PDA

Zobacz pełną wersję : montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

IVO333
08-11-2012, 17:30
IVO - właśnie dzięki takim a nie innym postawom "majstrów" tacy jak Ty, Jareko, Finlandia Witek czy inni mają pole do popisu.
Stara zasada mówi - tanio budujesz za chwilę remontujesz .

Ja popieram Normy, Certyfikaty etc., one właśnie porządkując szambo nadają właściwy kierunek budownictwu. A kompetentny Inwestor powinien na nich opierać odbiór jakościowy swojej inwestycji.

Pozdrawiam

Ja nie neguję zalet poprawnego montażu warstwowego w ociepleniu, to ideał którego jeśli się nie osiągnie zawsze choć można dążyć. Śmieszy mnie jedynie ustawowy nakaz takiego montowania. Klasyczny montaż kusi wielu do skrótów typu mniej kotew. Co jeśli zaczną oszczędzać na ilości dużo droższych kotem typu JB-D? Normy? Certyfikaty? Kwestia kasy dla prawnika (jeśli dojdzie do sporu) aby wykazać że totalna lipa jest z nimi zgodna. Dziś rozmawiałem ze znajomym który zareklamował białą farbę emulsyjną która po 3 malowaniach kryła gorzej niż Śnieżka po jednym. Wiesz co mu odpisał producent? Że farba jest zgodna z normami właśnie.

MMichal
08-11-2012, 19:28
Witam


Dziś rozmawiałem ze znajomym który zareklamował białą farbę emulsyjną która po 3 malowaniach kryła gorzej niż Śnieżka po jednym. Wiesz co mu odpisał producent? Że farba jest zgodna z normami właśnie.

trzeba jeszcze zapytać znajomego ILE zapłacił za tę farbę ?

co do tego aby "dobrze" montować i wymusić od wykonawców takie a nie inne działania to niestety jeszcze bardzo dużo wody upłynie zanim zaczniemy wykonywać swoją pracę tak jak należy :) brak jednak jakichkolwiek uwarunkowań prawnych czy zaleceń spowoduje jeszcze większy bałagan, punk odniesienie musi być.

Ja osobiście czekam co wyjdzie z ITB, które pracuje nad odpowiednim zaleceniem odnośnie montażu.

Pozdrawiam

kajwroclaw
08-11-2012, 19:43
W pełni się zgadzam, a powiem więcej: od przyszłego roku montaż szczelny w warstwie ocieplenia będzie wymagany zapisami prawa budowlanego. Obecnie trwają w ministerstwie ostatnie prace nad wdrożeniem odpowiedniego rozporządzenia. pzdr

Nie wiem czy sobie dyskutujecie czy odpowiadacie dyskutując na moje zapytanie ;) rozumiem, że warto w ociepleniu mimo pozostałych spraw, które wymieniłem (np. brak went. mechanicznej). I jeszcze jedno - zastanawiam się czy taki montaż prawidłowo zrobiony jest trwały - czy na przykład po paru latach coś się z tymi kotwami dziać nie zacznie. W Polsce pewnie mało kto, jeśli w ogóle ktokolwiek mógłby się wypowiedzieć np. po 10 latach użytkowania tak montowanych okien.

pawelpiwowarczyk
08-11-2012, 19:56
(...) zastanawiam się czy taki montaż prawidłowo zrobiony jest trwały - czy na przykład po paru latach coś się z tymi kotwami dziać nie zacznie. W Polsce pewnie mało kto, jeśli w ogóle ktokolwiek mógłby się wypowiedzieć np. po 10 latach użytkowania tak montowanych okien.Właśnie. Zastanawiałem się, jak zachowają się po latach bloczki, pod oknem, do których przytwierdzone są kotwy? Szczególnie, kiedy są murowane na klej. Działa na nie bardzo niekorzystny rozkład sił, który "wyrywa" je. Czy nie należałoby, pod oknem, drzwiami, zamiast warstwy bloczków wylać blok z betonu?

MMichal
08-11-2012, 19:59
Witam


PROSZĘ o poradę jaką zastosować taśmę rozprężną na ramę okna. Węgarek ze styro będzie około 4 cm na ramie. Czy taśma z Soudala 20/2 spełni swoją rolę - szerokość 20mm , a grubość przed rozprężeniem 2mm ?
http://www.soudal.pl/images/stories/soudal/products/tasmy_sznury/tds_soudaband_acryl.pdf

Ile styropian najdzie na ramę to kwestia drugorzędna i istotna jedynie przy doborze szerokości taśmy, ważna jest odległość węgarka od profilu - jeżeli będzie ona wynosić do 10mm to taśma musi posiadać maksymalną rozprężność 20mm.
Zasada jest taka, że taśma o całkowitej rozprężności X może być zastosowana do szczeliny X/2 lub mniejszej aby zachować jej parametry.

Pozdrawiam

MMichal
08-11-2012, 20:03
Witam


Nie wiem czy sobie dyskutujecie czy odpowiadacie dyskutując na moje zapytanie ;) rozumiem, że warto w ociepleniu mimo pozostałych spraw, które wymieniłem (np. brak went. mechanicznej). I jeszcze jedno - zastanawiam się czy taki montaż prawidłowo zrobiony jest trwały - czy na przykład po paru latach coś się z tymi kotwami dziać nie zacznie. W Polsce pewnie mało kto, jeśli w ogóle ktokolwiek mógłby się wypowiedzieć np. po 10 latach użytkowania tak montowanych okien.


Właśnie. Zastanawiałem się, jak zachowają się po latach bloczki, pod oknem, do których przytwierdzone są kotwy? Szczególnie, kiedy są murowane na klej. Działa na nie bardzo niekorzystny rozkład sił, który "wyrywa" je. Czy nie należałoby, pod oknem, drzwiami, zamiast warstwy bloczków wylać blok z betonu?

na te pytania będziemy znali odpowiedz za 10-20 lat, teraz niestety musimy zaufać badaniom, testom itp certyfikatom, które posiadają dostępne rozwiązania technologiczne.

Pozdrawiam

plusfoto
08-11-2012, 21:14
Właśnie. Zastanawiałem się, jak zachowają się po latach bloczki, pod oknem, do których przytwierdzone są kotwy? Szczególnie, kiedy są murowane na klej. Działa na nie bardzo niekorzystny rozkład sił, który "wyrywa" je. Czy nie należałoby, pod oknem, drzwiami, zamiast warstwy bloczków wylać blok z betonu?
Proponuję ci rozłączyć takie bloczki po 24 godz. Ręczę ci że prędzej bloczek pęknie na pół niż coś się stanie w warstwie kleju. No chyba że klej był badziewiasty.

IVO333
08-11-2012, 21:33
trzeba jeszcze zapytać znajomego ILE zapłacił za tę farbę ?

co do tego aby "dobrze" montować i wymusić od wykonawców takie a nie inne działania to niestety jeszcze bardzo dużo wody upłynie zanim zaczniemy wykonywać swoją pracę tak jak należy :) brak jednak jakichkolwiek uwarunkowań prawnych czy zaleceń spowoduje jeszcze większy bałagan, punk odniesienie musi być.

Ja osobiście czekam co wyjdzie z ITB, które pracuje nad odpowiednim zaleceniem odnośnie montażu.

Pozdrawiam

Farba była tania, uzasadnienie odrzucenia reklamacji mi się w kontekście naszej dyskusji spodobało.
Co do norm i instrukcji to ich istnienie to jedno, stosowanie, egzekwowanie i ewentualne sankcje to drugie. Soviecki Sojuz miał wspaniałą Konstytucję a jak z prawami człowieka było to nie ma co pisać. ITB? Przestrzeganie aktualnej instrukcji jest dość proste a nagminnie olewane, zresztą ilu montażystów ją zna? Niech stworzą coś o czym pisze blokno (montaż w warstwie ocieplenia)czyli wymagającą dużo większej wiedzy , umiejętności , wyobraźni, myślenia i dobrych chęci od montujących. Gdyby ktoś (urząd jakiś) skutecznie egzekwował jej przestrzeganie byłby zajebisty odsiew partaczy z rynku, armagedon wręcz. Ale tak nie będzie, co najwyżej rozpowszechnią się patenty na potanienie usługi co dopiero opłakane przyniesie skutki, głównie klientom.

P.S. Żeby nie było że taki czarnowidz jestem to jest dobra strona. Kolega TEST zaczął by opływać w luksusy, niczym pączek w maśle ;-)

T12345T
08-11-2012, 22:07
Niech stworzą coś o czym pisze blokno (montaż w warstwie ocieplenia)czyli wymagającą dużo większej wiedzy , umiejętności , wyobraźni, myślenia i dobrych chęci od montujących.

Tworzą:-).


Żeby nie było że taki czarnowidz jestem to jest dobra strona. Kolega TEST zaczął by opływać w luksusy, niczym pączek w maśle ;-)

Jeśli to o mojej stronie, to dzięki. Jeśli o luksusach, to przesada, bo indywidualni u mnie od lat już nie płacą. Szkoda mi na kasę fiskalną wydawać:-).

Charlie
09-11-2012, 09:10
Co to za strona ? jakiś link poproszę

Charlie
09-11-2012, 09:15
Co do licencji dla instalatorów to jestem za !
Wyobrażam sobie, że tego typu dokument potwierdza fachowość, kompetencje.
Dla każdego średniointeligentnego jest to sygnał, że ma doczynienia z jakością, sztuką budowlaną itd..
Co do cen usług - powinny być nieco wyższe allei tak rynek reguluje je swoją sezonowością.
Teraz jest apogeum robót ( odrzucam w tej chwili potencjalne zlecenia ) i ceny są wyższe od tych w pierwszym kwartale każdego roku ( serdecznie zapraszam od połowy stycznia :):) ).

blokno
09-11-2012, 11:18
I jeszcze jedno - zastanawiam się czy taki montaż prawidłowo zrobiony jest trwały - czy na przykład po paru latach coś się z tymi kotwami dziać nie zacznie. W Polsce pewnie mało kto, jeśli w ogóle ktokolwiek mógłby się wypowiedzieć np. po 10 latach użytkowania tak montowanych okien.

Już po koniec lat 90-tych Generalni Wykonawcy z Francji wymagali od swoich polskich podwykonawców montażu okien w warstwie ocieplenia. Codziennie niemal przejeżdżam obok jednego z budynków z tak zamontowanymi przed 14 laty oknami - nie widać aby cokolwiek złego sie z nimi działo..

witek86
09-11-2012, 16:31
po prostu francja elegancja :D
zimy nie ma! promocja zimowa jest :) bahama mama:D

Charlie
09-11-2012, 16:46
...w tych oknach to z roku na rok jest taniej - jak Wy to robicie ?!

witek86
09-11-2012, 19:47
czary:)
:offtopic: nawiązując do czarów
Facet mówi do żony:
- Kochanie, przynieś mi piwo.
Na to żona:
- Może jakieś magiczne słowo?
Facet:
- Hokus pokus czary mary, zapierdzilaj po browary!
A na to żona:
- Hokus pokus, ence pence, zamiast cipki masz dziś ręce!!
Na to Facet:
- Skoro jesteś tak pyskata, dziś ominie Cię wypłata!
Żona:
- Bardzo mocne masz dziś czary, zaraz biegnę po browary!

grzeniu666
12-11-2012, 18:07
Czy technicznie korzystniej montować drzwi tarasowe (220x240cm) na poszerzeniu (w warstwie ocieplenia, jak okna) czy na "ciepłym parapecie" z XPS? Spasowanie wysunięcia okien i tarasów pomijam, bo w takim miejscu na elewacji że się nie pogryzie jak będzie nieco inaczej.

Bullineczka
13-11-2012, 20:48
Mam pytanko czy nie lepiej zamontować okno "normalnie" w otworze i zasypać wokół pustaki perlitem? Wydaje mi się to bardziej rozsądne, bo ten system mocowania w warstwie ocieplenie jakoś do mnie nie przemawia.

grzeniu666
13-11-2012, 21:01
Mam pytanko czy nie lepiej zamontować okno "normalnie" w otworze i zasypać wokół pustaki perlitem?

Nie

aDw
13-11-2012, 21:02
Mam pytanko czy nie lepiej zamontować okno "normalnie" w otworze i zasypać wokół pustaki perlitem? Wydaje mi się to bardziej rozsądne, bo ten system mocowania w warstwie ocieplenie jakoś nie do mnie nie przemawia.

Twój pomysł jest kompletnie do niczego. Nic Ci nie da , oprócz lekko poprawionego u pustaków wokół okna. A mostek jak był tak będzie..

Spawos
13-11-2012, 22:12
witam
panowie jaka tasme dac na zewnatrz mam okna wysuniete jakie 4-5cm teraz beda ocieplac jutro zaczynac i zostawiam okolo 2-3cm na pianke potem tasme daje na frontowa czesc ramy ?? cz y kleje ja od strony srodkowej co przylega do muru ? czyli okno/tasma/pianka /styropian ?? czy nic nie dawac styropian pianka i potem wegarek ??? jakies sugestje ?

MMichal
13-11-2012, 22:35
Witam



witam
panowie jaka tasme dac na zewnatrz mam okna wysuniete jakie 4-5cm teraz beda ocieplac jutro zaczynac i zostawiam okolo 2-3cm na pianke potem tasme daje na frontowa czesc ramy ?? cz y kleje ja od strony srodkowej co przylega do muru ? czyli okno/tasma/pianka /styropian ?? czy nic nie dawac styropian pianka i potem wegarek ??? jakies sugestje ?


Jeżeli chcesz zastosować taśmę rozprężną to od lica okna do węgarka (węgarek ze styropianu zapewne będzie) jeżeli chcesz folię to nie ważne czy od lica czy od środka, ważne aby przesłoniła pianę i stanowiła barierę między oknem a murem.

Pozdrawiam

Spawos
14-11-2012, 20:36
a jaka tasme na zewnetrzna czesc okna polecacie miedzy oknem styropianem???

MMichal
14-11-2012, 21:35
Witam


a jaka tasme na zewnetrzna czesc okna polecacie miedzy oknem styropianem???

2 raz pytasz o to samo, na zewnątrz taśma paroprzepuszczalna w postaci folii lub taśmy rozprężnej.

Pozdrawiam

Spawos
17-11-2012, 21:03
148890148891witam zamontowali mi okna balonowe otwierane i witryne jak to dobrz osadzic /;/ podmuraowac pustakiem 8cm i 2cm pianki i podeprzc na bokach i srodku ?? cz y jakies inne patenty macie , chcialbym aby tonie przemarzalo w zimie strasznie aby dalo sie stac przy balkonie na bosaka w zimie przy -10czy -20 ,, tera 2 sprawa wiem moze pytam znowu ale wole sie upewnic bo potem nie bedzie odworu juz (wozrowalem sie na Jareko raczej ) mam okna wysuniete jakie 4-5cm poza lico muru zostala szpara miedzy okenm a styropianem jakies 3 cm Uzupelniam ja piana odcinam do rownego czyli ramy okana potem naklejam tasme rozprezana (chce zajsc na okono 4-5cm na rame okan a rama ma 8cm , jak nakleje tasme dawac miedzy tasame a styropian jeszcze pianke i wegaremk w tym czasie doklejac ? czy tylko tasma i wegarek ? ??? wiem wiem ale forum jest po to aby pytac :) moze jareko sie wypowie ??

i czy nie lepiej odrazu styrpopian docisnac do ramy okna ?? iu potem wegarek dokleic ??

Jarekvw
22-11-2012, 18:44
Witam
Jaka jest szerokość paska kleju, mocującego folie wewnętrzna paroszczelną do ościeżnicy?
Ze zdjęć wychodzi mi że ok 20mm...

Chcę dac folie z siatka tynkarską, albo Illbrucka
http://www.illbruck.sklep.pl/product_info.php?cPath=8_38&products_id=133
i jeśli taśma ma 60 mm, to po "odjęciu" klejenia do oscieży zostaje ok 40 mm ?
albo Soudala
http://www.soudal.pl/images/stories/soudal/products/tasmy_sznury/SWS%20GRID%20INSIDE2%202011.pdf
70 mm szerokości, po odjęciu kleju jest ok 50 mm krycia
Wydaje i się że taka szerokość (okna w nowym budynku) powinna starczyć
a siatka tynkarska będzie lepiej wklejona w tynk

No i zaryzykuje pytanie ;) , którego producenta radzicie wybrać ?
;-)

Pozdrawiam
Jarek

MMichal
22-11-2012, 19:35
Witam


Witam
Jaka jest szerokość paska kleju, mocującego folie wewnętrzna paroszczelną do ościeżnicy?
Ze zdjęć wychodzi mi że ok 20mm...

