PDA

Zobacz pełną wersję : montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Krzysztof49
27-01-2012, 08:47
Krzysztof, a skąd takie założnie, że parapet trzeba wepchnąć na maxa pod okno? Jeśli luz pod szerszym oknem ma 2 a nawet 3 cm to po co tam go pchać. Piana jest tańsza i lepiej się sprawdzi. Dochodzimy do absurdów. Nie wyrzekam się szukania oszczędności w oknach. Ale dobija mnie obłuda, zakłamanie a może wręcz głupota. Tu rozmowa dotyczy groszowych spraw (bardziej do mnie przemawiają wyliczenia HenoK`a) Ps. Inny, aleternatywny system montażu - Saw System - dostał - zdaje się - medal targów Budma..
Finlandia, położenie parapetu, względem ramy, wynika z konstrukcji i technologii montażu. Jeżeli ktoś chce sobie utrudniać pracę to jego wola, ale niech za to nie bierze pieniędzy. Parapet z uszczelką wpycha się do oporu, czyli do listwy progowej. Jeżeli będzie wpychany na pianę, to piana może wychodzić i trwale zanieczyści parapet i ramę. Jeżeli do Ciebie przemawiają wyliczenia strat HenoK'a, osadzenia okna w warstwie ocieplenia, na elementach stalowych, to wejdź na forum "Ile ciepła tracimy przez kotwy" i przemyśl to. A inny alternatywny system montażu okien Saw System, polega na osadzeniu okien z licem muru wewnętrznego, na rozparciu szczeliny, tworzywowymi śrubami, między ramą a murem. Śrub jest według uznania, w zależności od ciężaru okna. Ściskając ramę okienną, trzeba uważać na jej wygięcie, skrzydło może się nie zamykać, a w witrynie szyba może pęknąć. O regulacji pionu nie wspomnę, tu podkręć tam ujmij, bo szyba poleci. Jednym słowem, nie jest to osadzenie okien w warstwie ocieplenia budynku.Ten kto przyznał nagrodę Budmy, patrzył w tył a nie do przodu.

finlandia
27-01-2012, 09:06
Uff.. do zdjęcia przydałby się komentarz, bo długo patrzyłem co to jest - pierwsze skojarzenia to jakiś garaż i odkurzacz wiszący na ścianie :D
ALe jak już przyłożyłem wzrok bliżej niż Ty aparat to dosrzegłem - dół okna i styk z murem, ucięty klin przebity dyblem i taśmę rozpreżną która nie wypełniła szczeliny.. popraw jeśli coś źle odczytałem? I zapewne ten szczegół mocno chłodzi..

Krzysztof49
27-01-2012, 09:08
ble ble ble gadaj zdrów kolego K....

Aadamuss - przejdźmy na mail, tu nie rozwiążemy tego minimalnego problemu, a założenie konkretnego wątku mija się z celem - K.... jest wszechobecny i wszędzie się wpier... z swoimi rewelacjami
Jareko, jeżeli chcesz doradzać Aadamuss24'owi pod stołem, to jest Jego sprawa i strata. Ale jeżeli on pokazuje zdjęcia publicznie, to trzeba teraz doradzić dobrze jak to poprawić. Przecież on osadzał okna według Waszych wskazówek. Jeżeli chcesz, to przytoczę Twoją aprobatę. Chęci były z jednej i drugiej strony, a wyszło jak zwykle,"z piekła rodem". Tak pisałem jak zobaczyłem ten montaż. Jak się osadza okna na elementach stalowych, to trzeba się liczyć ze stratami ciepła, a nie z zyskami. Zdjęcia termowizyjne to potwierdzają.

jareko
27-01-2012, 09:21
człowieku, czy ty nie dostrzegasz że twoja interpretacja zdjęci jest co najmniej idiotyczna i nie zgodna ze stanem faktycznym??
Robisz zadymę o zdjęcia ukazujące prawidłowy przebieg strat przy oknie wykonanym z aluminium i przy takich a nie innych temperaturach wewnętrznych i zewnętrznych. Poza jednym miejscem, gdzie jest o wiele zimniej czyli przy parapecie, realnie nie ma się do czego przyczepić. Rozumiesz? Nie ma się do czego czepiać. Tak samo wglądałyby te zdjęcia gdyby żadnych kotew mocujących nie było.
Ale skoro jesteś tak geniusz w interpretacji termowizji to poproszę o twoje zdanie na temat tych dwu zdjęć - ciekaw jestem Twej interpretacji

finlandia
27-01-2012, 09:22
Drogi Krzysztofi. Dobrze piszesz że piana może wyjść. Ale komuś, kto nie ma doświadczenia. Na prawdę - by formułować takie rady trzeba mieć trochę praktyki na budowie.

Doceniam Saw System za pracę i trud jaki wkładają w wypromowanie swojego systemu. Preznetują, rozmawiają a nie skupiają się na starszeniu i zniechęcaniu do konkurencji. Nie mniej jednak - mnie nie przekonuje ich prostota montażu.

EDIT: Haha, w międzyczasie pojawił się wpis, z którego można by wnioskować, że któryś system daje zyski.. Może jeszcze grzeją te plastikowe kotwy?
Pojęcia trzeba formułować poprawnie i ja widzę różnicę między OSZCZĘDNOŚCIĄ A ZYSKIEM.

aadamuss24
27-01-2012, 12:42
Krótki opis do ostatniego zdjęcia. Zrobione od wewnątrz, jeszcze bez parapetu, to czarne to epdm przyklejony do muru. kotwa stalowa przykrecona do muru od zewnątrz, na kotwie jakiś profil z tworzywa przez który przechodzi wkret do ramy.
Czarny epdm jest ciepły, za nim jest styropian. Zimne są ramy okna. Parapetu brak. Czy w tej sytuacji kotwy grzeja ramę ? Która jest zimna ? Wszędzie mam te przekładki z tworzywa.
Ps ile powinno być uszczelek pomiedzy skrzydłem a ramą ?

Krzysztof49
28-01-2012, 08:22
Ale skoro jesteś tak geniusz w interpretacji termowizji to poproszę o twoje zdanie na temat tych dwu zdjęć - ciekaw jestem Twej interpretacji
Jareko, ja geniuszem nie jestem, ale staram się ciągle uczyć. Ciężko jest wysnuć prawidłowe wnioski ze zdjęć, nie wiedząc z jakich materiałów zostały wykonane te okna i jak były osadzone. Ale postaram się. Te zdjęcia kolorystycznie różne, oddają obraz zbliżonych temperatur. Zdjęcia są wewnętrzne i szklenie tych okien jest potrójne. Lewe okno najprawdopodobniej, ma lekko wygiętą prawą ramę lub skrzydło. Można to poprawić regulacją obrotową zaczepów. Natomiast prawe okno może być wykonane z drewna, a tam uszczelki często przyklejają się do ramy i wysuwają się z gniazd w czasie otwierania skrzydeł. Potem przy zamknięciu są miażdżone i może być taki efekt. Ale żeby odpowiedź była prawidłowa, to trzeba zaraz po takim zdjęciu obejrzeć miejsca strat ciepła. Ja tego nie widziałem.

Krzysztof49
28-01-2012, 08:42
Doceniam Saw System za pracę i trud jaki wkładają w wypromowanie swojego systemu. Preznetują, rozmawiają a nie skupiają się na starszeniu i zniechęcaniu do konkurencji. Nie mniej jednak - mnie nie przekonuje ich prostota montażu.
EDIT: Haha, w międzyczasie pojawił się wpis, z którego można by wnioskować, że któryś system daje zyski.. Może jeszcze grzeją te plastikowe kotwy?
Pojęcia trzeba formułować poprawnie i ja widzę różnicę między OSZCZĘDNOŚCIĄ A ZYSKIEM.
Finlandia, z której strony by nie patrzeć na SAW, to jest to osadzenie okien z licem muru, a więc nie takie, o jakim dyskutujemy. Oczywiście zysk nie jest oszczędnością. Ale jeżeli, takie samo przedsięwzięcie wykonamy taniej, a może lepiej bo cieplej, to mamy oszczędności. Jeżeli w przyszłości na to ciepło będziemy wydawać mniej, to będą zyski a nie straty. O tym najlepiej wie kieszeń.

Brass
28-01-2012, 09:05
Taaak..... Tylko co wtedy jeśli oszczędności nie rekompensują nakładów.

Co do SAAW System to nie wyobrażam sobie zamontowania okna tylko za pomocą plastikowych śrub-rozpórek i piany. Poza tym nie widzę oszczędności czasu, bo przygotowanie okna do montażu zabiera tyle dodatkowego czasu (wiercenie dziur w ramie - w ulotkach SAAW System napisane jest, że system jest rewelka bo nie wymaga użycia wiertarki???? !!!), że cały montaż i tak trwa dłużej.

blokno
28-01-2012, 09:20
Co do SAAW System to nie wyobrażam sobie zamontowania okna tylko za pomocą plastikowych śrub-rozpórek i piany. Poza tym nie widzę oszczędności czasu, bo przygotowanie okna do montażu zabiera tyle dodatkowego czasu (wiercenie dziur w ramie - w ulotkach SAAW System napisane jest, że system jest rewelka bo nie wymaga użycia wiertarki???? !!!), że cały montaż i tak trwa dłużej.

To ewidentne nieporozumienie, bo każde okno musi być ZWIĄZANE z murem, nie wyparte, a trwale zamocowane. To trochę tak, jakby chcieć mocować okno za pomocą samych klinów i pianki - nie ma już chyba nikogo, kto uznałby to za poprawny sposób montażu? System SAAW może służyć co najwyżej do precyzyjnego ustawienia okna względem ościeża, ale czas jaki trzeba by temu poswięcić nie uzasadnia chyba jednak wdrożenia takiej innowacji w praktyce. A i tak po takim ustawieniu trzeba uzyć kotew do zamocowania. Nie mam pojęcia, kto podjął decyzję o nagrodzeniu tego rozwiązania medalem targgowym, ale chyba jednak nie była to najbardziej szczęśliwa decyzja..

bwojtek
28-01-2012, 09:26
Nie mam pojęcia, kto podjął decyzję o nagrodzeniu tego rozwiązania medalem targgowym, ale chyba jednak nie była to najbardziej szczęśliwa decyzja..
Nie wiem jak wyglądała komisja oceniająca zgłoszone do konkursu produkty na Budmie ale podejrzewam, że tak jak zawsze. Grupka specjalistów "od wszystkiego" czyli ...od niczego. Dla osób nie znających zasad poprawnego montażu okna system mógł wydawać się ciekawy i innowacyjny. A że jego zastosowanie przeczy podstawowym zasadom montażu okna? Prawdopodobnie komisja nie miała o tym pojęcia.

finlandia
28-01-2012, 09:55
No niestety.. muszę się z Wami zgodzić i z żalem przyjąć pomyłkę Targów..
Ale plus dla Saw S. za porawny marketing - i minus za brak badań /lub błędne wnioski z nich wyciągnięte/.

kurt76
28-01-2012, 10:15
Jezeli ktos z Poznania chcialby przeprowadzic inspekcje termowizyjna w moim domu to zapraszam.... Dla przypomnienia moj montaz zostal przeprowadzony z fartuchami EPDM przyklejonymi do suporexu klejem, szczelina wokol ramy opianowana, wegarek uszczelniony tasma rozprezna Illbrucka.

kurt76
28-01-2012, 10:25
https://lh5.googleusercontent.com/-wdBrbGG37Pg/TCy75M2kuqI/AAAAAAAAAeU/B2GDy6EQ7RU/s800/20100701036.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-C4tz5wm-yB8/TCy74r2AcAI/AAAAAAAAARE/t81-1rx8gL4/s800/20100701034.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-jciqElbdWic/TDSojNZnaII/AAAAAAAAARw/PpeNFbhnny8/s800/20100707044.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-58rh8ogTLVw/TDSoje-_F9I/AAAAAAAAAR0/qnmIuZezwvg/s800/20100707043.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-AQttxXnefbg/TEYBadvhzZI/AAAAAAAAAec/d3btexLj8E0/s800/20100720051.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-bqrEQ9LEngo/TEYBYhmbKjI/AAAAAAAAAWw/q8uGliistO8/s800/20100720053.jpg

Krzysztof49
28-01-2012, 15:28
Jezeli ktos z Poznania chcialby przeprowadzic inspekcje termowizyjna w moim domu to zapraszam.... Dla przypomnienia moj montaz zostal przeprowadzony z fartuchami EPDM przyklejonymi do suporexu klejem, szczelina wokol ramy opianowana, wegarek uszczelniony tasma rozprezna Illbrucka.
Kurt, spójrz krytycznie jak ta Twoja robota wygląda. Przykleiłeś węgarek, pod nim jest taśma rozprężna, teraz będziesz tynkować do samej ramy okiennej. A powinieneś tylko do taśmy rozprężnej i pod nią, ale jak to zrobić ? Więc musisz przykleić do ramy dodatkową listwę dylatacyjną z siatką i położyć tynk. Przykrywasz taśmę rozprężną dodatkowym uszczelnieniem. Zbędny dodatkowy koszt taśmy lub listwy, plus praca i koszt zamaskowania okna. Na każdym kroku wchodzisz w koszty i dodatkową pracę. A jeszcze nie wiadomo jak dokładnie osadziłeś okna. Jeżeli wymęczenie widać z zewnątrz, to i w środku jest to samo, a to źle wróży. Samo osadzenie okna w warstwie ocieplenia jest prostą sprawą, 30 minut dla dwóch pracowników, ale trzeba to zrobić z głową. System, który przyjąłeś jest skomplikowany i zimny, więc łatwo w nim popełnić błędy. Fartuchy EPDM nie są przeznaczone do uszczelniania ramy okiennej z murem. Wybrałeś złą drogę na początku. Czekają Cię męskie decyzje.

