PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysły jak niektóre prace - etapy można wykonać taniej



okooko
16-05-2010, 23:01
Witam

W temacie budowy domu, zauważyłem pewną istotę, która mnie zainteresowała. Budowa domu to pewne etapy; FUNDAMENTY, ŚCIANY, DACH, TYNKI, itd. (to wiemy wszyscy)
Niektórzy na pewnych etapach wydają dużo pieniędzy a inne etapy są dla nich bardzo tanie i tu tkwi MOJE SPOSTRZEŻENIE, że koszty tych samych etapów nie są takie same dla wszystkich.
Chodzi mi o to, że np. Jedni już na etapie fundamentów wydają wiele pieniędzy a inni robią to samo wydając "symbolicznego grosza". Pomijam tu sprawy związane z trudnościami terenowymi, indywidualnym projektem, różnorodnością użytych materiałów itd.
Naprawdę odwiedziłem wiele budów i zauważyłem że przy tych samych warunkach, i tej samej technologii jedni mają sposób na tańsze wybudowanie "TEGO" etapu.
Proszę o podzielenie się POMYSŁAMI jak niektóre "ETAPY" można wybudować - wykończyć taniej wykazując się pomysłowością, sprytem itd.

P.s. Proszę w tym "temacie" o nie wymądrzanie się że cena różnych etapów jest różna bo używamy różnych materiałów, bo mamy różne ceny wykonawców itd. (to wiemy wszyscy i wypisywanie takich opinii obraża Naszą inteligencję)

powtórzę- chodzi o POMYSŁY JAK NIEKTÓRE PRACE - ETAPY MOŻNA WYKONAĆ TANIEJ WYKAZUJĄC SIĘ np; SPRYTEM, POMYSŁOWOŚCIĄ LUB I INNYMI PATENTAMI.

okooko
16-05-2010, 23:25
Przykład z jednej budowy na WYKONANIE instalacji Centralnego Ogrzewania.

Kiedy planowano wykonać centralne jak większość wybrano się do renomowanego - firmowego wykonawcy, dobrał moc grzejników, użytych materiałów i wykonał projekt i kosztorys gdzie ujęte były wszystkie materiały i cena za usługę. Wieczorne analizy cen na allegro wykazało, że prawie wszystkie materiały są tańsze od 20 - 50 %. Na następny dzień rozmowy z firmą i zgoda na ich cenę za usługę pod warunkiem, że materiały będą dostarczone samodzielnie. Po zakończeniu prac okazało się, że końcowa cena wyszła tańsza o prawie 40%. I DAŁO SIĘ przy tych samych materiałach i renomowanej ekipie.

Rom-Kon
17-05-2010, 07:41
Przykład z jednej budowy na WYKONANIE instalacji Centralnego Ogrzewania.

Kiedy planowano wykonać centralne jak większość wybrano się do renomowanego - firmowego wykonawcy, dobrał moc grzejników, użytych materiałów i wykonał projekt i kosztorys gdzie ujęte były wszystkie materiały i cena za usługę. Wieczorne analizy cen na allegro wykazało, że prawie wszystkie materiały są tańsze od 20 - 50 %. Na następny dzień rozmowy z firmą i zgoda na ich cenę za usługę pod warunkiem, że materiały będą dostarczone samodzielnie. Po zakończeniu prac okazało się, że końcowa cena wyszła tańsza o prawie 40%. I DAŁO SIĘ przy tych samych materiałach i renomowanej ekipie.
I po takiej propozycji 50% firm albo się wycofa albo podniesie stawki do realnego poziomu... Jeśli firma ma być konkurencyjna musi mieć tanią robociznę a zarabia wtedy na materiale (ukryty dochód). Ogólnie suma robocizny i materiału w poszczególnych firmach jest identyczna... oczywiście nie wliczam firm szukających jelenia....

...dam przykład - wspólnota 22 mieszkania... zmiana ogrzewania na indywidualne gazowe... szukanie najtańszego wykonawcy... no i znaleźli... robocizna owszem była niska ale materialy to już nie... rabat na kotły 5% ceny katalogowej(wykonawcy) rabat w bimsie dla wykonawcy 30% od ceny katalogowej no i miał z czego dołożyć bo ze samej robocizny by popłynął w siną dal....

