PDA

Zobacz pełną wersję : Drenaz wokół budynku



Petronelli
19-05-2010, 11:20
Witam
Temat niestety na czasie i po weryfikacji go z kilkoma wykonawcami nasuneły sie pytania. Może najpierw krótka charakterystyka.
Dom niepodpiwniczony posadowiony na gruncie gliniastym wokoło budynku obsypany piachem , choc po obecnych opadach deszczu nie stworzyły sie jakieś znaczących ilościach kałuże pomimo że nie ma czarnoziemu. fundamenty pomalowane czarnym mazidłem i obklejone styrodurem. W planach zrobienie jest odprowadzanie wody deszczowej z rynien do studni chłonnej.
Czy przy takim gruncie rodzimym powinienem wykonąc drenaz budynku ? Opinie jednego wykonawcy żeby zrobić . Drugi wykonawca stwierdza iż nie ma potrzeby tego robic gdyz woda z gruntu rodzimego będzie sie gromadzić w zrobionym drenażu budynku , a wystarczy obłozyc przyklejony styrodur folia kubełkową ,gdyż nie ma wód gruntowych przy których to wysokim stanie robi sie drenaż , ale wyczytałem że przy gruncie nieprzepuszczalnym równiez powinno sie go zorbić. I Jak zrobić?
Drugi problem to taki iż garaz , który jest w bryle budynku jest dośc blisko gruntu i przy obecnych opadach pojawiła mi sie zawilgocona wylewka. Co wobec takiego stanu rzeczy w tym miejscu.
Następny problem to jedna sciana garażu jest w odległosci trzech metrów od innego budynku , który stoi w granicy naszej działki , czy tam nie powinienm wykonac drenazu ? Woda wsiąknięta w tamten gliniasty grunt powoduje mi podciaganie jej na ścianie . Mam zagwozdkę , może cos doradzicie??

Martinezio
19-05-2010, 14:41
Sam drenaż wokół budynku nie ma sensu, bo woda faktycznie będzie w nim stała. Drenaż ma sens, jeśli tę wodę zdrenowaną będziesz miał gdzie odprowadzić, czyli albo rów melioracyjny, albo studzienka chłonna, albo rozsączenie w gruncie. Możesz to połączyć razem z odprowadzeniem wody z rynien - będziesz miał za jednym zamachem kompleksówkę :)

Petronelli
19-05-2010, 16:16
wode będe miał gdzie odprowadzić to nie problem zresztą bez odprowadzenia wody nie byłby to drenaz i nie miałoby to sensu ,tylko nie widze sensu aby wodę z dachu jeszcze puszczac do drenazu , skoro chcę ją odprowadzac od budynku to chyba nie ma sensu takie rozwiązanie ??

Martinezio
20-05-2010, 12:12
A dlaczego nie? Ja u siebie puszczam wodę na obsybkę żwirową wokół budynku, a stamtąd woda jest wyciągana do drenażu i rozsączana ;) Zdaje egzamin, jak na razie.

misiakulka
20-05-2010, 17:02
"najfajniej" to mieć działkę gliniastą i obsypać sobie fundamenty piaskiem albo żwirem- wanna gotowa

Klodziki
20-05-2010, 17:05
Czym w takim razie obsypać dom?

0degree
20-05-2010, 17:18
"najfajniej" to mieć działkę gliniastą i obsypać sobie fundamenty piaskiem albo żwirem- wanna gotowa

Chyba że w tej wannie otworzymy korek i woda wyleci, czyli zrobić drenaż w tej obsypce.

misiakulka
20-05-2010, 21:39
tak oczywiście
ale to nadal wanna, nawet jeśli z korkiem
korek zawsze może się popsuć
lepsze jest wrogiem dobrego

Martinezio
21-05-2010, 08:18
Dobrze zrobiony drenaż nie powinien się zapychać ;) Rura zawinięta z kamieniami w geowłókninę pozwoli na dość długie użytkowanie bez konieczności odtykania korka.

Pawel78
21-05-2010, 08:34
"najfajniej" to mieć działkę gliniastą i obsypać sobie fundamenty piaskiem albo żwirem- wanna gotowa

więc czym obsypać gliną? Jak ją zagęścisz? Jeśli dom jest nie podpiwniczony a ściana fundamentowa wykonana z bloczka betonowego i porządnie wykonana izolacja pozioma to robienie drenażu jest bez sensu.

rafek11
21-05-2010, 10:00
Mam ten sam problem. Kumpel niedaleko ma podobne warunki gruntowe i zasypał gliną. Wcześniej zrobił ciężką izolację. Ja chciałem obsypać piaskiem, zrobić drenaż i studnię chłonną, ale mam 6m gliny i chyba studnia będzie zbyt drogim rozwiązaniem. Pomyślałem, że można obsypać piaskiem do ok. 60cm ponad ławę, a na wierzch dać 30cm gliny rodzimej. Nie będzie podciągania kapilarnego od dołu i z boku, a glina z góry zabezpieczy przed wodą opadową i efektem wanny. Oczywiście izolację z kubełkową też zrobię.

Pawel78
21-05-2010, 10:34
No i nie dawaj styropianu bo będziesz miał z założenia podłogę pływającą!

qqlio
21-05-2010, 12:12
A dlaczego nie? Ja u siebie puszczam wodę na obsybkę żwirową wokół budynku, a stamtąd woda jest wyciągana do drenażu i rozsączana ;) Zdaje egzamin, jak na razie.
Popelniasz BARDZO duzy blad wprowadzajac do ukladu wode deszczowa.
Jesli ktos Ci tak doradzil to opisz to od razu na czarnej liscie. Nawet polaczenie samego odejscia jest ryzykowne - grozba cofniecia wody pod lawy przy bardzo intensywnych opadach. A to co robisz to po prostu nawadnianie gruntu pod lawami. Chyba, ze masz drenaz OBLICZONY na przyjmowanie hektolitrow wody z deszczowki (bardzo mnie to zdziwi).
Pozdrawiam

kurt76
21-05-2010, 13:26
Mam podobna sytuacje, tzn. wody gruntowe w normie (ponizej 2 m) i gruba warstwe gliny.
Ja wyszedlem z zalozenia, ze opaska bedzie fatalnym rozwiazaniem, powodujacym jak to ktos napisal nawadnianie law, nawet jezeli mamy ta opaske drenowana to nie sadze, ze sama obecnosc wody w tym rejonie jest czyms dobrym.

Skupilem sie na kwestii natychmiastowego odporadzenia calej wody z dala od fundamentu.
Sciane fundamentowa wynioslem o 2 wiersze w gore, izolacja pozioma na lawie i na scianie fundamentowej, 2 x dysperbit od zewnatrz i wewnatrz.
Dalej styropian,siatka,dysperbit, fundament zasypany gruba warstwa piasku (250 t na 100m2).

Fundament na zewnatrz zasypqny ziemia z wykopu, na to bedzie naniesiaona warstwa humusu.
Woda z dachu bezposrednio odprowadzona rurami do studni rewizyjnej (2 kregi betonowe 80/100 bez dna), na tyl w osi dzialki i z tej studni podlaczona rura drenarska do rozsaczania na dwie strony wzdluz granic dzialki......

szczescie_100
06-06-2010, 19:54
do misiakulka:"najfajniej" to mieć działkę gliniastą i obsypać sobie fundamenty piaskiem albo żwirem- wanna gotowa"l
Mam stary dom i planuję drenaż wokół (żwir), ponieważ mam wodę w 1 części piwnicy. Jaki jest inny sposób odrowadzena wody jak nie drenaż?