PDA

Zobacz pełną wersję : Woda z uzdatniacza



Sloneczko
03-05-2010, 00:34
2 lata temu zainstalowaliśmy w domu uzdatniacze wody Cosmowater Home z firmy BIMs Plus:
http://www.bimsplus.pl/strony_p/93/91/30/Zmiękczacze%20wody (http://www.bimsplus.pl/strony_p/93/91/30/Zmi%C4%99kczacze%20wody)

Zrobiliśmy badania elektrolitów w wodzie przefiltrowanej i wynik jest taki:




Wody tej używamy do wszystkiego, ale obawiam się że jako pitna nie spełnia norm ministerstwa.

Proszę o ocenę i ewentualne rady http://www.mloda.ekrakow.pl/%21ola/ave.gif

Sloneczko
03-05-2010, 00:45
Wynik czarno na białym:

http://www.mloda.ekrakow.pl/%21ola/woda_i_normy.jpg

W połówce B dzieci zainstalowały sobie dodatkowy filtr z mineralizatorem, stąd wyniki tak się różnią od A.
http://img685.imageshack.us/img685/5294/rozporzdzeniaminzdrowia.jpg

Sloneczko
04-05-2010, 10:39
Najlepsi Doradcy, radźcie co robić?

Sloneczko
05-05-2010, 00:46
Up :)

pablitoo
05-05-2010, 08:02
Up :)

Uzdatniacz nie uzdatniacz - zainstalowałaś zmiękczacz jonowymienny - czyli kolumnę zmniejszającą twardość wody - czyli w jakimś stopniu jest to uzdatniacz :D - i to widać po podanych danych - woda po zmiękczeniu ma 26mg CaCO3 - czyli około 1,5dH - to jest za mało wg norm - poza tym jak widać znacznie obniżona jest zawartość magnezu - to również działanie zmiękczacza , poza tym pewnie i zmniejszona jest zawartość Fe ale tego nie ma w wynikach badania - poza tym na inne związki podane w wyniku badania nie ma ona większego wpływu.

Szkoda że nie zbadałaś wody surowej / przed zmiękczaczem / można by wówczas porównać wyniki z wynikami wody po zmiękczeniu.

PS.
Ustaw na zmiękczaczu na wyjściu wodę o twardości około 4dH - to będzie ponad 60mg CaCO3 , podniesie się wówczas również zawartość magnezu.

Sloneczko
05-05-2010, 10:21
Pablitoo, bardzo Ci dziękuję za pomoc. Oczywiście zbadamy jeszcze wodę sprzed uzdatniacza, natomiast jak ustawić tę twardość wody na wyjściu, tego nie wiem http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/mlotek.gif

pablitoo
05-05-2010, 10:40
Pablitoo, bardzo Ci dziękuję za pomoc. Oczywiście zbadamy jeszcze wodę sprzed uzdatniacza, natomiast jak ustawić tę twardość wody na wyjściu, tego nie wiem http://www.mloda.ekrakow.pl/!ola/mlotek.gif

W tego typu zmiękczaczach do zastosowań domowych ustawienie pożądanej twardości wody na wyjściu z urządzenia jest realizowane poprzez dopuszczanie wody surowej sprzed zmiękczacza do wody po zmiękczaczu.
Nie znam budowy zmiękczacza Cosmowater - a w moim AquaHome Viessmanna jest malutki zawór / z śrubełką / którą przekręcając odpowiednio dodaje się wody surowej do zmiękczonej i przez to ustawia się porządaną wartość twardości na wyjściu urządzenia.
W AquaHome jeden obrót śrubką dodaje 1dH - ja używam wody zmiękczonej do 4dH / czyli niewiele powyżej 60mg CaCO3 /.

Przeczytaj dobrze instrukcję użytkowania Cosmowater - taki lub podobny ustrój regulacyjny powinien tam być.

