PDA

Zobacz pełną wersję : silka to nie materiał konstrukcyjny



zientas
13-05-2010, 12:36
Witam
umówiłem się z architektem w sprawie adaptacji projektu.
Chciałem zamienić ścianę jednowarstwową z bk 36cm na silkę 18 cm + styropian 20 cm.
Architekt powiedział że ścian z silki się nie stawia bo to nie jest materiał konstrukcyjny a poza tym odradza styropian bo jest nieoddychający a poza tym wydziobują go ptaki, a myszy zakładają w nim gniazda, a po kilku latach wydziobania i wyżarcia styropianu sięgają 20%.
Co o tym sądzicie.
pozdrawiam
zientas

Jarek.P
13-05-2010, 12:43
Sądzimy (my, Jarek.P), że pora zmienić architekta. Bo za chwilę się dowiesz, że kuchni takiej, jak chciałeś to nikt nie robi, podłoga to tylko z desek na legarach, łazienka z różnych ważnych przyczyn powinna być tam, gdzie chciałeś mieć salon, garażu zrobić się nie da... szkoda nerwów.

A swoją drogą - silka nie jest materiałem konstrukcyjnym, a BK jest? Nie rozumiem...

J.

slawek9000
13-05-2010, 12:44
co do silki, nie ma racji.
co do styropianu - różnie bywa, taki wygryziony też widziałem

aglig
13-05-2010, 12:52
Leń. Zmian mu się nie chce robić. Ale tobie niech się chce i zmień architekta i to szybko.
Silka jest jak najbardziej materiałem konstrukcyjnym ( buduje się z niej nawet małe bloki) . Ma dużą wytrzymałość na ściskanie.
O oddychaniu ścian jest tu nawet osobny gorący wątek polecam lekturę. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=22329 Styropian wygryziony będzie jak nie zrobisz odrazu elewacji. Myszy od styropianu wolą wełne. Ale jak sie tego boisz to proponuje ścianę trójwarstwową ( od zewnątrz 12 silka , styropian , 18 cm silki)
Zapraszam też na wątek jak się buduje silką. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?13870-Jak-budować-SILKĄ&highlight=silk%C4%85

boratom
13-05-2010, 15:37
znam kilka domów w których w ramach oszczędności przyklejono tylko styropian, a z tynkiem czeka się na przypływ gotówki, i jakoś nic tam nie dziobie ani nie wygryza, jak ktoś chętny na zdjęcia to dajcie znać, znam też kilka ocieplonych bloków gdzie takie duże ponad normatywne nad wyraz rozwinięte fizycznie niebieskie ptaki z gimnazjum w ramach zabijania nudy rzucały kamieniami aż przebili 100 dziur, i takie zwykłe akty wandalizmu to pewnie źródła tych legend o dziobiących ptakach (...)
Te dziobiące ptaki to nie tylko legendy i wymysł architekta! :bash:
Nam małe pierzaste chamy (wróble) wydziobały styropian tuż pod (nie wiem jak się to nazywa w starym domu, w nowym to jest podbitka) łączeniem dachu i elewacji. Porobiły sobie tam gniazda, z dziur wystaje trawa, elewacja cała w ptasim guanie, a przy tym wrzeszczą niemiłosiernie od świtu do zmierzchu! Mąż wydał im wojnę i co roku usuwa te ich konstrukcje, zabezpiecza, a one na wiosnę kawałek dalej dziobią!:mad:
Zastanawiamy się właśnie jak uniknąć podobnej sytuacji, gdy zaczniemy wić swoje gniazdko :D
Czy jest na forum ornitolog???

tomek131
13-05-2010, 16:18
http://www.xella.pl/html/pol/pl/ZT_Projektowanie_konstrukcyjne_budynkow_z_blokow_S ILKA_12-2008.pdf
Nie wiem czy pomoże,ale trafiłem na takie coś.

zientas
13-05-2010, 16:50
A czy żeczywiście problem jest zamienić ścianę 36 cm bk na 18 silki i 20 cm styropianu, chodzi mi o osie ścian, przeliczenia konstrukcyjne, i inne taki problemy jakie ma architekt, bo też powiedział że na 24 cm to ścianę może zmienić ale na 18 to już nie bo nie wie jak ze stropem.

aniahubi
13-05-2010, 17:12
Jak nie wie jak ze stropem to niech sobie przeliczy, albo zapłaci jakiemuś konstruktorowi który potrafi.
Poprzednicy dobrze piszą - rozważ zmianę architekta - zanim będzie za późno...

samm
13-05-2010, 19:49
Ja słyszałem, że żeby otrzymać pozwolenie na budowę
to wystarczą nawet szkice elewacji domu z wymiarami.
Nie są potrzebne takie rzeczy jak materiał z którego
będą ściany, z czego będzie strop, czym pokryty dach,
czy okna będą drewniane czy z PCW itp.
Ale już kąt pochylenia dachu musi być w projekcie.
Architekt adaptujący projekt powinien więc się koncentrować
na tych wymiarach i tylko poprawki dotyczące tych wymiarów
wprowadzać. Zmiany konstrukcyjne to już można później
np. przez jakiegoś konstruktora a może wystarczą obliczenia
kierownika budowy.
W tym co napisałem mogę się jednak mylić. Myślę jednak,
że w praktyce to jednak zawsze w jakimś stopniu tak wygląda.

hojnorek
14-05-2010, 14:41
no patrz, a u mnie cały dom stoi na silce 18cm