PDA

Zobacz pełną wersję : montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

skrabi
04-03-2013, 22:24
widziałeś systemowe rozwiązanie uszczelnienia i termoizolacji przy montażu na konsolach jbd?
bo ja nie, i trochę obawiam się, tego co ekipa od ociepleń może wymyśleć :/

andrzejzms
05-03-2013, 07:48
Takie rozwiązania to " dzień powszedni " dla montażystów ,którzy specjalizują się w montazu warstwowym w warstwie ocieplenia. Jest wiele sprawdzonych ( posiadajacych dokumentacje techniczną i wykonawczą ) sposobów montażu okna w warstwie ocieplenia i jednocześnie montażu warstwowego. Takich wykonawców możesz np. znależć w Zrzeswzeniu Montazystów Stolarki

skrabi
05-03-2013, 16:42
Takie rozwiązania to " dzień powszedni " dla montażystów ,którzy specjalizują się w montazu warstwowym w warstwie ocieplenia. Jest wiele sprawdzonych ( posiadajacych dokumentacje techniczną i wykonawczą ) sposobów montażu okna w warstwie ocieplenia i jednocześnie montażu warstwowego. Takich wykonawców możesz np. znależć w Zrzeswzeniu Montazystów Stolarki

hmm, ciekawe, to gdzie można znaleźć tą dokumentację? może podzielisz się tą wiedzą tajeną, bo na stronie ZMSu tych informacji nie ma
owszem jest o montażu, na konsolach, ale nie ma informacji jak później prawdiłowo wykonać termoizolację?
co zrobić jak okna chce zamontować na jesieni a ocieplenie na wiosnę? czy okna mają po prostu wisieć na dworze?
przecież wtedy każdy może po prostu przyjść i odkręcić okna

jareko
05-03-2013, 16:51
http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-11-1/
http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-7/
i z ociepleniem możesz sobie czekać wieki
O kradzieży okien krążą legendy tylko jakoś nie zetknąłem się z tym by komuś ukradli - poza tym kto ci broni się przed kradzieżą zabezpieczyć instalując alarm i mieć ochronę ? Na pewno Ci wtedy nie ukradna

skrabi
05-03-2013, 17:04
to są zdjęcia z twojego montażu, super też jest to jakieś info, ale czy jest gdzieś oficjalna specyfikacja?
czy jakiś producent opracował kompletny system?

poza tym we wszystkich firmach (we Wrocławiu), w których pytałem o montaż, montaż kończy się jedynie zamontowaniem okien na konsolach, ew. zamontowanie fartuchów, a później radź sobie sam :/

jareko
05-03-2013, 18:38
MOVO jest kompletnym systemem bo tam nie mam możliwości wykonać go częściowo
przy JB-D - można o czym sam zresztą wspomniałeś ale tez to kwestia uzgodnień z inwestorem, to co ujrzałeś było wynikiem tego, że ocieplenie miało być wykonane później, czasem nie wiadomo kiedy - kilka Doskonałych też zostawiliśmy na konsolach, z fruwającą na wietrze folią i wracaliśmy po tygodniu czy dwu by dokonczyć bo inwestor tak zgrał ekipy że zaraz po nas, czasem w trakcie naszych prac, dom już był ocieplany
Wydaje mi się, że nie ma nigdzie oficjalnej specyfikacji gdzie ocieplenie będzie wrzucone do samego montażu okna - bo tak naprawdę to dwie różne rzeczy

blokno
05-03-2013, 18:43
poza tym we wszystkich firmach (we Wrocławiu), w których pytałem o montaż, montaż kończy się jedynie zamontowaniem okien na konsolach, ew. zamontowanie fartuchów, a później radź sobie sam :/

Nie pytaj wszystkich, ale pytaj tych, którzy tym się zajmują. Na wspomnianej przez ciebie stronie ZMS w okolicach Wrocławia znajdziesz 4 montażystów "polecanych" - dzwoń do nich w ciemno. Na pewno nie bedziesz musiał wtedy radzic sobie sam.. pzdr

skrabi
05-03-2013, 18:50
dzięki za radę, jutro przedzwonię i wypytam o szczegóły

blokno
08-03-2013, 13:07
dzięki za radę, jutro przedzwonię i wypytam o szczegóły

Jak efekty? Udało się znaleźć fachowca? :rolleyes:

skrabi
08-03-2013, 13:25
na razie rozmawiałem z kolegą jareko, ale cały czas zastanawiam się czy konsole czy montaż w skrzynkach

_artur_
08-03-2013, 22:49
pozwólcie że zapytam o taką rzecz - mam właśnie dylemat odnośnie montażu w warstwie ocieplenia (na kotwach JBD) . bo wszystko fajnie, ciepło i w ogóle gites majonez :rolleyes: ale.. co za np. 15 lat kiedy te super okna już nie będą takie super i przyjdzie czas je wymienić na nowe.. czy przy jbd da się je w miarę bezboleśnie wymienić.. ? oczywiście wiem że teraz jest taka technologia że się okna nie popsują ale w mieszkaniu gdzie teraz żyję mam już 3cie okna z czego ja wymieniałem 15 lat temu przed urodzeniem córki i w zeszłym roku bo się zużyły nieco więc zakladam ze w domu też kiedyś zajdzie taka potrzeba..

marmax
09-03-2013, 09:52
Przy jbd będzie trochę zabawy, ale podobnie jest z wymianą okien montowanych na kotwy płaskie w nowym budownictwie. Mowo to łatwiejszy demontaż okna i o wiele szybszy montaż nowego okna - okno demontujesz razem z taśmą rozprężną i masz przygotowaną równą, czystą opaskę do montażu nowego okna, czas pokaże.

_artur_
09-03-2013, 10:10
ale jest to możliwe bez zdejmowania ocieplenia? wiadomo że glify itp. będą do roboty ale chodzi mi o warstwę zewnętrzną.. i co z parapetami wewnętrznymi? bo z tego co widziałem na zdjęciach to jakoś słabo to widzę.. ale proszę o wyprowadzenie z błędu jeśli gdzieś takowy w moim myśleniu popełniam..

IVO333
09-03-2013, 10:19
Nie da się z kotew JBD "mało inwazyjnie" zdemontować i zamontować nowej ościeżnicy a temat jest o tyle ciekawy że może dotyczyć niekoniecznie wymiany za 15-20 lat ale np. wymiany ościeżnicy uszkodzonej przy włamaniu.

OkTomek
09-03-2013, 10:19
Witam,

Właśnie montowałem okno w systemie Mowo i naprawdę wygląda to obiecująco - piszę to jako wykonawca - i od razu odpowiadając na pytanie co z wymianą za parę lat to chyba to będzie łatwiejsze niż gdy okno było zamontowane na kotwach JBD - ale to tylko Moje zdanie.

175316

jareko
09-03-2013, 10:38
Przy wymianie będzie zabawa ale czy większa niż przy innych sposobach montażu ? Chyba tylko przy MOWO będzie łatwiej.

MMichal
09-03-2013, 11:18
Witam


175316[/ATTACH]


Przy wymianie będzie zabawa ale czy większa niż przy innych sposobach montażu ? Chyba tylko przy MOWO będzie łatwiej.

Panowie kwestia wymiany i jej stopień skomplikowania wynikają chyba w 90% ze sposobu mocowania mechanicznego okna, jeżeli pierwotnie zastosowano kotwy (jakiekolwiek) to będzie to "trudniejsze" niż w przypadku dybli.

Pozdrawiam

ENDO
09-03-2013, 13:48
Witam wszystkich w tym wątku!

Okienny wyścig zbrojeń wystartował na dobre, pogoń za ciągłym zmniejszaniem parametru U dla całego okna nabiera tempa.
Wydaje się, że kupowanie drogich/ciepłych okien bez montażu w ociepleniu, trochę mija się z celem jakim jest minimalizacja strat energii. Specjalnie się nie znam na oknach i ich montażu, ale wydaje mi si, że starty wynikające z mostków cieplnych powstałych poprzez montaż w murze, skutecznie obniżają wyniki cieplne dla domu.

Chcę zamontować moje okna w warstwie ocieplenia - potrzebuję zatem Waszej rady:

Porotherm 30cm + 20cm styro - czy taki split kwalifikuje się na montaż w ociepleniu?
Jaka technologia montażu? Poczytałem conieco i narazie najbardziej logiczny jest dla mnie motyw kotew jbd. Czy dużo nie doczytałem? :)
Czy bardzo się pomylę stwierdzając, że 8 na 10 monterów w ociepleniu nie robi tego jak należy? Jesteś zadowolony ze swojego montażu? Daj mi namiar - proszę :yes:
Taras, duże przeszklenie, w większości fix, jedne przesuwane drzwi. Czy tu też taki montaż ma sens?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi?

ENDO

_artur_
09-03-2013, 14:53
Przy wymianie będzie zabawa ale czy większa niż przy innych sposobach montażu ? Chyba tylko przy MOWO będzie łatwiej.

czy przez "będzie zabawa" można rozumieć że da się czy że się nie da.. oczywiście mowię tu o komplecie czyli demontaż i ponowny montaż nowych okien czy nie.. bo jak nie to dla mnie jako płacącego za tą "zabawę" zabawne nie jest/będzie.. bo jeśli się raczej nie da to jest bardzo poważny argument PRZECIWKO montowaniu na kotwy typu JB-D..



Witam





Panowie kwestia wymiany i jej stopień skomplikowania wynikają chyba w 90% ze sposobu mocowania mechanicznego okna, jeżeli pierwotnie zastosowano kotwy (jakiekolwiek) to będzie to "trudniejsze" niż w przypadku dybli.

Pozdrawiam

dlaczego "trudniejsze" napisałeś w cudzysłowie? mam wrażenie że to jest synonimem dla "niemożliwe" w tym przypadku..

MMichal
09-03-2013, 14:56
Witam


czy przez "będzie zabawa" można rozumieć że da się czy że się nie da.. oczywiście mowię tu o komplecie czyli demontaż i ponowny montaż nowych okien czy nie.. bo jak nie to dla mnie jako płacącego za tą "zabawę" zabawne nie jest/będzie.. bo jeśli się raczej nie da to jest bardzo poważny argument PRZECIWKO montowaniu na kotwy typu JB-D..

zawsze się DA, różnica tylko w trudności wykonania i ingerencji, w przypadku okien w elewację.


Pozdrawiam

_artur_
09-03-2013, 15:09
czyli tak żeby nie naruszyć elewacji od zewnątrz się NIE DA?

MMichal
09-03-2013, 15:15
Witam


czyli tak żeby nie naruszyć elewacji od zewnątrz się NIE DA?

da się, ale skoro chcesz ewentualnie zostawić zewnętrzną elewację czyli również wykonane węgarki to od środka raczej generalny remont.
Co do tego, że łatwiej wymontować okno zamontowane na dyble to dość proste, wykręcasz dyble praktycznie bez ingerencji w elewację i zostaje "wycięcie" okna z otworu, aby dobrać się do kotew musisz praktycznie zaingerować w ościeżnice, dlatego napisałem, że jest to trudniejsze - już bez "" bo faktycznie był zbyteczny i mógł wprowadzić w błąd.

pozdrawiam

jareko
09-03-2013, 15:56
artstarz - dlaczego ma być niszczona elewacja? Nie rozumiem Twych lęków. Trzeba od wewnątrz odsłonić okno - czyli zwalić cały tynk lub płyty GK (częściej stosowane wykończenie glifów przy montażu na JB-D), odkręcić JB-D od ściany i po prostu wyjąć okno - węgarka nawet nie naruszysz bo i jak?
Dlaczego napisałem że przy MOWO będzie łatwiej? Bo obróbki od wewnątrz jest mniej, mniejsze luzy między otworem a oknem - JB-D wymaga większych i tym samym obróbka od wewnątrz jest większa

_artur_
09-03-2013, 17:22
chodziło mimo to że nawet u Ciebie na zdjęciach widać że mocowanie kotwy do okna jest na śruby od zewnątrz ramy.. i albo trzeba wyciąć kawałek ocieplenia dookoła okna żeby to odkręcić albo właśnie jak piszesz - zdjąć parapet i trochę tynku skuć przy kotwach..
a jak od zewnątrz śruby wystające są, o tak jak u Ciebie tu:
http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-11-1/ a dokładnie widać tu: http://jareko.pl/2012/zdjecia/Opole/04.jpg
to z wyciągnięciem ramy do środka może być problem.. dlatego nauczony dowiadczeniem i tym że za 15 lat będzie pewnie taka operacja pożądana wolę się upewnić co może mnie czekać..

jareko
09-03-2013, 18:51
tylko nie zapominaj, że przy wstawianiu nowego okna ubytki w ociepleniu wypełni piana - do elewacji jest tak daleko że trzeba wyjątkowych chęci by strukturę zniszczyć

_artur_
09-03-2013, 20:12
ok, mam wątpliwości to piszę.. przynajmniej częściowo jestem przekonany że się da..

jareko
09-03-2013, 21:24
może odpowiem ci z lekka na opak - myśląca ekipa wymieni okna beż totalnej dewastacji chałupy - dlaczego? Bo nikt nie lubi sobie dodawać zupełnie niepotrzebnej roboty na dodatek za friko. Poza tym, okna realnie kupuje się na minimum 30 lat :)

_artur_
09-03-2013, 23:09
no wiesz.. realnie to powiem tak.. jak kupowałem 15 lat temu okna w firmie której naklejki cały czas widać na Twoich sfotografowanych instalacjach (więc chyba dobre - bo przecież przez pewnie 10 albo więcej lat też je montowałeś a szajsu nie montowałbyś) a która to firma jest mi znana z racji tego że moja rodzina przez płot z fabryką mieszka (dosłownie) też mniej więcej słyszałem o takim czasie ich żywotności. wymieniłem wtedy w pokojach które zajmowaliśmy w mieszkaniu dwa okna na takie z górnej wtedy półki bo na więcej nie miałem kasy bo za okno balkonowe zapłaciłem cztery moje ówczesne miesięczne pensje a za zwykłe prawie dwie.. . i okno zwykłe wymieniłem 2 lata temu bo już przez nie piździło jak w kieleckiem bo przecież w Kielcach mieszkam ;) , balkon też do wymiany ale nie zmieniam bo jak dom będę budował to niech się przyszły lokator martwi.. założyłem roletę zewnętrzną zamiast wymiany bo to taniej niż nowe okno..
więc teraz nauczony doświadczeniem na własnej d... i własnym portfelu wolę podchodzić do takich deklaracji nieco mniej optymistycznie niż druga strona..
oczywiście wcale nie byłbym zły gdyby wytrzymały 30 lat ale.. hmm.. patrz wyżej...
kolejne okna też zamówiłem i wymieniłem u tego samego producenta - ale jakieś 5-7 lat temu (wcześniej nie bo teściowa mieszkała w tamtych pomieszczeniach a jej po co okna lepsze niż stare drewniane ;) , dopiero jak się wyprowadziła - może za zimno jej było ;) ) i te póki co całkiem dobrze się trzymają.. pewnie technika lepsza ale wolę dmuchać na zimne..
pozdrawiam..

Brass
10-03-2013, 07:24
. Specjalnie się nie znam na oknach i ich montażu, ale wydaje mi si, że starty wynikające z mostków cieplnych powstałych poprzez montaż w murze, skutecznie obniżają wyniki cieplne dla domu.


Chciałbym wreszcie zobaczyć jakieś prawdziwe obliczenia poparte badaniami, że jest to prawda. Bo jak narazie to nie widzę żadnego sensu wydawania dodatkowo 8-10 tys. PLN na montaż w warstwie ocieplenia. Jako niewierny Tomasz nie uwierzę dopóki nie zobaczę.

Pozdrawiam
Tomek

malux20
10-03-2013, 08:16
brass to nie zobaczysz
a liczenie przez magistrów z marketingu to można olać
ja u siebie tylko małe okna wysuwałem calkowicie na konsolach \
reszta także na konsolach u dolu ale tylko o 4 cm
małe to 2 szt w łazien i i kotłownii-ze względów estetycznych.
reszta okolo 22 m2 tylko o te 4 cm [przy oknach o rozmiarach 4na 2,3 czy 2na 2 lub 2na 1,5 nie narzekam na estetykę.
jezeli brak calkowitego wysuniecia powoduje takie straty jakie tu się naczytać można to kużwa ja bym nie musiał pewnie grzać w domu przy calkowitym
[spójrz na moją stopke]. piszę to po pierwszym sezonie.

podniecanie się tabelkami firm sprzedających pewnych produktów może być szkodliwe dla zdrowia budujących

MMichal
10-03-2013, 09:57
Witam


brass to nie zobaczysz
a liczenie przez magistrów z marketingu to można olać
ja u siebie tylko małe okna wysuwałem calkowicie na konsolach \
reszta także na konsolach u dolu ale tylko o 4 cm
małe to 2 szt w łazien i i kotłownii-ze względów estetycznych.
reszta okolo 22 m2 tylko o te 4 cm [przy oknach o rozmiarach 4na 2,3 czy 2na 2 lub 2na 1,5 nie narzekam na estetykę.
jezeli brak calkowitego wysuniecia powoduje takie straty jakie tu się naczytać można to kużwa ja bym nie musiał pewnie grzać w domu przy calkowitym
[spójrz na moją stopke]. piszę to po pierwszym sezonie.

podniecanie się tabelkami firm sprzedających pewnych produktów może być szkodliwe dla zdrowia budujących

możesz mi podać jakiś link gdzie to jest napisane o tych niebotycznych oszczędnościach przy wysunięciu całkowitym okien ?