Chcę dac folie z siatka tynkarską, albo Illbrucka
http://www.illbruck.sklep.pl/product_info.php?cPath=8_38&products_id=133
i jeśli taśma ma 60 mm, to po "odjęciu" klejenia do oscieży zostaje ok 40 mm ?
albo Soudala
http://www.soudal.pl/images/stories/soudal/products/tasmy_sznury/SWS%20GRID%20INSIDE2%202011.pdf
70 mm szerokości, po odjęciu kleju jest ok 50 mm krycia
Wydaje i się że taka szerokość (okna w nowym budynku) powinna starczyć
a siatka tynkarska będzie lepiej wklejona w tynk

No i zaryzykuje pytanie ;) , którego producenta radzicie wybrać ?
;-)

Pozdrawiam
Jarek

odnośnie paska kleju to ogólnie jest to ok 20 mm, bywają wersje w zmniejszą szerokością.

Co do tego, który producent to chyba mniej istotne, WAŻNE aby to dobrze zamontować,

z różnic, poza wymiarami folia Soudala posiada współczynnik SD >= 55m, Illbrucka >15m
tłumacząc na "POLSKI" paroszczelność Soudala jest większa - dane z zamieszczonych kart technicznych.


Pozdrawiam

Jarekvw
22-11-2012, 20:57
Wiem ze najlepszy materiał można sp... źle go montując.
Też patrząc na karty techniczne wychodziło mi ze Soudal jest lepszy...
Jeszcze zastanawiam sie ile zakładu dac przy połączeniu taśm; 5 cm z każdej strony?
Zakład chyba najlepiej na dole, przy listwie podparapetowej..
i czym to skleić; czy zwykła taśma dwustronna wystarczy?
Pozdrawiam
Jarek

MMichal
22-11-2012, 23:40
Witam


Wiem ze najlepszy materiał można sp... źle go montując.
Też patrząc na karty techniczne wychodziło mi ze Soudal jest lepszy...
Jeszcze zastanawiam sie ile zakładu dac przy połączeniu taśm; 5 cm z każdej strony?
Zakład chyba najlepiej na dole, przy listwie podparapetowej..
i czym to skleić; czy zwykła taśma dwustronna wystarczy?
Pozdrawiam
Jarek

najlepiej, o ile jest taka możliwość, zachować ciągłość taśmy po całym obwodzie, jeżeli nie można, zazwyczaj wykonuje się boki i górę jednym ciągiem a dół osobno, oczywiście dolne narożniki należy połączyć na zakładkę, wielkość zależna od luzów między ramą a murem, klejenie zakładki dowolny klej montażowy - taśma jest tylko na 20mm taśmy jak sam wspomniałeś.

chociaż nadal twierdzę, że najlepiej powierzyć to montażyście - on będzie wiedział co i jak :)

Pozdrawiam

ClNEK
23-11-2012, 10:58
z różnic, poza wymiarami folia Soudala posiada współczynnik SD >= 55m, Illbrucka >15m
tłumacząc na "POLSKI" paroszczelność Soudala jest większa - dane z zamieszczonych kart technicznych.


Jest jeszcze Greenteq z SD ok 39m. Ja go używam ze względu na brak butylu na taśmie. Przykleja się specjalnym klejem, który przy jakichkolwiek nierównościach, ubytkach itp idealnie wypełnia ew szparę. Butyl jest dość sztywny i zostawia szczeliny (choćby przy kotwach itp)

Jarekvw
26-11-2012, 22:42
Dlatego wymyśliłem że chyba optymalna bedzie folia z siatką- niejako automatycznie zwiąże z tynkiem ;-)
I chyba jednak Soudal...
Dzięki za podpowiedzi i rady.
Pozdrawiam
Jarek

blokno
02-12-2012, 08:53
Jest jeszcze Greenteq z SD ok 39m. Ja go używam ze względu na brak butylu na taśmie. Przykleja się specjalnym klejem, który przy jakichkolwiek nierównościach, ubytkach itp idealnie wypełnia ew szparę. Butyl jest dość sztywny i zostawia szczeliny (choćby przy kotwach itp)

Podobnie bez butylu jest folia Integra (polska), a znam takich, którzy zamiast "specjalnego" kleju przyklejają ją pianką montażową. pzdr

ClNEK
02-12-2012, 09:00
Podobnie bez butylu jest folia Integra (polska), a znam takich, którzy zamiast "specjalnego" kleju przyklejają ją pianką montażową. pzdr

AiB ma w ofercie właśnie jakieś taśmy bez butylu ale nie maja w ogóle dostępnego kleju do tej taśmy. Klej Greenteka trochę kosztuje ale jak chwyci to prędzej taśmę podrze niż odklei ją od muru.

MMichal
02-12-2012, 15:46
Witam


AiB ma w ofercie właśnie jakieś taśmy bez butylu ale nie maja w ogóle dostępnego kleju do tej taśmy. Klej Greenteka trochę kosztuje ale jak chwyci to prędzej taśmę podrze niż odklei ją od muru.

mała poprawka AIB - tak jest poprawna forma :)
klej oraz grunt będzie dostępny od przyszłego roku, myślę, że zaraz po Budmie.

Pozdrawiam

grzeniu666
03-12-2012, 18:26
Mam pytanie o koszt montażu. Mój sprzedawca okien jest otwarty na pewną współpracę (moją i ich) przy montażu okien. Ja kupuję i montuję ciepłe parapety, kupuję i oklejam okna taśmami, wnęki już obrobione (wyrównane). Oni montują tak przygotowane okna na tych ciepłych parapetach, + piana i blachy (jakieś 20% będzie na JBD, których zakup również po mojej stronie). Okien jest 116mb (44m2), sztuk 20 (w tym dwa balkony 5m2, reszta średnio po 2m2), trzyszybowe. Robota, + ta piana i blachy, i gwarancja, wyceniona na 2900 netto - jak uważacie dużo/mało/ok?

blokno
03-12-2012, 18:52
Mam pytanie o koszt montażu. Mój sprzedawca okien jest otwarty na pewną współpracę (moją i ich) przy montażu okien. Ja kupuję i montuję ciepłe parapety, kupuję i oklejam okna taśmami, wnęki już obrobione (wyrównane). Oni montują tak przygotowane okna na tych ciepłych parapetach, + piana i blachy

O własnie przed chwila pisałem w innym wątku, że jak się dom buduje, to fachowcem też można być.. :rolleyes: Deal całkiem ciekawy, a jeszcze ciekawsze jak oni sobie z tym parapetem i z JBD poradzą.. Napisz cos już po realizacji..

grzeniu666
03-12-2012, 19:06
O własnie przed chwila pisałem w innym wątku, że jak się dom buduje, to fachowcem też można być.. :rolleyes: Deal całkiem ciekawy, a jeszcze ciekawsze jak oni sobie z tym parapetem i z JBD poradzą.. Napisz cos już po realizacji..

Odczytuję wątpliwość? Dlaczego? Acha, dołem tam gdzie ciepły parapet, to już JBD/blach nie będzie ;D

Żeby nie było, my (ja na pewno) będziemy przy montażu aktywni, wydaje mi się że sobie poradzą (rozmawiałem, takie wrażenie), a zawsze moja skromna osoba może coś przypilnuje bo cośtam już sądzę o tym teoretycznie wiem. Sam wolałbym nie montować, bo jakiś sprzęt i fach w ręku jest wskazany, no i paru chłopa.

No i czy ta cena OK, bo mi się drogo widzi, ale może mi się wydaje. Ile montażystom taki montaż zabierze osobogodzin?

_FIX_
03-12-2012, 20:27
Ale dołem to chyba będzie wysunięty bloczek pod ten "ciepły parapet" ?
Co do ceny to uważam, że policzyli mało. Montaż na jb-d jest przede wszystkim czasochłonny.

finlandia
03-12-2012, 22:05
Mi wyszło ze wychodzi ok 25zl/mb. I dużo i mało.
Klasycznie powiedziałbym, że 20okien to dla sprawnej ekipy 8 godzin dla 3 osób (od przyjazdu na budowę do pozrywania folii i pozbierania śmieci). Plątanina z taśmami - dodatkowe parę godzin.
Ps. Dla mnie montaż zaczyna się dużo wcześniej - przy pomiarze, potem rozładunku. Dzień przed montażem pokręcenie się za materiałami, godzinę załadunku. Także - montażem jest nie tylko to, co widać na budowie.
Ps. Największe "zagrożenie" widzę w dokładności zamontowania ciepłego parapetu:) - miałbym obawy, czy Twoja poziomice będzie pokazywać tak samo jak moja.

MMichal
03-12-2012, 22:19
Witam


Odczytuję wątpliwość? Dlaczego? Acha, dołem tam gdzie ciepły parapet, to już JBD/blach nie będzie ;D

Żeby nie było, my (ja na pewno) będziemy przy montażu aktywni, wydaje mi się że sobie poradzą (rozmawiałem, takie wrażenie), a zawsze moja skromna osoba może coś przypilnuje bo cośtam już sądzę o tym teoretycznie wiem. Sam wolałbym nie montować, bo jakiś sprzęt i fach w ręku jest wskazany, no i paru chłopa.

No i czy ta cena OK, bo mi się drogo widzi, ale może mi się wydaje. Ile montażystom taki montaż zabierze osobogodzin?

drogo ?, połączenie "ciepłego parapetu i JBD ? ... powiem tylko powodzenia życzę.

co do ceny to wychodzi im 25 zł za 1 mb - to dobra cena dla ekipy skoro mają TYLKO wstawić okno w przygotowany otwór - tak wychodzi z Twojego opisu, za tą kwotę powinni to zrobić dobrze, jednak osobiście kiepsko to widzę.

Tak na poważnie zazwyczaj ekipy mają "drobne" upusty od cen materiałów, więc ja bym wolał im zapłacić 45 zł za 1mb + dokupić im parapety skoro tak strasznie chcesz z nimi współdziałać. Pytanie ile zapłacisz za ten ciepły parapet ? ma moje oni zapłacą mniej :)

Pozdrawiam

MMichal
03-12-2012, 22:22
Witam


Mi wyszło ze wychodzi ok 25zl/mb. I dużo i mało.
Klasycznie powiedziałbym, że 20okien to dla sprawnej ekipy 8 godzin dla 3 osób (od przyjazdu na budowę do pozrywania folii i pozbierania śmieci). Plątanina z taśmami - dodatkowe parę godzin.
Ps. Dla mnie montaż zaczyna się dużo wcześniej - przy pomiarze, potem rozładunku. Dzień przed montażem pokręcenie się za materiałami, godzinę załadunku. Także - montażem jest nie tylko to, co widać na budowie.
Ps. Największe "zagrożenie" widzę w dokładności zamontowania ciepłego parapetu:) - miałbym obawy, czy Twoja poziomice będzie pokazywać tak samo jak moja.

i słusznie prawisz ! montaż zaczyna się przy pomiarach !

dlatego właśnie ja kiepsko widzę takie kombinowane sprawy, jeszcze z tego co widać, co czytamy, to ta ekipa ma wejść i zamontować - wg mnie i w sumie wg WIELU montażystów to najgorsza z opcji, gdzie pewność, że wszystko będzie pasować ? i jeszcze obiecali dać gwarancję ... hmmm.

Pozdrawiam

grzeniu666
03-12-2012, 23:11
wg mnie i w sumie wg WIELU montażystów to najgorsza z opcji, gdzie pewność, że wszystko będzie pasować ? i jeszcze obiecali dać gwarancję...


Za to ja biorę odpowiedzialność (również finansową za czas jak trzeba będzie poprawiać), a gwarancja jak wszystko będzie poprawnie również z mojej strony, sposób montażu jest uzgodniony. Jak inaczej (bo sobie nie wyobrażam)???



drogo ?,

połączenie "ciepłego parapetu i JBD ? ... powiem tylko powodzenia życzę.

co do ceny to wychodzi im 25 zł za 1 mb - to dobra cena dla ekipy skoro mają TYLKO wstawić okno w przygotowany otwór - tak wychodzi z Twojego opisu, za tą kwotę powinni to zrobić dobrze, jednak osobiście kiepsko to widzę.

Tak na poważnie zazwyczaj ekipy mają "drobne" upusty od cen materiałów, więc ja bym wolał im zapłacić 45 zł za 1mb + dokupić im parapety skoro tak strasznie chcesz z nimi współdziałać. Pytanie ile zapłacisz za ten ciepły parapet ? ma moje oni zapłacą mniej :)


1. Taki pozór, nie twierdzę, dlatego pytam!!!

2. Dziękuję, za życzenia, ale dlaczego? PS. Ktoś powiedział że ma być łączone w jednym oknie (JBD będą w balkonach, z poszerzeniem i wypuszczonych w ocieplenie)?!

3. Kiepsko... gdyż iż...?

4. Dzięki za radę, to zupełnie osobna sprawa.



Mi wyszło ze wychodzi ok 25zl/mb. I dużo i mało.
Klasycznie powiedziałbym, że 20okien to dla sprawnej ekipy 8 godzin dla 3 osób (od przyjazdu na budowę do pozrywania folii i pozbierania śmieci). Plątanina z taśmami - dodatkowe parę godzin.

Ps. Dla mnie montaż zaczyna się dużo wcześniej - przy pomiarze, potem rozładunku. Dzień przed montażem pokręcenie się za materiałami, godzinę załadunku. Także - montażem jest nie tylko to, co widać na budowie.

Ps. Największe "zagrożenie" widzę w dokładności zamontowania ciepłego parapetu:) - miałbym obawy, czy Twoja poziomice będzie pokazywać tak samo jak moja.

1. Dziękuję bardzo za konkretnie informacje!

2. Pomiary były wykonane (na konto zakupu okien i ewentualnego montażu) pozostaje ew. sprawdzenie mnie po wyrównaniu wnęk na miejscu. Całe około rozumiem.

3. Ponownie - podejmuję się z odpowiedzialnością, również za własne poziomice, miary, dalmierze i lasery krzyżowe.

1xsowax1
04-12-2012, 09:10
Witam. Mam wykonać montaż właśnie w warstwie ocieplenia. Już parę ładnych stron na ten temat przeczytałem, więc w pewien sposób przygotowałem się merytorycznie. Gorzej z praktyką:/. dlatego pojawia się u mnie sporo pytań.
Może opiszę krótko montaż. Budynek postawiony z cegły dziurawki, ocieplenie to 25cm styropianu. Wewnętrzna krawędź okna licuje się z zewnętrzną krawędzią ściany. Okna są różne: typowe, podwójne balkony niewielki łazienkowe, jak również 3 pokaźne witryny w stałym szkleniu (wszystko pakiety 2-komorowe).
Dużo czytałem o montażu za pomocą mocowań na kotwy JB-D, ale czy jest inny sposób montażu (chodzi mi głównie o kotwy boczne i górne). Na kilku zdjęciach widziałem montaż na kątowniki bądź płaskowniki, ale czy jest to dobre?? Jak zabezpieczyć balkon przed"obsiadaniem" w takim montażu?? Czy zastosowanie 2 poszerzeń x 5cm plus podkładki do poziomowania (posadzka 12cm na gotowo) będzie dobrym sposobem?? Proszę o wasze odpowiedzi i pomoc bo termin się zbliża nieuchronnie:)

plusfoto
04-12-2012, 10:04
Zastanawiam się po co Ci jakieś kątowniki lub kotwy JBD jeśli montujesz w licu ściany.

ClNEK
04-12-2012, 11:05
Zastanawiam się po co Ci jakieś kątowniki lub kotwy JBD jeśli montujesz w licu ściany.


"Wewnętrzna krawędź okna licuje się z zewnętrzną krawędzią ściany." - to nie lico ściany


1xsowax1 Ty jesteś inwestorem czy montażysta tych okien ? Trochę to dla mnie dziwne, ze termin montażu się zbliża a nie wiesz jak to w sumie montować. Powinno się to ustalić przed wymiarowaniem okien a nie przed ich montażem.

1xsowax1
04-12-2012, 15:38
właśnie o to chodzi że mam to montować. W pierwszej wersji tem montaż miał wyglądać inaczej, czyli okna miały wchodzić w ścianę itp. Trochę się pozmieniało. Dlatego zależy mi na tym żeby dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego rodzaju montażu. W pierwotnym założeniu miały być użyte kątowniki i płaskowniki bo same kotwy mogły być za miękkie żeby częściowo wysunąć okno:/

plusfoto
04-12-2012, 16:47
OK umknęło mi stwierdzenie Mam wykonać montaż właśnie w warstwie ocieplenia , a potem już poleciało.:oops:

1xsowax1
04-12-2012, 16:53
Ogólnie to pod spodem okna będą kątowniki, a na boki muszę chyba jednak zastosować kotwy. Powiedzcie mi jeszcze tylko jedno. Ile u Was wynosi cena za takiego typu montaże?? Tak orientacyjnie:)

ClNEK
04-12-2012, 17:22
Ogólnie to pod spodem okna będą kątowniki, a na boki muszę chyba jednak zastosować kotwy. Powiedzcie mi jeszcze tylko jedno. Ile u Was wynosi cena za takiego typu montaże?? Tak orientacyjnie:)

Jeżeli okno jest wysunięte całkiem w ocieplenie, jak to opisywałeś wcześniej to nie mogą być to tradycyjne kotwy, one nie przeniosą obciążeń po otwarciu skrzydła. Pamiętaj, że jako montażysta okien na swoje pracy dajesz gwarancje i jeżeli się coś podzieje po obróbce tych okien, Ty za to odpowiesz a koszty poprawki będą kosmiczne.

