PDA

Zobacz pełną wersję : podłogówka -zbrojenie



micmarci
20-02-2004, 23:16
Czy zbrojenie kłaść pod rurki na folię aluminiową na stytopianie i wiązać do niego rurki. Czy kłaść na rurkach w trakcie robienia wylewki? Czy można włókna polimerowe stosować zamist siatek zbrojonych?

Juras XR4Ti
23-02-2004, 06:32
Pod rurki. Trzeba tylko pamiętać o dystansie min.1cm pomiędzy styropianem a spodem zbrojenia.

rafslusarczyk
23-02-2004, 06:36
zbrojenie dajemy na rury a nie pod!!!!!!

ewentualnie zamiast zbrojenia metalowego włókna szklane .

inwestor
23-02-2004, 07:53
Ja dawałem włókna polipropylenowe oraz plastyfikator i jest OK.
Pozdrawiam

Rysiek S.
23-02-2004, 08:30
Witam . Też jestem na tym etapie.
Mam pytanie czy na styropianie trzeba kłać jeszcze jakąś folie ekranizującą ( podobno aby ciepło było odbijane do góry). Proszę o rady.

Tomasz M.
23-02-2004, 09:18
Podciągam temat, bo jest dla mnie ważny (mój hydraulik chce dać siatkę zbrojeniową pod rurki), a mamy dwie przeciwstawne wypowiedzi na temat :cry:

Juras XR4Ti
23-02-2004, 09:32
Beton, jak wiemy, ma dużą wytrzymałość na ściskanie. Małą na rozciąganie. Płyta leży na styropianie.Obciążenie z góry na dół No to gdzie zbrojenie?

Tomasz M.
23-02-2004, 09:39
Logiczne :) . A jak zapewnić dystans między styropianem a siatką? Paski styropianu? Jakieś metalowe podpórki?

Przekorek
23-02-2004, 09:43
Po mojemu - zbrojenie na rurki. Zresztą wtedy rurki działają dystansowo i zbrojenie wisi nad styropianem i dokladnie zalewa się wylewką.

micmarci
23-02-2004, 11:34
A ja wam powiem że wg Aquaterm jak wylewka ma 7+cm to sę zbrojenia nie daje wogóle tylko plastyfikator systemowy. Bądź tu człowieku mądry!

Tomasz M.
23-02-2004, 11:54
Tak, ale na ogół wszyscy chcą mieć jak najcieńszą wylewkę (max 5-6 cm), stąd ten wyścig zbrojeń ...

ROBINSON
23-02-2004, 13:06
ZBROJENIE NA RURKI I KONIECZNY PLASTYFIKATOR!!!!!
PLASTYFIKATOR MA ZA ZADANIE POPRAWIĆ PRZEWODZENIE CIEPŁA .

Tomasz M.
23-02-2004, 13:10
Robinson, zawsze myślałem, że plastyfikator ma zapobiegać pękaniu wylewki pod wpływem zmian temperatury :o ? W praktyce ważne jest przede wszystkim, że trzeba go dodać :lol:

Lukins
23-02-2004, 13:23
Zbrojenie pod rurki :o ?

Hmmm, pomyślmy, kładziemy siatkę, na to rurki, i potem lejemy beton? To co, ma nie popękać przy "steropianie" (uwielbiam to słowo) a u góry to spoko? A kwestia wypełnienia szczelin i dobrego związania też spoko? Ja bym nie wymyślał rozwiązań które są dobre, bo sprawdzone. Siatka na rurki.
A plastyfikatoe spełniać ma obydwie funkcje (podobno) i zapobiegać pękaniu betonu. Tylko trzeba kupić odpowiedni - nie wszystkie (nawet te które "podobno" są do tego przeznaczone) nadają się do podłogówki. W Muratorze są testy.