Pozdrawiam

jareko
10-03-2013, 10:33
W wyjątkowych sytuacjach montaż w ociepleniu daje oszczędności w czasie do 10 lat
Do tego niezbędne są dokładne wyliczenia i wśród takich montaży, jakie wykonałem, tylko w dwu przypadkach domy spełniły te wymagania - ogrzewane prądem, dużo okien o niezbyt dużej powierzchni ale dużym obwodzie, wentylacja mechaniczna z reku - to to co zapamiętałem. A i jeszcze - projekt Doskonały-2 - po dokładnych obliczeniach klientowi wyszło że zwróci się po 15 latach - poszedł w taki montaż
A reszta?
Reszta nie bawiła się w obliczenia, przy grubości ocieplenia ponad 20 cm zaczynają dla wielu brać górę wrażenia estetyczne - głębokie osadzenie okien

Nie przypominam sobie by gdziekolwiek pojawiły się "wyliczenia" popierające tezę o ogromnych oszczędnościach jakie wnosi zastosowanie montażu w ociepleniu

artstarz - 10 lat temu nie sprzedawałem wyrobów firmy J, o ile dobrze pamiętam produkowali wtedy na Vece a jest to profil do którego jestem totalnie uprzedzony po montażach na kilku inwestycjach pod koniec lat 90-tych
Może powiem ci tak, od 1991 roku mam w domu KBE a to już 22 lata - ale ten czas leci - i póki co nie myślę o ich wymianie, bo nie ma takiej potrzeby

malux20
10-03-2013, 11:02
czy mógłbyś opisać te dokładne obliczenia?

to dla potencjalnych budujących się
zastanówcie co wam przyniesie wieksze korzyści za taką samą kasę
konsole czy np dodatkowe 20 cm-30 cm ocieplenia na stropie
ja po pierwszej zimie swojego domu już wiem.
proponuję wykonać scianę z ytonga 36, cm ewntualnie dodać 10 cm wełny i zapominamy.
proszę policzcie różnice w kosztach cudawianek przy oknach a zakupem takiego pustaka np.
odpadają wtedy przy okazji swojskie klimaty z roletami

jareko
10-03-2013, 11:08
Nie ja dokonywałem tych obliczeń - dostałem wydruk w którym był bilans cieplny całego budynku i jak on się zmienił przy przyjęciu wartości "zero" dla współczynnika liniowych strat ciepła przy takim montażu, i tak wyszło jak napisałem
Uważam, że każdy powinien zrobić dla swojego domu bilans cieplny i żonglując różnymi wartościami dojść do tego co mu się opłaca i podjąć decyzję czy montaż w ociepleniu czy np. 20 cm więcej wełny w dachu czy coś innego
Jedno jest pewne - przy ścianie 3W nie widzę innego sposobu montażu jak w warstwie ocieplenia

malux20
10-03-2013, 11:12
a co sie dzieje z oknami w takiej scianie z czasów przedkonsolowych
a widze

jareko
10-03-2013, 11:29
Nic się nie dzieje bo i ściany kiedyś były inne - 2 - 5 cm styropianu a teraz..... i 20

malux20
10-03-2013, 18:38
pełno ścian z 10 cm welny to już od 15 lat stoi lekko licząc - nadzor wysiedla mieszkancow
wyjątkowe sytuacje oplacalności to dom z wielkim zapotrzebowaniem i grzanie propanem w dzierżawie butli-
jareko ja ci pomogę mam u siebie 28mb stolarki zużycie na poziomie 1300-1500 kwh za sezon[plus z 250-300kg drewna]
zakladam że dzięki konsolom zaoszczedzam polowe z tego
150 kg brykietu to 120 zl
700kwh w 2 taryfie t0 250 zl
tylko pytanie czy nagle zjadę o polowe z zapotrzebowaniem na cieplo?
aktycznie po 15 latach mi sie konsole zwrocą
ale przy zalożeniu że one obniżą w tym konkretnym przypadku o polowe-mozliwe?

jareko
10-03-2013, 18:48
nie wiem - powtarzam, by wiedzieć czy warto trzeba zrobić dokładny bilans cieplny chałupy i bawić się wstawianymi wartościami
Przytaczam tylko wyliczenia jakie poznałem u kilku klientów którzy taki bilans zrobili i podjęli decyzję o takim montażu

malux20
10-03-2013, 22:07
jareko to ja ci odpowiem
nie tylko taki bilans zrobilem ale calą zimę obserwowalem dom .
powtarzam oprócz estetyki to zbedny wydatek.
za te pieniądze można polożyć dodatkowe 20 cm welny na stropie
pokusić się o odcięcie murow od fundamentów
. ja rozumiem jakieś uzasadnienie[ale problematyczne] w domach typu 30 cm na ścianie [no tu ze względu na grubość jednak]
50 cm na stropie z 25 cm na posadzce
jeśli tego nie ma to uważam za wydawanie kasy na konsole szpanem -no może pozytywnym szpanem

Pat111Ryk
11-03-2013, 16:36
ale jest to możliwe bez zdejmowania ocieplenia? wiadomo że glify itp. będą do roboty ale chodzi mi o warstwę zewnętrzną.. i co z parapetami wewnętrznymi? bo z tego co widziałem na zdjęciach to jakoś słabo to widzę.. ale proszę o wyprowadzenie z błędu jeśli gdzieś takowy w moim myśleniu popełniam..

Witam, jeżeli ocieplenie domu było wykonane po montażu okien w Systemie MOWO lub JB-D, to przy wymianie tych okien na nowe zawsze ulegną zniszczeniu tynki zewnętrzne i wewnętrzne, bo one dzisiaj są na trwale związane z ramą okienną przez przylepne listwy przyokienne. Szczególnie okno w Systemie MOWO ciężko będzie wymontować, bo potrzeba będzie usunąć całą szeroką taśmę rozprężną, ale jak to zrobić? Nóż da się w nią wbić, ale nie można go przesunąć z racji jej ciągłego sprężynowania i naporu na ramę MOWO na całym obwodzie. Najprościej będzie pociąć całą ramę okienną i w częściach zdemontować. Demolka dla spokojnego człowieka bo z ADHD, rozwali pół domu.
W technologii Systemu AD, gdzie okna są wsuwane w wykonane wcześniej ocieplenie domu z węgarkami i taśmą rozprężną, wymiana tychże okien na nowe możliwa jest po usunięciu tylko tynków wewnętrznych. Pozdrawiam

finlandia
11-03-2013, 16:46
....
W technologii Systemu AD, gdzie okna są wsuwane w wykonane wcześniej ocieplenie domu z węgarkami i taśmą rozprężną, wymiana tychże okien na nowe możliwa jest po usunięciu tylko tynków wewnętrznych. Pozdrawiam
Wybaczcie słowo, ale musze go użyć: BREDZISZ człowieku. Dla Ciebie wymiana okien to chyba sprawa rozważana czysto teoretycznie i idę o zakład, że nie wyjmowałeś "zawodowo" okien, szczególnie w całości. Ja też nie miałem takiej okazji robienia tego z jdb, movo czy ad, ale bywam na budowach i trzymam w ręku nóż, piłę czy łapkę.
"Usunięcie tynków" w Twoich słowach to taka czynność jak oczyszczenie resztek zmiotką a tak nie jest, bo "usunięcie tynków" oznacza DEMOLKĘ.
Nie widzę teoretycznych różnic przy wymianie okien z movo czy ad.

MMichal
11-03-2013, 17:21
Witam



Nie widzę teoretycznych różnic przy wymianie okien z movo czy ad.

Dokładnie tak jest ja bym to jeszcze poszerzył o wszystkie wymiany bez znaczenia jak było to montowane, demoka musi być większa lub mniejsza ale zawsze :)

Mnie już bardziej nurtuje pytanie jak dokonać ponownego montażu - w przypadku montażu w warstwie ocieplenia, wiem, że to czeka nas za jakieś 10-15 lat ale ... czeka.

Pozdrawiam

_artur_
12-03-2013, 23:37
to jeszcze zapytam.. Jarku, pokazywałes kiedyś na swojej stronie izotermy dla okna zainstalowanego tradycyjnie, w połowie wysuniętego i zupełnie.. z tego co kojarzę to właśnie temu w połowie było już bardziej blisko całkowitemu wysunięciu niż do tradycyjnej metody? dobrze pamiętam?
a jak ma sie montaż wysuniętej o 3cm ramy na zewnątrz na taśmie rozprężnej?

ClNEK
13-03-2013, 07:18
, wiem, że to czeka nas za jakieś 10-15 lat ale ... czeka.



myślę, że to jednak będzie sporo dłuższy okres czasu

finlandia
13-03-2013, 07:22
myślę, że to jednak będzie sporo dłuższy okres czasu
A ja jestem pesymistą i jeśli te wszelkie nowe wynalazki zostały użyte nie dość dobrze, to na wymianę będzie się chciało zrobić może nie za 10, ale troszkę więcej lat.

MMichal
13-03-2013, 07:24
Witam


myślę, że to jednak będzie sporo dłuższy okres czasu

no nie strasz nas wszystkich, się okaże że za 8-10 lat nie będzie co robić :)
biorąc pod uwagę tempo zmian technologicznych to ja stawiam na te 10-15 :)

Pozdrawiam

jareko
15-03-2013, 21:18
to jeszcze zapytam.. Jarku, pokazywałes kiedyś na swojej stronie izotermy dla okna zainstalowanego tradycyjnie, w połowie wysuniętego i zupełnie.. z tego co kojarzę to właśnie temu w połowie było już bardziej blisko całkowitemu wysunięciu niż do tradycyjnej metody? dobrze pamiętam?
a jak ma sie montaż wysuniętej o 3cm ramy na zewnątrz na taśmie rozprężnej?
i w dalszym ciągu, na mojej stronie - http://www.jareko.pl/poradnik-montazysty/montaze-w-warstwie-ocieplenia/ - te przebiegi izoterm są dostępne
Hmmm.... jestem świeżo po szkoleniu MOWO i.... cholera, TEST miał rację - tylko ta cena, może jak JB-D na samym początku tak MOWO stanieje dość radykalnie jak więcej takich montaży się zacznie
Póki co cena odstrasza ale.... ale z drugiej strony faktycznie jest to system kompleksowy i nareszcie dopracowany w szczegółach
Póki co, zanim trafi się pierwszy zdecydowany na taki montaż klient, opieram się na materiałach producenta - http://www.jareko.pl/poradnik-montazysty/montaz-w-warstwie-ocieplenia-mowo/

_artur_
15-03-2013, 21:44
a jak cenowo,w stosunku do jb-d wychodzi?

jareko
15-03-2013, 21:56
w sumie przy tych cenach to już nie tak szokująca różnica - raptem z 25% drozej

MMichal
15-03-2013, 22:03
Witam

cena jest wartością względną, jeżeli ktoś za "zwykły" montaż będzie sobie życzył 500zł - jak w przytoczonym w jednym z tematów Pan z "usterki" to w sumie to MOVO to tanie rozwiązanie :)


Pozdrawiam

Wespe
16-03-2013, 08:08
Pytanie - czy mozna zamontować okna aluminiowe lub drewniane w warstwie docieplenia istniejącego już - 15 cm ?
Chodzi o to, że elewacja będzie odmalowywana - remontowana.

jareko
16-03-2013, 08:30
powiedz mi - po co?
Wyliczyłeś w zapotrzebowaniu na ciepło domu, że to ci się opłąca?
Jasne że można, wszystko można jak się chce i ma się kasę

MMichal
16-03-2013, 08:46
Witam


Pytanie - czy mozna zamontować okna aluminiowe lub drewniane w warstwie docieplenia istniejącego już - 15 cm ?
Chodzi o to, że elewacja będzie odmalowywana - remontowana.

Można.

pozdrawiam

finlandia
16-03-2013, 08:49
Dokładnie to samo pytanie mi się pojawiło co Jareko.
Można, ale po co? Bo moda? Co innego nowy dom, gdzie to minimalne wysunięcie specjalnie więcej nie kosztuje,
ale przy remoncie trzeba na ogół w takiej sytuacji brać pod uwagę także nowe parapety i małą przeróbkę elewacji.

_artur_
16-03-2013, 09:23
minimalne wysunięcie czy całość w ociepleniu? bo to chyba spora różnica w tym przypadku

jareko
16-03-2013, 09:28
zadna roznica przy takim materiale ale dokladniej to musisz sobie wyliczyc w bilansie calej chalupy. Dla mnie dzialanie totalnie bez sensu - ale zrobic mozna, czemu nie, w koncu ty tego chcesz i za to placisz.

_artur_
16-03-2013, 09:33
i w dalszym ciągu, na mojej stronie - http://www.jareko.pl/poradnik-montazysty/montaze-w-warstwie-ocieplenia/ - te przebiegi izoterm są dostępne

dzięki, brakuje na nich wartosci.. możesz napisać co oznacza na nich czerwona i niebieska linia?
bo cały czas się waham nad sposobem montażu..
a co do cen.. w kielcach u paru producentów okien różnica na samych kotwach jb-d na moich oknach jest rzędu 2000zł i zastanawiam się czemu..


zadna roznica przy takim materiale ale dokladniej to musisz sobie wyliczyc w bilansie calej chalupy. Dla mnie dzialanie totalnie bez sensu - ale zrobic mozna, czemu nie, w koncu ty tego chcesz i za to placisz.

tak, ale kolega który o to pytał bedzie robił remont elewacji i jak sobie wyobrażam to raczej i tak bedzie bałagan miał.. więc wycięcie od wewnątrz 3 czy 4 cm styropianu i montaż od wewnątrz z lekkim wysunięciem będzie mniejszym problemem niż wycięcie 8 i montaż na kotwach..

finlandia
16-03-2013, 10:51
...a co do cen.. w kielcach u paru producentów okien różnica na samych kotwach jb-d na moich oknach jest rzędu 2000zł i zastanawiam się czemu..
..
A temu że to ciągle temat nowy, przez niewielu wypróbowany w praktyce i rynek jeszcze nie ustalił średniej ceny za pracę. Jak to z nowościami - jedni sprzedają je z wielkim zyskiem, inni w ramach "promocji" puszają to po cenach minimalnych by zdobyć rynek. Zdaje się że ekonomia bardziej mówi o opcji pierwszej :)

Arturo72
16-03-2013, 22:26
Zdaje się że ekonomia bardziej mówi o opcji pierwszej :)
Ekonomia mówi o wersji zerowej ;)

Wespe
16-03-2013, 22:53
Akurat w moim przypadku to przy remoncie elewacji montaż w warstwie elewacji tak czy siak nie przeszkadza. A koszta to i tak są - "parę" zeta w tę czy w tamtą stronę nie rzutuje. W bilansie kolejnych nastu lat mniejsze koszta gazu w zimie bardziej mnie kręcą niż te wspomniane "parę" złotych inwestycji w montaż całkowity nowych okien w warstwie docieplenia. Poczytałem sobie w necie na temat tego typu montażu i wydaje się on najbardziej logiczny z punktu widzenia przede wszystkim ekonomiki i komfortu użytkowania.
Z tego co piszecie jest możliwy w związku z tym pozostaje tylko kwestia ekipy, która na tym się wyznaje.
Chciałbym jeszcze podpytać o markowe materiały jakich trzeba użyć do montażu w warstwie ocieplenia. A więc, elementy mechaniczne - jakiej firmy polecacie i taśmy - którego producenta ?

jareko
16-03-2013, 22:56
dzięki, brakuje na nich wartosci.. możesz napisać co oznacza na nich czerwona i niebieska linia?.....Skoro nie znasz co oznaczają czarna (pogrubiona) czerwona i niebieska linia to tak naprawdę po co Ci przebieg izoterm?
Ale ok - odpowiadam
czarna oznacza przebieg temperatury zero stopni
niebieska => + 10 stopni - poniżej 10 stopni pojawia się kondensacja pary wodnej - tzw. punkt rosy
czerwona => +13 stopni - poniżej 13 stopni następuje tworzenie się pleśni
różnica między jedną izotermą a drugą to 1 stopień

