PDA

Zobacz pełną wersję : montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

byry007
03-08-2012, 18:46
Dziś nastepnę pokoje
129072
129073
129074
129075
Ja by można było to niech ktoś wklei swoje zdjecia profesionalne :)

byry007
03-08-2012, 18:54
Bardzo dużo daje siatka na spodzie okna , zastanawiam się czy jej nie dać na bokach ??

T12345T
03-08-2012, 19:20
Panowie, hola, wolnego. Rozumiem Wasze obiekcje co do MOWO, z uwagą wsłuchuję się w zastrzeżenia, choć w większości nie podzielam obaw. Przecież MOWO to nic innego jak "przedłużenie" ściany konstrukcyjnej. Jeśli już ją przedłużymy, to reszta czynności montażu zasadniczej zmianie nie ulega, więc o co tak naprawdę idzie? Mnie się idea podoba. O nośność się nie obawiam, bo widziałem już kleje, które przenoszą większe obciążenia niż 200 kg/m. Z dużą ciekawością pojadę na montaże, w których MOWO będzie zastosowane. Zaproszenia mam już dwa, od dwóch różnych firm, a żadna z nich sroce spod ogona nie wypadła, więc może jednak warto spróbować zanim poddamy coś totalnej krytyce tylko na podstawie naszych przypuszczeń, domysłów i skromnej wystawki targowej.

jareko, widziałeś okna, które się wygięły na skutek zastosowania ciepłego parapetu? Ja widziałem i oglądam od ponad 3 lata takie, które się nie wygięły! Może tu nie idzie zatem o parapet, a staranność wykonania montażu? Co Ty na to?

MMichale, co mojej twórczości:-). Klocki? Owszem, wtedy kiedy nie ma ciepłego parapetu. Jeśli stosujemy nietypowe rozwiązania montażowe do przenoszenia obciążeń, musimy zastosować nieco inne zasady w przygotowaniu montażu i konstrukcji okna. Może dlatego wolę instrukcję RAL od 421, że koledzy z Niemiec piszą, iż to co w RAL'u napisane nie jest prawdą objawioną i dopuszcza się stosowanie rozwiązań alternatywnych o ile przy ich zastosowaniu otrzyma się podobny efekt i można to wcześniej udowodnić. Według mnie badania materiałów i rozwiązań technicznych w Rosenheim albo dopuszczenia DIBt są należnym potwierdzeniem możliwości uzyskania takiego efektu przy zastosowaniu rozwiązań, o których RAL nie wspomina.

Karlsen
03-08-2012, 19:42
też myślę, że najbardziej efektywnym sposobem jest właśnie wysunięcie o te 4 cm. Zastanawiam się jeszcze nad "ciepłym parapetem".

A ja już wysunąłem na 3 cm okna przy użyciu kątowników, których koszt jest niewielki. Przy pomocy forumowych ekspertów od okien, nawet udało mi się poprawić nieudolny ciepły montaż ekipy wstawiającej okna. Pomimo tego, wraz z nadejściem zimy zamierzam użyć kamery termowizyjnej, aby sprawdzić, czy mój "wkład" w montaż okien wart był mozolnej i czasochłonnej pracy.

byry007
03-08-2012, 20:16
Daj fory jak to wyglada u Ciebie.

Karlsen
03-08-2012, 20:51
Proszę.
129158129159

jareko
03-08-2012, 20:53
...jareko, widziałeś okna, które się wygięły na skutek zastosowania ciepłego parapetu? Ja widziałem i oglądam od ponad 3 lata takie, które się nie wygięły! Może tu nie idzie zatem o parapet, a staranność wykonania montażu? Co Ty na to?....Nie, nie o staranność tu chodzi bo starali się i to nieźle starali. Gdybym nie widział to bym głosu nie zabierał i w ciemno uwierzył w to co tu kolego piszesz
Widzisz kolego Test - jestem tu miedzy innymi po to, by gorące głowy lekko ostudzić. Pomijam kwestię, że mówimy tu o prawidłowym rozmieszczeniu kotwę - także na dole okna a po chwili udowadniamy iż nie jest ono wogóle potrzebne bo ... bo ciepły parapet przytrzyma okno - a tu g... prawda, gównianego okna nie przytrzyma, wypnie się ościeżnica z zamka w styrodurze bez problemu, z ciepłego parapetu wykonanego ze styropianu wogóle się trzymać nie będzie i wyskoczy przy niewielkiej sile.
Ale oczywiście ja się nie znam i nie miałem z tym wynalazkiem doczynienia.
Pomijam kolejne zagadnienie - popatrz ponownie na opracowanie ITB i zalecenia gdzie i dlaczego mają byc pozostawione kliny
Widziałem już okno 150/150 posadowione na "ciepłym parapecie" zgodnie z zaleceniami i .... i po każdym otwarciu skrzydła wymagało regulacji - co się okazało? za każdym otwarciem przesuwała się ościeżnica na tym "parapecie" o milimetr - wystarczyło by po kilku otwarciach okna nie można było już zamknąć
Wybacz ale dla mnie "ciepły parapet" to nabijanie ludzi w butelkę i naciąganie na kasę - za sam parapet, za montaż, za wszystko i wciskanie go na siłę - wszak ciemny lud to kupi ;) - cytując mistrza z opozycji, tak lubianego przez Charliego ;)
To samo a nawet i lepiej zrobisz prawidłowo montując parapet zewnętrzny i wewnętrzny - i odpadają ci realia Polskiego budownictwa - różne otwory, różne poziomy, różne i niedokładnie wykonane wszystko na budowie

A co do Rosenhaim i ich RALi i srali
Niech dobrym przykładem będzie system konsoli do montażu zwanych JB-D. Pierwotnie też były Rale i srale i co ? Gdyby nie montażyści z głową okna gięłyby się jak łuki wojowników Ateńskich ;)
Porównaj zalecenia z początków i teraźniejsze.
Za jakiś czas okaże się że "ciepły parapet: to g... które trzeba wymienić na rozwiązania inne, ponoć lepsze lub powrócić do starego i dobrego kotwienia dolnej części ościeżnicy
Nie wierzę ślepo w to co Niemcy wymyślą i napiszą, zanim zmienili zasady montażu JB-D sa wprowadziłem zmiany w sposobie rozmieszczenia kotew i cieszę się, że moje uwagi także maiły swój udział w zmianie pewnych standardów. Dlatego odradzam i będę odradzał klientom ciepły parapet zwłaszcza że można to miejsce uczynić tak samo ciepłym, szczelnym i tanim inaczej
I niech MM mówi mi, że jestem konserwa - co mi tam

autorus
04-08-2012, 04:11
toś mnie zniechęcił do tego "ciepłego parapetu " :)

Karlsen
04-08-2012, 07:27
... I niech MM mówi mi, że jestem konserwa - co mi tam

Przecież sam otworzyłeś się, jak Tyrolska na biwaku ;)

surfi
04-08-2012, 11:56
... bo ciepły parapet przytrzyma okno - a tu g... prawda, gównianego okna nie przytrzyma, wypnie się ościeżnica z zamka w styrodurze bez problemu, z ciepłego parapetu wykonanego ze styropianu wogóle się trzymać nie będzie i wyskoczy przy niewielkiej sile.
"Zamek ze styroduru" :no: robi się z tego powoli niezła komedia.
Te styro-parapety przypominają Beclevery - są dobre do pewnej szerokości. A dalej to juz tylko wyobraźnia...




A co do Rosenhaim i ich RALi i srali...zanim zmienili zasady montażu JB-D sa wprowadziłem zmiany w sposobie rozmieszczenia kotew
Czyżby mnie coś ominęło, o których konkretnie piszesz zmianach ?

T12345T
04-08-2012, 15:26
I niech MM mówi mi, że jestem konserwa - co mi tam

Mnie tam nic do tego, co o Tobie będzie mówił MM. Podjąłbym chętnie polemikę co do przydatności "ciepłego parapetu" gdyby argumenty przeciwko temu rozwiązaniu podawał ktoś kto w wielu sytuacjach montażowych stosował ten materiał i na bazie własnych doświadczeń podszedł do krytyki rzeczowo i merytorycznie. Dla mnie jedno obejrzane okno 1500 x 1500 na dodatek "wyskakujące z zamka" to żaden argument przeciwko temu rozwiązaniu. W przeciwieństwie do kolegi uczestniczyłem wielokrotnie w montażach z wykorzystaniem ciepłego parapetu. Wracam na te budowy i do inwestorów, zadaję pytania o to jak się sprawują. Mógłbym powiedzieć, że widziałem dziesiątki, a może i setki tak zamontowanych okien, ale jakoś żadne nie "wyskakiwało z zamka", ba nawet ochoty nie miało. W przeciwieństwie do Ciebie chętnym, a niewierzącym nie wciskam kitu na siłę, ale podaję kontakt do tych inwestorów co produkt stosowali. Ich opinia jest dla mnie miarodajna, bo oni żyją z ciepłym parapetem, Ty go tylko widziałeś i to w połączeniu z gównianym oknem jak sam je nazywasz. Może i dlatego wrażenia masz deczko gówniane.

Oczywiście rozumiem ostrożne podejście do nowinek technicznych, rozumiem także tych co świadomie postanawiają ich nie stosować, bo się przekonali, że coś się nie sprawdza. Nie mniej trochę mi dziwnie jak czytam posty, w których brak jakiejkolwiek argumentacji poza jedną: Musi wyjść na moje:-). To trochę przypomina opowieści montażystów wciskane klientom niezależnie od tego co i jak zrobili: "Panie my od 20 lat okna w Reichu montujemy i zawsze tak robimy". Okiennej techniki to do przodu nie pcha, więc może dlatego u nas nadal górą okna klasy Avantgarde, kotwy + pianka, a ciepły montaż za dopłatą:-). Szkoda mi czasem tych inwestorów.

jareko
04-08-2012, 19:12
Ostro... i tak lubię ;)
Widzisz.... popełniłem kilka montaży na "ciepłym parapecie" Wiem jak trzyma ościeżnicę i wiem że mocniej to ja trzymam dźwignię zmiany biegów zwłaszcza że mam skrzynię automatyczną ;)
Żarty na bok.
W mej ocenie, tak jak napisał Surfi, do pewnej szerokości może zdać egzamin, wymaga też okien dobrej jakości, uczciwie wykonanych choć i nawet najlepsze i prawidłowo dobrane wzmocnienie nie spełni swoich wymagań przy pewnej szerokości - ale co tam, jak wspomniałeś .... Może i dlatego wrażenia masz deczko gówniane.
Kolejną sprawą, oczywiście moja subiektywna ocena, to okna jakie są tak montowane - i tu już kolegom pozostawiam pole do popisu w interpretacji mych słów
Zacytowanie "fachowców" co w Niemczech zęby zeżarli na montażach jest lekkim przegięciem, i dobrze o tym wiesz kolego :)
Zwłaszcza...., zwłaszcza że efekt "ciepłego parapetu" można uzyskać odpowiednio montując i pz i pw i ciągle dbając o to, by okno na dole było zakotwione odpowiednio
Tak się zastanawiam i powoli dochodzę do wniosku że w imię walki o czort wie co, niebawem okna będą montowane na samą pianę lub o zgrozo na szeroką taśmę rozprężną, mocowane na ślinę do styropianowych opasek w warstwie ocieplenia w cenie wielokrotnie przewyższającej teraźniejszą cenę montażu na JB-D
Ale też patrząc z innej strony - w dobie globalnego kryzysu nadprodukcji, po co komu okna na 10 lat? montaż podobnie wytrzymujący 10 lat? Po co to wszytko?
Najlepiej niech klient po 10 latach wyrwie swoje okna i wstawi nowe, na jeszcze lepsze techniki montażu -zapewne za 10 lat będzie obowiązywać zasada "silnej woli" ;)

jareko
04-08-2012, 19:22
...Czyżby mnie coś ominęło, o których konkretnie piszesz zmianach ?Przyjrzyj się dokładnie teraźniejszym zaleceniom, zwłaszcza odległością od naroży i słupków - a to i tak ulegnie zmianie bo teraźniejsze zalecenia nie ustrzegą nas przed wyginaniem ościeżnicy w przypadku bardzo ciężkich skrzydeł - stąd u mnie montuję się od dawna zupełnie inaczej okna ważące ponad 100 kilo
Zobacz że pojawiły się nowe kotwy boczne by zgodnie z zaleceniami ITB przy zawiasie dolnym i po przekątnej dać mocniejsze zakotwienie - można to zrobić inaczej :) ale zrobić trzeba
Szczerze mówiąc, dalej zalecenia są w oderwaniu od cholernie ciężkich okien jakich coraz więcej się zamawia i montuje - ale co tam.... ja gówniane teorie zawsze miałem ;)

A ten "zamek ze styroduru" to obaj wiemy że g... a nie jakikolwiek zamek. Klejenie ościeżnicy do styropianu ma zapobiec przede wszystkim jej ruchom na boki i w górę - ale tu woli się pieprzyć farmazony że dodatkowe uszczelnienie, tylko to wytrwa do czasu gdy klej trzymać będzie
Jakoś nikt nie bierze pod uwagę sił jakie się pojawiają przy nasłonecznieniu okien PVC - ale co tam. Okniarze zmianami w sposobie montażu dają kolejne argumenty zwolennikom okien drewnianych - sami sobie kopią grób - oczywiście to moja subiektywna ocena, bo ja polemizować z klientem który chce mieć taki montaż nie zamierzam - jego kasa i świadomość :) - wiem że swoją usługę wykonam dobrze

jareko
04-08-2012, 20:58
i dalej ciągnąc temat "ciepłego parapetu"
Przyjrzyjcie się dokładnie temu rysunkowi - czym różni cię od "ciepłego parapetu" ?
Tylko tym że jest użyty profil bazowy - tak na marginesie ukazana tu jedne z zaleceń montażowych jakie opracowała firma Schuco dla swoich wyrobów (http://jareko.pl/page18.php)
A teraz wyobraźmy sobie inną sytuację, przeczytajcie a później zamknijcie oczy i wyobraźcie to sobie
zamiast ukazanego tu profila bazowego mamy profil podparapetowy, szerokość ok 30 mm wysokość podobnie 30 mm, podzielony na dwie komory i realnie można do obliczeń przyjąć samo zamknięte powietrze, można pójść jeszcze dalej nie dając wogóle listwy podparapetowej i tylko pozostawić kliny i kotwy a całość opianować dokładnie
I wyobraźcie sobie że mocujecie parapet zewnętrzny w pierwszy rowek profila i cała pod nim przestrzeń wypełniacie pianą - dokładnie pianą. Dla ortodoksów ;) można najpierw przykleić fartuch EPDM do okna i później unieść go wraz z parapetem i podobnie cała przestrzeń pianą wypełnić
a od środka?
Pozostawiamy luz większy niż to wynika ze standardów pomiarowych czyli miejsce na parapet 30 mm + 5 mm na uszczelnienie. Kto nam broni zostawić nie 35 tylko 60 mm ?
Odpowiednio podpieramy parapet wewnętrzny, wsuwamy go raptem 5mm pod ościeżnicę, pianujemy i co?
Widzicie to już ?
Popatrzcie teraz na zdjęcia "ciepłego parapetu" i porównajcie - jak ktoś będzie miał czas i chęć niech sobie obliczy opór cieplny całości - zarówno w jednej jak i drugiej wersji
Dam sobie głowę uciąć że różnica realnie będzie pomijalna
A najważniejsze !!! Okno będzie prawidłowo zabezpieczone przed odkształceniami pod wpływem temperatur, naporu wiatru itp, czynników kotwami, tak jak od dawien dawna zalecają wszyscy producenci okien i Instytuty
Widzicie to i wyobrażacie sobioe dokładnie jak to będzie wyglądać po ?
Chętnie teraz podejmę polemikę z tymi co "ciepły parapet" tak promują i reklamują jako JEDYNIE słuszną metodę ocieplenia i podparcia okna czy balkonu .

finlandia
04-08-2012, 22:11
Zdaje sie że wczoraj nie powinienm był pisać, ale nie mogłem się powstrzymać.
Chcialem tylko poprzeć Jareko (chociaz w wielu miejscach sie nie zgadzamy).
Nie wyobrażam sobie montażu okna na parapecie. Dla mnie okno musi być zamontowane w progu i basta, po pod wpływem warunków atmosferycznych ma prawo się wygiąć. Łatwo jest powiedzieć że nie może, że trzeba reklamować, ale to zwykle teoria.

Test,
śmiejesz się z "ciepłego montażu" za dopłatą. Uważasz że lepiej jest mieć go w standarcie ale za wyższą cenę? (bo chyba nie mówisz, że za te same pieniądze??? )Dla mnie to oczywiste że to jest droższe, a uwierz, że wyskoczenie od razu z taką kwotą na starcie przekreśla ofertę w ponad połowie przypadków. Możesz mówić - do większości ludzi przemawia i tak tylko cena. Dopiero potem można porozmawiać o ewentualnym rozszerzeniu prac.

jareko
05-08-2012, 08:52
....większości ludzi przemawia i tak tylko cena. Dopiero potem można porozmawiać o ewentualnym rozszerzeniu prac.I zastanawiam sie kiedy do dużej części doradzających na FM dotrze fakt, że FM to margines ludzi budujących swoje domy w skali całego kraju. Większość nie ma pojęcia co to ciepły parapet, montaż warstwowy, montaż w ociepleniu itd. Marzenia o lepszym standardzie montażu nie spełnią się gdyż, jak napisał Fin, na samym wstępie jesteśmy na przegranej pozycji. Nawet Ci wyedukowani na FM szukają ceny - taka jest natura ludzka dodatkowo wspierana np. reklamami. Pamiętacie? Dosia - cudowny proszek do prania i skoro taki sam jak inne to po co przepłacać? Każdemu wydaje się że przepłaca
Podjezdża handlowiec, pokazuje piękne zdjęcia, bajeruje skupiając się na cenie i ma ustrzelonego klienta.
Cena kreuje rynek okienny w Polsce - gdyby było inaczej takie firmy jak D.... nigdy nie osiągnęły by skali jaką posiadają

finlandia
05-08-2012, 09:08
I. Pamiętacie? Dosia - cudowny proszek do prania i skoro taki sam jak inne to po co przepłacać? Każdemu wydaje się że przepłaca
Podjezdża handlowiec, pokazuje piękne zdjęcia, bajeruje skupiając się na cenie i ma ustrzelonego klienta.
Cena kreuje rynek okienny w Polsce - gdyby było inaczej takie firmy jak D.... nigdy nie osiągnęły by skali jaką posiadają

To dopiero jest powód do współczucia Inwestorom - pięknie omamieni super gadką a dostają za to produkt oknopodobny.
Ale ok, u mnie też standardowy montaż jest w wersji warstwowej i będę się tym chwalił na prawo i lewo. Dla montażu na kotwy i pianę wymyśliłem nową kategorię: "montaż podstawowy" :D

T12345T
05-08-2012, 10:23
Test,
śmiejesz się z "ciepłego montażu" za dopłatą. Uważasz że lepiej jest mieć go w standarcie ale za wyższą cenę?

Skądże znowu, z nikogo i niczego się nie śmieję. Dla mnie jako ewentualnego nabywcy okien interesujący montaż jest tylko jeden - prawidłowy. Koniec kropka. Jeśli w opinii szeroko pojętej branży okiennej oba rozwiązania o których napisałem są równie poprawne z punktu widzenia obecnego poziomu wiedzy technicznej, to niech tak zostanie. Nie mój las nie moje małpy. Natomiast jeśli o prawidłowości wykonania usługi ma decydować cena, a nie wiedza techniczna, to słusznym wydaje się hasło z przeszłości: "Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględniamy". Według mnie klient powinien od początku wiedzieć jak wygląda montaż poprawny technicznie i ile kosztuje. Potem możemy standard obniżać wraz ceną, aż do akceptowanego przez nabywcę poziomu. Mając na uwadze, że nabywca żądania zmiany standardu w imię lepszej ceny może przesunąć poza granicę prawidłowości technicznej warto to zapisać w umowie. Fin na sprzedaż usługi pod tytułem "montaż okien" trzeba od razu spoglądać pod wieloma kątami, a nie tylko poprawności technicznej. Wydaje mi się, że wielu sprzedawców z własnej woli włazi do dziury, a im bardziej do niej włazi tym bardziej ich nie ma. Jedyne co ich różni w tym przypadku od Kubusia, to fakt, że nigdy nie będą w opinii nabywców tak sympatyczni jak ów miłośnik miodu.

T12345T
05-08-2012, 10:44
Widzisz.... popełniłem kilka montaży na "ciepłym parapecie" Wiem jak trzyma ościeżnicę i wiem że mocniej to ja trzymam dźwignię zmiany biegów zwłaszcza że mam skrzynię automatyczną ;)

Czyli rozumiem, że wykonałeś parę montaży z użyciem ciepłego parapetu i wszystkie okazały się wadliwe. Musiałeś wyrzucić ciepłe parapety, dostarczyć nowe okna w miejsce tych powyginanych, których wcześniej nie sposób było przykręcić? Jeśli tak było, to ja chętnie podjadę pod wskazane przez Ciebie adresy porozmawiam z inwestorami i opiszę w szczegółach co i jak. Moim zdaniem warto, aby inwestorzy poznali również ciemną stronę ciepłego parapetu na podstawie konkretnych przypadków i zdarzeń. Czekam na te adresy i będę się o nie od czasu do czasu na FM upominał. Tylko mnie nie zbywaj, że się inwestorzy nie zgodzili:-):-):-), bo nie uwierzę, że nie chcą opowiedzieć o swoich perypetiach i o tym jak próbowano ich "wydymać" przy użyciu kawałka styropianu. Na tyle to ja już ich znam:-).


W mej ocenie, tak jak napisał Surfi, do pewnej szerokości może zdać egzamin, wymaga też okien dobrej jakości, uczciwie wykonanych choć i nawet najlepsze i prawidłowo dobrane wzmocnienie nie spełni swoich wymagań przy pewnej szerokości - ale co tam, jak wspomniałeś .... [i]Może i dlatego wrażenia masz deczko gówniane.

Jareko, jak można zauważyć ja także nigdy nie użyłem stwierdzenia, że ciepły parapet można stosować zawsze, wszędzie i w każdym przypadku. Wręcz przeciwnie. Prawie w każdym poście łączę możliwość jego stosowania z pewnymi zmianami w konstrukcji okna. Jeśli mnie o niego ktoś pyta w rozmowie podaję szereg warunków pod jakimi według mnie można go zastosować i szereg ograniczeń, które według mnie są zagrożeniem przy jego stosowaniu. Tu się zgadzam w całej pełni, ciepły parapet nie jest rozwiązaniem, które można stosować zawsze i wszędzie bez krytycznej technicznej refleksji. Natomiast podtrzymuję, że zastosowany prawidłowo zda egzamin na piątkę z czym oczywiście można się nie zgadzać:-).

jareko
05-08-2012, 10:55
....Dla mnie jako ewentualnego nabywcy okien interesujący montaż jest tylko jeden - prawidłowy. Koniec kropka............ Jeśli w opinii szeroko pojętej branży okiennej oba rozwiązania o których napisałem są równie poprawne z punktu widzenia obecnego poziomu wiedzy technicznej, to niech tak zostanie. ....Kolego, lubię polemikę z Waćpanem :) i pozwół, że zacytuję dwa zdania, dla mnie bardzo ważne w świetle naszych rozważań
Pierwsze - oczywiście podstawą jest prawidłowy montaż - w tym zgadzamy się i to nie podlega dyskusji.
Tylko tu i nie tylko tu zaczyna się bezpardonowa walka marketingowa promująca rozwiązania nie do konca sprawdzone, rozwiązania które w pewnych, konkrenych sytuacjach, nie mają racji bytu ale... ale mimo to ukazywane jako jedynie poprawne i nie mające alternatywy - a nie jest to prawdą. I Tobie przede wszystkim się dziwię - bwojtek chyba wytknął ci jako pierwszy , pewnego rodzaju rozddowjenie jaźni - z jednej strony niczym nie zamocowane okno od dołu a z drugiej dyskusja o koenicznośći prawidłowego zakotwienia okien na dole
Drugie zdanie - włąsnie dobrze by było by czasem posłuchać tej szeroko rozumianej branży okiennej i co chyba najważniejsze - praktyków czasem stających okoniem wobec rozważań teoretycznych i idealistycznych rysunków mających się nijak do realiów budowania wszędzie, bo nawet w NIemczech jakość wykonania pozostawia wiele do rzyczenia choć nie jest tak źle jak u nas

Ponownie przypomnę zmiany w rozmieszczeniu kotwew JB-D w kilka, dosłownie w kilka lat od wprowadzenia systemu na rynek. Cóż to oznacza? Że życie, dipiero życzie weryfikuje poprawność rozwiązań. Podobnie historia skrzydła Si82 Rondo - zupełnie inny przekrój miało piewrsze, teraz zmienione bo coś tam się działo i możnaby wiele przykładów podawać - a z branży samochodowej to już tego jest na pęczki
Podnosimy moim zdaniem podstawowe wady "ciepłego parapetu" które wyjdą po miesiącach czy latach - i może wtedy powrócimy do rozmowy i teraźniejszychTwoich zachwytów ? To że będą problemy jestem tego na 1000000% pewny a w jakich sytuacjach - już opisałem, po co się powtarzać

autorus
05-08-2012, 16:28
Rozumiem, że "ciepły parapet" nie ma sensu jeśli mamy odczynienia tak jak pisał Jareko z oknami standardowymi lub większymi.
A jak wygląda sprawa z oknami o szerokości 90cm i na dodatek fix. Mam ich 14szt w projekcie.