Lookita
05-05-2010, 19:21
Piekna wypowiedz,pomoc,jak zawsze...A pod Pablitoo'a wnioskami,ocenami,zawsze sie podbije ,rowniez swoja pieczatka ;-)

Sloneczko
31-08-2010, 00:24
Pablitoo, znowu mamy problem. W jednym z uzdatniaczy pojawiła się nagle woda i wypełniła korpus do połowy. Był serwisant, zrobił dodatkową regenerację, polecił mi zrobić to samo po 3 dniach, a woda jak stała tak stoi i widać tylko utopioną w niej sól.
Wezwałam gościa na jutro jeszcze raz i wiem, że ma zamiar po prostu spuścić tę wodę mechanicznie, ale co będzie gdy znowu urośnie?

W drugim uzdatniaczu też jest woda, ale na dnie.

Nie wiesz, jaka może być tego przyczyna? Gwarancję mamy jeszcze do listopada. Czy urządzenie nadaje się do wymiany?

aadamuss24
31-08-2010, 08:03
Może podczas regeneracji nie było przez chwilę prądu i więcej wody się nalało ? Można ręcznie zrobić wszystkie fazy regeneracji, odpuścić ten nadmiar do normalnego poziomu i zrobić jeszcze jedną normalną regenerację. Jeśli wszystko zadziala prawidłowo to jest ok. pozdr adam

Sloneczko
31-08-2010, 13:12
Może podczas regeneracji nie było przez chwilę prądu i więcej wody się nalało ?

O, dziękuję za szybką odpowiedź :) Tak też przypuszczał serwisant. A przy okazji, jaki to jest ten normalny poziom wody?

Lookita
31-08-2010, 13:52
Ja u siebie w Aquahome mam baniak bez wody,sol sucha,poziom sukcesywnie sie obniza,dosc powoli,adekwatnie do poboru i zmiekczania,niemniej tylkow baniaczku -zasobniku pewnie jest roztwo solanki.Poza tym wsz. dziala.Musze pomiary zrobic po 7 mscach od montazu.

aadamuss24
31-08-2010, 16:02
Powinno być trochę wody w zbiorniku, jest to solanka która jest wykorzystywana do regeneracji złoża. Jeśli woda jest napuszczana dopiero przy regeneracji to solanka taka słaba jest :) pozdr adam

Sloneczko
06-09-2010, 01:04
Mamy, jak to w bliźniaku 2 uzdatniacze.
Okazuje się, że to nie chwilowy brak prądu mógł być przyczyną awarii jednego z nich.

Teraz, mimo że prąd jest cały czas, drugi uzdatniacz po regeneracji, jest do połowy zapełniony wodą!

Co z tym fantem zrobić?

aadamuss24
06-09-2010, 14:27
Słoneczko wybierz trochę tej wody do normalnego poziomu jaki był zwykle, włacz regenerację natychmiast i porównaj na dwóch stacjach w którym trybie pracy zbiera się więcej wody, czy podczas napełniania zbiornika czy podczas wyrzucania solanki. Czasy pracy sterownika powinny być takie same więc ilości wody też podobne.Może coś na głowicy się blokuje i za krótko/długo trwa dany etap. pozdr adam

pablitoo
06-09-2010, 20:00
Słoneczko - ewentualnie niesprawny/uszkodzony/zablokowany zawór solankowy - maszyna wówczas zużywa zbyt wiele wody do wytworzenia solanki - zużywa jej do regeneracji mniej a naddatek zostaje ...
A czy czasami przez przypadek kilka tabletek soli nie dostało się do kolumny zaworu solankowego ??

Sloneczko
06-09-2010, 21:30
Wiecie co? Mam sól z Wieliczki. Stoi cały zapasowy worek i niestety na dnie widać ją w postaci dokładnie sproszkowanej, jak sól spożywcza.
Myślę, że nie powinna tak się rozlatywać. Może rzeczywiście przytkała zawór?

Gdzie i jaką lepszą sól kupować?

Serwisant znów nas odwiedzi, ale dopóki sprzęt jest na gwarancji, to ok. Gorzej jak już będzie po gwarancji...

pablitoo
06-09-2010, 22:02
Nie wiem jak jest zbudowany zawór solankowy w zmiękczaczu Cosmowater / może Adam wytłumaczy / - w AquaHome Viessmanna jest to rura plastikowa znajdująca się w komorze gdzie wsypuje się sól , rura o długości około 3/4metra i średnicy około 10cm w której znajduje się czujnik poziomu solanki - ta rura jest zatkana od góry wiekiem i w instrukcji obsługi urządzenia napisane jest iż nie można tam wsypywać soli , ponieważ dostanie się tam tabletek może zablokować/uszkodzić ten element.
Może w tym jest problem ?