Przy obliczeniach przyjmuje się założenia temperatury wewnątrz pomieszczenia 20 stopni i wilgotności 50%, położenie okna w otworze powinna gwarantować temperaturę płaszczyzny przegrody okiennej co najmniej 13 stopni. Im więcej tym lepiej - dlaczego? Wilgotność 50% realnie można utrzymać tylko przy wentylacji mechanicznej, ba, zimą często jest ona o wiele niższa niż te 50% - stąd tak ważne jest przy wentylacji grawitacyjnej, ciągle królującej u nas, prawidłowe jej działanie czyli by coś mogło uciec kominem w to miejsce musi być dostarczone powietrze z zewnątrz - czy to nawiewnikiem ściennym czy naokiennym - a na tym, ludzie w swej - sorki za brutalne słowo - głupocie nie myślą i na tym w pierwszej kolejności oszczędzają

jareko
16-03-2013, 22:59
.... A koszta to i tak są - "parę" zeta w tę czy w tamtą stronę nie rzutuje. .... A więc, elementy mechaniczne - jakiej firmy polecacie i taśmy - którego producenta ?
to nie parę zeta, musisz przyjąć co najmniej 100 zeta/mb obwodu okna za kotwy, folie i robociznę, lub około 150 zeta za system MOWO także z materiałem i wykonaniem
Może cena będzie mniejsza jak wartość całego zamówienia będzie znaczna - z tym różnie bywa
Ja pracuję na JB-D, foliach przeważnie Illbrucka lub Soudala, czasem na AB - realnie w użyciu niczym się nie różnią.
Po ostatnim szkoleniu spodobał mi się niesamowicie system MOWO i będę w niego wchodził jak tylko znajdzie się klient na takie rozwiązanie - niestety, kryterium wyboru rozwiązań jest przede wszystkim kasa
Jako, że nie mam jeszcze za sobą takiego montażu to kilka słów z materiałów Illbrucka na mojej stronie http://www.jareko.pl/poradnik-montazysty/montaz-w-warstwie-ocieplenia-mowo/ i o ile dobrze pamiętam na stronie kolegi testa http://www.oknotest.pl/są już materiały z pierwszego takiego montażu w Polsce

_artur_
16-03-2013, 23:48
Skoro nie znasz co oznaczają czarna (pogrubiona) czerwona i niebieska linia to tak naprawdę po co Ci przebieg izoterm?
Ale ok - odpowiadam
czarna oznacza przebieg temperatury zero stopni
niebieska => + 10 stopni - poniżej 10 stopni pojawia się kondensacja pary wodnej - tzw. punkt rosy
czerwona => +13 stopni - poniżej 13 stopni następuje tworzenie się pleśni
różnica między jedną izotermą a drugą to 1 stopień


czlowiek się całe życie uczy a i tak głupi umiera :) ale co mi szkodzi się dowiedzieć czegoś nowego..
nie znam się w szczegółach na wykresach temperatur ale wykresy jako takie na polibudzie dawno temu nauczyli mnie czytać.. swój rozum (mam nadzieję) mam i żeby coś sobie zinterpretować potrzebne sa dane wejściowe.. z reguly na wykresach jest coś co się nazywa legenda i wtedy wiem bardziej ;)
dziękuję za opis - teraz wszystko jasne..


Przy obliczeniach przyjmuje się założenia temperatury wewnątrz pomieszczenia 20 stopni i wilgotności 50%, położenie okna w otworze powinna gwarantować temperaturę płaszczyzny przegrody okiennej co najmniej 13 stopni. Im więcej tym lepiej - dlaczego? Wilgotność 50% realnie można utrzymać tylko przy wentylacji mechanicznej, ba, zimą często jest ona o wiele niższa niż te 50% - stąd tak ważne jest przy wentylacji grawitacyjnej, ciągle królującej u nas, prawidłowe jej działanie czyli by coś mogło uciec kominem w to miejsce musi być dostarczone powietrze z zewnątrz - czy to nawiewnikiem ściennym czy naokiennym - a na tym, ludzie w swej - sorki za brutalne słowo - głupocie nie myślą i na tym w pierwszej kolejności oszczędzają

a teraz jeszcze bardziej.. dzięki i pozdrawiam..
co prawda mam mieć wentylację mechaniczną więc mam nadzieję że z wilgotnością będzie dobrze.. muszę sobie tylko teraz wykoncypować jakie rozwiązanie przy WM zastosować..

jareko
16-03-2013, 23:56
to od razu zastanów się nad dodatkową jednostka nawilżającą powietrze - czasem się przydaje :)

_artur_
17-03-2013, 09:40
a to bedzie, póki co teraz ma 250 litrów i jednostkam jest umieszczona na komodzie..
akwarium dziala całkiem sprawnie jako nawilżacz ;)

a co do wykresów.. wg mnie z nich wynika że już wysunięcie okna z lica muru odsuwa te niebezpieczne granice (zwłaszcza pleśń) od muru, a skoro w styropianie raczej pleśń nie siedzi to można założyć że taki montaż jest juz sporo lepszy niż w licu a montaż całkiem w warstwie ocieplenia odsuwa te granice spoto dalej ale tu trzeba już rozważyć koszty bo wysunięcie na kotwach jest sporo droższe..
i jeszcze dopytam.. czy na te wykresy mają wpływ zastosowane profile? tzn. wiadomo że są różne - jak to się ma do takich wykresów.. i jak wyglądałby wykres bardzo popularnego wysunięcia o 3cm profilu 82mm (przynajmniej u mnie większość firm okiennych dała taką ofertę plus taśmy rozprężne albo taśmy paro szczelne i paroprzepuszczalne) na jb-d też parę było ale sporo mniej i rozrzut ceowy duży..

Wespe
17-03-2013, 15:43
Jakie są różnice na oszczędności ciepła pomiędzy montażem mowo ( 150 zł za mb) a jbd ( 100 zł za m) - chodzi mi o konkretne wartości.
Nigdzie nie spotkałem się z wyliczeniami jakiś współczynników.
Jak mam płacić to chcę mieć argumenty.

plusfoto
17-03-2013, 16:23
Jeśli będzie to pewnie bardzo nie wielka. Natomiast do jbd trzeba naprawdę dobrej i sprawdzonej ekipy bo więcej jest do spieprzenia.

MMichal
17-03-2013, 16:36
Witam


Jeśli będzie to pewnie bardzo nie wielka. Natomiast do jbd trzeba naprawdę dobrej i sprawdzonej ekipy bo więcej jest do spieprzenia.

Spieprzyć można KAŻDY montaż niezależnie od jego rodzaju czy też stosowanych elementów.

pozdrawiam

plusfoto
17-03-2013, 17:01
Witam



Spieprzyć można KAŻDY montaż niezależnie od jego rodzaju czy też stosowanych elementów.

pozdrawiam
To nie podlega dyskusji.

Sławek...
17-03-2013, 17:39
Jakie są różnice na oszczędności ciepła pomiędzy montażem mowo ( 150 zł za mb) a jbd ( 100 zł za m) - chodzi mi o konkretne wartości.
Nigdzie nie spotkałem się z wyliczeniami jakiś współczynników.

nigdzie nie znajdziesz takich konkretów ;)
a jeżeli nawet ktoś by takie porównanie zrobił to w skali strat całego domu różnice w montażach to pewnie któreś tam miejsce po przecinku, wielkość niewarta żadnej uwagi...

Tak w ogóle to zastanowiłbym się mocno jaki jest sens robienia montażu, który kosztuje prawie tyle co okna, to już się po mału robi jakaś patologia ;)

IVO333
17-03-2013, 18:12
Jakie są różnice na oszczędności ciepła pomiędzy montażem mowo ( 150 zł za mb) a jbd ( 100 zł za m) - chodzi mi o konkretne wartości.
Nigdzie nie spotkałem się z wyliczeniami jakiś współczynników.
Jak mam płacić to chcę mieć argumenty.
Przy montażu w warstwie ocieplenia (niezależnie od systemu) przyjmuje się liniowy współczynnik strat równy zero więc we wszelkich wyliczeniach różnicy nie będzie.

jareko
17-03-2013, 18:57
tu nie chodzi o różnice w współczynniku liniowych strat ciepła jest żadna - jak wspomniał IVO przyjmuje się "zero"
Chodzi prędzej o inne zalety - jak choćby podnoszone tu w innym wątku - jak przyjdzie wymienić okna na JB-D - ile dewastacji się zrobi
Przy MOWO faktycznie będzie to banalnie proste
Kolejną sprawą jest sama robota - wydaje mi się że MOWO jest mniej "upierdliwe"
Pożyjemy - zobaczymy - dopiero jak będę miał i taki montaż za sobą opowiem swoje wrażenia a jeśli MOWO da też oszczędność czasu na montaż wtedy tez i można będzie pomyśleć o jakiś dodatkowych zniżkach

finlandia
17-03-2013, 19:50
Czyli pozostaje tylko kwestia łatwości/trudności wykonania. A wydaej się, że Movo jest jednak łatwiejsze, wiec odstępne dla większej ilości montażystów..'

Jareko,
daj spokój:D
Wpadnie tu niezapomniany K49 i powie, że masz nowego sponsora :D hahahahha

jareko
17-03-2013, 20:09
to ta łódź podwodna nie została ostatecznie zatopiona?
Oświadczam więc, mam nowego sponsora ;) MOWO się nazywa - i tematu nie ma - czyż nie?
A na serio, ciągle analizuję wiedzę jaką posiadłem, brakuje mi jeszcze praktycznego porównania MOWO z JBD - wtedy będę miał pełną jasność
Póki co MOWO mi się tak cholernie podoba, że aż się palę do takiego montażu.
Biorąc pod uwagę realia naszego budowania o wiele bardziej pracochłonne będzie przygotowanie do klejenia, połapanie tych wszystkich poziomów - tu w JB-D to tylko podkręcenie śruby, ale dalsze prace przy MOWO powinny być łatwiejsze i chyba nawet szybsze
Fin, pożyjemy - zobaczymy, relację z pierwszego takiego montażu na pewno zdam dokładną :)

Sławek...
17-03-2013, 22:50
Chodzi prędzej o inne zalety - jak choćby podnoszone tu w innym wątku - jak przyjdzie wymienić okna na JB-D - ile dewastacji się zrobi


jareko Ty tak na poważnie?
nie wiem czy kupując dzisiaj nowe dobre okna przepłaciłbym kilkanaście tys za montaż tylko po to żeby kiedyś przy ewentualnej wymianie okien trochę mniej narobić szkód...

jak się ludzie naczytają i uwierzą w apokalipsę jaka czeka ich w domku jednorodzinnym za kilka lat po wybudowaniu (wymiana okien, demolka ścian, wywalanie na śmietnik pomp ciepła, wymiana dachów, płytek itd itp) to przestaną się budować i zaczną wykupywać mieszkania w blokach i tego typu marketing przyniesie wymierne korzyści jedynie deweloperom...

finlandia
18-03-2013, 07:33
A tam to dopiero będę mieli okna, że hoho! W moich okolicach dominują druty i abakusy. U tych samych deweloperów w Wawie jest postęp, bo dają już tam ciepłą ramkę ;)

מרכבה
18-03-2013, 08:25
tu nie chodzi o różnice w współczynniku liniowych strat ciepła jest żadna - jak wspomniał IVO przyjmuje się "zero"
to teraz przynajmniej z tym skonfrontować należy .
http://www.viking-house.ie/passive-windows.htm
oczywiście samo okno ma klika mniejszych lub większych mostków liniowych
http://passivehouse.us/blog/?p=503 co widać tu :P

Sławek...
18-03-2013, 08:34
fin chyba nie sądziłeś, że będą montować na MOVO ;)

finlandia
18-03-2013, 09:15
fin chyba nie sądziłeś, że będą montować na MOVO ;)

A wiesz.. jakby te przepisy miały wejść, że montaż niby tylko w warstwie docieplenia.. .to kto jak kto, ale deweloperka i tak jest bardziej kontrolowana niż system gospodarczy.
Swoją drogą - też patrzę na budowę centrum handlowego. Ten sam deweloper co bloki a aluminiowe okna pięknie montuje w warstwie ocieplenia..

Sławek...
18-03-2013, 09:29
coś mi sięnie chce wierzyć, że będzie taki odgórny nakaz, ale z drugiej strony u nas wszystko jest możliwe ...

T12345T
18-03-2013, 10:32
A wiesz.. jakby te przepisy miały wejść, że montaż niby tylko w warstwie docieplenia.. .

Już po nich. Znaczy po przepisach. Z najnowszej wersji rozporządzenia przepis został usunięty. Słusznie!

MMichal
18-03-2013, 10:41
Witam


Już po nich. Znaczy po przepisach. Z najnowszej wersji rozporządzenia przepis został usunięty. Słusznie!

uffffffff zrobiło wielu :) ale słuszne słusznie jestem ZA.

Pozdrawiam

מרכבה
18-03-2013, 11:04
A wiesz.. jakby te przepisy miały wejść, że montaż niby tylko w warstwie docieplenia.. . idiotyzm leśnych dziadków.
Narzucanie montażu okien.
Nie twierdzę że taki montaż jest zły ... ba jest właściwy tylko nie do każdego systemu się nadaje np
montowanie Fixów jest głupotą w warstwie ocieplenia.
Ponieważ to izolacja powinna wychodzić aż do szyby , co za tym idzie okno w izolacji zmniejsz ją przez swoją cudną ramę.
30 komór w profilu ... tylko burzy izolację ... stąd w skraju muru przy fixsie jest wskazane.

Kosmomen
18-03-2013, 17:02
Podpowiedzcie jak zamontować okno drewniane w warstwie ocieplenia. Mam na myśli system JB-D i nie chcę przewiercać na wylot ramy okiennej w celu
ustawienia okna w otworze. Czy istnieje jakiś sposób? Słyszałem że na boki i górę można użyć kotwy JB-D te same co na dolną część ramy tylko z płaską blachą. Ile można policzyć za mb okna za taki montaż?

MMichal
18-03-2013, 17:23
Witam


Podpowiedzcie jak zamontować okno drewniane w warstwie ocieplenia. Mam na myśli system JB-D i nie chcę przewiercać na wylot ramy okiennej w celu
ustawienia okna w otworze. Czy istnieje jakiś sposób? Słyszałem że na boki i górę można użyć kotwy JB-D te same co na dolną część ramy tylko z płaską blachą. Ile można policzyć za mb okna za taki montaż?

Chyba najprościej zmienić SFS na na Knelsena i po sprawie tam wszystko montować można od zewnętrznej strony, więc bez przewiercania ramy okna - tak to na szkoleniu widziałem :)

pozdrawiam

jareko
18-03-2013, 17:26
Podpowiedzcie jak zamontować okno drewniane w warstwie ocieplenia. ...Zamiast JB-D zastosuj kotwy Fentech-u
Jakiej konstrukcji jest ściana ?

