PDA

Zobacz pełną wersję : Tani styropian L=0,036 czy markowy L=0,040 ??



root
15-04-2010, 11:22
Witam.

Znalazłem w sieci oferty na styropian pewnej firmy, która deklaruje wsp. L=0,36.
Ocieplam w tym roku dom i zastanawiam się czy się skusić, czy też kupić bardziej markowy styropian ale o L=0,040 ??
Na ile dane podane przez producenta są prawdziwe ?
Cena m3 jest bardzo atrakcyjna bo około 100 zł.
Warto dopłacać do marki ??

Łukasz

bladyy78
15-04-2010, 11:53
Powiem Ci tak skusiłem się w tym roku na zakup taniego styropianu firmy Polstyr, w tamtym roku ocieplałem styropianem Austrotherm i powiem tak tanie mięso psy jedzą styropian Polstyr co prawda nie układa się źle, ale czuć że jest bardziej miękki i lżejszy od Austrothermu. Parametry niby maja takie same, ale skoro waga tego tańszego jest mniejsza to zapewne i parametry gorsze, a że maja takie same parametry to hm papier wszystko przyjmie. Wybór należy do Ciebie ja się skusiłem bo ten był tańszy o 23zł na m3 wiec wziąłem na próbę 6m3. Teraz żałuje że w tamtym roku nie zamówiłem za jednym razem styropianu austrotherm bo płaciłem za niego po 99zł m3, a w tym już kosztuje 117m3. Jednak i tak uważam że skoro nie buduje domu pasywnego to 20cm styropianu nawet o gorszych parametrach nie będzie odgrywał tak wielkiej roli. Jednak jak budujesz dom pasywny to niestety tylko styropian sprawdzonych firm należy wybierać. Bo tych mniejszych to parametry raczej nie są takie same jak na deklaracji.

root
15-04-2010, 13:39
Dzięki za opinię.
Myślałem o zakupie cieplejszego styropianu ze względu na mniejszą grubość przy tej samej izolacji.
Ocieplam stary dom i ściany są dość grube, więc wolałbym dać mniej styropianu.
160zł za L=0,031 jest jednak za drogo więc pomyślałem o tym z grafitem za 100zł o L=0,036.
W tej cenie markowe produkty mają L=0,042 do L=0,040 więc mogłaby być cieńsza warstwa, tylko jak właśnie mają się dane na papierze do praktyki?

Łukasz

zbigmor
15-04-2010, 13:47
Lambda to najważniejszy, ale nie jedyny parametr styropianu.Jeśli jakiś ma lepszą lambdę niż inny to jest cieplejszy, ale jeśli przy tym płyty nie mają równych krawędzi lub kątów prostych to ściana wcale nie musi być cieplejsza, a to co zaoszczędzimy na zakupie możemy wydać na montaż. Może tak być, ale nie musi.

kurt76
15-04-2010, 14:05
@bladyy78
jezeli dany material jest lzejszy przy tej samej objetosci tzn. ze jest cieplejszy.

zbigmor
15-04-2010, 15:45
@bladyy78
jezeli dany material jest lzejszy przy tej samej objetosci tzn. ze jest cieplejszy.



Absolutnie tak nie musi być, ale rzeczywiście może tak być w wielu przypadkach. W przypadku styropianu takim stwierdzeniem bym nie operował.

Wirecki
16-04-2010, 00:21
Warto dopłacać do marki ??
Łukasz Moim zdaniem to pytanie można by zadać kupując chrzan w słoiku na święta albo ketchup.
Nie ma dobrej odpowiedzi.

bladyy78
16-04-2010, 11:40
Z tego co tu kiedyś czytałem i ktoś podawał to styropian powinien spełniać odpowiednie normy i parametry. Powinien mieć odpowiednią gęstość i wagę. Klasyczny styropian obojętne jakiej marki eps 70 ma lambde 0,4 tej samej firmy styropian eps 100 już ma lambdę 0,38 lub 0,37. Waga pierwszego styropianu będzie mniejsza od tego drugiego gdyż będzie zawierał mniej granulatu. Ten drugi będzie miał go więcej i dlatego będzie droższy i cieplejszy. Styropian o lambdzie 0,42 będzie jeszcze lżejszy od 0,4 bo będzie miał mniej granulatu. Wiec firmy chcąc sprzedawać styropian taniej po prostu oszczędzają na materiale żeby koszty były mniejsze.

