PDA

Zobacz pełną wersję : Dom 100 m2. Parterowy czy z poddaszem użytkowym ?



tomekfan82
13-04-2010, 22:39
Witam.
Jak część forumowiczów stanąłem przed wyborem projektu domu. Na razie nie będę budował , ale zastanawiam się między domem parterowym , a domem z poddaszem użytkowym. Na czym mi zależy przy wyborze ? Przede wszystkim na niskim koszcie budowy i późniejszym niskim koszcie utrzymania.
Wziąłem więc do analizy dwa różne projekty domów , które biorę pod uwagę. Oba o powierzchni użytkowej nieco ponad 100 m2 , na rzucie prostokąta: dom parterowy 10x13 m , dom z poddaszem 9,25x9,65 m. Dom parterowy przykryty dachem czterospadowym a dom z poddaszem przykryty dachem dwuspadowym. Oba budynki bardzo proste , bez balkonów , wykuszy itp. aby koszt realizacji był jak najmniejszy.

Dane porównawcze obu projektów:
I. PARTEROWY
1. Powierzchnia użytkowa - 103,2 m2
2. Powierzchnia zabudowy - 130,0 m2
3. Pow. ścian zewnętrznych - 88,1 m2
4. Pow. przegród zewnętrznych - 393,4 m2
5. Powierzchnia dachu - 188,0 m2
6. Kubatura ogrzewana - 268,3 m3
7. Kąt nachylenia dachu - 30 stopni
8. Współczynnik A / V (pow. przegród do kubatury) - 1,04

II. Z PODDASZEM
1. Powierzchnia użytkowa - 107,7 m2
2. Powierzchnia zabudowy - 89,2 m2
3. Pow. ścian zewnętrznych - 118,2 m2
4. Pow. przegród zewnętrznych - 355,9 m2
5. Powierzchnia dachu - 150,0 m2
6. Kubatura ogrzewana - 306,7 m3
7. Kąt nachylenia dachu - 42 stopnie
8. Współczynnik A / V (pow. przegród do kubatury) - 0,88

I. DOM PARTEROWY: wiatrołap (3,2 m2) , hall (7,8 m2) , kotłownia (3,9 m2) , łazienka (7,9 m2) , kuchnia (9,1 m2) , spiżarnia (2,3 m2) , pokój dzienny (28,1 m2) , sypialnia I (11, 5 m2) , sypialnia II (11,5 m2) , sypialnia III (16,6 m2)
RAZEM: 103,2 m2

II. DOM Z PODDASZEM:
Parter: wiatrołap (4,9 m2) , hall (8,0 m2) , spiżarnia (3,0 m2) , W.C (3,0 m2) , kotłownia (3,5 m2) , komunikacja-schody (5,0 m2) , kuchnia (12,0 m2) , pokój dzienny (25,4 m2)
Poddasze: hall (5,2 m2) , sypialnia I (11,1 m2) , sypialnia II (10,4 m2) , sypialnia III (10,1 m2) , łazienka (6,1 m2)
RAZEM: 107, 7 m2 (parter: 64,8 m2 , poddasze 42,9 m2)

Obydwa projekty są zbliżone do siebie pod względem funkcjonalnym: po 3 przestronne sypialnie , duże pokoje dzienne , w parterówce mniejsza kuchnia oraz łazienka ale za to jest spory strych.
Jeśli mam być szczery to nie przeszkadza mi chodzenie po schodach , ale jeśli schodów nie będzie też nie będę narzekał. Według moich ustaleń koszt budowy obu domów będzie zbliżony. Jednak mogę się mylić. Wiadomo , że mając szczegółowe kosztorysy obu domów można zrobić obiektywne porównanie kosztów budowy.
W obu przypadkach w domu mogą zamieszkać 4 osoby.
Za projektem z poddaszem może przemawiać to , że jest wyraźny podział na strefę dzienną (parter) oraz prywatną (poddasze).
Natomiast za parterówką to , że jest to dom jak na parterowy niezbyt duży (tylko 10x13 m). Typowe parterówki są jednak dużo większe np. 13x14 m lub większe.
Dach też nie jest zbyt duży jak na dom parterowy (tylko 188 m2). Dodatkowym plusem jest jeden poziom , łatwiej poprowadzić kanały wentylacyjne przy wentylacji mechanicznej , pełna wysokość pomieszczeń (brak skosów). Również brak schodów na plus chociaż dla mnie ma to małe znaczenie.

Jeśli chodzi o działkę to bez trudu zmieszczą się oba budynki - działka ma wymiary 28x35 m. Warunki zabudowy pozwalają na budowę obu budynków.