IVO333
05-08-2012, 19:05
Rozumiem, że "ciepły parapet" nie ma sensu jeśli mamy odczynienia tak jak pisał Jareko z oknami standardowymi lub większymi.
A jak wygląda sprawa z oknami o szerokości 90cm i na dodatek fix. Mam ich 14szt w projekcie.
Zjawisko o którym Jareko pisze w takich fixach nie wystąpi. Musiały by być wielkie, bardzo ciężkie i do tego beznadziejnie wyszklone.

T12345T
05-08-2012, 19:27
Tylko tu i nie tylko tu zaczyna się bezpardonowa walka marketingowa promująca rozwiązania nie do konca sprawdzone, rozwiązania które w pewnych, konkrenych sytuacjach, nie mają racji bytu ale... ale mimo to ukazywane jako jedynie poprawne i nie mające alternatywy - a nie jest to prawdą.

Jareko, nie mówię, że ja nie lubię pospierać się z Tobą, bo lubię, ale w sposób, który proponujesz trudno będzie nam rzeczowo podyskutować. Przecież każde nowe rozwiązanie z dziedziny budownictwa można, a nawet trzeba uznać za „nie do końca sprawdzone” w warunkach poligonowych. Nikt nigdzie na świecie nie jest w stanie przewidzieć i zasymulować wszystkich możliwych oddziaływań z uwzględnieniem zmian ich wartości. Tym bardziej przeprowadzić prób w naturze. Stąd właśnie współczynniki bezpieczeństwa lub ograniczenia w stosowaniu podawane przez producentów. Myślę, że jest błędem Illbrucka, iż w swoich materiałach nie podaje w sposób jasny i zrozumiały oczywistych przesłanek ograniczających możliwość stosowania ich produktu, bo takowe istnieją i częściowo zostały przez Ciebie przedstawione. Gdyby się pojawiły w oficjalnych dokumentach nie byłoby powodu do naszej wymiany zdań. W tej sprawie Illbruck zachowuje się jak rasowy sprzedawca okien, czy czegokolwiek innego:-). Nie mówi o ograniczeniach, bo... no właśnie dlaczego sprzedawcy okien nie mówią nabywcom o ewentualnych zagrożeniach związanych z właściwościami sprzedawanych produktów?


I Tobie przede wszystkim się dziwię - bwojtek chyba wytknął ci jako pierwszy , pewnego rodzaju rozddowjenie jaźni - z jednej strony niczym nie zamocowane okno od dołu a z drugiej dyskusja o koenicznośći prawidłowego zakotwienia okien na dole

Gdybym miał sobie sam postawić diagnozę, to na pewno nie montażowego rozdwojenia jaźni w odniesieniu do sposobu wykonywania połączeń mechanicznych. Jeśli w różnych artykułach odnaleźliście mą rzekomo rozdwojoną jaźń, to proszę zwróćcie również uwagę, że zawsze: Po pierwsze odróżniam od siebie dwa przypadki: montaż w obrysie ściany konstrukcyjnej i montaż poza jej obrysem. Po drugie odróżniam od siebie punkty mocowania mechanicznego, których zadaniem jest niwelowanie oddziaływania sił działających głównie prostopadle do płaszczyzny okna od punktów podparcia (klocki podporowe), które przenoszą na konstrukcję budynku siły działające w jego płaszczyźnie, a pochodzące głównie od ciężaru konstrukcji. W Waszych dyskusjach często niestety takiego rozróżnienia brak, a ten brak może być zasadny jedynie w przypadkach montażu w warstwie ocieplenia gdzie konsola dolna JB-D jest jednocześnie punktem podparcia jak i punktem mocowania. W tej dyskusji na dodatek próbujecie wpleść w to wszystko jeszcze „działanie kotwy jako elementu zapobiegającego skutkom rozszerzalności termicznej kształtownika okiennego”. Oczywiście wiem do czego to ma zmierzać, ale na razie to raczej przeczucia i próby zaradzenia często ostatnio pojawiającemu się problemowi, o którym kiedyś dyskutowałem na tym forum z pchełkiem. Dowodów brak, że zastosowanie kotwy w progu zapobiega dysfunkcjonalnym, a nawet tylko nadmiernym odkształceniom okna pod wpływem różnic temperatur o zmiennej i nieustalonej wartości. Trzecia sprawa to treść instrukcji 421 ITB i podanych w niej zasad rozmieszczania punktów mocowania mechanicznego. Jak sam wiesz rysunek w tej instrukcji jest kopią tego, co wcześniej opublikowano w instrukcji RAL. Z tym jednak zastrzeżeniem, o którym nie wspominasz, że w instrukcji RAL napisano również kiedy i dlaczego można od tych zasad odstąpić, a w instrukcji 421 już tego nie dodano. Chyba wiem dlaczego:-). Lepiej nie wspominać o takich możliwościach, bo to młyn na wodę dla tych, którzy wykorzystają to w złej wierze i w ogóle przestaną kotwić dołem lub górą, „bo wolno”. Nie mniej jeśli kotwa przenosi głównie obciążenia działające prostopadle do płaszczyzny okna bez problemu można określić warunki w których stanie się zbędna na górze lub dole okna. RAL tego nie ukrywa, bo to narzędzie inżynierskie, ITB o tym nie wspomina, bo to w założeniu narzędzie dla... polskich montażystów:-). Nie odbierz tego tylko w niewłaściwy sposób, ale jak spojrzysz na fakty, to trochę tak jest. Większość montażystów nadal nie kotwi dołem albo górą, bo nie wie, że trzeba (421) lub że można, ale tylko po spełnieniu określonych warunków (RAL). Natomiast ci, co kotwią albo wiedzą, nie do końca słusznie próbują z tego zrobić oblig. Czyli jedziemy po polsku, od ściany do ściany, a biedna technika okienna cichuteńko siedzi w środku i płacze ze szczęścia* lub rozpaczy*. To, że pisząc o rozmieszczeniu punktów mocowania mechanicznego trzymam się treści 421/ITB wynika właśnie z tego, że wiem z doświadczenia jak się w Polsce okna sprzedaje i kupuje, jak się planuje i wykonuje montaże. W mojej opinii instrukcja 421 nie podając możliwości odstępstw od zasad rozmieszczania punktów mocowania mechanicznego w większym stopniu uwzględnia nasze chore realia, więc trzymanie się jej treści zwiększa bezpieczeństwo nabywcy w przypadku gdy trafi na okiennych troglodytów, co nie znaczy, że odwołując się do innych źródeł wiedzy technicznej nie można zaprezentować stanowiska bliższego technice okiennej niż polskim realiom montażowym i dominującej jakości produktów mniej więcej z epoki okna łupanego:-).

Z góry proszę forumowiczów o wybaczenie za ten przydługi wywód, z którym oczywiście wolno się zgodzić lub nie. Chętnie poznam inne punkty widzenia na wywołany temat. Montażowy oczywiście. Moją jaźń można już pominąć:-).

* Niewłaściwe skreślić

T12345T
05-08-2012, 19:28
Zjawisko o którym Jareko pisze w takich fixach nie wystąpi. Musiały by być wielkie, bardzo ciężkie i do tego beznadziejnie wyszklone.

Yes, yes, yes:-)

jareko
05-08-2012, 20:25
ja nie wezme udzialu w dalszej dyskusji, poznaje uroki naszej sluzby zdrowia i z lekka przerazony jestem jej kondycja i organizacja

IVO333
05-08-2012, 20:28
Yes, yes, yes:-)

Mała moja refleksja odnośnie jednego z punktów spornych w dyskusji z Jareko a odnoszącego się zarówno do klasycznego podparcia okna na klockach jak i ciepłego parapetu; instrukcje montażu są OK jeśli założymy że dolna belka ościeżnicy ma statykę idealną (czyli nie ulega odkształceniom) przynajmniej w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny okna. Jak jest w praktyce i co się dzieje z ościeżnicą przy szerokich i ciężkich skrzydłach i podparciu klinem kilkanaście cm od naroża wiedzą ci którzy trochę montaży popełnili i stąd sceptycyzm Jareko (mój zresztą też) do niektórych nowinek. Trochę wyobraźni i wiedzy o tym jak się rozkładają siły odkształcające ramę wystarczy.

MMichal
05-08-2012, 22:11
Witam


HOHO ... się porobiło Panowie, cały "problem" a może nie problem bo ja np bardzo lubię czytać Wasze polemiki, tkwi w całkowicie odmiennym podejściu do tematu:
jareko - praktyk, który ufa TYLKO sprawdzonym przez samego siebie rozwiązaniom i
TEST - teoretyk, bardzo "łasy" na wszelkie nowinki, bezkrytycznie podchodzący to wszystkiego co zostało przebadane przez w/w laboratorium u naszych sąsiadów - to oczywiście moja subiektywna ocana
Obaj macie dużo racji w tym co piszecie ale do porozumienia nie dojdziecie nigdy :D oby tylko czytelnicy wyciągali trafne wnioski z Waszych pouczających polemik :)
Ja tam jestem ZA nowościami ale nie wszystkie można i należy wprowadzać ot tak bo np przychodzi na nie moda.

Pozdrawiam

PS co do tej nowości MOWO - to tylko "smutno", że na stronie producenta nie ma nic na ten temat ciekawego.

byry007
06-08-2012, 10:27
Witam odbiegne od sporów toczących się na tym temecie :) musze w tym tygodniu podjąć decyzje odnośnie zamówienia okienn do domu , nie wiem co zrobić jak chce montaż warstwowy czy zamówić okna bez montażu czy z montażem ale dogadać się z montażystami żeby mi zrobili tak jak ja chce ale jak oni nie mają w opcji takiego montażu to nie wiem czy się zgodzą lub zamówić same okna bez montażu i z kolegą je zamontować niby kolega już kilka okien montował ,gwarancja obejmuje 5 lat i nie musi być montowana przez firme tylko musi być w pionie i poziomie . Ale z drugiej strony zeby nie zrobił sobie jeszcze gorzej :(

T12345T
06-08-2012, 10:53
Witam


HOHO ... się porobiło Panowie, cały "problem" a może nie problem bo ja np bardzo lubię czytać Wasze polemiki, tkwi w całkowicie odmiennym podejściu do tematu:
jareko - praktyk, który ufa TYLKO sprawdzonym przez samego siebie rozwiązaniom i
TEST - teoretyk, bardzo "łasy" na wszelkie nowinki, bezkrytycznie podchodzący to wszystkiego co zostało przebadane przez w/w laboratorium u naszych sąsiadów - to oczywiście moja subiektywna ocana

Faktem jest, że jareko na co dzień montuje, a ja na co dzień piszę, szkolę albo wykonuję inne tego typu teoretyczne czynności:-), jak na przykład udział w montażach. To, że własnymi łapkami śrubek nie wkręcam, nie oznacza, że mój udział jest teoretyczny. Jestem tam duchem i ciałem, a przede wszystkim niewyparzoną gębą o czym parę ekip już się przekonało:-). Nie mniej mogę się zgodzić na zaproponowany podział praktyczno - teoretyczny, bo z pewnością rzadziej jestem na budowach niż jareko.

Trochę gorzej będzie ze zgodą na rzekomy brak krytycyzmu wobec badań.

Panowie wydają mi się tu być deczko hipokrytami. Kiedy pewien człowiek próbował na FM pisać o swoim rozwiązaniu technicznym, większość z Was skoczyła mu do gardła właśnie o...."papiery", czyli wyniki badań tego rozwiązania. To nic, że on twierdził, iż je sprawdził na budowie, dla Was bez papierów (chociaż nie były wymogiem) pomysł stał się nieważny. Mało istotne przy tym, że ów człek w swych rozważaniach (teoretycznych) nieco pobłądził. Sądzę, że każdy z Panów powinien się raz opowiedzieć, czy badania produktów, ich analiza i płynące z niej wnioski są ważne dla praktyki, czy nie są.

Po drugie nie wiem co kolega uważa "za nowinki", które ja bezkrytycznie pochwalam li tylko na podstawie badań w Rosenheim. Jak się przyjrzeć mojej "twórczości", to zdecydowana większość informacji:

O ciepłym parapecie pochodzi z budów i ni słowa w nich o badaniach produktu w Rosenheim.
O JB-D począwszy od pierwszego zastosowania tych konsoli w połączeniu z profilem bez wzmocnień stalowych pochodzą z palców budowy i też ni słowa w nich o badaniach z Rosenheim
O MOWO jest na razie na podstawie badań, bo nie było stosowane jeszcze w Polsce, więc trudno o relację z budowy. Taka relacja i wnioski powstaną kiedy tylko to będzie możliwe.

Myślę, że kolega powinien zdawać sobie sprawę, że żądanie, aby zalety i ewentualne wady produktu sprawdzać na budowie jest żądaniem na wyrost i być może nawet żądaniem niebezpiecznym. Trudno bowiem niektóre właściwości materiałów budowlanych badać na budowie ze względu na brak stosownego oprzyrządowania badawczego. Lepsze zatem wsparcie badań laboratoryjnych niż czekanie, aż coś się zawali lub urwie na budowie i wnioskowanie na takiej podstawie o przydatności lub nieprzydatności materiału albo jakości wykonania robót.

Jeśli idzie o porównywanie zawartości instrukcji montażu, to proszę wybaczyć, ale z konieczności muszą to być rozważania teoretyczne, bo niby jak inaczej? W oparciu o praktykę można odnosić się jedynie do zawartych w nich zaleceń, które są efektem badań lub obliczeń. Tak, to się sprawdziło, a to się nie sprawdziło i konieczna jest zmiana podejścia. Jakoś nie zauważyłem na FM postów praktyków, które zmierzałyby do polemiki z treściami i zasadami opisanymi w instrukcjach. Wręcz przeciwnie, widzę raczej postawę, że jak tak w instrukcji napisano, to święte. Dla mnie instrukcja to jedynie wskazówka, a każde ujęte w niej zagadnienie można rozwiązać na wiele sposobów, wystarczy tylko chcieć, pomyśleć i nie bać się wziąć za to odpowiedzialności. Przekonanie montażystów, że jak jest zgodnie z instrukcją to zawsze jest dobrze, to przekonanie błędne. Instrukcje obejmują swym zakresem przypadki najczęściej spotykane. Żadna nie określi wszystkich możliwych przypadków na budowie. Jeśli montujesz HS nie zrobisz tego w oparciu o instrukcję, chyba że ją stworzysz sam. Jak ją będziesz tworzył, to powiedz mi, czy najpierw zamontujesz i poczekasz co się wydarzy, czy też najpierw sprawdzisz pomysł w badaniach i obliczeniach. Jeśli najpierw zbadasz, badania potwierdzą Twoje racje, a ja o tym napiszę, to będę bezkrytyczny, czy też nie będę?

PS. Pomijam fakt, że HS-y i tak się montuje mimo, że instrukcji nie było i nie ma. Czy tak powinno być? Dlaczego nikt się nie upomina o takową?

Pozdrawiam

malux20
06-08-2012, 10:54
wstawisz sam
przy plastyku pamiętaj o dobrym podparciu

bwojtek
06-08-2012, 11:47
To ja mam pytanie dla naszego kochającego papierki kolegi TESTa!
Czy masz "na papierze" deklarację jakiegoś produceta okien, że daje gwarancję na okna zamontowane na "ciepłym parapecie" bez kotwienia dołem? A może masz pisemną deklarację, że to producent parapetu przejmuje obowiązki gwaranta na okna zamontowane niezgodnie z instrukcją ich producenta?

T12345T
06-08-2012, 12:45
To ja mam pytanie dla naszego kochającego papierki kolegi TESTa!

bwojtku ja ich nie kocham, ja z nich korzystam, co i Wam radzę:-).


Czy masz "na papierze" deklarację jakiegoś produceta okien, że daje gwarancję na okna zamontowane na "ciepłym parapecie" bez kotwienia dołem?

Nie mam.


A może masz pisemną deklarację, że to producent parapetu przejmuje obowiązki gwaranta na okna zamontowane niezgodnie z instrukcją ich producenta?

Nie mam

A Ty masz instrukcję producenta okien, w której oprócz zwykłych prostokątów podany jest sposób montażu HST PSK, okien łukowych, trójkątnych, okien z roletami albo sposób montażu parapetów? A jednak ten "skromny" brak jakoś montażystom nie przeszkadza w wykonywaniu takich czynności, tylko ten nieszczęsny ciepły parapet:-). bwojtku jak ktoś uważa, że ciepły parapet to kiepskie rozwiązanie niech go nie stosuje, ale też nich nie mówi o nim, że to na pewno złe rozwiązanie, jeśli go nie stosował albo nie ma twardych dowodów, że po zastosowaniu wydarzyło się coś złego. Mówienie o tym, że jest się przekonanym, że to zło musi się zdarzyć, to po prostu spekulacje nie poparte ani doświadczeniem, ani żadnym przykładem, ani nawet teoretycznym (tfu!!!) obliczeniem.:-). Przynajmniej na razie. Nie pierwszy raz powtarzam, że trzeba do nowości podchodzić ostrożnie i z głową, to jest po prostu rozsądne. Zachęcania do rozwagi nigdy dość, ale czym innym zachęta, a czym innym bezzasadne jeszcze potępienie.

bwojtek
06-08-2012, 12:51
A Ty masz instrukcję producenta okien, w której oprócz zwykłych prostokątów podany jest sposób montażu HST PSK, okien łukowych, trójkątnych, okien z roletami albo sposób montażu parapetów?
Mam. I co z tego wynika?

T12345T
06-08-2012, 13:19
Mam. I co z tego wynika?

Z tego wynika, że można te konstrukcje zamontować zgodnie z zaleceniami producenta:-). Idąc teraz tropem Twoich pytań ów tajemniczy producent powinien udzielać gwarancji jakości na usługi montażowe wykonane zgodnie z tymi zaleceniami. Udziela? Swoją drogą zaintrygowałeś mnie! Czy mogę Ciebie poprosić o przesłanie tej instrukcji, chętnie zarekomenduję ją i producenta na naszej stronie, bo to według mnie wart pokazania przykład dobrej roboty. Tylko nie zachowuj się jak jareko, który widział "okna co to wyskoczyły z zamków", ale adresu jeszcze nie podał. Jeśli faktycznie masz taką instrukcję, to warto ją pokazać!!! A nawet jeśli jej nie pokazywać, to podać choćby markę firmy, która taką instrukcją dysponuje i udostępnia ją sprzedawcom i klientom.

byry007
07-08-2012, 21:55
A jak zamawiac okna w tym tarasowe zamówić z listwami pod parapetowymi ??

darektech
08-08-2012, 05:45
Panowie montażyści jest jakiś problem w montażu warstwowym w starym budownictwie ? będąc wczoraj w sklepie odmówiono mi montażu ze niby montażysta się tego nie podejmie ?

byry007
08-08-2012, 06:32
U mnie to samo dlatego mam okna zamówione bez montażu .

MMichal
08-08-2012, 06:35
Witam


Panowie montażyści jest jakiś problem w montażu warstwowym w starym budownictwie ? będąc wczoraj w sklepie odmówiono mi montażu ze niby montażysta się tego nie podejmie ?

dla dobrego montażysty nie ma, pod warunkiem oczywiście odpowiedniego wynagrodzenia ale nie jest to też "bułka z masłem" tak naprawdę bardzo ciężko stwierdzić co się zastanie po wymontowaniu starej skrzynki więc może strach przed nieznanym ich zniechęcił.

Pozdrawiam

MMichal
08-08-2012, 06:37
Witam


Panowie montażyści jest jakiś problem w montażu warstwowym w starym budownictwie ? będąc wczoraj w sklepie odmówiono mi montażu ze niby montażysta się tego nie podejmie ?


U mnie to samo dlatego mam okna zamówione bez montażu .

.... tak się zastanawiam chyba będzie trzeba uruchomić ekipę montażową dla takich "odrzuconych" klientów :D

Pozdrawiam

byry007
08-08-2012, 11:54
Ja po zamówieniu okien stwierdzam ze warto otworzyć sklep z oknami , te punkty zadnej odpowiedzialności wszystko gwarancja producenta ,nic nie muszą dawać kasy swojej wszystko klijent płaci .

finlandia
08-08-2012, 12:34
Może i tak byśmy chcieli by w sklepie siedział student za minimalną, okna montowali niezależni montazyści a każdą reklamację na telefon załatwiał serwis..
Ale póki co ja widzę inaczej - praktycznie wszystko spada nam na głowę. Koszty dojazdów, oględzin, wymian..

byry007
08-08-2012, 14:04
Myślałem że kazdy punkt z oknami ma jakąś odpowiedzialność za to co sprzedaje ale rzeczywistośc jest inna, ale my mamy forum możemy wszystko skonsultować i troche zaoszczedzić rozczarowań i PLN :)

bwojtek
08-08-2012, 14:26
Ja po zamówieniu okien stwierdzam ze warto otworzyć sklep z oknami , te punkty zadnej odpowiedzialności wszystko gwarancja producenta ,nic nie muszą dawać kasy swojej wszystko klijent płaci .
Jak klient jest baran i daje się strzyc bo nie zna swoich praw to tak później jest. Rzeczywistość od strony prawnej jest zupełnie odmienna.

byry007
08-08-2012, 18:57
bwojtek a jakie mam prawa według ciebie i prawa??

T12345T
08-08-2012, 19:09
bwojtek a jakie mam prawa według ciebie i prawa??

bry007 wiesz co różnych już spotkałem inwestorów, ale Ty wyznaczasz nowe granice, ba nawet je przekraczasz. Po co używać własnej kiepeły jak jest forum, ciekawe co na to forum.

autorus
11-08-2012, 10:24
A tu przymiarki do "ciepłego parapetu" tak to sobie mniej więcej wyobrażam.

http://www.timtur.com.pl/budowa/murowanie/29.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/murowanie/30.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/murowanie/31.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/murowanie/32.jpg

Zastanawiam sie jeszcze o ile wysunąć cegły itp

blokno
14-08-2012, 10:48
A tu przymiarki do "ciepłego parapetu" tak to sobie mniej więcej wyobrażam.
Zastanawiam sie jeszcze o ile wysunąć cegły itp

A ty nie zapłaciłeś za projekt, że tak sam się przymierzasz i zastanawiasz? :cool:

plusfoto
14-08-2012, 10:53
A ty nie zapłaciłeś za projekt, że tak sam się przymierzasz i zastanawiasz? :cool:
A nie wiesz jak to jest? Projekt projektem ale własne przemyślenia bezcenne. Ja mam tak samo:D

zbig11
19-08-2012, 21:46
Witam montażystów.Zdziwiła mnie bardzo wiadomość,że firma Termco illbruck,która cały czas propagowała montaż okien w systemie"i3"zmieniła front i teraz poleca system "MOVO",na który dostała aprobatę Instytutu Budownictwa w Rosenheim.Czy to oznacza wycofanie się z taśm paroszczelnych,paroprzepuszczalnych i systemu konsoli JB-D.?
Teraz okna będą montowane na taśmie rozprężnej w przyklejonej do muru "obramówce"ościerzy.Taki montaż jest dużo prostszy,tylko kto będzie montował obramówkę.(Chyba murarz) Pod znakiem zapytania jest siła takiego montażu na samej gąbce bez kotew,jego odporność na wiatr.
zbig11

autorus
20-08-2012, 05:29
A nie wiesz jak to jest? Projekt projektem ale własne przemyślenia bezcenne. Ja mam tak samo:D

Kolego plusfoto widzę , że jesteśmy pokrewnymi duszami :) Dokładnie tak myślę jak TY :cool:

W projekcie nie da rady wszystkiego zawrzeć, przecież projektant nie zna się na wszystkim. Mozna spokojnie powiedziec, że narysuje to co mu wymyslimy. A mamy prawo do zmian koncepcji.

MMichal
20-08-2012, 05:29
Witam


Witam montażystów.Zdziwiła mnie bardzo wiadomość,że firma Termco illbruck,która cały czas propagowała montaż okien w systemie"i3"zmieniła front i teraz poleca system "MOVO",na który dostała aprobatę Instytutu Budownictwa w Rosenheim.Czy to oznacza wycofanie się z taśm paroszczelnych,paroprzepuszczalnych i systemu konsoli JB-D.?
Teraz okna będą montowane na taśmie rozprężnej w przyklejonej do muru "obramówce"ościerzy.Taki montaż jest dużo prostszy,tylko kto będzie montował obramówkę.(Chyba murarz) Pod znakiem zapytania jest siła takiego montażu na samej gąbce bez kotew,jego odporność na wiatr.
zbig11

MOVO to raczej kolejna alternatywa a nie zmiana frontu, pytania jak to będzie "marketingowo" sprzedawane ? - a tego nie wiadomo.

Pozdrawiam

T12345T
20-08-2012, 09:22
Pod znakiem zapytania jest siła takiego montażu na samej gąbce bez kotew,jego odporność na wiatr.

Nie będę po raz kolejny adwokatem Illbrucka, więc powiem tylko, że odporność na obciążenie wiatrem okna zamontowanego w systemie MOWO była przedmiotem badań ift Rosenheim. Odsyłam kolegę do sprawozdania 11-002670-PB01 a konkretnie do punktów 3.4 i 3.5 gdzie wszystko jest opisane, a nawet narysowane:-). Doceniam fachowców, co to zamiast pytać u źródła, pytają na forach z troską wymalowaną na czole:-).

byry007
22-08-2012, 11:46
Wiatm zamierzam zakupić taśmy do montażu okienn czy te taśmy są dobre
http://allegro.pl/tasma-sws-do-okien-zewnetrzna-70mm-rolka-25m-i2579538292.html
http://allegro.pl/tasma-sws-do-okien-wew-70mm-25m-siatka-5cm-i2579538202.html

MMichal
22-08-2012, 17:17
Witam


Wiatm zamierzam zakupić taśmy do montażu okienn czy te taśmy są dobre
http://allegro.pl/tasma-sws-do-okien-zewnetrzna-70mm-rolka-25m-i2579538292.html
http://allegro.pl/tasma-sws-do-okien-wew-70mm-25m-siatka-5cm-i2579538202.html

TAK

Pozdrawiam

finlandia
22-08-2012, 22:07
Dobre, tylko nie zapomnij, ze do tasm potrzebny jest jeszcze klej ktorym przykleisz je do scian :)

malux20
22-08-2012, 22:16
zamów z siatką podtynkową plus worek kleju do styropianu

byry007
23-08-2012, 12:49
To te taśmy nie mają kleju na filmiku nie widać żebym jeszcze klej dawali , a jaki klej musi być ?a jak będą z siatką to trzeba jeszcze klej ?

R&K
23-08-2012, 14:04
taśmy maja klej do przyklejenia jej do profilu okna
2 strona to siatka natynkowa - trzeba ja do styropianu klejem zaciągnąć

byry007
23-08-2012, 15:18
Dzwoniłem się spytać akurat o taśmę bez siatki i jest też klej z drugiej strony

MMichal
24-08-2012, 05:25
Witam

taśmy maja klej do przyklejenia jej do profilu okna
2 strona to siatka natynkowa - trzeba ja do styropianu klejem zaciągnąć - nie wprowadzaj w błąd, nie o tych taśmach jest mowa.

byry007 - te taśmy które pokazałeś mają taśmę klejącą do przyklejenia do okna i butyl wyklejany do muru. Jeżeli masz ściany z materiału sypkiego np suporeks to koniecznie zakup jeszcze coś do gruntowania - taśma będzie się dużo lepiej trzymać, jeżeli masz materiał stały ceramika czy beton to nie jest to konieczne.

Pozdrawiam

byry007
24-08-2012, 16:16
A jak mam cegłę i zaciągnięte klejem od styropianu to ??

MMichal
24-08-2012, 20:52
Witam


A jak mam cegłę i zaciągnięte klejem od styropianu to ??

też można taśmie takowy klej nie szkodzi, a jak zaciągniesz całość to możesz sobie elewację robić na 2 rok np :)

Pozdrawiam

byry007
26-08-2012, 18:24
Witam czy można by było okno tarasowe podeprzeć na takich stalowych nóżkach jak na zdjeciu ??
http://img818.imageshack.us/img818/1044/stopkap.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/818/stopkap.jpg/)

jak tak to ile takich nóżek dać na 170 cm ??

malux20
26-08-2012, 19:03
robisz tak bo chcesz zaoszczędzić czy nie masz innego pomysłu€?

MMichal
26-08-2012, 19:06
Witam


Witam czy można by było okno tarasowe podeprzeć na takich stalowych nóżkach jak na zdjeciu ??
http://img818.imageshack.us/img818/1044/stopkap.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/818/stopkap.jpg/)

jak tak to ile takich nóżek dać na 170 cm ??

to nie są "nóżki" tylko 2 złączone kątowniki - a czy można, pewnie, że można pytanie ile to wytrzyma ?

Proponuję wydać kilka złotych na systemowe poszerzenie, które sprawdzi się dużo lepiej.

Pozdrawiam

byry007
26-08-2012, 19:37
malux20 Cały czas mam Twoją propozycje pod uwagą ,
MMichal a gdzie takie poszerzenie systemowe mogę dostać??

MMichal
26-08-2012, 21:16
Witam


malux20 Cały czas mam Twoją propozycje pod uwagą ,
MMichal a gdzie takie poszerzenie systemowe mogę dostać??

u producenta Twoich okien, możesz też podmurować przed montażem tarasu.

Pozdrawiam

budowlany szaleniec
30-08-2012, 13:19
Dziś w południe bardzo mi się nudziło, dlatego policzyłem jaki montaż okien byłby dla mnie najbardziej opłacalny.

Założenie 1: 5m2 ściany z otworem okiennym o powierzchni 2,25m2 (okno 1,5 x 1,5 m). Ściana z silikatów + 11 cm styropianu fasada 040. U ściany 0.30 W/m2K. Zakładam wartość liniowego mostka cieplnego psi: dla okna zamontowanego z licem muru = 0,02, dla okna z licem muru z 3 cm styropianu o grubości 11 cm na ościeżnicy = 0,06; dla okna w warstwie ocieplenia na kotwach = 0,01.

Zatem ze wzoru: U ściany + (obwód okna x psi / powierzchnia pozostałej ściany)
0,30 + (6 x 0,2 / 2,75) = 0,74 W/m2 (dla "zwykłego" montażu)
0,3 + (6 x 0,06 / 2,75) = 0,43 W/m2 (z 3 cm styropianu na ościeżnicy)
0,3 + (6 x 0,01 / 2,75) = 0,32 W/m2 (z oknem w warstwie ocieplenia)

Wniosek: Mostek cieplny na ścianie o powierzchni 5m2, której okno stanowi 45% powierzchni, podwyższa U ściany 0,30 do 0,37-0,74

Założenie 2: Projekt domu Z254 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.z500.pl%2Fproj ekt%2FZ254%2CMaly-dom-parterowy-takze-na-waska-dzialke-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym.html). Powierzchnia ścian zewnętrznych to 117,53m2 murów oraz 22,8m2 okien. Łączny obwód okien to 45,6 m. Ściana z silikatów + 11 cm styropianu fasada 040. U ściany 0.30 W/m2K.

ściany domu z oknami zamontowane bez węgarka na ościeżnicy 0,3 + (45,6 x 0,2/ 117,5) = 0,37W/m2K
ściany domu z 3 cm węgarkiem na ościeżnicach 0,3+(45,6 x 0,06/117,5) = 0,32 W/m2K
ściany domu z oknami zamontowanymi na kotwach 0,3 + (45,6 x 0,01/117,5) = 0,30 W/m2K

Przeliczmy ile energii ucieknie przez mury tego domu, w zależności od rodzajów mostków cieplnych przy oknach. Liczone według wzoru:

Ciepło przenikające przez ścianę zewnętrzną = 92,5 x U przegrody (liczone w W/m2K) x powierzchnia (w m2)

straty ciepła dla ścian domu bez węgarków na oknach: 4021 kWh
straty ciepła dla ścian domu z węgarkami ze styropianu na oknach: 3478 kWh
straty ciepła dla ścian domu z oknami w warstwie ocieplenia: 3260 kWh

Wniosek: W wypadku domu Z254 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.z500.pl%2Fproj ekt%2FZ254%2CMaly-dom-parterowy-takze-na-waska-dzialke-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym.html), o powierzchni murów 117,5 m2:
- przy ociepleniu zachodzącemu 3 cm na ościeżnice, zaoszczędzimy około 540 kWh rocznie (w zależności czym grzejemy: 100 - 230 zł rocznie);
- w wersji z montażem w warstwie ocieplenia, zlikwidowanie mostków cieplnych przy oknach, da nam oszczędności rzędu 760kWh rocznie (140 - 330 zł rocznie).
-gdyby ściany tego domu, budowane z myślą o U=0,3, budowane były dla U=0,15, różnice te wynosiłyby odpowiednio 652kWh i 869 kWh.

Pytanie: jaki byłby orientacyjny koszt obu tych montaży dla 54 mb okien, zarówna dla zwykłego styropianu przy ościeżnicy jak i kotew?

R&K
30-08-2012, 13:25
kilkadziesiąt stron temu było co innego B_S liczone i na to zwróć uwagę - przelicz sobie w oknach jakie dać szyby w oknach od południa i zachodu a jakie od północy i wschodu

budowlany szaleniec
30-08-2012, 13:50
kilkadziesiąt stron temu było co innego B_S liczone i na to zwróć uwagę - przelicz sobie w oknach jakie dać szyby w oknach od południa i zachodu a jakie od północy i wschodu Masz na myśli zwykłe 2-szybowe o wysokim g od południa, ciepłe dwuszybowe o niższym g od wschodu i zachodu i trzyszybowe od północy? Źródło (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.drewnozamiastb enzyny.pl%2Fokna-energooszczedne-czy-warto%2F). Czy wyszły wam jakieś inne wyniki? Pytam o montaż na kotwach, bo jeśli dla podanego przypadku kosztowałby powiedzmy dodatkowe 2,5 tys to może się jeszcze opłacać, a jeśli np 5 tys zł, to na pewno nie.

R&K
30-08-2012, 15:15
wlasnie oto mi chodzimi - te wyniki byly tu publikowane

MMichal
30-08-2012, 18:52
Witam


Masz na myśli zwykłe 2-szybowe o wysokim g od południa, ciepłe dwuszybowe o niższym g od wschodu i zachodu i trzyszybowe od północy? Źródło (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.drewnozamiastb enzyny.pl%2Fokna-energooszczedne-czy-warto%2F). Czy wyszły wam jakieś inne wyniki? Pytam o montaż na kotwach, bo jeśli dla podanego przypadku kosztowałby powiedzmy dodatkowe 2,5 tys to może się jeszcze opłacać, a jeśli np 5 tys zł, to na pewno nie.

Mówisz o 54 mb okien - to nie jest dużo, jakiś mało doświetlony projekt :) ale do wyliczeń

Montaż "zwykły" - 54mb x 18 zł - 972 zł - takiego nie polecam

Montaż w licu muru z zastosowaniem taśmy zewnętrznej i wewnętrznej - 54mb x 40 zł - 2160 zł

Montaż poza murem w warstwie ocieplenia z taśmami - 54mb x 95 zł - 5130 zł - ta wartość jest bardzo zmienna i zależna od rodzaju kotwy jakie należy zastosować a to uzależnione od materiałów budowlanych z jakich wykonano ścianę/otwór okienny.

do obliczeń przyjmowałem uśrednione wartości można zrobić te montaże trochę taniej i trochę drożej ale mam nadzieję, że pogląd jakiś jest, natomiast budynek jaki został tutaj przywołany to bardziej domeczek letniskowy wszak to zaledwie 77m2.

Im większy budynek i koszty jego ogrzewania tym bardziej wartościowe stosowanie rozwiązań - energooszczędnych - i mam na myśli wszelakie rozwiązania prowadzące do oszczędności energii.


Pozdrawiam

witek86
30-08-2012, 19:45
77m2 domeczek letniskowy? hmm

bwojtek
30-08-2012, 20:25
Montaż "zwykły" - 54mb x 18 zł
Dla mnie to nie jest montaż ale po prostu psucie rynku. Chyba, że jesteś "najemnikiem" i za tyle montujesz jako podwykonawca dla firm sprzedających okna. Bo prowadząc poważną firmę sprzedającą stolarkę, mającą siedzibę (salon z prawdziwego zdarzenia), pracowników, płacącą podatki, realizującą zobowiązania gwarancyjne, posiadającą samochody, itp. to za taką stawkę nie da się wyżyć. Wg mnie minimalna cena to 25zł netto/mb chociaż sam stosuję wyższą.

witek86
31-08-2012, 09:18
Dla mnie to nie jest montaż ale po prostu psucie rynku. Chyba, że jesteś "najemnikiem" i za tyle montujesz jako podwykonawca dla firm sprzedających okna. Bo prowadząc poważną firmę sprzedającą stolarkę, mającą siedzibę (salon z prawdziwego zdarzenia), pracowników, płacącą podatki, realizującą zobowiązania gwarancyjne, posiadającą samochody, itp. to za taką stawkę nie da się wyżyć. Wg mnie minimalna cena to 25zł netto/mb chociaż sam stosuję wyższą.

Nie chciałem komentować tych 18zł ale naprawdę za tyle to montaż bardzo zwykły musi być piana firmy x 5zł , kotwa z blachy na puszki 7zł modlitwa przy silnych deszczach i wiatrach bezcenna :wave:

finlandia
31-08-2012, 16:05
Nie koniecznie to rozmowa na temat glowny, ale wlasnie jestem po 3 dniach montazy/wymian drzwi zewn, wewn i po podsumowaniu wynagrodzenia wyszlo mi, ze wolalbym 2 dni okien po 18 zl niz 4 dni tego co robilem (a tez uwazam, ze nie byly to byle jakie drzwi i za byle jaka stawke). Ech, nie dziwie sie ze firmy z tej branzy ostatnio znowu czesto koncza swoja dzialalnosc.

MMichal
31-08-2012, 16:26
Witam


Nie chciałem komentować tych 18zł ale naprawdę za tyle to montaż bardzo zwykły musi być piana firmy x 5zł , kotwa z blachy na puszki 7zł modlitwa przy silnych deszczach i wiatrach bezcenna :wave:


Dla mnie to nie jest montaż ale po prostu psucie rynku. Chyba, że jesteś "najemnikiem" i za tyle montujesz jako podwykonawca dla firm sprzedających okna. Bo prowadząc poważną firmę sprzedającą stolarkę, mającą siedzibę (salon z prawdziwego zdarzenia), pracowników, płacącą podatki, realizującą zobowiązania gwarancyjne, posiadającą samochody, itp. to za taką stawkę nie da się wyżyć. Wg mnie minimalna cena to 25zł netto/mb chociaż sam stosuję wyższą.

Panowie te 18 zł to i tak SPORO, jak słyszę, że ekipy montują za 12 zł to jest dopiero osiągnięcie - dojazd do klienta rowerem i to tandemem i materiały z przeceny w markecie ale niestety takie kwiatki też są a klient potem płacze, że 20 zł to drogo i on chyba sobie jednak SAM wstawi te okno albo poprosi Pana Kazika co to się zna na wszystkim.

I faktycznie odbiegliśmy od tematu ale ... można by lekko zmienić postawione w temacie pytanko na:
ZA ILE ZROBIĆ TO DOBRZE? - i będzie OK :)

Pozdrawiam

LA_NA
31-08-2012, 18:19
Ło Matyldo! Nie wytrzymałem, aż się zarejestrowałem :)

Dlaczego 18 zł mbo za - jak to ktoś określił - "zwykły" montaż to mało? Jeśli 2-osobowa ekipa montuje w dzień budowę 20-kilka okien, to się nie opłaca? Ale koszty trzeba mieć, żeby miało brakować :) Pewnie, że jeśli nietypowy montaż, albo z utrudnieniami, to i stawka musi iść do góry, ale za 18 zł mogę montować, zresztą montujemy :) 20 okien O34 ze stawką 18 zł, to na dzień ponad 2000 zł, więc mi pasuje :) Kolegę FINLANDIA też rozumiem, bo zdarza się robić za wyższą stawkę coś, co miało być proste, a okazuje się "schodami" i suma-sumarum po przeliczeniu aż tęskni się za 18 zł :)

Psucie rynku, to "żądanie" 6 - 12 zł mbo (mile widziane u developerów).
Montaż warstwowy w płaszczyźnie muru? 35 zł wystarczy.
...w warstwie docieplenia (standard)? 70 zł wystarczy.

Oczywiście trzeba mieć dostęp do solidnych materiałów za niewygórowaną cenę i niskie ogólne koszty, a jeśli ktoś namnożył sobie niepotrzebnych kosztów, to zawsze będzie "za mało"...

Pozdrawiam :)

MMichal
31-08-2012, 18:46
Witam


Ło Matyldo! Nie wytrzymałem, aż się zarejestrowałem :)

Dlaczego 18 zł mbo za - jak to ktoś określił - "zwykły" montaż to mało? Jeśli 2-osobowa ekipa montuje w dzień budowę 20-kilka okien, to się nie opłaca? Ale koszty trzeba mieć, żeby miało brakować :) Pewnie, że jeśli nietypowy montaż, albo z utrudnieniami, to i stawka musi iść do góry, ale za 18 zł mogę montować, zresztą montujemy :) 20 okien O34 ze stawką 18 zł, to na dzień ponad 2000 zł, więc mi pasuje :) Kolegę FINLANDIA też rozumiem, bo zdarza się robić za wyższą stawkę coś, co miało być proste, a okazuje się "schodami" i suma-sumarum po przeliczeniu aż tęskni się za 18 zł :)

Psucie rynku, to "żądanie" 6 - 12 zł mbo (mile widziane u developerów).
Montaż warstwowy w płaszczyźnie muru? 35 zł wystarczy.
...w warstwie docieplenia (standard)? 70 zł wystarczy.

Oczywiście trzeba mieć dostęp do solidnych materiałów za niewygórowaną cenę i niskie ogólne koszty, a jeśli ktoś namnożył sobie niepotrzebnych kosztów, to zawsze będzie "za mało"...

Pozdrawiam :)

Niby racje a małym ale ... taki "zwykły" powinien być zabroniony/niedopuszczalny w szczególności właśnie u developerów, którzy budują dla innych, jeżeli ktoś chce we własnym domu tak zamontować okna to jego sprawa na moje może i na kit sobie je zamontować.

co do stawek 35 i 70 to tak jak pisałem są oczywiście do uzyskania ale czasami trzeba kasować odpowiednio np 50 i 110 i dlatego je uśredniłem.

I tak przy okazji pozdrawiam Panie Marcinie, i trochę się zdziwiłem, że Pana tutaj nie było wcześniej :)

Pozdrawiam

MMichal
31-08-2012, 19:17
Witam


Na głowę upadliście czy co ? Po jednym montażu na merca chcecie zarobić ?
(oczywiście przenośnia)
Kupowałem okna w salonie MS,montowała ekipa z "mistrzów montażu",koszt montażu wyszedł 22zł/mb brutto,okna wysunięte poza lico ściany ok.3cm.
No cóż,chcieliście to macie :)
Ktoś kiedyś bardzo się obruszył na cierpkie słowa o "mistrzach montażu" ;)

Ja mam tylko 44mb okien i uważam,że dom jest badzo dobrze doświetlony.
Nie każdy buduje pałace i wydaje majątek na okna,mi wystarczy 118m2 ;)

Kwestia doświetlenia do w sumie sprawa gustu itp ale skoro w M4 mamy ok 30 mb to 44 mb przy ponad 2 krotnie większej powierzchni ... hmmmm.

Za te 22 zł wysunęli okna zastosowali taśmy itp itd ?


Pozdrawiam

LA_NA
31-08-2012, 19:26
Witam



Niby racje a małym ale ... taki "zwykły" powinien być zabroniony/niedopuszczalny w szczególności właśnie u developerów, którzy budują dla innych, jeżeli ktoś chce we własnym domu tak zamontować okna to jego sprawa na moje może i na kit sobie je zamontować.

co do stawek 35 i 70 to tak jak pisałem są oczywiście do uzyskania ale czasami trzeba kasować odpowiednio np 50 i 110 i dlatego je uśredniłem.

I tak przy okazji pozdrawiam Panie Marcinie, i trochę się zdziwiłem, że Pana tutaj nie było wcześniej :)

Pozdrawiam


"zwykły" montaż - tak, powinien być zabroniony, bo jest niekompletny, zresztą dawno już tak nie montowaliśmy :) Montaż warstwowy i tylko warstwowy.

Stawki - prawdę mówiąc (pisząc) rzadko kiedy standardowa cennikowa: stawka jest ostateczną. My, jeśli kalkulujemy klientom przed pomiarem, to idą stawki wg cennika, po pomiarze zwykle więcej - nie dlatego, że to okazja do podniesienia stawki, ale dlatego, że klienci coraz bardziej świadomi i sami dopytują się o innowacje albo dodatkowe prace, a sama stolarka też coraz bardziej wymagająca (kto HS-a montuje za 35 zł/mbo??)

Ostatnio w Sosnowcu z Infookno spotkaliśmy się z montazystami na szkoleniu i dywagowaliśmy o montażu warstwowym, ale jakoś nikt nie podjął tematu stawek - a szkoda, może następnym razem w Warszawie i Wrocławiu :)

Oj, nie było mnie tu, bo dotąd czytałem, nie pisałem, choć kilka razy na oknonecie się zdarzyło :)

Również pozdrawiam :)

stary
31-08-2012, 19:27
Ło Matyldo! Nie wytrzymałem, aż się zarejestrowałem :)

Dlaczego 18 zł mbo za - jak to ktoś określił - "zwykły" montaż to mało? Jeśli 2-osobowa ekipa montuje w dzień budowę 20-kilka okien, to się nie opłaca? Ale koszty trzeba mieć, żeby miało brakować :) Pewnie, że jeśli nietypowy montaż, albo z utrudnieniami, to i stawka musi iść do góry, ale za 18 zł mogę montować, zresztą montujemy :) 20 okien O34 ze stawką 18 zł, to na dzień ponad 2000 zł, więc mi pasuje :) Kolegę FINLANDIA też rozumiem, bo zdarza się robić za wyższą stawkę coś, co miało być proste, a okazuje się "schodami" i suma-sumarum po przeliczeniu aż tęskni się za 18 zł :)

Psucie rynku, to "żądanie" 6 - 12 zł mbo (mile widziane u developerów).
Montaż warstwowy w płaszczyźnie muru? 35 zł wystarczy.
...w warstwie docieplenia (standard)? 70 zł wystarczy.

Oczywiście trzeba mieć dostęp do solidnych materiałów za niewygórowaną cenę i niskie ogólne koszty, a jeśli ktoś namnożył sobie niepotrzebnych kosztów, to zawsze będzie "za mało"...

Pozdrawiam :)
Ja tez nie wytrzymałem i odpisuję, i sorki, że nie w głównym temacie?
Odpowiedz Kolego na kilka pytań:
Jakich to okien jesteś w stanie zamontować 20 szt codziennie? 034 ? W ile osób?
Czy codzienna średnia z miesiąca wynosi 20 szt/ 1 dzień? czy masz może jakieś wymiany po 1-2 sztuki w odległości 20 km od firmy?
Ile trwa taki dzień pracy? 8 czy 20 godzin?
Ile kotew czy dybli wkręcasz na takie okno?
Czy przykręcasz kotwy do ościeżnicy?
Na ile kołków montujesz kotwy do muru?
Co to znaczy "niskie ogólnie koszty" ? Wyliczyłem bowiem, że wcale ich nie masz. Skoro 5,8 mb x 20 szt x 18 zł = 2088 zł otrzymane starasz się przedstawić jako czysty zarobek tzn, że te koszty a raczej ich brak masz całkowicie wyjątkowe w branży.
..

Dwa miesiące temu rozmawiałem z człowiekiem wygrywającym masę przetargów, gdzie okna "puszcza" po cenie zakupu a zarabia na montażu płacąc ludziom psie pieniądze za niego. Bez znajomości tematu, pracującym oczywiście na czarno, więc raczej po "niskich kosztach ogólnych".
Wiesz jak uzasadnił te niskie zarobki? Żeby coś zarobić muszą zap.. ć po15-16 godzin/dobę a wtedy są tak z......i, że nie myślą o "głupotach" tylko kładą się spać, żeby jutro znów z......ć od 6 rano. Ciekawa teoria, i odwyk skuteczny przy okazji.:popcorn:
Wyliczył mi średni montaż dla dwuosobowej ekipy na 25 sztuk dziennie okien szkolnych, średni wymiar 2200 x 2200 i bardzo często tzw. krzyżaków po 5-6 skrzydeł, po 6-8 kotew na takie okno. Po co więcej jak piana utrzyma? A zresztą na poprawki nie ja będę jeździł, więc co to mnie obchodzi....
Chciałem się przyjrzeć takiej pracy, jednak nie podał mi żadnego adresu.

LA_NA
31-08-2012, 19:30
Pomyłka w druku,jednak 53,46mb i wyszło 18,61zł/mb montażu.
Tak,za tą kwotę Panowie wysunęli okna max.jak się dało bez kotew,czyli 2,8cm poza lico muru :)
Taśm ani silikonu nie stosowałem,nie mam wełny a wentylacja w domu będzie dobra.
Moja decyzja.

Pewnie, że nie zawsze jest konieczność wysuwania całkowicie okien poza lico muru. Są profile okienne, które wystarczy wysunąć 2-3 cm poza lico, reszta zostaje w płaszczyźnie muru - efekt właściwie ten sam, co w warstwie ocieplenia...
A w tym przypadku o jakie okna chodzi? Wpakowałem się tu bez zagłębiania się w historię tematu tutejszego :)

jareko
31-08-2012, 19:36
Zostawmy ceny, każdy kalkuluje swoją pracę jak uważa i jeśli tylko potrafi zrobić dobrze w stawce - dla mnie także zaniżonej - jego sprawa.
Może nie ma kosztów ZUS bo nie zatrudnia a może zatrudnia tych co mają KRUS ? Może zamiast lasera używa szlaufwagi lub wogóle nie pozycjonuje okien w ramach jednej elewacji czy pokoju ?

Najważniejsza sprawa - nie grzebać komuś w portfelu czy stanie konta

Natomiast inną sprawą jest wyliczenie faktycznych kosztów montażu w stanie surowym - wysunięcie bez zrobienia opaski to dla ekipy dodatkowy zysk na mniejszym zużyciu piany - więc to żaden argument na podniesienie kosztów takiego montażu - u mnie jest w tej samej cenie jak montaż tzw. tradycyjny ;)
Zrzeszenie zbiera informacje o kosztach i w zależności od rejonu kraju są one różne - i nie ma co się dziwić bo też i życie różnie kosztuje. Temat rzeka - tym bardziej nie ma sensu wdawać się w dyskusję o stawkach.
Ja podobnie jak bwojtek uważam ze 25 za surówkę to mało (no chyba że to inwestycja minimum 500 mb :) ) , bardzo mało, realnie dla wielu rejonów kraju niższa od tej stawki kwota nie zagwarantuje przeżycia i rozwoju firmie - bo tak naprawdę to nie tylko materiał, to ZUS, paliwo, wymiana choćby poziomic, elektronarzędzi, osprzęt i.... zresztą ci co to robią zawodowo wiedzą co mam na myśli

Już po szpitalu, już zaczynam częściej mówić ale to dopiero początek drogi przez mękę do pełni zdrowia. ale już jestem, żyję i po wkurzam Was z lekka

jareko
31-08-2012, 19:40
Pewnie, że nie zawsze jest konieczność wysuwania całkowicie okien poza lico muruoczywista oczywistość - nikt nikogo nie zmusi do takiego montazu

Są profile okienne, które wystarczy wysunąć 2-3 cm poza lico, reszta zostaje w płaszczyźnie muru - efekt właściwie ten sam, co w warstwie ocieplenia...bla ble ble bla bla co za głupotę kolega walnął - co ma okno do jego spozycjonowania w murze i wartości współczynnika strat liniowych na styku ościeżnica - mur?
Może kolega na początku swej obecności na FM wyjaśni to zagadnienie bo nie kumam ;)

Uwaga - wróciłem, więc bzdur tu nie wypisywać ;)

jareko
31-08-2012, 19:45
ty już mnie kiedyś wkurzyłeś i dobrze :) przynajmniej wesoło tu było - bo przez ostatni miesiąc to jakiś marazm i wodolejstwo ;) się szerzyło
Oj ten miesiąc dał mi do wiwatu pod każdym względem

LA_NA
31-08-2012, 19:46
Ja tez nie wytrzymałem i odpisuję, i sorki, że nie w głównym temacie?
Odpowiedz Kolego na kilka pytań:
Jakich to okien jesteś w stanie zamontować 20 szt codziennie? 034 ? W ile osób?
Czy codzienna średnia z miesiąca wynosi 20 szt/ 1 dzień? czy masz może jakieś wymiany po 1-2 sztuki w odległości 20 km od firmy?
Ile trwa taki dzień pracy? 8 czy 20 godzin?
Ile kotew czy dybli wkręcasz na takie okno?
Czy przykręcasz kotwy do ościeżnicy?
Na ile kołków montujesz kotwy do muru?
Co to znaczy "niskie ogólnie koszty" ? Wyliczyłem bowiem, że wcale ich nie masz. Skoro 5,8 mb x 20 szt x 18 zł = 2088 zł otrzymane starasz się przedstawić jako czysty zarobek tzn, że te koszty a raczej ich brak masz całkowicie wyjątkowe w branży.
..


Odpowiadam:

Rzadko kiedy zdarza się montować takie same okna przez cały dzień, zwykle różne, to normalne chyba, ale 20 okien 034 w dziurach na budowie w 8-9 godzin to nie wyczyn żaden...
Średnia z miesiąca? Co miesiąc inna :)
Tak - bywa, że trzeba 1-2 okna zamontować nawet i 100 km dalej. ale wtedy nie za 18 zł/mbo przecie... albo 18, tylko za dojazd trzeba doliczyć...
Szanuję się i pracowników też, więc raczej 10 godzin nie przekraczam - bywa że dłużej, szczególnie na wyjeździe, ale jak się lubi to co się robi, to nie boli...
Nie używam kotew (blach), chyba że SAAW System - coraz częściej. Używamy wkrętów WHO, albo konsol do "wiszących" okien...
Pozostałe też zgodnie ze sztuką.
Nie pisałem, że 2000 to czysty zysk, ale odejmując koszty, wystarczy.
Koszty można zmniejszyć prawidłowo mierząc i używając wydajnych, ale nie najdroższych materiałów. Nie chcę robić reklamy dostawcom, bo nie tu miejsce na to.
Ale skoro na "niskich" stawkach jadę od 1990r. i mam się dobrze, to przecież nie będę narzekać :)
Poza tym nie samym montażem człowiek żyje, okna też sprzedaje - nie za darmo przecie :)

jareko
31-08-2012, 19:49
Staruszku - ty w takich rozmowach jesteś lepszy - podyskutuj
Ja już opinię swoją mam - a Twój kumpel... takie są realia Inwestycji - za...ć od świtu do nocy by nie było czasu na głuppoty ;)

LA_NA
31-08-2012, 19:53
oczywista oczywistość - nikt nikogo nie zmusi do takiego montazu
bla ble ble bla bla co za głupotę kolega walnął - co ma okno do jego spozycjonowania w murze i wartości współczynnika strat liniowych na styku ościeżnica - mur?
Może kolega na początku swej obecności na FM wyjaśni to zagadnienie bo nie kumam ;)

Uwaga - wróciłem, więc bzdur tu nie wypisywać ;)

Witaj Jarku po kilku miechach :)

Śmigasz na Schueco, więc wiesz, że zimna izoterma od zewnętrznej strony w SI82 sięga wgłąb profila jedynie na 2 cm, a wzmocnienie stalowe jest od wewnętrznej strony, więc na SAAW Systemie można wysunąć nawet o 45 mm. Przecież w montażu w warstwie ocieplenia o to chodzi, żeby oddalić zimne izotermy przede wszystkim od zewnętrznego narożnika wnęki okiennej? Wtedy masz równomierny rozkład temperatur w ościeżu, a ich rozpiętość to tylko kilka stopni C, w zależności oczywiście od tego, z czego mur i jak ocieplony...

Co było z Tobą, że Cię nie było?

Zdrówka!

MMichal
31-08-2012, 20:02
Witam


heheh jareko wrócił - będzie się działo :)

Arturo72 skoro jednak Twoje wyliczenia się zmieniły i oscylują w okolicy 18 zł to dokładnie wpisały się w podane wcześniej - "zwykły" montaż tyle kosztuje ot co.
Po drugie dobrej prasy nie robisz swojej ekipie montażowej z listy Mistrzów skoro zamontowali u Ciebie okna tylko w 2/3 poprawnie - zgodnie z tym co można wyczytać i usłyszeć w trakcie szkoleń organizowanych przez ZMS.
Po trzecie skoro Twoim zdaniem dobra wentylacja rozwiązuje problem montażowe to szczęścia życzę.

I faktycznie rozmowa o stawkach się niepotrzebnie rozdymała, każdy kasuje ile może z uwzględnieniem różnych czynników.

Stawki podałem jedynie orientacyjnie, bardziej dla inwestorów aby nie wymagali cudów za 20 zł

Pozdrawiam

jareko
31-08-2012, 20:35
...na SAAW Systemie można wysuną...
noooo nie dziwię się że stawkę można mieć i 5 zł/mb ;) i zamontować 100 O34 w ciągu dniówki 8 godzinnej - gwarancję dajesz do czasu zakończenia montażu czy na dłużej ;)
A co do reszty..... echhh... proponowałbym jednak się lekko doszkolić - sorki kolego po fachu
http://jareko.pl/poradnik-montazysty/montaze-w-warstwie-ocieplenia/
przyjrzyj się dokładnie przebiegom w obu rysunkach
A jeśli masz taki program to pobaw się i już nigdy nie napiszesz takiego tekstu, wczytaj się jakiego babola napisałeś - cytuję Twoje słowa :

"...... Są profile okienne, które wystarczy wysunąć 2-3 cm poza lico, reszta zostaje w płaszczyźnie muru - efekt właściwie ten sam, co w warstwie ocieplenia...."

TOTALNA BZDURA !!!Czasem warto nic nie napisać niż dyskredytować Tytuł jaki posiadasz

jareko
31-08-2012, 20:40
A proszę bardzo Arturo - popieram Twoje zdanie w zakresie wentylacji :) - nie pamiętam jakie błędy montażowe były u ciebie ale chyba brak montażu warstwowego został za takowy uznany - czy tak?
Jeśli tak to.... śpij spokojnie - lepiej nie mieć niż mieć gdy ekipa nie wie o czym do niej mówisz :)

MMichal
31-08-2012, 21:58
Witam


Wg niektórych są to stawki,do których muszą dopłacać,czyli nie nadają się na biznesmenów lub Oni to po prostu ci..y lub bazują na "strzyżeniu owieczek" i chcą mesia z jednego montażu (przenośnia) ;)

ja nie widzę aby ktoś się oburzał za takie stawki, że niby za niskie



O tym już wspominałem i spowodowało to oburzenie się założycieli "mistrzów montażu" :)
Z montażu na taśmach zrezygnowałem ja sam ale prawda jest taka,że podjąłem z ekipą montażową temat taśm i pływali bardzo w tym temacie.
Sądzę,że ja więcej wiedziałem niż oni ;)

więc kolejny raz "doceniasz" ich fachowość ja się dziwię, że z pozwoliłeś takim specjalistom sobie okna montować




A dziękuję,nie omieszkam przedstawić rezultatu po czasie :)

poczekamy zobaczymy :)

Pozdrawiam

MMichal
31-08-2012, 22:02
Witam

A proszę bardzo Arturo - popieram Twoje zdanie w zakresie wentylacji :) - nie pamiętam jakie błędy montażowe były u ciebie ale chyba brak montażu warstwowego został za takowy uznany - czy tak?
Jeśli tak to.... śpij spokojnie - lepiej nie mieć niż mieć gdy ekipa nie wie o czym do niej mówisz :)

tak tak zdanie jareko na temat taśm znamy są beeee i zbyteczne a jak już to jedyne słuszne z firmy I... :)


Pozdrawiam

LA_NA
31-08-2012, 22:03
noooo nie dziwię się że stawkę można mieć i 5 zł/mb ;) i zamontować 100 O34 w ciągu dniówki 8 godzinnej - gwarancję dajesz do czasu zakończenia montażu czy na dłużej ;)
A co do reszty..... echhh... proponowałbym jednak się lekko doszkolić - sorki kolego po fachu
http://jareko.pl/poradnik-montazysty/montaze-w-warstwie-ocieplenia/
przyjrzyj się dokładnie przebiegom w obu rysunkach
A jeśli masz taki program to pobaw się i już nigdy nie napiszesz takiego tekstu, wczytaj się jakiego babola napisałeś - cytuję Twoje słowa :

"...... Są profile okienne, które wystarczy wysunąć 2-3 cm poza lico, reszta zostaje w płaszczyźnie muru - efekt właściwie ten sam, co w warstwie ocieplenia...."

TOTALNA BZDURA !!!Czasem warto nic nie napisać niż dyskredytować Tytuł jaki posiadasz


Czytaj ze zrozumieniem, a nie lej kumpla, który Ci klientów z Wawy podsyła...

Napisałem, że właściwe to to samo, tj "właściwie" czytaj "prawie to samo".

Wiem dobrze, że montaż całkowicie w warstwie ocieplenia to idealny montaż, ale podobne efekty można uzyskać wysuwając je tylko częściowo poza lico muru - a ile, to zależy właśnie od profilu okiennego.
Sam na swojej stronie piszesz "w przypadku montażu w warstwie ocieplenia chłód omija miejsce styku okna z murem i nie oziębia nam ściany konstrukcyjnej" - co widać na drugim i na trzecim rysunku, do których odsyłasz. I chodzi właśnie o to, żeby wyciągnąć zimną izotermę ramy do warstwy ocieplenia. To błąd, czy co? Pisałem o tym w Profiokno, a z palca tego nie wyssałem.
Nie każdego klienta stać na montaż na konsolach, a nawet w "drewnianym opierzeniu", więc chociaż wysunąć okno zawsze lepiej, niż zostawić je całe w murze, a przy tym samym nakładzie kosztów.

Co do gwarancji na montaż - jeśli montuję więcej okien w 8 godzin, to znaczy że gorzej? Popytaj moich klientów, którzy wpisali się na stronach ZMS...

Nie depcz Panie po ludziach tylko dlatego, że mają inne zdanie, albo zdaje się Tobie, że mają inne...

3maj się!

Popatrz, jak przebiegają izotermy przez SI82,a jak np. przez Geneo

jareko
31-08-2012, 22:09
Kolego MM, po co te przytyki? ;)
Przynajmniej nie wciskam wyrobów, które sam dystrybuuję i dzięki nim zarabiam dodatkowo, a że po d wieloma względami I jest lepsze od S czy innych doceni ten kto będzie miał możliwość porównania - choćby jak trzyma sie butyl podłoża
Dla mnie wyjątkową manipulacją jest stawiać po jednej stronie ewidentnie spieprzony montaż z jednej strony i wmawiać ludziom że tak samo spieprzony montaż gdyby miał taśmy paroszczelne stałby się montażem prawidłowym

MMichal
31-08-2012, 22:11
Witam

do może dołączę fotki i zapytam jak się to ma do wentylacji ? :)

134210134211134212134213

Pozdrawiam

LA_NA
31-08-2012, 22:17
Witam

do może dołączę fotki i zapytam jak się to ma do wentylacji ? :)

134205134206134207134208

Pozdrawiam

Ups! - to z tej bajki, gdzie ktoś posłuchał pani z bloku, która mówi, że parapety niedawno wymieniali, jak ocieplali blok, więc nowych nie chce do nowych okien, a w odpowiedzi usłyszała "Dobzie, plose pani, wyklepiemy i przykręcimy, i silikon damy"?;)

jareko
31-08-2012, 22:19
...Popytaj moich klientów, którzy wpisali się na stronach ZMS...Zostawmy już tą polemikę. Mistrz montażu z niecałym rokiem stażu ? Sam dobrze wiesz, że dupa z niego a nie mistrz - niestety mam coraz więcej zastrzeżeń do słusznej inicjatywy. Nadawanie tytułu tylko dlatego że udało się komuś zamontować okno w warstwie ocieplenia jest lekkim nadużyciem - ale i tak dobrze, że wogóle w jakiś sposób weryfikuje się montażystów
Ja bym niejednemu rocznemu montażyście który ten tytuł dostał dał okno do wyregulowania :) całkowicie rozregulowane lub źle przeszklone - ciekawe ile czasu by się męczył - Staruszek mógłby tu opowiedzieć o szkoleniach jakie Adams i Aluplast organizuje dla montażystów i jacy tam "mistrzowie" przyjeżdżają

Przyjrzyj się jeszcze raz izotermom i zakończmy polemikę - wysunięcie i montaż w warstwie ocieplenia to nie TAKIE SAME EFEKTY co chcesz zasugerować swoją wypowiedzią

Plusfoto - służba działa, fakt, przeżyłem i mam nadzieję, że dalsza moja z nią styczność też zakończy się szczęśliwie, bo to nie koniec - niestety

finlandia
31-08-2012, 22:23
Oj Langer, przesadziłeś.
Owszem, trafiają się takie dni, że faktycznie da się wrzucić 20 szt. okien, ale to wyjątki. Zdarzyło mi się kiedyś zapłacić chłopakom blisko 3 tys. za duży dzień pracy, ale to tak dawno, że chyba nie prawda, bo od kilku lat stawki realnie spadają i coś takiego to przeszłość.

MMichal
31-08-2012, 22:25
Witam


Kolego MM, po co te przytyki? ;)
Przynajmniej nie wciskam wyrobów, które sam dystrybuuję i dzięki nim zarabiam dodatkowo, a że po d wieloma względami I jest lepsze od S czy innych doceni ten kto będzie miał możliwość porównania - choćby jak trzyma sie butyl podłoża
Dla mnie wyjątkową manipulacją jest stawiać po jednej stronie ewidentnie spieprzony montaż z jednej strony i wmawiać ludziom że tak samo spieprzony montaż gdyby miał taśmy paroszczelne stałby się montażem prawidłowym

co do przytyczki drobnej to może wina pory :) jeśli uraziłem wybacz

Po drugie w pierwszym moim poście na forum napisałem czym się zajmuję więc nie mam sobie nic do zarzucenia - w sumie to KTO ma się wypowiadać w temacie ? kucharz ? fryzjer ?bo ich wypowiedzi będą "neutralne"

NIKT z montażystów z którymi rozmawiam nie usłyszał ode mnie, że S lepsze od I czy od V czy jeszcze inaczej, zawsze mowa jest o zasadności stosowania a nie o tym którego producenta się poleca. Prawda taka, że rynek montażowy jest tak duży, że miejsca jest dla 10 takich S czy I.

I na moje manipulacją jest mowa o tym, że wentylacja załatwia temat montażu warstwowego.

Pozdrawiam

jareko
31-08-2012, 22:27
...do może dołączę fotki i zapytam jak się to ma do wentylacji ? :)...Jak to jak się ma ? jest przez szpary zagwarantowana :) i nawiewniki nie sa potrzebne - spójrz na to inaczej - ile kasy zaoszczędzone na nawiewnikach ;)
A na serio - czy nie widzisz, że na udowodnienie swojej tezy, iż tylko montaż warstwowy jest jedynie słusznym, zamieszczasz zdjęcia z ewidentnych błędów montażowych
Ciekawe jaka była stawka montażystów ? 10? a może 18 zeta ? ;)
W sumie nie ma co się dziwić, bo dobre okna, prawidłowo zamontowane, 10, 20 a nawet 40 lat temu nie wymagają wymiany bo nic się z nimi nie dzieje
Cholera, zgubiłem artykuł z niemieckiego pisma gdzie podsumowano stan okna i wnęki okiennej w zamontowanym w 1963 roku oknie PVC na profilu Kommerlinga - zdziwiłbyś się co tam spece od montażu i okien napisali i jak wychwalali technikę sprzed lat
Przypomnę jeszcze jako ciekawostkę że w tamtych czasach wzmocnieniem profila była kantówka drewniana a nie stal

Wentylacja załatwia jeden, najważniejszy i ciągle niedoceniany - chyba przez niską świadomość zjawisk jakie towarzyszą posiadaniu szczelnych okien w domu - wymianę powietrza i wogóle funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej od jesieni do wiosny. Wentylacja zabezpiecza przed występowaniem ekstremalnych zjawisk w obrębie styku okno - mur - gdzie jakikolwiek błąd montażowy może odbić się czkawką a przede wszystkim udowodnić tezę, że trzeba kroić klientów za montaż warstwowy bo tylko taki jestjedynie prawdziwy i prawidłowy - a nie jest to prawda.

MMichal
31-08-2012, 22:31
Witam


Tzn ? Czy w tym domu była poprawna wentylacja czy jedynie naturalna ?

hmmmm a to już dziwne pytanie, rozumiem, że Twoim zdaniem "naturalna" to znaczy zła ?

Tak była naturalna grawitacyjna, sprawdzana rok w rok przez Pana Kominiarza - działająca, bez zaślepionych kominów itd
Fotki obrazują stronę zewnętrzną połączenia i twierdzę, że gdyby zastosowano tutaj taśmy nie wystąpiłby problem wlewającej się pod oknem wody do mieszkania. Poprawka została wykonana tak dobrze jak na to pozwoliły zastane warunki.

A moje pytanie miałeś odczytać jako: jak wentylacja ma się do takich przypadków ?

Pozdrawiam

LA_NA
31-08-2012, 22:38
Mistrz montażu z niecałym rokiem stażu

Jarek, chyba nie oceniasz fachowców po stażu w ZMS? :) Trafiają tam ludzie z mniejszym i większym doświadczeniem - zgadzam się, niektórzy przypadkowo "przeszli".

Kończąc "polemikę" - jeszcze raz: Montaż w warstwie ocieplenia TO NIE TO SAMO, co wysunięcie nieco ramy do ocieplenia. Ale na "Twoich" izotermach widzę dużo większą różnicę między 1 a 2, niż między 2 a 3. I tak jest w rzeczywistości. Więc jeśli nie można 3, to chociaż 2, aby nie 1 :)

O "montażystach" mam pojęcie, wystarczy dać ogłoszenie w dziale "dam pracę" i dać okno do zamontowania :) nie mówiąc już o regulacjach :)

jareko
31-08-2012, 22:42
a ja twierdzę, że gdyby zamontowano parapety jak choćby http://jareko.pl/poradnik-montazysty/parapety-zewnetrzne/ nie miałbyś powodów udowadniać że taśma i tylko taśma zagwarantuje prawidłowy montaż
Mało tego - dobrze zrobiona obróbka połączenia styku parapetu z oknem "do czoła" także gwarantuję szczelność i ciepło połączenia przez dziesięciolecia
MM ciągle popełniasz błąd - wielu klientów marzy o prawidłowo wykonanym montażu w sposób "tradycyjny". Do nich nasze tu dywagacje wogóle nie docierają. Zostaw klientów wyedukowanych na FM - to znikomy % inwestycji w skali kraju, uwierz, mi, wielu patrzy na cenę
Biorąc pod uwagę rozważania teoretyczne masz rację - folie, taśmy - to powinno być, powinno co nie oznacza że MUSI
Czy teraz w końcu się rozumiemy ?

jareko
31-08-2012, 22:47
...Kończąc "polemikę" - jeszcze raz: Montaż w warstwie ocieplenia TO NIE TO SAMO, co wysunięcie nieco ramy do ocieplenia. Ale na "Twoich" izotermach widzę dużo większą różnicę między 1 a 2, niż między 2 a 3. I tak jest w rzeczywistości. Więc jeśli nie można 3, to chociaż 2, aby nie 1 :)...i o takie sprostowanie mi chodziło :)
Tak na marginesie 1 jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem montażu i ... i już lepiej niech prawidłowo zrobią 1 nić mają ociepleniem spierniczyć 2 - gdybyś wiedział jakie cuda potrafią zrobić - zamiast lepiej jest o wiele gorzej niż w przypadku poz.1
Jeden z FM zadał kiedyś tu pytanie jak ocieplić przy wysunięciu, podcinanie, wycinanie itp - odpowiedziałem mu, ze zamiast teoretyzować i rysować ładne linie proste nich popodcina, przyłoży i wtedy zrozumie że jest tak naprawdę jeden jedyny sposób wykończenia ocieplenia przy oknie

LA_NA
31-08-2012, 22:48
Owszem, trafiają się takie dni, że faktycznie da się wrzucić 20 szt. okien

Oj, przecie nie pisałem, że codziennie montuję po 20 okien, zdarza się po prostu. Dzisiaj było 16szt - 850 x 850 w 4 godziny:bash:

U nas stawki nie spadają.... Wrocław, brrrrrr :)

MMichal
31-08-2012, 22:53
Witam

jareko zgadza się co to zasad, zgadza się co do montażu parapetu do czoła - i tutaj drobiazg na poparcie słów

134223134224

ja wychodzę z odrobinę innego położenia TY jesteś ekspert i wiesz jak zrobić montaż, natomiast 95% montażystów popełnia błędy i zastosowanie taśm właśnie może te błędy delikatnie zniwelować np brak dokładnego dopianowania.

A co do marzeń to lepiej niech nie są takie przyziemne wszak te sprawy można załatwić w sposób prosty łatwy ale może odrobinę droższy :)

Pozdrawiam

MMichal
31-08-2012, 22:59
Witam


To potwierdza słowa jareko,ja mam w swoim M plastiki od 15 lat firmy Norma2000,wentylacja grawitacyjna i żadne wody czy wilgocie nie dostają się do środka.
Oczywiście montaż odbywał się w ścianie,bez taśm :)

chodzi i zasady, to że w autach montuje się poduszki nie świadczy o tym, że bez auto nie będzie sprawne.
a przytaczanie przykładów Ty na NIE ja na TAK nie ma najmniejszego sensu

Pozdrawiam

LA_NA
31-08-2012, 22:59
Tak na marginesie 1 jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem montażu

No niestety. Jeżdżę trochę po Polsce i - jak my wszyscy chyba, widzę same pożółkłe i wyschnięte pianki wokół okien na budowach, masakra... Później reklamacje, bo nieszczelne :)
A takie cuda jeszcze się napatrzę, póki słyszę "Panie, tam biorą za montaż tylko łosiemnaście" :)

jareko
31-08-2012, 23:09
...134223134224...Echhhh... i co ja mam Ci powiedzieć ?Jeśli nie będzie tam piany pod całym parapetem to.... to będzie dzwonił klientom jak na poranną mszę, jak zawieje silny wiatr to pofrunie toto w siną dal

Jak już prezentujesz jakieś fotki weź pod uwagę, że zaglądają tu ludzie nie mający z budowaniem nic wspólnego - chcą mieć tylko dobrze wybudowany swój dom który kosztuje ich często krwawicę na najbliższe dziesięciolecia

witek86
31-08-2012, 23:16
ostatnio widzę poprawę i już klienci nie szukają okazji cenowych na oknach ale sami szukają co i jak zrobić co wybrać aby nie przepłacać ale też aby nie było to na sztukę

MMichal
01-09-2012, 06:34
Witam


Echhhh... i co ja mam Ci powiedzieć ?Jeśli nie będzie tam piany pod całym parapetem to.... to będzie dzwonił klientom jak na poranną mszę, jak zawieje silny wiatr to pofrunie toto w siną dal

Jak już prezentujesz jakieś fotki weź pod uwagę, że zaglądają tu ludzie nie mający z budowaniem nic wspólnego - chcą mieć tylko dobrze wybudowany swój dom który kosztuje ich często krwawicę na najbliższe dziesięciolecia

oczywiście, że tak musi być

134226

a co do ostatniej uwagi staram się jak mogę aby moje wypowiedzi były jasne dla laików a jeżeli ktoś chce o coś dopytać to robi to np na PW.

Pozdrawiam

surfi
01-09-2012, 20:54
ja wychodzę z odrobinę innego położenia TY jesteś ekspert i wiesz jak zrobić montaż, natomiast 95% montażystów popełnia błędy i zastosowanie taśm właśnie może te błędy delikatnie zniwelować np brak dokładnego dopianowania.

Ktoś kto po latach nie nauczył się aplikowac piany - nagle stanie się mistrzem w wyklejaniu taśm i folii, tak ?
Ale ściema się tu zaczyna szerzyć, dżizes...

witek86
02-09-2012, 08:00
jak z facebookiem nasza klasa itp nie masz konta to nie istniejsze:offtopic:

MMichal
02-09-2012, 08:54
Witam


Ktoś kto po latach nie nauczył się aplikowac piany - nagle stanie się mistrzem w wyklejaniu taśm i folii, tak ?
Ale ściema się tu zaczyna szerzyć, dżizes...

po pierwsze to nie za bardzo wiem co Twój post ma wspólnego z tematem,
po drugie wszyscy powinniśmy się szkolić i doskonalić więc ja nie widzę nic złego w tym, że nasza wiedza z czasem się dewaluuje i trzeba ją uzupełniać. Człowiek uczy się ponoć całe życie i głupi umiera.
Rozumiem, że Twoim zdaniem montażysta powinien się urodzić z wszechstronną wiedzą w temacie tak ? skoro twierdzisz, że po iluś tam latach się nie nauczy stosować nowych/innych rozwiązań to ..., więcej szacunku i wiary w ludzi.

Pozdrawiam

witek86
02-09-2012, 18:06
Pamiętam jak wrocławscy montażyści na jakimś ze spotkań opowiadali o montażu na spaxach .
Człowiek nie znał to się bał i myślał na co sobie mieszać w głowach jak jest dobrze!
A teraz :)

surfi
02-09-2012, 19:05
MMichal. Twierdzenie "95% montażystów popełnia błędy i zastosowanie taśm właśnie może te błędy delikatnie zniwelować np brak dokładnego dopianowania..." jest niedorzeczne.
Kolego, człowiek który nie potrafi wypianować szczeliny, TYM BARDZIEJ nie zaaplikuje prawidłowo taśm i folii.

jareko
02-09-2012, 19:16
....natomiast 95% montażystów popełnia błędy i zastosowanie taśm właśnie może te błędy delikatnie zniwelować np brak dokładnego dopianowania...
Nie dziwię się w takim razie takiemu parciu na montaż warstwowy jeśli pokutuje taka - wybacz Michale - głupota
Idea montażu warstwowego jest inna - na pewno nie poprawia błędów
BA !!! To co tu się podaje jako argument za jest przerażające - wręcz zachęca do partaczenia roboty, skoro folia załatwi oszczędzanie na pianie wszak by zmieścić się w podanych tu stawkach....
MMichał - zaskoczyłeś mnie ogromnie tymi słowy

Ciągle ukazuje się tu ewidentne błędy montażowe, lub wręcz działania z premedytacją dające oszczędności na materiale do montażu - ani razu zwolennicy montażu warstwowego nie pokazali zdemontowanego, PRAWIDŁOWO zamontowanego okna w sposób tzw. tradycyjny
I nie pokażą, gdyż realnie nie ma powodu wymiany takiego okna z powodu błędów montażu.

MMichal
02-09-2012, 19:44
Witam


MMichal. Twierdzenie "95% montażystów popełnia błędy i zastosowanie taśm właśnie może te błędy delikatnie zniwelować np brak dokładnego dopianowania..." jest niedorzeczne.
Kolego, człowiek który nie potrafi wypianować szczeliny, TYM BARDZIEJ nie zaaplikuje prawidłowo taśm i folii.


Nie dziwię się w takim razie takiemu parciu na montaż warstwowy jeśli pokutuje taka - wybacz Michale - głupota
Idea montażu warstwowego jest inna - na pewno nie poprawia błędów
BA !!! To co tu się podaje jako argument za jest przerażające - wręcz zachęca do partaczenia roboty, skoro folia załatwi oszczędzanie na pianie wszak by zmieścić się w podanych tu stawkach....
MMichał - zaskoczyłeś mnie ogromnie tymi słowy

Ciągle ukazuje się tu ewidentne błędy montażowe, lub wręcz działania z premedytacją dające oszczędności na materiale do montażu - ani razu zwolennicy montażu warstwowego nie pokazali zdemontowanego, PRAWIDŁOWO zamontowanego okna w sposób tzw. tradycyjny
I nie pokażą, gdyż realnie nie ma powodu wymiany takiego okna z powodu błędów montażu.

słyszę, że trochę mnie źle zrozumiano:
sytuacja na rynku montaży jest taka jaka jest, montują ludzie różni dobrzy, słabi, średni ja tylko uważam, że z zastosowaniem taśm jest możliwe wykonanie poprawnego montażu w sposób najprostszy więc i ci z mniejszym doświadczeniem powinni zrobić to dobrze.

jareko surfi może faktycznie dobór słów w moim poście był nie za szczęśliwy, powinno być tak, że stosowanie taśm ułatwia wykonanie kompletnego montażu w sposób prawidłowy - to miałem na myśli.

Natomiast nie zgadzam się ze zdaniem, że aby stosować taśmy należy być mistrzem świata - bo to jest akurat dość prosta sprawa.

Pozdrawiam

jareko
02-09-2012, 19:52
MMichał - wybacz, ale na tyle niefortunnie dobrałeś słowa, że Twoja linia "obrony" powinna być inna
Chcę ci uświadomić że Twój tekst jednoznacznie wskazał iż folie tolerują inne błędy wykonawcze
Już napisałem ci - nas czytają laicy i trzeba być wyjątkowo ostrożnym i dokładnym w słowach jak i w opisie zamieszczonych zdjęć - pamiętasz kilka postów wcześniej o pz?

Nie uważam, ze trzeba być mistrzem świata by wykonać klejenie folii ale tez nie zgadzam się z tym, że jest to czynność prosta, szybka i każdy ją wykonać może
Jakże często uwarunkowania na budowie powodują że montaż się przedłuża - jakże mało jest ekip które nie ulegają pokusie przyśpieszenia montażu kosztem jego jakości

Niestety, nie czuję się na tyle dobrze by dalej brać udział w wymianie poglądów, choroba jednak daje mi do wiwatu

MMichal
02-09-2012, 20:33
Witam


MMichał - wybacz, ale na tyle niefortunnie dobrałeś słowa, że Twoja linia "obrony" powinna być inna
Chcę ci uświadomić że Twój tekst jednoznacznie wskazał iż folie tolerują inne błędy wykonawcze
Już napisałem ci - nas czytają laicy i trzeba być wyjątkowo ostrożnym i dokładnym w słowach jak i w opisie zamieszczonych zdjęć - pamiętasz kilka postów wcześniej o pz?

Nie uważam, ze trzeba być mistrzem świata by wykonać klejenie folii ale tez nie zgadzam się z tym, że jest to czynność prosta, szybka i każdy ją wykonać może
Jakże często uwarunkowania na budowie powodują że montaż się przedłuża - jakże mało jest ekip które nie ulegają pokusie przyśpieszenia montażu kosztem jego jakości

Niestety, nie czuję się na tyle dobrze by dalej brać udział w wymianie poglądów, choroba jednak daje mi do wiwatu

to nie linia obrony, bo nie mam się przed czym bronić, faktycznie źle wyraziłem myśli i chciałem to tylko zweryfikować.
Więc jeszcze raz, montaż MUSI zostać wykonany w sposób PRAWIDŁOWY CAŁOŚCIOWO a jeżeli ktokolwiek został wprowadzony w błąd przez moją wypowiedz - PRZEPRASZAM !

co do zdjęć, uzupełniłem :)

I odpoczywaj wszak zdrowie najważniejsze :)

Pozdrawiam

PIOT_R
05-09-2012, 12:46
Wiatm zamierzam zakupić taśmy do montażu okienn czy te taśmy są dobre
http://allegro.pl/tasma-sws-do-okien-zewnetrzna-70mm-rolka-25m-i2579538292.html
http://allegro.pl/tasma-sws-do-okien-wew-70mm-25m-siatka-5cm-i2579538202.html

Sprawdź tutaj chyba wygląda to lepiej : http://simteq.pl/do/cat/123/Tasmy-rozprezne

Pozdrawiam

MMichal
05-09-2012, 16:25
Witam


Sprawdź tutaj chyba wygląda to lepiej : http://simteq.pl/do/cat/123/Tasmy-rozprezne

Pozdrawiam

kolego PIOT_R może najpierw sprawdź link, który ktoś podaje i proponuj zamiennik a nie całkowicie inną taśmę, warto też sprawdzać datę postu na moje byry007 już zakupił to co chciał.


Pozdrawiam

PIOT_R
06-09-2012, 09:27
"kolego PIOT_R może najpierw sprawdź link, który ktoś podaje i proponuj zamiennik a nie całkowicie inną taśmę, warto też sprawdzać datę postu na moje byry007 już zakupił to co chciał."

Kolego MMichal dziękuję za słuszną uwagę.

Podaję prawidłowe linki ( zasugerowałem się nazwą taśma )

folia wewnętrzna :http://simteq.pl/do/cat/121/Wewnetrzne
folia zewnętrzna: http://simteq.pl/do/cat/122/Zewnetrzne

Może się przyda innym.


Pozdrawiam:

MMichal
06-09-2012, 09:38
Witam


"kolego PIOT_R może najpierw sprawdź link, który ktoś podaje i proponuj zamiennik a nie całkowicie inną taśmę, warto też sprawdzać datę postu na moje byry007 już zakupił to co chciał."

Kolego MMichal dziękuję za słuszną uwagę.

Podaję prawidłowe linki ( zasugerowałem się nazwą taśma )

folia wewnętrzna :http://simteq.pl/do/cat/121/Wewnetrzne
folia zewnętrzna: http://simteq.pl/do/cat/122/Zewnetrzne

Może się przyda innym.


Pozdrawiam:

Może się przydać o ile VBH uiści opłatę za reklamę w Muratorze :)


Pozdrawiam

pawelpiwowarczyk
07-09-2012, 08:15
Proszę o radę. Jak wykonać izolację paroszczelną do tak zamontowanych okien?

http://i48.tinypic.com/2m2fhwi.jpg

Dokładniej prezentowałem montaż okien tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182856-Prośba-o-ocenę-montażu-okien&p=4810731&viewfull=1#post4810731

Mam kilka pomysłów, niekoniecznie sensownych:
- obciąć na równo piankę, wyrównać cienką warstwą zaprawy boki ścian i przykleić taśmę paroszczelną do ościeżnicy (na 1-2 cm) i do tej wyrównanej warstwy,
- wydłubać nieco obecnej pianki i zaaplikować pianę o zamkniętych komórkach (znalazłem taką: Soudal Flexifoam),
- (zamierzam wykonać obróbkę boków ścian poprzez przyklejenie płyty GK) dodać do zaprawy klejącej dodatek wodouszczelniający do betonu, a szparę pomiędzy płytą GK a ościeżnicą wypełnić silikonem.

Pomysł pierwszy wydaje mi się najsensowniejszy. Zastanawiam się ewentualnie nad połączeniem pierwszego i trzeciego. Jeśli żaden z nich nie ma sensu, proszę o radę w jaki inny sposób powinienem postąpić?

Czy mogę, obrabiając wnęki, zakryć 1-2 cm ościeżnicy (pozostawiając odpowiednią szparę dylatacyjną wypełnioną silikonem)?

I proszę o szybką odpowiedź. Za godzinę i szesnaście minut nie będę już taki miły :)

raftrusz
07-09-2012, 08:21
W sprawie taśm, polecam sklep http://okucia24.com/, konkurencyjne ceny i można kupować na "metry". Sam tam kupowałem.

MMichal
07-09-2012, 18:33
Witam


Proszę o radę. Jak wykonać izolację paroszczelną do tak zamontowanych okien?

http://i48.tinypic.com/2m2fhwi.jpg

Dokładniej prezentowałem montaż okien tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182856-Prośba-o-ocenę-montażu-okien&p=4810731&viewfull=1#post4810731

Mam kilka pomysłów, niekoniecznie sensownych:
- obciąć na równo piankę, wyrównać cienką warstwą zaprawy boki ścian i przykleić taśmę paroszczelną do ościeżnicy (na 1-2 cm) i do tej wyrównanej warstwy,
- wydłubać nieco obecnej pianki i zaaplikować pianę o zamkniętych komórkach (znalazłem taką: Soudal Flexifoam),
- (zamierzam wykonać obróbkę boków ścian poprzez przyklejenie płyty GK) dodać do zaprawy klejącej dodatek wodouszczelniający do betonu, a szparę pomiędzy płytą GK a ościeżnicą wypełnić silikonem.

Pomysł pierwszy wydaje mi się najsensowniejszy. Zastanawiam się ewentualnie nad połączeniem pierwszego i trzeciego. Jeśli żaden z nich nie ma sensu, proszę o radę w jaki inny sposób powinienem postąpić?

Czy mogę, obrabiając wnęki, zakryć 1-2 cm ościeżnicy (pozostawiając odpowiednią szparę dylatacyjną wypełnioną silikonem)?

I proszę o szybką odpowiedź. Za godzinę i szesnaście minut nie będę już taki miły :)

1 sposób może być, problemem może być wyklejenie taśmy na profil przy okuciu/zawiasie, 3 jest wg mnie najgorszy w sensie najtrudniejszy w wykonaniu, z 3 sposoby zastosowałbym jedynie obrobienie płytami.

Pozdrawiam

jareko
07-09-2012, 18:54
Zrobiłbym tak
obciąć pianę, cała pianę pokryć silikonem z zaaplikowaniem na pustaki
nie żałować gipsu i przyklejać warstwowo płyty GK pamiętając o jednym, by nieobciętą stroną płyta była skierowana do ościeżnicy ale nie dociskać, pozostawić 5mm szczelinę, którą później wypełni się dokładnie silikonem sanitarnym

_FIX_
07-09-2012, 21:56
To jest temat: montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?
A tu od dobrych kilku stron jest o montażu warstwowym ..............Czy nie lepiej byłoby założyć nowy temat ?

Arturo72
07-09-2012, 22:25
To jest temat: montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?
A tu od dobrych kilku stron jest o montażu warstwowym ..............Czy nie lepiej byłoby założyć nowy temat ?
Ktoś,kto będzie chciał się dowiedzieć to się dowie,nie sądzę,że ktoś kogo to interesuje przeczyta tylko ostatnie posty ;)
Montaż warstwowy ma się dużo do montażu w warstwie ocieplenia :)

PIOT_R
10-09-2012, 07:50
To jest temat: montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?
A tu od dobrych kilku stron jest o montażu warstwowym ..............Czy nie lepiej byłoby założyć nowy temat ?

Przykład prawidłowego wykonania montażu w warstwie ocieplenia:
http://simteq.pl/do/simteq/buyingGuides?page=poradnik_SNB_WDVS_okno_prz1

Pozdrawiam:

finlandia
10-09-2012, 09:30
Ten link to nic nowego, a tylko przekopiowane rysunki z katalogu VBH...

PIOT_R
10-09-2012, 10:39
Ten link to nic nowego, a tylko przekopiowane rysunki z katalogu VBH...

Oczywiście dla Ciebie jako dla profesjonalisty to nic nowego , ale ten wątek ma już 193 strony, raczej trudno przebrnąć przez nie wszystkie. Nie zapominaj , że to ma służyć ludziom, którzy są zazwyczaj zabiegani a jeszcze na dodatek chcą posiąść jakąkolwiek wiedzę na temat np. prawidłowo wykonanego montażu okna żeby "podpowiedzieć" coś fachowcom...

Pozdrawiam:

byry007
16-09-2012, 10:24
Mam pytanie odnośnie taśm paro przepuszczalnych zewnętrznych gdzies kiedyś wyczytałem że one mogą być na rażone na słońce około 3-4tygodni ??

MMichal
16-09-2012, 23:36
Witam


Mam pytanie odnośnie taśm paro przepuszczalnych zewnętrznych gdzies kiedyś wyczytałem że one mogą być na rażone na słońce około 3-4tygodni ??

taśmy NIE SĄ UV odporne, należy je obrobić/zasłonić maksymalnie do 3 miesięcy, im szybciej tym lepiej.

Pozdrawiam

Kosmomen
17-09-2012, 08:32
Proszę o radę na jaki klej można podkleić taśmy zewnętrzne Soudal. Mimo, że podłoże było wcześniej zagruntowane to i tak taśmy nie trzymają się we wszystkich miejscach.

MMichal
17-09-2012, 10:09
Witam


Proszę o radę na jaki klej można podkleić taśmy zewnętrzne Soudal. Mimo, że podłoże było wcześniej zagruntowane to i tak taśmy nie trzymają się we wszystkich miejscach.

dowolny klej ogólnego stosowania, nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o taśmy, możesz też odrazy zastosować zaprawę.

Pozdrawiam

Kosmomen
17-09-2012, 10:54
Witam



taśmy NIE SĄ UV odporne, należy je obrobić/zasłonić maksymalnie do 3 miesięcy, im szybciej tym lepiej.

Pozdrawiam

Czyli jeżeli klient po ciepłym montażu nie zamierza nic dalej robić z elewacją to przed zimą to taśmy należy zabezpieczyć. Nie będzie problemu jak pociągnie się je klejem do styropianu?

byry007
17-09-2012, 14:21
Kosmomen Dokładnie też chciałem się do pytać o to samo. Ale wydaje że bez problemu można klejem do styro ale niech ktoś się wypowie

PIOT_R
17-09-2012, 14:51
Proszę o radę na jaki klej można podkleić taśmy zewnętrzne Soudal. Mimo, że podłoże było wcześniej zagruntowane to i tak taśmy nie trzymają się we wszystkich miejscach.

Specjalny klej do montażu folii:
http://simteq.pl/do/item/027024/Klej-do-montazu-folii-600ml-biel

To nie powinien być zwykły klej ( każdy), trzeba bardzo uważać , żeby nie wszedł w reakcję z taśmą a ponadto musi odpowiednio elastyczny .

Pozdrawiam:

byry007
17-09-2012, 17:10
Ja mam też klej niby do taśm ale jak taśma nie przylegała dobrze i się od klejała to ten klej nic nie pomagał , miałem taśmę paroprzepuszczale zostało mi po foli na dach i jak gdzieś pieła do góry taśma to pomagała

MMichal
17-09-2012, 19:40
Witam




To nie powinien być zwykły klej ( każdy), trzeba bardzo uważać , żeby nie wszedł w reakcję z taśmą a ponadto musi odpowiednio elastyczny .

Pozdrawiam:

hmmmm to może zapytam JAKI klej wejdzie w reakcję z taśmami ? aby uniknąć jego stosowanie


Pozdrawiam

Kosmomen
17-09-2012, 20:50
Witam



hmmmm to może zapytam JAKI klej wejdzie w reakcję z taśmami ? aby uniknąć jego stosowanie


Pozdrawiam

Dobre pytanie. Zastosowałem dziś normalny klej poliuretanowy i trzyma się bardzo mocno. Tylko odpowiedzcie jak zabezpieczyć taśmę zewnętrzną przed zima?
Jeżeli zaciągnę klejem do styropianu będzie ok?

MMichal
17-09-2012, 21:20
Witam


Dobre pytanie. Zastosowałem dziś normalny klej poliuretanowy i trzyma się bardzo mocno. Tylko odpowiedzcie jak zabezpieczyć taśmę zewnętrzną przed zima?
Jeżeli zaciągnę klejem do styropianu będzie ok?

wg mnie TAK ale jak już zaciągasz to możesz przykleić paski takiego 2 cm styropianu i będzie na 100% dobrze.

Pozdrawiam

byry007
18-09-2012, 06:04
A później co z tymi paskami zrobić jak będzie docelowe ocieplenie ? odrywać to chyba nie za bardzo bo taśma może się uszkodzić .

MMichal
18-09-2012, 15:35
Witam


A później co z tymi paskami zrobić jak będzie docelowe ocieplenie ? odrywać to chyba nie za bardzo bo taśma może się uszkodzić .

nie będzie problemu z oderwaniem paska który ma gr 1-2 cm i szerokość powiedzmy 10 cm

Pozdrawiam

Kosmomen
18-09-2012, 17:59
Ja mam też klej niby do taśm ale jak taśma nie przylegała dobrze i się od klejała to ten klej nic nie pomagał , miałem taśmę paroprzepuszczale zostało mi po foli na dach i jak gdzieś pieła do góry taśma to pomagała
Dziś było u mnie dwóch przedstawicieli jednej z firm które mają w swojej ofercie taśmy do montażu warstwowego i powiedzieli, że najlepszym sposobem na zabezpieczenie taśmy zewnętrznej przed zimą jest zaciągnięcie jej zwykłym klejem do styropianu.

Spawos
19-09-2012, 08:09
czytam temat i ciezko cos wywnioskowac jak pisal Jareko na 2-3 stronie i mam pytanie ,Czy dobrze rozumiem ze taki montaz okna w warswie jest Prawidlowy ? aby nie zrobic jakis glupot a fajnie aby uniknac mostkow termicznych
okna 3 szybowe i czy mona je zamontowac na takich zwyklych kątownikach?? _| i ile je wysunac poza lico muru ?? jakies moze inne cenne rady okna beda montowane za miesiac ale juz sie powoli pryzgotowuje ;)

PIOT_R
19-09-2012, 11:55
Witam



hmmmm to może zapytam JAKI klej wejdzie w reakcję z taśmami ? aby uniknąć jego stosowanie


Pozdrawiam

Na tak zadane pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, dlatego napisałem , że trzeba być bardzo ostrożnym i najlepiej przeprowadzić próbę.Sprawdzonymi klejami są kleje na bazie poliuretanu, ale ponadto ten klej powinien być odporny na starzenie, warunki atmosferyczne i duże różnice temperatur. np. (-40°C do +90°C). A nie każdy klej ma takie właściwości.Ponadto powinien się dawać malować i tynkować.

