PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z tą kotlownią i piwnicą???



klemensik77
26-03-2010, 11:24
Już mi głowa pęka od wybierania tych projektów:)
Zamiast patrzeć jaki jest salon i pokoje to ja patrze na wielkość kotłowni. Dom będzie stał na wsi na bardzo dużej działce. Wiem, że będzie parterowy i bez garażu.
Tylko jaka ma być kotłownia na paliwo stałe??? Ile musi mieć metrów kwadratowych????
Starsi podpowiadają mi, że powinnam mieć choć część budynku podpiwniczoną, na warzywa czy skrzynkę jabłek - ale boje się kosztów.
No i gdzie trzymać przetwory??? w spiżarce koło kuchni - czy nie za ciepło będzie???

Piczman
26-03-2010, 13:07
Bez piwnicy da sie żyć !
Mam parterówkę ,kotłownię koło gabinetu i spiżarnię w kuchni.
Tyle że Ja nie mogłem mieć piwnicy !
Masz warunki gruntowe żeby podpiwniczyć to zrób, choćby pod połową domu.
Myślę że warto a koszty nie zabijają.
Zrobił bym to tak :
Kotłownia z oddzielnym wejściem na zewnątrz, pomieszczenie na opał z wsypem i duża spiżarka, do tego schody na parter .

Napisz jaki tym fundamentu planujesz !?

klemensik77
27-03-2010, 16:30
W tym momencie za cienka jestem żeby odpowiedzieć Ci na to pytanie. Budowę planujemy rozpocząć za rok. Do tego momentu podszkolę się:)

psulek
29-03-2010, 08:54
Jeżeli masz możliwość podpiwnieczenia (odpowiednie warunki gruntowe i fundusze) to podpiwniczaj. Kotłownia w piwnicy lub w innym, nie przechodnim pomieszczeniu to super sprawa, w szczególnośći jeżeli masz mieć kocioł na paliwo stałe. Jeżeli kocioł ma być na węgiel, to chyba najrozsądniejsza opcja. Najlepiej z osobnym wejściem z zewnątrz, żeby opału nie trzeba było nosić przez dom.

P.S.

Nie zapomnij wybudować jednego kanału wentylacyjnego ponad normę - jakby zdarzyło się podłączyć gaz, to zawsze w taki kanał można włożyć jakiś system "turbo" i użytkować dwa kotły - koszt niewielki, a na przyszłość mało problemów, tańsze grzanie w okresach przejściowych i uniezależnienie od rodzaju paliwa.

Pozdrawiam

Paweł

mr6319
29-03-2010, 09:13
Przepisy mówią tak:

Przepisy dopuszczają instalację kotłów z otwartą komorą spalania w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 8 m3, z zamkniętą komora spalania mniejszej, bo 6,5 m3. Wysokość pomieszczenia ma umożliwiać obsługę, ale jednocześnie nie może być mniejsza niż 2,2 m (dla budynków wzniesionych przed 15 grudnia 2002 dopuszcza się montaż kotła w pomieszczeniu technicznym o wysokości co najmniej 1,9 m). Odległość pomiędzy ścianami a kotłem powinna umożliwiać dostęp do wszelkich części wymagających obsługi, konserwacji i czyszczenia, natomiast odległość pomiędzy przodem kotła a ścianą nie może być mniejsza niż 1 metr.

Elfir
29-03-2010, 11:25
Zamierzasz kupowac jabłka na skrzynki a marchew na tony, zeby to przechowywac w piwnicy? Zakupy zwykle robi się na max. tydzień :) Starczy porządna spizarka.

mynia_pynia
29-03-2010, 11:44
Zamierzasz kupowac jabłka na skrzynki a marchew na tony, zeby to przechowywac w piwnicy? Zakupy zwykle robi się na max. tydzień :) Starczy porządna spizarka.
Mi się to obecnie wszystko mieści w kuchni w bloku i nie mam dużej kuchni ani też zagraconej.
Mam też dom rodzinny na wsi i tam owszem jest piwnica i to duża, ale moi rodzice hobbystycznie mieli hektar roli klasy I, która co roku dawała obfite plony, że aż piwnica w szwach pękała ;) Teraz dali na wstrzymanie i jest tego dużo mniej.

mynia_pynia
29-03-2010, 11:48
Jeszcze tylko jedno dodam.
Im więcej miejsca w domu na różne pierdoły tym więcej później syfu którego szkoda wywalić, bo ... a się jeszcze przyda. Zbierania wszelkiego rodzaju kartonów po tv, dvd, kompach i zalegania tego przez okres 15 lat, albo i więcej. A tak masz mało miejsca i musisz raz w roku porządne przeglądnąć zakamarki i do kontenera wywalić zbędne rzeczy.

