PDA

Zobacz pełną wersję : Kominy-cieknie przez kratki wentylacyjne...co robić



mychol12
17-05-2010, 17:26
Witam .Kominy stoja 2 lata i dziś patrze a tam plama na kominie akurat gdzie sie styro kończy ,wchodze na dach i okazalo sie ze deszcz zalewa mi komin .Kratką wentylacyjną ..Na kominach mam styro i tynk iChyba musiało tak zacinać deszczem bo od zachodu styropian w kominie mokry własnie przy tych kratkach a od drugiej strony sucho .I co robic ?czy jest jakas folia co przepuszcza powietrze a nie przepuszcza wody?

samm
17-05-2010, 18:01
Podobno w otworach wentylacyjnych - takich
z boku, instaluje się kratki wentylacyjne i to
zabezpiecza przed wodą. Swoim dekarzom
obiecałem to zrobić - sami mi o tym zaczęli
mówić.

bombelo
29-07-2010, 08:43
Witam .Kominy stoja 2 lata i dziś patrze a tam plama na kominie akurat gdzie sie styro kończy ,wchodze na dach i okazalo sie ze deszcz zalewa mi komin .Kratką wentylacyjną ..Na kominach mam styro i tynk iChyba musiało tak zacinać deszczem bo od zachodu styropian w kominie mokry własnie przy tych kratkach a od drugiej strony sucho .I co robic ?czy jest jakas folia co przepuszcza powietrze a nie przepuszcza wody?

mam prawdopodobnie to samo
mam kominy schiedla Rondo Plus

dom nie zamieszkany i nie ogrzewany jeszcze
woda przy intensywnych opadach wpada do kanałów

w przypadku spalinowego woda spływa wnętrzem wkładu ceramicznego do smoczka odprowadzającego skropliny kondensatu

jednak w przypadku kanałów wentylacyjnych i dymnego woda moczy bloczki schiedla od wewnątrz i pojawiają się mokre plany na kominie około 0,5 metra poniżej przejścia komina przez dach.

Wszystkie kanały wentylacyjne i dymny mam zakończone daszkami z klasówki (kopertowymi) i przy deszczu i bocznych wiatrach woda dostaje się do wnętrza kanałow

Zaraz ktoś napisze, że mam źle bo daszki na szczycie a powinny być kratki z boku
Ale tu jak widzę także woda potrafi dostawać się do środka.

A moje rozwiązanie jest także dopuszczalne jeśli jest czapa i są daszki

Z drugiej strony pustaki schiedla wykonane są z keramzytobetonu, ściany mają grubość 4cm – nie wiedziałem że one przy opadach potrafią tak szybko przesiąkać (u mnie w miejscu plam są jeszcze otynkowane.

Prawdopodobnie będę zmieniał te daszki na zupełnie inne.

Może ktoś jeszcze spotkał się z podobnym problemem i coś jeszcze doradzi

jz
29-07-2010, 09:20
Też mam Schiedla Rondo Plus + wentylacyjne, razem dwa kominy.

Problem spalinowych rozwiązałem podłączając rury fi 32 do kondensatu i do instalacji kanalizacyjnej. Teraz jest sucho, wręcz idealnie.

Niestety mam problem z wentylacyjnymi. Mam je zrobione jak większość, tj. z boku komina, a nie u góry. Przy zacinającym deszczu oczywiście woda dostaje się kanałami i tak jak wspomnieliście komin na ~50cm pod dachem jest mokry. Keramzytobeton, z którego zrobione są pustaki Schiedla bardzo łatwo chłonie wodę, ale też bardzo szybko wysycha, także po deszczach praktycznie 2-3 godziny i jest suchy. Na razie komin ten znajduje się w części domu, której nie wykończyłem i szkód jako takich nie wyrządza, ale jest to jeden z problemów, które muszę rozwiązać zanim pomyślę o wykańczaniu pomieszczeń w pobliżu tego komina...

Sąsiad buduje się obok i podsunąłem mu pomysł zrobienia wentylacyjnych od góry z daszkami (uważam, że jest to lepsze rozwiązanie) - jak widać taki sposób również nie daje gwarancji na szczelność. Może zrobić szerszy daszek?

Co do wersji z otworami po bokach myślę o dołożeniu kratek wentylacyjnych na otwory w kominie z wyprofilowanymi poziomymi pasami skierowanymi pod kątem w dół (podobne do tych, które montuje się w pomieszczeniach). Niestety zabiorą one trochę powierzchni powietrza, ale mam nadzieję, że pomogą... Niektórzy stosują tam kratki przed ochroną przed ptakami.

