PDA

Zobacz pełną wersję : Badanie geotechniczne gruntu a dyskwalifikacja działki ??



asiapoz
26-03-2010, 09:57
Witam.

Mam może dziwne i naiwne pytanie, ale "kto pyta nie błądzi".

W przysżzym tygodniu najprawdopodobniej zakończymy etap poszukiwania działki i podpiszemy umowę, na nasze wymarzone miejsce.
Jednak mam pewne wątpliwości.
Dla działki jest MPZP i jednym z wymogów jest wykonanie badań geotechnicznych gruntu. Pierwszy raz widziałam taki zapis w MPZP i troszkę mnie to przestraszyło.
Działka jest położona z jednej strony przy linii lasu, a oddzielona od niego rzeczką(strumyczkiem) szer. ok. 1m.

I teraz moje pytanie - czy coś z tą ziemią może być nie tak, że wymagają badań w MPZP ??
czy ta rzeczka moze miec wpływ??
Czy moze wyjsć coś takiego (a jesli tak to co) że lepiej tej działki nie kupować, czy poprostu nie przesadzać i pomyśleć o tym tak, że ktoś zadbał o to by sprawdzić grunt przed budową by wszystko dobrze popodliczać i dlatego zalecił te badania.

Co o tym sądzicie?? Bo moze ja przesadzam :oops:

mynia_pynia
26-03-2010, 10:09
Np moga występować tam "iły".
Jak jest sucho to jest to ziemia zwarta i nośna, ale jak jest mokro to się upalstycznia i fundament traci oparcie a co za tym idzie budynkowi grozi katastrofa budowlana - w dodatku dzieje się to na znacznie większym obszarze.

Masz tu kogoś pracę:

http://www.itb.pl/old/konferencje/cedzyna21-23-04/kumor.pdf

A wogóle to wrzuć sobie w google "grunty ekspansywne"

zebacz
26-03-2010, 11:09
No ktoś chyba pomyślał i zalecił badania geologiczne w przeciwieństwie do mojego znajomego który kupił tanio działkę nad potokiem a potem żeby postawić tam budynek parterowy ok 300 m musiał kopać 24 studnie bo okazało się że grunt kompletnie do d..y. Jak ktoś wyżej napisał istnieje ryzyko występowania iłów. Osobiście choć mam działkę na wzgórzu właśnie ustaliłem z moim przyszłym kierownikiem budowy że odżałuję te 800 zł na badania geologiczne - w jednym zgadzam się z nim w 100 % - w domu można rozsądnie poprawić prawie wszystko za wyjątkiem etapu fundamentów.

pozdr.
zebacz

P.S. Zastanów się czy nie warto dla świętego spokoju umoczyć te 800 pln kosztem świętego spokoju i wpakowania się na "minę" - działka nie kosztuje chyba 5000 zł ??

asiapoz
26-03-2010, 11:13
Dzięki.
Troche poczytałam, ale nie powiem bym w 100% zrozumiała co autor miał na myśli :wink:

Jednak wniosek mam jeden - jeśli są tam iły - dać sobie spokój.

Czyli lepiej wydać jeszcze przed zakupem działki kilka stówek na badanie, niż narobić sobie problemu.

Bo rozumiem, nawet jakby sie bardzo wymyślało i przeliczało na takich glebach nie ma co posadawiać domku ??

asiapoz
26-03-2010, 11:22
P.S. Zastanów się czy nie warto dla świętego spokoju umoczyć te 800 pln kosztem świętego spokoju i wpakowania się na "minę" - działka nie kosztuje chyba 5000 zł ??

No i chyba tak zrobię. Działka niestety nie kosztuje 5000...

desmear
26-03-2010, 11:35
u mnie żeby dostać pozwolenie na budowę obowiązkowo musiałem zrobić badania geo.
i nie ma ani rzeki ani iłów. po prostu taki jest wymów. zresztą mój architekt powiedział, ze żaden poważny projektant nie weźmie się do projektu bez tak podstawowych informacji jak grunt na którym ma stać budynek

asiapoz
26-03-2010, 12:20
u mnie żeby dostać pozwolenie na budowę obowiązkowo musiałem zrobić badania geo.
i nie ma ani rzeki ani iłów. po prostu taki jest wymów. zresztą mój architekt powiedział, ze żaden poważny projektant nie weźmie się do projektu bez tak podstawowych informacji jak grunt na którym ma stać budynek

TO DZIĘKUJĘ ZA POCIESZENIE.

