PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie domu w ostrej granicy



jareko
28-03-2010, 20:21
Przymierzam się więc coraz więcej mam dylematów
Opis sytuacji.
W ostrej granicy sąsiad ma budynki gospodarcze. Na 99% wiem, że dostanę zgodę na doklejenia się z planowanym domem.
Szukam pomysłów jak ocieplić ścianę na styku z budynkiem sąsiada. Niby proste, wstawiam między dwa budynki styropian i gotowe. Gotowe ale... ale wielce prawdopodobne, że za kilka lat budynki sąsiada znikną i albo wybuduje on tam coś nowego albo nic. Myślałem o ścianie 3W w tym miejscu ale generuje to niepotrzebnie dodatkowe koszty. No i jak zabezpieczyć boki tego ocieplenia? Trzeba by jakąś dylatację zrobić, ba !!! nawet musi sie ona pojawić.
Może jakieś podpowiedzi?

Zbigniew100
28-03-2010, 20:34
Ja bym się tak bardzo nie martwił. :wink: dałbym tylko styropian.
Jeżeli będzie stawiał nowy budynek to styropian będzie dylatacją.
Jeżeli nic nie będzie stawiał , to wtedy zrobisz normalne docieplenie, i tak będziesz wtedy ty robił elewację.

andre59
28-03-2010, 20:46
Ha, mam ten sam dylemat 8)
Na dokładkę budynek gospodarczy sąsiada stoi tuż przy płocie, a płot budował sąsiad więc zapewne ściana jego budynku stoi kilka-(naście) cm od właściwej granicy działek.
Z obecnym sąsiadem bez problemu się dogadam w sprawie "przyklejenia" ściany mojego budynku do ściany jego budynku, ale trzeba się liczyć z tym, że kiedyś sąsiednia posesja będzie sprzedana i nie wiadomo jak przyzszły właściciel potraktuje fakt isnienia kilku-(nastu) centymetrów grubości mojej ściany na jego terenie :wink:
Mój pomysł jest taki, aby od strony sąsiada wybudować ścianę jednowarstwową pozostawiając kilkanaście cm przestrzeni po rozebranym płocie. Elewacje prostopadłe do płotu wykonać w technologii 2W i "przedłużyć" płytami ocieplenia tak aby stykały się z budynkiem gospodarczym sąsiada. Między ścianami powstanie pustka powietrzna. Oczywiście u góry "wspólnej" ściany trzeba będzie wykonać odpowiedni gzyms i obróbki blacharskie aby "zamknąć" wspomnianą pustkę powietrzną.
W razie rozbórki przez ewentualnego przyszłego sąsiada swojego budynku gospodarczego wspomniane styropianowe "przedłużki" elewacji będę mógł usunąć, a odkrytą ścianę jednowarstwową otynkować.
W ten sposób mam nadzieję uniknąć ewntualnego procesowania się o miedzę :wink:

jareko
28-03-2010, 20:59
pomysł nawet nawet ale wtedy mam jedna ścianę o wiele zimniejsza od reszty. W moim wypadku jest o tyle dobrze ze sąsiada chałupa jest idealnie w linii dzielącej obie działki.
Jak to wykonać to już nawet wiem :) ale ciągle trapi mnie myśl że znajdą się miejsca przez które jakaś franca dostanie się miedzy dwa domy i zacznie zżerać mi ocieplenie :(

aadamuss24
28-03-2010, 22:00
metalowa siatka od czoła zatopiona w kleju.

sti
29-03-2010, 16:51
pomysł nawet nawet ale wtedy mam jedna ścianę o wiele zimniejsza od reszty. W moim wypadku jest o tyle dobrze ze sąsiada chałupa jest idealnie w linii dzielącej obie działki.
Jak to wykonać to już nawet wiem :) ale ciągle trapi mnie myśl że znajdą się miejsca przez które jakaś franca dostanie się miedzy dwa domy i zacznie zżerać mi ocieplenie :(

A może zamknąć przestrzeń po bokach, wsypać ekofiber i potem zamknąć od góry? Tego nic nie zje. A jak sąsiad wyburzy, to wtedy trudno... da sie zwykłe ocieplenie ze styropianu.

sSiwy12
29-03-2010, 17:14
A może tak:
- wybudowanie ściany możliwie najbliżej obecnego obiektu,
- zabudowanie jak najszczelniejsze powstałej dylatacji,
- ocieplenie tej ściany od wewnątrz, (ja bym ocieplił 5cm multiporem)

mdzalewscy
29-03-2010, 17:16
Szukam pomysłów jak ocieplić ścianę na styku z budynkiem sąsiada. Niby proste, wstawiam między dwa budynki styropian i gotowe.

i tak zrobić


nawet gdybyś tam upchnął gotową elewację, to pewnie dzięki niedopływowi światła, był by inny proces starzenia się elewacji i potem po rozbiórce, było by kompletne malowanie , nie wspominając iż i pewnie uszkodzenia porozbiórkowe byłyby na elewacji..

w przyszłości jak zabudowa sąsiedzka zniknie to zrobisz tam normalną elewację i całość przemalujesz aby wyrównać kolor i od razu dom odświeżyć z zewnątrz...

jareko
29-03-2010, 19:53
dzięki za podpowiedzi
Chyba ostatecznie będzie tak:
- do ściany sąsiada dociśnięty styropian
- w trakcie murowania kolejnych warstw ściany od razu będę go przyklejał pianą
- po bokach siatka stalowa - nie pomyślałem żeby tak zabezpieczyć się przed różnymi żyjątkami
Jeszcze raz dziękuje za podpowiedzi

sSiwy12
29-03-2010, 20:07
Tak mi sie nasunęło :oops:

Wcale nie musi być styropian na całej powierzchni tej ściany.
Tak na dobra sprawę, wystarczy tylko po obwodzie i solidne "uszczelnienie".

jareko
29-03-2010, 20:59
obawiam sie, ze w 10-15 cm styropianu jednak powietrze bedzie cyrkulowac i cale ocieplenie nie bedzie warte funta kłaków.