1xsowax1
04-12-2012, 19:06
Wiem o tym dlatego właśnie zamówiłem "kilka" sztuk kotew. A od nauki montażu boli mnie głowa:). Jeszcze tylko teorię zamienić na praktykę i będzie ok. W końcu wszystkiego trzeba się nauczyć z czasem, żeby się rozwijać

Charlie
04-12-2012, 20:32
Zamiast prfesjonalnych kotew, np. JB-D stosuje się kątowniki gięte ( blacha 6 mm ) z odpowiednio wypalonymi fasolkami.
Min. Stolbud Włoszczowa tak montuje swoje okna.
Koszta montażu trochę niższe.

1xsowax1
04-12-2012, 20:53
Zamiast prfesjonalnych kotew, np. JB-D stosuje się kątowniki gięte ( blacha 6 mm ) z odpowiednio wypalonymi fasolkami.
Min. Stolbud Włoszczowa tak montuje swoje okna.
Koszta montażu trochę niższe.


A jakiś wzór takiego kątownika / zdjęcie jest możliwe?? Zeby mieć ewentualnie na przyszłość info jak to wygląda.

Charlie
04-12-2012, 20:57
A jakiś wzór takiego kątownika / zdjęcie jest możliwe?? Zeby mieć ewentualnie na przyszłość info jak to wygląda.

Nie

1xsowax1
04-12-2012, 21:37
a to ja szanownego pana najmocniej przepraszam...

IVO333
04-12-2012, 21:53
Wiem o tym dlatego właśnie zamówiłem "kilka" sztuk kotew. A od nauki montażu boli mnie głowa:). Jeszcze tylko teorię zamienić na praktykę i będzie ok. W końcu wszystkiego trzeba się nauczyć z czasem, żeby się rozwijać
Nie znam Twoich umiejętności i wiedzy. Nie obraź się, montaż teoretycznie jest prosty, zamocować i uszczelnić, wsio. Większość ludzi którzy się tym zawodowo trudnią popełnia jednak mniejsze lub wielkie błędy. Wykładają się na drobnych niuansach które poznaje się z czasem, na braku logicznego myślenia (tak, okno to logiczny twór który trzeba zrozumieć), na zwykłym niechlujstwie, na nieznajomości fizyki, czasem na wierze ślepej w instrukcje i materiały. Montuj, ktoś mi ostatnio powiedział że ludzie ludzi robią i to po ciemku więc myślę że zamontujesz. Postaraj się o pomoc, nadzór czy jakiś inny udział doświadczonego i myślącego montażysty, dla własnego spokojnego snu.

Pozdrawiam

P.S. Wpisz "montaż w warstwie ocieplenia" google, grafika, tam masz na samej górze fotkę z tymi kątownikami. Co nie znaczy że popieram taki montaż ;-)

MMichal
04-12-2012, 21:57
Witam


Postaraj się o pomoc, nadzór czy jakiś inny udział doświadczonego i myślącego montażysty, dla własnego spokojnego snu.

Pozdrawiam

... z ust mi wyciągnąłeś ...

ucz się, bardzo dobrze, że tego chcesz, no chyba, że zostałeś zmuszony :) ale bez nadzoru kogoś z doświadczeniem będzie bardzo ciężko a jak jeszcze czasami nauczysz się ŹLE i będziesz czynił więcej takich to już bardzo kiepsko

Pozdrawiam

pawelpiwowarczyk
05-12-2012, 08:17
Nie należy oceniać po pozorach, ale ze sposobu formułowania treści, z podejścia do problemu, jakie przebija z jego postów - kiepsko to widzę.

Charlie
05-12-2012, 11:26
Każdy z nas uczył się na swoich błędach. Także nie ma co się zgrywać - Inżynierem nie trzeba być, żeby okno czy drzwi zamontować.

P.S złamać sobie palec we włacnej d...pie to jest sztuka !

blokno
09-12-2012, 09:08
P.S. Wpisz "montaż w warstwie ocieplenia" google, grafika, tam masz na samej górze fotkę z tymi kątownikami. Co nie znaczy że popieram taki montaż ;-)

Wogóle bez obaw - tu nie ma czego popierać albo nie. Montaż na kątownikach ciesielskich jest wręcz zalecany w budownictwie pasywnym, a śmiało mogą do tego celu służyć i zwykłe kątowniki - byle by miały odpowiedni przekrój. Rzeczywiście Włoszczowa robi montaże na takich kątownikach i ma do tego stosowne "papiery". pzdr

grzeniu666
10-12-2012, 16:39
Czy taśma wewnętrzna Soudala (Folienband Inside) jest elastyczna? A tak wogóle to jaki rodzaj folii (przytwierdzenia do muru) polecalibyście - z siatką to zatynkowania, do przyklejenia klejem z tuby, czy z drugim paskiem butylowym (wnęki mam wyrównane zaprawą)?

finlandia
10-12-2012, 16:53
Jeśli masz wyrównane wnęki, to wg mnie najszybciej pójdzie taśmą z butylem..
Ale ja też mam teraz montaż i rozważam taśmę z siatką tynkarską, bo glify są pochlapane zaprawą przed tynkowaniem - tylko czy to jest odpowiednie rozwiązanie do idei montażu warstwowego? Czyli szczelności...

grzeniu666
10-12-2012, 17:27
Jeśli masz wyrównane wnęki, to wg mnie najszybciej pójdzie taśmą z butylem..
Ale ja też mam teraz montaż i rozważam taśmę z siatką tynkarską, bo glify są pochlapane zaprawą przed tynkowaniem - tylko czy to jest odpowiednie rozwiązanie do idei montażu warstwowego? Czyli szczelności...

Moim skromnym zdaniem, chodzi o to aby ostatecznie nie było szczelin pozwalających na łątwą wędrówkę powioetrza/wilgoci, więc o ile wykończona wnęka nie popęka to będzie dobrze, należało by więc chyba potem zadbać o porządne wytynkowanie, z solidnym zabezpieczeniem siatką. Na mój gust butyl wymaga najbardziej gładkiego wykończenia wnęk, pośrednio stawiałbym klej (lepiej się dopasuje do pewnych nierówności), a na końcu (jak u Ciebie) siatkę. Ale ja się nie znam...

Czy pod butyl trzeba jakoś zagruntować podkład z zaprawy, ew. cegły silikatowej? EDIT: okej, zdaje się że trzeba

finlandia
10-12-2012, 17:34
Moim skromnym zdaniem, chodzi o to aby ostatecznie nie było szczelin pozwalających na łątwą wędrówkę powioetrza/wilgoci, więc o ile wykończona wnęka nie popęka to będzie dobrze, należało by więc chyba potem zadbać o porządne wytynkowanie, z solidnym zabezpieczeniem siatką. ...
Takie głosy rozsądku przywracają mi wiarę w sens tej koncepcji. Bo przyznam, że tak idealne wykonania, jak to miewa miejsca na turniejach montażowych (włącznie z zabezpieczeniem kotew-bo pod nimi też może wiać;) to założenia dalece teoretyczne, trudne do osiągnięcia w naszych warunkach..
Bo jeśli przez tynk miałoby przenikać powietrze, to czy przez pozostałą część ściany nie da rady?
Ja tak sobie gdybam - też się nie znam i czekam na zdania bardziej fachowe.

Sławek...
10-12-2012, 22:55
fin, że też masz rozterki tego typu....powinieneś zobaczyć to co ja kiedyś widziałem na jednej z inwestycji: z ram okiennych zwisały smętnie jak chorągiewki folie (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz) a fachoffcy od okien poinstruowali inwestora, że na zewnątrz ociepleniowcy będą wiedzieli co z tym zrobić a od wewnątrz tynkarze...
w każdym bądź razie gość zapłacił za ciepły montaż i nie krył dumy z tego tytułu... ;)

grzeniu666
10-12-2012, 23:49
A czy taśma wewnętrzna przyklejona do ramy, ale nie zapianowana (nie zakryta) i zostawiona we wnęce okiennej do późnej wiosny będzie się trzymała, czy śniegi/deszcze niespokojne ją odspoją?

PS. Z tego choćby względu dam jednak taśmy do przyklejenia do muru klejem z tuby. Pewnie greenteqa

slaku
10-12-2012, 23:55
jak nie zapomnę to zrobię wam zdjęcia z pewnego montazu na tasmach który ostatnio golądałem, i w międzyczasie przyjechał jakiś inspektor budowlany aby ocenić jakość i poprawność prac. Ale jak zobaczyłem ten montaż to myślałem, ze padnę ze śmiechu:D

MMichal
11-12-2012, 17:32
Witam


A czy taśma wewnętrzna przyklejona do ramy, ale nie zapianowana (nie zakryta) i zostawiona we wnęce okiennej do późnej wiosny będzie się trzymała, czy śniegi/deszcze niespokojne ją odspoją?

PS. Z tego choćby względu dam jednak taśmy do przyklejenia do muru klejem z tuby. Pewnie greenteqa

raczej TAK, ale gwarancji nikt nie da, wszak nikt nie wie ile będzie tego śniegu, deszczu, wiatru, mrozu a taśmy klejące nie są niezniszczalne :)

Pozdrawiam

finlandia
11-12-2012, 18:30
Inna sprawa ze jak się odklei, to zawsze będzie ją można ponownie przykleić.

blokno
14-12-2012, 07:18
Witam
raczej TAK, ale gwarancji nikt nie da, wszak nikt nie wie ile będzie tego śniegu, deszczu, wiatru, mrozu a taśmy klejące nie są niezniszczalne :)

.. i nie są odporne na promieniowanie UV. pzdr

grzeniu666
14-12-2012, 12:05
.. i nie są odporne na promieniowanie UV. pzdr

Dotyczy taśm wewnętrznych - paroszczelnych? Co się z nimi dzieje gdy się "napromieniują"?

MMichal
14-12-2012, 16:29
Witam


Dotyczy taśm wewnętrznych - paroszczelnych? Co się z nimi dzieje gdy się "napromieniują"?

odporność na UV folia zew - MAX 3 miesiące, wew, - 1 rok (z uwagi na mniejsze, jak to ładnie nazwałeś, napromienienie :) ).

no chyba, że będzie to membrana epdm to nie ma problemu jest UV odporna.


Pozdrawiam

andrzejzms
18-12-2012, 12:22
Taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne powinny być "zasłonięte " przed działanie promieni UV np . tynkiem i należy to zrobić od razu po ich zamontowaniu ( po zamontowaniu okna ) unikniemy przy okazji ryzyka że "się odkleją " czyli że ktoś je oderwie.

blokno
20-12-2012, 18:37
Dotyczy taśm wewnętrznych - paroszczelnych? Co się z nimi dzieje gdy się "napromieniują"?

To samo co z normalnymi foliami - zmieniają swoją strukturę i tracą własciwości. Taśma paroszczelna sklada się z trzech warstw, a srodkowa warstwę tworzy własnie folia, zewnetrzne warstwy to jakiś rodzaj włókniny. Producenci tych materiałów zalecają ich zakrycie w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące.

MMichal
20-12-2012, 19:43
Witam


To samo co z normalnymi foliami - zmieniają swoją strukturę i tracą własciwości. Taśma paroszczelna sklada się z trzech warstw, a srodkowa warstwę tworzy własnie folia, zewnetrzne warstwy to jakiś rodzaj włókniny. Producenci tych materiałów zalecają ich zakrycie w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące.

nieprawda,

odporność na UV folia zewnętrzna paroprzepuszczalna - MAX 3 miesiące,
taśma wewnętrzna paroszczelna - 1 rok

inny producent podaje różne wartości dla różnych taśm od 2 do 9 miesięcy

Pozdrawiam

finlandia
20-12-2012, 21:02
E tam zaraz nieprawda. Może drobna nieścisłość się wdała :)

Charlie
20-12-2012, 21:11
Zima wraca - mrozy idą ; -20 dzisiaj w nocy :)

jareko
20-12-2012, 21:23
zima wróciła już ponad tydzień temu, dwudniowa "odwilż" i tak uniemożliwia montaż, ale u nas.... naginanie technologii jest wszechobecne.
Ostatnio usłyszałem, że klient zaplanował sobie tynki tuż po wstawieniu okien, zimą, przy ogrzewaniu kozą - i tak się zastanawiam, jaki to tynkarz zgodzi się na taką robotę
Ale to takie moje gadanie

finlandia
20-12-2012, 21:34
Hehe, chcesz powiedziec, by każdy podparł swoje plastiki kijem by się nie powyginały?;)

plusfoto
20-12-2012, 21:41
O cześć jareko nareszcie coś się zacznie dziać.

jareko
20-12-2012, 21:44
w końcu takie traumatyczne przeżycia ma Charlie - u niego wszystko co mogło się wygiąć .. . . się wygieło ;) - bez urazy Charlie :)

grzeniu666
20-12-2012, 21:44
mam pilne pytanko - czy jakieś (które) markjety sprzedają taśmy rozprężnę, ew. gdzie w okolicy Bielska-Białej, Pszczyny, Tychów, Żor można dostać od ręki?

finlandia
20-12-2012, 21:53
Ojoj, Boję się, ze to nie jest towar do sklepu.
Szukaj w necie. Simteq, Sparta. W dzień zamawiasz - jutro masz. W Bielsku Białej możesz zapytać w LOB`ie.

jareko
20-12-2012, 21:55
marzenie ściętej głowy - niestety. Markety tego nie mają - ale poszukaj większych hurtowni budowlanych
Pamiętam, że jak nam zabrakło taśmy rozprężnej przy montażu w Dąbrowie Górniczej, kupiłem w hurtowni z fabrami w Będzinie i tak nie to czego potrzebowałem
NIestety, a mozę internet? Przesyłki to 24 godziny i masz to czego chcesz

jareko
20-12-2012, 21:57
http://simteq.pl - polecam, korzystałem kilka razy z ich usług i ani jednej wpadki - wszystko na czas i zgodne z zamówieniem
Polecam

sikorb
20-12-2012, 21:59
grzeniu666 jaki rozmiar ?

grzeniu666
20-12-2012, 22:10
grzeniu666 jaki rozmiar ?

szczelina ma 6mm, szerokość 10 lub 15mm.

Kurde 2,5mb by mi się przydało na jutro niestety, no gapa jestem :( Zadzwonię jeszcze rano do tego LOBa i może gdzieś jeszcze, w budowlanych robią oczy. Dzięki za wskazówki

sikorb
20-12-2012, 22:18
Cholera mam taką kilka rolek :d

Ja jestem z Będzina mogę podwieźć powiedzmy do Katowic lub Tychów

grzeniu666
20-12-2012, 22:28
Cholera mam taką kilka rolek :d
Ja jestem z Będzina mogę podwieźć powiedzmy do Katowic lub Tychów

Dzięki Ci! no ale może aż takiego zachodu szkoda, w sumie w Gliwicach sklep chyba bym namierzył.
Tychy - Bielsko mam po drodze...

A tak właściwie to onę między poszerzenie a ramę chcę - może to jakoś inaczej czy później czy cośtamcośtam poradzicie? (jeden backup mam, a nawet dwa)

sikorb
20-12-2012, 22:34
Tasma do poszerzeń jest troche inna twarda piankowa szara ,myślę że kupisz w każdym sklepie z oknami.Oknoplus tej taśmy daje tyle że mam pół garażu

Nie ma cudów z taśmą do poszerzeń będziesz miał łatwiej,tylko pamiętaj ją się klei podwójnie

grzeniu666
20-12-2012, 22:41
Tasma do poszerzeń jest troche inna twarda piankowa szara ,myślę że kupisz w każdym sklepie z oknami.Oknoplus tej taśmy daje tyle że mam pół garażu

Nie ma cudów z taśmą do poszerzeń będziesz miał łatwiej,tylko pamiętaj ją się klei podwójnie

Znaczy pytać w salonach dilerów Oknoplastów czy innych druteksów?

W jakim sensie podwójnie? Klej do ramy i poszerzenia, czy w dwóch paskach?