Jaką używam sól i skąd ? - jak nabywałem zmiękczacz kupiłem od sprzedawcy zapas soli - to jest sól w tabletkach CIECH.
Fakt - jak wsypuje tabletki do zmiękczacza to praktycznie w ogóle w worku nie ma sproszkowanej soli - są same tabletki.

aadamuss24
08-09-2010, 23:23
Zawór jest dokładnie taki sam :) i rura jest taka sama :) Sól w tabletkach jest łatwiejsza do opłukania przez wodę niż sól w proszku która osiądzie na dnie. Czas pracy poszczególnych etapów regeneracji jest stały i przy soli w proszku może solanka być mniej słona. Tylko to raczej będzie miało wpływ na jakość regeneracji złoża a nie na ilość popłuczyn. Jestem ciekaw opini serwisu ? pozdr adam

Sloneczko
08-09-2010, 23:27
Jestem ciekaw opini serwisu ? pozdr adam

Ja też, zwłaszcza że pan serwisant dzisiaj się nie zjawił...

pablitoo
09-09-2010, 09:10
(...)Sól w tabletkach jest łatwiejsza do opłukania przez wodę niż sól w proszku która osiądzie na dnie. (...) Jestem ciekaw opini serwisu ? pozdr adam

Hmmm - no i właśnie - też przemyśliwałem o zakupie soli w tabletkach z Wieliczki - no i jak to jest z jej jakością ? - poważnie mając sól Ciech wogóle nie ma w niej sypkiej soli - same tabletki ...
No ale cena z tego co wiem dwa razy wyższa ...

Również jestem ciekaw opinii serwisanta .

redpradnik
09-09-2010, 12:53
Kupuje od poczatku sól z wieliczki - sa to tylko tabletki na dnie doslownie kieliszek sproszkowanej - mozna tego uniknąć "nie wytrzepując" worka

pablitoo
09-09-2010, 13:19
Kupuje od poczatku sól z wieliczki - sa to tylko tabletki na dnie doslownie kieliszek sproszkowanej - mozna tego uniknąć "nie wytrzepując" worka

:D - dzięki - czyli tak jak się umawialiśmy :D

redpradnik
09-09-2010, 13:29
:D - dzięki - czyli tak jak się umawialiśmy :D

zrobie dzisiaj test - spróbuje palcami zmiażdżyć jedną kostkę - u mnie ta rura o której piszecie jest zatkana plastikowym wiekiem - nie ma szans zeby się tam coś dostało

odnosnie cosmowater - jest taka biala plastikowa srubka stojąc przed cosmo - po lewej stronie w "bajpasie" ( moge zrobic na jutro fote)


jest taki suwak ktorym sie zamyka obejscie wody - suwamy leweo - prawo - w "tym" jest śrubka

U mnie po zainstalowaniu cosmowatera - zaczęliśmy odczuwać niedobór magnezu - postanowiliśmy że nie używamy do picia wody z kranu

Mam zrobiony zawór przed uzdatniaczem tam nabieram wody do baniaka 5 litrowego raz na 2 dni

Minusem uzdatniacza jest prysznic... kiedy posiada się ranę :/ piecze jak cholera

redpradnik
09-09-2010, 13:36
:D - dzięki - czyli tak jak się umawialiśmy :D

szkoda ze zapełnilem caly zasobnik sola bo zrobił bym zdjęcie jak to wygląda

pablitoo
09-09-2010, 13:52
(...)
odnosnie cosmowater - jest taka biala plastikowa srubka stojąc przed cosmo - po lewej stronie w "bajpasie" ( moge zrobic na jutro fote)

To jest właśnie zawór którym ustawiasz twardość wody na wyjściu z urządzenia. Odkręcając ta śrubkę dopuszczasz wody surowej do wody zmiękczonej. Trzeba pamiętać że zmiękczacze jonowymienne zawsze zmiękczają wodę do 0dH - aby na wyjściu uzyskać 3-4dH trzeba do wody zmiękczonej dopuścić trochę surowej - i do tego służy ta "śrubka" - jeden obrót w lewo - to około 1dH.



jest taki suwak ktorym sie zamyka obejscie wody - suwamy leweo - prawo - w "tym" jest śrubka

Ten "suwak" to zawór by-pass.


