PDA

Zobacz pełną wersję : Uziom w fundamencie...



luka
04-05-2010, 23:39
...zamierzam wykonać tak:
w ławę wrzucę po obwodzie ścian zewnętrznych bednarkę, z której wyprowadzę trzy wąsy bednarki poza obrys ław, a powyżej ścian:
dwa w miejscach gdzie będzie schodzić z połaci dachu odgromówka (dach dwuspadowy), oraz jeden do głównej szyny uziemiającej po wewn. stronie ściany.

1. czy tak jest prawidłowo?
2. na ile wystawić te wąsy z bednarki? 1,0m? 1,5m?
3.czy wyprowadzenie bednarki ponad papę na ławie trzeba jakoś zabezpieczyć, np. farba chlorokauczukowa wystarczy?
4. bednarkę mocować w dole ławy czy w górze?

dzięki i pozdrawiam!

robertsz
05-05-2010, 06:57
1) Nie wiem czy 2 zwody są wystarczające, to zależy od konstrukcji dachu.
2) Docelowo wąsy nie muszą wystawać ponad ziemie. Złącze kontrolne możesz umieścić w specjalnej skrzynce. Po niej można jeździć, chodzić, etc... i od czasu do czasu tam zajrzeć.
3) Wystarczy taka farba, może też być asfaltowa. Powinieneś zabezpieczyć wszystkie połączenia spawane.
4) Obojętne, ważne żeby bednarka była oblana betonem na grubości min 5cm. Bednarka nie powinna leżeć na ziemi bo ją korozja zeżre szybciutko.

Ja jeszcze dobijam szpilki uziomowe w narożnikach.

panfotograf
05-05-2010, 13:12
3) jeśli spaw jest zalany betonem to nie powinien korodować
4) myślę że lepiej w dole
Bednarka zazwyczaj (u mnie tak jest) idzie po ścianie fundamentowej i wyżej po ścianie (prętem 6 mm) POD OCIEPLENIEM
Skrzynki kontrolne mam schowane w ociepleniu (zatynkowane). Jeśli kiedyś będzie trzeba do nich zajrzeć to zrobię dziurę w tynku.

JurekM
05-05-2010, 13:30
Witajcie!
Ja mam w projekcie ułożenie w chudziaku bednarki 30x4 czarnej (dałem ocynkowaną).
z 4 stron mam wąsy po 3 metry bednarką ocynkowaną 25x4
plus jeden wąs 3 metrowy do tablicy głównej
Wszystkie łączenia wykonuję łącznikiem krzyżowym (taki mosiężny) i nie robię żadnych spawów (nie mam prądu).
Nawet nie wiedziałem, że taka bednarka tak dużo waży, ale w miarę prosto wyszło :)

hydrogenium
05-05-2010, 20:38
Zamiast bednarki obwodowej można wykorzystać zbrojenie ław (pod warunkiem że nie jest zalane betonem) po przez wykonanie pętli obwodowej z prętów zbrojeniowych zespawanych pomiędzy sobą i do tych prętów przyspawanych wąsów z bednarki do złącz odgromówki.