A czy jakbym powiedzmy sobie ten styk ramy i poszerzenia skleił od wew. pomieszczenia np. taśmą paroszczelną to by nie zagrało jak trzeba?

grzeniu666
20-12-2012, 23:22
i jeszcze jedno pytanie do praktyków...
Do balkonu w poszerzeniu wstawili mi tylko jedno wzmocnienie (w zamówieniu są wszystkie cztery), w dolnej komorze. Jak myślicie czy można je tak montować (na JBD) a brakujące wzmocnienia wsunąć później (na wiosnę, ocieplenia jeszcze nie ma więc dostęp od boku będzie)?
Brugmann AD, poszerzenie NP3280 (http://bruegmann.pl/files/katalog_r4_s33.pdf), balkon 215x240 fix + skrzydło, trzyszybowe.

sikorb
20-12-2012, 23:24
kleisz na środku ramy pasek i na środku poszerzenia pasek taśmy.

Słuchaj w każdej firmie która kiedykolwiek zamontowała zestaw balkonowy kupisz tą taśmę ,ta sama taśma jest do łączników.

Wsuniesz spokojnie i przykręcisz od dołu ale do tego momentu okna dołem nie złapiesz czyli raczej odpada

cholera tych wzmocnień też mam od groma ,właśnie zabudowuje nimi wannę jako konstrukcja :D:D:D

grzeniu666
20-12-2012, 23:46
Wsuniesz spokojnie i przykręcisz od dołu ale do tego momentu okna dołem nie złapiesz czyli raczej odpada

W sensie nie złapię ramy do poszerzenia? To myślałem aby łapnąć potem, szczególnie przy skrzydle dostęp będzie łatwy.

Natomiast montaż na JBD więc stopka konsoli kręcona do poszerzenia, i akurat tam (tj. w dolnej komorze) stal jakaś jest...

sikorb
20-12-2012, 23:48
no jak od dołu przykręcasz jbd musisz mieć wzmocnienie a jak od góry ramę też musisz mieć wzmocnienie

grzeniu666
20-12-2012, 23:57
no jak od dołu przykręcasz jbd musisz mieć wzmocnienie a jak od góry ramę też musisz mieć wzmocnienie

No właśnie... mówią mi że tymczasem nie byłoby kręcone poszerzenie do ramy a później po uzupełnieniu tych wzmocnień (przez skrzydło, i chyba fixa też by wyjeli do tego)... gwarancję dają no ale wolałbym nie korzystać...

PS.wysłałem Ci priva

jareko
20-12-2012, 23:58
no jak od dołu przykręcasz jbd musisz mieć wzmocnienie a jak od góry ramę też musisz mieć wzmocnienienie do konca
W 99% wypadków JB-D podpiera listwę transportową a ona wzmocnienia nie posiada - mówimy oczywiście o dolnym mocowaniu
Reszta masz rację, tak być powinno, by JB-D było mocowane do wzmicnienia profila ale.... ale są już profile gdzie nie ma wzmocnień i mocowanie do nich realnie jest nierealne :) np. Geneo, Si82+ któryś tam Aluplast. I co wtedy? Nie montować w ociepleniu? A montować i się nie przejmować tyle tylko że zagęścić (zwiększyć) ilość kotew dolnych i bocznych

grzeniu666
21-12-2012, 00:04
...
A montować i się nie przejmować tyle tylko że zagęścić (zwiększyć) ilość kotew dolnych i bocznych

Mam sztuk 7 na 215cm to chyba się łapie na "zagęszczone"...? ;)

Tamte systemy były chyba projektowane na "nie-stalowe" to chyba inna bajka, listwa jest za to niska (ale pewnie i mniętka)

bwojtek
21-12-2012, 08:35
i jeszcze jedno pytanie do praktyków...
Do balkonu w poszerzeniu wstawili mi tylko jedno wzmocnienie (w zamówieniu są wszystkie cztery), w dolnej komorze. Jak myślicie czy można je tak montować (na JBD) a brakujące wzmocnienia wsunąć później (na wiosnę, ocieplenia jeszcze nie ma więc dostęp od boku będzie)?
Brugmann AD, poszerzenie NP3280 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbruegmann.pl%2Ffil es%2Fkatalog_r4_s33.pdf), balkon 215x240 fix + skrzydło, trzyszybowe.
Jeżeli okno nie waży "pół tony" to brak wzmocnień w górnych komorach jest zaletą a nie wadą. Ten profil ma przecież likwidować mostek termiczny.

Charlie
21-12-2012, 09:04
Hehe, chcesz powiedziec, by każdy podparł swoje plastiki kijem by się nie powyginały?;)

czytasz w moich myślach ...:)

sikorb
21-12-2012, 09:22
bwojtek to element konstrukcyjny a nie likwidator mostków .

bwojtek
21-12-2012, 09:55
bwojtek to element konstrukcyjny a nie likwidator mostków .
Raczej "dwa w jednym". W listwy bazowe i kliny plastikowe też pakujesz stal?

sikorb
21-12-2012, 10:50
Nie bo system tego nie przewidział

Poszerzenie Brugmanna jak i łączniki to jedna wielka niedoróbka wystarczy przegiąć 0.02 mm i już wyskakuje ,A ty chcesz to dokręcić do okna bez wzmocnienia.

Zresztą te wzmocnienia które oferowałem koledze wyżej pochodzą właśnie z takiego myślenia jak twoje, a po co lepiej to montować w samo pcv lepiej wejdzie wkręt. i nie ma mostka termicznego

Oczywiście długo nie trwało jak klientom się to zaczęło rozłazić.

bwojtek
21-12-2012, 14:40
Zresztą te wzmocnienia które oferowałem koledze wyżej pochodzą właśnie z takiego myślenia jak twoje, a po co lepiej to montować w samo pcv lepiej wejdzie wkręt. i nie ma mostka termicznego
Czytasz wątek czy tylko postawiłeś sobie za cel udowodnić mi brak wiedzy za wszelką cenę?
Jest wzmocnienie w ramie okna, jest wzmocnienie w dolnej komorze poszerzenia. Poszerzenie przykręca się obowiązkowo do okna. Wkręt (odpowiedniej długości) idzie od dołu, przez wzmocnienie w poszerzeniu aż do wzmocnienia w ramie. Co ty ma wyskoczyć?

bwojtek
21-12-2012, 14:51
A! Zapomniałbym... Zadzwoń jeszcze do inżynierów z Brugmanna, że się nie znają i bzdury w katalogach zamieszczają. Przecież ty wiesz lepiej, że tam musi być stal w każdej komorze.
http://images43.fotosik.pl/1676/60f2aac7e54e72dbm.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fs howFullSize.php%3Fid%3D60f2aac7e54e72db)
Oj te inżyniery :( Nie znają się a katalogi systemowe tworzą ;)

sikorb
21-12-2012, 15:32
bwojtek oj przepraszam cię nie napisałem że się nie znasz ,każdy ma jakieś przejścia i w pewnym stopniu doświadczenie a nie jak Inzynier co w życiu okna nie zamontował.
W ten sposób nieudolny przykręca poszerzenia oknoplus, i uwierz mi przy wkręcie długości 140mm i ściance wzmocnienia szerokości 7mm w ramie jeszcze nie udało im się trafić w zbrojenie już na etapie rozładunku to się rozlatuje.Na 10 okien zawsze 30% się rozlatuje

bwojtek jeszcze raz bez urazy uważam cię za fachowca w temacie ,wyśle ci flachę i będzie dobrze:)

jareko
21-12-2012, 15:38
... w ten sposób nieudolny przykręca poszerzenia oknoplus, i uwierz mi przy wkręcie długości 140mm i ściance wzmocnienia szerokości 7mm w ramie jeszcze nie udało im się trafić w zbrojenie już na etapie rozładunku to się rozlatuje.Na 10 okien zawsze 30% się rozlatuje...Zmień producenta ;) - oczywiście żart.
Poszerzenia bardzo często zamawiam bez wzmocnienia gdyż po bokach i na górze w większości wypadków nie ma potrzeby by ładować tam stal. i uwierz mi kolego, przykręcone jak wspominasz trzyma się wzmocnienia - może jakiś specjalny celownik mają by we wzmocnienia trafiać ?
Nawet ostatnio, od góry poszerzenie 120 bez wzmocnienia zamówione przez Niemców i rozsypało się tylko jedno - przy wyłądunku zaczepiło o budę i zostało wyrwane !!! bo wózkiem dość ostro odjechał. Jeden wypadek - na 100? 200? powiem szczerze, nie zdarzyło mi się by nawet 120 nie była złapana do wzmocnienia ościeżnicy

bwojtek
21-12-2012, 15:52
W ten sposób nieudolny przykręca poszerzenia oknoplus, i uwierz mi przy wkręcie długości 140mm i ściance wzmocnienia szerokości 7mm w ramie jeszcze nie udało im się trafić w zbrojenie już na etapie rozładunku to się rozlatuje.Na 10 okien zawsze 30% się rozlatuje
To, że Oknoplus nie potrafi montować NP328 a do tego stosuje niezgodną z dokumentacją stal (wzmocnienie VS1020 powinno mieć "ściankę" od dołu na zamieszczonym rysunku 16mm a nie 7mm jak piszesz) nie przekreśla jeszcze rozwiązań systemowych Brugmanna. Do tego nie mogę pojąć co zmieni dołożenie dodatkowych 3 wzmocnień w poszerzeniu skodo "ścianka 7mm" pozostanie :(

sikorb
21-12-2012, 15:58
Ja przykręcam poszerzenie od góry przez ramę w fixach w razie draki i do tego mi potrzebne to wzmocnienie

grzeniu666
21-12-2012, 19:25
No i taśmę dostałem w LOBie (dzięki fin za typ), wzmocnienia dowiozą bo reklamację wczoraj "uruchomili" i skręcą całość. Wielkie dzięki też dla Bogadana/sikorb za chęć pomocy. Sam nie widziałem tej karty co ją bwojtek załączył, a w katalogu AD jest to poszerzenie ze wzmocnieniami i tak też mi policzył to MS to świrowałem lekko ;) Do montażu jakoś łapnęli je do ramy i nic nie wypadło (a miało przejścia).

A wogóle to mi dziś montery powiedzieli (ale już jak byli u mnie :bash: ) że mają u siebie takie wzmocnienie ale termo, powiedziałem żeby do tego uzupełnienia wzięli właśnie te (pewnie to kompozytowe a nie pianowo-stalowe, nie dopytałem)?

plusfoto
21-12-2012, 19:52
A co się dzieje z tym nowym systemem montażu okien ILLbrucka bo "cóś" ucichło.

ClNEK
21-12-2012, 20:08
A co się dzieje z tym nowym systemem montażu okien ILLbrucka bo "cóś" ucichło.

piszesz o MOWO ?

chyba nie ucichło a pomału się rozkręca

http://oknotest.pl/1/news/artykuly/illbruck-mowo-pierwszy-polski-mowo-dom.php

Znane też są już niemałe koszty tego systemu

plusfoto
21-12-2012, 20:28
No dobra - nie trzymajcie w niepewności - ile trzeba wygrać w TOTKA

T12345T
21-12-2012, 20:54
Zanim znowu pojawią się opowieści, kto z kim rozmawiał o MOWO i kto co na ten temat powiedział pozwolę sobie zamieścić trzy obrazki:-). To ceny detaliczne wprost od Tremco illbruck. Teraz możecie nie pytać mniej lub bardziej "doświadczonych" montażystów, bo takich w Polsce jest na razie 4, i tylko oni mogliby coś o zastosowaniu MOWO powiedzieć w sposób kompetentny. Siebie nie liczę, bo ja... nie jestem montażystą, ani nawet inżynierem, co to wymyśla, a okna nie zamontował:-).

Wysokość rabatów handlowych, to już nie ze mną:-).

plusfoto
21-12-2012, 22:57
Jedyne co mogę w tym układzie na razie powiedzieć to: o k...a!!!!!!:bash:

finlandia
21-12-2012, 23:13
A co jesli od cen w tych tabelach nie ma rabatów?Ja bynajmniej tak zrozumiałem z rozmowy ze swoim przedstawicielem.. I jeszcze trzeba dodać 23% VAT? Jakby nie patrzeć - z robocizną może być sporo więcej?

jareko
21-12-2012, 23:17
a kto mówił, że będzie łatwo i tanio ?
Fin, system jest ciekawy a jako, że nie ropowszechniony, to i cenę ma jeszcze odpowiednią
Spokojnie - Polak potrafi :) więc niebawem pojawi sie MOWO w wersji za połowę ceny ;)

Charlie
21-12-2012, 23:49
Jedyne co mogę w tym układzie na razie powiedzieć to: o k...a!!!!!!:bash:

nie emocjuj się - kontenery z Chin już płyną :)
Także na wiosnę chłopcy z Illbrucka wymiękną -nowość zawsze startuje z wysokiego "C"

T12345T
22-12-2012, 11:33
A co jesli od cen w tych tabelach nie ma rabatów?

Są. Oczywiście nie dla wszystkich takie same:-).

ClNEK
22-12-2012, 12:14
A co jesli od cen w tych tabelach nie ma rabatów?Ja bynajmniej tak zrozumiałem z rozmowy ze swoim przedstawicielem.. I jeszcze trzeba dodać 23% VAT? Jakby nie patrzeć - z robocizną może być sporo więcej?

finlandia zapewne widziałeś ten sam tekst co ja na temat MOWO i na jego końcu jest takie coś: "*. Ceny przed rabatem. Wysokość rabatów uzyskają Państwo od RKS."
Więc jednak rabat powinien być, muszę dopytać jak wysoki :)

autorus
22-12-2012, 12:33
Z tego co widzę to ten system i tak się nie nadaje do okien łukowych. Więc ja zrobiłem pod każdym oknem wypust na wysunięcie okna. I tak chyba zostanie.

plusfoto
22-12-2012, 12:50
To jest na razie sam zestaw. U mnie będzie gdzieś 75 mb. biorąc średnio cenę 115 (nie wiem czy to netto czy brutto) to zestaw b czyli prawie 9K. Czy jeszcze coś potrzeba do prawidłowego montażu okien w tym systemie? No i ciekawe ile za robociznę. Pomijam tu koszt samych okien. Rabaty jak znam życie na początku będą tylko dla montażystów czyli prawdopodobnie ja biedny inwestor:bash: zapłacę cenę cennikową. No chyba że montażysta będzie człowiekiem:rolleyes:

jareko
22-12-2012, 13:02
cenowo na dzień dzisiejszy wychodzi jakby drożej od JB-D wraz z systeme warstwowym ale.... coraz bardziej mnie ten system ciekawi wszak nie tylko cena ma znaczenie
Pracochłonność jak sądzę podobna jak montażu na JB-D czyli standard razy co najmniej dwa

finlandia
22-12-2012, 13:06
A wiesz- nie jest tak, że ja patrzę na ceny tylko przez pryzmat "ile zarobię". Dla mnie klient to jego stolarka i satysfakcja z niej. A nie kwota.
Ale patrząc na te wszystkie cenniki wiem, że towar to nie tylko mb okien. To też zakładki, odpady i straty. Taśmy od razu przeliczam +10-20%, bo zawsze ich potem brakuje.

blokno
22-12-2012, 13:31
To jest na razie sam zestaw. U mnie będzie gdzieś 75 mb. biorąc średnio cenę 115 (nie wiem czy to netto czy brutto) to zestaw b czyli prawie 9K.

Podejrzewam, że ten sam efekt uzyskasz stosując solidną kantówke sosnową (18 zł/mb netto). pzdr

T12345T
22-12-2012, 13:55
Podejrzewam, że ten sam efekt uzyskasz stosując solidną kantówke sosnową (18 zł/mb netto). pzdr

A ja nie podejrzewam, a wiem. Nie uzyskasz:-).

blokno
27-12-2012, 08:53
A ja nie podejrzewam, a wiem. Nie uzyskasz:-).

Zawsze podziwiałem tych, którzy wiedzą.. i nie to, zebym chciał jakąś dłuższą polemikę prowadzić, ale jak ważkie argumenty użytkowe przemawiają za tym, żeby zamiast kantówki po 18 zł/mb, stosować jej modyfikację po 100 zł/mb ? Przy typowym oknie 150x150 cm róznica w samym materiale wynosi prawie 500 zł, więc jest to niemal tyle ile kosztuje samo okno... pzdr

T12345T
27-12-2012, 10:28
Zawsze podziwiałem tych, którzy wiedzą.. i nie to, zebym chciał jakąś dłuższą polemikę prowadzić, ale jak ważkie argumenty użytkowe przemawiają za tym, żeby zamiast kantówki po 18 zł/mb, stosować jej modyfikację po 100 zł/mb ? Przy typowym oknie 150x150 cm róznica w samym materiale wynosi prawie 500 zł, więc jest to niemal tyle ile kosztuje samo okno... pzdr

No, to żeby nie wdawać się w polemiki podstawowa różnica pomiędzy "kantówką" a MOWO leży w mocowaniu do muru konstrukcyjnego i w nośności tego mocowania. Już widzę HS albo inne okno o dużej masie własnej montowane na niesezonowanej "kantówce" jako elemencie nośnym mocowanym wyłącznie na wkręty kręcone w pustaka albo beton komórkowy. To się może udać przy standardowym oknie 1500 x 1500 z jednokomorową szybą w trakcie targowego pokazu, ale na budowie? "Na zawsze"? Zrobiłbyś tak u siebie? Ja nie.

plusfoto
27-12-2012, 11:08
Test mocowaniem bym się tak bardzo nie przejmował bo to ewentualnie można jakoś dopracować. Bardziej martwił bym się tym jak ta kantówka będzie wyglądać za 10 - 15 lat. Załóżmy że drewno użyte do tej konstrukcji będzie sezonowane, suche, zaimpregnowane i.t.d. Ale co z wilgocią i wpływem warunków atmosferycznych.

