PDA

Zobacz pełną wersję : Wodomierz - gdzie umiescicnowy1234
30-04-2010, 20:34
Witam, aktualnie jestesmy na etapie projektu przylacza. Mam pytanie o umiejscowienie wodomierza.Wg projektu domu wodomierz ma byc umiejscowiony w kuchni, ale tam zaplanowalem sobie lodowke, chcialbym aby ten wodomierz znajdowal sie pod schodami na poddasze. Czy jest mozliwosc umiejscowienia go w takim miejscu? Czy jakies przepisy okreslaja, gdzie nalezy instalowac wodomierz? Jakie odległosci nalezy zachowac w pionie i poziomie pomiedzy instalacjami wodnymi,gazowymi (gaz plynny) i elektryczna?

bladyy78
30-04-2010, 22:09
Wodomierz ma być na pierwszej ścianie w której wchodzi woda do budynku, wiec jeżeli woda wchodzi na ścianie kuchni to na tej ścinie musi by założony wodomierz. Powiem Ci tylko tyle że wodomierz w kuchni to największy błąd jaki ja popełniłem trzeba było go zamontował w kotłowni. Wodomierz który mi założyli to jest straszny kolos wraz z konsola montażową ma prawie 1m długości. A jak robiłem projekt myślałem ze to będzie malutki wodomierz ,taki jaki mam w bloku i że łatwo będzie go ukryć w szafce kuchennej. Z tym jednak będę miał problem, raz z odczytaniem ile wody zużyłem, bo odczyt jest skierowany do góry, a nie w bok, a dwa będę musiał zaprojektować długą szafkę kuchenna w której się to zmieści.

edde
30-04-2010, 22:58
Wodomierz ma być na pierwszej ścianie w której wchodzi woda do budynku, wiec jeżeli woda wchodzi na ścianie kuchni to na tej ścinie musi by założony wodomierz. Powiem Ci tylko tyle że wodomierz w kuchni to największy błąd jaki ja popełniłem trzeba było go zamontował w kotłowni. Wodomierz który mi założyli to jest straszny kolos wraz z konsola montażową ma prawie 1m długości. A jak robiłem projekt myślałem ze to będzie malutki wodomierz ,taki jaki mam w bloku i że łatwo będzie go ukryć w szafce kuchennej. Z tym jednak będę miał problem, raz z odczytaniem ile wody zużyłem, bo odczyt jest skierowany do góry, a nie w bok, a dwa będę musiał zaprojektować długą szafkę kuchenna w której się to zmieści.

przecież wodomierz można zainstalować w dowolnej pozycji odczytu: czy to do góry czy w bok, wystarczy przekręcić (w zasadzie to przy montażu i plombowaniu trzeba było na to zwrócić uwagę, teraz zależy to od sposobu plombowania, czasem da się bez problemu przekręcić, czasem ze śrubunkami, a czasem trzeba zgłosić zerwanie plomb celem przekręcenia wodomierza, tudzież zlecić przekręcenie z zerwaniem i zaplombowaniem wodociągom)

aha, zapomniałem dodać, że ja mam wodomierz w garażu (w bryle domu), a nie wiem czy nie lepiej bym zrobił umieszczając go w piwnicy, w kotłowni lub obok w pom. tzw. technicznym

Basia_KRK
30-04-2010, 23:06
u nas jest w piwnicy.....

bladyy78
01-05-2010, 00:08
Wodomierze mokre montuje się tylko w ten sposób że odczyt jest możliwy tylko od góry, i w nowych budynkach teraz takie montują.

ktosiek
01-05-2010, 00:11
Ja mam w kotłowni. Innym miejscem mógł by być tylko garaż.

1950
01-05-2010, 08:24
Zestaw wodomierzowy wbudowany w połączenie wodociągowe powinien być umieszczony w budynku, w piwnicy lub na parterze w miejscu wydzielonym, przy czym zestaw wodomierzowy powienien zaczynać się nie dalej niż 1 m od ściany zewnętrznej budynku. W przypadku braku miejsca, dopuszcza się lokalizację w pomieszczeniu sąsiednim (z jednym załamaniem złącza).
W budynku niepodpiwniczonym dopuszcza się umieszczenie wodomierza w studzience podłogowej zabezpieczonej pokrywą lub w studzience zlokalizowanej na zewnątrz budynku.
Dopuszcza się umieszczenie zestawu wodomierzowego w studzience zlokalizowanej na zewnątrz budynku, jeżeli budynek został usytuowany w odległości większej niŜ 15 m od linii rozgraniczającej nieruchomość od ulicy (drogi).

Zestaw wodomierzowy w instalacji wodociągowej powinien być wbudowany w miejscu zapewniającym spełnianie jego funkcji pomiarowych.

W przewodzie ciepłej wody użytkowej, w który wbudowany jest wodomierz nie może występować cyrkulacja wody. W instalacji centralnej ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją, zasilanej z węzła grupowego, dopuszcza się montaż wodomierza na przewodzie doprowadzającym wodę do budynku, pod warunkiem że na przewodzie cyrkulacyjnym
odpowiadającym temu przewodowi zostanie jednocześnie zabudowany wodomierz mierzący przepływ wody cyrkulacyjnej.

Miejsce wbudowania zestawu wodomierzowego powinno być suche, łatwo dostępne dla montażu, demontażu, obsługi i konserwacji całego zestawu oraz odczytu wskazań wodomierza, a także wyjęcia w razie potrzeby jego mechanizmu na miejscu zainstalowania, bez wymontowania korpusu z przewodu wodociagowego.