Kosmomen
18-03-2013, 17:39
Jakiej konstrukcji jest ściana ?
25cmYtong,12cmstyro,12cmklinkier.

jareko
18-03-2013, 17:49
tu może być pewien kłopot z dostępem do śrub w Fentechu ale jeśli węgarek jest odpowiedni to luzu powinno być dość by takie kotwy zastosować
http://sklep.montaze.info.pl/p/6/23/knelsen-konsola-nosna-dolna-do-duzych-obciazen-250-mm--konsole-i-wsporniki.html
http://sklep.montaze.info.pl/p/18/28/knelsen-wspornik-boczny-gorny-200-mm-system-knelsen-konsole-i-wsporniki.html

Kosmomen
18-03-2013, 17:53
Panie Jarku ile można liczyć za taki montaż razem z materiałem?

jareko
18-03-2013, 18:02
Nie wiem, wiem że jest to upierdliwa robota. JB-D to koszt mniej więcej 100 zeta za 1mb obwodu, tu moze być z 10 zeta taniej z racji tańszych kotew
Oczywiście mówimy o pełnym montażu, czyli z foliami, pianowaniem, klejeniem folii - doszły mnie słuchy, że pod pojęciem "montaż w warstwie ocieplenia" różne firmy różny zakres prac przyjmują - tu warto dokładnie zapisać w umowie co i jak ma być wykonane - o podejmowaniu się montażu "na czarno" bym przestrzegał - mimo, że coś tam można zaoszczędzić - ale tylko teoretycznie

Kosmomen
18-03-2013, 18:09
Po obliczeniach wychodziło coś około 100zł.
Jeżeli chodzi o folie to w jaki sposób odpowiednio nakleić folię zewnętrzną jeżeli już mamy wykonaną warstwę ściany osłonową czyli w tym wypadku cegłę klinkierową.

jareko
18-03-2013, 18:14
masz zrobiony węgarek? Jeśli tak to od zewnątrz idzie taśma rozprężna a nie folia
pooglądaj sobie http://www.jareko.pl/realizacjie/
a zwłaszcza
http://jareko.pl/2012/zdjecia/KW/5.jpg
http://jareko.pl/2012/zdjecia/Nad/02.jpg

Kosmomen
18-03-2013, 18:16
Dzięki za radę i pewnie jeszcze się odezwę.

jareko
18-03-2013, 18:22
Masz zrobione węgarki? Mam nadzieję, że otwór od ściany osłonowej jest mniejszy od otworu w ścianie nośnej - realnie tylko wtedy można estetycznie to zrobić
I tak naprawdę okna należałoby mierzyć do klinkieru :) i od razu tez musisz wiedzieć jakie chcesz parapety zewnętrzne - dość często są także z klinkieru i to wszystko musisz uzgodnić z "okniarzami"

Kosmomen
18-03-2013, 18:49
Otwór jest mniejszy o 2cm na stronę czyli 4cm razem. Jeżeli chodzi o okno to ile powinno być odsunięte od ściany osłonowej czyli cegły klinkierowej. Planuję zrobić to ok 1cm. Taśma rozprężna powinna ładnie wypełnić tą szczelinę.

jareko
18-03-2013, 19:01
echhhhh...i tak to jest jak bez konsultacji robi się coś co tylko później utrudnia robotę
Przy ścianie 3W - tu informacja dla innych - należałoby:

- zrobić węgarek 4 cm na stronę - dlaczego? Jeśli będzie korzystać z kotew JB-D jest to najmniejszy luz między kotwa a ościeżnicą, gwarantujący nie wystawanie śrub z ościeżnicy, dla kotew Knelsena gwarantują luz umożliwiający podejście kluczem celem dokręcenia śrub. Przy takim luzie ościeżnica będzie schowana pod ścianę osłonową 20 mm - idealne wymiary, gdyż stosując taśmę rozprężną 10-15 mm i klejąć ją równo po krawędzi ościeżnicy, po zamontowaniu, taśma schowana jest 5-10 mm od cegły tyle, ile przeważnie cofnięta jest fuga i bardzo ładnie to wygląda

- wypełnić obszar przy oknie styropianem - dlaczego? W 99% wypadków ociepleniem jest wełna, sprawia to kłopot przy uszczelnieniu styku okno-ocieplenie, wypełnienie przestrzeni między oknem a styropianem jest dokładniejsza i gwarantująca odpowiednie ocieplenie tego miejsca, zwłaszcza, że między ościeżnicą a ścianą osłonową mamy luz ok 10 mm na taśmę zaś ocieplenie jest cofnięte 20-30 mm - tym samym tracimy 10-20 mm z głębokości zabudowy ościeżnicy - będzie nieocieplona i narażona na zimno

Pat111Ryk
20-03-2013, 12:11
Jakie są różnice na oszczędności ciepła pomiędzy montażem mowo ( 150 zł za mb) a jbd ( 100 zł za m) - chodzi mi o konkretne wartości.
Nigdzie nie spotkałem się z wyliczeniami jakiś współczynników.
Jak mam płacić to chcę mieć argumenty.

Witam. Różnice pomiędzy montażami w systemie JB-D i MOWO są bardzo duże. Pierwszy montaż jest na stalowych mostkach termicznych, więc zwrot kosztów takiego osadzenia okien jest problematyczny. Drugi drogi ale dobry i zwrot kosztów nastąpi w 8-9 roku użytkowania domu. Najtaniej jest w technologii Systemu AD, około 40 zł brutto/mb ramy z robocizną, zwrot kosztów już w drugim roku.

Pat111Ryk
20-03-2013, 12:15
Przy montażu w warstwie ocieplenia (niezależnie od systemu) przyjmuje się liniowy współczynnik strat równy zero więc we wszelkich wyliczeniach różnicy nie będzie.

Odpowiedź; Witam. Różnice strat ciepła w montażach różnych Systemów na pewno będą i to znaczne. Trzeba tylko zrobić zdjęcia termowizyjne i mieć je odwagę pokazać. To nie będzie już teoria tylko praktyka, która pokaże najlepszy System. Pozdrawiam.

grzeniu666
20-03-2013, 12:18
AD ... zwrot kosztów już w drugim roku.

Słyszałem że reklamacje? Zwrot od producenta tego Anno Domini czy częściej salonu/montażystów? :D

jareko
20-03-2013, 13:25
oooo znów powrócił nawiedzony Inżynier co ma sznyt w wdzięk i coś tam jeszcze, pierwszy i chyba jedyny samozwańczy specjalista w tem zakresie - kurcze, walnął kilka razy takie teksty, że w sumie aż szkoda, że nie można ich sobie przypomnieć i znów sie po nabijać z lekka

Wespe - nikt Ci tego nie wyliczy gdyż... w obu wypadkach do obliczen przyjmuje się wartość zero. Teoretycznie niczym dla strat ciepła się te systemy nie różnią a jeśli nawet to jakąś tam jedną tysięczną po przecinku - sprawa realnie pomijalna
Dla osób, dla których liczy się opinia instytutu Rosenheim - jest to póki co jedyny, oficjalnie dedykowany, do domów energooszczędnych i pasywnych, system montażu zalecany przez ww Instytut
Mnie się podoba choć trochę "upierdliwy" w przygotowaniu do samego montażu, jest
Póki co zastanawiam się nad montażem dołów balkonów i przesuwek wszelakich bo tego jakoś w tym systemie nie widzę, biorąc pod uwagę to, z czym, spotykam się na budowach

Sławek...
20-03-2013, 15:02
...w technologii Systemu AD, ..., zwrot kosztów już w drugim roku.

widzę, że dawno niewidziany nawiedzeniec się odnalazł...
daj już sobie na luz człowieku, idź szukać klientów gdzie indziej...

Wespe
21-03-2013, 20:10
Dziękuję za wypowiedzi.
W takim razie jeśli przyjmuje się lambdę 0 w obu przypadkach montażu czyli movo i jbd a kamera termowizyjna pokaże jednak mostek to rozumiem, że reklamacja murowana :-/
Gdzieś widziałem na tym forum zdjęcie z zewnętrznego montażu okien przymocowanych mechanicznie do desek wokół otworu okiennego.
Sądzę, że to najtańszy sposób zamontowania okien w dociepleniu.

plusfoto
21-03-2013, 20:32
Gdzieś widziałem na tym forum zdjęcie z zewnętrznego montażu okien przymocowanych mechanicznie do desek wokół otworu okiennego.
Sądzę, że to najtańszy sposób zamontowania okien w dociepleniu.
Jeśli mi zagwarantujesz że ta deska za kilka, czy kilkanaście lat będzie dalej deską to w to wchodzę.

Sławek...
21-03-2013, 20:38
Gdzieś widziałem na tym forum zdjęcie z zewnętrznego montażu okien przymocowanych mechanicznie do desek wokół otworu okiennego.
Sądzę, że to najtańszy sposób zamontowania okien w dociepleniu.

widzisz jakie to proste? to teraz skoro już masz taki świetny pomysł to otwieraj firmę i montuj okna w warstwie ocieplenia na deskę - sukces murowany

MMichal
21-03-2013, 21:13
Witam


Dziękuję za wypowiedzi.
W takim razie jeśli przyjmuje się lambdę 0 w obu przypadkach montażu czyli movo i jbd a kamera termowizyjna pokaże jednak mostek to rozumiem, że reklamacja murowana :-/
Gdzieś widziałem na tym forum zdjęcie z zewnętrznego montażu okien przymocowanych mechanicznie do desek wokół otworu okiennego.
Sądzę, że to najtańszy sposób zamontowania okien w dociepleniu.

można i tak jeżeli wykonasz to solidnie i zagwarantujesz długoletnie użytkowanie bez problemu - to można i owszem.


Pozdrawiam

Brass
22-03-2013, 08:57
Wg mnie cały problem z montażem w ociepleniu jest taki, że choć wszyscy się zgadzamy, że jest to rozwiązanie optymalne, to większość z nas upiera się tylko przy "jedynie" słusznym sposobie wykonania tego montażu, czyli albo systemowe konsole, albo MOWO. A skoro opłacalność (dla inwestora) tego sposobu montażu kończy się okolicach 35zł/mb to może trzeba skupić się (i promować) na tańszych rozwiązaniach, np. złącza ciesielskie zamiast konsoli, sklejka zamiast MOWO itp........

bwojtek
22-03-2013, 09:02
może trzeba skupić się (i promować) na tańszych rozwiązaniach, np. złącza ciesielskie zamiast konsoli, sklejka zamiast MOWO itp........
A gwarancję na montaż i okna diabli wezmą :(

Brass
22-03-2013, 09:09
A dlaczego niby ma nie być gwarancji? Jeśli okna będą zamontowane dobrze (pion, poziom, podparcia itp.).

bwojtek
22-03-2013, 09:20
A dlaczego niby ma nie być gwarancji? Jeśli okna będą zamontowane dobrze (pion, poziom, podparcia itp.).

Gwarancja to rzecz umowna. I gwarant ma prawo wymagać montażu wg swojej instrukcji. Znasz producenta, który wydał instrukcję montażu za pomocą sklejki i łączników ciesielskich?

Brass
22-03-2013, 10:01
Nie ale znam takich, którzy w instrukcji montażu nie wspominają nic o sposobie w jaki sposób okno będzie zamocowane, byle tylko owe mocowania były wykonane w odpowiednich miejscach i odpowiedniej ilości.

jareko
22-03-2013, 11:57
...większość z nas upiera się tylko przy "jedynie" słusznym sposobie wykonania tego montażu, czyli albo systemowe konsole, albo MOWO. ......Nieprawda. Zanim było MOWO czy JBD czy inne konsole montowało się w ścianie 3W w ociepleniu, stosując różne rozwiązania, które jak widać, jako tako się sprawdzały - u siebie mogłem eksperymentować, u dwu klientów, bo nikt nie chciał się podjąć montażu, także, nawet gwarancję na rok dałem, ale wraz ze wzrostem zapotrzebowania na takie montaże nie chcę ryzykować, bo to mnie trzepnie po kieszeni a nie zwolenników eksperymentów.
Brass - miałem kiedyś klienta, wokół okien dał kantówkę 10x10 - nie ma sprawy - wstawiłem mu okna w tak przygotowany otwór z zaznaczeniem w umowie co i jak zostało zrobione. Ja sam w to bawić się nie będę

etiger
24-03-2013, 00:06
witam,

jareko - szukalem na Twojej stronie wskazowek co do rolet zewnetrznych, Jestem na etapie szukania stolarki i rolet - z roznych zrodel doszlo do mnie, ze najmniej korzystne przy scianach 3w z klinkierem sa rolety nadstawne. Lepiej takie, ktore montuje sie "we wnece".
Szukalem na zdjeciach przez Ciebie udostepnionych rozwiazan rolet, ale nie znalazlem (malo szczegolowo to elementy sa uwidocznione). Czy moglbys podzielic sie wiedza z tego zakresu?

jareko
24-03-2013, 07:40
http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-2/ jeśli nie ma jeszcze ścian
Na mojej stronie jest mało o roletach gdyż podstawą mojej działalności są okna a nie rolety
Niestety, w 3W najlepsze są rolety nadstawne (BeClewer) bądź dedykowane roletom nadproża np. ZFE-Ziegel http://www.zfe-ziegel.com/ czy innego producenta
Specjalizacja to podstawa ;)

plusfoto
24-03-2013, 09:04
Zastanawiam się nad taką sprawą. Gdzieś chyba nawet tutaj widziałem montaż okien w drewnianych skrzynkach. Oczywiście nie pochodziło to z naszego kraju. Czemu takiego systemu nie stosuje się u nas?

etiger
24-03-2013, 09:21
ano wlasnie tu jest problem ze zdjeciami, gdyz nie nie widac zalozonej rolety (od wewnatrz malo wiadac). Widac jedynie z zewnatrz gotowy efekt... gdyby ktos mial zdjecia przed montazem rolet lub po montazu, lecz wewnatrz, bylbym wdzieczny

jareko
24-03-2013, 09:48
plusfoto - był to montaż okien drewnianych o specjalnie przygotowanej ościeznicy ale bynajmniej nie w warstwie ocieplenia
na tej stronie http://www.iso-chemie.pl/ masz taki film - zakładka aktualności, video filmy i chyba drugi z kolei

plusfoto
24-03-2013, 12:30
Masz rację coś mi się popierniczyło.

etiger
24-03-2013, 21:24
jareko - swietne sa te tasmy, od pewnego czasu zastanawialem sie jak uszczelnia sie polaczenia ramy z murem.

Dalej poszukuje widoku skrzynek rolet od wewnatrz:)

jareko
25-03-2013, 11:31
etiger - niestety, nie mogę znaleźć swoich zdjęć, mam same miniaturki z których nic nie odczytasz
Wrzuć hasło w Google "BeClewer", zaznacz grafikę, już drugie zdjęcie ukazuje roletę nadstawną zabudowaną w otworze od wewnątrz.
Taśmy są świetne - to prawda, montaż na nie to bajka ale.....
- wnęka okienna musi być równa a nie taka jak na ukazanym zdjęciu - tak przygotowano otwory do montażu warstwowego u jednego z moich klientów - pięknie, nieprawdaż ?
- wymiary otworów powinny być dokładnie wykonane, zgodnie z projektem +-5mm
- taśma dobrana do luzu między ościeżnicą a murem, im większy luz tym bardziej rozprężna taśma jest potrzebna a i przy okazji koszty materiału rosną znacznie.

Pat111Ryk
25-03-2013, 12:25
Już po nich. Znaczy po przepisach. Z najnowszej wersji rozporządzenia przepis został usunięty. Słusznie!

Odpowiedź: "Uffffffff................., ale ściema - w głowie się nie mieści. W 2014 roku wchodzi nowa norma motoryzacyjna EURO-6. Będzie oszczędniej i zdrowsze powietrze. Sąsiednie Niemcy w 2015 roku kończą program domów pasywnych o zużyciu energii 15 kWh/m2, który rozpoczęli w 1995r i podkręcają normę wyżej do 10kWh/m2, którą chcą osiągnąć w 2020 roku. Z tego tytułu mają nadmiar energii, więc przystąpili do wyłączania elektrowni atomowych. Największego producenta dóbr materialnych w Europie stać na to, proponując jeszcze Polsce zakup energii elektrycznej. Zmiany w technice następują z roku na rok. Tymczasem u Nas związki zawodowe strajkują, bo żądają dopłat do przedsiębiorstw wysokoenergetycznych,a elektrownie wpadły na pomysł spalania węgla razem z drewnem i wyciągnęły 4000 000 000 zł dotacji jako spalanie ekologiczne. Unia się zbiesiła i żąda zwrotu tych pieniędzy przeznaczonych na ekologię. Z jednej strony Rząd wprowadza nowe prawo budowlane od 1-07-2013 r. i od 1-04-2013 r. nową ustawę energetyczną, chcąc sprostać dyrektywom unijnym, z drugiej strony są hamulcowi z wynalazkami typu eko-spalania węgla. Jeżeli te ustawy nie wejdą w tych terminach, to przyjdzie nam płacić kary w wysokości 138 000 Euro dziennie, nie mówiąc o tym, że jeżeli nie spełnimy dyrektyw obowiązujących Nas do końca 2013 r. to nie dostaniemy następnych pieniędzy wywalczonych przez Premiera na lata 2014-2020. To docenił i podjął NFOŚiGW, wyznaczając dopłaty 50 000 zł do każdego nowego domu pasywnego.
Pomysła Kiepskiego, że się osiągnie parametry domów pasywnych, (które będą Nas obowiązywać po 2020 r.)-osadzając dalej okna w murze nośnym, są pomysłami z kurnika. Lepiej jest kury macać niż doradzać w oknach. Tak to jest jak się kończy dzisiaj szkołę opartą o testy. Gdzie najwięcej ucieka ciepła? - Pokoloruj ramę. Macając kury w kurniku, ma się gwarancję, że ta praca się nie zmieni przez najbliższe 100 lat, jest spokój tylko można sobie palce pobrudzić. Można tego uniknąć stosując rękawiczki - z Niemiec. Są takie same jak z Polski tylko cztery razy droższe. Ale jak się mieszka w Polsce i tutaj pracuje, to nie powinno się opłacać miejsc pracy w Niemczech, bo to zawsze w końcu doprowadzi do własnego bezrobocia. Gdzie byśmy wylądowali, gdyby nie normy UE. Wystarczy wejść do lasu a odechce się spaceru. Całe szczęście, że 1-07-2013r. wchodzi nowa ustawa śmieciowa. Uffffffff...................ale ściema. Pozdrawiam TWA i wszystkich małociemnych, którzy są za a nawet przeciw.

