PDA

Zobacz pełną wersję : Diody Led- szybkie pytanie



sethan
15-04-2010, 11:13
Witam
Jestem w trakcie budowy domu, kupiłem kilka "żarówek led" GU10 80LED i wstawiłem je w miejsce zwykłych halogenków w mieszkaniu żeby oblukać czy ciemno czy jasno, czy kolor, czy .... no testing taki:)

I mam pytanie po zgaszeniu tych żarówek.... one dalej świecą!!! Tzn nie jak przy zapolonych światłach ale "żarzą się" jest to widoczne nawet przy świetle dziennym w nocy dają poświatę- czy ja mam coś z elektryką w mieszkaniu? Dlaczego to daje poświate mimo że włącznik jest wyłączony.
A i 2 pytanie, na tym grzybku jest niby 80 led w przypadku 1 z żarówek zewnętrzny otok diod nie świeci - czy to uszkodzenie jest często spotykane czy możliwe jest kupienie dobrej żarówki i np po paru dniach część ledów sama z siebie przestanie świecić?

pozdrawiam

zbigmor
15-04-2010, 11:27
Czy instalacja jest ze zwykłym wyłącznikiem, czy z wyłącznikiem z kontrolką?
Jeśli jakieś diody nie świecą to ewidentnie jest to wada samej żarówki. Możliwe jest wszystko.

sethan
15-04-2010, 11:33
Zwykły wyłącznik - jak były halogenki to wszystko było ok - zapalam świecą- gaszę jest ciemno:) - nigdy nie miałem żarówek led i stąd to może głupawe pytanie.
Te 2 otoki na jednej z żarówk nie świeciły od razu po załączeniu.

edit: kontrolka? to takie światełko które sygnalizuje gdzie jest wyłącznik? To mam właśnie z takim czerwonym pod pstryczkiem:)

alberciq
15-04-2010, 12:05
edit: kontrolka? to takie światełko które sygnalizuje gdzie jest wyłącznik? To mam właśnie z takim czerwonym pod pstryczkiem:)

No to znalazłeś przyczynę.
Żeby się upewnić możesz odkręcić wyłącznik, powinien być dostęp do kabelków od tej "kontrolki" odkręć je i pozostaw wiszące ale tak żeby niczego nie dotknęły i sprawdź wtedy czy lampki się gaszą poprawnie. Docelowo zaizoluj te kabelki, albo całkiem wywal tą kontrolką. Alternatywnym rozwiązaniem jest kupno nowego wyłącznika bez kontrolki, ale po co?

robertsz
15-04-2010, 13:12
sethan: Problemem jest przepływ prądu przez kontrolkę.
Jeśli odłączenie kontrolki nie pomoże to problemem jest sprzężenie wzajemne między kablami w instalacji.
Dzieje się tak zwłaszcza przy dłuższych odcinkach przewodów prowadzonych równolegle.
Temat ten pojawia się przy oświetleniach LED i przy niektórych żarówek energooszczędnych tzw. "dyskoteka w nocy".

Odłączenie kontrolki nie jest jedynym rozwiązaniem.
Niewielkim kosztem można sprawić, że będzie działać LED bez efektów ubocznych i kontrolka w wyłączniku.
Wyjaśniałem to już w kilku tematach na tym forum.

sethan
15-05-2010, 13:57
robertsz- jesteś wielki:) W całej rozciągłości miałeś rację, w życiu bym nie domyślił się że rodzaj kontaktu może mieć takie skutki uboczne:)