root
16-04-2010, 19:54
A co jeśli producent deklaruje dodatek grafitu i L=0,036, w cenie innych producentów L=0,040 ?
Oszukuje klientów, mniej zarabia, czy też dodatek grafitu jest tani ?

alphatom79
16-04-2010, 20:22
Najlepiej jest wziąć i porównać oba styropiany zobaczyć czy mają równe krawędzie, jak z ich twardością itd. a potem się zdecydować, ale szczerze mówiąc kupiłbym produkt markowy choć droższy.

gibzwein
16-04-2010, 21:00
Używam styropianu w dużych ilościach, każdy produkt ma swojego handlowca i klienta.
Zawsze droższy produkt jest lepiej opakowany i posiada lepszą obsługę około sprzedażową.
Jeżeli chcesz zmniejszyć grubość kosztem jakości to lepiej wybierz grubość kosztem jakości.
Ważne są wymiary i krawędzie! Co prawda wszystko może wypełnić pianka, ale nie oto w technologii chodzi.
Tak czy siak sprzedadzą Ci styropian jaki sobie zażyczysz z taką sama marżą. Nasz klient nasz Pan.
Najwyżej wykonawca trochę ponarzeka, ale teraz to nie problem bo i tak nie ma roboty więc niech nie wybrzydza (co innego 3 lata temu, zabrałby rusztowanie i do widzenia)

aadamuss24
16-04-2010, 22:03
Czy termoorganika jest ok ? Bo taki mam w pobliżu i nie wiem czy warto czy raczej szukać czegoś innego ? pozdr adam

Wirecki
16-04-2010, 23:23
Czy termoorganika jest ok ? Bo taki mam w pobliżu i nie wiem czy warto czy raczej szukać czegoś innego ? pozdr adam Wg mnie obok Austrohermu to jeden z lepszych producentów. Kupowałem trochę Termoorganiki, nie było problemu z jakością.
Odległość nie ma znaczenia, nie sugeruj się tym, szukaj dobrych cen markowego produktu. Styro dowioza Ci nawet kilkaset km.

mr6319
16-04-2010, 23:23
Ja najbliżej mam Izolbet i Yetico. Ciekawe jak się maja do innych...?

root
19-04-2010, 20:02
Czy parametry poniżej poza oczywiście atrakcyjną L=0,036 są OK ?
Na stronie jest info iż producent "Izoterm" ma patent na ciepły styropian.
Czy ktoś korzystał z ich produktów ?
Bo na all... cena jest super jak na taką izolacyjność...


PARAMETRY TECHNICZNE

EPS-EN 13163-T1-L1-W1-S1-P2-BS75-DS(N)5-DS(70,-)3-TR80


cecha deklar. klasa deklar. klasa
Grubość T1 ± 2mm
Długość L1 ± 0,6% lub ± 3 mm
Szerokość W1 ± 0,6% lub ± 3 mm
Prostokątność S1 ± 5 mm/1000 mm
Płaskość P2 ± 15 mm
Wytrzymałość na zginanie BS75 Min. 75kPa
Wytrzymanie na rozciąganie siłą prostopadłą do powierzchni czołowych TR80 Min. 80kPa
Stabilność wymiarów w normalnych warunkach (temp. 23oC, 50% wilgotności względnej) DS(N)5 Max. 0,5%
Stabilność wymiarów w określonych warunkach (temp. 70oC, 48h) DS(70,-)3 Max. 3%
Współczynnik przewodności cieplnej - Min. 0,036 W/m2K), Min. 0,032 W/m2K)
Reakcja na ogień E -

ROOT