Pat111Ryk
25-03-2013, 12:34
Brass - miałem kiedyś klienta, wokół okien dał kantówkę 10x10 - nie ma sprawy - wstawiłem mu okna w tak przygotowany otwór z zaznaczeniem w umowie co i jak zostało zrobione. Ja sam w to bawić się nie będę
Jeżeli ta kantówka będzie zaimpregnowana, to jest to polski patent Systemu MOWO. Jest identyczny, a nawet lepszy bo ekologiczny. Poza dużą pracochłonnością mocowania jej do muru nośnego długimi dyblami, na pewno jest kilka razy tańsza i wytrzyma pod tynkiem przynajmniej 500 lat. Okno znajdzie się w warstwie ocieplenia i to rozwiązanie na pewno spełni wymagania domu pasywnego dużo taniej niż szeroko reklamowane MOWO.
Wyśmiewasz polskie rozwiązanie, a promujesz identyczne niemieckie.

jareko
25-03-2013, 13:40
Panie "Inżynierze", samozwańczy specjalisto od montażu w warstwie ocieplenia w tem zakresie, dawny K49, Krzysztof49 itp. - przykro mi ale nie podejmę się po raz kolejny polemiki z Panem.
Przypomnę tylko Pana słowa o tym, jaki OGROMNY wpływ na straty ciepła ma zastosowanie metalowych kotew - a tu kantówka mocowana przez mur nośny (tak powinno być to wykonane by przenieść obciążenia a nie dyble - choć one też są metalowe) I co? Generujemy kolejne straty.
Szkoda czasu na polemikę i porównania z krajem gdzie plan Marshalla został wprowadzony w 47 a my jego namiastkę mamy dopiero w XXI wieku.
Echhh.... gdyby głupota umiała latać co poniektórzy fruwaliby jak gołębice - parafrazując słowa dr. Sztrosmajera z pewnego czeskiego serialu - chyba "Szpital na peryferiach" się nazywał
Pozdrawiam - bez dalszego mego udziału

plusfoto
25-03-2013, 14:52
Jarek a tak z drugiej strony to jak są montowane okna w szkieletorach? Czy aby otwór okienny to nie kantówki drewniane?

T12345T
25-03-2013, 15:05
Już po nich. Znaczy po przepisach. Z najnowszej wersji rozporządzenia przepis został usunięty. Słusznie!

Odpowiedź: "Uffffffff................., ale ściema - w głowie się nie mieści...

Panie "inżynierze" rozumiem, że Pan jest innego zdania niż ja? Uważa Pan w swojej inżynierskiej mądrości, że właściwym rozwiązaniem jest obowiązek montażu okien o współczynniku Uw 1,3 albo 1,1 w warstwie ocieplenia? O tym mówiło i do tego zmierzało "rozporządzenie 690" w poprzednim kształcie, nic tam nie było o jakichś elektrowniach atomowych, samochodach i tym podobnych duperelach.:-).

Campeche
25-03-2013, 15:14
Panowie mam problem z montazem rolet nadstawnych. Na parterze beda dwa okna o wymiarach 4,6m X 2,3m i jedno 2,8m x 2.3m. Chcialem zamontowac rolety zewnetrzne schowane pod nadprozem. Celowo w projekcie zostawilem miejsce na rolety. Okna chcialbym zamontowac w warstwie ocieplenia na kotwach lub MUOVO. Dwoch producentow okien i rolet powiedzialo mi ze nie ma mozliwosci z (przy tak duzych oknach) zamontowania rolet w nadprozu poniewaz nie ma ich jak zakotwic od gory. Zalecaja montaz w ociepleniu. Prosze o rady czy rzecziwscie jest to niemozliwe? Nadmienie ze okna beda dzielone na 3 (zwykle suwanki ) lub 2 (HS). To jest jeszcze do uzgodnienia.

jareko
25-03-2013, 15:26
i mają rację

ClNEK
25-03-2013, 15:27
Nad HSem, niezależnie od wymiarów nie zamontujesz rolety nadstawnej, zbyt duża szerokość konstrukcji jak na puszki występujące na rynku

Charlie
25-03-2013, 15:41
Jarek a tak z drugiej strony to jak są montowane okna w szkieletorach? Czy aby otwór okienny to nie kantówki drewniane?

:) dokładnie. Ten sposób montażu - na dechę, był jest i będzie. Bardziej fachowo nazywa się go "wymuszeniem ościeża".
Odpowiednio zabezpieczona kantówka drewniana wytrzyma tyle samo co punktowe elementy systemu JB-D czy MOVO.
Nie da się ukryć, że jest on mocno tańszy od systemu punktowego i mniej się na tym zarabia.

Kupujemy kantówkę drewnianą 100mm x 60 mm i środek impregnujący, którym 2 - 3 razy smarujemy pędzlem przycięte pod wymiar okna odcinki.
Wiercimy przelotowy otwory śr. 12 mm na obu końcach kantówki , którą przykładamy do muru i wiertłem 12 mm do odpowiedniego muru wiercimy w nim otwór. W otwór aplikujemy żywicę iniekcyjną i wsadzamy szpilkę M10 . Po utwardzeniu się żywicy, nakładamy na szpilki kantówkę następnie podkładka i nakrętka.
Krawędź kantówki musi licować z krawędzią ościeża.
Robimy to sami a następnie wzywamy sprzedawcę okien, który bierze odpowiednie rozmiary okna, zamawia je, przywozi, montuje i po zabawie.

Problem ? DIY :)

Pozdrawiam

Pat111Ryk
25-03-2013, 16:02
Przypomnę tylko Pana słowa o tym, jaki OGROMNY wpływ na straty ciepła ma zastosowanie metalowych kotew - a tu kantówka mocowana przez mur nośny (tak powinno być to wykonane by przenieść obciążenia a nie dyble - choć one też są metalowe) I co? Generujemy kolejne straty.


Trzeba uważnie czytać i rozróżnić kantówkę (drewnianą) od kątownika (stalowego). Montaż był przez Pana opisany oparty o kantówkę, a także jej wymiar 10x10 świadczy że jest to wymiar w cm i dotyczy drewna. Elementy stalowe podaje się w mm. I co? Gdzie są te straty?
[EDYTOWANO]
Rozwiązanie polskie z kantówką jest tak samo dobre jak System MOWO, a nawet lepsze, bo w polskim rozwiązaniu okno będzie na kotwach zapinanych i uszczelnione pianą PUR, które po 20 latach łatwo będzie można zdemontować. W Systemie MOWO, opartym o taśmę rozprężną, okna nie da się wyjąć bez pocięcia ramy. Niech to pokażą Ci co promują ten System.
Pozdrawiam

jareko
25-03-2013, 17:05
...Robimy to sami a następnie wzywamy sprzedawcę okien, który bierze odpowiednie rozmiary okna, zamawia je, przywozi, montuje i po zabawie.....
I o to się rozchodzi, Inwestor przygotowuje otwór a my do niego później dobieramy i wstawiamy okna. Pełną odpowiedzialność za to co się będzie później działo bierze na siebie Inwestor i jeśli tak jest nie widze problemu

Sławas7
25-03-2013, 17:28
Panowie mam problem z montazem rolet nadstawnych.
Prosze o rady czy rzecziwscie jest to niemozliwe? .

Jeśli chodzi o rolety w systemie nadstawnym to rzeczywiście jest to niemożliwe, ale istnieją inne rozwiązania np. konstrukcja nadproża roletowego do drzwi przesuwnych....

_artur_
25-03-2013, 17:58
rozmawiałem parę dni temu z kolegą ktory ma już SSO i przymierza się do okien..
i on ma pomysł taki że dookoła okna chce przymocować wycięty XPS gruby na 5cm tak żeby wystawał 3cm z lica muru.. i do tego chce dopiero okna wkładać (przez xps na długie kołki) - to w sumie trochę takie coś jak ten patent z deską tyle że XPS zamiast deski i tylko parę cm wyciągnięte.. jakoś tego nie widzę.. a Wy?

Charlie
25-03-2013, 18:30
I o to się rozchodzi, Inwestor przygotowuje otwór a my do niego później dobieramy i wstawiamy okna. Pełną odpowiedzialność za to co się będzie później działo bierze na siebie Inwestor i jeśli tak jest nie widze problemu

Nic się Jarek nie będzie działo - nie martw się :) Bo martwiąc się stawiasz tezę, że konstrukcje drewniane w budownictwie to najgorsze z możliwych rozwiązań co jest nieprawdą i stawia Cię w pozycji nieciekawej ( dyplomatycznie ujmując) w oczach ludzi, którzy mają na ten temat wyobrażenie.A mają na przykład Inwestorzy, którzy takie domy sobie budują lub już zbudowali.
Zadam Ci pytanie - jak zamontujesz konstrukcję ogrodu zimowego do elewacji z 20 cm dociepleniem - profil aluminiowy albo PVC ?

Charlie
25-03-2013, 18:34
rozmawiałem parę dni temu z kolegą ktory ma już SSO i przymierza się do okien..
i ona ma pomysł taki że dookoła okna chce przymocować wycięty XPS gruby na 5cm tak żeby wystawał 3cm z lica muru.. i do tego chce dopiero okna wkładać (przez xps na długie kołki) - to w sumie trochę takie coś jak ten patent z deską tyle że XPS zamiast deski i tylko parę cm wyciągnięte.. jakoś tego nie widzę.. a Wy?

Słuchaj - nikt tego nie trenował.
W systemie MOVO używa się kompozytu a to materiał o dużo większej gęstości niż XPS.

skrabi
25-03-2013, 18:38
kątówka drewniana do mnie przemawia, ale obawiam się o jedno, co się będzie działo jak ją szczelnie obudujemy styropianem?
w domach drewnianych izolacje są jedna z wełny mineralnej i wilgoć może odparować a pod styro może powstać termos

plusfoto
25-03-2013, 18:54
Kolego szkieletor co do zasady swoją konstrukcją niewiele się różni od konstrukcji dachu z wszystkimi foliami.

_artur_
25-03-2013, 18:55
Słuchaj - nikt tego nie trenował.
W systemie MOVO używa się kompozytu a to materiał o dużo większej gęstości niż XPS.

tego nie wiem, dlatego pytam..
ja na razie mam pusta działke więc mam jeszcze czas.. kolega siedzi i kombinuje.. a problem ma tym większy że u niego okno tarasowe ma chyba 5m szerokości..i coś takiego właśnie z tym xpsem wykombinował.. w sumie to wysunąć 3 cm i zakotwić to nie nowość z tego co widzę, ciekaze jak ten XPS będzie się do tego miał

skrabi
25-03-2013, 19:07
Kolego szkieletor co do zasady swoją konstrukcją niewiele się różni od konstrukcji dachu z wszystkimi foliami.
no wlasnie, na dachu dajesz folię paroprzepuszczalną, między innymi po to aby nadmiar wilgoci mógł odparować, a co będzie jak zakryję drewno styropianem? czytałem o ludziach, którym gniła więźba bo nie zapewnili wentylacji

jareko
25-03-2013, 19:11
..... i stawia Cię w pozycji nieciekawej ( dyplomatycznie ujmując)...Powiedz mi, gdzie napisałem, że drewno jest beee ?
To że z pełną świadomością nie sprzedaję i nie montuję okien drewnianych to moja sprawa.
Tak samo nigdzie nie napisałem, że kantówka czy skrzynki z OSB czy inne jeszcze patenty Inwestorów są do bani natomiast zawsze mówiłem o tym, jak takie montaże widziane są ze strony montażysty.
Zajmując się montażem nie będę tracił czasu, za który nikt mi nie zapłaci, bawiąc się w kantówki i tym podobne pierdoły - korzystam z rozwiązań sprawdzonych, spokojnie mogę dać gwarancję, robię swoje i tyle.
Nie muszę się martwić czy kantówka była odpowiednio wysuszona, odpowiednio zaimpregnowana, czy szlag jej nie trafi gdy mokrą jeszcze będąc zostanie obłożona styropianem bez możliwości wyschnięcia, nie muszę się martwić tym jak się będzie wyginać wysychając i co wtedy będzie się działo z oknem. Doprawdy tak trudno to zrozumieć ?
Montowałem już w domu z obramówką otworów wykonaną z kantówki - mi to nie przeszkadza, choć miałem zastrzeżenia do powiązania kantówki z murem. W umowie zastrzegłem że gwarancja nie dotyczy zamocowania kantówki do muru i tego co z nią dziać się może
Powtarzam, klient może zrobić co chce - będzie przygotowany otwór - zmierzę i zamontuję mu okna
I nie ma tu znaczenia czy kantówka jest z Polski czy z Niemiec ;) czy z Ukrainy ;)

stary
25-03-2013, 20:07
..............
Rozwiązanie polskie z kantówką jest tak samo dobre jak System MOWO, a nawet lepsze, bo w polskim rozwiązaniu okno będzie na kotwach zapinanych i uszczelnione pianą PUR, które po 20 latach łatwo będzie można zdemontować. W Systemie MOWO, opartym o taśmę rozprężną, okna nie da się wyjąć bez pocięcia ramy. Niech to pokażą Ci co promują ten System.
Pozdrawiam
Czy ktoś pomoże mi rozkminić wyłuszczony tekst? :rolleyes:

jareko
25-03-2013, 20:15
nie kumasz? Ależ chłopie, to proste, przy demontażu okien największym błędem montażysty jest to, że nie wyjmuje okna w całości tylko tnie ościeżnicę na kawałki - tak przecież moznaby całe okno oddać innym a może nawet sprzedać z zyskiem ;)

_FIX_
25-03-2013, 20:59
K49 vel Pat111Ryk - jak widać nigdy nie widział demontażu okien. No chyba, że to on wystawia je potem na alledrogo :)

jareko
25-03-2013, 21:09
może lekkie doszkalanie ? ;)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vfHcFMIj_aA
Aż łza mi się w oku zakręciła, to były czasy :) to se ne wrati Panie Holik :(

_FIX_
25-03-2013, 21:20
Jaka muza, jak z Pegasusa :)

jareko
25-03-2013, 21:22
mój ulubiony zespół - Tangerine Dream :)

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=SPgCeSFokdg
ciekawy jestem Waszych wrażeń :) niebawem fabryki i montażyści będą zbędni ?
I gdzie ten "ciepły" montaż ? Cholerka, jak to możliwe, że bez folii, taśm itp ;)

A w domu taką "bramę garażową" ;) chcę ;)

kozak 2
26-03-2013, 18:15
Już po nich. Znaczy po przepisach. Z najnowszej wersji rozporządzenia przepis został usunięty. Słusznie!

Mam problem z oknami okleina odchodzi w dolnym , lewym krawężniku.
Producent nie chce uznać mi reklamacji. Czy ktoś się z tym spotkał ???




PROSZĘ O KONTAKT.Mój e-mail to :[email protected]

finlandia
26-03-2013, 18:28
To może strzel fotkę tego krawężnika byśmy mogli też to zobaczyć (to nie jest codzienna sprawa).
Czym argumentuje producent odmowę? Więcej faktów!:)

T12345T
26-03-2013, 18:49
To może strzel fotkę tego krawężnika byśmy mogli też to zobaczyć (to nie jest codzienna sprawa).
Czym argumentuje producent odmowę? Więcej faktów!:)

Święte słowa! Strzel i wklej:-). Kozaku Drugi nie mogę zrewanżować się adresem e-mail bo mnie znowu wyrzucą z forum, ale chyba dość łatwo mnie odnaleźć w sieci i bez tego adresu. No to szukaj i najlepiej zadzwoń. Pisanie jest męczące:-).

Fin, no wiesz, co to za pytanie? Przecież wiadomo, że Kozak siedział ze świstakiem na krawężniku i zepsuł okleinę bo im się sreberko skończyło, a święta... tuż, tuż.:-)

finlandia
27-03-2013, 10:24
Fin, no wiesz, co to za pytanie? Przecież wiadomo, że Kozak siedział ze świstakiem na krawężniku i zepsuł okleinę bo im się sreberko skończyło, a święta... tuż, tuż.:-)
Ojojoj, a ja nie jestem takim optymistą, bo z całym szacunkiem - ale są właśnie ludzie i krawężniki. Kolega miał klienta który zadzwonił : "proszę przyjechać bo szyba pękła. Sama". Kolega pojechał. W oknie jeszcze tkwiło nie rozebrane rusztowanie które się właśnie samo przewróciło tłukąc szybę. Mam na potwierdzenie mmsa od niego.
Sorry za off top.

