PDA

Zobacz pełną wersję : Piwnica-dopuszczalna wysokość???



orasje
31-03-2010, 22:08
Witam, czy ktoś ma wiedzę, jak wysoka może być piwnica aby nadal pozostała piwnicą w myśl przepisów?. Słyszałem, że jak jest wyższa niż jakiś okreslony wymiar to zmienia swój charakter pomieszczenia piwnicznego na inny ?.

Drugie pytanie dotyczny podsypki w przypadku budowy piwnicy? Jak powinna byc jej grubość, jaka jest zalecana czy im więcej to lepiej z uwagi na lepszy drenaż?
Dzieki za podpowiedzi.

mdzalewscy
31-03-2010, 22:56
szczerze to nie wiem ,czy jest coś takiego w prawie jak piwnica , to raczej nazwa potoczna i odnosi się do czegoś takiego jak kondygnacja podziemna, czyli taka, która jest zagłębiona ze wszystkich stron przynajmniej do połowy.

Wedle definicji kondygnacji podziemnej to taka piwnica musi spełniać wszystkie wymogi kondygnacji , czyli bardziej minimalne wysokości niż maksymalne.

czyli wedle przepisów to musi być zagłębiona ze wszystkich stron przynajmniej do połowy wysokości.

spotkałem też się z określenie płytkiej piwnicy sutereny

natomiast jeśli mamy coś co jest poniżej wysokości minimalnej dla kondygnacji , to nie jest wtedy kondygnacją, ale też i nie jest piwnicą ,gdyż z definicji piwnica to jednak kondygnacja

wydaje mi się iż przepisy mówią iż kondygnacja musi mieć przynajmniej 2m

samm
31-03-2010, 23:33
Może Tobie chodzi o to czy można Twoją piwnicę zaliczyć do pomieszczeń
w których mogą mieszkać ludzie. Aby tak było to:
Piwnica nie może być za niska.
Ilość okien czyli powierzchnia ich musiałaby być odpowiednio duża
w stosunku do powierzchni piwnicy.
Podłoga piwnicy powinna być na wysokości gruntu na zewnątrz.
Czyli powinien być jakiś podkop w formie podobnej do wjazdu do
podziemnego garażu.
Chyba są jeszcze jakieś uwarunkowania.

Ja drenażu nie mam więc w tej dziedzinie nic Tobie nie poradzę.

Łączę pozdrowienia

orasje
01-04-2010, 06:22
Wielkie dzieki, też nie znalazłem tej max wysokości. Pop prostu ktos powiedział mi, że jak bedzie za wysoka to zaliczy sie do innej klasy pomieszczenia ale chodzi chyba bardziej o opłaty "czynszowe". dzieki

madzia11mk
01-04-2010, 07:04
Witam
Jeżeli piwnica ma wysokość powyżej 2,2 m to wtedy pąaci się za nią jak za normalną kondygnację (podatek), jeżeli ma wysokość 2,2 m lub mniej to wtedy placi sie tylko połowę.

sewerynslowi
01-04-2010, 09:01
Witam
Jeżeli piwnica ma wysokość powyżej 2,2 m to wtedy pąaci się za nią jak za normalną kondygnację (podatek), jeżeli ma wysokość 2,2 m lub mniej to wtedy placi sie tylko połowę.

dokładnie tak jak piszesz :)

mdzalewscy
01-04-2010, 09:29
mniej to wtedy placi sie tylko połowę.

jest na to jakiś konkretny przepis skoro tak piszesz ?

przepisy dotyczą powierzchni użytkowych , gospodarczych, innych

sewerynslowi
01-04-2010, 09:33
przepisów poszukaj w urzędzie gminy, miasta - tam gdzie płacisz podatki od nieruchomości, bo w każdej gminie są inne stawki

ale zasada jest taka, że piwnica do wysokości 2,20 jest opodatkowana w innej stawce niż ponad 2,20 metra

samm
01-04-2010, 10:09
Podatek płaci się za tzw. powierzchnię użytkową.
Gdy do 1,40 to za takie pomieszczenia nie płaci się podatku.
Gdy 1,4 do 2,2 to połowę.
Gdy powyżej to całą stawkę.

Na przykład strona

http://new-arch.rp.pl/artykul/244025_Taras_wiata_zadaszenie_piwnica.html

Chyba podatek nie może być wyższy niż 0,59 zł za 1 mkw.
Ja osobiście uważam, że piwnica musi być wysoka.

Łączę pozdrowienia

beton44
02-04-2010, 19:08
rzecz gustu....

widziałem kiedyś piwnicę o wysokości ok 5 metrów i wydawała mi się trochę za wysoka...