu.
Też wspomaga w mrozy utrzymanie tam temperatury ponad zerem.
Że nieco wychładza dom?
Coś za coś. Kaloryfera tam nie wstawiamy i nie pchamy strumienia ciepła TAKĄ drogą.
Jak całość dobrze ocieplona to dużych strat ciepła nie ma. Tylko temperatura jest zdrowsza dla autka...

Adam M.

surgi22
18-03-2017, 18:31
Nie zgadzam się z twierdzeniem że 10C jest zdrowe dla auta a wyzej już nie , z 4 letnich doświadczeń z ogrzewaniem podłogowym w garażu powiem że zrobiłbym ponownie jeszcze raz.Temperatura w garażu ok.16 C . Po nocy w zimie autko suche , przy niższych temperaturach stałaby woda na podłodze i samochód byłby mokry - co powodowałoby atak słonej wody .

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
20-03-2017, 18:37
... przy niższych temperaturach stałaby woda na podłodze

cóż, spadki podłogi są potrzebne, a nawet wymagane :yes:

noc
20-03-2017, 21:45
Nie zgadzam się z twierdzeniem że 10C jest zdrowe dla auta a wyzej już nie , z 4 letnich doświadczeń z ogrzewaniem podłogowym w garażu powiem że zrobiłbym ponownie jeszcze raz.Temperatura w garażu ok.16 C . Po nocy w zimie autko suche , przy niższych temperaturach stałaby woda na podłodze i samochód byłby mokry - co powodowałoby atak słonej wody .

Gdybyś wykonał podłogę np. z kostki brukowej, bez wylewki, to nie stałaby tam woda. Uwierz mi, mam tak zrobione od kilku lat i żadna woda nigdy nie stała po nocy:)!
Chyba że masz na myśli podłogę samochodu, to cóż kostka nie pomoże, trzeba zająć się samochodem;).
Lub jak niżej, spadki z odwodnieniem rozwiązują problem.