Arturo72
28-01-2012, 15:31
Czekają Cię męskie decyzje.
:)

bitter
28-01-2012, 18:42
Krzysztof a co miał zrobić (oczywiście poza wyborem Twojego systemu)? Lekko wysunąć taśmę rozprężną i tynkować do niej? Chyba by równo nie wyszło?

jareko
28-01-2012, 19:01
Krzysztof a co miał zrobić (oczywiście poza wyborem Twojego systemu)?
Odpowiedź przecież już padła

....Czekają Cię męskie decyzje.

finlandia
28-01-2012, 19:03
:)

I tak są postępy - nie padło nic o "kotwach z tworzywa".
Sorry Krzysztof - tak często o tym mówisz, że nawet jak zapomniesz to każdy z nas, czytajacych spodziewa się znaleźć tekst o nich w następnej linijce :D

Jaspis2
28-01-2012, 21:57
Jezeli zamontujemy okno w konstrukcji z krawedziakow na okolo oscieznicy, polaczenie okno mur bedzie bardzo szczelne. Wydaje mi sie ze polaczenie bedzie szczelniejsze niz w przypadku montazu na kotwach stalowych i uszczelniania jakimis foliami przylepnymi, co jest skomplikowane i dalekie od idealu, bo i tak trzeba omijac kotwy stalowe, chyba ze wyrowna sie polaczenie czyms. Dzieki ramie drewnianej polaczenie okno-mur napewno bedzie wytrzymalsze niz w innych rozwiazaniach, poniewaz rama drewniana bedzie zintegrowana obwodowo za pomoca kontownikow oraz bedzie zakotwiona na calym obwodzie i w gornej czesci w zelbetowym nadprozu. Więc rozwiazanie to zapewni maxymalna szczelnosc oraz wytrzymalosc, eliminuje takze mostki termiczne poprzez kotwy stalowe przykrecane do muru bo rame okna przykrecimy bezposrednio do krawedziakow drewnianych ktore sa slabym przewodnikiem. Co do zafoliowania, zaizolowania konstrukcji drewnianej, od wewnatrz folia nieprzepuszczalna, na zewnatrz mozna zastosowac mebrane przepuszczalna...drewno powinno byc takze zaizolowane od sciany.

Tak to się robi od lat

http://babyboutique.pl/Pub/okna/okna_Holandia.JPG

Krawędziaki można impregnować, owijać folia.
Najważniejsze to osłonięcie od góry okna drewnianego przed wilgocią zbierająca się w konstrukcji muru 3warstwowego w bo o takim tu mówię .

miloszenko
28-01-2012, 23:24
Mozna prosic o wiecej zdjec takiego innego montazu ?? SWoja droga w grudniu przygladalem sie oknom zamontowanym w 10 letnim hotelu w Berlinie. Cos takiego ciemno-szarego bylo miedzy oknem a sciana, dzis jestem prawe pewien, ze to byla tasma rozprezna :) Sposobu mocowania niestety nie dalo sie juz dopatrzec.

Pozdrawiam

R&K
28-01-2012, 23:28
wszelkie wskazówki i zalecenia dla domów pasywnych wskazują na to że taśma rozprężna nie ma aż takiego znaczenia jak taśma i3 lub pochodne od wewnątrz

kurt76
29-01-2012, 09:52
Kurt, spójrz krytycznie jak ta Twoja robota wygląda. Przykleiłeś węgarek, pod nim jest taśma rozprężna, teraz będziesz tynkować do samej ramy okiennej. A powinieneś tylko do taśmy rozprężnej i pod nią, ale jak to zrobić ? Więc musisz przykleić do ramy dodatkową listwę dylatacyjną z siatką i położyć tynk. Przykrywasz taśmę rozprężną dodatkowym uszczelnieniem. Zbędny dodatkowy koszt taśmy lub listwy, plus praca i koszt zamaskowania okna. Na każdym kroku wchodzisz w koszty i dodatkową pracę. A jeszcze nie wiadomo jak dokładnie osadziłeś okna. Jeżeli wymęczenie widać z zewnątrz, to i w środku jest to samo, a to źle wróży. Samo osadzenie okna w warstwie ocieplenia jest prostą sprawą, 30 minut dla dwóch pracowników, ale trzeba to zrobić z głową. System, który przyjąłeś jest skomplikowany i zimny, więc łatwo w nim popełnić błędy. Fartuchy EPDM nie są przeznaczone do uszczelniania ramy okiennej z murem. Wybrałeś złą drogę na początku. Czekają Cię męskie decyzje.

Te zdjecia sa sprzed 2 lat.... dom juz jest zrobiony i ma straty zgodne z zalozeniami.... wiec chyba specjalnie zimny ten montaz nie jest.
Ale chetnie bym zrobil termowizje.

Tasma rozprezna jest przykryta tynkiem mineralnym, ktory jest jak dobrze wiemy paroprzepuszczalny.

Do czego sluza fartuchy EPDM? To rozwiazanie stosowane powszechnie w stolarce polaciowej i aluminiowej...?

Krzysztof49
29-01-2012, 10:53
Odpowiedź przecież już padła
Jareko, masz słabe zdanie w tej materii. Pokazałeś na forum zdjęcia z kamery termowizyjnej, skierowane do mnie, na które odpowiedziałem w miarę swojej wiedzy. Nie wiem co doradziłeś pod stołem "Aadamuss24'owi", ale w najbliższym czasie czeka Go ciężki sprawdzian dla kieszeni. Mrozy do -20*C będą trzymać przez 3 tygodnie.

Krzysztof49
29-01-2012, 11:06
wszelkie wskazówki i zalecenia dla domów pasywnych wskazują na to że taśma rozprężna nie ma aż takiego znaczenia jak taśma i3 lub pochodne od wewnątrz
R&K, dla producenta i3, to ta taśma jest najważniejsza, bo wraz z nią sprzedaje dodatkowe artykuły. A i montażyści są zadowoleni, bo przybyło dodatkowej pracy i pieniędzy. Prawidłowo osadzone okno, ma szczelinę między ramą a murem 1,5-2cm, to gdzie tam jest miejsce na folię o szerokości 15cm i po co to robić ?

aadamuss24
29-01-2012, 11:24
Krzysztof49 mogłbyś jasno i wyraźnie sprecyzować o co chodzi? Najlepiej w punktach abym nie miał problemów ze zrozumieniem.
Jaki sprawdzian mnie czeka ? W zeszłą zimę były większe mrozy, już mieszkałem i nie zamarzłem. Mrozy -30 akurat mi są na rękę :)
Teraz wracając do konkretów.
1. Pokazałem zdjęcia jak są montowane okna, zdjęcia od wewnątrz i z zewnątrz.
2. Ram okna nie styka się bezpośrednio z kątownikiem. Jest tam przekładka z tworzywa. Czy się to różni o plastikowych kotew które podajesz za przykład.
3. Jeśli rama okna jest stosunkowo zimna to tylko dlatego, że jest to aluminium.
4. Okno narożnikowe ma większe straty bo tak jest zrobione, miało być bez słupka.
5. Spójrz dokładnie na rozkład temperatur a nie tylko na kolory. Jeśli byłby większy zakres temperatur to nie byłoby to tak widoczne. Tym można dowolnie manipulować. Jeśli zależałoby mi na super opytmistycznej temperaturze to takie zdjęcie bym pokazał.
6. co do "pod stołem" to już jest lekko poniżej poziomu :(
7. Zużycie prądu na ogrzewanie od 29.12.11 do 29.01.12 to 350 kWh - czy to dużo jak na 155 m2 ? ile mogłbym jeszcze zmniejszyć zużycie energii po poprawkach zalecanych przez Ciebie i na czym one miałyby polegać ?
8. Ogólnie z montażu okien jestem bardzo zadowolony bo jakoś nie widzę innej alternatywy, choć uważam, że nie ma co się spinać aby wszyscy montowali okna w warstwie ocieplenia. Normalny montaż wykonany dokładnie również się sprawdzi. Pokaż dokładnie na zdjęciach krok po kroku jak to powinno wyglądać tak dla laika.
9. Jedyne na co narzekam to okna otwieralne bo są mniej szczelne niż fixy i trudno mi je sensownie wyregulować, myślę też, że w jednym miejscu przydałaby się dodatkowa uszczelka. Niby powinna coś poprawić ale po jej założeniu niewiele się poprawiło więc widocznie producent stwierdził, że nie jest tam konieczna.

Uff się rozpisałem :) ale już się gubię o co chodzi w tym wszystkim.
Krzysztof promuje jakieś kotwy ? i krytykuje każdy inny system? taaak ?
pozdr adam

Sławek...
29-01-2012, 11:52
...dokładnie aadamuss... pod koniec wypowiedzi trafiłeś w samo sedno...
co byś nie zastosował w temacie montażu okien to będzie tragedia i kilkusettysięczne straty finansowe w kilka lat, no chyba że zastosujesz kotwy Krzysztofa....
wtedy czeka Cię sielankowa i różowa przyszłość, w dostatku i z gwarancją wyjazdów co najmniej trzy razy w roku na wczasy pod palmami w najdalsze zakątki świata (za zaoszczędzone na ogrzewaniu pieniądze oczywiście...)
i to wszystko możesz mieć po użyciu tych cudownych przedmiotów do montażu okien...
wszyscy, którzy nie posłuchali mistrza są teraz bankrutami, ich domy są już dawno sprzedane przez banki a oni sami mieszkają w kanałach ciepłowniczych...
najlepsze jest to, że najgorzej mają ci co zamontowali okna na metalowych kotwach (np JB-D)... Ci już pewnie rzucili się już dawno do wisły z mostu siekierkowskiego bądź strzelili sobie w głowę (oczywiście z lepszym skutkiem niż pewien prokurator wojskowy...)
tak więc aadamuss, jesteś już dorosły - decyzja należy do Ciebie... ja na Twoim miejscu wywalałbym czym prędzej te okna i montował w jedyny słuszny sposób (szczegóły - patrz wypowiedzi Krzysztofa...)

bitter
29-01-2012, 13:00
aadamuss ... niemożliwe, że zużyłeś 350kWh. Według Krzysztofa taką energię powinny zabrać Ci same metalowe kotwy i nieszczelności przez folie a gdzie utrzymanie temperatury 21- 23 stopnie? ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

finlandia
29-01-2012, 16:12
Ech, uśmiałem się :) Dobrze że Was nie opuszcza poczucie humoru, bo mnie czasem szlag trafia:)
Na pewno Aadamus pozostałe Waty rozlicza pod stołem :D

Krzysztof49
29-01-2012, 19:26
Krzysztof49 mogłbyś jasno i wyraźnie sprecyzować o co chodzi?
1. Pokazałem zdjęcia jak są montowane okna, zdjęcia od wewnątrz i z zewnątrz.
2. Rama okna nie styka się bezpośrednio z kątownikiem. Jest tam przekładka z tworzywa. Czy się to różni o plastikowych kotew które podajesz za przykład.
3. Jeśli rama okna jest stosunkowo zimna to tylko dlatego, że jest to aluminium.
5. Spójrz dokładnie na rozkład temperatur a nie tylko na kolory. Jeśli byłby większy zakres temperatur to nie byłoby to tak widoczne. Tym można dowolnie manipulować. Jeśli zależałoby mi na super opytmistycznej temperaturze to takie zdjęcie bym pokazał. Zużycie prądu na ogrzewanie od 29.12.11 do 29.01.12 to 350 kWh - czy to dużo jak na 155 m2 ? ile mogłbym jeszcze zmniejszyć zużycie energii po poprawkach zalecanych przez Ciebie i na czym one miałyby polegać ?
8. Ogólnie z montażu okien jestem bardzo zadowolony bo jakoś nie widzę innej alternatywy. Jedyne na co narzekam to okna otwieralne bo są mniej szczelne niż fixy
Aadamuss24, nie piszesz prawdy do końca. 350 kWh na 155m2 to jest mało, ale jest to z pompy ciepła i przy lekkim styczniu. Gdybyś pompy nie miał, to ten wynik trzeba pomnożyć przez jej sprawność, czyli 5 i jest wynik 1750 kWh, co czyni 875 zł/ciepły styczeń. Nie masz się czym chwalić. Piszesz że okna masz U=0,6 więc i ramy musisz mieć ciepłe, a tu ze zdjęć termowizyjnych wynika, że miejscami rama z zewnątrz ma 4*C przy -6*C z zewnątrz. Jednym zdaniem, ze zdjęć wynika, że masz zimne okna i zimne ramy, a czy to jest wynik niskiej jakości okien, czy dodatkowo ich osadzenia na elementach stalowych, to trudno powiedzieć. Piszesz że jesteś zadowolony ze szczelnych fix'ów, ale przecież także okna ze skrzydłami muszą być szczelne, coś jest nie tak, że masz powyginane ramy, które wymagają regulacji. Gdyby nie ta pompa ciepła, to byłbyś bardziej krytyczny do swoich pomysłów.

jareko
29-01-2012, 19:39
Aadamuss24, nie piszesz prawdy do końca.....
Oj Aadamuss ależ ty kłąmczuszek jesteś - jak możesz !!! Przyznaj się że 355.000 kW/h twoja chałupa zżera, i że 354.999 kW/h przypada na te cholerne elementy mocujące
Oj Aadamuss jak możesz tak wszystkich okłamywać
Jak możesz !!!