Tomasz M.
23-02-2004, 14:01
Zobacz co pisał Juras - wynika z tego, że najprędzej może popękać od strony ocieplenia, bo tam wylewka będzie pracować "na rozciąganie". A ja mam takie podejrzenie, że w wylewce grubej 5-6 cm, z plastyfikatorem, może nie mieć większego znaczenia, czy siatka jest 2-3 bardziej w jedną czy drugą stronę. Na pewno powinna być dobrze zatopiona w wylewce, więc jeśli ma iść pod rurki, to trzeba by ją jakoś zdystansować od tego sty... , przepraszam, steropianu :lol: . Czy ktoś może się autorytatywnie wypowiedzieć jak ma być? Nie upieram się przy żadnej opcji, chodzi tylko, żeby mi "fachowcy" nie wcisnęli kitu, a potem wylewka popęka :(, z drugiej strony nie chcę się upierać, że ma iść na podłogówkę, jeśli pod też jest OK, a facetowi łatwiej będzie mocować rurki na siatce. Towarzysze, pomóżcie

wg
23-02-2004, 14:04
Mam przed sobą instrukcję firmy Kisan i tam zbrojenie jest pod rurkami, rurki są przyczepione do zbrojenia.
Podpis: "podłoga w pomieszczeniach o dużych obciążeniach użytkowych"
Z rysunku wynika, że siatka jest otulona od dołu betonem a całkowita grubość wylewki wynosi 65 mm.
Instrukcję tę można sobie ściągnąć w pdf-ie ze strony Kisana, rysunek jest na stronie 12.
http://www.kisan.pl/in2.htm

Tomasz M.
23-02-2004, 14:05
Dzięki, Włodek. To jest jakiś konkret!

micmarci
23-02-2004, 20:26
I dalej nic

Iras
23-02-2004, 20:36
A czy ktoś może podać przepis na wylewkę z ogrzewaniem podłogowym, czyli tzw jastrych? Chodzi o dokładne proporcje : ile piachu (i jakiego?), ile cementu i plastyfikatoru?
Dziękuje

Pagin
23-02-2004, 21:19
Witam,
Iras - informacje te znajdziesz w instrukcji KISANa wskazanej przez WG.
Micmarci - czy instrukcja KISANa nie odpowiada na Twoje zapytanie?
Pozdrowienia

23-02-2004, 21:57
równie dobre instrukcje są tutaj :

http://www.hepworth.pl/firma.htm

Cz.

micmarci
23-02-2004, 21:57
W sumie nie wiem bo purmo w dokumentacji podaje że na rurkach a Aquterm twierdzi że włókna w wylewce tylko a siatka tam gdzie nie ma podłogówki.

Gosc
23-02-2004, 22:31
Wczoraj na tragach budowlanych w Lodzi pokazywany byl film instruktazowy jak sie montuje podlogowke z Kisana.Nie bylo slowa o zadnym zbrojeniu.Tzn dokladnie nie bylo slychac ale na filmie nic nie pokazywali zeby bylo jakiekolwiek zbrojenie.Kladli rury,montowali do styropianu i potem lali wylewke.Co to bylo dokladnie to nie wiem bo akurat zaczely sie jakies ogloszenia przez glosnik ktory byl zaraz obok telewizorka.

ppp.j
23-02-2004, 22:46
Jak słusznie zauważył Juras XR4Ti w pierwszej części swej wypowiedzi
Beton, jak wiemy, ma dużą wytrzymałość na ściskanie. Małą na rozciąganie. Płyta leży na styropianie.Obciążenie z góry na dół No to gdzie zbrojenie?
Tak więc w każdym konglomeracie beton-zbrojenie beton się ściska a zbrojenie rozrywa. Ale żeby to działało to zbrojenie musi być dobrze zakotwione w betonie. Jeżeli więc zbrojenie położymy na (też uwielbiam tę formę) „steropianie” to zakotwienie zbrojenia w betonie będzie tylko jednostronne czyli prawie żadne.
Tak na marginesie nazwa styropian pochodzi od spienionego polmeryzowanego styrenu.
Jeżeli dodamy jeszcze nieciągłość betonu spowodowana obecnością rurek to wytrzymałość na zginanie a właściwie na rozrywanie takiego konglomeratu jest w tym wypadku taka jak bez zbrojenia. Jeżeli natomiast damy zbrojenie nad rurkami to będzie ono oblane betonem dookoła i przy zginaniu będzie pracować tak jak pręt fi 12 w Waszym wieńcu czy ławie. Przecież w ławie nikt z Was nie położyłby pręta zbrojeniowego bezpośrednio na gruncie.

23-02-2004, 23:22
odniosę się jeszcze do wspomnianej instrukcji Kisana na str 12.

otóż zbrojenie to jest ułożone jako pierwsza warstwa nad folią, ale wyraźnie wyżej - NIE BEZPOŚREDNIO NA FOLII.