...niestety budowlanka to jeszcze "dziki kraj"

EZS
17-05-2010, 08:25
Cudów nie ma.
Jeżeli płaci się taniej, to mniej się dostaje.Pomijam przypadki skrajne, gdzie wykonawca ewidentnie chce skubać jelenia, zwykle materiały kosztują podobnie i robocizna takoż. Oszczędzać można, szukając gdzie trochę taniej i robiąc dużo samemu. Przykład? Ja za zrobienie fundamentu zapłaciłam 1000 zł. Niektórzy po 10000. Ale za moje 1000 zł murarz wybrał ręcznie dno wykopu (wykop zrobiła koparka), położył zbrojenie (kupione gotowe strzemiona), był przy zalaniu pompą oczywiście i postawił ścianę fundamentową z bloczków. Malowanie dysperbitem, obłożenie styro, zasypanie piaskiem, ubicie - my sami. Ten, co zapłacił 10 tyś ma po prostu na gotowo.

trafyc
17-05-2010, 09:02
Ja tez kombinuje jesli chodzi o SSO, chcialem glownej ekipie zabrac fundamenty bo wyliczylem ze murarz i pomocnik zrobi to taniej, a ja kupie materialy, niestete glowna ekipa sie nie zgadza,bo twierdza ze bledy na styku prac beda itp.......po za tym to co pewnie zaoszczedze na fundamentach, to bede musial wiecej zaplacic za robocizne na dach i mury bo wykonawcy wola wszystko w calosci..potem mozna kombinowac..

samm
17-05-2010, 09:33
Przede wszystkim know how.
Należy być w pewnym zaprzyjaźnionym skupisku ludzi
budujących sobie domy.
Mieć w rodzinie życzliwych ludzi znających się na
budowaniu.
Budować drugi i kolejne domy.
Dużo pracy wykonywać samodzielnie lub z przyjaciółmi.
Mieć możliwość na rok zawiesić działalność zawodową.
Być szefem prywatnej firmy zatrudniającej pracowników.
Być lokalnym tuzem, który dużo może.

EZS
17-05-2010, 09:40
Ja tez kombinuje jesli chodzi o SSO, chcialem glownej ekipie zabrac fundamenty bo wyliczylem ze murarz i pomocnik zrobi to taniej, a ja kupie materialy, niestete glowna ekipa sie nie zgadza,bo twierdza ze bledy na styku prac beda itp.......po za tym to co pewnie zaoszczedze na fundamentach, to bede musial wiecej zaplacic za robocizne na dach i mury bo wykonawcy wola wszystko w calosci..potem mozna kombinowac..

ty się dobrze przyjrzyj tej ekipie i umowę zawieraj na poszczególne etapy. Co to znaczy nie zgadza się? Jakie błędy,? Bez przesady...

okooko
17-05-2010, 20:44
Cudów nie ma.
Jeżeli płaci się taniej, to mniej się dostaje.Pomijam przypadki skrajne, gdzie wykonawca ewidentnie chce skubać jelenia, zwykle materiały kosztują podobnie i robocizna takoż. Oszczędzać można, szukając gdzie trochę taniej i robiąc dużo samemu. Przykład? Ja za zrobienie fundamentu zapłaciłam 1000 zł. Niektórzy po 10000. Ale za moje 1000 zł murarz wybrał ręcznie dno wykopu (wykop zrobiła koparka), położył zbrojenie (kupione gotowe strzemiona), był przy zalaniu pompą oczywiście i postawił ścianę fundamentową z bloczków. Malowanie dysperbitem, obłożenie styro, zasypanie piaskiem, ubicie - my sami. Ten, co zapłacił 10 tyś ma po prostu na gotowo.


NO I SUPER 1000 zł za fundamenty EXTRA. słyszałem jak niektórzy płaca o wiele więcej niż wspomniane przez Ciebie 10 tyś.

moni89
17-05-2010, 22:38
Np. 75.000 :bash: