PDA

Zobacz pełną wersję : Rozdzielacze czy trojniki w instalacji co?



Magda i Marek
21-04-2010, 15:19
Jakie sa wady zastosowania w instalacji co rozwiazania z trojnikami zamiast rozdzielaczy?
Czy ma to w ogole jakies znaczenie?
Jeden wykonawca proponuje mi rozdzielacza a drugi trojniki.

Dziaki za pomoc:)

kaltam
21-04-2010, 20:50
Napisz coś więcej o instalacji i przede wszystkim z jakiego materiału będą rury (miedź, alupex, .....).

aadamuss24
21-04-2010, 20:54
Policz ilość łączeń jako potencjalne miejsce awarii, przy trójnikach i przy rozdzielaczu. Nie spotkałem rozdzielacza z którego by coś ciekło, a trójniki owszem. pozdr adam

A może to chodzi o trójniki w posadzkach ? to tym bardziej na nie.

bladyy78
21-04-2010, 21:23
Jak masz kasę zrób na rozdzielaczach, ja sobie tam zrobiłem centralne w miedzi kosztowało to nie mało ale zawsze mogę sobie odciąć dowolny obieg. Centralnego nie robi się często wiec warto zainwestować w dobre rozwiązania.

jacekaqua
21-04-2010, 22:00
zalety rozdzielacza
---- bezawaryjnosc instalacji ,rury bez łaczeń
--- równy rozkład czynnika grzewczego na poszczególne grzejniki

Magda i Marek
21-04-2010, 22:24
instalacje ma byc w plastiku - dla kotla kondensacyjnego pracujacego na niskich paramtrach
trojniki w posadzce....

no coz po tym co przeczytalem moze lepiej isc w rozdzielacze.
a na czym polega, jak napisal jacekaqua, "równy rozkład czynnika grzewczego na poszczególne grzejniki "?
to jak mam trojniki to nie jest rowny??

pozdrawiam

aadamuss24
21-04-2010, 22:29
Aby był równy musisz mieć projekt (przy rozdzielaczach również) który obliczy opory przy zmieniających się średnicach i odleglościach. Jeśli rozdzielacz ma przepływomierze to łatwiej regulować. pozdr adam

Magda i Marek
22-04-2010, 10:04
projekt? ale co w tym projekcie bedzie? mam projekt, w ktorym jest rozmieszczenie kaloryferow i rurek.

Mały
22-04-2010, 10:40
Policz ilość łączeń jako potencjalne miejsce awarii, przy trójnikach i przy rozdzielaczu. Nie spotkałem rozdzielacza z którego by coś ciekło, a trójniki owszem. pozdr adam

A może to chodzi o trójniki w posadzkach ? to tym bardziej na nie.

Chyba, że Rehau lub Wirsbo...

aadamuss24
22-04-2010, 17:51
Jak nie zapłaciłeś ekstra to projektu nie masz :( Normalnie powinny tam być średnice rur, przepływy, zestawienie materiałó i jak te rury prowadzić. pozdr adam

out
22-04-2010, 20:58
najważniejsze dla przepływów są nastawy na zaworach. a przepływy wcale nie muszą być równe, powiem więcej po jest źle jak tak będzie. bo po co na grzejnik 2kW pchać tyle samo wody co na grzejnik 300 W.

aadamuss24
22-04-2010, 21:03
tylko aby wiedzieć jakie nastawy są potrzebne trzeba mieć projekt, lub świetego cierpliwość aby ustawiać eksperymentalnie. pozdr adam

out
22-04-2010, 22:37
jeśli policzone są straty to projekt "na grzejnikach" to kilka chwil. ale tak jak piszesz z nim dużo łatwiej.

out
23-04-2010, 10:34
mpoplaw kwestia odpowiedniego kryzowania dotyczy też instalacji na rozdzielaczach. bo tak jak napisałeś woda będzie tam płynąć gdzie ma mniejszy opór. na rozdzielaczach natomiast łatwiej doregulować przepływy, zwłaszcza jak zainwestujemy w przepływomierze.