Może nie jest to rysunek bardzo przejrzysty ale prawidłowo wykonany.

U mnie będzie już niedługo ( chyba 15 raz to piszę ):

1. chudziak,
2. dysperbit jako podkład z wyprowadzeniem na ściany,
3. papa termozgrzewalna,
4. folia budowlana czarna,
5. styropian 2x8cm na zakładkę,
6. folia budowlana czarna,
7. rurki podłogówki na spinkach,
8. zbrojenie siatką z druto 3mm o oczkach ( chyba ) 15 cm,
9. jastrych z plastyfikatorem grubość ca 7-7,5 cm ( pewne nierówności )
10. kafle / panele na tekturowej folii falistej.

Od pierwszej warstwy styropianu przy ścianach dylatacja na wysokość 8-9 cm ponad drugą warstwę styropianu ( łacznie pasy styropianu gr. 1 cm i szer. 16-17cm ). Folia budowlana wywinięta na dylatację.

Koniec. Kropka.

Dużo by dyskutować poco, dlaczego ?!
Tak jest prawidłowo, bezpiecznie.
a 5 zł więcej ?
spróbuj to później ewentualnie poprawić :lol: :lol: :lol:
Może nie będzie trzeba, ale jeśli ...

Cz.

Juras XR4Ti
24-02-2004, 06:37
pp.j, przecie pisałem o dystansach. Nikt przy zdrowych zmysłach nie położy zbrojenia bezpośrednio na podłożu !!!

ppp.j
24-02-2004, 09:14
Juras XR4Ti napisał


pp.j, przecie pisałem o dystansach. Nikt przy zdrowych zmysłach nie położy zbrojenia bezpośrednio na podłożu !!!

No to policzmy: 1cm dystansu + 0,5 cm zbrojenia (bo nigdy siatka nie bedzie idealnie prosta) + 1cm beton nad (bo przecież nie położysz rurek bezpośrednio na zbrojeniu bo rurki nie powinny przenosić naprężeń) +2 cm rurki = 4,5 cm to ile zostanie na beton nad rurkami? A może grubsz jastrych tylko dla jakiej idei?

wg
24-02-2004, 10:08
W instrukcji jest wyraźnie napisane - do dużych obciążeń użytkowych. Wtedy grubszy jastrych ma rację bytu.
Jak to nie bezpośrednio na zbrojeniu? Przecież właśnie do zbrojenia wiązemy rurki.
Podsumowując: można nad rurkami, można pod rurkami - zależy od grubości wylewki.
Pod rurkami ma też tę zaletę, że nie dziurawimy folii spinkami tylko wiążemy do siatki.

Fugas
24-02-2004, 15:11
Z innej beczki.

Ile należy przewidzieć na całą podłogówke.

ja zaplanowałem z okładzinami 18 cm 10 ocieplenia i 8 na podłogówkę.

A tu jeden instalator mi mówi że mniej niz 11cm na podłogowke ani du du.

Poprosze o jakies dobre wsparcie z konkretami.

Fugas

Lukins
24-02-2004, 20:36
Z innej beczki.

Ile należy przewidzieć na całą podłogówke.

ja zaplanowałem z okładzinami 18 cm 10 ocieplenia i 8 na podłogówkę.

A tu jeden instalator mi mówi że mniej niz 11cm na podłogowke ani du du.

Poprosze o jakies dobre wsparcie z konkretami.

Fugas


Zaraz zaraz, ale o czym mówisz? Nic nie zrozumiałem...

Juras XR4Ti
25-02-2004, 06:16
Płyta podłogowa nie może składać się z siatki zbrojeniowej i rurek grzejnych. Musi znaleźć się miejsce na beton. Jak będzie go za mało , to wszysko popęka w cholerę. Grubość minimalną niech policzy fachowiec, biorąc za to odpowiedzialność, A swoją drogą nie wiem czemu tak Wam zależy na minimalnej grubości płyty...

25-02-2004, 08:07
Lukins

Zaraz zaraz, ale o czym mówisz? Nic nie zrozumiałem...[/quote]


Chodziło mi o to ile wysokosci w podłodze nalezy przewidziec na podłogę z ogrzewaniem podłogowym wliczając w to ocieplenie, podłogówke i wykończenie (terakota).

