PDA

Zobacz pełną wersję : Liaplan - opinię



marcellm
26-03-2010, 09:50
Witam zastanawiam się nad kupnem pustaków keramzytowych firmy LIAPLAN ale nigdzie nie mogę znaleźć opini na ich temat. Rozmawiałem z dystrybutorem i jestem w 99% za. czy może ktoś miał doczynienia z tymi pustakami LIAPLAN?

bob27
25-03-2011, 12:30
Witam zastanawiam się nad kupnem pustaków keramzytowych firmy LIAPLAN ale nigdzie nie mogę znaleźć opini na ich temat. Rozmawiałem z dystrybutorem i jestem w 99% za. czy może ktoś miał doczynienia z tymi pustakami LIAPLAN?

Nie wiem czy jeszcze potrzebujesz tego info, ale ja dowiedziałem się wszystkiego tu: spam

rafi88
02-06-2016, 15:04
Witam. Rozpoczynam drążenie tematu budowy domu i co za tym idzie szukam materiału. Szukałem w sieci i trafiłem na strone marki Liaplan. Poczytałem o ich pustakach - oczywiście same zalety, zero wad. Chciałem to zweryfikować opiniami, znalazłem tylko ten temat i nawet specjalnie założyłem konto. :D Czy ktoś z Was słyszał, korzystał, poleca?

Elfir
02-06-2016, 15:17
Nie lubię materiałów inteligentnych. Boję się, że będą mądrzejsze ode mnie ;)

A na poważnie - żałosny marketing.

W jakim celu chcesz budować akurat z tego bloczka? Planujesz ścianę jednowarstwową?

Ten bloczek ma współczynnik przenikalności cieplnej 0,3 W/m2K dla bloczka grubości 36,5 cm
Czyli nie spełnia wymogów z najnowszych przepisów dotyczących współczynników przenikania ciepła (0,25 W/m2K).
Czyli i tak ten bloczek trzeba dodatkowo ocieplić.

Dla porównania:
Najtańsza cegła silikat 18 cm + najzwyklejszy styropian 18 cm dają ścianę grubości 36 cm i współczynnik przenikania ciepła 0,24 W/m2K
A już styropian grafitowy 18 cm daje 0,17 W/m2K

beton komórkowy 600 grubości 25 cm + 15 cm styropianu grafitowego daje ci współczynnik przenikania ciepła 0,18W/m2K

rafi88
02-06-2016, 16:19
Nie wiem czy informacje na stronie producenta to tylko marketing czy faktycznie jest w tym prawda. Zakładam, że jak ktoś podaje specyfikację produktu to jest ona zgodna z prawdą.
Dlaczego chce budować z tego bloczka? Nie napisałem, że chcę. Po prostu trafiłem na stronę Liaplan jako jedną z pierwszych o których nic nie znalazłem w sieci, a na stronie są fajerwerki. Na temat pustaków Porotherm, Leier można znaleźć sporo informacji i opinie, na temat pustaków Liaplan nie ma nic dlatego pytam.
A co do właściwości to jeżeli "współczynnik przenikalności cieplnej" to to samo co producent podaje na stronie jako "Współczynnik izolacyjności cieplnej" to widzę, że pustak Liaplan Ultra 36,5 ma 0,21 W/m2K. Za to Liaplan Ultra 42,5 ma 0,18 W/m2K czyli taką wartość jak Ty podałeś jako beton komórkowy 600 grubości 25 cm + 15 cm styropianu grafitowego. Czy z tego wynika, że budując z tego pustaka 42,5 nie potrzebuję dodatkowo docieplać budynku?

Gdzie znalazłeś dane jakie podajesz?

Elfir
02-06-2016, 20:48
Rozumiem, że masz badania wysokości IQ tych inteligentnych bloczków?

Bo z tego się naśmiewam.

Parametrów nie podważałam.