Krzysztof49
29-01-2012, 19:40
aadamuss ... niemożliwe, że zużyłeś 350kWh. Według Krzysztofa taką energię powinny zabrać Ci same metalowe kotwy i nieszczelności przez folie a gdzie utrzymanie temperatury 21- 23 stopnie? ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
Bitter, "Aadamuss24" na tych swoich oknach to On traci 2x tyle, bo tak wskazują zdjęcia termowizyjne, ale grzeje dom pompą ciepła i odczuwa to słabo. Nie czytasz Jego uważnie, a mnie zarzucasz kłamstwa.

Krzysztof49
29-01-2012, 19:53
Oj Aadamuss ależ ty kłąmczuszek jesteś - jak możesz !!! Przyznaj się że 355.000 kW/h twoja chałupa zżera, i że 354.999 kW/h przypada na te cholerne elementy mocujące
Oj Aadamuss jak możesz tak wszystkich okłamywać
Jak możesz !!!
Jareko, jak nie masz co powiedzieć to zamilcz i nie wymyślaj bzdurnych liczb. Milczenie jest złotem. A prawda w oczy kole. Bo to Ty prowadziłeś Go za rękę w tym montażu okien. Najlepszy doradca na tym forum.

miloszenko
29-01-2012, 20:09
AGdybyś pompy nie miał, to ten wynik trzeba pomnożyć przez jej sprawność, czyli 5 i jest wynik 1750 kWh, co czyni 875 zł/ciepły styczeń.

Krzysztof, mowisz, ze Adamus ma COP pompy 5 ?? Niezle, jak Ci wyniki nie pasuja to sobie mnozysz co chcesz i jak chcesz. Zenujace.

Pozdrawiam.

aadamuss24
29-01-2012, 21:32
Krzysztof ja wymiekam i się poddaje.
Nie miałbym odwagi pisać że mam cop 5, bardzo Cię proszę napisz to o mnie w wątku o pompach :-)
Nigdzie nie pisałem o krzwych ramach, tylko o złej/kłopotliwej / braku regulacji.
Myślę, że na kazdym oknie można znaleźć punkt który bedzie miał 4 stopnie, bez względu na sposób montażu.
Czy aby cos praktycznie pokazać nie możesz zrobić dwóch montazy na różnych kotwach ? Ja eksperymentuje dla siebie i nie uważam, ze cos u mnie jest najlepsze. Ehhh poddaje się - tu powinna być ikoną białej flagi na kotwie z tworzywa :-)

bitter
30-01-2012, 07:06
aadamuss a robiłeś OZC twojego domu? Jaką masz powierzchnię okien? Zajrzałem na ostatnią stronę Twojego dziennika ale czadowe okno!!! ;-)

bitter
30-01-2012, 07:36
Bitter, "Aadamuss24" na tych swoich oknach to On traci 2x tyle, bo tak wskazują zdjęcia termowizyjne, ale grzeje dom pompą ciepła i odczuwa to słabo. Nie czytasz Jego uważnie, a mnie zarzucasz kłamstwa.

Zaraz tam kłamstwa. Po prostu uważam, że lekko przesadzasz a niestety swoich tez nie udowodniłeś. Jak już ktoś wspomniał namów jakiegoś inwestora do zamontowania w jednej ścianie jednego okna w JB-D a drugiego w Twoim systemie. Weź kamerę termowizyjną i pokaż temperatury ościeżnic. I już jeżeli masz rację zamkniesz usta niedowiarkom.

A co do zużycia bije się w pierś, że nie zauważyłem że to PCi. Ale myślę, że można przyjąć COP 3 a może maks 4. Wtedy należy przyjąć, że właściwe zużycie bez COP byłoby rzędu 1000 do 1300kWh co oznacza w taniej taryfie rachunek rzędu 300-400zł. Nie pamiętam ile pisałeś, że tracimy na każdej kotwie ale jak ktoś to przywoła to można odjąć i zobaczymy ile według Ciebie ten dom zużywał by przy montażu okien w Twoim systemie. Pamiętam tylko, że straty według Ciebie miały być na poziomie tysięcy w roku. Okazuje się, że kolega wydałby grzejąc najdroższym nośnikiem czyli czystym prądem ok 3 tys zł w roku! Tyle to Ty pisałeś, że metalowe kotwy generują strat. A co w przypadku grzania najtańszym nośnikiem np drewnem? A co w pzypadku mojego domu, który będzie miał podobne ocieplenie co aadamuss a ma tylko 100m2? Nie ma co sobie tymi kotwami głowy zawracać.

Krzysztof49
30-01-2012, 08:42
Krzysztof, mowisz, ze Adamus ma COP pompy 5 ?? Niezle, jak Ci wyniki nie pasuja to sobie mnozysz co chcesz i jak chcesz. Zenujace.
Pozdrawiam.
Miloszenko, dla pompy, która pracowała w styczniu w temperaturach 0*C przyjąłem największą sprawność, a z moich wyliczeń wynika, że pracowała 50% swojej mocy. Kiedy teraz są mrozy -20*C, to pompa będzie pracować całą mocą ze sprawnością 3. Tamte ogólnikowe wyliczenia dotyczyły stycznia, a jak Aadamuss24 będzie chciał podać wielkości za luty, to będzie więcej wiedzy do porównania. Ale nie będzie to prosta sprawa, bo różne będą sprawności pompy. Im niższa jest temperatura, tym pompa słabiej grzeje, bo sprawność jej spada. Ja liczbami nie manipuluję, ale nie można porównywać zużycia prądu bezpośrednio przez kaloryfer elektryczny, z prądem zużywającym przez pompę. Jeszcze prościej jest podłączyć się bezpośrednio do słupa, z pominięciem licznika, i chwalić się domem pasywnym. Gdzie według Ciebie jest ta żenująca prawda.

Krzysztof49
30-01-2012, 09:27
Krzysztof ja wymiekam i się poddaje.
Nie miałbym odwagi pisać że mam cop 5, bardzo Cię proszę napisz to o mnie w wątku o pompach :-)
Nigdzie nie pisałem o krzwych ramach, tylko o złej/kłopotliwej / braku regulacji.
Myślę, że na kazdym oknie można znaleźć punkt który bedzie miał 4 stopnie, bez względu na sposób montażu.
Czy aby cos praktycznie pokazać nie możesz zrobić dwóch montazy na różnych kotwach ? Ja eksperymentuje dla siebie i nie uważam, ze cos u mnie jest najlepsze. Ehhh poddaje się - tu powinna być ikoną białej flagi na kotwie z tworzywa :-)
Aadamuss24, możemy porozmawiać spokojnie. Jeżeli z zewnątrz jest temperatura -6*C, to na powierzchni ramy "idealnej" z zewnątrz, temperatura powinna być podobna. Ponieważ ramy okienne, są najzimniejszymi elementami okna, więc ich temperatura jest wyższa, wypromieniowują ciepło. Tą różnice 2-4*C widać w kamerze termowizyjnej. Natomiast u Ciebie ta różnica wynosi 10*C. Okna są ustawiane i regulowane fabrycznie, i nie przewiduje się regulacji po montażu. Jeżeli montaż był zły, to mógł pogorszyć jakość okien. Ja na Twoim miejscu, wybrałbym nieduże okno w osobnym pokoju, teraz przy tych mrozach, zrobił zdjęcie kamerą termowizyjną w nocy, szyby, ramy, parapetu zewnętrznego, tam gdzie ucieka ciepło. Jeżeli okna są wysokiej klasy, to musisz je reklamować. Ale jak je przewierciłeś pod mocowanie, to producent nie uzna reklamacji. I będzie to temat do męskiej decyzji w przyszłości. Co do okna klejonego bez słupka, to tak się tego nie robi. Szyby są gięte promieniem i są całe, z których robi się składy kątowe. Takie okno kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a i transport z Niemiec pochłonie kilka tysięcy. Jednym słowem pomysł z piekła rodem. Na starość, która teraz jest długa, to człowiek siedzi nie przy oknie a przy piecu, tyłem do okna.

aadamuss24
30-01-2012, 10:48
Ciekawe rzeczy piszesz o tych szybach, nie widziałem nawet takiej i nikt mi nawet takiej nie proponował. Przewiercenia pod mocowanie robił producent.
Nie przewiduje się regulacji po montażu ? ? ? to znaczy, że jak firma proponowała mi i robiła regulację plastików to znaczy, że jej nie robiła bo nie była konieczna ?
Okno na zdjęciach wybrane losowo, właśnie nieduże. Najcieplejszym elementem jest uszczelka przy samej szybie, od zewnątrz jak i w środku, sama ram nie wygląda najgorzej.

Krzysztof49
30-01-2012, 17:04
Ciekawe rzeczy piszesz o tych szybach, nie widziałem nawet takiej i nikt mi nawet takiej nie proponował. Przewiercenia pod mocowanie robił producent.
Nie przewiduje się regulacji po montażu ? ? ? to znaczy, że jak firma proponowała mi i robiła regulację plastików to znaczy, że jej nie robiła bo nie była konieczna ?
Okno na zdjęciach wybrane losowo, właśnie nieduże. Najcieplejszym elementem jest uszczelka przy samej szybie, od zewnątrz jak i w środku, sama ram nie wygląda najgorzej.
Aadamuss24, takie okna są robione w Niemczech i w Anglii, ale wyłącznie na zamówienie. Szkło jest gięte ogniowo przez producenta szyb. Ponieważ jest to skomplikowane, to cena na każdym etapie rośnie lawinowo, a i transport wymaga specjalnych skrzyń. Okno do montażu nie wymaga przewiercania ramy, nie robi tego żaden producent, tylko firmy montażowe na swoje ryzyko. Okno ma wpusty, w które wchodzą występy kotew i to całkowicie wystarczy. Całość mocowania okna uzupełnia piana montażowa, listwa dylatacyjna z zamkiem, w który wchodzi tynk wewnętrzny, oraz parapet. Jeżeli rama została przewiercona, to w celu wprowadzenia elementu mocującego. A to tylko pogarsza parametry cieplne ramy. To widać na twoich zdjęciach. Jeżeli skrzydło okna zostało wyjęte z ramy, to znaczy, że ono zostało tylko rozpięte, a jego włożenie nie wymaga żadnej regulacji. Nie wiem jakie masz okna i ile mają szyb. Raz piszesz, że są aluminiowe, a teraz że tworzywowe. Przy tych mrozach zrób zewnętrzne zdjęcia tylko tego okna w nocy, z temperaturą ramy przy parapecie i w połowie okna oraz w środku szyby. Będzie można określić klasę okna i straty na osadzeniu jego w warstwie ocieplenia. Co wyjdzie z tym oknem, będzie dotyczyć także reszty. Męskie decyzje trzeba zostawić na ciepłe dni.

bwojtek
30-01-2012, 17:54
Okno do montażu nie wymaga przewiercania ramy, nie robi tego żaden producent, tylko firmy montażowe na swoje ryzyko.
Kolejny raz nie masz racji!

aadamuss24
30-01-2012, 19:44
Przy tych mrozach zrób zewnętrzne zdjęcia tylko tego okna w nocy, z temperaturą ramy przy parapecie i w połowie okna oraz w środku szyby. Będzie można określić klasę okna i straty na osadzeniu jego w warstwie ocieplenia.

