PDA

Zobacz pełną wersję : okablowanie w budynku jednorodzinnym



ekmir
24-03-2010, 11:53
Jakie ilości kabli (1,5 mm2; 2,5 mm2; antenowy ekranowany; UTP) należy planować w budynku ok. 200 m2?

Mice
24-03-2010, 12:02
Zapomniałeś napisać ile punktów IT/ RTV i jakich planujesz. Czy dom parterowy czy piętrowy, ile punktów rozdzielczych itp.

Weź sobie zmierz jeden przykładowy przebieg i przemnóż x ilość. Będziesz miał tak "na oko".

W przypadku elektryki to jest trudniejsze do oszacowania, będzie baaaardzo na oko bez projektu.

retrofood
24-03-2010, 12:06
I tak wszystkie będą tańsze niż telewizor, to czym sie przejmujesz...

ekmir
24-03-2010, 12:09
Dom z użytkowym poddaszem.

Zakładam, że: IT x3/4 i RTV x4/5 (może się zwiększyć).
Instalacja elektryczna (oświetlenie i gniazda) - potrzebuje pierwszego przyblizonego szacunku ilości okablowania (w standartowym wykonaniu). Ilości te napewno ulegną zwiększeniu, gdyż mam zamiar wydzielać niektóre obwody (do sterowania nimi).

Pytanie więc jest takie: ile tak na poczatek mam zamówić poszczególnych kabli?

rusek007
24-03-2010, 14:02
Zrób ksero rzutów budynku, narysuj sobie instalacje, pomnóż przez skalę projektu, dodaj 20% i wynik będzie gotowy.

ravbc
24-03-2010, 14:29
I tak wszystkie będą tańsze niż telewizor, to czym sie przejmujesz...
Ja bym się nie zakładał. U mnie proporcje cen kable:telewizor to mniej więcej 5:1. Ale fakt, telewizor mam badziewny ;-)
A poważniej: w przypadku instalacji elektrycznej, ilość zużytego kabla może różnić się o rząd wielkości, w zależności od sposobu układania przewodów, ilości punktów i kształtu budynku.

retrofood
24-03-2010, 15:21
I tak wszystkie będą tańsze niż telewizor, to czym sie przejmujesz...
Ja bym się nie zakładał. U mnie proporcje cen kable:telewizor to mniej więcej 5:1. Ale fakt, telewizor mam badziewny ;-)


No, słuchaj, wyjątków nie można brać pod uwagę... :D

smarki
24-03-2010, 16:03
Na elektrykę w domu 140m2 pow. użytkowej poszło mi ok 600m kabla - żadnych cudów, standardowo po 2-3 gniazdka na pokój i oświetlenie górne. Nie kładłem jeszcze UTP i RTV, gdyż mam peszle - te kable wciągne po tynkach.

panda
24-03-2010, 16:57
Jakie ilości kabli (1,5 mm2; 2,5 mm2; antenowy ekranowany; UTP) należy planować w budynku ok. 200 m2?
Domek niecałe 400 m2, elektryczny, antenowy i skrętka - prawie 7 km :o
Podziel na pół i już wiesz... (że dalej nic nie wiesz)

ekmir
24-03-2010, 19:16
Dziękuję wszystkim. Mam przynajmniej jakieś szacunki na początek. Zamierzam część obwodów i wydzielone gniazda zasilać bezpośrednio z rozdzielni, tak aby móc nimi sterować. Podobnie z oświetleniem. Zastanawiam się tylko czy od wł/wył. do rozdzielni (przekaźników bistabilnych) stosować przewód 1,5 mm2, czy skrętkę.