Zaplanoewałem 18cm w tym 10cm styropianu a człowiek mi mówi że sama podłogówka to 11cm w tytm mata 3,5 rurki wylewka oraz wykończenie.

Pytanie co robic czy sa inne systemy które wymagaja mniej cm żeby je ułozyc?

Wydaje się że 10 cm styropianu to minimum w podłodze na gruncie. Mam pod spodem 15 cm chudziaka na foli budolwanej.

Fugas

Baranina
25-02-2004, 09:24
Ludziki kochane, widze, ze cos tam wiecie, cos uslyszeliscie ale ciagle bladzicie...
Wylewka to NIE JEST element żelbetowy! Dlatego też siatka nie jest wkladka zbrojeniowa z konstrukcyjno-wytrzymalosciowego punktu widzenia. Otoz siatka pelni role zbrojenia PRZECIWSKURCZOWEGO! Poniewaz swiezo ulozony beton posiada nadmiar wody (ta potrzebna do przeprowadzenia hydratacji cementu, to okolo 25%, reszte dodaje sie w celu poprawy urabialnosci) reszta wody ulega odparowaniu. W wyniku czego doprowadza do skurczu betonu, co szczegolnie uwidacznia sie na jego powierzchni (roznica wilgotnosci pomiedzy powierzchnia betonu a wilgotnoscia otoczenia). Dlatego w celu ograniczenia mozliwosci wystepowania tego zjawiska stosuje sie w WARSTWACH PRZYPOWIERZCHNIOWYCH siatke (czyli jednak na rurki :)) lub tez dodatek wlokien do calej masy betonu. Na wielkosc skurczu wplywaja takze takie czynniki jak:
- ilosc i rodzaj cementu (cementy z dodatkami mineralnami charakteryzuja sie nizszym skurczem)
- wielkosc stosunku woda/cement (im wiecej wody, tym wiekszy calkowity skurcz betonu)
- warunki dojrzewania swiezego betonu (brak pielegnacji wilgotnosciowej, to 100% pewnosci pojawienia sie rys skurczowych i pylenia posadzki!)
Dlatego, w celu redukcji ilosci wody w betonie i jednoczesnie utrzymania konsystencji stosuje sie plastyfikatory!

ppp.j
25-02-2004, 11:37
Dzięki Baranina
Tylko dlaczego odrazu nie wyjechałeś z tą wiedzą? :wink:

wg
25-02-2004, 12:12
Baranina
Piszesz, że chodzi o zjawisko skurczu. Czyli chodzi tylko o okres dojrzewania betonu. W przypadku kiedy wylewka jest już sucha to jakie znaczenie ma siatka zbrojeniowa?
Coś mi tu nie pasuje logicznie, w różnych źródłach piszą, że siatkę stosuje się przy mocno obciążonej podłodze. Z tego wynikałoby, że chodzi o obciążenia mechaniczne już wysuszonej wylewki.
A może czegoś nie rozumiem?

Baranina
25-02-2004, 13:26
Jezeli chodzi o funkcje siatki w juz stwardnialym betonie, to jest praktycznie zadna. Siatka miala za zadanie powstrzymac zjawisko skurczu w okresie twardnienia betonu. Skoro spelnila swoja funkcje, to przeciez nikt nie bedzie jej wykuwal :). Oczywiscie w jakis tam sposob bedzie polepszala parametry wytrzymalosciowe, ale ciezko tu pokusic sie o jakies dokladniejsze wyliczenia, czy proporcje. Jezeli chodzi o posadzki pracujace w warunkach duzych obciazen, to podlegaja one indywidualnym obliczeniom, a wytrzymalosc osiagana jest zazwyczaj poprzez zwiekszenie grubosci elementu i klasy samego betonu, jak rowniez modyfikacje roznego typu wloknami, czy tez posypkami.

Lukins
25-02-2004, 17:21
Zaraz zaraz, ale o czym mówisz? Nic nie zrozumiałem...


Chodziło mi o to ile wysokosci w podłodze nalezy przewidziec na podłogę z ogrzewaniem podłogowym wliczając w to ocieplenie, podłogówke i wykończenie (terakota).

Zaplanoewałem 18cm w tym 10cm styropianu a człowiek mi mówi że sama podłogówka to 11cm w tytm mata 3,5 rurki wylewka oraz wykończenie.

Pytanie co robic czy sa inne systemy które wymagaja mniej cm żeby je ułozyc?