Postaram się zrobić jeszcze raz zdjęcia kamerą tylko określ dokładnie które elementy mam zrobić kamerą aby zakończyć temat.
Przy parapecie to wiem które to miejsce.
W połowie ??? o którą chodzi, pionową czy poziomą ?
W środku szyby??? tu już nie wiem o co chodzi, pomiar szyby wychodzi bardzo różnie.
Czy pomiary mają być stałe czy o różnym ustawionym parametrze emisyjności ?
Jaki ma być widoczny zakres temperatur?
Okna są alu, tworzywo podawałem jako przykład. Okna mają trzy szyby, 0.6.
Co do regulacji to jakoś nie mam przekonania, że się tego nie reguluje po montażu. Nie znam się ale może wypowie się jakiś praktyk.

Link do strony producenta, jest tam pokazany przekrój i inne parametry.
mogę podać jeśli ktoś bardzo zainteresowany

Sławek...
30-01-2012, 20:58
...aadamus daj mu te fotki i niech powylicza te swoje straty....
prawdopodobnie wyjdzie na to, że Twój dom traci tylko kotwami - cała reszta jest bez strat...

jak już Krzysztofie rozpoczniesz wyliczenia to zrób je w trzech wersjach:
- straty na kotwach JB-D
- straty na Twoich kotwach
- straty bez kotew
tylko nie ściemniaj więcej - podaj konkretne wyniki obliczeń np dla całego sezonu grzewczego...

Krzysztof49
31-01-2012, 15:22
Kolejny raz nie masz racji!
Bwojtek, jeżeli nie mam racji, to napisz, który producent okien przewierca ramy, i w jakim celu to robi. Co ma wejść w ten przewiercony otwór, bo przewietrzenie to nie jest. A co jest z fix'ami, też mają wiercone otwory ?. Ramy powstają na linii produkcyjnej, która nie ma głowic poziomych do nawierceń, bo w którym miejscu miałyby być te otwory, skoro każda rama teraz ma inny wymiar.

Krzysztof49
31-01-2012, 15:45
...aadamus daj mu te fotki i niech powylicza te swoje straty....
prawdopodobnie wyjdzie na to, że Twój dom traci tylko kotwami - cała reszta jest bez strat...

jak już Krzysztofie rozpoczniesz wyliczenia to zrób je w trzech wersjach:
- straty na kotwach JB-D
- straty na Twoich kotwach
- straty bez kotew
tylko nie ściemniaj więcej - podaj konkretne wyniki obliczeń np dla całego sezonu grzewczego...
Sławek, ja na tym forum, o konkretnych stratach na kotwach JB-D czy oknach osadzonych z licem muru, pisałem ze 30x, ale wszyscy uważali mnie za nawiedzonego. Dla Ciebie też pisałem, ale nie pamiętasz, bo nie chcesz spokojnie na ten temat rozmawiać. O stratach montażowych pisałem dla przeciętnego okna 2m2 osadzonego w warstwie ocieplenia i z licem muru nośnego, ale o oknach Aadamuss'a24 nic nie wiem. Jakiej są wielkości i ile ich ma. Ale teraz to nie jest ważne. Trzeba ustalić gdzie to ciepło ucieka i dlaczego. Trzeba się skupić na jednym oknie, które da cały obraz tego montażu. Całe szczęście że ma pompę ciepła i straty nie idą w setki złotych.

bwojtek
31-01-2012, 15:46
Bwojtek, jeżeli nie mam racji, to napisz, który producent okien przewierca ramy, i w jakim celu to robi. Co ma wejść w ten przewiercony otwór, bo przewietrzenie to nie jest. A co jest z fix'ami, też mają wiercone otwory ?. Ramy powstają na linii produkcyjnej, która nie ma głowic poziomych do nawierceń, bo w którym miejscu miałyby być te otwory, skoro każda rama teraz ma inny wymiar.
Odbiorcy zagraniczni zazwyczaj zamawiają okna z nawiertrami pod dyble. Podzwoń po większych fabrykach i popytaj jak nie wierzysz.

Krzysztof49
01-02-2012, 08:38
Postaram się zrobić jeszcze raz zdjęcia kamerą tylko określ dokładnie które elementy mam zrobić kamerą aby zakończyć temat.
W połowie ??? o którą chodzi, pionową czy poziomą ?
W środku szyby??? tu już nie wiem o co chodzi, pomiar szyby wychodzi bardzo różnie.
Jaki ma być widoczny zakres temperatur?
Okna są alu, tworzywo podawałem jako przykład. Okna mają trzy szyby, 0.6.
Co do regulacji to jakoś nie mam przekonania, że się tego nie reguluje po montażu. Nie znam się ale może wypowie się jakiś praktyk.
Link do strony producenta, jest tam pokazany przekrój i inne parametry.
mogę podać jeśli ktoś bardzo zainteresowany
Aadamuss24, postaram się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Chodzi o temperaturę ramy pionowej z zewnątrz. Temperatura szyby z zewnątrz to w środku. Podaj także temperaturę w tym pomieszczeniu z oknem badanym i temperaturę na zewnątrz z termometra. Pomiary powinny mieć mieć wspólny punkt odniesienia, czyli bazę. Z tamtych zdjęć, wynika, że okna nie odpowiadają klasie 0,6. Podaj link do strony producenta. Okna są regulowane przez producenta, a jeżeli w trakcie złego montażu, je zdeformujesz, to musisz je regulować. Tak się dzieje jak kotwy są sztywne, a montaż odbywa się na samej ramie. Wtedy łatwo ją wypaczyć.

Krzysztof49
01-02-2012, 09:00
Odbiorcy zagraniczni zazwyczaj zamawiają okna z nawiertrami pod dyble. Podzwoń po większych fabrykach i popytaj jak nie wierzysz.
Bwojtek, mam przed sobą katalog wszystkich ram sprzedawanych w Polsce. Ale tam nie ma zwymiarowanego miejsca przewiercenia otworu. Bo są różne kształty profili i różne w nich położenia kształtowników stalowych. Jeżeli producent ramy podaje Uf na 1,2 to nie wykona otworu pod mostek termiczny na Uf 1,8. Montażyści sami podejmują tą decyzję. Jak wiesz, która fabryka to robi, to ją podaj i będzie sprawa jasna. Ale to na pewno nie będzie okno energooszczędne tylko do chlewika.

aadamuss24
01-02-2012, 09:21
Zdjęcia jeszcze raz. Sam nie wiem po co to robię :) bo montażu już nie zmienię nawet gdybym nie wiadomo jak mękś decyzję podjął :)
Temperatura na zewnątrz ok. - 10, wewnątrz +20. Okno cały czas to samo, na innych wygląda z grubsza podobnie. Okna montowane na kątownikach z przekładkami z tworzywa. Profil okna tutaj: http://www.reynaers.com/pl/pol/produkty/cs_86-hi.aspx

Zdjęcia od lewej strony zewnętrznej.
http://img140.imageshack.us/img140/7046/ir0272.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/140/ir0272.jpg/)

marmax
01-02-2012, 09:51
Aadamuss24 - na przekroju profile wyglądają solidnie z tą przekładką termiczną, ale rama aluminiowa niestety dalej jest zimniejsza od okien 3 komorowych i zmiana montażu tu nic nie zmieni.

PARAMETRY TECHNICZNE CS 86-HI
Izolacyjność termiczna : Współczynnik przenikania ciepła dla profili Uf od 1,5 W/m²K do 1,9 W/m²K, w zależności od kombinacji profili ościeżnica/skrzydło.

Sprawdziłem jeszcze sobie system na którym kiedyś pracowałem. MB70HI od aluprofa:
Dla konstrukcji systemu MB-70HI współczynnik Uf w zależności użytych profili i akcesoriów wynosi od 1,0 do 2,3 W/m2K. Więc niby można osiągnąć Uf=1,0 ale trzeba mieć informację w jakim zestawie kształtowników.

aadamuss24
01-02-2012, 09:58
http://img855.imageshack.us/img855/6043/ir0273.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/ir0273.jpg/)
http://img403.imageshack.us/img403/4549/ir0274.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/403/ir0274.jpg/)

środek ramy na dole
http://img4.imageshack.us/img4/9844/ir0275.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/4/ir0275.jpg/)

Prawy narożnik
http://img846.imageshack.us/img846/3107/ir0276.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/846/ir0276.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Prawa rama na środku
http://img192.imageshack.us/img192/6527/ir0277.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/192/ir0277.jpg/)

Prawy narożnik góra
http://img842.imageshack.us/img842/1661/ir0278.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/842/ir0278.jpg/)

Rama góra środek
http://img109.imageshack.us/img109/9610/ir0279.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/109/ir0279.jpg/)

Lewy górny narożnik
http://img404.imageshack.us/img404/8105/ir0285.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/404/ir0285.jpg/)

Szyba od zewnątrz I
http://img841.imageshack.us/img841/5626/ir0281.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/841/ir0281.jpg/)

Szyba od zewnątrz II
http://img521.imageshack.us/img521/526/ir0283.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/521/ir0283.jpg/)

Lewa rama środek
http://img828.imageshack.us/img828/6411/ir0284.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/828/ir0284.jpg/)

finlandia
01-02-2012, 09:59
..mam przed sobą katalog wszystkich ram sprzedawanych w Polsce..
Szanowny Krzysztofie.
Nieuzasadnione przeświadczenie o własnej nieomylności bywa odbierane jako zarozumiałość. A to budzi niechęć.. (mówię tak na wszelki wypadek, byś się nie doszukiwał źródeł powszechnej wrogości w strachu przed Twoim systemem montażu).

aadamuss24
01-02-2012, 10:01
Marmax to okno to fix, więc chyba profil ościeżnica skrzydło nie gra tu roli. Ja wiem, że alu jest chłodniejsze i nic do tego nie mam. Zdjęcia daję jako ciekawostkę.

bwojtek
01-02-2012, 10:22
Bwojtek, mam przed sobą katalog wszystkich ram sprzedawanych w Polsce. Ale tam nie ma zwymiarowanego miejsca przewiercenia otworu. Bo są różne kształty profili i różne w nich położenia kształtowników stalowych. Jeżeli producent ramy podaje Uf na 1,2 to nie wykona otworu pod mostek termiczny na Uf 1,8. Montażyści sami podejmują tą decyzję. Jak wiesz, która fabryka to robi, to ją podaj i będzie sprawa jasna. Ale to na pewno nie będzie okno energooszczędne tylko do chlewika.
Przestań się ośmieszać. Otwórz dowolny katalog systemowy i poszukaj działu montaż. Przeczytaj też dowolną instrukcję montażu okien.

jareko
01-02-2012, 17:46
Wojtku. Szkoda zdrowia. Zobacz jaka piękna zima za oknem. Sa inne tematy do dyskusji bo jak widzisz sa ludzie z którymi się nie dyskutuje tylko omija jak śmierdzące jajo

blokno
02-02-2012, 13:52
Zdjęcia daję jako ciekawostkę.

Tak dla upewnienia się: wszystkie te zdjęcia robione są od zewnątrz? :rolleyes:

T12345T
02-02-2012, 14:39
Tak dla upewnienia się: wszystkie te zdjęcia robione są od zewnątrz? :rolleyes:

Oby nie, bo robienie zdjęć termowizyjnych zimą przy bezchmurnym niebie nie daje miarodajnego wyniku.

aadamuss24
02-02-2012, 14:55
Robione od zewnątrz bo tak zrozumiałem pytanie/prośbę Krzysztofa.
Niebo raczej bezchmurne było ale ostatnio tylko takie jest :)
Pomiar szyby jest taki sobie, ramy myślę, że w miarę ok.
Jakieś wnioski ? bo trochę mnie ciekawią opinie fachowców aby lepiej zrozumieć pewne rzeczy. Mogę porobić jeszcze inne zdjęcia ale już trochę zimno na bieganie na zewnątrz. W ciągu dnia ramy się mocno nagrzewają i długo są ciepłe, więc taki pomiar też jest do dupy. Może pomiary powinny być po nocy ? ale to juz chyba niewiele zmieni.
pozdr adam

blokno
03-02-2012, 14:58
Jakieś wnioski ?

