PDA

Zobacz pełną wersję : Decyzje i wybory - na jakim etapie ?



moni89
16-05-2010, 13:02
Czytam tak sobie różne posty w różnych działach i zastanawiam się kiedy mam zacząć myśleć o projekcie kuchni, a kiedy o dachówce, żeby czegoś nie przegapiś - tzn. żeby sie nagle nie okazalo, że do jutra muszę sie zdecydowac gdzie chcę miec kontakty :jawdrop:. Załóżmy, że mam stan zero, bo przy tej pogodzie to nie wiem jak to będzie wyglądało :(. Czy ktoś ma jakiś przepis na to kiedy na co trzeba sie decydować ? Bo niektórzy mając stan zero mają już też projekt łazienki czy wybrana podlogę do salonu. Czy to naprawdę trzeba zdecydowac tak wcześnie ?

Monika.Sz-a
16-05-2010, 23:37
witaj.
my na etapie budowy SSO zerknęlismy w projekt- czy w łazienkach sprzęty zostaja tj w projekcie- bo przed zalaniem stropu majster w zbroieniu ułozył juz rury hydrauliczne- do łazienki na parterze(to przed chudziakiem) i na piętrze doprowadzone już rury kanalizacyjne do wc i pod umywalke i prysznic. łatwiej tak, niz później kuć strop.. wychodza nad poziom betonu i hydr ma mniej roboty=mniej kucia= taniej (mam nadzieję..)

za 2 miesiące bedziemy robic elektrykę- musze zrobic projekt kuchni..tak mniej więcej- drobne przesunięcia nieistotne, ale przerzucenie np piekarnika, mikrofali i plyty ele z jednej ściany na druga to już zawracanie głowy.. lepiej +- mieć ustawione.. tak mówił mi elektryk. na etapie murowania do SSO kompletnie to nie miało znaczenia

na etapie zero- to wpusty na kanalizacje i ewent. wejście wody do budynku- tj w projekcie. odwodnienie garażu też warto dac przed wylaniem chudziaka
z łazienkami warto na etpaie lania chudziaka i stropu- przynajmniej u nas sie sprawdziło to rozprowadzenie rur kanal..

zaplanowałam też DGP do pokoi na piętro- równiez w trakcie układania zbrojenia na stropie majster rozłożył "rury" do DGP i zamontował "kolanka" w ścianach- jesteśmy na etapie SSO, mamy murowane działówki na piętrze- i już ze ścian wystają kanały do DGP- też nie będzie konieczne kucie stropu i ścian przez ekipę od kominków, za co licza sobie ok 2tyś i więcej..(takie wyceny dostawałąm- robocizna i materiał..)

(pamiętajcie o przypilnowaniu odpowietrzenia ewentualnego kominka- w chudziaku na parterze..)

dodatkowo zależało mi na tym, aby te kanały dgp wychodziły nad podłogą (a nie pod sufitem do pokoi- gdy dgp jest prowadzone pod dachem)- strop lany to umozliwił, a ciepłe i tak idzie do góry i dla mnie było tak bardziej logicznie:)

nie wiem, jak będzie dalej- ale na razie zapowiada sie , że najwięcej planów będzie z elektryką- bo i kuchnia i łazienki (chociaz łązienki to nie tak zle..), no i pokoje- orientacyjnie "poustawiac meble", albo na tyle sprtynie rozplanować włączniki i gniazdka- w rogach pokoi, żeby ogólnie były ustawne.. ale to wsyztsko po dachu:) (z wyjątkiem ewentualnie tych ruru hydr i np dgp..) ale to spokojnie nie w trakcie sso... ale juz wizyta ele. na budowie z markerem i zaznaczania p-któw - to musicie wczesniej przejśc sie po domu i rozplanowac mniej więcej

wybó dachu.. ja sie tym zainteresowałam mniej więcej na etapie -po stropie/ początki ścian piętra.. pojeżdziłąm po sklepach żeby poogladać dachówki, wstepnie wybrałam firmę dachówek, wzięłam kilka wycen.. jak juz zdecydowałąm sie na wykonawcę- poprosiłam o namiary na wykonany dach z wybranej przeze mnie dachóki, żeby zobaczyć całą połać, a nie 1 sztukę w ręku.. zabrałąm sie za to chyba dośc wcześnie.. ale wykonawcy mieli terminy z miesięcznym wyprzedzeniem, w porywach do póltora.. a ja mało wolnych dni na jeżdzenie zamówienia wyceny/odebrania wyceny/potargowania sie itp.. ja zrobiłam tak- pojechałam do 2 firm, zapytałam z jakim mniej więcej wyprzedzeniem rezerwowac termin.. powiedzieli, żeby przyjechac po zalaniu stropu:)

jak będziesz juz wybierać i zamawiac okna i balkony- to umawiając ekipe na pomiary miej na ścianie zaznaczona kreskę- poziom wylewki. bo zazwyczaj jest zapis "za wysokośc balkonów odpowiada zamawiający".. więc trzeba miec zaplanowane, ile cm. styro i wylewki, dodatkowo na podłoge(terakota, parkiet itp) przyjmuje sie chyba +2/3cm.. u mnie kreske zrobił kierbud:)
jesli kupujesz drewniane okna to nie dotyczy raczej, bo zazwyczaj to po wylewkach.
nie trzeba miec konkretnie wybraje terakoty ani desek, przyjmuje sie przeciętna grubośc "ostatecznej" warstwy wykończenia podłogi.