T12345T
27-12-2012, 13:56
Test mocowaniem bym się tak bardzo nie przejmował bo to ewentualnie można jakoś dopracować. Bardziej martwił bym się tym jak ta kantówka będzie wyglądać za 10 - 15 lat. Załóżmy że drewno użyte do tej konstrukcji będzie sezonowane, suche, zaimpregnowane i.t.d. Ale co z wilgocią i wpływem warunków atmosferycznych.

No i cały szkopuł właśnie w tym "jakoś" i w tym "jak". Ja rozumiem, że można w montażu proponować przeróżne rozwiązania, ale... . Sam chętnie zobaczyłbym jak zachowa się 20 centymetrowy kawałek kantówki 100 x 100 mm przykręcony jednym wkrętem do ściany nośnej pod obciążeniem np. 150 kg albo jak kto woli 1,47 kN.Odcinek MOWO podobnej długości przeniósł ten ciężar "na kleju" bez przykręcania, co sam sprawdziłem i pokazałem. Co na to kantówka? Mam nadzieję, że blokno nie rzucił czegoś ot tak, tylko najpierw sprawdził, co z tego wyjść może, chociaż jego "podejrzewam" do optymizmu nie wiedzie. Oczywiście jak to drewno zachowa się w czasie też nie jest bez znaczenia dla trwałości montażu, ale kto by się tam tym przejmował. Illbruck na swoje rozwiązanie daje 5 lat gwarancji, ile dadzą "kantówkowi montażyści"? Do końca targowego pokazu?

MMichal
27-12-2012, 13:59
Witam

a to ja wybiorę sobie element mocujący z MOVO - klej - i drewno konstrukcyjne albo inny element nośny w przyzwoitej cenie i co będzie dobrze ??

tak na poważnie jest sporo różnych systemów bardziej lub mniej kompletnych droższych lub tańszych a MY i tak wiemy lepiej niż pomysłodowcy czy producenci tych systemów co i jak można, na czym można oszczędzić, co można zastosować w części a co można zmienić w systemie lub wywalić itd itp


Pozdrawiam

blokno
28-12-2012, 15:26
Test mocowaniem bym się tak bardzo nie przejmował bo to ewentualnie można jakoś dopracować. Bardziej martwił bym się tym jak ta kantówka będzie wyglądać za 10 - 15 lat. Załóżmy że drewno użyte do tej konstrukcji będzie sezonowane, suche, zaimpregnowane i.t.d. Ale co z wilgocią i wpływem warunków atmosferycznych.

Panowie, w cenie 18 zł/mb to ja już uwzgledniłem kantówke sezonowaną, klejoną warstwowo i zaimpregnowaną! Dobór odpowiednich łączników do jej zamocowania w murze to też nie jest temat na pracę magisterską.. Więc o co chodzi? O przyklejenie do muru? I to własnie to klejenie miałoby być uzasadnieniem 5-krotnie wyższego kosztu materiałów montażowych? Nie, no mam nadzieje, że chodzi o coś innego.. :confused:

finlandia
29-12-2012, 08:24
Na MOVO mają składać się także - cały system uszczelnienia warstwowego oraz coś na kształt ciepłego parapetu.. O piance nie wspominali, ale i tak jest to jakaś osłoda :)

blokno
31-12-2012, 09:49
Na MOVO mają składać się także - cały system uszczelnienia warstwowego oraz coś na kształt ciepłego parapetu.. O piance nie wspominali, ale i tak jest to jakaś osłoda :)

Z materiałów uszczelniających doszukałem się tam jedynie taśmy rozprężnej (2 zł/mb?), więc chyba to nie jest ten zasadniczy czynnik cenotwórczy..

finlandia
31-12-2012, 10:08
No nie wiem - nie widziałem. Opieram się tylko na zapewnieniach telefonicznych ze strony producenta. Jak widać I. woli na razie o tym mówić niż pokazywać bliżej wykonawcom :)

T12345T
31-12-2012, 10:31
Z materiałów uszczelniających doszukałem się tam jedynie taśmy rozprężnej (2 zł/mb?), więc chyba to nie jest ten zasadniczy czynnik cenotwórczy..

No cóż wystarczyłoby cofnąć się o jedną stronę w tym wątku i odnalazłbyś dwie taśmy rozprężne TP 652 i Illmod eco, ale rozumiem, że czasem lepiej nie znajdować. Kant(ówka) górą:-)

autorus
31-12-2012, 10:37
blokno ale z ciebie sceptyk. Ludzie chętnie wydadzą drugie tyle co za okna aby mieć świadomość wewnętrzną że mają najcieplej jak sie da. Tak to juz jest.

ClNEK
31-12-2012, 11:00
Z materiałów uszczelniających doszukałem się tam jedynie taśmy rozprężnej (2 zł/mb?), więc chyba to nie jest ten zasadniczy czynnik cenotwórczy..

W zestawach nie jest stosowana taśma rozprężna paro przepuszczalna w tej cenie tylko taśma illmod trio zastępująca całkowicie warstwę paro przepuszczalną, paroszczelną oraz pianę. Zapewne sporo droższa niż podałeś

finlandia
31-12-2012, 11:07
.... Ludzie chętnie wydadzą drugie tyle co za okna aby mieć świadomość wewnętrzną że mają najcieplej jak sie da. Tak to juz jest.
I druga kategoria: najładniej i najlepiej, jak można dostać.
To właśnie jest fascynujące. Z jednej strony więkoszść goni za najniższą ceną, a z drugiej to naj.. .w sumie każdy ma swoje ulubione "naj"

Sławek...
31-12-2012, 11:09
Ludzie chętnie wydadzą drugie tyle co za okna aby mieć świadomość wewnętrzną że mają najcieplej jak sie da. Tak to juz jest.

odważna teza... ;)

plusfoto
31-12-2012, 11:43
Nie no ja dzisiaj jakiś przymulony chyba jestem - może wieczorem przejdzie.
Czyli co - wszystkie te montaże z wysunięciami, w warstwie ocieplenia, z foliami czy inne to tylko dla bogaczy i tych co nie mają co z kasą zrobić albo chcą zabłysnąć że mają inaczej. Zysk z tego mizerny a kasy trzy razy tyle wydane? Mam rozumieć że najlepiej zlicować z murem, zapianować i mieć święty spokój.:mad:

autorus
31-12-2012, 11:49
Moim zdaniem oczywiście ze nie. Jednak warto pomyśleć nad własnym systemem a nie pchać sie w niesamowite koszta. Bo z tego co czytam to sa niesamowite koszta :) przynajmniej w porównaniu z wartością okien.

ClNEK
31-12-2012, 12:37
Zlicuj sobie okna z murem jak planujesz ponad 20 cm ocieplenia (spotkałem się z 30 cm), lub gdy robisz ścianę 3 warstwową (klinkier itp). To jest rozwiązanie dla takich klientów a nie dla tych co chcą oszczędzić na ogrzewaniu. W tym 2 wypadku nie zwróci się to w racjonalnym okresie czasu.

blokno
31-12-2012, 13:45
Moim zdaniem oczywiście ze nie. Jednak warto pomyśleć nad własnym systemem a nie pchać sie w niesamowite koszta. Bo z tego co czytam to sa niesamowite koszta :) przynajmniej w porównaniu z wartością okien.

Także uważam, że osadzenie okna w warstwie ocieplenia jest najlepszym rozwiązaniem. I także uważam, że koszty takiego montażu muszą pozostać racjonalne. Znajoma ekipa montażowa wykonuje taki montaż po ok. 80 zł/mb wraz z osłonięciem i wykonaniem węgarka kształtką ze styroduru. Więc zastanawia mnie tylko, jaką dodatkową korzyść może tu dać nowy "system", w którym same tylko materiały do montażu (bez robocizny) kosztują ponad 100 zł/mb.. może są jakieś racjonalne argumenty przemawiające za tym?

autorus
31-12-2012, 14:05
Nic racjonalnego w nowym systemie nie widzę. Moim zdaniem to marketing, nie dają rady z ciepłym parapetem bo zaczęły je produkować inne firmy i ceny spadły. Muszą uciekać do przodu.

tez jestem zwolennikiem osadzania okien w warstwie ocieplenia.

jareko
31-12-2012, 14:23
jasne, wciskajcie na siłę ludziom montaż w warstwie ocieplenia gdy króluje 10 cm styropianu w ścianie 2W, lub dom z założenia jest przewidziany pod ogrzewanie ekogroszkiem czy innym tanim medium.
Co to da?
Tylko niepotrzebny stres Inwestora bo tak niby trzeba.
G... prawda, nie trzeba. Szacuje się że po 20 maksimum 30 latach i tak dom idzie do generalnego remontu o ile ma dalej stać. Tym samym po 20-30 latach zapewne okna pójdą na śmietnik bo pojawią się inne lub kupując teraz kierowaliśmy się tylko i wyłącznie ceną i rozsypały się w drobny mak.
Realnie do 20-30 lat można szacować czy poniesiona teraz inwestycja się zwróci czy nie - i naprawdę przestańcie wciskać ludziom kit, że tylko i wyłącznie montaż w ociepleniu jest jedynie prawidłowym
Mimo iż jestem także zwolennikiem takiego montażu nigdy nie powiem klientowi, że to jedyny prawidłowy sposób.
Skupianie się na kosztach jest totalnym nieporozumieniem w świetle samego montażu. Okno ma być zamontowane solidnie i z gwarancją co najmniej 20-30 letniego poprawnego użytkowania - sorki blokno - nie przekonasz mnie do kantówki za 18 zeta jako najrozsądniejszemu materiałowi do takiego montażu i już nie chodzi o powiązanie kantówki z murem tylko co się z nią stanie po 10-15 latach w środowisku najmniej dla niej przyjaznemu. Skąd tak wnioskuję? Bo pamiętam jak kupowałem "sezonowane" i "suche" drewno na remont swojego dachu, pamiętam "wyselekcjonowaną klejoną kantówkę" u klienta któremu tak montowałem okna ale na jego spadł obowiązek zamocowania jej do ściany i uwierz mi, chłop znający się na rzeczy z zrobił to tak, że złamanego grosza za tą robotę bym nie dał - ale klient nasz Pan ;)
MOVO mi się podoba i porównując z stosowanym przeze mnie systemem JB-D wydaje się bardziej przyjaznym choć też bardziej czasochłonnym sposobem montażu.
Nie wiem, jeszcze nie montowałem.

Współczynnik liniowych strat ciepła na styku okno/mur/ocieplenie można uzyskać na przyzwoitym poziomie licując okno z murem i tworząc 30-40 mm węgarek na ościeżnicy z ocieplenia. O połączeniu tak wysuniętego węgarka z 20-40 mm wysunięciem okna poza lico muru nie wspomnę :)
Oczywiście to moja subiektywna ocena ;) w mrowisku ;)

ClNEK
31-12-2012, 15:10
Jareko skąd ty bierzesz czas na takie wywody :)

blokno
31-12-2012, 17:00
- i naprawdę przestańcie wciskać ludziom kit, że tylko i wyłącznie montaż w ociepleniu jest jedynie prawidłowym
Mimo iż jestem także zwolennikiem takiego montażu nigdy nie powiem klientowi, że to jedyny prawidłowy sposób.
Ja chyba też bym tak nie powiedział - pomyliłeś słowo "najlepszy" ze słowem "jedyny prawidłowy"..


- nie przekonasz mnie do kantówki za 18 zeta jako najrozsądniejszemu materiałowi do takiego montażu
Ależ ja nie próbuję nawet cię przekonywać.. :-) Szukam jedynie uzasadnienia dla płacenia wysokiej, przyznasz, ceny za "nowsze" materiały, pełniące dokładnie tą sama funkcję, co kantówka.


MOVO mi się podoba
.. i mnie się podoba, choć szukam uzasadnienia dla kosztów tej jego "urody".

Wychodzę na imprezę, więc pewnie nie zabiorę już dzisiaj głosu, ale z przyjemnością przeczytam jutro jak tłumaczysz klientom konieczność zapłacenia za montaż tyle, ile za samo okno.. Pozdrawiam serdecznie i duuuużo zdrowia życzę na Nowy Rok. :bye:

finlandia
31-12-2012, 17:22
Milej zabawy wszystkim:)
A w kwestii tematu: ciezko mnie przekonac, ze za wszelka cene trzeba wysuwac w ocieplenie cale okno. Jak ktos ma 20cm czy wiecej ocieplenia, to mozna o tym myslec. Ale w sytuacji, kiedy cieplejsze okno to nie rzadko czas zwrotu siegajacy ponad 20 lat (przy U 1,2 do U 0,9 - oczywiscie zalezy jaka jest doplata).. to ile trzeba czekac by zwrocil sie montaz w ociepleniu? Realnie nie do osiagniecia.

Tylko tak jak powiedzial Jarek - to nie my, okniarze mamy decydowac o koniecznosci jego stosowania, a projektant domu. To oni powinni wiedzieć.
Osobiście uwazam wysuniecie o 2-3 cm za najbardziej racjonalne rozwiazanie.
Ps. Ostatnio przegladalem portal oferia.pl (gdzie ludzie zlecaja swoja wycene) i zauwazylem : "zlece montaz okien drewnianych w systemie cieplymontaz.ad" - :) przez chwile pomyslalem, ze to ich nowy sposob reklamy:)

Charlie
31-12-2012, 18:08
[QUOTE=finlandia;5709848]....
A w kwestii tematu: ciezko mnie przekonac, ze za wszelka cene trzeba wysuwac w ocieplenie cale okno. Jak ktos ma 20cm czy wiecej ocieplenia, to mozna o tym myslec. Ale w sytuacji, kiedy cieplejsze okno to nie rzadko czas zwrotu siegajacy ponad 20 lat (przy U 1,2 do U 0,9 - oczywiscie zalezy jaka jest doplata).. to ile trzeba czekac by zwrocil sie montaz w ociepleniu? Realnie nie do osiagniecia.

....QUOTE]

w mojej ocenie operowanie zwrotem "kiedy mi się zwróci" jest bez sensu.
Koszt zwrotu szyby 4/16/4 o wsp. 1,1 też jest mizerny wiekowo w stosunku do szyby 4/12/4 /12/4 o wsp. 0,7.
Albo koszt zwrotów docieplenia poddasza 30 cm czy 50 cm ?
Albo 12 cm styro vs 20 cm styro na elewacji ?
Panele solarne vs ... itd, itd..
Jakby tak przeliczać to w zasadzie tych zwrotów nie doczekał by nikt.

Najlepszego na Nowy Rok 2013 .

MMichal
31-12-2012, 18:21
Witam

Ale się rozpisaliście hoho :) no to i ja dołożę swoje :)

W warstwie ocieplenia - pewnie, że najlepiej ale jednocześnie najtrudniej i najdrożej.

Z częściowym wysunięciem - bardzo dobrze ale też nie za łatwo i nie za tanio.

Zlicowane z murem - też nie będzie źle a i koszty nie "powalą"

W murze - no jeżeli nie można inaczej to też musi być :)

Każde z wymienionych miejsc będzie dobre pod warunkiem wykonania montażu przez profesjonalistów z zastosowaniem koniecznych i odpowiednich dla każdego z nich materiałów.

Inwestor zadecyduje CO CHCE,

Pozdrawiam i SZAMPAŃSKIEJ ZABAWY WSZYSTKIM !!!

jareko
31-12-2012, 18:24
....to nie my, okniarze mamy decydować o konieczności jego stosowania, a projektant domu. To oni powinni wiedzieć....i tak naprawdę te słowa Fina powinny zamknąć dyskusję

Wszystkiego najlepszego w nadchodzącym 2013 roku życzę wszystkim odwiedzającym te strony.
Zdrowia przede wszystkim i spełnienia marzeń.
Jarosław "Jareko" Cichawa

bwojtek
31-12-2012, 18:44
Tak czytam i czytam (ostatnio rzadko) i nabieram przekonania, że to już wcale nie ma służyć inwestorom a jest to wyłącznie metoda by producentom systemów (np. ill...) "żyło się lepiej". Przy obecnych systemach okiennych o głębokości zabudowy 90mm można śmiało wysunąć okno w warstwę ocieplenia na jakieś 30mm bez ponoszenia żadnych kosztów i uzyskać parametry niewiele ustępujące montażowi całkowicie w warstwie ocieplenia. Jeżeli na niewielki domek MOVO ma kosztować jakieś 10kzł to sens jego stosowania jest bardzo wątpliwy. Chyba tylko po to by pochwalić się, że ma się certyfikowany dom pasywny.
To tyle w temacie.

