PDA

Zobacz pełną wersję : Stalowy słup w ścianie działowe z YTONGa - nie pękną tynki?



spamik
07-04-2010, 21:12
Witam,
Wykonawca proponuje mi podparcie murłat (podpartych tylko na końcach) na środku metalowym słupem (o przekroju kwadratu) i umieszczenie tych słupów w ścianie działowej (YTONG 12cm). Interesuje mnie czy jak je dam w tej ścianie (to de facto ściana zostanie przedzielona), to jak metal będzie się rozszerzał/kurczył przy zmianie temperatury, to czy tynki na łączeniu ytonga i słupa nie będą pękać i odpadać? Może lepiej słup dać przy ścianie,a nie w samej ścianie?

perf***dom
07-04-2010, 22:20
Nie mam domu pobudowanego z Ytonga, lecz z Porothermu. Słupy w ścianach mam dwa, tynki gipsowe, praktycznie półroczne - nic nie pęka. Tynkarze dawali kilka razy siatkę i jest dobrze. Natomiast pojawił się inny problem - czerwona farba podkładowa, antykorozyjna, wychodzi spod tynku. Nie wiem jaki będzie efekt po malowaniu.
Pozdrawiam

PliP
08-04-2010, 21:27
podparcie murłat (podpartych tylko na końcach) na środku metalowym słupem (o przekroju kwadratu) i umieszczenie tych słupów w ścianie działowej

Murłaty są na murze, na wieńcu.
Tobie chodzi zapewne od płatwie.
Nie lepiej je podeprzeć drewnianym słupem- bo to będzie poddasze rozumiem lub też zrób sobie zbrojony słup odlany z betonu.
Tego i tak nie możesz oprzeć na suficie. Musisz zrobić podciągi w stropie no chyba ze te słupy dasz od fundamentów.
P.S.
1. Nie wiem czy właściwie rozumiem twój problem.
2. Jeżeli zrobisz odpowiednie kleszcze które łączą krokwie pod płatwią to możesz pominąć słupy- trzeba to przeliczyć.