Ja się na tym (niestety) nie znam, ale patrząc na czerwony pasek nad oknem ("szyba od zewnątrz II) wyciągałbym wniosek, że górą ta wityna jest źle uszczelniona przez montazystów. Czy ktoś bardziej biegły mógłby to potwierdzić? :rolleyes:

Krzysztof49
04-02-2012, 13:52
Robione od zewnątrz bo tak zrozumiałem pytanie/prośbę Krzysztofa.
Niebo raczej bezchmurne było ale ostatnio tylko takie jest :)
Pomiar szyby jest taki sobie, ramy myślę, że w miarę ok.
Jakieś wnioski ? bo trochę mnie ciekawią opinie fachowców aby lepiej zrozumieć pewne rzeczy. Mogę porobić jeszcze inne zdjęcia ale już trochę zimno na bieganie na zewnątrz. W ciągu dnia ramy się mocno nagrzewają i długo są ciepłe, więc taki pomiar też jest do dupy. Może pomiary powinny być po nocy ? ale to juz chyba niewiele zmieni.
pozdr adam
Aadamuss24, wszystkie te zdjęcia, świadczą o niskich parametrach ramy okiennej. Jeżeli z zewnątrz masz temperaturę -19*C to na szybie w środku -15*C. 4*C różnicy, jak na szyby o U=0,6 to dużo, ale nie tragicznie. Natomiast różnice temperatur na ramie wynoszą od 7*C do 16*C, jest to bardzo źle. Świadczy to że ramy nie trzymają parametrów reklamowanych przez producenta. Rama MB-86 ALUPROFU ma mieć izolacyjność termiczną powyżej 0,5W/m2K zgodnie z reklamówką, ale ile powyżej to producent nie podaje. Sam nie zdecydowałbym się nigdy na ramy aluminiowe. 77mm rama MB-86 z aluminium, które ma przewodność ciepła 200, a w środku jest 35mm łącznik poliamidowy ze szkłem, o przewodności ciepła o,35. Najcieplejsza rama z PCV o przewodności ciepła 0,2 ma szerokość 90mm, i U=1. Wprawdzie jest w środku kształtownik stalowy, ale o przewodności 58. Rama z PCV ma potrójne uszczelnienie, natomiast rama aluminiowa podwójne, do tego uszczelnienie środkowe, jest źle rozwiązane konstrukcyjnie. Tam nigdy nie będzie zachowana szczelność, szczególnie w narożach. Ten profil okienny u innych producentów ma U=1,5-1,8. Do tego dochodzi osadzenie okna na elementach stalowych. Całość rama i montaż jest zimny, nawet bardzo. Jeżeli okno jest nie duże, to możesz podjąć męską decyzję latem.

jareko
04-02-2012, 16:43
.... to możesz podjąć męską decyzję latem.i opuścisz to miejsce Krzysztofie ;)
Czas na odważne, męskie decyzje kolego K

aadamuss24
04-02-2012, 19:44
Może masz rację pisząc o ramach - na tym się nie znam ale jeśli to sie ma tak jak z temperaturami które przytaczasz to kombinujesz jak Ci wygodnie. Wyraźnie podałem ze temp. Zewnętrzna to -10 i że temp szyby ze względu na odbicia mogą być mało wiarygodne.
Okna alu nie są ciepłe a zrzucanie winy za to na kotwy jest błędne. Tym bardziej, ze ramą nie styka się z kotwa bezpośrednio tylko opiera się na plastikowych dystansach.
Myślę, ze różnice w sposobie montażu maja minimalny wpływ na to ile bedziemy tracić na ogrzewanie, a biorąc pod uwagę różne dodatkowe koszty z tym związane to takie operacje mogą nigdy się nie zwrócić.
Pozdr adam

Krzysztof49
04-02-2012, 20:00
i opuścisz to miejsce Krzysztofie ;)
Czas na odważne, męskie decyzje kolego K
Jareko, moja męska decyzja to jestem, a Twoje wypowiedzi nie wiele wnoszą, a tylko czynią zamęt.

jareko
04-02-2012, 20:26
echhhh... jest sobota, ale mimo wszystko coś Ci powiem, moje wypowiedzi niewiele wnoszą bo zostały wyartykułowane kilka miesięcy temu, poddając w wątpliwość Twoją wiedzę, sposób rozumowania, manipulację cyframi, wynikami, wszystkim co tylko można byleby tylko udowodnić coś czego udowodnić się realnie nie da
Teraz, jak już zauważyłeś, nie biorę udziału w tym wątku bo szkoda nerwów a na nauczyciela się za bardzo nie nadaję
Sprzedawaj te swoje AD, mnie nic do tego. Wiem jedno, swoimi wypowiedziami, manipulacją obliczeniami, interpretacją zdjęć i ogólnie wszystkim w tym wątku zraziłeś do siebie nie tylko montażystów ale też dość sporawą liczbę potencjalnych klientów
Ale to już twój problem, nie mój

Krzysztof49
04-02-2012, 20:34
Może masz rację pisząc o ramach - na tym się nie znam ale jeśli to sie ma tak jak z temperaturami które przytaczasz to kombinujesz jak Ci wygodnie. Wyraźnie podałem ze temp. Zewnętrzna to -10 i że temp szyby ze względu na odbicia mogą być mało wiarygodne.
Okna alu nie są ciepłe a zrzucanie winy za to na kotwy jest błędne. Tym bardziej, ze ramą nie styka się z kotwa bezpośrednio tylko opiera się na plastikowych dystansach.Myślę, ze różnice w sposobie montażu maja minimalny wpływ na to ile bedziemy tracić na ogrzewanie, a biorąc pod uwagę różne dodatkowe koszty z tym związane to takie operacje mogą nigdy się nie zwrócić.
Aadamuss24, jeżeli na środku szyby masz temperaturę -15*C, a temperatura zewnętrzna to -10*C, to albo termometr jest zły, albo kamera. Starałem się Tobie uświadomić, że masz zimne ramy, które jak sam piszesz, na słońcu się nagrzewają i długo trzymają ciepło. Ale one nie trzymają ciepła, tylko je przekazują z wnętrza na zewnątrz. Na słońcu to się potęguje i są wyraźnie ciepłe, bez słońca, będą wolno schodzić z temperatury, bo są podtrzymywane przez ciepło wnętrza. Ja nie napisałem, jaki jest udział ramy w tych stratach, a jaki montażu na elementach stalowych. W poprzedniej wypowiedzi był tylko mój końcowy wniosek, że ramy masz zimne mimo, że są w najwyższej klasie wykonania. Jeżeli godzisz się na ten stan rzeczy, to po co ta dyskusja. Masz ciepły dom, słabe okna, ale pompa ciepła nadrabia te straty, więc suma sumarum wychodzisz na plus.

aadamuss24
05-02-2012, 07:55
PArturo w poniedziałek wkleje fotke z temperaturami od środka. Najzimniesze miejsce to dzwi wejscioe przy progu. Myślę, zemoga być chlodniejsze od plastikowych o ok. 4-5 stopni.
Okno które pokazuje slonca nie widziało od jesieni. Termometry mam dobre tylko tak czasami kamera pokazuje.

Krzysztof49
05-02-2012, 15:18
Szanowny Krzysztofie.
Nieuzasadnione przeświadczenie o własnej nieomylności bywa odbierane jako zarozumiałość. A to budzi niechęć.. (mówię tak na wszelki wypadek, byś się nie doszukiwał źródeł powszechnej wrogości w strachu przed Twoim systemem montażu).
Finlandia, ja nie jestem nieomylny, ale umie rozróżnić pracę skomplikowaną od prostej. Wszedłeś w robotę Jareko, podziwiałeś Jego trud, ale nie wyciągnąłeś wniosków krytycznych z braku odwagi i własnego zdania. Jego sposób montażu okien, widać na zdjęciach termowizyjnych Aadamussa24. Wymęczony i zimny montaż. Łatwiej jest obszczekiwać na około, niż tworzyć coś sensownego. A właśnie cała radość jest w tworzeniu.

Krzysztof49
05-02-2012, 15:34
Oj Aadamuss ależ ty kłąmczuszek jesteś - jak możesz !!! Przyznaj się że 355.000 kW/h twoja chałupa zżera, i że 354.999 kW/h przypada na te cholerne elementy mocujące
Oj Aadamuss jak możesz tak wszystkich okłamywać
Jak możesz !!!
Jareko, to TY manipulujesz cyframi, chcąc zrazić wszystkich do mnie. Ja podałem, że zużycie prądu przez Aadamuss'a trzeba pomnożyć przez pięć bo używa pompy ciepła do ogrzewania. Jaka to pompa to nie wiem, czy ma sprawność 5 czy 4, ale ma i to zużycie trzeba przemnożyć. Jedno co jest zgodne między nami, to że okna należy montować w warstwie ocieplenia budynku. Ale Ty to propagujesz na elementach stalowych, czyli na mostkach termicznych, a ja na elementach tworzywowych, czyli izolatorach. Efekt mostków termicznych widać u Aadamuss'a. Nic dodać, nic ująć.

aadamuss24
05-02-2012, 17:29
To w końcu to jest efekt mostków czy okna do dupy ? Bo już nie wiem z jakiego powodu mam się stresować :) Pewnie jedno i drugie :)
355 kWh przy COP nawet 4 to ok 1400 kWh. Ile mniej by było na innych kotwach, oknach, montażu ? Myślę, że gra nie warta świeczki.

Krzysztof49
05-02-2012, 18:59
To w końcu to jest efekt mostków czy okna do dupy ? Bo już nie wiem z jakiego powodu mam się stresować :) Pewnie jedno i drugie :)
355 kWh przy COP nawet 4 to ok 1400 kWh. Ile mniej by było na innych kotwach, oknach, montażu ? Myślę, że gra nie warta świeczki.
Aadamuss24, Ja nie wiem ile masz okien i jaką ich powierzchnię. Moje wyliczenia, dotyczyły strat ciepła dla przeciętnego okna 2m2 osadzonego na elementach stalowych. Jest to 72 kWh na rok. Osadzając takie okno na elementach tworzywowych, też są straty, ale dużo mniejsze bo 5 kWh/rok. Oszczędności musisz wyliczyć sam. Jednocześnie weź pod uwagę, że dom jako bardzo dobrze ocieplony wchodzi pod pasywny, ale okna wszystko to niweczą. Przy takich ogromnych stratach, to ciężko jest oddzielić słaby montaż od zimnych ram okiennych. Chciałem Ci uzmysłowić, że rama PCV aby uzyskać U=1 musi posiadać potrójne uszczelnienie skrzydła i 90mm szerokości, natomiast profil MB-86 ma 77mm i ma słabe konstrukcyjnie uszczelnienie podwójne. Pamiętaj jeszcze, że z czasem Twoje okna będą się rozszczelniać a nie uszczelniać. Powinieneś je reklamować, a nie usprawiedliwiać siebie, że wiedziałeś o zimniejszych ramach aluminiowych. Zimniejszych tj. U=1,5 a nie jak widać U=3 a może i więcej.

zorba-
05-02-2012, 20:45
Do Krzysztofa:to może wypowiedz się na temat okien drewniano-alu ,bo takie chcę zamontować,czy w ogóle drewnianych. Tylko piszesz o PCV.Jeśli chodzi o elementy tworzywowe to jak będzie to wyglądało , na czym będzie podpierać się okno 3-szybowe ,bo to ciężkie jak chol...

aadamuss24
05-02-2012, 22:40
Reklamować ? i co powiedzieć ? że Pan Krzysztof z forum powiedział, że mam U=milion ? Potrójne uszczelnienie w fixie ? W którym miejscu ?
Można reklamować jak coś nie działa ale reklamować współczynniki ? Kto uzna taką reklamację ? Lepiej zejdź na ziemię :)
Ja się nie znam na oknach ani na ich montażu ale to co piszesz to powoli nawet dla mnie nie trzyma się kupy :(
Normalny klient nie ma możliwości sprawdzenia współczynników, albo wierzy w papiery albo nie. Ehhhh

blokno
06-02-2012, 13:46
:rolleyes:

Normalny klient nie ma możliwości sprawdzenia współczynników, albo wierzy w papiery albo nie. Ehhhh

Święte słowa.. to bardziej kwestia wiary w uczciwość MARKI aniżeli w konkretne zapisy. A żeby zweryfikować deklarowane przez producenta parametry trzeba by rzeczywiście zaangazować specjalistę, który potrafi to mniej więcej wyliczyć. I czasami się to pewnie opłaci oszukanemu klientowi..

T12345T
06-02-2012, 14:14
Można reklamować jak coś nie działa ale reklamować współczynniki ?

Współczynniki też można reklamować. Powiem więcej, powinno się reklamować:-). Problem w tym, że większość inwestorów po pierwsze nie wie co to takiego, po drugie zawiera niekorzystne dla siebie umowy vide Kosia1

Krzysztof49
06-02-2012, 14:58
Reklamować ? i co powiedzieć ? że Pan Krzysztof z forum powiedział, że mam U=milion ? Potrójne uszczelnienie w fixie ? W którym miejscu ?
Można reklamować jak coś nie działa ale reklamować współczynniki ? Kto uzna taką reklamację ? Lepiej zejdź na ziemię :)
Ja się nie znam na oknach ani na ich montażu ale to co piszesz to powoli nawet dla mnie nie trzyma się kupy :(
Normalny klient nie ma możliwości sprawdzenia współczynników, albo wierzy w papiery albo nie. Ehhhh
Aadamuss24, na każde okno powinieneś dostać gwarancję na papierze z parametrami tego okna, ale masz także rękojmię, która jest korzystniejsza od gwarancji. Możesz te okna reklamować, przesyłając zdjęcia termowizyjne z pismem przewodnim. Na pewno producent tych okien, w imię dobra swojej marki przyśle przedstawiciela. Ale, jak okna są osadzone na elementach stalowych, które zobaczyłem na jednym z Twoich zdjęć, to może się zaprzeć. Elementy stalowe są przewodnikami ciepła, a Ty pobawiłeś się nimi, jak nieświadome dziecko zapałkami. Ja wiem, że w fix'ach nie ma uszczelnień, ale jeżeli producent chwali się ciepłą ramą okienną ze skrzydłem w reklamówkach, a wygląda to problematycznie jak Tobie pisałem, to i fix'y są problematyczne. Zdjęcia to pokazują.

bwojtek
06-02-2012, 15:02
ale masz także rękojmię
Bardzo wątpię...