Pozdrawiam:

PIOT_R
19-09-2012, 12:10
czytam temat i ciezko cos wywnioskowac jak pisal Jareko na 2-3 stronie i mam pytanie ,Czy dobrze rozumiem ze taki montaz okna w warswie jest Prawidlowy ? aby nie zrobic jakis glupot a fajnie aby uniknac mostkow termicznych
okna 3 szybowe i czy mona je zamontowac na takich zwyklych kątownikach?? _| i ile je wysunac poza lico muru ?? jakies moze inne cenne rady okna beda montowane za miesiac ale juz sie powoli pryzgotowuje ;)

Tutaj jest schemat prawidłowego montażu w warstwie ocieplenia:
http://simteq.pl/do/simteq/buyingGuides?page=poradnik_SNB_WDVS_okno_prz1

Oczywiście nie są tu zastosowane "zwykłe kątowniki", tylko profesjonalny system konsoli JB-D firmy SFS, nie jest to rozwiązanie tanie, ale za to pewne i sprawdzone:

Możesz je kupić tu : http://simteq.pl/do/cat/134/System-JB-D

Oczywiście są na rynku jeszcze inne systemy jak np. SAAW. lub system sprzedawany przez firmę ILLBRUCK.

Pozdrawiam:

MMichal
19-09-2012, 18:31
Witam


Na tak zadane pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, dlatego napisałem , że trzeba być bardzo ostrożnym i najlepiej przeprowadzić próbę.Sprawdzonymi klejami są kleje na bazie poliuretanu, ale ponadto ten klej powinien być odporny na starzenie, warunki atmosferyczne i duże różnice temperatur. np. (-40°C do +90°C). A nie każdy klej ma takie właściwości.Ponadto powinien się dawać malować i tynkować.

Pozdrawiam:

I właśnie dlatego w taśmach jako element mocujący je do muru stosuje się butyle, odporne na starzenie, trwale elastyczne, odporne na wilgoć i różnicę temperatur.
I tak na marginesie temp 90°C to raczej lekka przesada no ale niech będzie :)
nie rozumiem zupełnie kwestii malowania i tynkowania wszak klej ten będzie pomiędzy taśmą a murem więc .... po co ?

Pozdrawiam

MMichal
19-09-2012, 18:46
Witam


czytam temat i ciezko cos wywnioskowac jak pisal Jareko na 2-3 stronie i mam pytanie ,Czy dobrze rozumiem ze taki montaz okna w warswie jest Prawidlowy ? aby nie zrobic jakis glupot a fajnie aby uniknac mostkow termicznych
okna 3 szybowe i czy mona je zamontowac na takich zwyklych kątownikach?? _| i ile je wysunac poza lico muru ?? jakies moze inne cenne rady okna beda montowane za miesiac ale juz sie powoli pryzgotowuje ;)

Odnośnie cennych rad to mam jedną, w sumie już kilka razy ją przekazywałem :) Korzystaj z usług montażystów którzy na temacie się znają i robią to dobrze.

Ale jeżeli koniecznie chcesz być jak Adam Słodowy to:

Do montażu stosuj materiały do tego przeznaczone ! jest tego już sporo na rynku z różnych źródeł

co do tego ILE wysunąć okna to według dostępnych informacji wychodzi na to, że najlepiej całkowicie, ale zdania są podzielone :)

schemat dobry, odnośnie szczeliny na pianę powinieneś otrzymać tą informację od Twojego producenta okien, czasami 1cm może być trochę mało
odnośnie zakrycia ramy to na moje maksymalnie 50% jej szerokości więc nie wiem czy 6 cm nie będzie za dużo?

Pozdrawiam

LA_NA
20-09-2012, 23:14
czytam temat i ciezko cos wywnioskowac jak pisal Jareko na 2-3 stronie i mam pytanie ,Czy dobrze rozumiem ze taki montaz okna w warswie jest Prawidlowy ? aby nie zrobic jakis glupot a fajnie aby uniknac mostkow termicznych
okna 3 szybowe i czy mona je zamontowac na takich zwyklych kątownikach?? _| i ile je wysunac poza lico muru ?? jakies moze inne cenne rady okna beda montowane za miesiac ale juz sie powoli pryzgotowuje ;)



...no przy ociepleniu 25 cm najkorzystniej jest wysunąć całą ramę do warstwy ocieplenia.
Dlaczego doklejać węgarki do ramy okna? Nie lepiej wykonać ocieplenie wokół okien jednocześnie z węgarkiem? Na foto przykład, jak to wygląda.
Montaż na zwykłych kątownikach? A jak wypoziomować/wypionować na nich okna? Jak je dobrać do ciężaru okna?
137690

Charlie
21-09-2012, 07:48
...no przy ociepleniu 25 cm najkorzystniej jest wysunąć całą ramę do warstwy ocieplenia.
Dlaczego doklejać węgarki do ramy okna? Nie lepiej wykonać ocieplenie wokół okien jednocześnie z węgarkiem? Na foto przykład, jak to wygląda.
Montaż na zwykłych kątownikach? A jak wypoziomować/wypionować na nich okna? Jak je dobrać do ciężaru okna?
137690

...tak ma być jak na focie !!!

Charlie
21-09-2012, 07:56
...
137690

...tego typu montaż ma jedną wadę - żeby wymienić okno trzeba niszczyć docieplenie w jego obszarze. Ponowny dobór koloru elewacji jest niemożliwy a więc trzeba malować całą. Ponowne koszta.

jareko
21-09-2012, 07:57
nigdy w życiu, nie ma szansy dokładnie dopianować całego węgarka, zresztą coś przypomnę (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162002-montaz-w-warstwie-ocieplenia-jak-to-zrobic-dobrze&p=5457514&viewfull=1#post5457514 i stronę wcześniej)

Napisał raftrusz
Zrobiłem eksperyment i przyznają Tobie rację. Nie ma możliwości przyklejenia styropianu w taki sposób, aby idealnie przylegał do ramy okna. Przeszkadza grubość kleju (nie przewidywalna) i pionowanie styropianu. Dzięki Jareko.

Napisał jareko
ja tez dziekuje ze sprawdziles i nie wdajac sie w wielostronicowa dyskusje wiesz dlacxego tak a nie inaczej. Uwierz mi - taka postawa jak twoja to rzadkosc - tym bardziej dziekuje za twoja odpowiedz.

mrmeX
21-09-2012, 16:00
Witam na tej stronie http://www.auto-dom.com.pl/stratyciepla.html to chyba bardziej straszą niż prawdę piszą w sprawie strat ciepła.
Sporo czytałem to forum i wydaje mi się, że jeśli ja mam 15 cm styropianu to montaż w elewacji raczej nie jest racjonalny, zawsze mogę przecież kilka centymetrów wysunąć okno w wartwę ocieplenia, zrobić też węglarki...

Charlie
21-09-2012, 17:28
...tak montujta i nie kombinujta (jak na focie) :)

Jak jest szpara między styro/wełną a ramą to się daje zamiast piany taśmę rozprężną.
Montaż w XXI wieku wymaga profesjonalnych materiałów systemowych :)

blokno
25-09-2012, 06:16
Witam na tej stronie http://www.auto-dom.com.pl/stratyciepla.html to chyba bardziej straszą niż prawdę piszą w sprawie strat ciepła.
Sporo czytałem to forum i wydaje mi się, że jeśli ja mam 15 cm styropianu to montaż w elewacji raczej nie jest racjonalny, zawsze mogę przecież kilka centymetrów wysunąć okno w wartwę ocieplenia, zrobić też węglarki...

Węgarki... te powinno się zrobić zawsze, nawet wtedy jeśli okna wogóle nie wysuniesz. pzdr

qweasd2000
27-09-2012, 09:33
Szanowni Forumowicze,

Jestem przed wstawieniem nowych okien.
Przejrzalem watek i nie na wszystkie kwestie znalazlem odpowiedzi, by podjac dobra decyzje.

Czy mozecie pomoc mi w nastepujacej kwestii.

Zorientowalem sie, ze okna lepiej montowac w ciepleniu.

Jezeli w ociepleniu, to systemem JDB czy AD (www.CieplyMontazOkien.pl (http://cieplymontazokien.pl/)) ?
O ile sie dobrze zorientowalem, to problem sprowadza sie do materialu podpor: metalowe (przewodza cieplo) czy plastikowe (sa wiekszym izolatorem termicznym) ?
Jakie sa wady jakie zalety obu systemow ?

Czy okna montowac do wykonanego ocieplenia (najpierw ocieplic) czy najpierw zamontowac okna a potem ocieplic ?

Jaka kolejnosc (ocieplenie ---> okna czy okna ---> ocieplenie) jest mniej podatna na bledy wykonawcze ?

Czy stosuje sie folie i membrany na granicy futryny okna i muru ?
Czytalem, ze juz sie odchodzi od ich stosowania ...
Jakie niekorzystne zjawisko fizyczne taka folia eliminuje (zmniejsza) ?


Dziekuje z gory za pomoc
Pozdrawiam serdecznie
Jan

MMichal
27-09-2012, 14:21
Witam




Czy mozecie pomoc mi w nastepujacej kwestii.

Zorientowalem sie, ze okna lepiej montowac w ciepleniu.

Jezeli w ociepleniu, to systemem JDB czy AD (www.CieplyMontazOkien.pl (http://cieplymontazokien.pl/)) ?
O ile sie dobrze zorientowalem, to problem sprowadza sie do materialu podpor: metalowe (przewodza cieplo) czy plastikowe (sa wiekszym izolatorem termicznym) ?
Jakie sa wady jakie zalety obu systemow ?

Wg mnie tylko jeden z nich posiada wszelkie dokumenty dopuszczające do stosowania - chyba, że się mylę?


Czy okna montowac do wykonanego ocieplenia (najpierw ocieplic) czy najpierw zamontowac okna a potem ocieplic ?

Najpierw okna


Jaka kolejnosc (ocieplenie ---> okna czy okna ---> ocieplenie) jest mniej podatna na bledy wykonawcze ?

j/w


Czy stosuje sie folie i membrany na granicy futryny okna i muru ?
Czytalem, ze juz sie odchodzi od ich stosowania ...
Jakie niekorzystne zjawisko fizyczne taka folia eliminuje (zmniejsza) ?

a gdzie wyczytałeś, że odchodzi się od stosowania tych rozwiązań ? owszem są inne metody ale ...
a zastosowanie ich daje odpowiednią izolację przeciw wilgoci czy też opadom atmosferycznym



Dziekuje z gory za pomoc
Pozdrawiam serdecznie
Jan

Pozdrawiam

mrmeX
27-09-2012, 17:41
Witam, po przeczytaniu sporej ilości wątków na tym forum przemyślałem i chyba tak zrobię montaż::
Na listwie podparapetowej wysunę maksymalnie okno poza zewnętrzne lico.
Ocieplenia będzie 15 cm styropianu , więc nie będę montować okien w warstwie ocieplenia. Jako, że będzie wentylacja mechaniczna nie planuję od środka żadnych taśm. Natomiast od zewnątrz jako taśmę myślałem wykorzystać membranę dachową
(sporo mi jej zostało po budowie) jako klej myślałem użyć specjalnej taśmy klejącej obustronnej do membran dachowych (bardzo mocna i też mi jej sporo zostało:) ) membrana ma odporność na uv do 3 miesięcy a nie planuję w tym roku ocieplenia to mam wybór albo od razu kleić do okien i później to wszystko zatynkować albo przy elewacji dopiero kleić te pasy membrany. Jako, że będą węgarki to i tak przykryją taśmę. Chyba dobrze myślę prawda?
Pozdrawiam

jareko
27-09-2012, 18:22
jeśli już ważniejsze jest by była folia od wewnątrz
tą membranę po prostu zastosuj na zmarnowane by zabezpieczyła Ci pianę przed UV

MMichal
27-09-2012, 18:34
Witam


Witam, po przeczytaniu sporej ilości wątków na tym forum przemyślałem i chyba tak zrobię montaż::
Na listwie podparapetowej wysunę maksymalnie okno poza zewnętrzne lico.
Ocieplenia będzie 15 cm styropianu , więc nie będę montować okien w warstwie ocieplenia. Jako, że będzie wentylacja mechaniczna nie planuję od środka żadnych taśm. Natomiast od zewnątrz jako taśmę myślałem wykorzystać membranę dachową
(sporo mi jej zostało po budowie) jako klej myślałem użyć specjalnej taśmy klejącej obustronnej do membran dachowych (bardzo mocna i też mi jej sporo zostało:) ) membrana ma odporność na uv do 3 miesięcy a nie planuję w tym roku ocieplenia to mam wybór albo od razu kleić do okien i później to wszystko zatynkować albo przy elewacji dopiero kleić te pasy membrany. Jako, że będą węgarki to i tak przykryją taśmę. Chyba dobrze myślę prawda?
Pozdrawiam

skoro tyle czytałeś a i tak masz własny pogląd na sprawę to po co pytasz ?
nie jesteś oczywiście jedyny z takim podejściem :) ja to odbieram jako poszukiwanie potwierdzenia na swoje sposoby montażu.

według tego co napisałeś to będzie to takie byle jakie i bez większego sensu więc może lepiej nic nie kombinować ?

Pozdrawiam

mrmeX
27-09-2012, 18:56
Pytałem, ponieważ zastanawiam się czy w jakiś sposób wykorzystać tę membranę dachową. Zakładałem tradycyjny sposób montażu. W moim przypadku przy wentylacji mechanicznej albo w ogóle przy prawidłowej wentylacji to chyba nie ma sensu wchodzić w montaż warstwowy. Przypominam, że nie ja tę tezę wymyśliłem, gdzieś ją na forum wyczytałem i jakoś szczególniej mi utkwiła, bo mi bardziej leży:) Zresztą nie raz zapewne Panowie montażyści wymieniając stare okno widzieli niemalże piankę nienaruszoną, co nie znaczy, że nie było też odwrotnych sytuacji. Fakt faktem, że ościeża będę tynkował, więc jakbym zmienił zdanie to montaż warstwowy też można będzie zastosować

qweasd2000
27-09-2012, 21:06
Witaj MMichal(e),

dziekuje za odpowiedz.




>
> Wg mnie tylko jeden z nich posiada wszelkie dokumenty dopuszczające do stosowania - chyba, że się mylę?
>
Nad tym sie nie zastanawialem ..
To trzeba miec PRAWO do stosowania ? Kto (jaka organizacja) dopuszcza do stosowania ?
O jakich dokumentach mowa ? Maja one jakas nazwe ?

Ktora metoda ma wszelkie dokumenty ?
Gdzie je mozna zobaczyc ? Czy te dokumenty na pewno istnieja ? Ktos je widzial ?



>
> Najpierw okna
>
Przyznam, ze stawialem na ocieplenie (najpierw), a potem wstawianie okien..
Co jest latwiejsze, gdy najpierw beda okna ?
Co mozna zepsuc, gdy bedzie najpierw styropian ?
Tak na szybko - wydaje sie, ze chyba latwiej dosunac okna do styropianu niz dobrze (z DUZA doza cierpliwosci) oblozyc okno styropianem ...



>
> a zastosowanie ich daje odpowiednią izolację przeciw wilgoci czy też opadom atmosferycznym
>
Czy chodzi o izloacje (zabepieczenie) ramy okiennej ? Czy zabezpieczenie czegos innego ?

Zabezpieczenie przeciw opadom - obecne stare okna mam zamontowane na pianke (bez zadnej membrany) i NIGDY nie bylo problemow z przenikaniem z opadów.
Podobnie z wilgocia - skad moze pojawic sie wilgoc ? Z wnetrza domu ?
Podobnie w obecnych starych oknach, ktore sa zamontowane na pianek, nie bylo problemow z przenikaniem wilgoci (do ramy okiennej ?)

Pozdrawiam serdecznie
Jan

Arturo72
27-09-2012, 21:09
Tak na szybko - wydaje sie, ze chyba latwiej dosunac okna do styropianu niz dobrze (z DUZA doza cierpliwosci) oblozyc okno styropianem ...

Wielki powrót ?
Jak tam,macie już wszelkie certyfikaty i dopuszczenia na plastik ?

MMichal
27-09-2012, 22:34
Witam

hehe Arturo72 widzę, że trafiłeś w 10 :)

Drogi JANIE sposób oraz pytania jakie zadajesz nie są .... normalne jak na INWESTORA :) więc dalsza dyskusja mija się z celem :)

No i tak na marginesie skoro NIGDY nie miałeś problemów ze starymi oknami proponuję NOWE zamontować dokładnie tak samo :)

Pozdrawiam

jareko
29-09-2012, 15:00
Ta z innej beczki :)
koszt ogrzewania całego domu tej zimy :) z zamontowanymi oknami w warstwie ocieplenia - 1,0 tony węgla - dom 180 mkw

R&K
29-09-2012, 15:33
kto w domu 2-3l pali śmieciuchem ?

qweasd2000
29-09-2012, 16:35
Wielki powrót ?
Jak tam,macie już wszelkie certyfikaty i dopuszczenia na plastik ?
Szanowny Arturo72,

Jakie WSZELKIE certyfikaty ?
Jakie DOPUSZCZENIA na plastik ?
Na co ?
Jakiś przykład ? Na czym sie wzorowac ?

Trochę się gubię ... I jestem zaskoczony.

Pozdrawiam
Jan

qweasd2000
29-09-2012, 16:54
Witam

Drogi JANIE sposób oraz pytania jakie zadajesz nie są .... normalne jak na INWESTORA :) więc dalsza dyskusja mija się z celem :)


Szanowny MMichal,

Jako inwestor, ktory ma pojecie o zjawiskach fizycznych, o technice, kosztach, zadaję pytania tak, jak potrafię najlepiej.
Przykro mi, ze sposob zadawania przeze mnie pytan budzi tak duza nieufonosc.
Niestety - nic nie poradze.
Skoro dyskusję MERYTORYCZNĄ uwazasz za niecelową, to pozostaje miec nadzieje, ze jeszcze inni zabiorą glos.
I to nie na zasadzie plebiscytu.

Czy czyta te slowa ktos, kto UZYTKUJE okna zamontowane jednym ze sposobow ?
Jak dlugo mieszka z tak zamontowanymi oknami ?
Dla przypomnienia: systemem JDB czy AD (www.CieplyMontazOkien.pl)



No i tak na marginesie skoro NIGDY nie miałeś problemów ze starymi oknami proponuję NOWE zamontować dokładnie tak samo :)

Tak - nie mialem nigdy problemow z moimi starymi okna w aspekcie WILGOCI. O tym wszak pisalem.
MIALEM natomiast problemy w aspekcie CHLODU (jako takiego). Czulem, ze cieplo ucieka, futryny sa chlodne, mur na styku z futrynami rowniez.

Dlatego NIE zamontuje nowych okien dokladnie tak samo.
Tak czy inaczej, dziekuje za szczerą radę.

Pozdrawiam serdecznie
Jan

bwojtek
29-09-2012, 18:53
MIALEM natomiast problemy w aspekcie CHLODU (jako takiego). Czulem, ze cieplo ucieka, futryny sa chlodne, mur na styku z futrynami rowniez.
Krzysztofie drogi. Masz znacznie większy problem niż CHŁÓD ale tu nie forum pomoże a prędzej lekarz odpowiedniej specjalności :lol2::lol2::lol2:'
Ale ważne, że jest smak i sznyt ;)

Arturo72
29-09-2012, 19:24
Ale ważne, że jest smak i sznyt ;)
Dobre ;)
Chyba AD będziemy rozpoznawali jedynie po tym sloganie :)

Charlie
29-09-2012, 19:34
Ta z innej beczki :)
koszt ogrzewania całego domu tej zimy :) z zamontowanymi oknami w warstwie ocieplenia - 1,0 tony węgla - dom 180 mkw

...zakładasz rozumiem, że pozostałe elementy domu są docieplone przyzwoicie - dach, drzwi, mury itp..

Arturo72
29-09-2012, 19:43
kto w domu 2-3l pali śmieciuchem ?
Dokadnie,i to okna na kotwach.
Jakiś nie za bardzo rozgarnięty klient...chyba ;)

...zakładasz rozumiem, że pozostałe elementy domu są docieplone przyzwoicie - dach, drzwi, mury itp..
Skoro tyle węgla spalił to tak,zapewne jeszcze WM z wypaśnym reku :)
A zabawa w palacza to dla rozrywki ;)

jareko
29-09-2012, 20:52
nie rozumiem Was. Śmieciuch, jak jest dostęp do prawie darmowego źródła energii to dlaczego się z tego nabijać ?
Dom zrobiony bardzo dobrze, klient zainwestował kasę w jak najlepsze rozwiązania i teraz się naraża na Wasze kp[iny
A czym się różni śmieciuch od peletów, gazu czy czegokolwiek ?

Arturo72
29-09-2012, 21:03
A czym się różni śmieciuch od peletów, gazu czy czegokolwiek ?
A komfortem użytkowania.
Dla mnie ktoś kto wkłada majątek,bo tak to trzeba nazwać,na rozwiązania energooszczędne potem instaluje śmieciucha żeby zaoszczędzić parę groszy na rachunkach za c.o,bo tyle tego wyjdzie to nie jest rozgarniętym inwestorem wg mnie.
Drożej go wyjdzie ten śmieciusz niż inne,bardziej komfortowe źródło ciepła.

MMichal
30-09-2012, 11:23
Witam


A komfortem użytkowania.


Z tym się zgadzam, po doświadczeniach mojego teścia, który jakiś czas temu zmienił piecyk ze śmieciucha na groszek i stwierdził, że był głupi bo zrobił to tak późno, mało tego wydał na ogrzewanie mniej niż wcześniej. Zmienił TYLKO piec, instalacja czeka :)

Aczkolwiek jeżeli inwestor jest zadowolony to chwała mu - wszak o to właśnie chodzi - o zadowolenie z zainwestowanych środków.

Pozdrawiam

Jarekvw
01-10-2012, 18:17
Witam
Prosiłbym o rozwianie paru wątpliwości dotyczących montażu.
Chcę zrobić montaż w murze z 3 cm wysunięciem, ścianę mam z Porothermu 25 P+W.

Jak zamocować dolną część ramy? Pustak ma „dziury”, nie chcę kątownikami stalowymi wychodzić na „zewnętrzną” część pustaka, wbicie kołka drewnianego już ktoś prezentował ;-)
Dobra była rada aby wycelować kołkiem pomiędzy pióro a wpust pustaka, ale nie zawsze się da.
Wymyśliłem żeby pionowe otwory częściowo zapianować (aby zaprawa nie wypełniała całej wysokości) i z góry zalać zaprawą na ok 10 cm parę sąsiednich otworów, np. 3x3, to będzie ok 10x10 cm. Wydaje mi się, że wtedy nacisk od kołka/dybla będzie rozłożony i ścianki nie powinny się połamać.

Przy jednym sporym oknie jest na razie za nisko podmurowane; zastanawiam się czy tam nie położyć „na płask” bloczka z betonu komórkowego, aby w nim zrobić zakotwienie dołu okna...

Mam też wątpliwości, czy futrynę powinno się pianować z przyklejoną do ściany wewnętrzną folią paroszczelną. Oczywiście przed pianowaniem folia musi być przymocowana do okna, ale chyba lepiej byłoby ją czasowo przyczepić do szyby, zapianować – wtedy widać czy nie została gdzieś dziura, obciąć nadmiar i dopiero doklejać folie do ściany...

Jeśli w tym roku założę okna, a nie chce ocieplać, dopuszczalne będzie pozostawienie na zewnątrz nieobciętej pianki? Wolałbym w przyszłym roku robiąc ocieplenie ścian wykończyć obróbkę okien (węgarek+ taśma rozprężna paroprzepuszczalna).

Pozdrawiam
Jarek

MMichal
01-10-2012, 18:34
Witam


Witam
Prosiłbym o rozwianie paru wątpliwości dotyczących montażu.
Chcę zrobić montaż w murze z 3 cm wysunięciem, ścianę mam z Porothermu 25 P+W.

Jak zamocować dolną część ramy? Pustak ma „dziury”, nie chcę kątownikami stalowymi wychodzić na „zewnętrzną” część pustaka, wbicie kołka drewnianego już ktoś prezentował ;-)
Dobra była rada aby wycelować kołkiem pomiędzy pióro a wpust pustaka, ale nie zawsze się da.
Wymyśliłem żeby pionowe otwory częściowo zapianować (aby zaprawa nie wypełniała całej wysokości) i z góry zalać zaprawą na ok 10 cm parę sąsiednich otworów, np. 3x3, to będzie ok 10x10 cm. Wydaje mi się, że wtedy nacisk od kołka/dybla będzie rozłożony i ścianki nie powinny się połamać.

Przy jednym sporym oknie jest na razie za nisko podmurowane; zastanawiam się czy tam nie położyć „na płask” bloczka z betonu komórkowego, aby w nim zrobić zakotwienie dołu okna...

Mam też wątpliwości, czy futrynę powinno się pianować z przyklejoną do ściany wewnętrzną folią paroszczelną. Oczywiście przed pianowaniem folia musi być przymocowana do okna, ale chyba lepiej byłoby ją czasowo przyczepić do szyby, zapianować – wtedy widać czy nie została gdzieś dziura, obciąć nadmiar i dopiero doklejać folie do ściany...