nie wiem jaki macie projekt- u nas było kilka "skuch"- w naszej opinii.. warto zerkac też na takie szczegóły w trakcie murowania..u nas np.
okno w salonie bardzo niskie, ewentualna kanapa wchodziłaby w okno, więc skrócilismy żeby parapet nie wypadł w połowie pleców kanapy;)
nadproże w garażu 2cm(!).. obnizyliśmy do wysokości takiej, żeby zamontować automat, wysokośc nadproża sprawdziliśmy w katalogu hormana (jaki automat, ile cm nadproża)

te ostatnie 2 "mądrości" wyczytałąm na FM w temacie o naszym projekcie, więc o ta wiedze byłam mądrzejsza na etapie murowania, lania stropu itp

ufff..sie nagadałam, ale nocną wenę mam;) mam nadzieje, że w czyms pomogłam. życze dobrej pogody w budowaniu!!

samm
17-05-2010, 09:45
Według mnie należy wszystkim się po trochu
interesować. Jedne rzeczy same się rozwiążą a
nad innymi możesz się głowić przez kilka miesięcy.
Ale główny nacisk kładź na tematy,które mogą sprawić
najwięcej kłopotów z wyborem i na te na których
najmniej się znasz.
Ja proponuję zacząć od problemu tzw. poziomu
zero.

panfotograf
17-05-2010, 10:28
polecam watek:
Co byś zmienił(a), budując jeszcze raz (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3337-Co-by%C5%9B-zmieni%C5%82%28a%29-buduj%C4%85c-jeszcze-raz&highlight=zmieni%C5%82%28a%29%2C+buduj%C4%85c+jesz cze)

Archi100
17-05-2010, 16:04
Witam, wyliczając sobie wstępnie koszty wybudowania projektu ATENA z archipelagu wyliczyłem 350 000 pln, czy dam radę? Zobaczymy. Możecie coś podpowiedzieć na jakim etapie budowy najłatwiej można zaoszczędzić? No i na czy,? Poniżej link do mojego dziennika :) ZAPRASZAM, może ktoś mi podpowie na co zwrócić uwagę
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?160697-ATENA-mo%C5%BCe-si%C4%99-uda-...

samm
17-05-2010, 18:28
Według mnie dasz radę ale musisz zapomnieć
o stwierdzeniu, że biednego nie stać na rzeczy
gorszej jakości.

moni89
17-05-2010, 22:15
Wszystkim bardzo dziekuję za rady - na pewno skorzystam !
panfotograf - to dobry pomysł z tym wątkiem. Nie ma to jak uczyć się na cudzych błędach :yes:
Arch100 - po tym jak dzis przeczytałam orientacyjny kosztorys od mojego projektanta to uważam to za niemożliwe :no: - dom z użytkowym poddaszem, garażem i częściowo podpiwniczony ( pow. użytkowa z garażem 230 m2 ) stan surowy otwarty : 394000 :jawdrop:. Oszalał !!!

Monika.Sz-a
17-05-2010, 22:43
haha..fajna wycena.. może zrobiona wh cen firmy ..stąd taki koszt.?!?

u nas dom 230mkw całkowitej- parter i poddasze użytkowe, BEZ piwnicy- SSO 180tyś
/dach dachówka/ budowa syst. gospodarczym..niby- ale murowanie to była 1 "firma"- majster i pomocnicy, więźba-inna ekipa, dach-inna. ekipy wyszukiwałąm sama, miałam kierbuda do nadzoru, materiał teoretycznie wyszukiwałam sama- ale po zdecydowaniu się na hurtownię upowazniłam majstra do zakupów, raz w tyg sprwdzałam zamówienia i regulowałam płatności, 2 razy w tyg byłam na budowie, kier 2-3 razy tygodniowo.

prawie 400tys za SSO- strasznie drogo- nawet z piwnicą.... no chyba że pełnej wysokości pod całym domem.. to może faktycznie..?

a jaki macie projekt?

moni89
17-05-2010, 23:41
Projekt indywidualny. Piwnica tylko pod niewielką częścią - na kotłownię. Ja też myślę, że to drogo. Liczyliśmy z mężem sso ale bez dachu i stropu - tylko fundamenty i ściany ok. 110000,-.To byłoby do przyjęcia. Mamy dużo dachu - 360 m2 i 9 dużych okien dachowych. czekamy jeszcze na wycenę z firmy, która buduje i ma skład budowlany. Zabierają wszystkie materiały, które pozostają po budowie - myślę, że to duży plus.

Monika.Sz-a
17-05-2010, 23:50
faktycznie- na dach pójdzie sporo.. i pow duża i ilośc okien..

z materiałami fajna sprawa- m zostaliśmy z kilkoma bloczkami, rolka papy napoczetą, 100sztuk klinkieru- wzieliby napoczętą palete- ale niestety mądra ekipa zdjeła klinkier i palete oddałą luzem.. ehh..
ogólnie materiału jakos dużo nie zostało.. dachówke mieliśmy wiliczona prawie co do sztuki- wzieliśmy kilka extra-niech leża- a nuz będzie trzeba kiedyś coś wimienić..?

jesli mogę coś doradzić- to biorąc firmę do SSo nie zgadzajcie sie na ich kierbuda.. wydaje mi się, że powinien być "Wasz".. znajomi budowali z firmą która miała kierownika- oczywiście kierownik nic nie pilnował.. a jesli weźmiecie indywidualnie i to Wy płacicie mu do ręki- to Wy wymagacie i dla Was pracuje.. a nie jest tylko kolejnym pracownikiem firmy..
może to teoria spiskowa trochę- ale tj mówię, znajomi sie przejechali na firmowym kierbudzie.

przed chwilą w temacie o atenie z archipelagi napisałąm dłuuugi post- z naszymi cenami.. to daje jakis rząd wartości w stosunku do pow domu..