U mnie po zainstalowaniu cosmowatera - zaczęliśmy odczuwać niedobór magnezu - postanowiliśmy że nie używamy do picia wody z kranu

Mam zrobiony zawór przed uzdatniaczem tam nabieram wody do baniaka 5 litrowego raz na 2 dni

Jak używaliście wody zmiękczonej do 0dH to niedobrze - wg przepisów woda do celów spożywczych powinna mieć min 60mg/l CaCO3 - czyli właśnie około 4dH.

redpradnik
09-09-2010, 14:10
To jest właśnie zawór którym ustawiasz twardość wody na wyjściu z urządzenia. Odkręcając ta śrubkę dopuszczasz wody surowej do wody zmiękczonej. Trzeba pamiętać że zmiękczacze jonowymienne zawsze zmiękczają wodę do 0dH - aby na wyjściu uzyskać 3-4dH trzeba do wody zmiękczonej dopuścić trochę surowej - i do tego służy ta "śrubka" - jeden obrót w lewo - to około 1dH.



Ten "suwak" to zawór by-pass.



Jak używaliście wody zmiękczonej do 0dH to niedobrze - wg przepisów woda do celów spożywczych powinna mieć min 60mg/l CaCO3 - czyli właśnie około 4dH.

dlatego nie pijemy tego :)

pablitoo
09-09-2010, 15:37
A nie prościej ustawić na wyjściu z urządzenia 4-5dH i korzystać do woli bez żadnych ograniczeń ?

redpradnik
09-09-2010, 15:38
A nie prościej ustawić na wyjściu z urządzenia 4-5dH i korzystać do woli bez żadnych ograniczeń ?

w ten sposob jaki jest - mam zero kamienia na kabinie , bateriach itp - nie dosypuje calgonu do pralki , soli do zmywarki

a sam fakt nalania 5 litrów wody to dla mnie moment

pablitoo
09-09-2010, 15:45
Zapewniam Cię że jak ustawisz na wyjściu 4dH to również śladu kamienia nigdzie mieć nie będziesz , nie będziesz musiał sypać calgonu do pralki , soli do zmywarki etc ...

redpradnik
09-09-2010, 15:58
Zapewniam Cię że jak ustawisz na wyjściu 4dH to również śladu kamienia nigdzie mieć nie będziesz , nie będziesz musiał sypać calgonu do pralki , soli do zmywarki etc ...

A mogę to płynnie sprawdzać?
Tzn kręcić śrubką i pod kranem za uzdatniaczem sprawdzac twardość?
czy musi przejsc jakas regeneracja etc

pablitoo
09-09-2010, 16:01
Na bieżąco regulujesz i od razu sprawdzasz - dokładnie tak :D

free_shop
09-09-2010, 22:00
dlatego nie pijemy tego :)
Wymagania odnośnie minimalnej twardości wody (60 mg/l) są podyktowane korozyjnością wody w stosunku do instalacji, a nie człowieka. Woda zmiękczona "do zera" powoduje korozję rur. Gdy są plastikowe, korodują złączki, armatura itp. Człowiek taką wodę może pić spokojnie, bo uzupełnia wapń i magnez w inny sposób.
Woda całkiem pozbawiona twardości ma też swoje plusy: herbata i kawa są smaczniejsze i bardziej aromatyczne (często w restauracjach stosuje się na doprowadzeniu wody do kawiarki, zmiękczacze całkowicie usuwające wapń i magnez).
A propos, WHO zaleca, aby twardość wody pitnej wynosiła min 8 stopni niemieckich. Nie należy tego jednak traktować jako dogmat. Szwajcarzy uzupełniają wapń jedząc czekoladę, Niemcy pijąc piwo, polscy nauczyciele oblizując palce z kredy. Można też sobie kupić w hurtowni danonki:)

Sloneczko
10-09-2010, 02:08
Spec pojawił się dzisiaj :) Wyczyścił z mazi solnej drugi uzdatniacz i wyregulował twardość wody. Długo to trwało (bardzo), bo regulacja polega na przykręcaniu lub odkręcaniu śrubki (w 2 uzdatniaczach) i wkraplaniu do szklanej rurki chemicznego odczynnika... Jeśli śrubkę wkręci się lub wykręci za bardzo, czy też za mało, wkraplanie rozpoczyna się od nowa, aż do uzyskania zielonego koloru przy odpowiedniej ilości kropli.