Jeśli w tym roku założę okna, a nie chce ocieplać, dopuszczalne będzie pozostawienie na zewnątrz nieobciętej pianki? Wolałbym w przyszłym roku robiąc ocieplenie ścian wykończyć obróbkę okien (węgarek+ taśma rozprężna paroprzepuszczalna).

Pozdrawiam
Jarek

Otwory bezwzględnie przygotować, zaprawa na dół i boki, górę zapewne masz wylaną dla przykładu fotki
139625
139626

można równie dobrze skoro masz miejsce dół otworu wykonać z materiału pełnego, najlepiej cegiełki.

Jeżeli ekipa zna się na temacie montażu warstwowego poradzi sobie z foliami i nie trzeba ich doklejać do szyb.

Co do wykończenia to pamiętaj aby ZABEZPIECZYĆ piankę, musisz ją zasłonić przed działaniem UV jeżeli chcesz docieplać w przyszłym roku.

Pozdrawiam

Jarekvw
01-10-2012, 19:31
Tylko w jednym oknie mam miejsce na dole, ale kombinowałem (i chyba przekombinowałem ;-) że cegła ma słabą izolacyjność , więc lepiej Ytonga.
Pozostałe otwory są na razie "surowe", myślałem żeby zalac pare otworów zaprawą do mocowania kołków + pas do mocowania folii paroszczelnej.
Z folią przyczepiana do okna- czy jest prawidłowe pianowanie bez przyklejenia folii do sciany? wg mnie wtedy z obu stron sie widzi czy nie trzeba gdzieś piany uzupełnić...
A zabezpieczenie piany- czy degradacja pod wpływem UV nie jest powierzchniowa? wtedy odcinam nadmiar i mam "zdrową" piankę, tak kominowałem
Pozdrawiam
Jarek

MMichal
01-10-2012, 20:15
Witam


Tylko w jednym oknie mam miejsce na dole, ale kombinowałem (i chyba przekombinowałem ;-) że cegła ma słabą izolacyjność , więc lepiej Ytonga.
Pozostałe otwory są na razie "surowe", myślałem żeby zalac pare otworów zaprawą do mocowania kołków + pas do mocowania folii paroszczelnej.
Z folią przyczepiana do okna- czy jest prawidłowe pianowanie bez przyklejenia folii do sciany? wg mnie wtedy z obu stron sie widzi czy nie trzeba gdzieś piany uzupełnić...
A zabezpieczenie piany- czy degradacja pod wpływem UV nie jest powierzchniowa? wtedy odcinam nadmiar i mam "zdrową" piankę, tak kominowałem
Pozdrawiam
Jarek

Folię do ściany można przykleić po pianowaniu jak i - z jednej strony przed - zakładam, że osoba pianująca zna się na tym i wykona to prawidłowo.

Degradacja piany jest niestety całościowa, jeżeli jej nie zabezpieczysz to w przyszłym roku będziesz mógł całe okna jeszcze raz pianować - więc niestety źle kombinowałeś, folie również nie są UV odporne więc zasłonięcie piany folią również nie jest rozwiązaniem. Jeżeli koniecznie chcesz montować a nie będziesz nic robił wewnątrz to montuj tylko mechanicznie - czyli kotwy bez pianowania i taśm - to zrobisz dopiero przy ociepleniu - trudniej ale do wykonania. Jeżeli jednak będziesz "coś" w środku robił zimą to tak jak mówiłem MUSISZ zabezpieczyć pianę/taśmę.

Pozdrawiam

Jarekvw
04-10-2012, 18:56
Bingo :), chcę teraz wstawić okna i drzwi, aby móc w zimie robić roboty wewnątrz.

Kurcze, wydawało mi sie że UV działa tylko na zewnątrz piany :-(
Czy oklejenie piany np czarną folia budowlaną nie pomoże?
Wiem ze optymalnie jest od razu dać ocieplenie albo chociaż zrobić takie "ramki" ze styropianu dookoła, jednak wolałem tego uniknąć...

Pozdrawiam
Jarek

MMichal
04-10-2012, 19:04
Witam


Bingo :), chcę teraz wstawić okna i drzwi, aby móc w zimie robić roboty wewnątrz.

Kurcze, wydawało mi sie że UV działa tylko na zewnątrz piany :-(
Czy oklejenie piany np czarną folia budowlaną nie pomoże?
Wiem ze optymalnie jest od razu dać ocieplenie albo chociaż zrobić takie "ramki" ze styropianu dookoła, jednak wolałem tego uniknąć...

Pozdrawiam
Jarek

ważne aby zasłonić pianę, czym to wykonasz to już sprawa dowolna ważne aby to "coś" utrzymało się do momentu wykonywania elewacji.

Pozdrawiam

Jarekvw
04-10-2012, 19:42
Witam
Wiem że można zabezpieczyć tynkiem, klejem, farbą itp, ale jak w przyszłym roku będe robił ocieplenie to warto by ściągnąć zabezpieczenie, aby pianki połączyły się. Stąd ten pomysł na oklejenie czarna folią, tylko czy zda to egzamin
Dlatego pytam, bo wiem że czasami przekombinowuje ;)
Pozdrawiam
Jarek

bwojtek
04-10-2012, 20:05
Od zewnątrz pomaluj piankę po prostu odporną na warunki atmosferyczne farbą elewacyjną i śpij spokojnie.

Jarekvw
04-10-2012, 20:27
Od zewnątrz pomaluj piankę po prostu odporną na warunki atmosferyczne farbą elewacyjną i śpij spokojnie.

I potem, przy montażu ocieplenia- styropianu, na farbę dać następna warstwę pianki jako wypełnienie węgarka?
Jeśli mozna tak "rozdzielić" piankę to chyba będzie najprościej...

bwojtek
04-10-2012, 20:44
I potem, przy montażu ocieplenia- styropianu, na farbę dać następna warstwę pianki jako wypełnienie węgarka?
Jeśli mozna tak "rozdzielić" piankę to chyba będzie najprościej...
Jeżeli okna są montowane "na lico" muru to daj taśmę rozprężną pomiędzy styropian a ramę okna a pianki nie ruszaj. Warstwa powietrza (o grubości do około 20mm) szczelnie zamknięta to też doskonały izolator.

Jarekvw
04-10-2012, 20:52
Niestety, planowane wysuniecie 3 cm poza obrys :-/
Mam porotherm 25, to tez trochę problem montazowy; wolałbym jakos wypełnić zaprawą pare komór pustaka (myślę że 3x3 komory, czyli 0k. 10x10 cm) i do niego kotwić niz robic wysunięcie do płaszczyzny pionowej.
Co do piany, z drugiej strony, myśląc na głos, jak "tegoroczną" piankę pomaluje, to po obłożeniu styropianem i przyklejeniu wegarka wtryśnieta piana powinna przylepić się też do farby, co chyba nie bedzie problemem.
Jakos wole dopianowac niz zostawiac pustkę powietrzną ;)

MMichal
04-10-2012, 21:30
wITAM


Niestety, planowane wysuniecie 3 cm poza obrys :-/
Mam porotherm 25, to tez trochę problem montazowy; wolałbym jakos wypełnić zaprawą pare komór pustaka (myślę że 3x3 komory, czyli 0k. 10x10 cm) i do niego kotwić niz robic wysunięcie do płaszczyzny pionowej.
Co do piany, z drugiej strony, myśląc na głos, jak "tegoroczną" piankę pomaluje, to po obłożeniu styropianem i przyklejeniu wegarka wtryśnieta piana powinna przylepić się też do farby, co chyba nie bedzie problemem.
Jakos wole dopianowac niz zostawiac pustkę powietrzną ;)

powietrze to dobry izolator więc odrobina niczemu nie będzie szkodzić
porotherm obowiązkowo wyrównać przed montażem, wypełnić "dziurki" ile się da i zastosować odpowiednie materiały montażowe - kołki - do porothermu

Pozdrawiam

Jarekvw
04-10-2012, 21:43
wITAM
powietrze to dobry izolator więc odrobina niczemu nie będzie szkodzić
porotherm obowiązkowo wyrównać przed montażem, wypełnić "dziurki" ile się da i zastosować odpowiednie materiały montażowe - kołki - do porothermu
Pozdrawiam
Powietrze- wiem, ale myślę że jednak delikatnie dopianuje, choćby dlatego żeby doszczelnić łączenia styropianu.
Co do montażu- kołki jasna sprawa że musza byc odpowiednie.
Przy czym zastanawiam się, czy nie dałoby się zalać kilku sąsiednich kratek zaprawa i w tej "centralnej" osadzić kołek.
Sądzicie że takie mocowanie bedzie OK?
Chyba na FM widziałem "fajny" przykład mocowania w otworach w porothermie- z góry wbity klin drewniany i do tego kołek rozporowy albo sruba; szczegół że drewienko przy wbijaniu albo osadzaniu śruby połamało scianki pustaka w których miało sie trzymać..
Pozdrawiam
Jarek

blokno
09-10-2012, 10:14
Co do montażu- kołki jasna sprawa że musza byc odpowiednie.
Przy czym zastanawiam się, czy nie dałoby się zalać kilku sąsiednich kratek zaprawa i w tej "centralnej" osadzić kołek.
Sądzicie że takie mocowanie bedzie OK?


Do tego celu służą kotwy chemiczne - nieco droższe rozwiązanie, ale b. skuteczne. pzdr

Jarekvw
10-10-2012, 18:20
Do tego celu służą kotwy chemiczne - nieco droższe rozwiązanie, ale b. skuteczne. pzdr

Rzeczywiście, one sie nie "rozprężają", więc ścianek nie połamią, pomroczność jasna mnie dopadła :-)
A sił tam i tak nie będzie chyba zbyt dużych
Dzięki

W międzyczasie wymyśliłem nową herezję :-)

Czy koniecznie trzeba wyrównywać /tynkować krawędź pustaka (mam Porotherm 25) przed montażem?

Zaznaczam że otwory wyglądają na proste, pióra/ wpusty sa w jednej linii. Jeżeli nie doklejam w tym roku folii, to może lepiej i prościej wypełnić wnęki piana przy montażu okna niż tynkiem?
chce w tym roku założyć okna, aby przez zimę móc "dłubać" w środku, planuje montaż z 3 cm wysunięciem i w tym roku założyć tylko wewnętrzną folie paroszczelną (np. Soudala z siatką do tynku) do okna (nie doklejać jej do ściany).
Pozdrawiam
Jarek

dilbert
15-10-2012, 18:49
Czy koniecznie trzeba wyrównywać /tynkować krawędź pustaka (mam Porotherm 25) przed montażem?

Wyrównanie tynkiem ma zapewnić szczelne przyleganie folii paroszczelnej do muru. Jeśli mur będzie nierówny to nie ma pewności że to będzie szczelne. Raczej nie będzie :(

finlandia
15-10-2012, 21:13
Sam sobie odpowiedziałeś na swoje wątpliwości, a ja Cię tylko utwierdzę w tym przekonaniu. Tak, dobrze myślisz.
Przy dzisiejszym akcentowaniu szczelności montażu warstwowego podstawowym warunkiem wydaje się być dobrze przygotowanie ściany.Bo przyklejenie taśm do okna to tylko mała część montażu warstwowego (kosztowo może z połowę, ale w nakładach pracy to mniej niż 1/3)

WVIP
16-10-2012, 22:16
„MOWO” – system montażu okien w warstwie ocieplenia lepszy od JB-D??

T12345T
17-10-2012, 09:30
„MOWO” – system montażu okien w warstwie ocieplenia lepszy od JB-D??

Nie wiem dlaczego, ale wiele osób ma tendencję do przedziwnej klasyfikacji w kategorii "lepszy/gorszy" całkiem nieprzystawalnych produktów . System JB-D, to system konsoli i wsporników, można go porównywać z innym systemem konsoli i wsporników np. Knelsen - próbując dociekać, które są lepsze w konkretnym przypadku. Porównywanie "ogólnej lepszości" odradzam, bo ilu porównywaczy, tyle "ogólnych lepszości".

MOWO, uważam za bardzo ciekawe i co ważne, jedyne systemowe, kompleksowe rozwiązanie problemu montażu w warstwie ocieplenia. Na razie nie ma go z czym porównywać, chyba że obok MOWO postawimy JB-D,+ folie (taśmy) + chałupniczo robioną wokół okien, opaskę ze styropianu. W takim porównaniu moim zdaniem górą jest MOWO.

jareko
17-10-2012, 09:45
kolego TEST.
Nie neguję, ok, Niemcy znów coś wymyślili - niech będzie że jest to super rozwiązanie
Na życzenie klienta mogę montować - no problem
Tylko cała, wieloletnia walka z tymi co jeszcze dziś wstawiają okna tylko na pianę, bez żadnego zakotwiczenia okna, okazuje się idiotyczną i nie mającą sensu
Wszak wystarczy wstawić, zapianować i zostawić
Hmm.... nawet podklinowywanie jest zbędne - jak widać
I co teraz Panie Test ?

T12345T
17-10-2012, 09:59
kolego TEST.
Nie neguję, ok, Niemcy znów coś wymyślili - niech będzie że jest to super rozwiązanie
Na życzenie klienta mogę montować - no problem
Tylko cała, wieloletnia walka z tymi co jeszcze dziś wstawiają okna tylko na pianę, bez żadnego zakotwiczenia okna, okazuje się idiotyczną i nie mającą sensu
Wszak wystarczy wstawić, zapianować i zostawić
Hmm.... nawet podklinowywanie jest zbędne - jak widać
I co teraz Panie Test ?

I teraz Panu powiem Panie jareko, że Pan nie wie o czym pisze:-). Okna są mocowane do ramy przy pomocy łączników i podparte na całej szerokości, co uważam za zdecydowanie lepsze rozwiązanie od stosowania "klocków podporowych", które zwykł Pan nazwać "klinowaniem":-). O obu kwestiach zresztą pisałem, więc może zanim się palnie, warto przeczytać dokładniej, a jeszcze lepiej samemu spróbować, bo bez tego nawet na życzenie klienta nie będzie miał Pan możliwości zastosować tego rozwiązania, ot nowa polityka sprzedaży illbrucka. Najpierw spróbuj, dowiedz się, a potem stosuj. Oczywiście to dotyczy bezpośredniego wykonawstwa, a nie pisania "w ciemno".

jareko
17-10-2012, 12:05
nie mam zapisanego linku do filmu gdzie taki montaż był ukazany ale nie przypominam sobie żadnych łaczników

T12345T
17-10-2012, 14:26
nie mam zapisanego linku do filmu gdzie taki montaż był ukazany ale nie przypominam sobie żadnych łaczników

Jareko jakiego Ty masz pecha!!! :-). Widziałeś powyginane okna montowane na ciepłym parapecie, ale nie pamiętasz gdzie, Widziałeś filmik z montażu na MOWO, ale nie masz linka, eeeechhhhh...:-). Wierz mi ja na montażu byłem. Wina i miodu nie piłem, bo nie było czasu. Okno jest przykręcane do ramy MOWO i zawsze przykręcane być musiało. Koniec, Kropka, Odpuść sobie to "chyba", "gdzieś", "kiedyś", ale nie pamiętam. Poniżej masz zdjęcie na którym jednak widać, że okno jest mocowane.

plusfoto
17-10-2012, 15:01
Link do instrukcji montażu. Jarek kolega Test ma rację. Swoją drogą ciekaw jstem ile to będzie kosztowało.
http://oknotest.pl/1/news/artykuly/mowo-system-montazu-okien-w-warstwie-ocieplenia.php


(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Foknotest.pl%2F1%2F news%2Fartykuly%2Fmowo-system-montazu-okien-w-warstwie-ocieplenia.php)

WVIP
17-10-2012, 16:12
Nie wiem dlaczego, ale wiele osób ma tendencję do przedziwnej klasyfikacji w kategorii "lepszy/gorszy" całkiem nieprzystawalnych produktów . System JB-D, to system konsoli i wsporników, można go porównywać z innym systemem konsoli i wsporników np. Knelsen - próbując dociekać, które są lepsze w konkretnym przypadku. Porównywanie "ogólnej lepszości" odradzam, bo ilu porównywaczy, tyle "ogólnych lepszości".

MOWO, uważam za bardzo ciekawe i co ważne, jedyne systemowe, kompleksowe rozwiązanie problemu montażu w warstwie ocieplenia. Na razie nie ma go z czym porównywać, chyba że obok MOWO postawimy JB-D,+ folie (taśmy) + chałupniczo robioną wokół okien, opaskę ze styropianu. W takim porównaniu moim zdaniem górą jest MOWO.

Oczywiscie ze mozna porownywac jb-d do mowo i innych bo to jest to samo czyli montaz w warstwie ocieplenia. MOWO to system podobny do wymyslonego przezemnie a nie niemcow juz jakis czas temu na wspornikach z tworzywa(patrz w stecz wtedy nikt mnie nie sluchal a tu masz niemcy kradna moje pomysly) ale MOWO posiada wsporniki ktorych przenikalnosc cieplna to 0,07 poliuretan z dodatkami czyli dedykowany material. Napewno jest to szczelniejsze od tasm ktore moga sie poodklejac i wytrzymalsze od jb-d, lecz czy jest cieplejsze? podobno mialo byc dostepne od wrzesnia a tu nie ma ceny ani nic:bash: z tym ze dla pewnosci i tak okno powinno byc przykrecane do muru a nie do wspornikow, tak wiec movo przenosi sily pionowe ipoprzeczne a standardowe mocowania sily prostopadle do okna od parcia wiatru itp...:popcorn:

Jarekvw
17-10-2012, 23:15
Sam sobie odpowiedziałeś na swoje wątpliwości, a ja Cię tylko utwierdzę w tym przekonaniu. Tak, dobrze myślisz.
Przy dzisiejszym akcentowaniu szczelności montażu warstwowego podstawowym warunkiem wydaje się być dobrze przygotowanie ściany.Bo przyklejenie taśm do okna to tylko mała część montażu warstwowego (kosztowo może z połowę, ale w nakładach pracy to mniej niż 1/3)

Widzę że nie tylko ja sie zastanawiam ;-)
Czytając o problemach z przyklejeniem taśmy do ściany/ tynku (stosowanie primera itp) doszedłem do wniosku, że może zastosowanie
http://www.soudal.pl/index.php/limit_4/soudal-window-system/tasmy/tasma-paroszczelna-z-siatka-sws-grid-insid.html
bedzie lepsze?
Wiem, Soudal to nie Illbruck, ale przy zatopieniu siatki bezposrednio w tynku odpada ryzyko odchodzenia taśmy.
?
Pozdrawiam
Jarek

WVIP
18-10-2012, 09:52
Widzę że nie tylko ja sie zastanawiam ;-)
Czytając o problemach z przyklejeniem taśmy do ściany/ tynku (stosowanie primera itp) doszedłem do wniosku, że może zastosowanie
http://www.soudal.pl/index.php/limit_4/soudal-window-system/tasmy/tasma-paroszczelna-z-siatka-sws-grid-insid.html
bedzie lepsze?
Wiem, Soudal to nie Illbruck, ale przy zatopieniu siatki bezposrednio w tynku odpada ryzyko odchodzenia taśmy.
?
Pozdrawiam
Jarek

Problemy z przyklejeniem tasmy jezeli nie wyrownasz powierzchni i nie zagruntujesz. Jednak najlepiej i najtaniej jest zamontowac na zwyklych katownikach stalowych i taniej nie bedzie a na jedno wychodzi... wiec po co przeplacac??:cool:

Jarekvw
18-10-2012, 10:03
Pozostanę jednak przy kotwach ;-)
Proszę o opinię, czy taśma połączona "fabrycznie" z siatką, którą zatapiam w tynku, nie będzie lepszym rozwiązaniem...
Jeszcze mi teraz weszła jedna zagwozdka
Przeglądałem poradnik montażu okien aluplastu i znalazłem tylko minimalne wymiary szczeliny pomiedzy oknem a murem.
Jaki byłby optymalny wymiar "luzu" ? Stare normatywy okien zostawiały chyba 35 mm na boki (wymiar okna standard był ..65mm) i 65 w poziomie (odpowiednio końcówka wymiaru ..35mm).
Wiadomo ze luz musi być w granicach rozsądku, ale czy te 65 mm na dół i górę to nie za dużo? będę mocował na kotwy, z wysunięciem 3cm
Pozdrawiam
Jarek

WVIP
18-10-2012, 10:25
Pozostanę jednak przy kotwach ;-)
Proszę o opinię, czy taśma połączona "fabrycznie" z siatką, którą zatapiam w tynku, nie będzie lepszym rozwiązaniem...
Jeszcze mi teraz weszła jedna zagwozdka
Przeglądałem poradnik montażu okien aluplastu i znalazłem tylko minimalne wymiary szczeliny pomiedzy oknem a murem.
Jaki byłby optymalny wymiar "luzu" ? Stare normatywy okien zostawiały chyba 35 mm na boki (wymiar okna standard był ..65mm) i 65 w poziomie (odpowiednio końcówka wymiaru ..35mm).
Wiadomo ze luz musi być w granicach rozsądku, ale czy te 65 mm na dół i górę to nie za dużo? będę mocował na kotwy, z wysunięciem 3cm
Pozdrawiam
Jarek

Dobrze bedzie. Do montazu w warstwie wystarcza katowniki na dole okna i na gorze na rogach a po bokach zwykle mocowania, koszt znikomy a wysuniete jest. Nastepnie tasma paroszczelna od srodka, ocieplenie dookola ramy, pianka i tasma paroprzepuszczalna lub bez.:stirthepot:

T12345T
18-10-2012, 10:49
Wiadomo ze luz musi być w granicach rozsądku, ale czy te 65 mm na dół i górę to nie za dużo?

Coś chyba źle doczytałeś. Szczelina dylatacyjna nigdy nie powinna przekraczać 40 mm, a przy uszczelnieniach jednoskładnikową pianką PU nie powinna przekraczać 30 mm.

Jarekvw
18-10-2012, 11:47
Coś chyba źle doczytałeś. Szczelina dylatacyjna nigdy nie powinna przekraczać 40 mm, a przy uszczelnieniach jednoskładnikową pianką PU nie powinna przekraczać 30 mm.
O to właśnie mi chodziło
Dzięki wielkie :-)

MMichal
18-10-2012, 18:30
Witam


Dobrze bedzie. Do montazu w warstwie wystarcza katowniki na dole okna i na gorze na rogach a po bokach zwykle mocowania, koszt znikomy a wysuniete jest. Nastepnie tasma paroszczelna od srodka, ocieplenie dookola ramy, pianka i tasma paroprzepuszczalna lub bez.:stirthepot:

hmmm no tak w sumie ten kątownik najlepiej/najtaniej gwoździami przybić :)
"taśma paroprzepuszczalna lub nie" - to po co jakiekolwiek taśmy ? jak już wypisujesz takie sugestie to albo je rozbuduj o inne rozwiązania albo nie pisz nic !

Pozdrawiam

plusfoto
18-10-2012, 19:02
WVIP ma swoje teorie na każdy temat.;)

WVIP
21-10-2012, 19:28
Przedstawiam schemat jak to zrobic dobrze na zwyklych katownikach i plaskownikach. Jak widac na zalaczonym obrazku zewnetrzna tasma paroprzepuszczalna nie jest koniecznoscia... mozna zastosowac np tasmy rozprezne lub cos innego. Montaz w gazobetonie tanio i troche powinno wytrzymac.:p Pod katowniki i plaskowniki dodatkowo klej albo mozna wylac klocki betonowe.:cool:

MMichal
21-10-2012, 22:48
Witam


Jak widac na zalaczonym obrazku zewnetrzna tasma paroprzepuszczalna nie jest koniecznoscia... mozna zastosowac np tasmy rozprezne lub cos innego.

To akurat oczywiste, folie paroprzepuszczalne, taśmy rozprężne czy akryl stosuje się WYMIENNIE zależnie od sposobu montażu stolarki.
O schemacie nie będę się wypowiadał.

Pozdrawiam

grzeniu666
22-10-2012, 13:31
Jaka powinna być górna szczelina na pianę przy zastosowaniu pod oknem "ciepłego parapetu"? Dla okien 1str antracyt (i barwione w masie) wysokości <1,5m z węgarkiem odczytuję tu i ówdzie min. 10mm. Ale czy jeśli od dołu okno jest "zblokowane" ciepłym parapetem to czy u góry nie powinno być coś więcej?