Wydaje się że 10 cm styropianu to minimum w podłodze na gruncie. Mam pod spodem 15 cm chudziaka na foli budolwanej.

Fugas

Acha, teraz kumam. Wydaje się, że 18 powinno starczyć. U mnie by starczyło,ale miałem 14 cm, więc zmniejszyłem do 7cm "steropian" (kocham to). Liczmy:

10 cm "steropian" (ach! ach!)
5-6 cm wylewka (w tym ruraż)
pozostaje co najmniej 2 cm na klej i terakotę. Powinno spokojnie wystarczyć.

wg
25-02-2004, 17:46
Baranina
A jak się ma do tego zbrojenie chudziaka - tutaj to już chyba ma to znaczenie konstrukcyjne?

Dwd89
28-05-2015, 07:54
Panowie odkopię stary temat bo jest bardzo mądry :)


U siebie właśnie skończyłem kładzenie rurek.

Plan:

Ogrzewanie podłogowe po całości, sterowane pogodówką, ułożone na meander o rozstawie 10cm. Na 115m2 poszło mi ok 1000 mb pexa.

Zależało mi na jak najniższej temperaturze zasilania, mam nadzieję że dzięki temu wylewka będzie mniej pracowała - mniejsza różnica temperatur.

Parter:
4cm styropian biały > folia alu> rurka pex > wylewka licząc folii 5cm z mixokreta > na podłogę trafi prawdopodobnie żywica epoksydowa chyba że okaże się niewypałem to położymy panele podłogowe przystosowane do ogrzewania podł.

Piwnica użytkowa - sala kinowa i gabinet (są małe okna).
8-10cm perlit hydratyzowany dla wyrównania poziomów + 3 cm xps na zakładkę aby było stabilnie.
Folia aluminiowa > siatka zbrojeniowa (najcieńsza jaką znalazłem) > do siatki przypięte rurki
na wylewke zostaje ok 5cm licząc od folii więc z siatką i rurkami.

Dystansować siatkę ? Mogę podłożyć dystans 4mm (sklejka)

Do wylewki pójdą i tak włókna.

Rolety będą zasłonięte a wentylacja mechaniczna będzie pracowała podczas procesu wysychania mixokreta.
Polewać to dodatkowo wodą ?

asolt
28-05-2015, 08:32
Panowie odkopię stary temat bo jest bardzo mądry :)


U siebie właśnie skończyłem kładzenie rurek.

Plan:

Ogrzewanie podłogowe po całości, sterowane pogodówką, ułożone na meander o rozstawie 10cm. Na 115m2 poszło mi ok 1000 mb pexa.

Zależało mi na jak najniższej temperaturze zasilania, mam nadzieję że dzięki temu wylewka będzie mniej pracowała - mniejsza różnica temperatur.



Meander? bedziesz miał róznice w temperaturze posadzki, ale tak sie konczy oszczednosc na robociznie. Powinien byc slimak.

Dwd89
28-05-2015, 09:04
Przepraszam masz rację, oczywiście jest ślimak :).

teka
30-05-2015, 20:43
Meander? bedziesz miał róznice w temperaturze posadzki, ale tak sie konczy oszczednosc na robociznie. Powinien byc slimak.

do kolegi asolt prosze zebyscie tasmy dylatacyjnej nie przybijali gwozdziami do scian(Nadarzyn)do tasmy przybrzeznej pracuje wylewka i wszystkie sztywne elementy wystajace ze scian uniemozliwjaja to.na tej budowie gwarancji na pekniecia od scian nie dalem wiec inwestor w przypadku pekniec bedzie kontaktowal sie z Wasza firma.227m2 wszystko w podlogowce.poza tym talerz zacieracki nie dojezdzal przez to do scian a ja mam rece poranione od gwozdzi ktore wystawaly.sorry ale nie bedziemy po Was wyjmowac "pol miliona"papiakow ze scian,a jest to trzecia budowa w tym roku ktora po Was wylewam i ciagle ten sam patent.poza tym na korytarzy szerokosci 1,5m ida rurki w peszlu o grubosci w sumie 4cm,jeszcze pod sciana przez pol dlugosci tego korytarza na szerokosc 50cm obok siebie gdzie grubosc wylewki pod deske jest 6cm.wszystko prezy i unosi beton,wiec wcinajcie sie troche w styropian by to obnizyc bo 2cm wylewki na peszlu spowoduje w 90 % ze ona popeka,wiec zeby uczyc innych niech kolega popatrzy na swoje prace i robocizne tych co beda robic po Was.pozdrawiam