To porównanie to taka przymiarka do budowy dlatego chciałbym zapytać Was forumowicze czy staliście przed podobnym dylematem ? Czym kierowaliście się przy wyborze projektu ?
Poczytałem trochę tematów i duża część ludzi twierdzi , że jeśli chodzi o małe domy (takie około 100 m2) to lepiej wybudować dom parterowy bo bardziej się opłaca i prostszy w budowie.
Mile widziane wszelkie opinie , rady i uwagi.

aadamuss24
13-04-2010, 23:45
Budując piętrowy jestem za parterowym :) pozdr adam

kamionkal
14-04-2010, 09:07
zajrzyj do działu "sondaże" - tam jest kilkunastostronicowy wątek, w którym ludzie opisują swoje zdanie na ten temat - co ciekawe większość ludzi zaznacza, że buduje z poddaszem, ale gdyby mogli, albo gdy będą budować kolejny dom - wybiorą parterówkę. choć ja sam mieszkam w domku z poddaszem i też jest mi z tym dobrze :)

co do ceny wybudowania - opinie są takie, że różnice nie są znaczące - mogą wynieść ok.kilka procent na korzyść domu z poddaszem. To co przy domu z poddaszem zaoszczędzisz na fundamentach i mniejszej powierzchni dachu, przelejesz na wykonanie schodów i stropu.

pytanie odnosnie projektu z poddaszem - czy pow. sypialni podana przez Ciebie jest po podłodze czy pow. określonej wysokości? jeśli po podłodze to uwzględniając skosy, sypialnie będą malutkie...

Vafel
14-04-2010, 11:03
Ja buduję parterówkę - 10,5 x 13 m. Szczegóły możesz zobaczyć w moim dzienniku budowy. Wg mnie domek 100 m2 z poddaszem to nieporozumienie - malutki na parterze, malutki na poddaszu. Jak masz te 100 m2 na jednym poziomie to od razu jest inne wrażenie.
Koszt budowy u Ciebie pewnie będzie zbliżony. Jakby parterówka miała dach dwuspadowy, to byłaby tańsza.

Łukasz789
14-04-2010, 11:06
Ja buduję parterówkę - 10,5 x 13 m. Szczegóły możesz zobaczyć w moim dzienniku budowy. Wg mnie domek 100 m2 z poddaszem to nieporozumienie - malutki na parterze, malutki na poddaszu. Jak masz te 100 m2 na jednym poziomie to od razu jest inne wrażenie.
Koszt budowy u Ciebie pewnie będzie zbliżony. Jakby parterówka miała dach dwuspadowy, to byłaby tańsza.
Zgadzam się z przedmówcą. Tak mały dom to tylko parterówka. Wszystko zmieścisz na jednym poziomie , nawet na malej działce.

tomekfan82
14-04-2010, 11:43
zajrzyj do działu "sondaże" - tam jest kilkunastostronicowy wątek, w którym ludzie opisują swoje zdanie na ten temat - co ciekawe większość ludzi zaznacza, że buduje z poddaszem, ale gdyby mogli, albo gdy będą budować kolejny dom - wybiorą parterówkę. choć ja sam mieszkam w domku z poddaszem i też jest mi z tym dobrze :)

co do ceny wybudowania - opinie są takie, że różnice nie są znaczące - mogą wynieść ok.kilka procent na korzyść domu z poddaszem. To co przy domu z poddaszem zaoszczędzisz na fundamentach i mniejszej powierzchni dachu, przelejesz na wykonanie schodów i stropu.

pytanie odnosnie projektu z poddaszem - czy pow. sypialni podana przez Ciebie jest po podłodze czy pow. określonej wysokości? jeśli po podłodze to uwzględniając skosy, sypialnie będą malutkie...

Podane powierzchnie sypialni na poddaszu to powierzchnie powyżej 1,9 m. Po podłogach jest około 14-15,5 m2.

Klodziki
14-04-2010, 16:02
Również uważam, że 100 m2 z poddaszem to porażka, wyjdzie troszkę taki "kurnik" z zewnątrz a i wewnątrz będzie wrażenie bardzo małego domu, mało przestrzeni. Jestem za parterówką.

78mysz
15-04-2010, 08:51
parterówka, w małym domku nie ograniczaj sie skosami poddasza i widokami przez okna dachowe. No i schody zajmuja troche miejsca. wykorzystaj ogród jako dodatkowa przetrzen zyciową,
A tak wogóle to widziałam kiedyś piętrową szeregówkę o powierzchni 47 metrów. Byłam w szoku, ze da się doś takeigo zaplanować na tak małej powierzchni. Wyglądało to ciekawie, ale wszystko bylo takie ciupuńkie jak dla krasnoludka.
Także parter i tylko parter przy tych wymiarach. Zawsze bedzie mozna pokombinować z antersolami w pokojach przez podniesienie stropu, dodatkowo duże okna i będzie pięknie