Pewnie i tak bym robiła to badanie gruntu, gdyż lepiej wiedzieć na czym stoi dom, oraz chcemy robić GWC - więc tu badanie niezbędne.
Tylko zastanawiałam się czy robić je juz teraz przed kupnem działki - na nie swojej ziemi i wydawać pieniądze na coś nie swojego.
W międzyczasie dzwoniłam do urzędu mają dać mi info w poniedziałek od osoby która przygotowywała MPZP czy to tak z dbałosci o inwestora, czy moze coś w tym tkwi. (oby nie) i dlatego ta wzmianka została umieszczona.

perm
26-03-2010, 12:53
Mam działkę rekreacyjną na leśnej polanie i bardzo podobną sytuację, strumyk na granicy działki. Cała moja działka to iły. Nie wyobrażam sobie budowy domu na tym. Jak jest mokro to twarda zwykle ziemia zchowuje się jak plastelina. tak jest do głębokości ok 2 m. Postawiłem wiatę. Po pierwszej zimie połozyła się po prostu mimo że słupy wkopałem na 80 cm. Ne dałem stężeń pomiędzy konstrukcją dachu a słupami bo nie widziałem potrzeby a tu fik i wszystko sobie zjechało do ziemi. leśne strumienie niosą masę szczątków organicznych i mułu. Z tego nanosu prawdopodobnie jest grunt na twojej działce.

asiapoz
26-03-2010, 13:17
. leśne strumienie niosą masę szczątków organicznych i mułu. Z tego nanosu prawdopodobnie jest grunt na twojej działce.

Ten post już nie jest pocieszajac :cry:

Ale przekonał mnie do jednego - robię badanie jeszcze przed kupnem.

tylko jedno mnie zastanawia - tam jest plan MPZP - i ma powstać "mini osiedle" 41 domków - czy gmina chce wszystkich wpuścić na minę ?? oni nie wiedza takich rzeczy - czy iły czy inne paskudztwo ??

mynia_pynia
26-03-2010, 13:21
Bo na takich gruntach da się budować. Tylko ...kasa Misiu kasa...
jak zwykły fundament kosztuje przykładowo 40-50 tyś. to dla takiej gleby wyniesie on 80-120 tyś.

freetask
26-03-2010, 13:23
rób badanie, co masz do stracenia? możliwe wyniki:

dobry grunt - kupujesz - masz już badanie, które i tak byś zrobiła, czyli nic na tym nie tracisz

zły grunt - nie kupujesz - tak jak piszesz "utopione pieniądze w cudzym gruncie" ale dzięki temu nie wydajesz kupy kasy na coś na czym wybudowanie kosztuje kolejną kupę kasy, albo dwie kupy :roll: IMHO oszczedzasz całą kwotę minus koszt badania

nad czym się zastanawiasz?

sSiwy12
26-03-2010, 13:35
Tak po prawdzie – sprzedający to d… wołowa.

Każdy inny właściciel, z wyobraźnią, wykonałby takie badania i podniósł cenę działki, bo działka w 100% odpowiada wymogom MPZP. :lol:

Druga strona tego medalu jest taka, że może wykonał takie badania, …………………… :evil:

asiapoz
26-03-2010, 14:30
Dzwoniłam do gościa od odwiertów, badań geotechnicznych - zresztą polecanego tu na forum, przesympatyczny gość.
Umówiłam sie na przyszły tydzień.
Poprosze o kciuki by było ok.
Działki szukamy 7 !!! mies. i ta spełnia nasze marzenia...
no ale....
w ciągu tygodnia rozwieją sie nasze wątpliwości.

asiapoz
26-03-2010, 16:26
Tak po prawdzie – sprzedający to d… wołowa.

Każdy inny właściciel, z wyobraźnią, wykonałby takie badania i podniósł cenę działki, bo działka w 100% odpowiada wymogom MPZP. :lol:

Druga strona tego medalu jest taka, że może wykonał takie badania, …………………… :evil:


Co do podnoszenia ceny - to ta i tak nie jest niska, ba nawet wydaje mi się że ja za ten las i rzeczkę dopłacam :) więc nie ma co podnosić ceny.

I mam nadzieje ze jednak nie wykonal, albo wykonal i bylo ok.

cezka
08-04-2010, 15:19
u mnie żeby dostać pozwolenie na budowę obowiązkowo musiałem zrobić badania geo.
i nie ma ani rzeki ani iłów. po prostu taki jest wymów. zresztą mój architekt powiedział, ze żaden poważny projektant nie weźmie się do projektu bez tak podstawowych informacji jak grunt na którym ma stać budynek

to dzisiaj powinien być standard,w niektórych urzędach wymagaja tego obowiazkowo do pozwolenia na budowę.
To oczywiste i poza wszelka dyskusją - musisz zrobic badania geologiczne.Poważny konstruktor,projektant zada dzisiaj badań.

Redakcja
10-07-2014, 16:19
Nasza podpowiedź - filmy ku przestrodze, dlaczego warto zrobić badanie gruntu:


https://www.youtube.com/watch?v=49PVPZKVZiM

Zobacz więcej filmów na murator.tv - to Telewizja Budowlana Muratora - poradnikowo dla Was! (https://www.youtube.com/channel/UC5u_SX-zpLVSw5Mp2zBFcTQ)

beton44
10-07-2014, 20:21
Redakcjo.

Wywal tego gimbusa na praktyce, to linkowanie jest żałośne