lukasz860910
31-05-2015, 07:15
do kolegi asolt prosze zebyscie tasmy dylatacyjnej nie przybijali gwozdziami do scian(Pruszkow)do tasmy przybrzeznej pracuje wylewka i wszystkie sztywne elementy wystajace ze scian uniemozliwjaja to.na tej budowie gwarancji na pekniecia od scian nie dalem wiec inwestor w przypadku pekniec bedzie kontaktowal sie z Wasza firma.227m2 wszystko w podlogowce.poza tym talerz zacieracki nie dojezdzal przez to do scian a ja mam rece poranione od gwozdzi ktore wystawaly.sorry ale nie bedziemy po Was wyjmowac "pol miliona"papiakow ze scian,a jest to trzecia budowa w tym roku ktora po Was wylewam i ciagle ten sam patent.poza tym na korytarzy szerokosci 1,5m ida rurki w peszlu o grubosci w sumie 4cm,jeszcze pod sciana przez pol dlugosci tego korytarza na szerokosc 50cm obok siebie gdzie grubosc wylewki pod deske jest 6cm.wszystko prezy i unosi beton,wiec wcinajcie sie troche w styropian by to obnizyc bo 2cm wylewki na peszlu spowoduje w 90 % ze ona popeka,wiec zeby uczyc innych niech kolega popatrzy na swoje prace i robocizne tych co beda robic po Was.pozdrawiam

kolega dobrze mówi, gwoździe i rurki w peszlach....! popieram :)

Dwd89
31-05-2015, 14:41
w związku z tematem pozwolę sobie zapytać o rozwiązanie które zastosowałem u siebie.

Na ścianie docelowo będzie tynk perlitowy o grubości 4cm, jest to istotne gdyż zależy mi na wyciszeniu/ociepleniu ścian między innymi piwnicznych.

Przy samej podłodze idą przykręcone do ściany koryta pcv na przewody, poniżej gdzie będzie wylewka pod kanałami są wciśnięte paski styropianiu na parterze zwykly o grubości ok 4cm, natomiast w pomieszczeniu pod ziemią, styropian XPS (takie mi zostały), dałem je po to aby wylewka nie oddawała ciepła do ścian.

Koryta kablowe będą zakryte listwami przypodłogowymi a w związku z tym możemy zastosować właśnie taśmę dylatacyjną jeszcze pomiędzy styropianem a wylewką, tylko czy jest tego sens ?

Barth3z
12-07-2015, 20:00
Chcę wykonać podłogówkę przy użyciu takich klipsów: http://aquer.pl/28-large_default/uchwyt-obm.jpg
Na podłodze chcę ułożyć folię alu, na to siatkę zbrojeniową i jastrych. Pytanie: czy ta siatka utrzyma się w rowkach tych klipsów przy wylewaniu jastrychu ?

teka
13-07-2015, 16:25
to zalezy jaka srednica rowka.na allegro sa siatki o roznym fi .standardowa w hurt bud. to 2,8-3,2mm

Barth3z
13-07-2015, 18:53
to zalezy jaka srednica rowka.na allegro sa siatki o roznym fi .standardowa w hurt bud. to 2,8-3,2mm

Klipsy przyjmują siatkę do 4mm. Ale obawiam się, że nawet przy 4mm, siatka podczas układania/chodzenia po niej siądzie. Czy tylko mi się tak wydaje ?

teka
15-07-2015, 17:55
na pewno sie czesciowo powypina

Xesxpox
25-07-2015, 05:54
Barth3z przyjmują 4-6mm ja kupiłem właśnie takie do płyty. Będę nimi podwieszał pexa pod górną siatkę PF. Powiem tak wpiąłem klipsa na drut fi 8 i z drugiej strony pex fi 16. Ciężko później to rozmontować. Trzyma solidnie, ale jak wepniesz na drut fi 4 to może się wypinać. U mnie nie obawiam się wypinania bo i tak kupiłem dodatkowo opaski do złapania tych klipsów. Jak chcesz to cyknę Ci fotkę klipsa po włożeniu pexa i drutu w niego?