T12345T
27-03-2013, 10:45
Ojojoj, a ja nie jestem takim optymistą, bo z całym szacunkiem - ale są właśnie ludzie i krawężniki.

Ja tam nie jestem ani opty, ani pesymistą, bo nie wiem co się wydarzyło i dlaczego. Nie mniej jak firma odrzuca, to winny jest kozak2 wraz ze świstakiem, chyba że okleina jak ta szyba... sama z siebie złazi pod wpływem zorzy polarnej na przykład.

finlandia
27-03-2013, 11:43
I dlatego poprosiłem o fotki by móc przynajmniej spróbować wyrobić sobie jakieś zdanie. :)

Sławek...
27-03-2013, 12:46
czy mi się wydaje czy jaja (wielkanocne oczywiście) sobie robicie z biednego Kozaka ?

T12345T
27-03-2013, 13:02
I dlatego poprosiłem o fotki by móc przynajmniej spróbować wyrobić sobie jakieś zdanie. :)

A ja poparłem (nieskutecznie jak na razie) Twoją prośbę. I to nie było dla... jaj, a dla podniesienia naszej ogólnej wiedzy, o!

skrabi
27-03-2013, 16:27
cały czas rozglądam się za rozwiązaniami alternatywnymi do konsol i mowo, przeglądając zagraniczne strony znalałem kilka ciekawostek:

1. EJOT - COMPACFOAM
Rozwiązanie kompleksowe, dostępne już w czechach. Rozmawiałem z przedstawiecielem i być może w Polsce będzie już latem. Cena ma być atrakcyjna, kompletny system ze styropianami i foliami ma wyjść ok. 60-70zl/mb, przy czym tą cenę przedstawiciel podał mi zastrzegając, że jest nieoficjalna.

http://www.ejot.cz/produkty/stavebni-upevnovani/prumyslova-okenni-a-fasadni-technika-iff/predsazene-upevneni-otvorovych-vyplni/
http://www.ejot.cz/picture/pdf/EJOT---Predsazena-montaz.pdf

i jeszcze filmik 23 minuta, aczkolwiek reszta tez ciekawa
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lJj0yN3zzz4#!

http://imageshack.us/a/img19/7978/66882780.jpghttp://imageshack.us/a/img138/8622/15622357.jpghttp://imageshack.us/a/img17/972/97198472.jpg

2. COMPACFOAM - coś jak XPS tylko mocniejsze i otwarte dyfuzyjnie
http://www.compacfoam.de/24-fenstermontage.html
http://www.wiki-compacfoam.info/wiki/en:fenstervorwandmontage
http://www.webrex.cz/aktualniprojekty/compacfoam-wiki/en:montageelemente-fuer-wdvs
http://imageshack.us/a/img838/6002/34611897.jpghttp://imageshack.us/a/img43/6778/73070203.jpg

3. PURENIT - to jest prawdopodobnie materiał z którego wykonane jest MOWO, może warto sprawdzić cenę
http://www.puren.eu/industry-products/purenit/index.html

sama firma ma jeszcze kilka fajnych materialow budowlanych

4. Przykładowy montaż okien w czechach
wydaje mi się okno wsparte jest właśnie na purecie, lub czyms podobnym

http://nasdomek.cz/predsazena-montaz-oken/

Smacznego

skrabi
30-03-2013, 07:00
wszyscy na święta wyjechali czy jak?

jareko
30-03-2013, 08:08
nieeeee....dlaczego?
Znalazłeś fajne rozwiązania u Pepiczków - drąż dalej temat - chętnie poczytamy o tym co ustaliłeś :)
Wesołych :) i Zdrowych :)

skrabi
30-03-2013, 08:11
trzeba cisnąć polskiego przedstawiciela żeby miał większą motywację do wprowadzenie systemu, dobrze gdyby jacyś instalatorzy się do niego też odezwali

jareko
30-03-2013, 08:18
oj dziś dzień jajeczny - dajmy już sobie spokój z FM - czas to i owo polać kropidłem - czyż nie?
Jeszcze raz wesołych i zdrowych tylko jaka to Wielkanoc na minusie i w śniegu ?

MMichal
30-03-2013, 10:26
Witam

Wesołych i Spokojnych Świąt Wszystkim

i jedna drobna uwaga, cytując powiedzenie "cudze chwalicie swego nie znacie" :)

180258 - i to nie Czechy Niemcy czy co tam jeszcze - to POLSKA :)


Pozdrawiam

_artur_
30-03-2013, 15:18
a cos więcej napiszesz jak to dokładnie jest zamontowane..

plusfoto
03-04-2013, 10:02
O chyba nowe wcielenie.

finlandia
03-04-2013, 10:53
Czyżby "Patryk" dostał bana? A ja jestem za tym, by administrator "ocenzurował" powyższy post.
I wcale nie dlatego, że nie lubię nachalnej reklamy, przekłamań i nieścisłości które tu nie raz pokazali twórcy tego systemu.
Taka wypowiedź nic nie wnosi do tematu a jej celem była wyłącznie reklama tego systemu motazu.

plusfoto
03-04-2013, 13:21
I już po nowym wcieleniu.

MMichal
03-04-2013, 13:36
Witam


I już po nowym wcieleniu.

i słusznie :)

pozdrawiam

Sławek...
03-04-2013, 16:30
tak nawiązując do niedozwolonych reklam to ten odnośnik do kanału na YT jest Twoim zdaniem w porządku Michał?

skrabi
03-04-2013, 17:25
i jedna drobna uwaga, cytując powiedzenie "cudze chwalicie swego nie znacie" :)


napiszesz coś więcej? czy to konsole + opaska czy jakieś inne rozwiązanie?

MMichal
03-04-2013, 19:50
Witam


napiszesz coś więcej? czy to konsole + opaska czy jakieś inne rozwiązanie?

odpowiem na PW bo znowu będzie, że reklama itd :)

Pozdrawiam

skrabi
03-04-2013, 21:44
wrzuć na forum, każdy będzie mógł skorzystać

etiger
04-04-2013, 21:49
dzieki za fotki jareko.

dosc sporo naczytalem sie o roletach nadstawnych, z dostepem od wewnatrz.
M.in. to, ze woda dostaje sie do puszki, wilgosc przechodzi, itp.
W pierwszych zalozeniach chcialem wlasnie te zrobic, teraz sie zastanawiam...
'
Stad szukam innych rozwiazan. Ze wzgledu na charakter okolicy i moje upodobania, zastnawiam sie rowniez nad okiennicami.

kozak 2
06-04-2013, 11:29
Witam
Tak jak wcześniej pisałem na forum przesyłam zdjęcia - uszkodzeń, które powstały po zamontowaniu okien, spotkałem się z tym wcześniej w temacie –„barwienie okien w masie a okleina „- tam producent uznał reklamacje w moim przypadku producent odpowiedział tak cytuje: „ w odpowiedzi na zapytanie i załączoną dokumentację zdjęciową informuje, że uszkodzenia profilu są mechaniczne i nie powstały z winy producenta. Okna zostały zakupione i zamontowane 2 lata temu, oraz odebrane bez uwag. Ze swojej strony proponujemy nieodpłatne dosłanie wosku oraz markera w celu naprawy „ i na tym koniec cytatu. Sprawa w sądzie producent pozostaje przy swojej opinii, lecz naprawa ma teraz polegać na wycięciu uszkodzeń wzdłuż całego okna i przyklejeniu maskownicy. Co w tym temacie z robić, czekam na wasze sugestie?
181765181766181767181768181769

Sławek...
06-04-2013, 12:15
ja nie chcę nic sugerować, ale na pierwszy rzut oka to na prawdę wygląda jak uszkodzenia mechaniczne... dwa lata było ok i nagle takie kwiatki?

Brass
06-04-2013, 12:43
Wyrażnie widać, że okna były przesuwane po szorstkiej powierzchni. Zakładam, że nie ma w nich listew podparapetowych i przesuwane były krawędzią okleinowanej ramy po podłożu.

ClNEK
06-04-2013, 13:03
a cos więcej napiszesz jak to dokładnie jest zamontowane..

to konsole z opaską czyli nie jest to jakiś niespotykany system.

Ten pierwszy system pokazany od południowych sąsiadów to wiele się nie różni od zastosowania zwykłych kątowników pod spodem oraz po przekątnej.


Niezbyt właściwe miejsce na analizowanie uszkodzeń okleiny na oknie :)

finlandia
06-04-2013, 14:33
Strasznie niewyraźne te zdjęcia. Oczu szkoda. Nie da się zrobić z dalszym zoomem?
Czy to jest dół balkonu a między płytką a oknem widać zaprawę cementową?

_artur_
06-04-2013, 15:32
a ja jeszcze zapytam jak się mają do oszczędnosci ciepła okna drewniane w stosunku do plastikowych? szyby pewnie takie same a przenikalność samego materiału?

andrzejzms
08-04-2013, 08:03
Okna " plastikowe " miały z uwagi na wzmocnienie stalowe gorsze pararametry przenikania ciepła.ALE obecnie występują profile wielokomorowe o większej grubości ( np profil 6- cio komorowy o grubości 82- 92 mm ) w tych profilach jest proporcjonalnie ( w przekroju ) mniej stali a więcej powietrza lub materiały inne np pianka poliuretanowa. W tych " grubszych " profilach okna "plastikowe " nie mają gorszych parametrów przenikania ciepła .TRZEBA do dokładnie porównać co do wartości porównując konkretne profile.

miloszenko
08-04-2013, 08:30
Witam,

ktos ma jakis program albo zna prosta metodologie jakie U przeszklenia mozna uzyskac np dla 4 szyb i czegos w srodku?

Ile to by bylo dla argonu ile dla innych gazow?

Moge miec pakiet szybowy jaki chce, byleby sie zmiescil do jakiegos typoweg profilu, pytanie co warto robic do jakis granic/rozmiarow/U, itp.

Pozdrawiam

bwojtek
08-04-2013, 09:20
ktos ma jakis program albo zna prosta metodologie jakie U przeszklenia mozna uzyskac np dla 4 szyb i czegos w srodku?
Są programy od producentów szła ale raczej nie dla "każdego kto chce". Przy okazji - pakiety 4-ro szybowe są raczej nieefektywne energetycznie w naszych warunkach klimatycznych z już na pewno nieuzasadnione ekonomicznie.

miloszenko
08-04-2013, 10:41
Są programy od producentów szła ale raczej nie dla "każdego kto chce". Przy okazji - pakiety 4-ro szybowe są raczej nieefektywne energetycznie w naszych warunkach klimatycznych z już na pewno nieuzasadnione ekonomicznie.

Zalozmy ze chodzi o okna od polnocy, zyski sloneczne zadne. Moze ktos policzyc ile daje 4 szyba z dowolnym gazem?

Pozdrawiam

T12345T
08-04-2013, 11:10
Zalozmy ze chodzi o okna od polnocy, zyski sloneczne zadne. Moze ktos policzyc ile daje 4 szyba z dowolnym gazem?

Pozdrawiam

Matko jedyna, a co to niby znaczy "dowolny gaz", cyklon B, CO2, Hel, powietrze? Państwo nabywcy, opanujcie Wasz zmysł kombinacyjny, bo sami wchodzicie na pole minowe nie mając bladego pojęcia o zasadach rozminowania. A co do policzenia, to nie wiem jak z dowolnym gazem, ale z argonem przy odpowiedniej kombinacji szkła można wyjść na 0,4 W/m2*K, co wynika ze świadectwa ICiMB opublikowanego w tym artykule http://oknotest.pl/szyby-i-szklo/oknoplast-sp-z-o-o-szybka-po-lapkach

skrabi
08-04-2013, 17:43
cyklon B
ciekawe jakie U by wyszlo :bash:

Charlie
09-04-2013, 06:39
Sądzę, że dotychczasowa technologia w szybach zespolonych wyczerpała swoją innowacyjność.
Pewien nowy kierunek wyznacza idea VIG czyli Vacuum Insulated Glass - szyby próżniowe.
http://www.ift-rosenheim.com/en_presse_iftveroeffentlichungen.php?id=1165
Szybka grubości 8,7 mm ma współczynnik U = 0,5 W/m2xK ; masa 20 KG/m2.
Niestety, ale tylko Japonia może się pochwalić sukcesami w procesie produkcji. Europie nie udaje się efektywna produkcja - za dużo braków produkcyjnych.

plusfoto
09-04-2013, 14:55
Jarek - ale cię nowe wcielenie skasowało:eek:

IVO333
09-04-2013, 15:15
Niech jakiś Mod założy bana na IP bo gość coraz większe herezje wypisuje, rzuca liczby z czapy wzięte i jeszcze ktoś uwierzy.

MMichal
09-04-2013, 15:19
Witam

Hehe - to już w sumie nie jest nawet śmieszne Panie Janie Żelazny

pokazuje Pan zdjęcia wykonane w czerwcu 2011 roku jako dowód strat ciepła - ciekawe, gdzie Pan je chował wcześniej ??

widzę, że wziął sobie Pan za punkt honoru zdyskredytowanie wszystkich sprawdzonych rozwiązań odnośnie nowoczesnego montażu stolarki poza swoim oczywiście :)

Pozdrawiam

etiger
09-04-2013, 19:37
z tego co sie nasluchalem od roznych "specjalistow" zawsze lepiej jest wziac drewniane. Nawet gdy wszelkie wpolczynniki sa porownywalne. Plastik po prostu traci swoje wlasciwosci, wygina sie itd. Co nie oznacza, ze drewna to nie dotyczy, lecz byc moze w mniejszym stopniu.

Pytanie do specjalistow - nie uwazacie, ze plastik wydziela szkodliwe toksyny do otoczenia (polichlorki)? jak to jest teraz z tym bezpieczenstwem zdrowotnym? Jak sie to teraz tlumaczy? bo nie uwierze, ze jest to w pelni nieszkodliwe?

etiger
09-04-2013, 19:39
a to nie jest tak, ze po jakims czasie (np. 5 lat) szyba sie powoli rozszczelnia i jeden kit co tam bylo miedzy szybami? pytam z ciekawosci, bo jeden "mistrz" dal mi taka odpowiedz

bwojtek
09-04-2013, 20:03
Pytanie do specjalistow - nie uwazacie, ze plastik wydziela szkodliwe toksyny do otoczenia (polichlorki)? jak to jest teraz z tym bezpieczenstwem zdrowotnym? Jak sie to teraz tlumaczy? bo nie uwierze, ze jest to w pelni nieszkodliwe?
Często liżesz swoje okna? A może się o nie ocierasz? Czy nie obawiasz się o swoje zdrowie siadając (za przeproszeniem) du...ą na desce klozetowej "z plastiku"? Bo misek, talerzy, sztućców, i co tam jeszcze przyjdzie na myśl to z PVC na pewno nie używasz. Zastrzyki masz wykonywane wyłącznie szklaną strzykawką wielorazowego użytku a do ewentualnej transfuzji krwi poprosisz o rurki ze stali nierdzewnej?
Po jaką cholerę ludzie piszą takie posty???

jareko
09-04-2013, 20:09
bwojtku - bo ciągle są nieodpowiedzialni ludzie podnoszący wymyśloną szkodliwość PVC, zwłaszcza handlujący "ekologicznymi" oknami drewnianymi - później takie teksty powielają ludzie którzy nawet przez chwilę się nie zastanowią co za głupotę się im wciska
Zresztą wszystkie argumenty "przeciw" jakby żywcem wzięte z punktu handlującego drewnem

bwojtek
09-04-2013, 20:24
Wróciłem z łazienki... No i cholera zamach na mnie robią (tylko kto?). Od dzisiaj nie myję zębów (plastikowa szczoteczka). Nie korzystam z szamponu i żelu do mycia (plastikowe butelki). Nie golę się (plastikowa maszynka do golenia). No i nie kąpię się (plastikowa "słuchawka" w wannie i plastikowe dysze w kabinie prysznicowej). No i w co ja ku...na teraz stukam... Toż to plastikowe :(

Charlie
09-04-2013, 20:34
z tego co sie nasluchalem od roznych "specjalistow" zawsze lepiej jest wziac drewniane. Nawet gdy wszelkie wpolczynniki sa porownywalne. Plastik po prostu traci swoje wlasciwosci, wygina sie itd. Co nie oznacza, ze drewna to nie dotyczy, lecz byc moze w mniejszym stopniu.

