PDA

Zobacz pełną wersję : Oddanie domu do użytkowania - minimalne wymogi?



Pegas
16-04-2010, 00:48
Interesuje mnie na tym etapie, jakie minimalne wymogi musi spełnić budynek mieszkalny, aby mógł zostać oddany do użytku.
Od razu mówię, że nie chodzi o dokumentację - takie informacje są wszędzie. Nie mogę za to znaleść zestawienia wymogów odnoszących się do samego domu... np. czy drogi, ogrodzenie, oświetlenie są wymagane czy nie, itd. Może ktoś zachomikował użyteczny link albo wklei to i owo... Za wszelką pomoc dziękuję.

kaltam
16-04-2010, 06:55
Przepisy (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYw sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ) dotyczą tylko domu. Nie musisz mieć asfaltowej drogi, oświetlenia telefonu, wody, prądu, gazu itd. Tylko tym zajmuje się nadzór budowlany.

aglig
16-04-2010, 10:33
Nie wprowadzaj ludzi w błąd musi mieć wodę , energię elektryczną i gdzie odprowadzać ścieki. Gazu mieć nie musi ale już ogrzewanie tak. Najogólniej musi mieć stan deweloperski. Tzn. jedną łazienkę ( nie musi być wykafelkowane) ale biały montaż tak, ściany muszą mieć tynki ale nie muszą być wymalowane, na podłodze może być beton a wszystkie schody i balkony muszą posiadać barierki.

RadziejS
16-04-2010, 11:10
Jedyny wymóg, jaki musi spełniać to taki, że kierbud podpisze papier o ukończeniu budowy :-)

kitaroo
16-04-2010, 11:37
Przepisy (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYw sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ) dotyczą tylko domu. Nie musisz mieć asfaltowej drogi, oświetlenia telefonu, wody, prądu, gazu itd. Tylko tym zajmuje się nadzór budowlany.

i koniecznie drzwi do tej łazienki. Sprawdź w dokumentach czy masz odbiór czy tylko na zgłoszenie

akte
16-04-2010, 13:28
Sprawdź w dokumentach czy masz odbiór czy tylko na zgłoszenie

Co to znaczy tylko na zgłoszenie? :-?

Pegas
19-04-2010, 20:52
Nie wprowadzaj ludzi w błąd musi mieć wodę , energię elektryczną i gdzie odprowadzać ścieki. Gazu mieć nie musi ale już ogrzewanie tak. Najogólniej musi mieć stan deweloperski. Tzn. jedną łazienkę ( nie musi być wykafelkowane) ale biały montaż tak, ściany muszą mieć tynki ale nie muszą być wymalowane, na podłodze może być beton a wszystkie schody i balkony muszą posiadać barierki.

tzn. czy to wystarczy by nadano mi numer domu?

Pegas
19-04-2010, 20:54
Co to znaczy tylko na zgłoszenie? :-?

kitaroo chodziło chyba o te media - woda może być na zgłoszenie jak najbardziej.

kitaroo
20-04-2010, 07:45
Chodziło mi o zgłoszenie domu do użytkowania. Albo masz komisję z nadzoru albo podajesz tylko termin rozpoczęcia użytkowania 7 dni wcześniej, ale wszystkie odbiory musisz mieć.

kitaroo
20-04-2010, 07:47
tzn. czy to wystarczy by nadano mi numer domu?
Musisz wystąpić o nadanie numeru policyjnego

piwopijca
20-04-2010, 08:06
tzn. czy to wystarczy by nadano mi numer domu?

Do nadania numeru, przynajmniej w Wa-wie wystarczylo zgloszenie o nadanie numeru i jakis dokument potwierdzajacy prawo wlasnosci do nieruchomosci
Ja mam blizniaka wiec musialem do nadania drugiego numeru (pierwszy, wspolny numer nadali jak wyzej) -dla drugiemu segmentowi, dostarczyc mapke geodezyjna z inwentaryzacji
Pzdr.

akte
20-04-2010, 08:43
Chodziło mi o zgłoszenie domu do użytkowania. Albo masz komisję z nadzoru albo podajesz tylko termin rozpoczęcia użytkowania 7 dni wcześniej, ale wszystkie odbiory musisz mieć.

oj, chyba nie ;)

aglig
20-04-2010, 13:11
Oj widzę że trzeba trochę rozjaśnić bo każdemu coś dzwoniło ale nie wiadomo w jakim kościele.
Ustawa prawo budowlane wszystko dokładnie wyjaśnia
Art. 54. Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.
Art. 55. Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:
1) na wzniesienie obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX, o których mowa w załączniku do ustawy;
2) zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 4;
3) przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

Ogólnie rzecz biorąc budynki mieszkalne nie potrzebują decyzji o pozwoleniu na użytkowanie tylko zawiadomienie z terminem 21 dniowym ( art 54) chyba że zachodzi przesłanka punkt 3 art. 55 ( np. wykonujemy tylko dół budynku a poddasze chcemy dokończyć w terminie późniejszym)

Z dokumentów, które są wymagane do zgłoszenia zakończenia budowy jasno wynika co trzeba koniecznie posiadać. ( patrz art 57 pkt 4 i 6).

Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
1) oryginał dziennika budowy;
2) oświadczenie kierownika budowy:
a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
4) protokoły badań i sprawdzeń;
5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;
6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;
7) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 7.

I tutaj bez względu na to czy przyłacza były wykonywane na pozwolenie na budowę razem z budynkiem czy też na zgłoszenie.

mk CocaYna
30-06-2010, 10:54
Rozumiem, że punkt 4) protokoły badań i sprawdzeń; to tzw - worek bez dna? Urzędnik vel urzędas może tam wrzucić co chce, według swojego widzimisię. Od nas zażądano np. badania wody z naszej studni głębinowej, czy faktycznie musimy taki protokół dostarczyć?

mk CocaYna
16-07-2010, 12:48
Ma może ktoś doświadczenia w tym zakresie?

anula05
31-08-2010, 16:10
Podnoszę wątek - gdzie mozna przeczytać o tym, co dokładnie musi być w budynku (nie chodzi o papiery)

malop
02-09-2010, 20:53
Wymagania dotyczące samego domu :

Jeżeli masz pozwolenie na sam budynek mieszkalny to możesz dokonać odbioru częsciowego mając :

- wybudowany dom w takim zakresie że możesz w tym fragmencie mieszkać bezpiecznie i nie prowadzić tam robót ,
- przyłącz wody
-przyłącz kanalizacji
-przyłacz prądu
- ogrzewanie

i TYLE