PDA

Zobacz pełną wersję : rodzaj ziemi



duduś
29-05-2010, 14:08
Jeżeli chcę posadzić roślinę ( a mam piaski ) gdzie jest opisane że ma rosnąć na ziemi próchniczej , kwaśnej , wilgotnej to co mam do tych piasków dodać i w jakich proprcjach ? ( oprócz kompostu - bo jak dle mnie nie do zdobycia). Co gdy pisze- żyzna lekka , a co gdy sucha wapienna . I czy rośliny o takich wymaganiach mogą rosnąć w pobliżu siebie ( max. odstęp 2m ) ?

Elfir
29-05-2010, 19:17
gleba lekka - to gleba głównie piaszczysta, gdzie woda szybko wsiąka i jest dużo powietrza
gleba cięzka - to gleba głównie gliniasta i ilasta, gdzie woda stoi, ziemia jest zbita i trudno przepuszcza powietrze do korzeni

gleba żyzna - zawiera dużo składników pokarmowych niezbędnych do wzrostu roślin

Gleba kwaśna - o pH poniżej 6 (dla różaneczników optimum to 4,5-5,5)
Gleba zasadowa (wapienna) - o pH powyżej 7

Gleba mokra - woda stagnuje, w wykopanym dołku się zbiera, teren jest zalewany, grudka takiej ziemi ściśnięta w garści wykrapla wodę
Gleba świeża, wilgotna - zawiera wyczuwalnie wodę, ale nie tworzą się kałuże, grudka takiej ziemi ściśnięta pozostawia wilgotny ślad na skórze, ale woda nie kapie
Gleba sucha - szybko przesycha, jest pylista już po kilku dniach od obfitych opadów, w ręce się rozsypuje.

Tak więc jeśli masz gliny a chcesz coś sadzić, co wymaga stanowiska z glebą przepuszczalną to musisz ją rozluźnić, np. przez dodanie żwiru lub piasku
Jeśli masz rośliny wymagające gleby świeżej (wilgotnej) to trzeba po prostu tak podlewać, aby jest stan był taki, jak opisałam powyżej.
Jeśli masz rośliny wymagające gleby żyznej to nawozisz obornika, kompostu lub dobrej ziemi ogrodniczej (próchnica utrzymuje związki pokarmowe i zapobiega ich wymywaniu w głąb gleby, poza zasięg korzeni) a potem regularnie składników pokarmowych dostarczasz.