PDA

Zobacz pełną wersję : stan zero - o jakich wyprowadzeniach pamiętać?



WuTomek
31-03-2010, 12:26
o czym warto pamiętać na etapie wylewania ław fundamentówych i murowania ścianek fundamentówych aby potem uniknąć niepotrzebnego kucia? Do głowy przychodzi mi kanalizacja i doprowadzenie wody. Coś jeszcze o czym warto pamiętać?

ekmir
31-03-2010, 12:35
Na ewentualne potrzeby musisz przewidzieć kilka przejść np: wprowadzenie kabla zasilającego (elektrycznego) do budynku. Poza tym może będziesz chciał jakiś kabelek wyprowadzić do oświetlenia ogrodu, domofonu, sterowania brama itp.

panfotograf
31-03-2010, 12:36
Jeśli będziesz robił odgromówkę (a myślę że warto) dobrze jest przyspawać bednarkę (taki ocynkowany, gruby płaskownik) do zbrojenia ławy fundamentowej (w miejscach gdzie będzie schodzić odgromówka z dachu).
Odgromówkę chowa się później w ociepleniu ścian.
W przypadku kanalizacji i doprowadzenia wody to często i tak potem kują bo miejsce nie to.

Trociu
31-03-2010, 12:41
ewentualnie przygotować drugie wprowadzenie wody jakby w przyszłości studnia sie zamarzyła.

kabelki dla TPsa też można przewidzieć.

panfotograf
31-03-2010, 12:44
z otworami typu kabelek do domofonu to na tym etapie nie ma co sobie głowy zawracać.
Jak już będziesz wiedział gdzie ci potrzebny otwór to sobie przewiercisz (czy zrobi to elektryk)

ekmir
31-03-2010, 12:52
Jeśli będziesz robił odgromówkę (a myślę że warto) dobrze jest przyspawać bednarkę (taki ocynkowany, gruby płaskownik) do zbrojenia ławy fundamentowej (w miejscach gdzie będzie schodzić odgromówka z dachu).


Bednarkę (przyspawaną do zbrojenia) warto też wprowadzić w wewnątrz (garaż, pom. gospodarcze) w pobliżu planowanej tablicy elektrycznej - uziom fundamentowy.

Trociu
31-03-2010, 13:06
z otworami typu kabelek do domofonu to na tym etapie nie ma co sobie głowy zawracać.
Jak już będziesz wiedział gdzie ci potrzebny otwór to sobie przewiercisz (czy zrobi to elektryk)gorzej jak później ten temat umknie. Zawsze można przecież zrobić rurkę przelotową na wszelkiego typu kable i przeciągać w razie potrzeby.

cezka
31-03-2010, 13:21
nie wiem czy wszyscy projektanci umieszczaja napowietrzenie kominka,widziałem projekty bez, a bez bieda bo może kominiarz nie odebrać,miałem taki przypadek

ekmir
31-03-2010, 13:40
nie wiem czy wszyscy projektanci umieszczaja napowietrzenie kominka,widziałem projekty bez, a bez bieda bo może kominiarz nie odebrać,miałem taki przypadek

Jeśli będzie kominek to doprowadzenie powietrza obowiązkowe.

WuTomek
31-03-2010, 20:59
z otworami typu kabelek do domofonu to na tym etapie nie ma co sobie głowy zawracać.
Jak już będziesz wiedział gdzie ci potrzebny otwór to sobie przewiercisz (czy zrobi to elektryk)gorzej jak później ten temat umknie. Zawsze można przecież zrobić rurkę przelotową na wszelkiego typu kable i przeciągać w razie potrzeby.

Jako to sie puszcza przez fundament - jakims peszlem? i jakiej srednicy? Puscic przez lawe czy przez scianke?

Same pytania, a to dopiero poczatek...

PliP
31-03-2010, 22:28
Najważniejsze na tym etapie to:
- doprowadzić prąd do wnętrza domu
- odprowadzić kanalię
- doprowadzić wodę - samą rurkę poniżej ławy fundamentowej (poniżej warstwy przemarzania - poniżej 1m wgłąb)
- zamontować piorunochron

Więcej spraw nie pamiętam

P.S.
Można również pomyśleć o doprowadzeniu powietrza do kominka.