Dane na temat izolacyjności konkretnych przegród można znaleźć w kalkulatorach izolacyjności. Zwykle są na stronach producentów styropianu.
Kiedyś liczyłam je ręcznie i różnice między gotowym kalkulatorem a moimi wyliczeniami to był rząd 0,01 W

Parametry cieplne podawałam dla podstawowego produktu, który powinien być najtańszy.

Czy z tych lepszych bloczków można budować ściany jednowarstwowe? Tak. Pod warunkiem rozwiązania problemu zaizolowania betonowych nadproży i wieńca. Chyba, ze producent ma jakieś prefabrykaty w ofercie?

Pytanie tylko ile kosztuje m2 ściany z BK i styropianu a ile z bloczka Liaplan Ultra?

rafi88
11-07-2016, 12:53
Minął ponad miesiąc od moje ostatniego wpisu i przez ten czas udało mi się zgłębić temat bloczków do budowy. Elfir możemy teraz polemizować. :D Widzę, że w internecie można znaleźć tyle opinie ile ludzi, a jednym z najczęstszych argumentów jest cena. Niestety często błędna bo tylko za metr2 samego bloczka, ewentualnie + styropian. Gdzie kołki, siatka, klej, fachowiec który to zrobi i czas? To wszystko też kosztuje. Cena jest oczywiście niezwykle istotna, ale jak już zdecydowałem się na budowę domu do swojej rodziny i co za tym idzie inwestycje, którą spłacać będę jeszcze kilka lat to chce aby to było zrobione porządnie od fundamentów po wykończenie wnętrza.

Ponieważ drążę temat ścian jednowarstwowych (jednak! :D) to zadałem sobie trochę trudu i popytałem na składach. Nie wiem dlaczego, ale powszechna opinia to "panie budowanie ścian jednowarstwowych… niech panie nie kombinuje. Pustak + docieplenie i będzie git." "Git" może i będzie, ale dlaczego nie może być "git majonez"? :D

Przechodząc do konkretów i argumentów "za" dlaczego wstępnie wybrałem pustaki keramzytowe i ścianę jednowarstwową:
- przede wszystkim "klimat" we wnętrzu budynku (byłem w środku i sam sprawdzałem kilka dni temu. Na zewnątrz upał, w środku chłód. Zupełnie jak średniowiecznym zamku ;). W ziemie podobno działa to odwrotnie i dobrze izoluje ciepło w środku.
- jeżeli faktycznie ciepło wewnątrz jest tak dobrze izolowane w zimie jak w lecie to będzie to miało odbicie w niższych kosztach za ogrzewanie. To ogromna zaleta!,
- wybierając system i korzystając z prefabrykatów (np. Liaplan) pozbywamy się problemów z zaizolowaniem nadproży itd. (tak jak piszesz Elfir, Liaplan ma system – inteligenty! ;)
- ponieważ docieplenie jest zbędne przy pustaku Liaplan Ultra 42,5 (wpółczynnik izolacyjności 0,18 W/m2K) to z domu – murów, nie tworzy nam się "termos", który w momencie "pocenia się" ścian powoduje, że pojawia się wilgoć i pleśń. Pleśń = problemy zdrowotne.
- koszt pustaków – fakt, porównując cenę m2 samego bloczka nie jest to konkurencyjne rozwiązanie, ale porównując koszty m2 gotowej ściany wychodzi całkiem podobnie (tak jak pisałem powyżej, odpada mnóstwo innych wydatków), a zyskujemy szereg dodatkowych zalet.
- zwrócono mi również uwagę na coś bardzo ważnego – jeżeli podczas trwania budowy trafimy na niesprzyjającą aurę (deszcz), pustak naciągnię wodę i jak później położymy na to styropian to grzyb w domu pewny. Przy ścianie jednowarstwowej z pustaka keramzytowego nie ma tego problemu. A sam materiał nie pochłania tak wilgoci jak beton komórkowy czy ceramika.

