PDA

Zobacz pełną wersję : Jak pozbyć się nadmiaru ziemi



mim
01-06-2010, 16:00
Mam pytanie. Ogrodnik z którym rozmawiałem na temat założenia trawnika mówił, że powinienem pozbyć sie nadmiaru ziemi, bo mam spadek do domu, a powinien być odwrotnie. Teraz zamierzam z braku funduszy sam robić trawnik. Jak mogę pozbyć się tej ziemi ? Przy użyciu wiaderek, łopaty i pożyczonej taczki mogę usypać górkę ziemi koło ogrodzenia. Ktoś powinien przyjechać i tę ziemię zabrać.

Najpierw planuję spryskać roundupem. Potem wywieźć nadmiar ziemi i przekopać teren. Następnie nawieźć nowej ziemi i posiać trawkę. Mam teren ok. 200m2 do przerobienia.

Pozdrawiam,

.Sołtys.
01-06-2010, 16:54
200m to nie tak dużo. Możesz to przewieźć taczką ale później trzeba to załadować na jakąś wywrotkę lub do kontenera. Kontener na ziemie wynajmiesz za około 200-300zł. Myślę, że będzie tego najmniej 10t zależy jaką masz tam skarpę. Weź kogoś do pomocy bo będzie pracy na parę dni. Co do pryskania randapem to nic ci to nie da gdy nasypiesz nowej ziemi to będzie już w niej piękny bank nasion. Spryskaj jak już wyrosną chwasty na nowej ziemi. Możesz również użyć antychwasta gdy trawa już wykiełkuje razem z chwastami.

kamykkamyk2
01-06-2010, 17:20
A nie możesz zrobić skalniaka z tej ziemi, ja tak będę robił. Ziemi nigdy nie za wiele.
Ale jak już chcesz się jej pozbyć, to daj ogłoszenie. Jeżeli to dobra ziemia, to niektórzy wezmą ją z pocałowaniem ręki.

Elfir
01-06-2010, 20:24
Wykorzystałabym na zrobienie wału wokół działki. Obsadzony zielenią będzie dobrym izolatorem przed hałasami, szybciej osłoni wnętrze ogrodu przed wiatrami czy spojrzeniami sąsiadów.

m4rsh4ll
02-06-2010, 22:23
daj zdjęcie tego spadku od strony domu, czasem warto zostawić pagórki, ale jak leci do domu to chyba nie dobrze... Wszystko równe też nie jest za dobre, ludzie mają tendencje do równania i ustawiania wszystkiego w prostej linii, kwadratach prostokątach, mają tez tendencje do betonowania i kostkowania.

http://lh6.ggpht.com/_Ep2vEefRrRU/SRrlDBAjghI/AAAAAAAADPA/wjV7gFh3G40/s912/IMGP4242.JPG

darek63
03-06-2010, 10:55
Jak dużo "musisz" obniżyć? Jaki masz profil glebowy (ile żyznego i co jest niżej)?
Należy pamiętać, że zdejmując warstwę górną pozbywamy się części żyznej = urodzajnej. Poniżej jest z reguły są warstwy mało- lub nieurodzajne ( martwica).
Dołącz fotki - będzie nam łatwiej doradzić.

mim
08-06-2010, 16:44
Dziękuję za odpowiedzi. Chwilowo nie zajmuję się trawnikiem, bo znowu Łomiankom grozi zalanie.

U mnie nie ma skarpy. Spadek jest rzędu kilku centymetrów. Ja go nie widziałem. Zobaczył go ten ogrodnik. Musiałbym zmierzyć jakąś poziomicą ogrodniczą.

Co do robienia wału, to mam za małą działkę i pewnie potrzebna by była na to jakaś zgoda, gdybym chciał robić wał nie na swojej działce. Taki wał na mojej działce przed ogrodzeniem, to byłby dobry pomysł, bo od ulicy się kurzy. Jakiej szerokości taki wał powinien być ? Jeśli więcej niż metr, to pomysł odpada, bo szkoda mi terenu.

mim
08-06-2010, 16:50
Co do roundupu. Ogrodnik powiedział, że chodzi o zwalczenie perzu. Po tym jak trawa wyrośnie, to już go nie można zwalczyć chemią, bo należy do tej samej rodziny roślin, co trawa.

Jeśli nowa ziemia też będzie miała w sobie perz, to nie wiem, co się robi. Sam to najchętniej niczym bym nie pryskał, bo nie lubię chemii. Mam dzieci i studnię, więc obawiam się czy ten herbicyd nie będzie szkodliwy. Z drugiej strony przyjemnie jest mieć ładną trawkę.

Elfir
08-06-2010, 17:49
mim - tu nie chodziło o zrobienie wałów przeciwpowodziowych na 5 m!
raczej o takie podniesienie gruntu na 1 m - z jednej strony możesz zrobić ozdobny murek oporowy
http://bi.gazeta.pl/im/4/2512/z2512744X.jpg

http://bi.gazeta.pl/im/0/2512/z2512720X.jpg

mim
09-06-2010, 09:13
mim - tu nie chodziło o zrobienie wałów przeciwpowodziowych na 5 m!
A szkoda, czułbym się bezpieczniej :)


raczej o takie podniesienie gruntu na 1 m - z jednej strony możesz zrobić ozdobny murek oporowy

Na pierwszym zdjęciu wygląda to ładnie. Jednak jeśli taki wał-eczek miałby być obok ogrodzenia, to już niekoniecznie będzie to ładne. Wyszedłby taki mur koło muru. Ogrodzenie mam metalowe Wiśniowski na murku z cegły.

Załączam zdjęcie z sierpnia 2009. Tam, gdzie widać plastikową butelkę, znajduje się narożnik ogrodzenia. Jak zrobię nowsze zdjęcie, to załączę.

Elfir
09-06-2010, 11:18
Mim - zaręczam ci, że wał wzdłuż ogrodzenia, jak będzie obsadzony wygląda bardzo ładnie. Nie mam w tej chwili zdjęcia pod ręką, ale widziałam rewelacyjnie zaprojektowany ogród z takim wałem w Poznaniu.
Ogród od frontu i od tyłu graniczył z ulicą. Ogrodzenie z siatki, bez podmurówki. Dlatego projektant osłonił go takim wałem (z 1,5 m wysokim, ze 3 m szerokim), na którym posadził brzozy, sosny, leszczyny, jałowce i kosodrzewiny. W wale ponadto były ukryte zbiorniki (chyba szambo?). W bardzo szybki sposób osłonił wnętrze ogrodu przed wzrokiem przechodniów. Patrząc od wnętrza działki wał pięknie eksponuje rośliny (tam nie ma murków oporowych, są tylko porozrzucane gdzieniegdzie duże głazy) i daje poczucie kameralności. Środek osiedla a właściciel z domu ma widok na lasek.

mim
09-06-2010, 12:02
Musiałbym mieć pomysł, co na tym wale posadzić. Drzew nie posadzę, bo działka jest za mała. Myślałem o jakimś żywopłocie.