Maniek2010
31-03-2010, 22:46
Ja niestety zapomniałem wyprowadzic rurę pod GWC, i teraz mam problem pewnie będę musiał robierac chudziak i prowadzić rurę

BMS
31-03-2010, 22:52
Przypilnować aby "0" było równe "0" tzn. po wszystkich przepustach, wylać "chudziak" równo ze ścianami fundamentowymi a następnie na tej podstawie murować dalej ściany !!!

PliP
31-03-2010, 23:41
Ja niestety zapomniałem wyprowadzic rurę pod GWC, i teraz mam problem pewnie będę musiał robierac chudziak i prowadzić rurę

Rurę od GWC zawsze możesz puścić w ociepleniu posadzki :)

robdk
01-04-2010, 06:24
...
- zamontować piorunochron

...

Raczej chyba ściślej mówiąc ;) uziom fundamentowy, przy czym wyprowadzić bednarkę w rogach domu, w środku w przewidzianym miejscu na rozdzielnię i ew. garaż/kotłownia

panfotograf
01-04-2010, 06:45
Przypilnować aby "0" było równe "0" tzn. po wszystkich przepustach, wylać "chudziak" równo ze ścianami fundamentowymi a następnie na tej podstawie murować dalej ściany !!!
U mnie chudziak był wylewany po dachu. Daje to tę wygodę że poziom podłogi na parterze i grubość styropianu/wylewki można było jeszcze korygować (względem drzwi)- a przydało się bo oczywiście pojawiły się problemy z wysokościami

Jarek.P
01-04-2010, 06:47
Najważniejsze bo trudne do późniejszego uzupełnienia są jedynie dwie rzeczy:
- kanalizacja
- czerpnia powietrza do kominka.

Przebicie do doprowadzenia prądu (WLZ) warto zrobić, ale nie jest niezbędnie konieczne.
Podobnie otwory do wyprowadzania zasilania do bramy, furtki, ogrodu - zrobić można, jak się wie na pewno, gdzie, jeśli nie - można potem "spuścić" stosowne przewody po zewnętrznej ścianie. Jeśli jednak wiadomo gdzie - warto dać rurę arot od planowanej rozdzielni do tego miejsca, potem będzie łatwiej uzupełniać.

Wodociąg - u siebie zrobiłem przepust przez ławę, który został przez panów od wodociągu całkowicie zignorowamy, jak mi powiedzieli - o wiele łatwiej im się przekopać pod ława i mieć tam pełną swobodę działania niż się pchać w moją ciasną rurę.

J.

januszbe
01-04-2010, 07:52
Witam
Koledzy, jak się wyprowadza bednarkę do odgromu, to jak było już napisane trzeba jąprzyspawać i ładnie zakonserwować czymś na bazie asfaltu ( żeby rdza nie zjadła szybko połączenia), ale wszystkie pręty w ławie też się spawa i konserwuje. Jeżeli coś porządnie nie zrobisz na początku to później się mści. Za pare lat przyjdzie pan elektryk na kontrole odgromu( tak tak to też podlega przeglądowi) i nie będzie odpowiednich parametrów to nie zrobi protokółu i psu na bude taki ogrom jak nie spełania swojego zadania.
pozdrawiam

ekmir
01-04-2010, 09:31
...ale wszystkie pręty w ławie też się spawa i konserwuje.

A jak je zakonserwowałeś i w jakim celu?

januszbe
01-04-2010, 11:02
Są środki do konserwacji, ja mam coś na bazie smoły lub cosik takiego, jak pospawam to na gorąco topiei się pięknie konserwuje.
A to w celu....jak wiesz to odgromowirobi sie pomiar i tak co 4-5 lat, napoczątku pomiar wychodzi dobry, ale za 15 lat to połączenia korodują i opór wzrasta i ..... całą robotę trafia bo trzeba robić otok a to już inwestora trzepie po kieszenii nie jest zadowolony.

panfotograf
06-04-2010, 06:37
Z tego co wiem, to pręty zbrojeniowe zalane betonem nie korodują. Czy ktoś z was słyszał żeby je przed zalaniem betonem konserwować?

robertsz
06-04-2010, 22:36
Chodzi o pokrycie antykorozyjne:
- połączeń spawanych (nawet tych zalanych w betonie)
- wąsów bednarki w miejscu w którym wychodzą z betonu do ziemi i dalej na powierzchnię.

