PDA

Zobacz pełną wersję : Garaż wolnostojący z deskek czy OSB? Ocieplać styropianem?



tryme
24-03-2010, 14:47
Witam,

Budując prosty garaż 5x5 lepiej jest go zbić z desek sosnowych o grubości 25mm czy płyt OSB3 grubości 20mm?

Który materiał da mi większą sztywność a który zatrzyma więcej ciepła?

Dziękuję za informację.

annecy
24-03-2010, 15:05
jak nie będziesz garazu ogrzewal , to nie ma znaczenia co dasz...
i tak będzie w nim pizgało i tak....

a jak chcesz go ogrzać to daj to co taniej wychodzi i obłóż to styropianem choc 5cm
pozdr

tryme
24-03-2010, 15:32
Zależy mi przede wszystkim na tym, abym nie musiał skrobać szyb w samochodzie podczas mocnych mrozów a samochód w miarę normalnie odpalał :wink: Dlatego też myślę, że będę go czasami dogrzewał elektrycznie chociaż do kilku stopni powyżej zera.

Czy w związku z tym, że garaż okresowo będzie ogrzewany warto stosować folię paroizolacyjną, wełnę a na zewnątrz styropian? Bo czytałem gdzieś, że jeśli garaż nie jest ogrzewany to pojawi się grzyb na ścianach, jeśli jest folia.

Wcześniej myślałem o płycie OSB, styropianie 5 cm oraz tynku.

Jakiej grubości płyty OSB powinienem zastosować?

orko
24-03-2010, 15:58
Daj płyty osb bo deski pod wpływem wilgoci lubią się krzywić.
Nie rób tego zbyt szczelnie. Pozwól działać wentylacji, ale bez przesady rzecz jasna. Szczeliny góra/dół na przeciwległych ścianach wystarczą.
Nie ocieplaj!. Oddziel jedynie dom od garażu styropianem lub wełną
W środku garażu temperatury i tak będą raczej nieujemne.
Ziemia grzeje!

tryme
24-03-2010, 16:07
Zapomniałem wcześniej napisać, że będzie to garaż wolnostojący.

Czy dobrze zrozumiałem, że nie mam dawać nawet zewnętrznego ocieplenia w postaci styropianu?

Co z otynkowaniem płyt OSB? Da radę zrobić to bez kłopotu na takiej samej siatce co do styropianu?

kurt76
24-03-2010, 17:16
ja zrobilem garaz 4,5x8x2,5 m z betonowych plyt ogrodzeniowych.
podloge zrobie z kostki brukowej, dach juz jest, miedzy slupki styro 5 cm i tynk na to. nie poznasz, ze budynek nie jest murowany.... koszt o wiele mniejszy.

ogrzewac nie zamierzam.

Yoric
24-03-2010, 17:36
tryme

Zrob z desek - przynajmniej bedzie jakos wygladal :) bo z tych plyt OSB wyjdzie buda paskudztwo a nie garaz.

nie kombinuj z ocieplaniem - i tak nie bedziesz ogrzewal tego garazu
Najprostszy i najbardziej skuteczny sposob to ogrzewac wnetrze pojazdu a nie wnetrze garazu ... 5 minut farelka dzialasz i samochod cieplutki
Jesli problemy z zapalaniem (DIESEL)... to farelka na blok silnika i tez daje rade :)
Poza tym nieogrzewany garaz wygladza piki (extrema ) temperaturowe
U mnie
OUT |||||||||| IN
-25* |||||||||| -10*
-10* |||||||||| -5*
0 * |||||||||| 5*
35* |||||||||| 21*
Inna sprawa - garaz musi byc dobrze wentylowany - to po co go grzac ???
Po 2 latach uzytkowania garazu do lba by mi nie przyszlo, zeby garaz grzac ....

annecy
25-03-2010, 08:44
Ziemia grzeje!

...pewnie dlatego podczas zimy mróz lubi przyłapać instalacje c.o. w pomieszczeniach nieogrzewanych albo odparzyć zbyt wilgotne tynki na ścianach...

8) :lol: 8)
pozdr

godul1
25-03-2010, 09:22
Imho jesli chcesz miec w miare dobry garaz z desek czy osb to styro daj od srodka, a na to jakis tynk na siatce. Z zewnatrz jakies niezbyt szczelne wykończenie z boazeri które zapewni wentylacje. W srodku tez obowiązkowo wentylacja. Styro od srodka z tynkiem na siatce odetnie wilgoc od drewna i da odpowiednia izolacje więc jedyne o co musisz sie martwic to żeby ci mrówki nie zzarły tego styropianu.