Pytanie do specjalistow - nie uwazacie, ze plastik wydziela szkodliwe toksyny do otoczenia (polichlorki)? jak to jest teraz z tym bezpieczenstwem zdrowotnym? Jak sie to teraz tlumaczy? bo nie uwierze, ze jest to w pelni nieszkodliwe?

:) królu złoty - brakuje na tym Forum takich ja Ty .

Charlie
09-04-2013, 20:37
Wróciłem z łazienki... No i cholera zamach na mnie robią (tylko kto?). Od dzisiaj nie myję zębów (plastikowa szczoteczka). Nie korzystam z szamponu i żelu do mycia (plastikowe butelki). Nie golę się (plastikowa maszynka do golenia). No i nie kąpię się (plastikowa "słuchawka" w wannie i plastikowe dysze w kabinie prysznicowej). No i w co ja ku...na teraz stukam... Toż to plastikowe :(

...a mięso z polskich rzeźni zasysasz bo Czesi dali sobie już spokój.
Ale polskie okna jeszcze kupują :)

Charlie
09-04-2013, 20:39
a to nie jest tak, ze po jakims czasie (np. 5 lat) szyba sie powoli rozszczelnia i jeden kit co tam bylo miedzy szybami? pytam z ciekawosci, bo jeden "mistrz" dal mi taka odpowiedz

Są pewne nieścisłości w Twojej wypowiedzi ale kierunek dobry.

bwojtek
09-04-2013, 20:48
...a mięso z polskich rzeźni zasysasz bo Czesi dali sobie już spokój.
Ale polskie okna jeszcze kupują :)

Nie wiem o co chodzi.. Jesteś zadeklarowanym wege czy co? Co ma piernik do wiatraka?

MMichal
09-04-2013, 20:52
Witam


a to nie jest tak, ze po jakims czasie (np. 5 lat) szyba sie powoli rozszczelnia i jeden kit co tam bylo miedzy szybami? pytam z ciekawosci, bo jeden "mistrz" dal mi taka odpowiedz

"coś" prawdy w tym jest ale ten okres to odrobinę dłuższy jest 15-20 lat z tego co słyszałem ale to chyba normalne jest jak np kupuję opony do auta to też wybieram raczej te lepsze pomimo, że po 2-3 sezonach każda będzie do wymiany.

Pozdrawiam

T12345T
09-04-2013, 21:47
Pytanie do specjalistow - nie uwazacie, ze plastik wydziela szkodliwe toksyny do otoczenia (polichlorki)?

Ja to nawet słyszałem, że wydzielanie tych szkodliwych toksyn (polichlorków:-)) jest tak wielkie, że po pewnym czasie białe okna znikają całkowicie, a z kolorowych zostaje tylko okleina, co to w niej nie ma polichlorków. To straszne! Polichlorek myka i rozum zanika:-).

finlandia
10-04-2013, 05:00
bwojtku - bo ciągle są nieodpowiedzialni ludzie podnoszący wymyśloną szkodliwość PVC, zwłaszcza handlujący "ekologicznymi" oknami drewnianymi - później takie teksty powielają ludzie którzy nawet przez chwilę się nie zastanowią co za głupotę się im wciska
Zresztą wszystkie argumenty "przeciw" jakby żywcem wzięte z punktu handlującego drewnem

Te ekologiczne teksty są na miarę kontrargumentów słyszanych w punktach z jedynym słusznym "PeCeVau" gdzie można usłyszeć że wszystko tylko nie drewno, bo się wypaczy. Ktoś tylko zapomina dodać że pokrzwywi się okno z każdego materiału jeśli będzie źle wykonane lub zamontowane.

andrzejzms
11-04-2013, 08:08
Okna bez wzgledu na materiał z którego są wykonane są bezpieczne dla użytkowników . Są odpowiednio badane ( min atest higieniczny ). RÓŻNICA jest w możliwościach technicznych ( np; z drewna można wykonać większe i cięższe okno ) i postrzeganiu ( dla części osób okna drewniane stanowią o prestiżu ich użytkownika ) .Należy wystrzegać się opini np sprzedawców stolarki pcv , którzy nie sprzedają stolarki z drewna i twierdzą ,że drewno to samo zło " i odwrotnie w przypadku tych którzy sprzedają stolarkę tylko drewnianą.

Charlie
11-04-2013, 13:50
Nie wiem o co chodzi.. Jesteś zadeklarowanym wege czy co? Co ma piernik do wiatraka?

:) to miał być joke ale mi nie wyszedł - nie ważne.

Kolin111
25-04-2013, 15:30
w systemie inż.Kwiatlkowskiego da się ustawić okno w otworze, da sie je też przytwierdzić do muru.. Problemem jest tam tak naprawdę nadmierna elastyczność kotew bocznych. No i brak badań na nosność samych podpór.

Witam zainteresowanych osadzaniem okien w warstwie ocieplenia budynku.
To są zdjęcia takiego montażu od kuchni. Kotwy obwodowe z tworzywa są sztywniejsze od tradycyjnych blaszanych, a zamontowane gęściej co 40-50 cm i zatynkowane, są jak zbrojenie w betonie. Wraz z listwą dylatacyjną naklejoną na ramę, tworzą proste i spójne połączenie mur rama okienna. Jest mocno, szybko bo prosto oraz ciepło, bo nie ma mostków termicznych. Okna są ciężkie bo trzy szybowe, a podpory nawet się nie spociły i są suche. Pozdrawiam.


185692 185693 185694 185691

MMichal
25-04-2013, 15:52
Witam

się znowu ubawiłem :)
jakoś nie widzę aby to było w warstwie ocieplenia - np zerkając na nadproże
po drugie błędy montażowe jak brak przygotowania otworów, brak paroszczelnej izolacji od środka, wkręcenie śrub w spoiny ościeża bocznego - rewelacja


pozdrawiam

bwojtek
25-04-2013, 16:00
No i K49 powrócił pod kolejnym wcieleniem :(

jareko
25-04-2013, 18:09
MMichał, ale K49 daje certyfikat i to najważniejsze :)

finlandia
25-04-2013, 19:58
Tak samo ciepły ten montaż jak okna. Trzyszybówka bez ciepłej ramki, do tego dziurska na nawiewniki. Ten organizm jest cały chory...

jareko
25-04-2013, 20:05
tylko jedno trzrba przyznać - dobrze jest montowac okna gdy jest już wykonane ocieplenie z wegarkiem - ale nie ma to nic współnego z systemem Pana K49

MMichal
25-04-2013, 20:47
Witam


tylko jedno trzrba przyznać - dobrze jest montowac okna gdy jest już wykonane ocieplenie z wegarkiem - ale nie ma to nic współnego z systemem Pana K49

ale montując parapet zewnętrzny trzeba i tak podłubać w już istniejącym ociepleniu, montując najpierw parapet zewnętrzny chyba ładniej i łatwiej wykonać to ocieplenie ?


pozdrawiam

jareko
25-04-2013, 21:21
Parapet zewnętrzny montujesz poniżej ościeżnicy gdzie jest listwa podparapetowa i tam z założenia nie ma węgarka i uszczelnienie nie jest taśmą rozprężną tylko foliami

MMichal
25-04-2013, 21:30
Witam

Chodzi o połączenie boku parapetu - dostawiasz zakończenie do węgarka ??

pozdrawiam

jareko
25-04-2013, 21:46
przepraszam, czy zajmowałeś się kiedyś montażem praktycznie? ;)
trochę praktyki http://www.jareko.pl/poradnik-montazysty/parapety-zewnetrzne/
i rysunek
Powtórzę - końcówki i sam parapet są poniżej ościeżnicy i przy zakończeniu parapetu podtynkowym, powinno się ono schować w ociepleniu (czy tynku) a z węgarkiem możesz robić co chcesz :)
Są jeszcze, rzadko dostępne ale są, zakończenia parapetów natynkowe - wtedy dosuwasz je do tynku i dokładnie uszczelniasz połaczenie

MMichal
25-04-2013, 22:02
Witam

jareko - cytat z Twojej strony "Zalecam stosowanie parapetów wraz ze specjalnymi końcówkami po ich bokach. Końcówki te zostają osadzone w murze a luz jaki pozostaje miedzy nimi a materiałem z którego wykonany został parapet pozwala na jego w miarę swobodny ruch. Zapobiega to zjawisku pękania tynku tuz przy parapetach, takich jak na przykład poniżej, ale tutaj uwaga - ten parapet jest źle zamontowany. Końcówka powinna być zagłębiona w murze.."

i o tym właśnie mówię, trzeba tą wykonaną elewację naruszyć

185761

i fotka do której się odnosisz

185762

więc Twoja uwaga, pomimo zmrużonego oczka, była ponownie zbyteczna :(


pozdrawiam

jareko
25-04-2013, 22:12
jejku MM czytaj ze zrozumieniem. nawet patrząc na tą fotkę widać że podcięcie pod zakończenie parapetu podtynkowe odbędzie się PONIŻEJ węgarka i jego uszczelnienia taśmą rozprężną i być wykonane musi - jak zresztą napisałem na swojej stronie, która zacytowałeś :) - dziękuję za swoistą reklamę ;)
Echhhhh.....

MMichal
25-04-2013, 22:18
Witam

Rachunek za reklamę mogę wystawić :)

a w temacie ... passssss ... skoro twierdzisz, że nie ruszysz ocieplenia tylko zmieścisz się pod nim.

Pozdrawiam

Kolin111
26-04-2013, 12:40
Witam

się znowu ubawiłem :)
jakoś nie widzę aby to było w warstwie ocieplenia - np zerkając na nadproże
po drugie błędy montażowe jak brak przygotowania otworów, brak paroszczelnej izolacji od środka, wkręcenie śrub w spoiny ościeża bocznego - rewelacja
pozdrawiam

Witam
1.- w technologii AD nie ma folii paroszczelnych, bo sam pomysłodawca ich firma TREMCO iillbruck wycofał się z tego "pomysła" i w swoim nowym systemie MOWO lansuje teraz montaż na samej taśmie rozprężnej.
2.- dybel w spoinie trzyma nawet mocniej niż w samej cegle dziurawce, nie ma przeciwwskazań ani zaleceń w tej materii. Mur to jest mur, i ta sprawa jest mu obojętna
3.- ościeże było przygotowane, tylko tego nie widać bo woda święcona odparowała.
4.- okna na pewno są w warstwie ocieplenia, bo to pokażą zdjęcia termowizyjne. Ramy okienne będą ciemne tak jak sam mur ocieplony.
Jest ciepło, prosto, solidnie.
Pozdrawiam

Kolin111
26-04-2013, 12:45
Witam

Chodzi o połączenie boku parapetu - dostawiasz zakończenie do węgarka ??

pozdrawiam

Parapet zawsze musi być pod węgarkiem, tak jak pod dolną ramą okienną. Parapet powinien być tylko 2 cm węższy od szerokości ościeży, więc węgarki trzeba podciąć skośnie na wysokości ramy okiennej.

MMichal
26-04-2013, 16:41
Witam


Witam
1.- w technologii AD nie ma folii paroszczelnych, bo sam pomysłodawca ich firma TREMCO iillbruck wycofał się z tego "pomysła" i w swoim nowym systemie MOWO lansuje teraz montaż na samej taśmie rozprężnej.
2.- dybel w spoinie trzyma nawet mocniej niż w samej cegle dziurawce, nie ma przeciwwskazań ani zaleceń w tej materii. Mur to jest mur, i ta sprawa jest mu obojętna
3.- ościeże było przygotowane, tylko tego nie widać bo woda święcona odparowała.
4.- okna na pewno są w warstwie ocieplenia, bo to pokażą zdjęcia termowizyjne. Ramy okienne będą ciemne tak jak sam mur ocieplony.
Jest ciepło, prosto, solidnie.
Pozdrawiam

i jako, że piątek leżę i kwiczę :)

i tylko tyle, a przy okazji Wszystkim SZCZĘŚLIWYM - miłego dłuuuuugiego weekendu :)


Pozdrawiam

Sławek...
26-04-2013, 16:56
...nawiedzony powrócił.... znaczy, że system się nie sprzedaje ;)

MMichal
26-04-2013, 19:20
Witam


...nawiedzony powrócił.... znaczy, że system się nie sprzedaje ;)

znam kilku "nawiedzonych" ale Oni posiadają podstawową wiedzę w temacie swojego "nawiedzenia" a ten Pan ?? ubaw po same pachy :)

Pozdrawiam

skrabi
26-04-2013, 20:01
Witam

jareko - cytat z Twojej strony "Zalecam stosowanie parapetów wraz ze specjalnymi końcówkami po ich bokach. Końcówki te zostają osadzone w murze a luz jaki pozostaje miedzy nimi a materiałem z którego wykonany został parapet pozwala na jego w miarę swobodny ruch. Zapobiega to zjawisku pękania tynku tuz przy parapetach, takich jak na przykład poniżej, ale tutaj uwaga - ten parapet jest źle zamontowany. [B]

a co jak ktos chce miec parapet kamienny? np. z granitu?

jareko
26-04-2013, 20:04
http://jareko.pl/2012/zdjecia/Parapety%20Zewnetrzne/Parapet%20Zewnetrzny%20Kamienny.jpg

T12345T
26-04-2013, 20:28
Parapet zawsze musi być pod węgarkiem, tak jak pod dolną ramą okienną. Parapet powinien być tylko 2 cm węższy od szerokości ościeży, więc węgarki trzeba podciąć skośnie na wysokości ramy okiennej.

Hm... zawsze? A co z węgarkiem w ścianie osłonowej z klinkieru? Kujemy klinkier?

skrabi
27-04-2013, 11:08
http://jareko.pl/2012/zdjecia/Parapety%20Zewnetrzne/Parapet%20Zewnetrzny%20Kamienny.jpg

ale jak obrobić przy ścianie żeby tynk nie pękał?

Kolin111
27-04-2013, 15:59
Hm... zawsze? A co z węgarkiem w ścianie osłonowej z klinkieru? Kujemy klinkier?

Witam,
Na budowie trzeba myśleć na każdym etapie, wymurowanie podcięcia pod węgarkami nie stanowi problemu, a jeżeli budowa była prowadzona na patałacha bez głowy to trzeba podciąć. Źle jest, jeżeli parapet dochodzi na styk do framugi ościeży, może tam wchodzić woda i rozsadzać mur zimą.
Tam gdzie zalega śnieg i woda to wyższa warstwa (muru) musi zachodzić na niższą (parapetu).
Pozdrawiam

Kolin111
27-04-2013, 16:10
tylko jedno trzrba przyznać - dobrze jest montowac okna gdy jest już wykonane ocieplenie z wegarkiem - ale nie ma to nic współnego z systemem Pana K49

Owszem ma. Krzysztof49 mówił to o tej sprawia dwa lata temu za co został ostro skrytykowany także przez Ciebie.
A najlepiej jest kiedy murarze murują, ociepleniowcy robią ocieplenie a montażyści okien osadzają okna w ościeżach w warstwie ocieplenia. Każdy w swojej branży robi najlepiej i wie za co odpowiada. Następna prawda, czy osadzać okna na elementach stalowych (mostkach termicznych), czy elementach tworzywowych? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia termowizyjne i porównać je. Firma TERMCO iillbruck podjęła decyzję właściwą, późno ale dobrze. Jestem za, a nawet przeciw ich dominacji cenowej, podczas gdy polskie rozwiązanie w technologii AD jest dołowane przez współziomków.
Pozdrawiam

kupiecjudex
27-04-2013, 18:02
Słuchajcie a jak obrabiacie glify okienne po montażu w warstwie ocieplenia?
U mnie okno "wystaje poza mur 5 cm, obklejonej jest taśmą EPDM.
Czy przyklejenie płyty KG, aż do okan przez całą szerokość glifu będzie ok.
Może już był gdzieś taki wątek, ale się nie natknąłem :confused:

Sławek...
27-04-2013, 20:21
Owszem ma. Krzysztof49 mówił to o tej sprawia dwa lata temu ...

a skąd wiesz co mówił mistrz dwa lata temu?
nie masz nawet odwagi przyznać się, że to Ty?
tego i tak nie da się ukryć, więc daruj sobie te brednie...

etiger
27-04-2013, 21:23
Ja to nawet słyszałem, że wydzielanie tych szkodliwych toksyn (polichlorków:-)) jest tak wielkie, że po pewnym czasie białe okna znikają całkowicie, a z kolorowych zostaje tylko okleina, co to w niej nie ma polichlorków. To straszne! Polichlorek myka i rozum zanika:-).

otoz mamy odpowiedz na miare genialnego izyniera. Brawo. Rozumiem, ze dlugo czlowieku dumales nad odpowiedzia? Ja stawiam pytanie (nie zajmuje sie stolarka/budowlanka, jestem z calkowicie innej dziedziny, wrecz dalekiej od tego). Poruszylem ten temat na forum, poniewaz nie znam sie na tym i oczekiwalem solidnej, inzynierskiej odpowiedzi (przynajmniej mialem taka nadzieje). Zamiast tego odpowiedzial mi niejaki troll:) W moim zyciu zawodowym, kiedy spotykamy ludzi, ktorzy zdobywaja sie na taka odpowiedz, skreslamy ich zanim narobia szkod wiekszych, niz sobie zdolaja wyobrazic.
Co do emisji polichlorkow - kazde tworzywo je wydziela, czy zdajesz sobie z tego sprawe czy nie. Pracuje akurat w branzy onkologicznej. I cos mozna o tym powiedziec:) (rowniez o tzw. certyfikatach...). Pytam sie i chialbym akurat wiedziec z pozycji inzynierskiej. Dzieki:)

etiger
27-04-2013, 21:47
Często liżesz swoje okna? A może się o nie ocierasz? Czy nie obawiasz się o swoje zdrowie siadając (za przeproszeniem) du...ą na desce klozetowej "z plastiku"? Bo misek, talerzy, sztućców, i co tam jeszcze przyjdzie na myśl to z PVC na pewno nie używasz. Zastrzyki masz wykonywane wyłącznie szklaną strzykawką wielorazowego użytku a do ewentualnej transfuzji krwi poprosisz o rurki ze stali nierdzewnej?
Po jaką cholerę ludzie piszą takie posty???