Wszystkiego Naj Naj w Nowym Roku!

stary
31-12-2012, 20:06
Zdrowia, radości i sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku 2013 !!!!

byry007
06-01-2013, 08:16
Witam w nowym roku , jak poprawnie zamontować parapety wewnętrzne jak mam montowanie okna na taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne ?? i zarazem jak zrobić to dobrze z zewnątrz jak mi trochę pianka po wypychała i za bardzo nie można parapetu wsadzić pod okno .

finlandia
06-01-2013, 16:35
Tu się kłania sztuka montażu taśm. Wg mnie pianka nie może ich "wypchnąć"bo przed przyklejeniem taśmy powinno się obciąć nadmiar piany. Nie masz listew podparapetowych?

byry007
06-01-2013, 21:34
nie mam

finlandia
06-01-2013, 21:59
To nie bardzo sobie wyobrażam jak tam mocowane są taśmy. Jeśli tak jak na pozostałych bokach okna to nie bardzo to widzę - parapet warto wsunąć pod okno, ale w tym wypadku pewnei musisz naruszyć folie..
Jeśli już okno było bez listwy parapetowej (zdemontowałeś przed montażem?) to trzeba było folie kleić bliżej środka okna..

MMichal
06-01-2013, 22:25
Witam

Pytanie jeszcze skoro tak to zamontowano - bez listwy - to jak podparto okna ?


Pozdrawiam

byry007
07-01-2013, 07:25
Wiem że była listwa transportowa i była odkrecana z tego co pamiętam to było okno wstawione i ustawione to z tego wynika że na samej ramie

andrzejzms
08-01-2013, 09:15
Masz tu kilka osobnych problemów:
1. okno musi być podparte na dole w kilku punktach zależnie od szerokości i konstrukcji okna ( np ile jest słupków, skrzydeł itd ). Takie podparcie ( tzn okno całym swoim ciężarem obciąża w tych punktachklocki podporowe na ,których spoczywa ) nie jest możliwościa , jest WARUNKIEM KONIECZNYM prawidłowo zamontowanego okna.
2. Brak listwy podparapetowej ( zwykle jest to ta sama listwa transportowa z uszczelką ) , sugeruje( łącznie z twoim opisem,że pianka wypchnęła taśmy ) ,że sa one nie właściwie do ościeżnicy przyklejone i nie ma jak "wsunąć " parapetu pod ościeżnicę.

Opisz to bardziej szczegółowo ( może rysunek )

siwson
09-01-2013, 16:59
Witam,
Czy możliwy jest warstwowy montaż okien w oknach już zamontowanych? Chodzi mi o to czy taśmy paroizolacyjną i paroprzepuszczalną można przykleić do ramy okna od strony wew i zew okna i dopiero wtedy otynkować od wew i obłożyć styropianem od zewnątrz? Czy to da ten sam efekt izolacji przed warunkami atmosferycznymi?

MMichal
09-01-2013, 22:51
Witam


Witam,
Czy możliwy jest warstwowy montaż okien w oknach już zamontowanych? Chodzi mi o to czy taśmy paroizolacyjną i paroprzepuszczalną można przykleić do ramy okna od strony wew i zew okna i dopiero wtedy otynkować od wew i obłożyć styropianem od zewnątrz? Czy to da ten sam efekt izolacji przed warunkami atmosferycznymi?

Jest możliwe, z zewnątrz nie ma problemu wcale - ociepleni i tak zakrywa część ramy do której doklej się taśmy, mam klientów, którzy zawsze montują w ten sposób taśmy zewnętrzne.
Więcej zabawy będzie ze środkiem, na profilu od strony zawiasów jest niewiele miejsca więc wykonanie jest trudniejsze i mniej estetyczne - ale jak pisałem na początku do wykonania, jeżeli zrobi się to zgodnie z zasadami efekt będzie dokładnie taki sam.


Pozdrawiam

T12345T
09-01-2013, 23:35
Według mnie można wykonać taki montaż i to bez większych problemów, pięknie i starannie o ile nie ma się węża w kieszeni i pamięta, że systemy kształtowników nie składają się wyłącznie z ramy, skrzydła i słupka:-):-):-), ale całej gamy różnych "szpejów", które po coś tam stworzono.

andrzejzms
11-01-2013, 09:22
Uzupełnienie materiałów ( taśmy ) w oknie już zamontowanym tak, żeby montaż stał sie montażem warstwowym jest oczywiście możliwe,ale : musisz mieć pewność ,że to co jest już gotowe jest wykonane prawidłowo mam to na myśli ustawienie okna ( pion ,poziom, klocki podporowe );przytwierdzenie okna do ściany ( odpowiednia ilość punktów właściwie rozlokowanych );odpowiednie uszczelnienie pianką przestrzeni pomiędzy murem a ościeżnicą okna.Żeby to sprawdzić trzeba wykonać odkrywki ( odkuć tynk wokół okna i sprawdzić jak to jest ). Dopiero jak masz pewność że jest ok. możesz rozpocząć pracę.Od zewnątrz najprościej jest uzupełnić węgarek styropianem np.2 cm z taśmą rozprężną doklejona do krawędzi styropianu który będzie za pośrednictwem tej taśmy łączył się prostopadle z ościeżnicą ( tak,żeby taśma rozprężyła się w zakresie jej stosowanki np 5-15 mm ).Od wewnątrz jest trudniej ,bo jak już to zostało napisane jest mało miejsca, bo są zawiasy .Pewnie trzeba bedzie w związku z tym odkuć tynk i dokleić taśmę do ramy( mamy niewiele miejsca od krawędzi do zawiasów więc trzeba to zrobić wyjątkowo starannie ) i do muru. Taśmę można zastąpić silikonem który musi zakryć całąszerokość pianki ( jest to jednak " wątpilwy sposób " bo spoina silikonu musi być wykonana w proporcji 2:1 tzn że mając 2 cmszerokości pianki powinniśmy częściowo ją usunąć i wykonać spoinę o przekroju 20 x 10 mm ) , mozna zastosować też listwy tynkarskie ( tutaj może myć trudnoiść z przyleganiem jej do ściany po odkuciu ). No i na koniec to co niezbędne , a moze stanowić największą trudność trzeba zdemontować i ponownie zamontować z zasadami montażu warstwowego parapety zewnętrzny i wewnętrzny. Reasumując jest co robić:bye:

Charlie
11-01-2013, 20:14
Bardzo dobra strona :

http://montaze.info.pl/

Arturo72
11-01-2013, 20:39
Bardzo dobra strona :

http://montaze.info.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fmontaze.info.pl%2F )
No ba,gość promowany na tej stronie montował mi okna,po części w warstwie ocieplenia ;)
http://montaze.info.pl/2013/01/01/montazysci/pawel-czerniak/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fmontaze.info.pl%2F 2013%2F01%2F01%2Fmontazysci%2Fpawel-czerniak%2F)

plusfoto
11-01-2013, 20:52
Panowie ale tam bardzo chwalą DRUTA którego wy omijacie z daleka.:o

ClNEK
11-01-2013, 21:48
Bo Drut ma dużo $$ na promocję.

jareko
11-01-2013, 21:51
No ba,gość promowany na tej stronie montował mi okna,...
I o to chodzi by właśnie tych dobrych promować, reklamować, by klienci byli zadowoleni z wykonanej pracy - i dobrze że w końcu taka inicjatywa powstała
Tak naprawdę wybierając okna trzeba by prześledzić stronę kolegi Testa (oknotest.pl) a by je później zamontować - włąśnie montaże.info.pl

A co do Drutów
Jakiś czas temu, gdy nie wiedziałem kto zastąpi mojego dostawcę Schuco, chciałem mieć w swojej ofercie okna tanie, na pięć lat gwarancji, która i tak trudno od producenta wyegzekwować (takie krążą opinie), mieć okna które dobrze zamontowane jakiś czas służyć będą klientowi - zwłaszcza temu, dla którego cena jest najważniejsza - i co?
Olali mnie.
Mail pozostał bez odpowiedzi
Pozostałem przy Schuco i w sumie to bardzo dobry wybór :)

finlandia
12-01-2013, 10:46
No to Drutex może pluć sobie w brodę, bo miałby takiego ambasadora swojej marki, że hoho!:) Ale chyba dobrze się stało :D
Czasem mam wrażenie, że oni są za skoncentrowani na wojnie z O. i nie mają zwyczaju pochylać się nad konkretnymi przypadkami.
Wybrali drogę szybszą - mocną reklamą adresowaną do masowego Klienta.
Mi tam nie przeszkadza ich obecność wśród sponsorów ZMS. Mam inne spojrzenie na rynek i zwyczajnie - nie muszę ich lubić, ale by się od razu odwracać plecami?

jareko
12-01-2013, 11:50
Bądźmy szczerzy, rynek musi mieć w swojej ofercie towar różny jakościowo i tym samym cenowo. Takie prawo rynku i klientów w podjęciu decyzji w wyborze dostawcy
Też się cieszę że pozostałem przy swoim :) choć czasem zazdroszczę innym obrotu w taniosze

_FIX_
12-01-2013, 12:47
Robi się trochę OT ale co tam: jareko - moim zdaniem są takie czasy, że powinieneś powiększyć ofertę o inne produkty. Tylko wybrane z głową. Czemu np nie sprzedajesz A. oferta bardzo bogata: jest spory wybór i dla tych co szukają tańszych rozwiązań i dla tych których interesują wszelkie innowacje, najwyższa jakość.

andrzejzms
14-01-2013, 13:09
Bądźmy szczerzy, rynek musi mieć w swojej ofercie towar różny jakościowo i tym samym cenowo. Takie prawo rynku i klientów w podjęciu decyzji w wyborze dostawcy
Też się cieszę że pozostałem przy swoim :) choć czasem zazdroszczę innym obrotu w taniosze
Nie ma im co zazdrościć. Bze wzgledu na cenę klient i ntak im powie jak będzie miał " uwagi " że on kupił towar pełnowartościowy nie wybrakowany i nie ma znaczenia że tani.A SWOJA DROGĄ ILE ONI MUSZĄ ZROBIĆ OBROTU ,ŻEBY WYJŚĆ NA SWOJE.

Charlie
14-01-2013, 14:06
Drutex w tej chwili robi olbrzymią kampanię reklamową.
Swego czasu to tylko Urzędowski coś takiego zrobił.

finlandia
14-01-2013, 14:18
Mowisz ze taka droga to poczatek konca dla D?;)
Ja tamtej kampanii U nie pamietam, to musialo byc przynajmniej 12-15 lat temu..

jareko
14-01-2013, 14:20
DDG wyłożyło sie na łopatki i padło po kampanii, dość durnej kampanii bo przede wszystkim reklamowali Vekę a nie siebie

Charlie
14-01-2013, 14:29
Mowisz ze taka droga to poczatek konca dla D?;)
Ja tamtej kampanii U nie pamietam, to musialo byc przynajmniej 12-15 lat temu..

Jak nie pamiętasz - wszędzie Urzędowskiego mogłeś spotkać. Ulubione miejsce to telewizyjny dodatek do weekandowych, regionalnych gazet.
Ale fakt, że nie reklamował się na pierwszysch stronach GW, czy lokalnych gazet - to chyba bardzo wysokie koszta.
Sądzę, że przygotowuje się do obłożenia mocy produkcyjnych dla nowo budowanego centrum produkcyjnego - olbrzymie powierzchnie.

andrzejzms
16-01-2013, 09:23
Koszty reklamy są proporcjonalne do skali działalności i to dobrze,że np. okna sa przez producenta ( producentów ) reklamowane. Przy okazji " chwalenia " swojego produktu promują w ogóle stolarkę i zwracają uwagę na możliwość / konieczność jej wymiany na mową o współczesnych ( lepszych ) parametrach.

Pat111Ryk
16-01-2013, 17:05
Bądźmy szczerzy, rynek musi mieć w swojej ofercie towar różny jakościowo i tym samym cenowo. Takie prawo rynku i klientów w podjęciu decyzji w wyborze dostawcy

Zgadzam się.
Dlatego alternatywą jest montaż okien w systemie AD.

_FIX_
16-01-2013, 18:20
Czyżby nowe wcielenie SDSMwWODwtz inż K49 :D

Pat11Ryk zapomniałeś dodać, że będzie „sznyt i smak”

Edit: Admin już zadziałał :D

blokno
18-01-2013, 14:46
Zgadzam się.
Dlatego alternatywą jest montaż okien w systemie AD.

A zrobiliscie wreszcie jakieś niezależne badania tego systemu? Jesli nie, to nie oczekuje żadnej odpowiedzi. pzdr

ClNEK
22-01-2013, 11:29
trochę nowych informacji na temat MOWO

http://oknotest.pl/montaz-okien/drzwi-balkonowe-unosno-przesuwne-hst-montaz-w-mowo

Brass
22-01-2013, 16:51
Jak wprowadzą w Rozporządzeniu konieczność montażu w ociepleniu to co będzie groziło tym moim konkurentom, którzy będą mieli to rozporządzenie głęboko w d.... i dalej będą montować klasycznie na pianę, za śmieszne pieniądze?

jareko
22-01-2013, 17:54
znając realia naszego kraju - kompletnie nic
Tylko Ty dostaniesz po d.... gdyż nie będziesz miał klientów

finlandia
22-01-2013, 18:06
Właśnie przeczytałem (ze zrozumieniem) artykuł Testa w Profi-Okno. Słusznie chyba wróży że będzie jak do tej pory - przepisy sobie a rynek okienny sobie, tylko więcej punktów zaczepienia do odrzucenia odbiorów..

T12345T
22-01-2013, 18:27
Jak wprowadzą w Rozporządzeniu konieczność montażu w ociepleniu to co będzie groziło tym moim konkurentom, którzy będą mieli to rozporządzenie głęboko w d.... i dalej będą montować klasycznie na pianę, za śmieszne pieniądze?


Tylko Ty dostaniesz po d.... gdyż nie będziesz miał klientów

Pozwólcie, że odniosę się do obu wpisów jednocześnie, bo widzę między nimi związek.

Jarku, być może będzie tak jak piszesz, ale tylko... przez rok może półtora. Co potem? Wprowadzenie takiego zapisu do przepisów techniczno-budowlanych nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych wprost dla tych, którzy nie będą go przestrzegać, ale... mogę sobie wyobrazić inspektora z Nadzoru, który odmawia wydania decyzji zezwalającej na użytkowanie obiektu. Mogę też wyobrazić sobie inwestora, który w odpowiednich okolicznościach stwierdzi, że okna są zamontowane niezgodnie z wymaganiem przepisów krajowych mimo, że sam tak chciał. Ergo, nie samo prawo będzie sankcjonowało nie przestrzeganie jego postanowień, a... praktyka rynkowa.

Pewnym jest, że wprowadzenie takiego zapisu wpłynie na zawartość projektów. Nie ma możliwości, aby za jakiś czas w projekcie pojawił się inny sposób montażu niż wymagany w przepisach techniczno-budowlanych. Każdy inny sposób montażu = wykonanie obiektu niezgodnie z projektem i tyle, dla jednych tylko, dla innych aż. Myślę, że sami sprzedawcy szybko pojmą ewentualne konsekwencje chodzenia na "przepisowe" skróty. To się po prostu nie opłaca, bo w dowolnym momencie prowadzi do odpowiedzialności, od której nie sposób się wymigać. Jestem również przekonany, że równie szybko inwestorzy obejmą zagadnienie swą mądrością, bo to przy dzisiejszych "wyczynach" montażowych straszny bat nie tyle na ekipy montażowe, co kolejny raz na sprzedawców.

Oj będzie się działo! Mimo, że nie jestem zwolennikiem tego zapisu, o czym pisałem w prasie branżowej, mam przeczucie, że właśnie on stanie się w najbliższym czasie bardzo ważnym elementem "gier rynkowych". O ile pojawi się w planowanym kształcie.

ClNEK
22-01-2013, 19:02
Ja tego zapisu w ogóle nie rozumiem !! Dlaczego nie obniża się max. współczynnika przenikania jak to się robi w innych krajach Unii, dlaczego nie nakaże się montażu warstwowego... tylko od razu z grubej rury. Też bym wolał montować okna tylko w ociepleniu, gdyż można by liczyć na mniejszą konkurencje w tej dziedzinie, tylko wprowadzenie takiego przepisu w praktyce nakaże stosowanie ocieplenia min 20 cm. To wszystko niesie za sobą ogromne koszty i zapewne wielu inwestorów przestanie być stać na własny dom..