Ale, jak okna są osadzone na elementach stalowych, które zobaczyłem na jednym z Twoich zdjęć
Podzielisz się swoimi obserwacjami?

Krzysztof49
06-02-2012, 15:19
Do Krzysztofa:to może wypowiedz się na temat okien drewniano-alu ,bo takie chcę zamontować,czy w ogóle drewnianych. Tylko piszesz o PCV.Jeśli chodzi o elementy tworzywowe to jak będzie to wyglądało , na czym będzie podpierać się okno 3-szybowe ,bo to ciężkie jak chol...
Zorba, okna drewniane najcieplejsze, wygodne w użyciu, ale mają kilka wad, które je pogrążają. Są malowane, gdzie przy pracowitej żonie lakier ulega wytarciu, tam gdzie zbiera się bród, na dolnych częściach ram. Uszczelki są słabo osadzone w we wpustach (taka technologia) i mają możliwość przyklejenia się do części współpracującej, i wyśliźnięcia z wpustu. Producent zaleca uzupełnienia lakieru po 5 latach eksploatacji. Jak to robić i kiedy to robić. Nakładka aluminiowa, na pewno chroni ramę z zewnątrz, ale okna tracą wygląd, a rama jest osłabiona licznymi zatrzaskami. Więc są plusy i minusy.

grzeniu666
06-02-2012, 15:27
...lakier ulega wytarciu, tam gdzie zbiera się bród, na dolnych częściach ram...

A może to dobrze? Czy taki lakier nie jest mostem termicznym?

T12345T
06-02-2012, 15:45
Aadamuss24, na każde okno powinieneś dostać gwarancję na papierze z parametrami tego okna,

Bzdura.

ale masz także rękojmię, która jest korzystniejsza od gwarancji.

O ile jej działanie nie zostało wyłączone przez strony na przykład. Albo o ile Aadamus nie jest konsumentem w rozumieniu obowiązujących przepisów


Możesz te okna reklamować,

Akurat co do tych, to się nie wypowiadam, ale co do zasady można złożyć reklamację opartą o brak właściwości.


przesyłając zdjęcia termowizyjne z pismem przewodnim.

Dodaj jeszcze podanie, życiorys, zaświadczenie o niekaralności i pozytywną opinię z plebanii:-).

aadamuss24
06-02-2012, 16:19
Jaasne i jeszcze zaświadczenie z ZUS i US bo inaczej tego nie ogarną :)
Akurat wiem jak wygląda ścieżka reklamacyjna w takich przypadkach i nie zamierzam się w to bawić bo sam bym odesłał takiego klienta z kwitkiem :)
Czy Krzysztof zajmujesz się montażem takich okien ? Zrób dwa pokazowe montaże okien aby udowodnić, że to wina kotew. U mnie to już jest pozamiatane ale może komuś innemu się przyda. Choć moim zdaniem to nie kotwy są przyczyną zimnej ramy tylko typ ramy czy profila tak ma. Ja już kończę bo czuję, że nic nie wnoszę do wątku poza biciem piany :)

finlandia
06-02-2012, 17:08
Zorba, okna drewniane najcieplejsze, wygodne w użyciu, ale mają kilka wad, które je pogrążają. Są malowane, gdzie przy pracowitej żonie lakier ulega wytarciu, tam gdzie zbiera się bród, na dolnych częściach ram. Uszczelki są słabo osadzone w we wpustach (taka technologia) i mają możliwość przyklejenia się do części współpracującej, i wyśliźnięcia z wpustu. Producent zaleca uzupełnienia lakieru po 5 latach eksploatacji. Jak to robić i kiedy to robić. Nakładka aluminiowa, na pewno chroni ramę z zewnątrz, ale okna tracą wygląd, a rama jest osłabiona licznymi zatrzaskami. Więc są plusy i minusy.
Eech.. to czas zacząć unosić się nad drewnianianą podłogą, by nie wytrzeć lakieru. No i od dziś przestaję myć auto, bo jeszcze mi się z sedana kabriolet zrobi jak je będę za bardzo pucował. Krzysztofie, Ty na prawdę opierasz swoje słowa na wiedzy czy może bierzesz w rękę przedmiot i zaczynasz wróżyć?
Zaskakujesz mnie.

cronin
06-02-2012, 17:41
Witam Panowie. Czy mogę przerwać wzajemne uprzejmości pytaniem? czy montując okna w warstwie ocieplenia muszę od razu ocieplać cały budynek, czy mogę przykleić styropian naokoło okien (i na jak długo by to wystarczyło, wiem że styropian się niszczy)?

jareko
06-02-2012, 19:27
http://jareko.pl/page29.php
popatrz, zapewne coś znajdziesz dla siebie ciekawego

Krzysztof49
06-02-2012, 19:34
Bzdura.
O ile jej działanie nie zostało wyłączone przez strony na przykład. Albo o ile Aadamus nie jest konsumentem w rozumieniu obowiązujących przepisów
Akurat co do tych, to się nie wypowiadam, ale co do zasady można złożyć reklamację opartą o brak właściwości.
Dodaj jeszcze podanie, życiorys, zaświadczenie o niekaralności i pozytywną opinię z plebanii:-).
T12345T, jednym słowem: jesteś za rozbojem w biały dzień.

cronin
06-02-2012, 19:42
znalazłam, ale pytanie jak długo może być w takiej formie, czyli czy mogę ocieplić cały dom np za rok?

jareko
06-02-2012, 19:52
przez rok to styropian ci się utleni ale... ale co stoi na przeszkodzie by te beleczki wokół okna obrobić klejem? Lub zamalować jakimś środkiem co ochroni styropian przed działaniem promieni UV ?

T12345T
06-02-2012, 20:19
T12345T, jednym słowem: jesteś za rozbojem w biały dzień.

Ja przede wszystkim jestem za tym, aby każdy starał się być precyzyjny i w miarę zrozumiały w tym co mówi. Rękojmia w rozumieniu kodeksowym nie ma zastosowania w sprzedaży konsumenckiej, zatem doradzanie komuś (konsumentowi), aby skorzystał ze środka ochrony, który mu nie przysługuje jest po prostu nieprofesjonalne i bez sensu. Tyle. Żaden rozbój.

Krzysztof49
06-02-2012, 20:38
Ja przede wszystkim jestem za tym, aby każdy starał się być precyzyjny i w miarę zrozumiały w tym co mówi. Rękojmia w rozumieniu kodeksowym nie ma zastosowania w sprzedaży konsumenckiej, zatem doradzanie komuś (konsumentowi), aby skorzystał ze środka ochrony, który mu nie przysługuje jest po prostu nieprofesjonalne i bez sensu. Tyle. Żaden rozbój.
T12345T, mylisz wszystkich. Sprzedawany towar nie musi mieć gwarancji, ale odpowiedzialność producenta z tytułu jakości wyrobu jest w postaci rękojmi, którą należy zgłosić producentowi na piśmie, w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące po upływie gwarancji. Po zgłoszeniu, producent musi wyrób naprawić lub wymienić na wolny od wad. Może to się odbyć nawet 20 lat po zgłoszeniu.

T12345T
06-02-2012, 21:09
T12345T, mylisz wszystkich.

To możliwe. Starość i wzrok już nie ten:-)


Sprzedawany towar nie musi mieć gwarancji, ale odpowiedzialność producenta z tytułu jakości wyrobu jest w postaci rękojmi, którą należy zgłosić producentowi na piśmie, w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące po upływie gwarancji. Po zgłoszeniu, producent musi wyrób naprawić lub wymienić na wolny od wad. Może to się odbyć nawet 20 lat po zgłoszeniu.

Wie Pan co, Panie Krzysztofie, szkoda czasu na Pana, Pana kotwy i jakiekolwiek inne Pańskie wynurzenia. Radzę poczytać art. 568 i 563 K.c. oraz art.10 i 4 Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

jareko
06-02-2012, 21:22
...Wie Pan co, Panie Krzysztofie, szkoda czasu na Pana, Pana kotwy i jakiekolwiek inne Pańskie wynurzenia. Radzę poczytać art. 568 i 563 K.c. oraz art.10 i 4 Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.Czyżby kolega Test w końcu nie wytrzymał i śladem innych olał jegomościa i unikał tego wątku w sprawach merytorycznych? Bo by jaja sobie robić i głupot poczytać to zaglądać tu warto codziennie - przynajmniej ja tak czynię by uśmiech na swej facjacie wywołać lekturą postów kolego K jak... ;)

T12345T
07-02-2012, 16:14
Czyżby kolega Test w końcu nie wytrzymał i śladem innych olał jegomościa i unikał tego wątku w sprawach merytorycznych? Bo by jaja sobie robić i głupot poczytać to zaglądać tu warto codziennie - przynajmniej ja tak czynię by uśmiech na swej facjacie wywołać lekturą postów kolego K jak... ;)

Jareko, w tym wątku nie udzielam się już od dawna. Myślę, że w zależności od placu budowy jakoś bym ten montaż w warstwie docieplenia zaplanował tak, by było dobrze:-). Mówiąc inaczej, swoje wiem i już, a na jałowe spory z Krzysztofem49, szkoda czasu. To przypadek beznadziejny. Nie mniej musiałem dać głos, bo to co gościu wymyśla teraz o rękojmi, to... nawet nie wiem jak to nazwać. Czy to może być zabawne? Nie!

Krzysztof49
07-02-2012, 16:30
To możliwe. Starość i wzrok już nie ten:-)
Wie Pan co, Panie Krzysztofie, szkoda czasu na Pana, Pana kotwy i jakiekolwiek inne Pańskie wynurzenia. Radzę poczytać art. 568 i 563 K.c. oraz art.10 i 4 Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.
T12345T, przeczytaj dokładnie art. 568 K.c.
1* czas trwania rękojmi, jeżeli nie jest określona gwarancja, to 1 rok
2* upływ terminu nie jest wyłączony, jeżeli wada jest zatajona, a ta wada jestzatajona
3* po upływie terminu, można wadę zgłosić pisemnie.
art. 563 zmusza nabywcę wadliwego towaru do zgłoszenia wady producentowi, w czasie 1 miesiąca od momentu zauważenia wady. Wada wyszła na zdjęciach tydzień temu, Aadamuss24, powinien wysłać pismo ze zdjęciami do Producenta i spokojnie czekać. Producent musi to załatwić jak najszybciej, bo jeżeli zrobi to za 20 lat, to będzie zmuszony pokryć jeszcze koszty zwiększonego ogrzewania. Po piśmie ze zdjęciami odpowiedź będzie natychmiastowa. To nie są moje wynurzenia tylko K.c. Trzeba czytać uważnie, a nie pobieżnie.

T12345T
07-02-2012, 17:26
ta wada jestzatajona

Taaaaaak jest. To jest wada zatajona. Panie! Pan jesteś wielki Mufti wielobranżowy:-). Wróżę Panu wielką karierę w Sejmie. Znalazłby Pan tam zarówno przytakujących słuchaczy jak i zacne grono wyznawców:-).


To nie są moje wynurzenia tylko K.c. Trzeba czytać uważnie, a nie pobieżnie.

A przede wszystkim ze zrozumieniem!!!

Krzysztof49
07-02-2012, 17:44
Mam pomysł na doświadczenie, które powinno rozsądzić strony sporu...
Kotwa (uchwyt, konsola itp.) stalowa przewodnikiem ciepła niemalże idealnym jest i basta. Czy będzie mostkiem to zależy od tego czy będzie miała skąd i dokąd przewodzić. Jeśli będzie mostkiem to jakim - czy to się odbije na kieszeni czy nie. Można liczyć i dywagować a można zrobić to doświadczalnie.
Jako, że przymierzam się do montażu okien i mam 2 pary po 2 identyczne okna na tych samych ścianach i w pomieszczeniach o takim samym ogrzewaniu to chętnie zostanę królikiem (doświadczalnym). Dlatego też już teraz jedno okno z pary będzie przymocowane do ściany pancernymi kotwami stalowymi (bo nie wieżę w ich zgubną moc albo raczej niemoc) z przewierconymi przez ramę śrubami a drugie tylko cienkimi, standardowymi uchwytami - blaszkami zahaczanymi o ramę (tak aby nie tworzyć mostka do wnętrza ramy).
Pozostaje druga para okien i jeśli Krzysztof49 wyraża taką chęć to mogę je zamocować na jego systemie i następnej zimy udostępnić wszystko do dowolnych (nieinwazyjnych) testów.
Kszhu.int, zgadzam się. Na łączności prywatnej, podaj rodzaj profilu ramy, wielkość okna i rodzaj ściany nośnej. Dostaniesz komplet i rysunki montażowe.