Pytanie #2: Dla wielkości szczelin widzę dwa zestawienia - dla montażu z węgarkiem i bez niego. Czy jako montaż z węgarkiem należy również traktować taki w którym to deska elewacyjna (a nie styro) zakrywa ramę (w ~połowie)?

jareko
22-10-2012, 14:07
Jaka powinna być górna szczelina na pianę przy zastosowaniu pod oknem "ciepłego parapetu"? Dla okien 1str antracyt (i barwione w masie) wysokości <1,5m z węgarkiem odczytuję tu i ówdzie min. 10mm. Ale czy jeśli od dołu okno jest "zblokowane" ciepłym parapetem to czy u góry nie powinno być coś więcej?
nie, ma być 10-30 mm w zależności od wielkości okna

Pytanie #2: Dla wielkości szczelin widzę dwa zestawienia - dla montażu z węgarkiem i bez niego. Czy jako montaż z węgarkiem należy również traktować taki w którym to deska elewacyjna (a nie styro) zakrywa ramę (w ~połowie)?tak należy traktować, jak montaż z węgarkiem

blokno
24-10-2012, 06:21
Montaz w gazobetonie tanio i troche powinno wytrzymac.:p Pod katowniki i plaskowniki dodatkowo klej albo mozna wylac klocki betonowe.:cool:

To po prostu da się wyliczyć - wystarczy sam kątownik - płaskownik jest tu już zbędny. pzdr

WVIP
30-10-2012, 13:45
To po prostu da się wyliczyć - wystarczy sam kątownik - płaskownik jest tu już zbędny. pzdr

Jezeli znalbys sie troche na mechanice i wytrzymalosci materialow to bys wiedzial ze do poprawnego montazu sa potrzebne katowniki + plaskowniki wedlug schematu.:mad:

Charlie
30-10-2012, 14:13
Jezeli znalbys sie troche na mechanice i wytrzymalosci materialow to bys wiedzial ze do poprawnego montazu sa potrzebne katowniki + plaskowniki wedlug schematu.:mad:

Wystarczą kątowniki z odpowiedniej grubości stali ! - najlepiej nierdzewnej !! i rozstawione w odpowiednich odległościach od swoich osi !!!
Wielkość okna vs ilość punktów podparcia.

P.S. zmień ton swoich wypowiedzi bo będziesz gadał sam ze sobą.

IVO333
30-10-2012, 15:15
Ja tak troszkę nie do końca w temacie. Kładłem niedawno płytkę ceglaną i impregnowałem ją takim świństwem do pomieszczeń mokrych. Testowałem ten impregnat i faktycznie totalnie odporny na wodę. Nieraz tu analizowane są różne alternatywy dla folii i taśm i stąd zagadka czy to byłoby niezłe jako warstwa paroszczelna, pociągnąć obciętą pianę od wewnątrz. Co sądzicie?

grzeniu666
30-10-2012, 16:43
Ja tak troszkę nie do końca w temacie. Kładłem niedawno płytkę ceglaną i impregnowałem ją takim świństwem do pomieszczeń mokrych. Testowałem ten impregnat i faktycznie totalnie odporny na wodę. Nieraz tu analizowane są różne alternatywy dla folii i taśm i stąd zagadka czy to byłoby niezłe jako warstwa paroszczelna, pociągnąć obciętą pianę od wewnątrz. Co sądzicie?

IVO, napisz co to za specyfik? Czy to aby nie powinno być elastyczne? (Jest?) Do drewna to się nadaje?

_FIX_
30-10-2012, 21:19
Czyżby to była folia w płynie ?

IVO333
30-10-2012, 21:54
Kupowałem w Elkaminodom razem z cegiełkami, ma w opisie wodo i olejoodporność i faktycznie takie jest. Elastyczne raczej nie, muszę posmarować jakąś giętką powierzchnię i sprawdzić. Na pewno idealnie nie będzie ale czytając o różnych patentach na domowy warstwowy montaż jakaś alternatywa.

surfi
31-10-2012, 07:20
czy to byłoby niezłe jako warstwa paroszczelna, pociągnąć obciętą pianę od wewnątrz. Co sądzicie?
Piankę może i tak.
Paroszczelna zachodzi na ścianę. Wątpię, żeby trzymał się tego tynk.

IVO333
31-10-2012, 09:07
Piankę może i tak.
Paroszczelna zachodzi na ścianę. Wątpię, żeby trzymał się tego tynk.
Tynk na pewno nie, tego się nic nie trzyma. Ja to rozważam bardziej jako alternatywę dla rękodzieła artystycznego jakim jest silikonowanie piany które poprawnie wykonać jest dość trudno. A jeśli ściana też się posilikonuje tynk też raczej nie będzie się trzymał.

blokno
02-11-2012, 09:34
Tynk na pewno nie, tego się nic nie trzyma. Ja to rozważam bardziej jako alternatywę dla rękodzieła artystycznego jakim jest silikonowanie piany które poprawnie wykonać jest dość trudno. A jeśli ściana też się posilikonuje tynk też raczej nie będzie się trzymał.

Silikonowanie jest rzeczywiście dość trudne i jak się okazuje nie ma większego uzasadnienia ekonomicznego. W sytuacji kiedy taśma rozprężna kosztuje 1 zł/mb, zdecydowanie rozsądniej, moim zdaniem, jest zastosować tą taśmę. Dla okna 1,5x1,5 m jest to koszt ok. 5 zł.. pzdr

surfi
02-11-2012, 11:04
blokno rozmawiamy teraz o warstwie paroszczelnej...


Tynk na pewno nie, tego się nic nie trzyma. Ja to rozważam bardziej jako alternatywę dla rękodzieła artystycznego jakim jest silikonowanie piany które poprawnie wykonać jest dość trudno. A jeśli ściana też się posilikonuje tynk też raczej nie będzie się trzymał.
IVO Sposobem na to jest porządne wklejenie folii - tynk się trzyma, jest szczelnie. Kosztuje więcej i praca z nią też trochę upierdliwa. Ale na budowie większość DOBRYCH rozwiązań ma tę przypadłość.
Oczywiście jako forma rekreacji dla inwestora Twoja wersja rękodzielnicza może być OK. Dla wykonawcy to żadna alternatywa zabawa w takie klocki, ufajdolone okno, tynk sie nie trzyma, czy ten impregnat jest dopuszczony do stosowania w pomieszczeniach? - dla mnie trochę lipa.

Ja mam w temacie zdanie podobne do jareko - rozgarnięty montażysta w 80% przypadków budowlanych nie będzie potrzebował tych "gadżetów", aby skutecznie poradzić sobie z tą "wielce problematyczną szczeliną". Jeden warunek - tynkarz, oiepleniowiec, goście od parapetów - oni wszyscy mają myśleć, no i tu zaczynają się schody ...

IVO333
02-11-2012, 16:44
Sposobem na to jest porządne wklejenie folii - tynk się trzyma, jest szczelnie. Kosztuje więcej i praca z nią też trochę upierdliwa. Ale na budowie większość DOBRYCH rozwiązań ma tę przypadłość.
Oczywiście jako forma rekreacji dla inwestora Twoja wersja rękodzielnicza może być OK.
Ale ja nie chcę żeby ktoś tym nagminnie folię zastępował. W przypadkach kiedy (padają tu takie pytania) okna są zamontowane tylko na pianę i ktoś chce po fakcie trochę stuningować montaż, przy niektórych wymianach kiedy poprawne wklejenie folii jest trudne itp. Poczytałem o silikoniarskich wyczynach niektórych albo pooglądałem zdjęcie folii wklejonej tak że jeden wuj czy ona jest czy nie i stąd moje pytanie. A dopuszczony jest, będę miał tym czymś też część łazienki mazaną.

grzeniu666
03-11-2012, 21:13
Jak szeroką "ramkę" styropianową przykleić wokół otworu okiennego (do wypełnienia pianą) jeśli chciałbym montować okna przed "zasadniczym" ociepleniem murów? 10cm będzie OK czy lepiej coś (ile) więcej? Pianka czy klej z worka, a może bez znaczenia? Jareko, wiem że i Ty popełniasz takie montaże, podpowiesz coś?

Arturo72
03-11-2012, 22:15
Jak szeroką "ramkę" styropianową przykleić wokół otworu okiennego (do wypełnienia pianą) jeśli chciałbym montować okna przed "zasadniczym" ociepleniem murów? 10cm będzie OK czy lepiej coś (ile) więcej? Pianka czy klej z worka, a może bez znaczenia? Jareko, wiem że i Ty popełniasz takie montaże, podpowiesz coś?
Jeśli ociepleniowcy kumają bazę a przy okazji Ty będziesz przy ociepleniu to wg mnie taka ramka jest zbędna a nawet nie wskazana bo wtedy musiała by być w grubości docelowego ocieplenia,inaczej trzeba improwizować :)

grzeniu666
03-11-2012, 22:34
Jeśli ociepleniowcy kumają bazę a przy okazji Ty będziesz przy ociepleniu to wg mnie taka ramka jest zbędna a nawet nie wskazana bo wtedy musiała by być w grubości docelowego ocieplenia,inaczej trzeba improwizować :)

Ociepleniowcem będę najpewniej sam, rozważam czy startować z ocieplaniem całości w tym roku, a jeśli nie - to czy montować okna po (!nie przed) przyklejeniu tylko tych ramek. Przy tym muszę ogranąć jeszcze kilka innych powiązanych tematów (nie związanych z tytułem więc nie rozwijam), także chcąc "kumać bazę" jak najlepiej pytanie podtrzymuję ;) Po prostu potrzebuję informacji o tej szerokości (jak sądzę chodzi o to aby się nie "obalała" od naporu piany uszczelniającej okno i ew. od wichury). PS. styro grubości 18cm i 25cm.

EDIT: spróbuję odpowiedzieć sobie sam - sądzę że skoro ta piana okienna będzie w miarę przy samym murze (małe wysunięcie 5-10cm), to może rzeczywiście większe znaczenie ma ten żartobliwy (pierwotnie) wiatr... ;) Piana do styro ponoć mocna, ale wydaje mi się że niezasiatkowany to jednak te min. 15cm szerokości powinien mieć. Zachęcam do komentowania :)

Arturo72
03-11-2012, 22:48
Ociepleniowcem będę najpewniej sam, rozważam czy startować z ocieplaniem całości w tym roku, a jeśli nie - to czy montować okna po (!nie przed) przyklejeniu tylko tych ramek. Przy tym muszę ogranąć jeszcze kilka innych powiązanych tematów (nie związanych z tytułem więc nie rozwijam), także chcąc "kumać bazę" jak najlepiej pytanie podtrzymuję ;) Po prostu potrzebuję informacji o tej szerokości (jak sądzę chodzi o to aby się nie "obalała" od naporu piany uszczelniającej okno i ew. od wichury). PS. styro grubości 18cm i 25cm.

EDIT: spróbuję odpowiedzieć sobie sam - sądzę że skoro ta piana okienna będzie w miarę przy samym murze (małe wysunięcie 5-10cm), to może rzeczywiście większe znaczenie ma ten żartobliwy (pierwotnie) wiatr... ;) Piana do styro ponoć mocna, ale wydaje mi się że niezasiatkowany to jednak te min. 15cm szerokości powinien mieć. Zachęcam do komentowania :)
No to zapodaj jedną całą płytę styropianu i pół bez kombinacji z opaską.Ja zostawiłem szczelinę od okna na 2-3cm na piankę i tyle.

T12345T
04-11-2012, 12:17
Jak szeroką "ramkę" styropianową przykleić wokół otworu okiennego (do wypełnienia pianą) jeśli chciałbym montować okna przed "zasadniczym" ociepleniem murów? 10cm będzie OK czy lepiej coś (ile) więcej?

Według mnie najłatwiej ustalić, że głębokość "ramki" nie może być mniejsza niż głębokość ramy ościeżnicy + odległość wewnętrznej powierzchni ościeżnicy od lica muru konstrukcyjnego. Dalej to już zdecyduje sposób w jaki chcesz wykonać zewnętrzną warstwę uszczelnienia.



Pianka czy klej z worka, a może bez znaczenia?

Od strony nośności - bez znaczenia. Od strony ewentualnej "grubości" warstwy klejącej i jej wpływu na szerokość opaski wokół okna oraz późniejszego "doklejania" węgarka do tej opaski lepiej zastosować jednolity system klejenia, a więc raczej klej w piance, a jeszcze lepiej coś na kształt PU 14 illbrucka.

Sorry, że się wtrancam między vodka, a ogórek:-)

grzeniu666
04-11-2012, 12:49
Według mnie najłatwiej ustalić, że głębokość "ramki" nie może być mniejsza niż głębokość ramy ościeżnicy + odległość wewnętrznej powierzchni ościeżnicy od lica muru konstrukcyjnego. Dalej to już zdecyduje sposób w jaki chcesz wykonać zewnętrzną warstwę uszczelnienia.

Od strony nośności - bez znaczenia. Od strony ewentualnej "grubości" warstwy klejącej i jej wpływu na szerokość opaski wokół okna oraz późniejszego "doklejania" węgarka do tej opaski lepiej zastosować jednolity system klejenia, a więc raczej klej w piance, a jeszcze lepiej coś na kształt PU 14 illbrucka.


Bądziorno :) Mnie chodzi o szerokość (czyli chyba podobnie jak z nomenklaturze okiennej, wymiar w płaszczyźnie muru czy okna), głębokość byłaby równa grubości docelowego ocieplenia, tj. 18 i 25 cm (zależy od miejsca na elewacji).
Wykonanie tej ramki osobno jest dla mnie jednym z rozwiązań (nie najbardziej prawdopodobnym) więc zbieram dane "co by było gdyby". Podpatrzyłem u Jareko że daje czasem takie płytkie "ramki" (tak jak piszesz, na ca. głębokość wysunięcia) ale to chyba generuje dodatkową robotę później. Wtrancaniesię mile widziane!:)

Arturo, uwierz na słowo, albo ramka albo całość (dotyczy szczególnie piętra), "płyta, pół" u mnie nie zagra.

Inna sprawa - czy konsole JB-D (boczne/górne) mogą być regulowane tylko od wewnątrz ramy (przewiercenie na wylot przez ramę)? Przy fixach chyba problematyczne...?

T12345T
04-11-2012, 13:24
Bądziorno :) Mnie chodzi o szerokość (czyli chyba podobnie jak z nomenklaturze okiennej, wymiar w płaszczyźnie muru czy okna), głębokość byłaby równa grubości docelowego ocieplenia, tj. 18 i 25 cm (zależy od miejsca na elewacji).

Sorry grzeniu666, że potraktowałem Ciebie jak przeciętnego inwestora, czy okniarza, którzy to nagminnie piszą o "szerokości" mając na myśl "głębokość". To się nie powtórzy!!! Obiecuję:-).



Inna sprawa - czy konsole JB-D (boczne/górne) mogą być regulowane tylko od wewnątrz ramy (przewiercenie na wylot przez ramę)? Przy fixach chyba problematyczne...?

Fixa i tak montujesz po wyjęciu szkła, więc... . Dojście to gniazda regulacji masz z obu stron, ale przykładanie siły od strony zewnętrznej nie jest zalecane przez SFS, więc..

Spawos
04-11-2012, 15:31
Witam jutro beda montowa mi okna i beda wysunięte jakies 4-5 cm poza lico muru i potem wokol okna styropian(doceloweo 25cm) bedzie przyklejony ze szpara na pianke i potem chca dac tasme iilbruka (inteligo) jakos tak czy jakies rady jeszcze ostateczne aby glupot jutro nie bylo ?? :rolleyes:

Jaspis2
05-11-2012, 15:01
Witam serdecznie , chciałem poruszyć kwestię rozszerzalności temperaturowej profili okiennych a montaż na kotwach - w tym konkretnym przypadku jb-d.
Zaleceniem przy montażu "standardowym" czyli w płaszczyźnie muru jest pozostawienie luzu dylatacyjnego pomiędzy ramą okna a światłem otworu. Luz ten jest później wypełniany pianą i pozwala na "pracę" profili okna pod wpływem zmian temperatury. W przypadku montażu na kotwy okno jest zamocowane na sztywno i nie ma tutaj miejsca na "pracę" profila - jak wtedy mogą rozkładać się naprężenia występujące w profilach zwłaszcza w ciemnych okleinach i dużych przeszkleniach ?

Pozdrawiam
Radek

surfi
05-11-2012, 17:07
Luz ten jest później wypełniany pianą i pozwala na "pracę" profili okna pod wpływem zmian temperatury. W przypadku montażu na kotwy okno jest zamocowane na sztywno i nie ma tutaj miejsca na "pracę" profila
Naprawdę ? To chłopaki z SFS się zmartwią.
Montaż w murze na wkręty tzw "spaxy" także można śmiało określić "na sztywno". I nikt nie wpadł na pomysł, żeby w takim przypadku likwidować szczeliny dylatacyjne czy je umniejszać. JBD wcale nie jest tak "sztywny" jak się niektórym wydaje, co najlepiej widać na większych "jednoskrzydłówkach" i hardcorach przesuwnych. System nie jest doskonały, ale jest niezły i można się go "nauczyć". Natomiast widywałem wynalazki ślusarskie, w których uszkodzenie profila jest/było kwestią czasu.

grzeniu666
05-11-2012, 17:43
chciałem poruszyć kwestię rozszerzalności temperaturowej profili okiennych a montaż na kotwach - w tym konkretnym przypadku jb-d.
Zaleceniem przy montażu "standardowym" czyli w płaszczyźnie muru jest pozostawienie luzu dylatacyjnego pomiędzy ramą okna a światłem otworu. Luz ten jest później wypełniany pianą i pozwala na "pracę" profili okna pod wpływem zmian temperatury. W przypadku montażu na kotwy okno jest zamocowane na sztywno i nie ma tutaj miejsca na "pracę" profila - jak wtedy mogą rozkładać się naprężenia występujące w profilach zwłaszcza w ciemnych okleinach i dużych przeszkleniach ?

Nie sądzę aby to działało zero-jedynkowo, choć rzeczywiście trudno (mi) znaleźć analogie do zestawu tradycyjnego: blachy & klocki. Może należałoby dawać bokami i górą np. te "słabsze" JBD (1,5mm) z wyjątkiem miejsc "klockowych" - tam te grubsze (2,5mm)...? Ale ja się nie znam (amator). Manual jest raczej skromny.

kajwroclaw
06-11-2012, 19:49
Witam, staram się przejrzeć tą całą bazę doświadczeń na temat montażu okien w ociepleniu, tylko nie wiem czy w moim przypadku taki montaż ma sens więc zapytam doświadczonych - czy jest sens montować okna w ociepleniu, jeśli nie planuję rekuperatora tylko wentylację grawitacyjną, buduję z silki 24 cm plus 20 cm styro ocieplenia. Chodzi mi o to, czy przy takich założeniach jest sens inwestować w energooszczędny montaż, skoro reszta parametrów domu nie do końca będzie spełniać wymogi energooszczędności. Może to głupie pytanie, ale liczę na waszą dobrą radę :))

grzeniu666
06-11-2012, 20:28
...czy jest sens montować okna w ociepleniu, jeśli nie planuję rekuperatora tylko wentylację grawitacyjną, buduję z silki 24 cm plus 20 cm styro ocieplenia (...), czy przy takich założeniach jest sens inwestować w energooszczędny montaż, skoro reszta parametrów domu nie do końca będzie spełniać wymogi energooszczędności. Może to głupie pytanie, ale liczę na waszą dobrą radę :))

Pytanie nie głupie, szczególnie że moim zdaniem powszechne "zwyczaje" są podobne do Twoich przypuszczeń. Otóż uważam że bardziej jak standard innych przegród, istotny jest sposób ogrzewania. Jak planujesz tanie grzanie (np. ekogroszki czy PCi) to inwestycja w ciepły montaż ma mniejszy (żaden?) sens niż jak grzejesz np. czystym prądem. W tym drugim przypadku montaż w warstwie ocieplenia na konsolach może się zwróci przed wymianą stolarki ;) (więc jak budżet nie ciśnie to możesz się szarpnąć) inaczej szedł bym w solidny montaż wastwowy (szczególne że nie planujesz went. mechanicznej). Zważ jeszcze ew. wartość względów estetyczno-użytkowych. Analogicznie podszedł bym do standardu samych okien, ale znów - niekórzy lubią gadżety więc i dobre okno pasywne (modne słowo) może takim być ;) Przyzwoity producent (nie profil!) zawsze wskazany. Ale co ja się tam znam...

zbynek001
06-11-2012, 20:31
PROSZĘ o poradę jaką zastosować taśmę rozprężną na ramę okna. Węgarek ze styro będzie około 4 cm na ramie. Czy taśma z Soudala 20/2 spełni swoją rolę - szerokość 20mm , a grubość przed rozprężeniem 2mm ?
http://www.soudal.pl/images/stories/soudal/products/tasmy_sznury/tds_soudaband_acryl.pdf

kajwroclaw
06-11-2012, 20:51
Pytanie nie głupie, szczególnie że moim zdaniem powszechne "zwyczaje" są podobne do Twoich przypuszczeń. Otóż uważam że bardziej jak standard innych przegród, istotny jest sposób ogrzewania. Jak planujesz tanie grzanie (np. ekogroszki czy PCi) to inwestycja w ciepły montaż ma mniejszy (żaden?) sens niż jak grzejesz np. czystym prądem. W tym drugim przypadku montaż w warstwie ocieplenia na konsolach może się zwróci przed wymianą stolarki ;) (więc jak budżet nie ciśnie to możesz się szarpnąć) inaczej szedł bym w solidny montaż wastwowy (szczególne że nie planujesz went. mechanicznej). Zważ jeszcze ew. wartość względów estetyczno-użytkowych. Analogicznie podszedł bym do standardu samych okien, ale znów - niekórzy lubią gadżety więc i dobre okno pasywne (modne słowo) może takim być ;) Przyzwoity producent (nie profil!) zawsze wskazany. Ale co ja się tam znam...

No będzie ekogroszek, jakby był gaz ziemny to bym jeszcze rozważał, ale nie ma więc stanęło na eko. W kwestii wartości Uw okien i rzucanych haseł typu "pasywne" staram się być ostrożnym, bo co z tego jak okno będzie super jak mi montaż spier..ą i ciepło będzie wkoło okna uciekać. Dlatego pytam o sensowność montażu w ociepleniu w stosunku do reszty parametrów domu. A jakie okna wybrać to temat trudny do ogarnięcia zwłaszcza dla laika, siedzę obecnie na dwóch wątkach - tym oto oraz wątku "szukam dobrych okien". Jareko polecił mi w swojej ofercie okna pcv Hekaplastu na profilu schuco. Ale nie o tym ten wątek, więc nie rozwijam.

Charlie
06-11-2012, 20:57
W mojej opinii to oś szyby zespolonej powinna licować z osią ocieplenia - izotermy okna i ocieplenia układają w jednej linii co może być tylko pozytywem dla bilansu cieplnego. Jest to idealny układ, który dotyczy też drzwi zewnętrznych i np. ocieplonej bramy garażowej.
Taki układ można wymusić tylko montażem w strefie ocieplenia.

blokno
08-11-2012, 09:15
W mojej opinii to oś szyby zespolonej powinna licować z osią ocieplenia - izotermy okna i ocieplenia układają w jednej linii co może być tylko pozytywem dla bilansu cieplnego. Jest to idealny układ, który dotyczy też drzwi zewnętrznych i np. ocieplonej bramy garażowej.
Taki układ można wymusić tylko montażem w strefie ocieplenia.

W pełni się zgadzam, a powiem więcej: od przyszłego roku montaż szczelny w warstwie ocieplenia będzie wymagany zapisami prawa budowlanego. Obecnie trwają w ministerstwie ostatnie prace nad wdrożeniem odpowiedniego rozporządzenia. pzdr

IVO333
08-11-2012, 09:55
od przyszłego roku montaż szczelny w warstwie ocieplenia będzie wymagany zapisami prawa budowlanego.
Już widzę te konstrukcje po 200-300 kg montowane poprawnie w warstwie ocieplenia przez wszystkie firmy, przecież ustawodawca nakazuje ;-) podczas gdy dziś listwa podparapetowa i poprawne podparcie klinami to nieczęsty widok, o balkonach zwisających na cegiełkach nie wspomnę. A klienci z pokorą zapłacą za JB-D czu inne patenty. A jakie pole do popisu dla majstrów-Heniów i patentów na tani montaż.
Kto to będzie sprawdzał i egzekwował? Jakie sankcje? Ustawodawca równie dobrze może nakazać miłość, radość i powszechną szczęśliwość.

Charlie
08-11-2012, 10:00
IVO - właśnie dzięki takim a nie innym postawom "majstrów" tacy jak Ty, Jareko, Finlandia Witek czy inni mają pole do popisu.
Stara zasada mówi - tanio budujesz za chwilę remontujesz .

Ja popieram Normy, Certyfikaty etc., one właśnie porządkując szambo nadają właściwy kierunek budownictwu. A kompetentny Inwestor powinien na nich opierać odbiór jakościowy swojej inwestycji.

Pozdrawiam

Charlie
08-11-2012, 10:05
Pod tym linkami można obejrzeć elementy montażu w strefie ocieplenia - JAREKO masz świetną dokumentację :)

http://jareko.pl/2010_rok/Pod_Opolem/04.jpg

http://jareko.pl/2010_rok/Pod_Opolem/08.jpg

http://jareko.pl/2010_rok/Pod_Opolem/01.jpg