PDA

Zobacz pełną wersję : Strzecha z trzciny na altanie - jak to zrobić samemu?basalek
03-06-2010, 22:57
Podobają mi się altany z dachami krytymi strzechą trzcionową - tylko ta cena.... :(
Myślę, że dam radę zrobić taki dach sama z mężem.
Rozważam taką możliwość, że trzcina będzie tylko atrapą pokrycia. Pod spodem planuję dać papę a na to trzcinę - dla ozdoby - jakoś nie wierzę że to nie będzie przemakać. Myślicie, że to dobry pomysł?
Czy ktoś wie może gdzie można kupić trzcinę i za ile (woj. śląskie)? Czy taką trzcinę trzeba czymś impregnować?
|Może widzieliście w necie jakiś film jak to "montować na dachu"?

Elfir
03-06-2010, 23:16
Trzcina jest zwykle maczana w solance, by była odporna na ogień. Musi być też sezonowana do wilgotności 15 %. A po pokryciu dachu impregnuje się ją z obu stron, np. FireRetardant
Układanie trzciny jest bardzo trudne, dlatego to taka droga usługa. Pęczki trzeba odpowiednio rozłożyć, ubić i przyciąć końcówki.
Jak planujesz umocować trzcinę na dachu obłożonym papą? Normalnie przywiązuje się pęczki drutem do łat.

Może lepiej daszek przykryj matami trzcinowymi?

G.N.
07-06-2010, 08:17
Strzecha z trzciny kładziona na dachu z papy to nie jest dobry pomysł. Trzcina musi "oddychać" bo inaczej będzie gniła. Co do przeciekania to nie ma strachu. Strzecha to dosyć szczelne pokrycie pod warunkiem że jest prawidłowo wykonana. Dobrej jakości surowiec. Trzcina/słoma, prosta niepołamana, wysuszona itd. Dobrze ubita i powiązana (zwykle wiąże się drutem chromo-niklowym), solidnie zamocowane łaty dociskające (od wierzchu). Nachylenie dachu w przedziale 40-60 stopni (dla naszej strefy klimatycznej). Grubość pokrycia 30-40 cm. W końcu dobra impregnacja i prawidłowo wykonana kalenica (do wyboru masz z 10 typów kalenic)
Tu masz (http://www.zielonetechnologie.pl/html/pubonline/downloads/krycie_sloma_i_trzcina.pdf) do ściągnięcia dosyć przyjemny artykulik o strzechach. Jeśli miała by być kładziona na pełnym dachu z np. papy to konieczne były by kontrłaty i łaty tak żeby została wentylacja minimum 5 cm miedzy dachem a strzechą. Układanie strzechy na banał nie wygląda, ale wszystkiego można się nauczyć, a altanka to chyba najlepszy obiekt do eksperymentowania. Obiekt stosunkowo nieduży i nawet jak będzie coś przeciekać to nie jest to taki dramat jak w domu.