Wodomierz w miejscu wbudowania nie powinien być narażony na uderzenia bądź wibracje wzbudzane pracującymi w sąsiedztwie urządzeniami, a także zbyt wysoką temperaturą otaczającego powietrza oraz zalanie wodą i korozyjne działanie środowiska zewnętrznego. Temperatura w miejscu wbudowania wodomierza nie powinna być niższa niż 4 °C.

Miejsce wbudowania zestawu wodomierzowego powinno być zabezpieczone przed możliwością dostępu osób nieupoważnionych. Miejsce wbudowania może być wydzielone z pomieszczenia.

Pomieszczenie w którym znajduje się miejsce wbudowania zestawu wodomierzowego powinno mieć odpowiednie oświetlenie i wysokość nie mniejszą niż 1,8 m.

Wodomierz powinien być tak wbudowany, aby jego liczydło (tarcza odczytowa) znajdowała się na poziomie nie wyższym niŜ 1,8 m nad podłogą pomieszczenia, w którym będzie odczytywany stan jego liczydła. Liczydło (tarcza odczytowa) powinno być umieszczone w takiej pozycji, aby jego stan mógł być odczytywany bez utrudnień, w tym bez stosowania urządzeń lub narzędzi pomocniczych.

Wodomierz wbudowany w instalację wodociągową może być umieszczony w miejscach zmykanych, np. w puszce podtynkowej lub szafce kuchennej, jeŜeli po ich otwarciu bezpośredni stan wskazań liczydła będzie mógł być
odczytywany bez utrudnień.

Warunki odczytu bezpośredniego bez utrudnień powinny być spełnione również w przypadku stosowania obudowy wodomierza z otworem do odczytywania wskazań liczydła, oraz w przypadku stosowania zdalnego odczytu
wskazań wodomierza.

Przewód wodociągowy powinien być ukształtowany w taki sposób, aby zapewnić całkowite wypełnienie przewodu wodą w miejscu zamontowania zestawu wodomierzowego bez możliwości tworzenia się poduszki powietrznej. Przewód wodociągowy przed i za zestawem wodomierzowym powinien być tak umocowany, aby żaden element zestawu wodomierzowego nie mógł zmienić swojego położenia pod wpływem uderzenia wodnego, gdy wodomierz pozostaje zdemontowany bądź z jednej strony odłączony.

Odcinki przewodu wodociągowego przed i za zestawem wodomierzowym powinny być wykonane współosiowo. W przypadku wbudowania wodomierzy przeznaczonych do poziomego instalowania, odcinki te powinny być usytuowane w poziomie.

Długość odcinków prostych przewodu wodociągowego przed i za wodomierzem powinny być zgodne z wynikami
badań typu wodomierza. Długość tych odcinków naleŜy stosować zgodnie z odpowiednią instrukcją montażu lub dokumentacją techniczno-ruchową wodomierza.

Wodomierz i pozostałe elementy zestawu wodomierzowego powinny być zainstalowane zgodnie z oznaczonym na nich kierunkiem przepływu wody. Usytuowanie wodomierza powinno być zgodne z przewidzianym położeniem roboczym. Na wodomierz nie powinny oddziaływać w sposób ciągły naprężenia pochodzące od rurociągów lub armatury zaporowej. W razie potrzeby pod wodomierzem i armaturą zaporową należy wykonać odpowiednie podpory lub wsporniki.


to by było na tyle

Wojtek R
01-05-2010, 08:59
Montuj w garażu lub w kotłowni jeśli masz przejście z garażu wprost do kotłowni , kuchnia to najgłupsze miejsce jakie można wybrać , wyobraź sobie teraz Pana w deszczowy październikowy dzień jak przychodzi spisać licznik :)

Laschlo
01-05-2010, 19:05
Ja mam w pomieszczeniu gospodarczym niedaleko drzwi wejściowych.Najlepiej zamontować w takim miejscu aby odczytujący licznik jak najmniej pałętał się po domu.

mynia_pynia
01-05-2010, 20:43
Mam wejście wody w kotłowni i tam też jest wodomierz.
Wodomierz jak ktoś wcześniej napisał jest bardzo duży, ze wszystkimi rurkami plombami, zabezpieczeniami zajmuje u mnie 40 cm po długości rury wodnej i na 10-15 cm odstaje od ściany, Nie wyobrażam sobie innego miejsca na wodomierz niż kotłownia, pomieszczenie gospodarcze. U mnie w garażu to by zamarzł w tym roku jakby miał być.

edde
01-05-2010, 22:27
no zobacz, a u mnie nie zamarzł, a do suwalszczyzny (taki polski biegun zimna :) ) mam o rzut beretem, wodomierz na ścianie zewnętrznej garażu, w zasadzie to w ścianie bo w 12 cm wnęce, wnęka zaczyna się 15 cm od drzwi zewnętrznych (chińszczyzna z LM), dom z zewnątrz ocieplony ale nie ogrzewany, jedynie czasem podgrzewany kozą budowlaną, ale co to koza umieszczona w salonie a podgrzewająca włącznie z piwnica trzy kondygnacje (po podłodze 255m2), też myślałem ze będzie problem ale się udało, już planowałem wnękę zasłonić płytą wełny mineralnej a do środka wstawić żarówkę słabą na sterowniku czasowym, no ale jak taką zimę przetrzymało bez niczego to tym bardziej przetrzyma gdy dom będzie zamieszkały