Za kilkanaście lat, gdy zajdzie taka potrzeba będzie się do czego dospawać z nowym kawałkiem bednarki.

jarett
08-04-2010, 18:51
Czy na tym etapie trzeba/można/wygodniej już robić szambo i całe doń orurowanie?

WuTomek
13-04-2010, 22:29
Najważniejsze bo trudne do późniejszego uzupełnienia są jedynie dwie rzeczy:
- kanalizacja
- czerpnia powietrza do kominka.

Przebicie do doprowadzenia prądu (WLZ) warto zrobić, ale nie jest niezbędnie konieczne.
Podobnie otwory do wyprowadzania zasilania do bramy, furtki, ogrodu - zrobić można, jak się wie na pewno, gdzie, jeśli nie - można potem "spuścić" stosowne przewody po zewnętrznej ścianie. Jeśli jednak wiadomo gdzie - warto dać rurę arot od planowanej rozdzielni do tego miejsca, potem będzie łatwiej uzupełniać.

Wodociąg - u siebie zrobiłem przepust przez ławę, który został przez panów od wodociągu całkowicie zignorowamy, jak mi powiedzieli - o wiele łatwiej im się przekopać pod ława i mieć tam pełną swobodę działania niż się pchać w moją ciasną rurę.

J.

Dziekuje za wszystkie komentarze. Jarek - taka rure sie puszcze pod lawa i przez chudziak do gory, right?

Wirecki
15-04-2010, 22:38
U mnie chudziak był wylewany po dachu. Daje to tę wygodę że poziom podłogi na parterze i grubość styropianu/wylewki można było jeszcze korygować (względem drzwi)- a przydało się bo oczywiście pojawiły się problemy z wysokościami To, że po dachu raczej nie ma tu znaczenia. Jak jest robione zgodnie z projektem to nie ma problemu z wysokościami.


z otworami typu kabelek do domofonu to na tym etapie nie ma co sobie głowy zawracać.
Jak już będziesz wiedział gdzie ci potrzebny otwór to sobie przewiercisz (czy zrobi to elektryk) Przewiercisz jak masz czas i sprzęt, a elektryk dodatkowo skasuje. Kabel do domofonu może iść razem z zasilaniem bramy garażowej, oświetleniem w tej częsci działki, a to już można zaplanować i warto zrobić przepust.


Jeśli będziesz robił odgromówkę (a myślę że warto) dobrze jest przyspawać bednarkę (taki ocynkowany, gruby płaskownik) do zbrojenia ławy fundamentowej (w miejscach gdzie będzie schodzić odgromówka z dachu).
Odgromówkę chowa się później w ociepleniu ścian.
W przypadku kanalizacji i doprowadzenia wody to często i tak potem kują bo miejsce nie to. Co do instalacji odgromowej - moim zdaniem to nie kwestia warto/nie warto, ale miejsca gdzie jest dom. Jesli masz 100-200 m do lini średniego napiecia, dom nie jest z drewna, w sąsiedztwie są wyższe budynki albo drzewa, dom jest w obniżeniu lub na zboczu - niekoniecznie trzeba robić odgrom.
Projekt przyłacza wody i kanalizy miałem przed murowaniem ścian fundamentowych, więc z góry było wiadomo gdzie będą.

Trzeba pamiętać o GWC, mediach, a nieco wyżej o wylocie odkurzacza centralnego, doprowadzeniu powietrza do kominka (docelowo min 50cm nad gruntem)

starybzyq
16-04-2010, 15:22
Ja, pomimo tego, że będę miał gaz, wypuściłem sobie z kotłowni nitki na zewnątrz do poziomych kolektorów dla pompy cieplnej, którą może za naście lat sobie wstawię. Póki co mogę te węże(jednego węża) do wody w ogródku używać.

out
16-04-2010, 16:50
Trzeba pamiętać o GWC, mediach, a nieco wyżej o wylocie odkurzacza centralnego, doprowadzeniu powietrza do kominka (docelowo min 50cm nad gruntem)

to wylot z odkurzacza centralnego raczej nie górą ?

Wirecki
16-04-2010, 22:03
Napisałem: "nieco wyżej", tj. nie podczas "stanu zero" ale później. Z drugiej strony na fi50 niekoniecznie trzeba zostawiać przepust. Łatwiej wykuć.