Jak radzicie?

panda
24-03-2010, 20:05
czy od wł/wył. do rozdzielni (przekaźników bistabilnych) stosować przewód 1,5 mm2, czy skrętkę.
Automatyka F&F, dałem skrętkę (para na sygnał), wyzwalanie "N", trzeci rok działa bez problemów.

ekmir
24-03-2010, 22:07
A jaką skrętkę?

panda
24-03-2010, 22:27
Komputerową :roll:
To co widać poniżej załatwia sprawę 20 przycisków

http://www.rozki.net/obrazki/foto/foto7.jpg
http://www.rozki.net/obrazki/foto/foto1.jpg
http://www.rozki.net/obrazki/foto/foto2.jpg

mi5iek
24-03-2010, 22:44
Zastanawiam sie czymu wszyscy polecacie kabel UTP. Nie znajac rozmieszczenia kabli elektrycznych, sygnalowych np. alarm, inteligentny dom itp. trudno okreslic rodzaj kabla.
Druga istotna sprawa to zasob gotowki oraz predkosc. Jesli kable beda polozone w bliskiej odleglosci od kabli elektrycznych (czego sie nie robi) to tylko skretka STP. Do tego czy ma byc 100Mbit (kat.5) czy moze 1Gbit (kat.5e i 6).
Wszystko zalezy ...

Zapomnialem dodac - trzymac sie specyfikacji. Pewnie ktos zaraz wyskoczy ze wszystko bedzie dzialac i bez specyfikacji. Otoz tak (przyklad: mam UTP miedzy dwoma blokami okolo 180m moze wiecej i dziala juz chyba z 10-15 lat). Mailem rowniez kiedys podlaczone switche bez "norm" i takich cudow chyba nikt nie widzial :)

Pozdrawiam

Jarek.P
24-03-2010, 23:05
czy od wł/wył. do rozdzielni (przekaźników bistabilnych) stosować przewód 1,5 mm2, czy skrętkę.
Automatyka F&F, dałem skrętkę (para na sygnał), wyzwalanie "N", trzeci rok działa bez problemów.

Tak po prostu do przekaźników bistabilnych F&F (i przypuszczam, że do wszystkich innych) sama skrętka się nie nadaje!

Tam na zacisku sterującym jest pełne napięcie sieci a izolacja w skrętce jest za słaba do takich napięć. Działać to oczywiście będzie, pytanie jednak jak długo i z jakimi zjawiskami towarzyszącymi działać kiedyś przestanie...

J.

Jarek.P
24-03-2010, 23:20
Zastanawiam sie czymu wszyscy polecacie kabel UTP. Nie znajac rozmieszczenia kabli elektrycznych, sygnalowych np. alarm, inteligentny dom itp. trudno okreslic rodzaj kabla.
Druga istotna sprawa to zasob gotowki oraz predkosc. Jesli kable beda polozone w bliskiej odleglosci od kabli elektrycznych (czego sie nie robi) to tylko skretka STP. Do tego czy ma byc 100Mbit (kat.5) czy moze 1Gbit (kat.5e i 6).
Wszystko zalezy ...


Generalnie popieram, zwłaszcza w kwestii alarmu (niektórzy producenci wyraźnie nie zalecają przewodu typu skrętka), ale mam dwie uwagi:
- na blisko zamontowane przewody energetyczne fakt użycia STP zamiast UTP da nam raczej niewielką różnicę. Znaczy tak czy tak będzie jednakowo dobrze działać :) A jeśli damy totalnie razem idące przewody (w sensie jeden tuż przy drugim. Już kilka cm odstępu między nimi może uzdrowić sytuację) na kilkunastu lub więcej metrach, to tak czy tak będzie działać do dupy.
- z całym szacunkiem dla wszystkich samodzielnie robiących w domu instalację (choćby tylko informatyczną), ale zrobienie dobrej sieci ekranowanej nie jest takie proste jak by się mogło wydawać, podejrzewam że w poważnej większości wypadków wydanie dodatkowej kasy na przewód STP zamiast UTP da tylko i wyłącznie jedną różnicę: lepsze samopoczucie inwestora, a w paru całkiem realnych sytuacjach może przynieść wręcz negatywne skutki.

No i może jeszcze to, że przy domowej sieci i realnych dla domu jednorodzinnego długościach gałęzi, nie ma się co podniecać terminami Cat 5/5e/6/7, bo prawda jest taka, że 1Gbps nam pójdzie na każdym przewodzie (oczywiście pomijając jakieś ekstremalne badziewia, przewody uszkodzone bądź źle zarobione).