Okien nie lize, specjalisto zloty. Oceram sie owszem (jak sie opre o futryne, moj TY zlotomyslny fachowcu). Nie obawiam sie o swoje zdrowie siadajac du...pa na desce k lozetowej, gdyz wyzej wymieniony organ po pierwsze ma kilku minutowy kontakt z wyzej wymienionym przyrzadem, po drugie organ ten nie absorbuje duzych dawek - chcociaz jakies absorbuje przez skore - wiedziales, ze skora absorbuje zwiazki?co? - , dobry temat do badan:P )

Misek, talerzy i innych plastikowych faktycznie nie uzywam, co nie oznacza, ze da sie tego uniknac np. napoje z petow, gdyz droga pokarmowa przenika duzo szkodliwych zwiazkow (a piwo z puszki dlugo trzymasz otwarte zanim wypijesz?:P)

Zastrzyki - niestety tworzywa, ale to nie sa tworzywa te same co w oknach albo Twoich ukochanych talerzach - sa to specjalne tworzywa, uzywane raz i do widzenia, kontakt raz na kilka lat (no chyba, ze cos bierzesz dziennie kolego? uprzedzajac - cukrzycy maja specjalne aparaty, z wymiennymi iglami itp)

Transfuzji krwi tez nie wykonujesz chyba dziennie? Poza tym jak mowilem sa top specjalne, sterylne przyrzady, wykonane z niecodziennie spotykanych mieszanek.

Okna, jak juz pewnie chciales wspomniec, sa caly czas w naszym otoczeniu. Uwaga - nie sa to wyroby medyczne klasy A, nie sa to wyroby krotkiego kontaktu, nie sa to wyroby przeznaczone do kontaktu z pozywieniem, A jednak sa. Sa, poniewaz ktos stwierdzil, ze moga byc. Na jakiej podstawie?

JA zapytuje o powody - nie jestem ani za ani przeciw pcv ani drewniamym oknom. Szukam rozwiazania, ktore jest w miare bezpieczne dla mnie i mojej rodziny. Konkretnie zapytuje o powody za pcv, o powody przeciw pcv oraz to samo dla drewna (drewniane tez sa pokrywane lakierami, bejcami i kto wie czym jeszcze).

A jesli chcesz i nie nadwyrezy top Twojej mozgownicy, spojrz na statystyki onkologiczne - jak ladnie sie pna do gory, powiaz to z czasem i miejscem pacjenta itp. Wszystkie dane w periodykach naukowych.

skrabi
28-04-2013, 09:02
Słuchajcie a jak obrabiacie glify okienne po montażu w warstwie ocieplenia?
U mnie okno "wystaje poza mur 5 cm, obklejonej jest taśmą EPDM.
Czy przyklejenie płyty KG, aż do okan przez całą szerokość glifu będzie ok.
Może już był gdzieś taki wątek, ale się nie natknąłem :confused:
tez jestem ciekaw jak to zrobić porządnie

u mnie będą jeszcze tynki CW, czy płytę GK można pociągnąć tynkiem CW?

Kolin111
06-05-2013, 11:02
Słuchajcie a jak obrabiacie glify okienne po montażu w warstwie ocieplenia?
U mnie okno "wystaje poza mur 5 cm, obklejonej jest taśmą EPDM.
Czy przyklejenie płyty KG, aż do okan przez całą szerokość glifu będzie ok.
Może już był gdzieś taki wątek, ale się nie natknąłem :confused:
Nie może być ok. Bo płyta KG jest zawsze namiastką muru a nie murem. Rama okienna musi być związana z tynkiem, jeżeli ma być dobrze i mocno. Płytę KG można tylko dosunąć do ramy, a co dalej? Musisz przykleić do ramy po wewnętrznej stronie przy krawędzi, listwę dylatacyjną z uszczelką i położyć tynk na framugi wewnętrzne, tak aby wszedł w zamek listwy. Jak to zrobić dobrze to wiedzą MMichal ze Sławkiem, oni na tym forum doradzają najlepiej. Dlaczego milczą?

surfi
06-05-2013, 14:57
tez jestem ciekaw jak to zrobić porządnie
u mnie będą jeszcze tynki CW, czy płytę GK można pociągnąć tynkiem CW?
Wszystko można: siatka+tynk+DOBRY tynkarz i masz.
Łatwiej i szybciej: DOBRZE wklejona zielona płyta + listwy.

kupiecjudex
06-05-2013, 21:29
Nie może być ok. Bo płyta KG jest zawsze namiastką muru a nie murem. Rama okienna musi być związana z tynkiem, jeżeli ma być dobrze i mocno. Płytę KG można tylko dosunąć do ramy, a co dalej? Musisz przykleić do ramy po wewnętrznej stronie przy krawędzi, listwę dylatacyjną z uszczelką i położyć tynk na framugi wewnętrzne, tak aby wszedł w zamek listwy. Jak to zrobić dobrze to wiedzą MMichal ze Sławkiem, oni na tym forum doradzają najlepiej. Dlaczego milczą?

Dzięki.
Może jednak ktoś jeszcze się wypowie?
U mie jest bardzo mało miejsca między glifem a plastikową nasadką zawiasa coś ok 1 cm, więc pole manewu jest dość nie duże.

Sławek...
06-05-2013, 22:24
możesz to wykończyć w dowolny sposób jaki jest dla Ciebie najwygodniejszy...
zapamiętaj tylko zasadę nr 1:
nie słuchaj nawiedzeńców, którzy próbują Ci wmówić, że tynk jest elementem konstrukcyjnym montażu okna - to jest totalna bzdura, na którą mógł wpaść tylko słynny K49...

Kolin111
07-05-2013, 08:37
Dzięki.
Może jednak ktoś jeszcze się wypowie?
U mie jest bardzo mało miejsca między glifem a plastikową nasadką zawiasa coś ok 1 cm, więc pole manewu jest dość nie duże.

Witam. Z Twojej wypowiedzi wynika, że 5 cm ramy masz wysunięte w warstwę ocieplenia, a reszta (3-4 cm?) jest ciasno osadzona na pianę w ościeży. Jeżeli rama nie jest związana z tynkiem, to powinna być mocno związana kotwami stalowymi JBD z murem. Jednym słowem z deszczu (bezpośredniej ucieczki ciepła z muru do ramy) pod rynnę żelaznych mostków termicznych. Przyjdzie zima, zrobisz zdjęcia termiczne i się pochwalisz stratami ciepła. Tylko nikt dotąd nie miał odwagi pokazać skutków swoich pomysłów. Okna powinny być osadzone w warstwie ocieplenia na całą szerokość ramy, bo ciepło przechodzi z powierzchni muru do powierzchni ramy. Jeżeli chcesz zobaczyć jak to wygląda, to wejdź na stronęglify- zdjęcia termowizyjne. Pozdrawiam.

kupiecjudex
07-05-2013, 19:33
187801
Nie tak!!
Okno jest ok 5 cm poza murem.

kupiecjudex
07-05-2013, 19:37
Czyli okno mam poza murej jak na w/w zdjęciu.
I teraz to tynkując obawiam się że pęknie i będzie widać tą rysę, płyta KG może będzie "puchnąć" w przypadku wilgoci, może ta zielona nie?

jareko
07-05-2013, 19:52
zielona ci nie spuchnie, wilgoci nie będzie jeśli zadbasz o wentylację
Najważniejsze jest to, o czym już wspomniał Sławek - nie słuchać się kretynów
Możesz glif obrobić płytą GK, możesz tynkiem choć w przypadku tynku proponowałbym na wszelki wypadek uzbroić go siatką i co ważne - miedzy tynkiem a ościeżnicą musisz mieć dylatację - czy to specjalną listwą dylatacyjną (polecam listwę od razu z siatką) albo po wykonaniu tynku wydłubana bruzda wypełniona akrylem
Ach... jeszcze jedno, płyty GK najlepiej nie dawać obciętą częścią do okna - niech w tym miejscu będzie fabryczna krawędź płyty z okleiną papierową, a jak boisz się wilgoci, bo ktoś Ci postraszył, pomaluj po prostu płytę farbą olejną i dopiero później przyklej do ściany

kupiecjudex
07-05-2013, 20:31
No... i dzięki.
Ja tam się tej wilgoci nie boję bo wentylacja raczej będzie ok, ale to będzie wiadomo gdy się chałupę zasiedli.
Ktoś wyżej pisał o tym że tą płytą może być nie halo ze względu na wilgoć.

jareko
07-05-2013, 21:00
zielona płyta GK używana jest do pomieszczeń gdzie wilgotność czasem osiąga i 100% - warunki mało prawdopodobne we wnęce okiennej - zwłaszcza, że dodatkowo tą wnękę masz szczelną dzięki folii
Ogólna rada - słuchaj się raczej tych co siedzą w branży budowlanej i co nie co wiedzą niż niejednego tu domorosłego specjalisty ;)

Kolin111
08-05-2013, 09:27
Czyli okno mam poza murej jak na w/w zdjęciu.
I teraz to tynkując obawiam się że pęknie i będzie widać tą rysę, płyta KG może będzie "puchnąć" w przypadku wilgoci, może ta zielona nie?
Witam. Pomysł był dobry tylko realizacja kiepska, bo na stalowych mostkach termicznych. Wejdź na stronę 27 tego forum to zobaczysz jakie są tego efekty. Strata ciepła będzie taka sama jakbyś to okno osadził bezpośrednio w murze nośnym, po 10 zł/mb ramy. Wysadziłeś okno w warstwę ocieplenia aby uniknąć strat ciepła, więc chęci były dobre, a wyszło jak zawsze bez głowy. Przyjdzie zima to może pokażesz zdjęcia termowizyjne, jak będziesz miał odwagę. Pozdrawiam. PS: jeżeli chcesz mieć szczelnie to przyklej listwę dylatacyjną z siatką i uszczelką do wewnętrznej krawędzi ramy okiennej i połóż tynk bezpośrednio na framugę ościeży.

Sławek...
08-05-2013, 19:53
Krzysztof daj sobie już spokój z tym doradzaniem... AD słabo się sprzedaje (temu akurat wcale się nie dziwę) i postanowiłeś rozpocząć marketing?

kupiecjudex
09-05-2013, 06:37
Akurat u mnie jest ściana trójwarstwowa i to jest główny powód montowania okien w ociepleniu.
Kolin111- nie wiem o jakim systemie piszesz, ale generalnie każde rozwiązanie ma wady i zalety. Z tymi mostkami to nie dajmy się zwariować.
Pozdrawiam.

Kolin111
09-05-2013, 18:47
Jasne. Jest wiele rozwiązań. W pogoni za oszczędnościami po co wogóle chcesz montować w ociepleniu ?

Co to za rada ?? A jak zinterpretujesz te zdjęcia ??

188160188161188162188163



Strata ciepła 100 - 120 zł na rok/okno 2m2 to jest nic ?
Zdjęcia termowizyjne mówią same za ciebie.

Sławek...
09-05-2013, 18:56
znowu zaczynasz te kretyńskie wyliczanki?
to już kiedyś było

jak by jedno okno robiło stratę 120 zł to oznaczałoby u niektórych ok 2 tys strat na samych oknach a tyle to oni za ogrzewanie nie płacą więc reszta domu musiałaby być plus energetyczna..

sorki Krzysztof, ale jesteś błaznem i kretynem...
.

Sławek...
10-05-2013, 09:07
To nie są wyliczanki, ...Jak na razie to dzisiaj w Polsce średnie roczne zużycie energii to 120 kWh/m2, z tego na okna przypada 30% tj. 36 kWh/m2 czyli około 21 zł/m2.

to są wyliczanki i to jak zwykle u ciebie wzięte "z palca" - pokaż metodę obliczania tej wielkości oczywiście odnoszącą się do zdjęcia które przytaczasz...
domu 120kWh/m2 to były budowane w latach 70 - 80-tych i w tym okresie chyba zatrzymałeś się w rozwoju co widać jak na dłoni

wiesz co - czasami to aż się sobie dziwię, że chce mi się jeszcze wdawać w dyskusje z takimi trollami jak ty,to co wygadujesz jest tak samo wiarygodne jak twoje kolejne wcielenia na forum, zapewne to wcielenie skończy tak jak wszystkie poprzednie czyli dożywotnim banem - czego ci życzę...

gregusjanus
11-05-2013, 22:47
Witam,
Jestem w trakcie montazu okien, poniżej przesyłam zdjecia. Montaż wykonywany przez profesjonalna firmę. Wrzucę moż188762188763188764188765188766e komuś sie przydadzą.

T12345T
12-05-2013, 10:44
komuś sie przydadzą.

Wziąłbym jeśli pozwolisz... do galerii błędów:-).

gregusjanus
12-05-2013, 11:13
Wziąłbym jeśli pozwolisz... do galerii błędów:-).
Jasne.:) :yes: :D . Montaż nie jest jeszcze skończony. A tak na poważnie, jestem troszkę zszokowany. Jakie błędy?
ps. Czy zajmujesz sie tym tematem zawodowo.
miłego dnia

T12345T
12-05-2013, 11:42
Montaż nie jest jeszcze skończony.

Tego wcześniej nie napisałeś, ale nie sądzę, żeby to miało większy wpływ na moją opinię o tym co widzę na zdjęciach


A tak na poważnie, jestem troszkę zszokowany. Jakie błędy?

O takich sprawach nie dyskutuję na forach. Chcesz zadzwoń - porozmawiamy.


Czy zajmujesz sie tym tematem zawodowo.

Jeśli pytasz, czy zajmuję się montażem okien? Odpowiedź brzmi nie, nie zajmuję się montażem okien w tym sensie, że instaluję okna w otworach. Zajmuję się raczej tym jak to czynić poprawnie w określonych warunkach. Czy coś wiem o systemie SFS, warunkach i sposobie jego stosowania? Najlepiej zadzwoń jutro do firmy SFS do Pana Mariusza albo Pana Krzysztofa :-) i sam zapytaj o kompetencje vortalu Oknotest.pl w zakresie wykorzystania produktów SFS i montażu okien w warstwie ocieplenia.

jareko
12-05-2013, 11:50
Witam,Jestem w trakcie montazu okien, poniżej przesyłam zdjecia. Montaż wykonywany przez profesjonalna firmę. Wrzucę moż188762188763188764188765188766e komuś sie przydadzą.Witam
Jestem z lekka zaskoczonym. Do profesjonalizmu na tych zdjęciach niestety daleko. Mnie zszokowało mocowanie folii zewnętrznej do ocieplenia - powiem szczerze, nigdy bym na to nie wpadł - super pomysł, zszywacz i wszystko jasne ;) Opaski wykonane co najmniej niechlujnie i tylko wkurzą ociepleniowców zamiast im pomóc tylko problemów dostarczą. To chyba Fentech a nie JB-D kolego TEST :)
Hmmm..... porównaj i sam oceń różnicę w wykonaniu montażu
http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-7/
http://www.jareko.pl/realizacjie/montaz-11-1/

gregusjanus
12-05-2013, 12:44
A jak powinny byc mocowane folie zewnetrzene i wewnetrzne tzn. do czego?