Krzysztof49
07-02-2012, 17:51
Współczynniki też można reklamować. Powiem więcej, powinno się reklamować:-). Problem w tym, że większość inwestorów po pierwsze nie wie co to takiego, po drugie zawiera niekorzystne dla siebie umowy vide Kosia1
T12345T, musisz się na którąś stronę zdecydować. Albo jesteś za Aadamuss'em i Jego reklamacją, albo za Producentem i jego bublem. Stanie w rozkroku jest męczące.

bwojtek
07-02-2012, 17:58
Po pierwsze jestem przekonany, że mamy do czynienia z transakcją, której jedną stroną jest konsument więc rękojmia tutaj nie obowiązuje. A po drugie proponuję ustawy cytować dosłownie a nie interpretować (po swojemu - jak zwykle błędnie).

jareko
07-02-2012, 18:59
T12345T, musisz się na którąś stronę zdecydować. Albo jesteś za Aadamuss'em i Jego reklamacją, albo za Producentem i jego bublem. Stanie w rozkroku jest męczące.No i masz kolego Test przerąbane
Jak długo w rozkroku wytrzymasz?
Ale chyba ja zgubiłem wątek - o jakiej reklamacji jest mowa ?
Że profil aluminiowy jest zimniejszy od drewna czy pvc ?
Nawet tzw. ciepłe alu mimo wszystko jest zimniejsze i to znacząco?
To teraz reklamujemy czy kotwy ze stali które to do ściany mocują?
Czy że Aadamus za mało płaci za ogrzewanie i to przede wszystkim za to żę PC sobie zainstalował ?
Gubię się, niech mi ktoś pomoże nadążyć za tym meksykańskim serialem który tutaj mamy :)

T12345T
07-02-2012, 19:09
T12345T, musisz się na którąś stronę zdecydować. Albo jesteś za Aadamuss'em i Jego reklamacją, albo za Producentem i jego bublem. Stanie w rozkroku jest męczące.

Ja nic nie muszę:-). Z tego co pamiętam, to Aadamus nic nie pisał o chęci składania jakiejkolwiek reklamacji. To Ty jesteś specjalistą od reklamowania:-).


Po pierwsze jestem przekonany, że mamy do czynienia z transakcją, której jedną stroną jest konsument więc rękojmia tutaj nie obowiązuje.

100% racji :-).

jareko
07-02-2012, 19:12
Po pierwsze jestem przekonany, że mamy do czynienia z transakcją, której jedną stroną jest konsument więc rękojmia tutaj nie obowiązuje. A po drugie proponuję ustawy cytować dosłownie a nie interpretować (po swojemu - jak zwykle błędnie).
100% racji :-).
Paaaaanoooooooowie
Nie macie racji !!!! Kolego K napisał przecież że obowiązuje to obowiązuje
Paniatna ?!!!!!

Krzysztof49
07-02-2012, 20:17
Reklamować ? i co powiedzieć ? że Pan Krzysztof z forum powiedział, że mam U=milion ? Potrójne uszczelnienie w fixie ? W którym miejscu ? Można reklamować jak coś nie działa ale reklamować współczynniki ? Kto uzna taką reklamację ? Lepiej zejdź na ziemię :)
Ja się nie znam na oknach ani na ich montażu ale to co piszesz to powoli nawet dla mnie nie trzyma się kupy :(
Normalny klient nie ma możliwości sprawdzenia współczynników, albo wierzy w papiery albo nie. Ehhhh
Aadamuss24, jeżeli od otrzymania okien z gwarancją, nie upłynął 1 rok i 3 miesiące to jeszcze masz prawo do rękojmi. Jeżeli nie dostałeś gwarancji, to rękojmia wynosi tylko rok. Jeżeli mieścisz się w terminie, to złóż reklamację z tytułu rękojmi, za wady ukryte, że okna nie trzymają U. Przecież kupiłeś najcieplejszy profil aluminiowy jaki jest teraz na rynku. Pamiętaj wadę zauważyłeś tydzień temu, więc nie przegap tej daty, bo jest bardzo ważna. Napisz do producenta i czekaj. Zobaczysz, że się zjawi szybciej niż się to wydaje. Ma on dwa wyjścia: wymienić towar na wolny od wad, jak znam życie na to nie pójdzie, więc zaproponuje ugodę w postaci obniżenia ceny. Tak zawsze się robi, jak towar nie trzyma normy. Piszę to z własnej wieloletniej praktyki. List do Producenta wyślij za pokwitowaniem.

bwojtek
07-02-2012, 20:23
Bredzisz człowieku!

jareko
07-02-2012, 20:29
Bredzisz człowieku!oj chyba nie, on naprawdę wierzy w te bzdury jakimi nas raczy.
Lepiej niech dealera zmieni ;)

Sławek...
07-02-2012, 21:51
to złóż reklamację z tytułu rękojmi, za wady ukryte, że okna nie trzymają U. .

...jak Ty chłopie chcesz komukolwiek udowodnić czy okno trzyma U czy nie trzyma ???
na podstawie czego ?
na podstawie fotek termo zrobionych w bliżej nieokreślonych warunkach ?
ogarnij się Krzysztofie bo widzę, że znowu wchodzisz na obroty...

aadamuss24
07-02-2012, 22:07
Cieszę się że reklamacja nie jest moim obowiązkiem :-)

malux20
07-02-2012, 22:13
jeszcze wpuście tu pana tb z bartyckiej w ten temat to ja się nie zdziwie że tu ludziena łeb zupełnie dostaną.
trzymajcie się

aha jeszcze jedno ja częśc okien u siebie mam zamontowanych na konsolach z 10cm wysunięciem do osi podparcia a duże gabaryty tylko 0 4cm wysunolem z muru-za rok będę mądrzejszy jak dom przebadam gdy już będzie grzany

Krzysztof49
08-02-2012, 15:02
...jak Ty chłopie chcesz komukolwiek udowodnić czy okno trzyma U czy nie trzyma ???
na podstawie czego ?na podstawie fotek termo zrobionych w bliżej nieokreślonych warunkach ?
ogarnij się Krzysztofie bo widzę, że znowu wchodzisz na obroty...
Sławek, jeżeli wada jest ukryta, to masz prawo do reklamacji, byleś to zrobił w terminie 1 miesiąca od zauważenia jej. To mówi K.c. art.568 i 563. To jest jeden fakt. Drugi to, że najcieplejsze ramy aluminiowe na rynku, o reklamowanym U > 0,5 dają poświatę w kamerze termowizyjnej ramom o U= 3. Jeżeli wada ukryta będzie zgłoszona na piśmie, to już głowa jest producenta, żeby wyjaśnić dlaczego rama z zewnątrz ma tak duże różnice temperatur od -1*C do -13*C. Producent musi to zrobić, bo bieg nie załatwionej sprawy nie ulega przedawnieniu. Zrobi to w imię dobra firmy, bo każdy adwokat na tym wyżywi swoją rodzinę. To są prawa konsumenta. Trzeba tylko wiedzieć jak je stosować, to nie będziemy nabijani w butelkę. Dotyczy to nawet rzeczy używanych, jak na przykład samochodu. Kupujesz samochód z przebiegiem 70 000 km, a z numeru VIN dowiadujesz się, że samochód ma 170 000 km. Jest to typowe zatajenie, które dzisiaj łatwo sprawdzić. Takie sprawy już były załatwiane na korzyść kupującego. Producent ram na negatywny rozgłos nie może sobie pozwolić. Z tego widać, że wiele osób na tym forum doradza a nie zna podstawowych praw konsumenckich. Dlatego piszę, że Jareko mocno ryzykuje, sprzedając montaż okien w ociepleniu budynku na elementach stalowych, które niosą ukryte straty ciepła. Idą takie czasy, że na zatajonej stracie sprzedanej a potem ujawnionej, idą duże odszkodowania. Tak jest w szpitalach.

bwojtek
08-02-2012, 19:40
Drugi to, że najcieplejsze ramy aluminiowe na rynku, o reklamowanym U > 0,5 dają poświatę w kamerze termowizyjnej ramom o U= 3.
Pominę resztę bzdur, które napisałeś i spytam tylko o jedno. Skoro producent deklaruje, że U ramy jest większe od 0,5 (nie mam pojęcia skąd wytrzasnąłeś tą "deklarację" ale to twoje słowa) a wg ciebie ma ona U=3 to na jakiej podstawie zarzucasz producentowi jakieś oszustwo czy zatajenie? Jakieś problemy z matematyką?

Sławek...
08-02-2012, 20:04
...ech Krzysztof... ja osobiście do Ciebie nie mam nic, mało tego: w pewnym sensie podziwiam Cię za to, że z uporem maniaka bronisz swoich racji i swojego produktu - to bardzo dobra cecha, świadczy o pełnym zaangażowaniu i poważnym traktowaniu swojego dzieła, na pewno jesteś z niego dumny i chwała Ci za to, że realizujesz swoje wizje, ale na Boga....
Nie możesz negować i podważać wszystkiego co do tej pory wymyślono i interpretować wszystkiego na korzyść swoją i swojego produktu. Zaczynasz się już w to wszystko za bardzo zapędzać, Twoje wnioski są często po prostu bezsensowne, ale Ty tego nie widzisz i nie chcesz widzieć. Nie odpowiadasz na niewygodne Ci pytania wprost, tylko kombinujesz i ściemniasz, rzucasz jakieś liczby, straszysz wielkimi konsekwencjami a mało jest w Twoich wypowiedziach po prostu faktów...
Jeszcze raz zapytam: jak chcesz udowodnić producentowi okna, czy też profila, że jego wyrób nie ma deklarowanego U, chcesz to zrobić na podstawie fotki zrobionej w nieokreślonych warunkach? Jaka Twoim zdaniem powinna być temp ramy? Jak to obliczyłeś? Jak obliczyłeś, że U ramy ze zdjęcia jest równe
3 ???
chociaż raz rzeczowo i konkretnie odpowiedz to może ktoś wreszcie zacznie Cię traktować poważniej niż do tej pory...
pozdrawiam

jareko
08-02-2012, 20:38
...ech Krzysztof... ja osobiście do Ciebie nie mam nic, mało tego: w pewnym sensie podziwiam Cię za to, że z uporem maniaka bronisz swoich racji i swojego produktu - to bardzo dobra cecha, świadczy o pełnym zaangażowaniu i poważnym traktowaniu swojego dzieła, na pewno jesteś z niego dumny i chwała Ci za to, że realizujesz swoje wizje, ale na Boga........ale na Boga... nie wzywajmy Najwyższego gdy wystarczy wezwać pogotowie
Sorki Sławek, jakiekolwiek uznanie, szacunek, podziw dawno mi odpłynął gdy pierwsze bzdury K zaczął tu wypisywać
Teraz to tylko śmiech i płacz nad tymi którzy te "rewelacje" K przyjmą za pewnik.
Nie doczekasz się żadnego konkretu - to jedyne czego możesz być pewien, o ten konkret prosimy przez co najmniej 53 strony tego wątku - bezskutecznie

Krzysztof49
09-02-2012, 07:37
Pominę resztę bzdur, które napisałeś i spytam tylko o jedno. Skoro producent deklaruje, że U ramy jest większe od 0,5 (nie mam pojęcia skąd wytrzasnąłeś tą "deklarację" ale to twoje słowa) a wg ciebie ma ona U=3 to na jakiej podstawie zarzucasz producentowi jakieś oszustwo czy zatajenie? Jakieś problemy z matematyką?
Bwojtek, mam przed sobą reklamę całostronicową ALUPROFU w Forum Branżowym Okiennym, i tam pisze jak byk o MB-86: * wysoka izolacyjność termiczna: Uf od 0,5W/m2K. Gdyby to było 1,5 to rama miałaby poświatę w kolorze żółtym, a nie czerwonym. Różnica temperatur z zewnątrz na ramie nie może być większa niż 1*C, a jest 12*C. I to jest moja wina, że widzę błędy wykonania ?

