PDA

Zobacz pełną wersję : Murowana altanka - wilgoć.



NOTO
24-05-2010, 07:11
Witam,
Znajomy (miastowy :)) stał się właścicielem działki . W zasadzie to ogródka działkowego. Stoi tam malutka murowana altanka.
Czuć w niej niexle wilgoć. Jest to problem oczywiście.

Podejrzewam, że nie ma izolacji poziomej i podciąga scianami do góry.

Planujemy:
- pomalować podłogę i ścianę (na wys 30 cm) mapegum
- na to pójdą jakieś kafle.
- obkopać budynek na 30 cm i obsypać żwirem z piaskiem.

Co jeszcze proponujecie ?
Podobno można podciąć ścianę i wstawić izolację , jakieś blachy itp. Ale to za duże koszty ....

Zbigniew100
24-05-2010, 07:24
Z czego ta altana ?

NOTO
24-05-2010, 08:04
Nie łupałem ściany ale zapewne jakaś cegła. Dopytam.
Otynkowana z zewnątrz i wewnątrz.

NOTO
01-06-2010, 10:55
Zbudowana z pełnej cegły.
Podcinka nie wchodzi w grę - za duże koszty.

Proszę o propozycje ....

EZS
01-06-2010, 11:05
a czy ona ma w ogóle fundamenty? Mój kolega kupił coś podobnego, to ma 3 cegły na piaseczku ;)

Jak nie da rady odciąć się od wody, to trzeba (jak pisywał Adam mk) zabrać stamtąd wodę. Czyli zrobić najprostszy drenaż. No, chyba, ze to wody gruntowe są tak wysoko..

NOTO
01-06-2010, 11:13
z drenażem jest ten problem że nie ma gdzie odprowadzić wodę. Ale samo odizolowanie folią (mazią) da już zapewne jakiś efekt ?

o fundamenty podpytam.

Boję się ża jak zacznie kopać drenaż to się okaże jeszcze więcej dziwnych spraw.

Mis Uszatek
01-06-2010, 22:00
- pomalować podłogę i ścianę (na wys 30 cm) mapegum
- na to pójdą jakieś kafle.
- obkopać budynek na 30 cm i obsypać żwirem z piaskiem.


To trzecie najważniejsze. Przed dalszymi krokami odczekałbym aż mur dobrze przeschnie.

Może spróbować jakiejś amatorskiej injekcji impregnatem (głośno myślę)?. Np. odsłonić spoinę poziomą gdzieś możliwie nisko i zadać impregnatu na bazie rozpuszczalnikowej, bo dobrze penetruje.

NOTO
02-06-2010, 06:30
masz na myśli spoinę cementową pomiędzy cegłami ? a jakieś nazwy preparatów ?

I żeby nie wyszło że postawienie nowej będzie tańsze :)

Zbigniew100
02-06-2010, 06:54
Jeżeli mur jest szerokości 25 cm , to może wziąć piłę do ceramiki , podciąć , wsunąć papę , resztę podbić zaprawą cementową , tak odcinkami co 150 cm.

kaba
02-06-2010, 07:16
Ja bym zaczął od najprostszej sprawy czyli zrobienia wentylacji, głowę daje że jej nie ma ,a to jest z reguły główna przyczyna wilgoci.
Gdzieś na dole dziura z kratką i kawalek rury przez dach jako komin.Jeżeli nie widać pleśni ani zacieków na dole ścian to to powinno załatwić sprawę
Przerobione na dwóch altankach właśnie, jednej murowanej i jednej drewnianej. .

EZS
02-06-2010, 21:08
a czy ona ma w ogóle fundamenty? Mój kolega kupił coś podobnego, to ma 3 cegły na piaseczku ;)

Jak nie da rady odciąć się od wody, to trzeba (jak pisywał Adam mk) zabrać stamtąd wodę. Czyli zrobić najprostszy drenaż. No, chyba, ze to wody gruntowe są tak wysoko..
poczytaj wątek o remoncie stuletniego domu, Właśnie tam chłopaki pisali o tej wodzie. Jak dla mnie sensownie. Bo nie da się zaizolować starego domu, a przynajmniej jest to trudne. Można kasę władowaća efektu zero. A jak wody nie będzie, ro izolacja zbędna..

NOTO
04-06-2010, 06:26
Od dziś 2 tygodnie urlopu :).Będzie sporo czasu aby coś wymyśleć. Jakby Wam przyszło coś jeszcze do głowy to proszę pisać.
I dziękuję za obecne podpowiedzi.

Mis Uszatek
08-06-2010, 20:34
masz na myśli spoinę cementową pomiędzy cegłami ? a jakieś nazwy preparatów ?

I żeby nie wyszło że postawienie nowej będzie tańsze :)


Tak. Preparaty robi Remmers i Silikony Polskie (np. Sarsil).

Ale rzeczywiście nie napisałeś, czy na murze są jakieś ślady wilgoci. Może lepiej przewietrzyć.

jabandushi
08-06-2010, 22:26
Pomalowanie od środka da niewiele, bo wilgoć pójdzie po ścianie od jej zewnętrznej strony. Musisz niestety dokopać sie do fundamentów i zaizolować je np Abizolem. Co do podcinania to jest to bardzo kosztowne i jeżeli nikt tam nie będzie mieszkał to bez sensu.
Śmierdzieć wilgocią może też wtedy, kiedy pomieszczenie było zamknięte na głucho i nikt go nie wietrzył. Jeżeli jest wysoko woga gruntowa to trzeba zrobić drenaż