M K
29-07-2010, 09:33
Możesz zastosować nasadę cylindryczną ( pierwsza z lewej lub ta pod nią) , konstrukcja tej nasady zabezpiecza kanał przed dostaniem się wody. Dodatkowo chroni ona kanał przed nawiewaniem przez wiatr. Oczywiście przy bardzo mocnych opadach (takich jak ostatnio) trochę deszczu dostanie się do kanału ale w niewielkich ilościach.
http://www.gerjo.pl/userfiles/file/Informacje/gerjo%20folder%20nasady%20kominowe%202.pdf

bombelo
29-07-2010, 11:42
wiecie
to trzeba cos innego chyba zastosowac

dzis uwazam ze chyba bardzo bezpieczne sa takie kratki z boku kanalu wentylacyjnego z takimi listkami spadkowymi

sam jak pisalem mam daszki kopertowe na 4 lapkach i woda pieknie dostaje sie bokami

jesli moja diagnoza sie potwierdzi na 100% (zamierzam na jakis czas zakryc folia wszystkie otwory na szczycie komina by miec pewnosc ze woda wlasnie przez nie wpada) a obróbki blacharskie i cegla klinkierowa jest ok) pojade do firmy ktora robi koguty i inne elementy z kwasówki i kaze zrobic na otwory wentylacyjne i ten dymny takie chełmy tzn wewnatrz tego chelmu (pod nim centralnie) bedzie przestrzen do wymiany powietrza a od gory i po bokach bedzie stal.

mam nadzieje ze to przez ta wlatujaca wode przesiaka mi komin na strychu bo juz mam dosc walki z nimi (2 razy zrobione obróbki - wreszcie wcięte i zafugowanie klinkieru na lico z ceglą) - z tym juz sobie chyba poradze wymieniajac te daszki

bombelo
29-07-2010, 11:45
Też mam Schiedla Rondo Plus + wentylacyjne, razem dwa kominy.

Problem spalinowych rozwiązałem podłączając rury fi 32 do kondensatu i do instalacji kanalizacyjnej. Teraz jest sucho, wręcz idealnie.

Niestety mam problem z wentylacyjnymi. Mam je zrobione jak większość, tj. z boku komina, a nie u góry. Przy zacinającym deszczu oczywiście woda dostaje się kanałami i tak jak wspomnieliście komin na ~50cm pod dachem jest mokry. Keramzytobeton, z którego zrobione są pustaki Schiedla bardzo łatwo chłonie wodę, ale też bardzo szybko wysycha, także po deszczach praktycznie 2-3 godziny i jest suchy. Na razie komin ten znajduje się w części domu, której nie wykończyłem i szkód jako takich nie wyrządza, ale jest to jeden z problemów, które muszę rozwiązać zanim pomyślę o wykańczaniu pomieszczeń w pobliżu tego komina...

Sąsiad buduje się obok i podsunąłem mu pomysł zrobienia wentylacyjnych od góry z daszkami (uważam, że jest to lepsze rozwiązanie) - jak widać taki sposób również nie daje gwarancji na szczelność. Może zrobić szerszy daszek?

Co do wersji z otworami po bokach myślę o dołożeniu kratek wentylacyjnych na otwory w kominie z wyprofilowanymi poziomymi pasami skierowanymi pod kątem w dół (podobne do tych, które montuje się w pomieszczeniach). Niestety zabiorą one trochę powierzchni powietrza, ale mam nadzieję, że pomogą... Niektórzy stosują tam kratki przed ochroną przed ptakami.


piszesz za 50 cm pod dachem jest mokry
pytanie od dachu do dolu (50cm) jest mokry (czyli przy przejsciu przez dach tez) czy przy przejsciu jest suchy a na wysokosci okolo 50cm pojawiaja sie plamy ???

mychol12
29-07-2010, 14:15
U nas problem zdiagnozowany ..mam kratki na kominie nie takie specjalne na zewnatrz (poziome linie)tylko te co montuje sie w środku ...musze zmienic ..ze ja tego wczesniej nie zauwazyłem ...

bombelo
29-07-2010, 14:21
mam nadzieje ze u mnie to samo tzn przez kanaly wentylacji i dymny ?

a masz moze tez schiedla ?

jesli tak to nie wystepuje to takze przy kanale dymnym ?