Wypisałem tylko te główne zalety, które zapadły mi w pamięci. Oprócz wizyt na składach, podzwoniłem i popytałem trochę o konkretne rozwiązania niektórych producentów. Przedstawiciele każdej z firm Porotherm, Liaplan, Leier zasypali mnie dodatkowo mnóstwem innych zalet, o których nie chce mi się pisać. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tak jak piszę Elfir to pewnie trochę ten "żałosny marketing", ale jednak dałem się przekonać.

Ponieważ piszę w temacie dotyczącym konkretnie firmy Liaplan i najprawdopodobniej właśnie na to rowiązanie będę się decydować bo najbardziej mi przekonuję, to postaram się podzielić swoimi doświadczeniami z budowy. :D
Zanim jednak podejmę ostateczną decyzje odświeżam pytanie. Czy ktoś z Was słyszał, korzystał, poleca pustaki Liaplan Ultra?

magda_85
11-07-2016, 21:02
Chociaż dobrze płacą za taką reklamę?

rafi88
12-07-2016, 22:32
Chociaż dobrze płacą za taką reklamę?

Czy od kiedy w internecie zapanowała moda na różnego rodzaju strony/blogu z testami i opiniami pisanymi za kasę to zapytanie o opinię na temat konkretnego produktu musi się wiązać odrazu ze skojarzeniem, że to reklama?

Elfir
12-07-2016, 23:17
Bo niestety powtarzasz truizmy i chłoniesz bezrefleksyjnie marketing jak gąbka.

JAK ŚCIANY ODDYCHAJĄ?! NO ŻESZ K*** JAK?! Każdego marketingowca, który pisze o oddychających ścianach kazałabym zamknąć w klocku zbudowanym z tego jego cudownego materiału, bez okien, drzwi i szczelin. Niech se K*** pooddycha przez te ściany.

Za wentylację pomieszczeń nie odpowiada oddychająca ściana tylko wentylacja!
Gdyby ci ściana umożliwiała wymianę gazową jaka byłaby jej szczelność? Żadna.
Każdy dom pasywny to właśnie dążenie do osiągnięcia absolutnego termosu i wierz mi, nikt tam na pleśń i wilgoć nie narzeka.

Chłodno latem a ciepło zimą jest w każdym domu dobrze zaizolowanym. Materiał na budowę ścian nie ma żadnego znaczenia.

A w średniowiecznym zamku zimą jest przeraźliwie zimno. Dlatego spano w łóżkach z kotarami trzymającymi ciepło i termoforami.
Kolejna marketingowa bzdura! Skoro taki fajny jest średniowieczny zamek, może powinni polecać cegłę pełną?

No i tekst o mokrych bloczkach - myślę, że tymi keramzytobetonowymi buduje może 1 % inwestorów w Polsce. A ile buduje z nasiąkliwego betonu komórkowego? Znasz jakieś masowe skargi na pleśnie? Po pokryciu domu dachem dom szybko wysycha. Po obłożeniu styropianem ścian zewnętrznych resztki wilgoci odparowują do wewnątrz i są usuwane wentylacją w ciągu kilku miesięcy.
Pomyśl, więcej wody niż mogłoby ewentualnie nasiąknąć w bloczki, dostarczysz w czasie budowy wylewając posadzki i tynkując ściany.

Natomiast znaleźć w Polsce ekipę do murowania ściany jednowarstwowej, aby ściana spełniała współczesne normy energooszczedności - praktycznie niewykonalne. Wybudować - wybudują, ale jaką będziesz miał pewność, że bez szczelin, idealnie dopasowane?
I zwróć uwagę, że firma podaje przenikalność cieplną bloczka Ultra, natomiast nie podaje parametrów cieplnych swoich nadproży i kształtek wieńcowych.


Nie twierdzę, ze ten produkt jest zły. Zły jest jego marketing. I złe jest wybieranie materiału w oparciu o zły marketing.