Mówie to z własnego doświadczenia.

dgasek
29-03-2010, 12:16
U nas koszt całego podpiwniczenia łącznie z tynkami i wylewkami to około 10% wartości całej budowy - i mało i nie mało. Kotłownia około 10m2 spiżarnia coś ok 15. Pomieszczenie na kartowny ma 10m2.

Bieganie co tydzień po wszystko do sklepu mając dom a nie mając gdzie więcej położyć jest conajmniej śmieszne.

Pozdr

out
29-03-2010, 12:22
piwnica, choć pod częścią domu zawsze się przyda. zawsze jest gdzie schować zapasy na zimę (ziemniaki, przetwory). jednak uzależnił bym jej powstanie od tego jak wysoko jest woda gruntowa oraz ile chcesz przeznaczyć na zabezpieczenie przed nią.

dgasek
29-03-2010, 12:37
To prawda z tą wodą -- zanim wykopaliśmy to sprawdziliśmy -- woda na 2.50. Piwnica wkopana 1.70 i po tegorocznych roztopach nic się nie działo.

out
29-03-2010, 13:00
my sprawdziliśmy też. woda 1,4 pod ziemią a dodam, że działka na stoku i to prawie u szczytu góry. zapadła decyzja rezygnacji z piwnicy i przeprojektowaniu domu.

Elfir
29-03-2010, 13:11
Wy naprawdę kupujecie zapasy ziemniaków, marchwi i kapusty na całą zimę?

mr6319
29-03-2010, 13:16
Wiem, że będzie parterowy i bez garażu.

Ja bym podpiwniczył przynajmniej część. Bo zawsze gdzieś jakiś rowerek postawić można czy też kosiarkę tudzież inne sprzęciorki...

qqlio
29-03-2010, 13:16
Wy naprawdę kupujecie zapasy ziemniaków, marchwi i kapusty na całą zimę?

Posiadanie piwnicy wydaje mi sie przereklamowane :-) Ale jesli ktos ma nieco za duzo pieniedzy - moze robic i 100m2 podpiwniczenia - wolny wybor.
Przed decyzja koneicznie nalezy sprawdzic warunki gruntowe - nie lopata ale geologiem :-)

Z tego co juz widzialem u innych - nie ma takiej ilosci miejsca, ktorej nie daloby sie zagracic.


Pzdr

dgasek
29-03-2010, 16:26
Tak jak już pisałem - nie wyobrażam sobie tej "graciarni" gdzie indziej i zastanawiania się jak tu wykorzystać strych nad poddaszem.
My faktycznie kupujemy ziemniaki na całą zimę :)

Jeżeli nie stać was na całe podpiwniczenie to chociaż cześciowo polecam , ale okazuje się wtedy że różnica w kosztach nie duża.

W kwestii kosztów to też zależy co w tej piwnicy ma być . Jeżeli budujemy i jakoś specjalnie nie tynkujemy i nie prowadzimy instalacji to będzie to max 5% wartości inwestycji - nawet wentylacja bedzie droższa.

Pozdr

Piczman
30-03-2010, 09:18
Ziemniaki ?
A tfu ,,,
Lepszy szary ryż lub kasza gryczana :wink:
Niskie węgle ,,,

30-03-2010, 21:19
Tylko jaka ma być kotłownia na paliwo stałe??? Ile musi mieć metrów kwadratowych????
nie musi ale dobrze jesli ma min. ok 8 m2

Starsi podpowiadają mi, że powinnam mieć choć część budynku podpiwniczoną, na warzywa czy skrzynkę jabłek - ale boje się kosztów....
ja bałbym się wyłacznie wody




No i gdzie trzymać przetwory??? w spiżarce koło kuchni - czy nie za ciepło będzie???
na warzywa za ciepło, przetwory równiez wolą chłód, stała temperature i ciemno
hydrofor w piwnicy w lecie się nie poci lub poci sie mniej /niz na parterze/
mniej go z piwnicy słychac itp.

kamykkamyk2
31-03-2010, 07:05
na warzywa za ciepło, przetwory równiez wolą chłód, stała temperature i ciemno
hydrofor w piwnicy w lecie się nie poci lub poci sie mniej /niz na parterze/
mniej go z piwnicy słychac itp.

Brzoza dobrze gada, piwnica się przydaje. Przed budową sprawdz poziom wody gruntowej, bo te odwodnienia itp, to chyba najwięcej kosztują, tynkować też nie musisz, tylko elektryka. :D

panfotograf
31-03-2010, 07:12
Piwnicę trudno(drogo) jest dobrze zaizolować przeciw wilgoci/wodzie.
W moim starym domu (piwnica 1.20 poniżej poziomu) była regularnie zalewana aż do czasu kiedy zrobiono i podłączono kanalizację miejską. Dopiero wtedy nadmiar wody w ziemi spływał do kanalizacji, a nie zalewał piwnicę.
Także z poziomem wód gruntowych bywa różnie, zmienia się on i trzeba mieć świadomość możliwych (dodatkowych) kłopotów.