Mamy ustawioną twardość na 5 jednostek (norma jest podobno od 3 do 6) i za jakiś czas znowu damy wodę do zbadania składu fizykochemicznego.
Pewnie jej skład ponownie będzie taki, jak w tabelce na początku wątku...
Czyli dobra do mycia, a zła do picia.

Koło się zamknęło.

Co zrobić, by woda była też dobra do picia?

agraf
10-09-2010, 09:31
Przepraszam, że może troszke nie w temat, chociaż sprawa związana, czy ktoś mógłby powiedzieć ile wody jednorazowo na regenerację zużywa AquaHome ?

pablitoo
10-09-2010, 10:32
AquaHome 18 - około 150l .

Sloneczko
23-09-2010, 00:49
Co zrobić, by woda była też dobra do picia?

Kupować mineralną niegazowaną, sama sobie odpowiem ;)

Nasz uzdatniacz znowu jest wypełniony wodą, drugi pracuje jak należy i tak na zmianę. Pablitoo, gdzie kupujesz sól (z Ciechu?)

pablitoo
25-09-2010, 14:39
(...)

Pablitoo, gdzie kupujesz sól (z Ciechu?)

Teraz umówiony jestem z Redprądnik - będziemy kupować w Wieliczce - Redprądnik ma tam dobre źródło :D

MCB
28-09-2010, 18:49
Pytanie o regulację. Mam by pass z 2 zaworami (na wejściu i wyjściu). Zawór na wyjściu ma śrubkę. Operacje ze śrubką rozumiem. Nie wiem tylko co zrobić z zaworem na wejściu.

pablitoo
28-09-2010, 18:52
Zawór na wejściu - gdzie ?? - i w jakim zmiękczaczu ?

MCB
04-10-2010, 11:25
Są 2 zawory po jednym na we. i wy. ze zmiękczacza.

http://www.woda.com.pl/index.php?p720,erie-bypass-zawor-obejsciowy-z-mieszaczem-do-zmiekczaczy-erie-wtc

pablitoo
04-10-2010, 11:57
Są 2 zawory po jednym na we. i wy. ze zmiękczacza.

http://www.woda.com.pl/index.php?p720,erie-bypass-zawor-obejsciowy-z-mieszaczem-do-zmiekczaczy-erie-wtc

Teraz wszystko jest jasne - dwa zawory - każdy zmiękczacz takie ma - pierwszy - ten z lewej to zawór obejściowy który służy do odcinania całego zmiękczacza od instalacji - celem pozyskiwania wody niezmiękczonej np do podlewania ogródka czy mycia samochodu - zamykając go lub otwierając odłączamy cały zmiękczacz od instalacji wodnej lub go do niej dołączamy.
Drugi zawór - tzw mieszający służy do mieszania wody surowej ze zmiękczoną celem ustawienia pożądanej twardości wody na wyjściu z urządzenia.
Zmiękczacze jonowymienne zawsze podczas pracy zmiękczają wodę do 0dH / w zależności od nasycenia złoża / - aby na wyjściu uzyskać np 4dH musimy domieszać wodę surową do zmiękczonej w takiej proporcji aby uzyskać wymagane 4dH .

Wszystko to jest opisane w przykładnie zamieszczonym w linku.

Sloneczko
04-10-2010, 23:55
Teraz umówiony jestem z Redprądnik - będziemy kupować w Wieliczce - Redprądnik ma tam dobre źródło :D

Oby naprawdę było dobre. Nasza sól z Wieliczki zatkała nam zawory, bo tabletki po prostu rozsypały się na proszek, który zresztą widać w nieotwartym jeszcze worku z solą.

