PDA

Zobacz pełną wersję : Uprawnienia potrzebne do koszenia trawników itp.



pablix
08-06-2010, 18:06
Witam,
Skoro to mój pierwszy post to chciałbym serdecznie wszystkich powitać:)

ale to rzeczy.. chciałbym założyć firmę zajmującą się min koszeniem trawy, przycinaniem drzew itp. w gminach i osiedlach mieszkalnych.
słyszałem jednak iż do wykonywania powyższych rzeczy potrzebne są jakieś specjalne uprawniania ? Orientuje się ktoś może jakie to uprawnienia ?

Pozdrawiam,

Elfir
08-06-2010, 18:24
chyba szkolenie BHP dla pracowników?
Jest kurs na pilarki spalinowe - ale dotyczy to drwali (w rozporządzeniu ministra jest o "pozyskiwaniu drewna").

G.N.
09-06-2010, 09:12
Do koszenia trawy to tylko badania pracowników jak do każdej innej fizycznej pracy + szkolenie BHP. Z przycinaniem drzew jest już trochę trudniej nie wiem czy jest konieczny kurs obsługi pilarki spalinowej, ale szkolenie BHP na pewno i zezwolenie na pracę na wysokości na pewno. Do tego oczywiście środki ochrony osobistej i atestowany sprzęt żeby Cię nie zamknęli w razie jakiegoś wypadku. Był w 2006 roku pomysł żeby pielęgnacją drzew zajmowały się tylko firmy legitymujące się odbyciem kursu lub szkolenia w zakresie prawidłowej pielęgnacji drzew. Takie szkolenia organizuje „Polskie Towarzystwo Chirurgów Drzew – NOT”, „Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew” i „Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa”.
Z tego co wiem to wymaganie nie weszło w życie i jak na razie dotyczy tylko pielęgnacji pomników przyrody.
Może Mirek coś więcej w temacie cięcia drzew powie.

gubik
09-07-2015, 20:22
Do obsługi pilarki spalinowej zarobkowo zawsze były potrzebne odpowiednie uprawnienia.

andrzejkoziol11
27-06-2016, 06:11
Jakieś szkolenia [spam] z zakresu bhp, też trzeba przejść.