J.

panda
25-03-2010, 00:56
Tak po prostu do przekaźników bistabilnych F&F (i przypuszczam, że do wszystkich innych) sama skrętka się nie nadaje!
Tam na zacisku sterującym jest pełne napięcie sieci

http://www.fif.com.pl/pub/Image/produkty/003%20bistabilne/BIS-411%20230V%20sch.gif

Jest albo "L", albo "N", zależy co kto lubi
Dane techniczne:
prąd impulsu sterującego <1mA

retrofood
25-03-2010, 07:00
Jest albo "L", albo "N", zależy co kto lubi
Dane techniczne:
prąd impulsu sterującego <1mA

Od lubienia nie zależy. Nie ma separacji elektrycznej i już. Igranie z ogniem.

Jarek.P
25-03-2010, 07:35
Jest albo "L", albo "N", zależy co kto lubi
Dane techniczne:
prąd impulsu sterującego <1mA


Powtórzę: na zacisku sterującym jest pełne napięcie sieci. Nie zależy to od tego, czy wyzwalasz fazą, czy zerem i nie ma nic wspólnego z prądem, jaki w czasie wyzwalania płynie. Sprawdź miernikiem lub choćby neonką, jeśli mi nie wierzysz, masz w tych swoich przewodach wpuszczone 230V i tyle.

Jeśli chcesz bezpiecznie użyć do sterowania skrętki, musiałbyś tam dać jeszcze rząd przekaźników separujących (choćby takich: http://www.allegro.pl/item955351423_przekaznik_12v_10a_stycznik_12vdc_no wy_pcb.html, zamontowane wraz z zasilaczem na płytce, można też się bawić w przekaźniki na podstawkach montowanych na szynę DIN, ale sporo drożej wyjdzie)

J.

Mice
25-03-2010, 08:22
Zastanawiam sie czymu wszyscy polecacie kabel UTP. Nie znajac rozmieszczenia kabli elektrycznych, sygnalowych np. alarm, inteligentny dom itp. trudno okreslic rodzaj kabla.
Druga istotna sprawa to zasob gotowki oraz predkosc. Jesli kable beda polozone w bliskiej odleglosci od kabli elektrycznych (czego sie nie robi) to tylko skretka STP. Do tego czy ma byc 100Mbit (kat.5) czy moze 1Gbit (kat.5e i 6).
Wszystko zalezy ...


Generalnie popieram, zwłaszcza w kwestii alarmu (niektórzy producenci wyraźnie nie zalecają przewodu typu skrętka), ale mam dwie uwagi:
- na blisko zamontowane przewody energetyczne fakt użycia STP zamiast UTP da nam raczej niewielką różnicę. Znaczy tak czy tak będzie jednakowo dobrze działać :) A jeśli damy totalnie razem idące przewody (w sensie jeden tuż przy drugim. Już kilka cm odstępu między nimi może uzdrowić sytuację) na kilkunastu lub więcej metrach, to tak czy tak będzie działać do dupy.
- z całym szacunkiem dla wszystkich samodzielnie robiących w domu instalację (choćby tylko informatyczną), ale zrobienie dobrej sieci ekranowanej nie jest takie proste jak by się mogło wydawać, podejrzewam że w poważnej większości wypadków wydanie dodatkowej kasy na przewód STP zamiast UTP da tylko i wyłącznie jedną różnicę: lepsze samopoczucie inwestora, a w paru całkiem realnych sytuacjach może przynieść wręcz negatywne skutki.

No i może jeszcze to, że przy domowej sieci i realnych dla domu jednorodzinnego długościach gałęzi, nie ma się co podniecać terminami Cat 5/5e/6/7, bo prawda jest taka, że 1Gbps nam pójdzie na każdym przewodzie (oczywiście pomijając jakieś ekstremalne badziewia, przewody uszkodzone bądź źle zarobione).