Powstałby taki mały absurd, okno będzie mogło być o współczynniku U = 1.3 ale będzie musiało być zamontowane w technologi jak do domów energooszczędnych i pasywnych.

jareko
22-01-2013, 19:19
..Powstałby taki mały absurd, okno będzie mogło być o współczynniku U = 1.3 ale będzie musiało być zamontowane w technologi jak do domów energooszczędnych i pasywnych.Nie pierwszy i nie ostatni absurd w tym kraju

Brass
22-01-2013, 19:31
Czuć tu wyraźnie jakieś lobby............

T12345T
22-01-2013, 19:55
Czuć tu wyraźnie jakieś lobby............

Hm... według mnie czuć raczej kompletną ignorancję ze strony twórców tego zapisu. O lobbingu raczej nie może być mowy, bowiem kiedy taki zapis wymyślano nie było komu i za czym lobbować. A to że ktoś się wstrzelił w dziesiątkę, wynika raczej z trendów zagranicznych, które psim swędem spasiły do naszych przepisów jak rzadko, ale do aktualnych standardów i polskiego rynku pasują na razie jak pięść do nosa.

_FIX_
22-01-2013, 21:52
Zgadzam się.
Dlatego alternatywą jest montaż okien w systemie .................. .
Co za typ ! Admin mu moderował wypowiedź a on ją potem zmienił.

finlandia
22-01-2013, 22:05
Ależ obniża do 1,2 (dla nowych domów). .
Cinku, polecam Ci ostatnie ProfiOkno (jak nie masz to wyślę, bo już mi po 3 egzemp. przysyłają). Test tam napisał że od 2002r. montaż ma być maksymalnie szczelny (czyli w domyśle jedną z dróg jest montaż warstwowy). I nikt "nie czuje" tych przepisów na tyle, by tylko tak montować ,.
Tylko my tu sobie pogadamy, a największe autorytety - nasi Dostawcy praktycznie milczą w tym zakresie..
Wygodny jestem, co? Zwalam na "nich"... :)

andrzejzms
23-01-2013, 09:13
Może warto widzieć w tych zmianach szansę ,a nie zagrożenie. Szansę na powszechne stosowanie lepszych rozwiązań w montażu stolarki. Bo co by nie sądzić o montażu warstwowym , czy też montażu warstwowym w warstwie ocieplenia to są to rozwiązania "pewniejsze " od montażu na samą pianę . Stolarka zamontowana w ten sposób jest zamontowana szczelniej niz tylko na pianę , a przez to ryzyko problemów z wilgocią i przenikaniem powietrza zdecydowanie spada. Ryzyko,że tak wykonany montaż będzie reklamowany jest w sposób oczywisty mniejsze niż w montażu tylko na piankę .Jest to też jedyny sposób na sprostanie wymogą energetycznym w nowo budowanych budynkach. Jest też inne ZAGROŻENIE , a mianowicie jest/ będzie to zapis prawa budowlanego ,który obowiązuje ( będzie obowiązywał ) więc , KAŻDY montaż wykonany inaczej będzie można zakwestionować i skutecznie za niego nie zapłacić ( pomijam inne konsekwencje ). Reasumując uważam ,że jest to zmiana kożystna dla branży i dla ludzi którym będziemy stolarką montować.

jareko
23-01-2013, 09:40
ze wszystkim si ę zgadzam poza jednym - Jest to też jedyny sposób na sprostanie wymogą energetycznym w nowo budowanych budynkach - ten sposób montażu nie ma żadnego wpływu na opór cieplny tego miejsca

T12345T
23-01-2013, 10:52
Może warto widzieć w tych zmianach szansę ,a nie zagrożenie. Szansę na powszechne stosowanie lepszych rozwiązań w montażu stolarki.

Panie Andrzeju, o jakich zmianach Pan mówi? Jedyna, która nastąpi dotyczy obowiązku montażu okien w warstwie ocieplenia ścian wielowarstwowych. Sposób w jaki to zapisano nie wróży nic dobrego. Jako ekspert branżowego stowarzyszenia pierwszy powinien Pan protestować z przyczyn prawnych i technicznych, a przynajmniej podjąć próbę prostowania!


Ryzyko,że tak wykonany montaż będzie reklamowany jest w sposób oczywisty mniejsze niż w montażu tylko na piankę.

Sądzę, że niedoszacował Pan ryzyka:-). Owszem, ze względu na zgodność z wymaganiami ryzyko jest mniejsze, ale ze względu na technologię i sposób wykonania z oczywistych względów zdecydowanie rośnie!


Reasumując uważam ,że jest to zmiana kożystna dla branży i dla ludzi którym będziemy stolarką montować.

Ja również nie neguję słuszności kierunku zmian, ale sposób w jaki są wprowadzane budzi mój głęboki niepokój. Widać różnimy się w ocenach aktualnego poziomu kompetencji w branży i stopnia jej przygotowania do przyjęcia nowych rozwiązań technicznych.

finlandia
23-01-2013, 11:03
..... Widać różnimy się w ocenach aktualnego poziomu kompetencji w branży i stopnia jej przygotowania do przyjęcia nowych rozwiązań technicznych.

Może dlatego, że Zrzeszenie operuje wśród bardziej ambitnych wykonawców, a do oknotestu zgłaszają się głównie Klienci poszkodowani przez tych gorszych?
Oczywiście to mówię z wielkim przymróżeniem oka:)

jareko
23-01-2013, 11:11
bynajmniej nie masz powodu mrużyć oczu - niestety taki jest rynek
Zarówno kolega Test jak i Pchełek i całe ITB od przegród zawalone jest tymi drugimi - którym wydaje się że potrafią wykonać okna i montować okna
Kiedy do nas dotrze że Internet, Forum Muratora - to dla wielu fanaberie nawiedzonych ludzi - zwłaszcza gdy związane jest to z wydatkowaniem większej kasy a majster mówi że od 100 lat stawia domy i patrz Pan, okna są a ludzie zadowoleni
Ileż to razu ludzi tu zaglądający jak powiedzą "Murator" to wywołują uśmiech politowania o "fachowców" i gadania pod nosem - kolejny co się głupot naczytał
Więc zejdźmy w końcu na ziemię - żadne przepisy, żaden lobbing czy kary nie zmienią mentalności Polaka i podejścia do budowania i przestańmy wierzyć w to, że coś się zmieni w szybkim czasie
Niestety w wielu dziedzinach jesteśmy sto lat za murzynami - uprzedzę - nie jestem rasistą tylko cytuję popularne powiedzenie

Brass
23-01-2013, 11:29
Tak tylko, że jeśli będę chciał zastosować się to tych przepisów, a równocześnie jakoś przeżyć na rynku to skończy się to tym, że przez pół dnia będę siedział i pisał anonimowe donosy do INB na montaże wykonane przez konkurencję, w starej, taniej "technologii".

jareko
23-01-2013, 11:31
Tak tylko, że jeśli będę chciał zastosować się to tych przepisów, a równocześnie jakoś przeżyć na rynku to skończy się to tym, że przez pół dnia będę siedział i pisał anonimowe donosy do INB na montaże wykonane przez konkurencję, w starej, taniej "technologii".
jeśli jeszcze będą one za jakąś gratyfikacją ;)
why not ? ;)

T12345T
23-01-2013, 11:35
... a do oknotestu zgłaszają się głównie Klienci poszkodowani przez tych gorszych?

A pewnie zdziwisz się, ale w kwestiach montażowych podstawowa grupa moich rozmówców i korespondentów składa się jednak z osób, które chcą wcześniej wiedzieć jak się do tego przygotować i wykonać poprawnie przy zastosowaniu różnych technologii i materiałów. Z satysfakcją odnotowuję również, że coraz mniej jest pytań lepsze okna X czy Y, firma A czy B, a zaczynają pojawiać się takie jak: "czy w moim przypadku zastosowanie tego czy owego ma uzasadnienie". Najbardziej rozczulają mnie Ci, którzy mówią: Jutro mam mieć montaż, na co zwrócić uwagę? W okresie zimowym w przeddzień montażu sugeruję... ciepły ubiór:-).

jareko
23-01-2013, 11:36
....W okresie zimowym w przeddzień montażu sugeruję... ciepły ubiór:-).eeeeetam, herbatę z dużą ilością prądu

T12345T
23-01-2013, 11:43
Tak tylko, że jeśli będę chciał zastosować się to tych przepisów, a równocześnie jakoś przeżyć na rynku to skończy się to tym, że przez pół dnia będę siedział i pisał anonimowe donosy do INB na montaże wykonane przez konkurencję, w starej, taniej "technologii".

Nie wiem, czy lepiej pisać donosy, czy opracować takie materiały informacyjne, które przemówią do świadomości inwestorów, a potencjalnych konkurentów zmuszą do wysiłku. Twój tok myślenia doprowadził właśnie do aktualnej sytuacji. Nikt na nikogo nie donosi (bo tak się nie godzi), a wszyscy (większość) ma przepisy gdzieś. Trudno żeby było inaczej w branży, w której nawet branżowe stowarzyszenia dopiero po 10 latach odkrywają, ich istnienie oraz znaczenie pisząc o tym wprost i raczej bez skrępowania.

T12345T
23-01-2013, 11:45
eeeeetam, herbatę z dużą ilością prądu

Prąd w płynach? To wbrew BHP! Herbatka i owszem, niech będzie że cytrynką:-).

finlandia
23-01-2013, 12:51
A pewnie zdziwisz się, ale w kwestiach montażowych podstawowa grupa moich rozmówców i korespondentów składa się jednak z osób, które chcą wcześniej wiedzieć jak się do tego przygotować i wykonać poprawnie przy zastosowaniu różnych technologii i materiałów. ...
Nie jestem zdziwiony. Ale miło mi to słyszeć, bo jednak jest duża grupa Klientów wymagających, ale przy tym potrafiących mysleć racjonalnie.
Grunt to być rozpoznawalnym we właściwych kręgach, bo jakbyś był instytucją typu "biegły sądowy" ścigający partaczy, to miałbyś innych klientów..



Ps.Właśnie listonosz mi przyniósł najnowsze Forum Branżowe. Ciekawy artykuł Magdaleny Rockiej "Okno referencyjne, czyli jakie?" - autorka chciała uzyskać informacje jakie słyszą klienci pytający o współczynnik U dla okna. Wnioski po telefonach do producentów są zastraszające....
My tu czepiamy się sprzedawców, podczas gdy przykład idący z góry jest po prostu żałosny.

T12345T
23-01-2013, 13:45
... bo jakbyś był instytucją typu "biegły sądowy" ścigający partaczy, to miałbyś innych klientów

Takich też miewam:-) i zdarza mi się pisać dla nich rozwlekłe opracowania techniczne, ale na szczęście coraz rzadziej. Myślę, że jest to skutek wzrostu świadomości po stronie sprzedawców i wykonawców. Według mnie chodzą oni czasem "na skróty" całkiem świadomie licząc na brak świadomości po drugiej stronie. Jeśli w krótkim mailu wypunktuje się ich i pokaże, że po drugiej stronie nie stoi już przysłowiowa blondynka, to chęć na spory mija jak ręką odjął, a uparci (ci mniej wyedukowani) po dłuższym czasie (sprawiedliwość jest nierychliwa niestety) bardziej boleśnie przekonują się, że błądzili w swoich poglądach.


Ps.Właśnie listonosz mi przyniósł najnowsze Forum Branżowe. Ciekawy artykuł Magdaleny Rockiej "Okno referencyjne, czyli jakie?"

Nie mam jeszcze:-(, ale jak dojdzie to chętnie przeczytam, bo "okno referencyjne" i to co się z nim wyczynia zaczyna przechodzić granice zdrowego rozsądku.

andrzejzms
23-01-2013, 14:05
Pewnie narażę się paru osobą ,a niech tam;). Poważnie traktując instrukcje montażu ITB, poszczególnych producentów stolarki itd,tp. Pomijając dyskusje na ile są one wiążace wykonawcę , to wszystkie już od lat , opisują montaż jako warstwowy ( mniejsza o nazwę , codzi o to że po za pianką jest izolacja/ uszczelnienie od wewnatrz i na zewnatrz) i już teraz ,chcąc wykonywać montaż powinniśmy to realizować - czyli wykonywa montaż szczelnie. Że nie jest to z reguły wykonywane i że nie ma tego bezpośrednich konsekwencji to inna sprawa. Natomiast jako wykonawcy ponosimy ryzyko już teraz ,że ktoś nam zakwestionuje naszą pracę , bo jest wykonana np. nie zgodnie z instrtukcją montażu producenta stolarki. Zmiany a więc narzucenie konieczności wykonania szczelnych montaży ,co podtrzymuje są szansą dla montażystów .Szansą wykonywamnia zgodnie z prawem montraży ,co do których ( szczelność , przewiewy wiatru itp ), można być pewnym ,że wykonane dobrze nie będą kwestionowane. Ważne ( bardzo ważne) jest to,że za bardziej złożoną usługę będzie można skutecznie żądać wyższego wynagrodzenia .

jareko
23-01-2013, 14:19
tylko że tą szczelność może ci zagwarantować poprawnie wykonany montaż na pianę - nie ma nigdzie zapisu o KONIECZNOŚCI stosowania taśm, foli, silikonów itp
Nie chce mi się szukać zdjęć jak można wykonać montaż który nigdy nie będzie szczelny gdyż po prostu nie ma w nim piany za grosz :) więc ..... dajmy sobie spokój
Realia kraju to jedno - nasze marzenia i przepisy to zupełnie inna bajka

T12345T
23-01-2013, 15:07
Ważne ( bardzo ważne) jest to,że za bardziej złożoną usługę będzie można skutecznie żądać wyższego wynagrodzenia .

No i dochodzimy do kasy:-). Bardzo to przewrotne, co Pan napisał, a ja zacytowałem. Nie złożoność powinna decydować o cenie, tylko poprawność wykonania oraz rodzaj i właściwości zastosowanych materiałów wpływających na końcowy efekt, czyli...wartość usługi. Podążając za Pańskim tropem myślenia wychodziłoby, że im więcej w aucie części tym bardziej ono złożone, a tym samym droższe. Czy, aby na pewno te najdroższe mają najwięcej części? W mojej ocenie podany przez Pana "argument cenowy" może klienta nie przekonać, ergo chyba nie tędy droga do godziwego zarabiania na montażu:-). Na oknach zresztą też:-).

finlandia
23-01-2013, 17:00
Nie mam jeszcze:-(, ale jak dojdzie to chętnie przeczytam, bo "okno referencyjne" i to co się z nim wyczynia zaczyna przechodzić granice zdrowego rozsądku.

No to jak dojdzie, to po lekturze uznasz jednak, że okno referencyjne i znajomość jego Uw to jednak stan wiedzy jak po studiach inżynierskich:)
Więc ja jestem by na początek operować chociaż parametrem dla okna referencyjnego.

andrzejzms
24-01-2013, 09:10
Po pierwsze nie uważam ,żeby materiały stosowane do montażu warstwowego były " zbędne ". Jeżeli ten montaż jest wykonany kompletnie to w sposób oczywisty materiały te czy inne kosztują więcej niż sama piana.
Po drugie nie chodzi o naciąganie kogokolwiek , a o wykonanie kompletnego montażu który nie będzie zakwestionowany pod wzgledem technicznym i formalnym . Wiec montażu " " bezpiecznego" dla wykonawcy i użytkownika stolarki. A to że każda trudniejsza bardziej złożona praca z reguły jest bardziej dochodowa to chyba dobrze. Chyba że pójdziemy w drugim kierunku typu : montaz gratis, najniższa cena w mieście itp.- nie chodzi mi o złośliwości tylko o to że nikt nie powinien wstydzić się tego,że proponuje lepsze rozwiazania, które przy okazji są droższe.

faneuro
24-01-2013, 12:30
Jak czytam przepisy mówiące gdzie ,jak i czym montować okna w domach jednorodzinnych ( a do takich także stosowane będą te przepisy ) to szlak mnie trafia
Jeżdżę autem co pali z 20 litrów na 100 km , mój syn także , nie interesuje mnie oszczędność, pale po 1/3 papierosa , reszte wywalam , stać mnie na to . Mój cyrk , moje małpy .
Dlaczego , powiedzcie dlaczego jeden z drugim urzędasem zmusza mnie aby oszczędzać moje pieniądze ??!!!
Jak chce to zamiast okien wstawię rybie pęcherze i powinienem mieć do tego prawo .
Nie piszę o jakości betonu na strop/fundamenty , ilości stali – to są elementy konstrukcyjne wpływające bezpośrednio na zdrowie/życie/bezpieczeństwo użytkowników , ale chore okna ? To jakiś absurd

Czytam Wasze wypowiedzi , każdy znawca w/g własnego uznania , a w tak wąskim gronie są różne zdania ( Jareko neguje sens jakiś taśm, inny z uporem maniaka cytacja normy niemieckie i że niby tylko Helmut ma wyłączność na prawdę ) , straszycie brakiem odbioru budynku , wiekszymi stawkami za pracę .Po jakie licho
Jeden sprzedaje mercedesy inny szrot po 2 koła , jak tylko mają kupców i płacą podatki to po cho...re uszczęśliwiać ludzi ?
Jedyne co powinno być przestrzegane , to to żeby nie było pracy na czarno . Ten co płaci podatki nawet jakby był mistrzem w swoim fachu przegra z tym co jest partaczem i robi na lewo i wtedy kiedyś zycie samo zrobiz tym porządek

Sławas7
24-01-2013, 13:46
[QUOTE=faneuro;5772402]
Dlaczego , powiedzcie dlaczego jeden z drugim urzędasem zmusza mnie aby oszczędzać moje pieniądze ??!!!
...... To jakiś absurd

/QUOTE]
też wielu rzeczy nie rozumiem....myślę że tu w grę wchodzi tzw. ochrona środowiska....im mniej spalasz tym mniej zanieczyszczasz a więc ciesz sie że jeszcze nie zakazali Ci jazdy samochodem który spala 20 litrów na setkę....ale pewnie dojdą i do tego....

