PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty lać czy murować



zientas
28-04-2010, 21:25
Witam
Fundamenty lepiej lać czy murować z bloczka?
jeśli lane to jak ocieplać, one nie są równe i styropian nie będzie dobrze przylegał no i trzeba je odkopać
pozdrawiam
zientas

Tedii
28-04-2010, 21:40
Lane w szalunku.Idealnie proste.Godzina roboty (z gruchy i z pompą).

out
28-04-2010, 23:36
to zależy od kilku czynników. czy ma znaczenie dla ciebie koszt. jaki masz grunt, jakie nachylenie działki. co masz w projekcie. . . etc.

trafyc
29-04-2010, 08:36
do murowanej nie potrzebujesz szalunków, a to tez czas i kasa, w murowanej znowu oprocz materialow trzeba zalozyc troche kasy na prad dla betoniarki... hehe, co lepsze nie wiem, może ktos ma chociaz szacunki co tansze???

orko
29-04-2010, 08:54
Fundamenty lane w gruncie da się ocieplić np. keramzytem lub proszkiem poliuretanowym.

Darek G
29-04-2010, 09:00
Z tym, że lane w szalunki to godzina roboty - no niby tak. Ale za to ile czasu trzeba na wykonanie solidnego szalunku.

Ja bym powiedział, że robota przy murowaniu z bloczków i przy laniu w szalunek taka sama - moja ekipa twierdziła, że jak by ściana fundamentowa była tak góra 80-90 cm to jeszcze można się pokusić o szalowanie, przy wyższej ścianie się wszystko komplikuje i szybciej można wymurować. U mnie były murowane.

Inna sprawa to aspekt ekonomiczny. Ja miałem bloczki po 2,50zł (wymiar 14x25x38) co daje 175zł za kubik "betonu w bloczkach". Za beton na ławy w tym samym czasie płaciłem 300zł. Do murowanych dochodzi koszt zaprawy, do szalowanych koszt desek - tutaj nie mam porównania, ale wydaje mi się, że koszt desek będzie wyższy.

Co do poprawności to moim zdaniem oba rozwiązania są na równi poprawne.

Wybór jak zwykle należy do Ciebie.

Wujor
29-04-2010, 09:15
Ja mam zalane w pustak szlunkowy. To tak jakby połączenie murowania (choc się nie muruje) z laniem (zalewa się owe pustaki).