J.
Należy to napisać wyraźniej, z całym szacunkiem do wszystkich tłumaczących jakie kable UTP/STP położyć.
Zapominacie o jednej kwesti, o kant tyłka rozbić STP jeśli CAŁA instalacja nie jest do tego przystosowana i odpowiednio zrobiona. Kable to "pikuś", zostają pozostałe elementy struktury - choćby patchpanel z ekranem i uziemieniem. Do tego patchcordy ekranowane i karty sieciowe, wtyczki RJ45 itd. I takich rzeczy nikt sobie do domu raczej nie kupi, nie wspomnę o porządnym montażu i pomiarach na koniec.
A sam kabel STP bez wspomnianych elementów jak napisał Jarek.P jest po prostu błędem.

retrofood
25-03-2010, 08:28
Jeśli chcesz bezpiecznie użyć do sterowania skrętki, musiałbyś tam dać jeszcze rząd przekaźników separujących (choćby takich: http://www.allegro.pl/item955351423_przekaznik_12v_10a_stycznik_12vdc_no wy_pcb.html, zamontowane wraz z zasilaczem na płytce, można też się bawić w przekaźniki na podstawkach montowanych na szynę DIN, ale sporo drożej wyjdzie)

J.

Można też pójść w stronę separacji za pomocą transoptorów. A co, jak kogo stać... :D

ravbc
25-03-2010, 08:41
To co widać poniżej załatwia sprawę 20 przycisków
Taki mały off-topic: po grzyba Ci 20 przycisków w jednym miejscu? No i gdzie trzymasz instrukcję do nich? BP,MSPANC ;-) :P

Jarek.P
25-03-2010, 08:53
Można też pójść w stronę separacji za pomocą transoptorów. A co, jak kogo stać... :D


Transoptor od przekaźnika tańszy ;) Tylko nieelektronikowi może trochę trudniej byłoby go użyć.
Rozgryzając identyczny problem (przekaźniki F&F i sterowanie nimi przez przewód małosygnałowy) też doszedłem w końcu do transoptorów i... całkowitej rezygnacji z drogich w sumie przekaźników F&F na rzecz triaków i własnej konstrukcji sterownika do nich :D

J.

ekmir
25-03-2010, 09:55
Jeśli chcesz bezpiecznie użyć do sterowania skrętki, musiałbyś tam dać jeszcze rząd przekaźników separujących (choćby takich: http://www.allegro.pl/item955351423_przekaznik_12v_10a_stycznik_12vdc_no wy_pcb.html, zamontowane wraz z zasilaczem na płytce, można też się bawić w przekaźniki na podstawkach montowanych na szynę DIN, ale sporo drożej wyjdzie)
J.

A jeśli nie skrętka, to 1,5 mm2, czy może wystarczy 1mm2, a może 0,5mm2?

retrofood
25-03-2010, 10:03
Można też pójść w stronę separacji za pomocą transoptorów. A co, jak kogo stać... :D


Transoptor od przekaźnika tańszy ;) Tylko nieelektronikowi może trochę trudniej byłoby go użyć.
Rozgryzając identyczny problem (przekaźniki F&F i sterowanie nimi przez przewód małosygnałowy) też doszedłem w końcu do transoptorów i... całkowitej rezygnacji z drogich w sumie przekaźników F&F na rzecz triaków i własnej konstrukcji sterownika do nich :D

J.

Miałem na mysli własnie transoptory + reszta elektroniki i najważniejsze: czas i wiedzę na zajęcie się tym.

Jarek.P
25-03-2010, 11:14
A jeśli nie skrętka, to 1,5 mm2, czy może wystarczy 1mm2, a może 0,5mm2?

Producent zaleca o ile dobrze pamiętam minimum 0,75mm2, ale tam prądy płyna żadne, więc może to być absolutnie cokolwiek, co będzie miało wystarczającą izolację.
W praktyce i przy hurtownianych realiach - myślę, że 3x1,5, 4x1,5, 5x1,5 (w zalezności od potrzeb, ten ostatni nam obsłuży cztery klawisze).

J.

ekmir
25-03-2010, 20:45
A jakie kabelki do sterowani i zasilania rolet?