PDA

Zobacz pełną wersję : Cięcie cegieł ręcznie formowanych



tomsurm
12-04-2010, 08:34
Czy ktoś ma doświadczenie z cięciem cegieł ręcznie formowanych - zcinanie lica cegieł w cely uzyskania płytki. Czciałbym obłożyć taką płytką elewację domu. Z tego co dowiadywałem sie u producenta to jest taka możliwość - sam producent robi takie płytki (również narożne) ale cena jednej płytki jest porównywalna z ceną cegły, natomiast płytka narożna jest nawet czterokrotnie droższa. Gdyby udało mi się pociąć samemy takie płytki to z jednej cegły miałbym dwie płytki.

Pozdrawaim

tryllu
12-04-2010, 14:10
Opłaca to się? Koszt tarcz, odpadów, czasu i zachodu?
Nie dziwię się, że koszt narożnej płytki jest taki drogi - weź 100 cegieł i spróbuj odciąć od nich taki narożnik.
Ciekawe w ilu przypadkach zmarnujesz materiał :)

Patrzyłeś płytki Vandersanden? Ja płaciłem w zeszłym roku 3,08 za jeden z modeli. Były tańsze niż CRH.

Darpiot
12-04-2010, 16:10
Przerabiam taki sam temat. Kupiłem taką cegłę recznie formowaną, holenderską. Całą paletę 780szt. Na kominy pódzie mi ok. 450szt. Trochę zostanie, a że ładna i wyszła mnie z transportem po ok. 1,70 to warto byłoby pociąć i płytki wykorzystać chociażby we wnętrzach.

tomsurm
13-04-2010, 07:14
Czy się opłaca to zobaczymy - zależy jak wyjdzie cięcie. Mam ofertę na cegłę (215 x 102 x63) Nelissen Antiek Rood 2,3 PLN brutto/szt. Jak dobrze pójdzie to z jednej cegły będę miał dwie płytki o grubości 2 cm - zatem za 1m2 wyjdzie ok.: 65 zł. Jeśli chciałbym kupić takie płytki u producenta to cena razy dwa. Dobra tarcza daimentowa do cięcia: 200 - 300 zł . Pytanie tylko na ile starczy?
Ponawiam pytanie czy może ktoś to już robił?

adwalk
13-04-2010, 09:48
Ja sam nie, ale kolega tak - przecinał cegłę ręcznie formowaną na pół i z tego wmurowano mu cokół domu i fragment ściany w salonie - za kozą.
Technicznie odbyło się to w ten sposób że zawiózł cegłę do kamieniarza a tam przecięto każdą na pół.
W mojej opinii NA ZEWNĄTRZ jakiekolwiek płytki to potencjalny problem z odpadaniem przy minimalnych niedokładnościach w wykonaniu i wodzie która dostanie się w szczeliny i zamarznie.
Dla mnie granicą sensownego oszczędzania jest cięcie cegły na pół.

Abigor
13-04-2010, 14:28
Ja ciąłem takie płytki, dokładniej CRH Alt Maas (czytaj - robotnicy).
W sumie pocięto ok. 500 cegieł (1000 płytek), odpadu naprawdę niedużo.
Jedna tarcza dała radę spokojnie.
W narożniki (wewnątrz domu) wstawiałem cegły pełne, troszkę więcej zabawy, ale efekt murowany :)

Laschlo
13-04-2010, 18:22
Cięcie cegły w celu uzyskania dwóch płytek jest jak najbardziej realne(sąsiad własnie to robi przy uzyciu wodnej przecinarki do płytek-wymienil tylko tarcze).Natomiast wycięcie dwóch płytek narożnych z jednej cegły jest chyba niemożliwe.