Pat111Ryk
25-01-2013, 11:47
znając realia naszego kraju - kompletnie nic
Tylko Ty dostaniesz po d.... gdyż nie będziesz miał klientów

Spokojnie.
Montaż AD okien w ociepleniu to tylko 17 zł za mb ramy + prosta i szybka robocizna.
Brak stalowych mostków termicznych oraz gwarancja minimalnych strat ciepła.
Nie musi być drogo, żeby było dobrze w tym kraju, co potwierdzają zadowoleni klienci.

blokno
25-01-2013, 18:07
Dlaczego , powiedzcie dlaczego jeden z drugim urzędasem zmusza mnie aby oszczędzać moje pieniądze ??!!!
Jak chce to zamiast okien wstawię rybie pęcherze i powinienem mieć do tego prawo .

I ja nie jestem szczesliwy, kiedy "dbając" o moje bezpieczeństwo każą mi zapinać pasy, albo przyhamowywac w terenie zabudowanym, albo wychodzić na fajka na zewnątrz przy -20 stopniach.. :rolleyes: Ty i tak masz dobrze,bo jak już odbiorą ci budynek, to możesz wyrzucic te okna i wstawić sobie pęcherze albo wogóle nic nie wstawiać - to prawo akurat ci zostawili jeszcze. Zapisy o oknach i ich montowaniu dotyczą projektantów i budowlańców, czyli tzw. fachowców - budując samemu możesz zrobić sobie jak chcesz - co najwyżej będą kazali ci to rozebrać jako samowolkę..

Pat111Ryk
18-02-2013, 11:54
Chcę podzielić się z Wami kilkoma zdjęciami z montażu wykonanego w warstwie ocieplenia budynku w technologii AD.
171259171260171261171262

Okna osadzane były od strony wewnętrznej budynku.

Ciężkie okno postawione zostało na podporach i przesunięte w warstwę ocieplenia budynku.
Tutaj drzwi tarasowe trzyszybowe Rehau 86, 1,8 m x 2,4m, ciężar ok 180 kg.

Samo poziomowanie odbyło się zwykłymi podkładkami i zamocowanie dybli było proste i łatwe, bo nie trzeba go było podnosić -
wystarczyło tylko przesunąć je na podporach, jak na szynach.
Przy 180 kg oknie łatwość znaczenie ma.

Podsumowując:
Montaż jest prosty i szybki - bo w technologii AD.
Ciepły - bo w warstwie ocieplenia na elementach z tworzywa.
Solidny - bo w technologii AD siły mocowania okna do muru nośnego przenoszą łącznie: podpory, kotwy obwodowe, piana montażowa, tynk
i parapet wewnętrzny.

Montaż okna poprzedziło wykonanie ocieplenia z węgarkami na gotowo, co uprościło prace montażowe
i złożyło się na całościowy ciepły montaż okna - zrobiony od początku, do końca.

Jednak ostateczną decyzję o montażu podejmie inwestor lub deweloper
porównując jakość i cenę poszczególnych montaży
na swój własny rozum.

autorus
18-02-2013, 14:11
Widzę, ze strona AD zaczyna wyglądać przyzwoiciej, ostatnio jak tam byłem to była tragedia.

A co w wypadku gdybym chciał zastosować ciepły parapet? Rozumiem,że wtedy biorę tylko kotwy boczne?

MMichal
18-02-2013, 19:07
Witam



Solidny - bo w technologii AD siły mocowania okna do muru nośnego przenoszą łącznie: podpory, kotwy obwodowe, piana montażowa, tynk
i parapet wewnętrzny.

Takie stwierdzenie niestety, w moich oczach, delikatnie ośmieszają piszącego - z całym szacunkiem ale jak czytam, że tynk czy pianka itd przenoszą siły to...

Pozdrawiam

andrzejzms
19-02-2013, 08:58
Warto też wspomnieć o konieczności ustawienia okna w otworze,zasadach mechanicznego przytwierdzenia okna do muru, instrukcjach montażu ( dwa łączniki kotwy z murem ) i wreście konsekwencjach prawnych nie stosowania sie do powyższych konieczności. W " sądzie" montaż w technologii AD trudno było by obronić .

blokno
25-02-2013, 06:53
Warto też wspomnieć o konieczności ustawienia okna w otworze,zasadach mechanicznego przytwierdzenia okna do muru, instrukcjach montażu ( dwa łączniki kotwy z murem ) i wreście konsekwencjach prawnych nie stosowania sie do powyższych konieczności. W " sądzie" montaż w technologii AD trudno było by obronić .

w systemie inż.Kwiatlkowskiego da się ustawić okno w otworze, da sie je też przytwierdzić do muru.. Problemem jest tam tak naprawdę nadmierna elastyczność kotew bocznych. No i brak badań na nosność samych podpór.

autorus
25-02-2013, 08:18
ale gdyby dać ciepły parapet i same kotwy boczne mogłoby to mieć sens. W moim przypadku mogę dać kotwy AD lub zwykłe. Mur pod oknem wysunąłem więc okno ma się na czym oprzeć.

172770

andrzejzms
25-02-2013, 10:37
Jak się ma to zdjecie do proponowanego montażu ?
Jak na kotwach w tym systemie ustawić trwale pion i przekos okna.
Jaką mamy gwarancję ( badania techniczne ) ,że kotwa przytwierdzona do ściant tylko w jednym punkcie spełni swoje zadanie.

autorus
25-02-2013, 14:41
pion mozna jedynie ustawic na parapecie. Odnosnie systemu ad to wcale nie jestem przekonany, jednak co metal to metal. Zabawy z wyliczaniem oszczednosci nie biore na powaznie.

finlandia
25-02-2013, 15:33
pion mozna jedynie ustawic na parapecie .
Pomysłodawcy tego systemu proponują wypoziomowanie okna na podporach. Ale okno to nie jest taka sztywna rama jak by niektórym się mogło wydawać, którą wystarczy postawić na czymś równym i będzie OK. Ono jeszcze "tańczy" na boki i po to jest potrzebna możliwość trwałego ustawienia / zaklinowania "przekosu".

andrzejzms
28-02-2013, 09:32
Pion i przekos ustawiamy " po bokach " i w tym systemie nie mozna prawidlowo tego wykonać .

finlandia
28-02-2013, 10:11
Dokładnie tak i w poprzednim poście starałem się wytłumaczyć dlaczego jest taka potrzeba.

Brass
28-02-2013, 11:32
A proponowałem kiedyś Panu K. aby dołożył do tego systemu dwie kotwy progowe, zamontowane po bokach okien w miejscach stałych klocków dystansowych. Pan Krzysztof stwierdził, że to bzdura i całe okno stabilizuje pianka, styro, tynk i inne takie. A wystarczyłoby dać te dwie kotwy i nie byłoby się czego czepić, oprócz braku badań.

andrzejzms
01-03-2013, 08:53
I jeszcze 2 lub 4 wsporniki boczne do regulowania pionu i przekosu.

jareko
01-03-2013, 12:03
i cała koncepcja bierze w łeb
Mnie tylko bawi stwierdzenie - Piana jest elementem montażowym - a by jeszcze lepiej "trzymała" podcina się specjalnie ocieplenie
dooooobra..... nie moje okna, nie mój montaż, niech się inni głowią

skrabi
02-03-2013, 19:05
a co myślicie o zamontowaniu okna w wysuniętej skrzynce wykonanej z płyt cementowo-włóknistych?

plusfoto
02-03-2013, 19:24
Dzisiaj na łódzkich targach pomacałem sobie MOVO o dziwo u Peteckich. Fajne to jest - tylko ta cena:jawdrop:

finlandia
02-03-2013, 20:46
E tam cena :)
Nie jest niska, kwota może wręcz przerażać, ale.. weźpod uwagę, że dostajesz kompletny system: ramę, kleje, taśmy, ciepły parapet. Kupując inny system w częściach nie wyjdzie specjalnie taniej.
Inna sprawa - to powinno z czasem być tańsze...

MMichal
03-03-2013, 13:33
Witam


E tam cena :)
Nie jest niska, kwota może wręcz przerażać, ale.. weźpod uwagę, że dostajesz kompletny system: ramę, kleje, taśmy, ciepły parapet. Kupując inny system w częściach nie wyjdzie specjalnie taniej.
Inna sprawa - to powinno z czasem być tańsze...

ojoj chyba to lekka przesada :)


Pozdrawiam

Brass
03-03-2013, 15:35
ile to kosztuje?

plusfoto
03-03-2013, 17:49
Przy montażu około 120zł/m

Campeche
03-03-2013, 18:06
Przy montażu około 120zł/m
To jest cena materiału czy montaż też wliczony?

plusfoto
03-03-2013, 18:51
Materiał z montażem

Charlie
04-03-2013, 07:47
a co myślicie o zamontowaniu okna w wysuniętej skrzynce wykonanej z płyt cementowo-włóknistych?

W Polsce robi się na dechę.

finlandia
04-03-2013, 11:00
Witam



ojoj chyba to lekka przesada :)


Pozdrawiam
Sprecyzyję:
mówiąc wychodzi podobnie, miałem na myśli materiały tejże firmy (taśmy, ciepły parapet) + jakieś renomowane konsole :)

skrabi
04-03-2013, 17:06
W Polsce robi się na dechę.
czy plyta CW nie bylaby bardziej odporna na wilgoć?

poniżej detal w dużym uproszczeniu
http://img838.imageshack.us/img838/7803/detal.png (http://imageshack.us/photo/my-images/838/detal.png/)

zielony element to wlasnie plyta cementowo-włókienna, sklejka lub osb
czerwony to kotwa, tak miałyby wyglądać boki i góra, dolną krawędź podparł bym grubszą płytą lub BK100mm

co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Pat111Ryk
04-03-2013, 19:23
w systemie inż.Kwiatkowskiego da się ustawić okno w otworze, da sie je też przytwierdzić do muru.. Problemem jest tam tak naprawdę nadmierna elastyczność kotew bocznych. No i brak badań na nosność samych podpór.

Od 1 lipca 2013r. wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. O technicznych parametrach elementów budowlanych będzie decydować producent na własną odpowiedzialność. AD daje gwarancję nośności jednej podpory na 100kg i 150kg, więc jest to wystarczająco dużo. Pozdrawiam

MMichal
04-03-2013, 19:26
Witam


Od 1 lipca 2013r. wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. O technicznych parametrach elementów budowlanych będzie decydować producent na własną odpowiedzialność. AD daje gwarancję nośności jednej podpory na 100kg i 150kg, więc jest to wystarczająco dużo. Pozdrawiam

dobre, bardzo dobre :) - możesz zacytować taki fragment zmian, który o tym mówi ??

Pozdrawiam

Pat111Ryk
04-03-2013, 19:27
Pomysłodawcy tego systemu proponują wypoziomowanie okna na podporach. Ale okno to nie jest taka sztywna rama jak by niektórym się mogło wydawać, którą wystarczy postawić na czymś równym i będzie OK. Ono jeszcze "tańczy" na boki i po to jest potrzebna możliwość trwałego ustawienia / zaklinowania "przekosu".

W murach 3W nie klinuje się okien bo nie ma takiej możliwości. Także w systemie MOWO za jedyne 118zł + VAT/mb ramy, plus jeszcze pracochłonna robocizna, okno trzyma się tylko na taśmie rozprężnej bez klinowania i kotew. Pozdrawiam

MMichal
04-03-2013, 19:43
Witam


W murach 3W nie klinuje się okien bo nie ma takiej możliwości. Także w systemie MOWO za jedyne 118zł + VAT/mb ramy, plus jeszcze pracochłonna robocizna, okno trzyma się tylko na taśmie rozprężnej bez klinowania i kotew. Pozdrawiam

proszę Cię zapoznaj się najpierw z systemem o którym piszesz to może nie będziesz wypisywał takich bzdur.


Pozdrawiam

T12345T
04-03-2013, 19:45
W murach 3W nie klinuje się okien bo nie ma takiej możliwości. Także w systemie MOWO za jedyne 118zł + VAT/mb ramy, plus jeszcze pracochłonna robocizna, okno trzyma się tylko na taśmie rozprężnej bez klinowania i kotew. Pozdrawiam

O swoim pomyśle montażowym może Pan wygadywać dowolne bzdury, Na temat MOWO niech Pan się lepiej nie wypowiada, bo pojęcia Pan nie ma o czym mówi. W systemie montażu MOWO okno jest mocowane do elementów obudowy (ramy MOWO) przy pomocy śrub.

jareko
04-03-2013, 20:47
ważne że jest sznyt i szyk ;)
Pan "Inżynier" znów powrócił pod nowym nickiem? Za małe zainteresowanie "pomysłem"?
Tu znajdzie się....hmmm....powinno się znaleźć wielu zainteresowanych - wszak na FM króluje CCC ;)

finlandia
04-03-2013, 21:24
W murach 3W nie klinuje się okien bo nie ma takiej możliwości. Także w systemie MOWO za jedyne 118zł + VAT/mb ramy, plus jeszcze pracochłonna robocizna, okno trzyma się tylko na taśmie rozprężnej bez klinowania i kotew. Pozdrawiam
Ależ jesteś w błędzie(o ile celowo nie chcesz wprowadzać ludzi w błąd?) - jest możliwość wyparcia okna - za pomocą odpowiednich konsol.
Sprzedajesz Movo że znasz tak dobrze ceny? To wiedz, że po raz drugi mijasz się z prawdą - okno trzyma się w nim na dyblach, a odpowiednio szeroka taśma rozprężna ma jedynie uszczelnić to połączenie.

plusfoto
04-03-2013, 22:31
A ja zadam może głupie pytanie. A gdyby zastosować MOWO tylko na dole celem uzyskania stabilnego podparcia dla montażu w warstwie ocieplenia?

T12345T
04-03-2013, 22:36
A ja zadam może głupie pytanie. A gdyby zastosować MOWO tylko na dole celem uzyskania stabilnego podparcia dla montażu w warstwie ocieplenia?

Pytanie wcale nie jest głupie:-), szczególnie jak padnie propozycja, co na bokach i górze. Generalnie, to nie jest niewykonalne, chociaż nie przepadam za takimi mieszankami niefirmowymi:-).

plusfoto
04-03-2013, 23:02
Nie wiem tak sobie gdybam np. boki i góra xps300 stosownej grubości czyli 9cm a mocowanie kotwami np. jbd

skrabi
04-03-2013, 23:04
Pytanie wcale nie jest głupie:-), szczególnie jak padnie propozycja, co na bokach i górze. Generalnie, to nie jest niewykonalne, chociaż nie przepadam za takimi mieszankami niefirmowymi:-).
a co moją propozycją, żeby na boki dać płyty cementowo-wapienne?
czy mowo i konsole to jedyna opcja?
odnoszę wrażenie, że ten wątek został całkowicie zdominowany przez jedyne dwa słuszne rozwiązania

MMichal
04-03-2013, 23:19
Witam

Rozwiązań może być i MILION ale chyba ciężko mówić o "sposobach bez papierów" - kto będzie brał odpowiedzialność za ich zastosowanie ??

Movo, JBD itp o których mowa mają odpowiednie dopuszczenia badania gwarancje i o takowych rozwiązaniach można coś mówić - ja bynajmniej tak robię, resztę "pomysłów" zostawiam dla siebie :)


Pozdrawiam