Kupiliśmy teraz sól w Krakchemii, na Płk. Dąbka 10. Zobaczymy, czy będzie lepsza.

aadamuss24
05-10-2010, 14:54
Do mycia auta lepsza woda miekka :) pozdr adam

pablitoo
05-10-2010, 19:03
Oby naprawdę było dobre. Nasza sól z Wieliczki zatkała nam zawory, bo tabletki po prostu rozsypały się na proszek, który zresztą widać w nieotwartym jeszcze worku z solą.

Kupiliśmy teraz sól w Krakchemii, na Płk. Dąbka 10. Zobaczymy, czy będzie lepsza.

Jaki koszt jak można wiedzieć ?

redpradnik
05-10-2010, 19:16
Oby naprawdę było dobre. Nasza sól z Wieliczki zatkała nam zawory, bo tabletki po prostu rozsypały się na proszek, który zresztą widać w nieotwartym jeszcze worku z solą.

Kupiliśmy teraz sól w Krakchemii, na Płk. Dąbka 10. Zobaczymy, czy będzie lepsza.

a kupowaliscie tez w kopalni??
ja 4 worku wykorzystalem i wszystko ok - soli w worku takiej luznej mialem moze 2 lyżeczki

Sloneczko
05-10-2010, 22:36
W kopalni, wprost z magazynu. Używaliśmy jej prawie 2 lata, ale wystarczył jeden wsad złej jakości i sam widzisz ile było problemów. Dobrze, że uzdatniacze są jeszcze na gwarancji.

Obecna sól nie rozsypuje się, tylko ładnie i stopniowo rozpuszcza (tabletki zmieniają kształt).

redpradnik
06-10-2010, 10:41
W kopalni, wprost z magazynu. Używaliśmy jej prawie 2 lata, ale wystarczył jeden wsad złej jakości i sam widzisz ile było problemów. Dobrze, że uzdatniacze są jeszcze na gwarancji.

Obecna sól nie rozsypuje się, tylko ładnie i stopniowo rozpuszcza (tabletki zmieniają kształt).


i po ile ta sól w krakchemi?

Sloneczko
06-10-2010, 21:41
Za dwa 25 kg worki mąż zapłacił ok. 36 zł.

redpradnik
07-10-2010, 08:57
to kwota nie wiele wyzsza...
sLONECZKO a czy mozesz odpisac z worka kto jest producentem? zeby nie okazalo sie ze kupione w wieliczce a tylko przeworkowane...

qbek17
07-10-2010, 23:26
Kwestia drobnej soli w workach w praktyce zależy od sposobu jej przechowywania i transportu, a nie producenta :)
Jak ktoś trafi na worek, który był wiele razy przerzucany z magazynu na samochód i z powrotem to zawsze kilka tabletek się pokruszy.

Sloneczko
08-10-2010, 22:17
sLONECZKO a czy mozesz odpisac z worka kto jest producentem? zeby nie okazalo sie ze kupione w wieliczce a tylko przeworkowane...

Nie ma na worku nazwy producenta, ale na pewno nie jest z Wieliczki. Tabletki soli wielickiej są płaskimi, śnieżnobiałymi krążkami, niektóre z nich są poszczerbione.
Nowe tabletki są twarde, mniej białe i lekko wypukłe.


Kwestia drobnej soli w workach w praktyce zależy od sposobu jej przechowywania i transportu, a nie producenta :)
Jak ktoś trafi na worek, który był wiele razy przerzucany z magazynu na samochód i z powrotem to zawsze kilka tabletek się pokruszy.

Podejrzewam, że każda sól jest narażona na podobny sposób transportu, jednak w 1/3 worka soli wielickiej było widać sypką sól, taką jak zwykła jadalna.

redpradnik
16-10-2010, 10:22
Ja mam t az wieliczki i na caly worek mialem 2-3 lyzeczki sproszkowanej soli ...

Sloneczko
18-10-2010, 01:54
Pisałam, że soli wielickiej używaliśmy przez 2 lata. Wystarczyła jedna zła partia, by oba uzdatniacze wymagały naprawy.
Nie namawiam, nie sugeruję, tylko opisuję fakty :)

qbek17
18-10-2010, 08:09
Od razu "naprawy" ;) takie sprawy to kwestia regularnego przeglądu :)