Krzysztof49
09-02-2012, 07:55
...ech Krzysztof... ja osobiście do Ciebie nie mam nic, mało tego: w pewnym sensie podziwiam Cię za to, że z uporem maniaka bronisz swoich racji. Jeszcze raz zapytam: jak chcesz udowodnić producentowi okna, czy też profila, że jego wyrób nie ma deklarowanego U, chcesz to zrobić na podstawie fotki zrobionej w nieokreślonych warunkach? Jaka Twoim zdaniem powinna być temp ramy? Jak to obliczyłeś? Jak obliczyłeś, że U ramy ze zdjęcia jest równe 3 ??? chociaż raz rzeczowo i konkretnie odpowiedz to może ktoś wreszcie zacznie Cię traktować poważniej niż do tej pory...
Sławek, życia nie znasz. Wystarczy że zgłosisz Producentowi w ustawowych terminach, które podałem, że wyrób nie spełnia deklarowanych norm bo ma wadę izolacji cieplnej zatajoną, to on zadba o resztę. Niech Cię o to głowa nie boli. On przebada dokładnie ramę. Ciepła rama daje poświatę w kamerze ledwo żółtą a nigdy czerwoną. Rama jako jednorodna nie może mieć różnicy temperatury 12*C. Po złożeniu pisma możesz czekać spokojnie. Sprawa się nie przedawnia, tylko po 20 latach do wymiany okien dojdą koszty dodatkowego ogrzewania. Na to żaden producent nie pójdzie.

blokno
09-02-2012, 10:04
Sławek, życia nie znasz. Wystarczy że zgłosisz Producentowi w ustawowych terminach, które podałem, że wyrób nie spełnia deklarowanych norm bo ma wadę izolacji cieplnej zatajoną, to on zadba o resztę. Niech Cię o to głowa nie boli. On przebada dokładnie ramę.

Krzysztof, znowu niestety jesteś w błędzie. Producent przebadał już nie tylko ramę, ale całe okno i na tą okoliczność złożył stosowną deklarację zgodności. Jeżeli to okno miałoby być zbadane ponownie, bo klient ma "podejrzenia" o niezgodność deklaracji, to już na koszt klienta - jeżeli "podejrzenia" nie potwierdzą się, to nikt mu tego kosztu nie zwróci..

bwojtek
09-02-2012, 10:49
Ciepła rama daje poświatę w kamerze ledwo żółtą a nigdy czerwoną.
Odwzorowywaną skalę kolorów ustawia się w kamerze termowizyjnej. Nie ma ścisłej zależności, że czerwone to tyle a żółte to tyle.

aadamuss24
09-02-2012, 11:26
Kolorami kamery można manipulować i w tym przypadku powoływanie się na kolory to bzdura.
Co do temperatur ramy na zewnątrz - gdzie mogę doczytać jaka powinna być temperatura ramy okiennej za zewnatrz przy określonej temperaturze zewnętrznej i wewnętrznej ? Jest jakaś tabela ?
pozdr adam
spóźniłem sie lekko :)

jareko
09-02-2012, 11:50
Kolorami kamery można manipulować i w tym przypadku powoływanie się na kolory to bzdura. ...nie pierwsza i nie ostatnia wypowiedziana przez K w tym wątku

Nachodzi mnie taka myśl, nie powiem, dołująca myśl. W tym kraju nigdy nie będzie dobrze, póki ludzie będą mieli taką mentalność jak udzielający się tu K, odporny na krytykę, odporny na wiedzę, manipulant i... oj bo znów powiem za dużo. I o zgrozo, takich jest coraz więcej
Co to będzie, co to będzie, co to dalej będzie ;)

niedzwiedz_pg
09-02-2012, 11:55
Co to będzie, co to będzie, co to dalej będzie ;)

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie ...

jareko
09-02-2012, 12:33
a tu nagle jak pier....nie - to K napisał nowy post ;)

Krzysztof49
09-02-2012, 16:39
Krzysztof, znowu niestety jesteś w błędzie. Producent przebadał już nie tylko ramę, ale całe okno i na tą okoliczność złożył stosowną deklarację zgodności. Jeżeli to okno miałoby być zbadane ponownie, bo klient ma "podejrzenia" o niezgodność deklaracji, to już na koszt klienta - jeżeli "podejrzenia" nie potwierdzą się, to nikt mu tego kosztu nie zwróci..
Blokno, dlaczego wszyscy martwią się o Producenta, a nie o klienta ? Z tego widać, że uczestnicy tego forum reprezentują jedną stronę. Jest mi bardzo przykro udawadniać rzeczywistość. O jakich kosztach i czyich Ty mówisz ? Jeżeli reklamujesz samochód, że miał mieć 100 KM, a ma 60 KM, to sprawdzenie tego na czyj koszt się odbywa ? Jeżeli reklamujesz słabość silnika, to masz ku temu przyczynę i nie robisz tego na wariata, że bomba jest w szpitalu. Jeżeli rama okienna ma rozrzut temperatur 12*C, to Producent musi Ci udowodnić, że to jest 1*C. Najpierw trzeba napisać pismo z reklamacją i czekać, a nie skakać z zębami na mnie. To nic nie kosztuje. Potem okaże się kto ma rację. Na tych sprawach zęby zjadłem.

Krzysztof49
09-02-2012, 19:04
Kolorami kamery można manipulować i w tym przypadku powoływanie się na kolory to bzdura.
Co do temperatur ramy na zewnątrz - gdzie mogę doczytać jaka powinna być temperatura ramy okiennej za zewnatrz przy określonej temperaturze zewnętrznej i wewnętrznej ? Jest jakaś tabela ? spóźniłem sie lekko :)
Aadamuss24, kolory nie są ważne. Ważna jest rozpiętość temperatury, która powinna różnić się o 1*C. Gdyby rama była idealna to by miała temperaturę tynku zewnętrznego, czyli w granacie. Ponieważ rama przewodzi więcej ciepła niż ocieplony mur, więc będzie jaśniejsza o 2*C, mniej więcej. A u Ciebie ta różnica wynosi 12*C. Ja nie jestem specjalistą od kamery termowizyjnej, ale tutaj widać, że ramy nie trzymają ciepła, a i montaż na elementach stalowych pogorszył ich parametry. Co do terminów to nie wiem jakie miałeś. Jeżeli nie otrzymałeś gwarancji, to rękojmia trwa 12 miesięcy. Ale dobry producent daje gwarancje nawet na 24 miesiące, to rękojmia wynosi 24 + 3 miesiące. Spróbuj wyciągnąć od Producenta dłuższą gwarancję, bez nadmieniania o chęci reklamacji. Dobre okna powinny mieć gwarancję na co najmniej 36 miesięcy. Ale pamiętaj, od zauważenia wady do zgłoszenia nie może upłynąć więcej niż 1 miesiąc.

jareko
09-02-2012, 19:19
.... Jeżeli reklamujesz słabość silnika, to masz ku temu przyczynę i nie robisz tego na wariata, że bomba jest w szpitalu. Jeżeli rama okienna ma rozrzut temperatur 12*C, to Producent musi Ci udowodnić, że to jest 1*C. Najpierw trzeba napisać pismo z reklamacją i czekać, a nie skakać z zębami na mnie. To nic nie kosztuje. Potem okaże się kto ma rację. Na tych sprawach zęby zjadłem. i seplenisz od czasu gdy zacząłeś się tu udzielać ;)
Oczywiście, jak się nie powiedzie możesz zwrotu kasy żądać od Krzysztofa - wszak on podważą tu wszystkie prawdy znane i uznane

malux20
09-02-2012, 19:33
temp ramy okna równa temp ściany- a co on tą ścianę ma nieocieploną czy jak.

jakie u ściany a jakie ramy?

kurt76
09-02-2012, 19:58
Kolorami kamery można manipulować i w tym przypadku powoływanie się na kolory to bzdura.
Co do temperatur ramy na zewnątrz - gdzie mogę doczytać jaka powinna być temperatura ramy okiennej za zewnatrz przy określonej temperaturze zewnętrznej i wewnętrznej ? Jest jakaś tabela ?
pozdr adam
spóźniłem sie lekko :)

@aadamus24

Ty masz swoja wlasna kamere termowizyjna?

finlandia
09-02-2012, 20:23
Wrócę na chwilę do tematu:
w nowej propozycji pisma - Forum Montażowe widzę zapowiedź poważnego artykułu na temat liniowych mostków ciepła w zależności od miejsca montażu okna..
ciekaw jestem co o nich myśli Krzysztof?

Sławek...
09-02-2012, 21:34
Ważna jest rozpiętość temperatury, która powinna różnić się o 1*C. Ponieważ rama przewodzi więcej ciepła niż ocieplony mur, więc będzie jaśniejsza o 2*C, mniej więcej.

Krzysztof skąd Ty u diabła masz takie dane??? czy możesz chociaż jeden jedyny raz poprzeć czymśkolwiek swoje tezy???
gdzie wyczytałeś lub jak obliczyłeś tą wartość którą podajesz?
powiedz, czy to codzienne bezsensowne pie....nie to takie Twoje małe hobby?

aadamuss24
10-02-2012, 07:43
Sławek...
Też jestem bardzo ciekaw tych zależności temperaturowych, nawet dla idealnych warunków montażowych czyli na przykład okno idelanie obrobione styro, nawet bez kotew i sprawdzenie jakie będą temperatury ramy wewnątrz i na zewnątrz.
Kurt, tak.

blokno
11-02-2012, 08:19
Blokno, dlaczego wszyscy martwią się o Producenta, a nie o klienta ? Z tego widać, że uczestnicy tego forum reprezentują jedną stronę.

Mój wpis był właśnie wyrazem troski o klienta, którego namawiasz do zanegowania deklaracji producenta okna. Na jakiekolwiek zgłoszenie klienta producent ( o ile on to dostarczał..) zareaguje sprawdzeniem zlecenia, zastosowanych materiałów i odpowiednich wyników badań. Te wyniki ew. prześle klientowi (o ile jest stroną..) i stwierdzi, że "diagnoza" klienta nie jest poprawna. A wtedy klientowi pozostanie już tylko wykonanie badania, by dowieść swoich racji, w których go utwierdzasz .. Jeżeli wyniki tych badań będą zbieżne z wynikami badań producenta, to nikt klientowi żadnych kosztów nie zwróci. Co wtedy napiszesz? Przepraszam, myliłem się? :stirthepot:

Krzysztof49
11-02-2012, 15:31
Mój wpis był właśnie wyrazem troski o klienta, którego namawiasz do zanegowania deklaracji producenta okna. Na jakiekolwiek zgłoszenie klienta producent ( o ile on to dostarczał..) zareaguje sprawdzeniem zlecenia, zastosowanych materiałów i odpowiednich wyników badań. Te wyniki ew. prześle klientowi (o ile jest stroną..) i stwierdzi, że "diagnoza" klienta nie jest poprawna. A wtedy klientowi pozostanie już tylko wykonanie badania, by dowieść swoich racji, w których go utwierdzasz .. Jeżeli wyniki tych badań będą zbieżne z wynikami badań producenta, to nikt klientowi żadnych kosztów nie zwróci. Co wtedy napiszesz? Przepraszam, myliłem się? :stirthepot:
Blokno, jesteś człowiekiem dojrzałym, więc bądź krytyczny i miej swoje zdanie. Dzisiaj na rynku jest wiele firm, które obiecują złote gruszki na wierzbie, a ich owoce widać w kamerze termowizyjnej Aadamuss'a. Jeżeli zdjęcia z tej kamery mijają się z prawdą to się mylisz. Bo albo są zdjęcia albo ich nie ma. Jeżeli są to muszą być dobre, na tym polega dzisiejsza myśl techniczna, na czystej elektronice. Rama z profilu MB-86, jest zachwalana jako najcieplejsza na rynku, ale co z tego, jeżeli jest zrobiona z najzimniejszych materiałów na rynku. Trzeba dobrze głową ruszać żeby z przewodników zrobić izolatory o najwyższych parametrach. Mnie się te rozwiązania nie podobają. Tam 42mm łącznikiem izolującym, jest poliamid PA 6.6 ze szkłem o przewodności dwa razy większej od PCV. Te ramy mają dwa progi uszczelnienia, a próg wewnętrzny, jest konstrukcyjnie mocno problematyczny, więc tam mogą być i na pewno są wady ukryte. Uszczelnienie musi mieć oparcie w sztywnym elemencie, a tam tego nie ma. To Producent powinien dać papier z konkretnymi parametrami na te okna. Jak kupujesz samochód, to dostajesz papier na jego moc i zużycie paliwa, a jak kupujesz ramę to są obiecanki, bo okno jest robione na Twój wymiar i Twoje ryzyko. I to widać u Aadamuss'a. Tam nawet ciężko jest utrzymać ciepło w prostym Fix'ie. O Producenta nie ma się co martwić, takie reklamacje zmuszają tylko do inowacyjności.

jareko
11-02-2012, 16:50
ale ty pieprzysz głupoty, ciągle pieprzysz głupoty
Zajmij się czymś innym promuj swój wynalazek ale przestań się wypowiadać w tematach innych bo g...o o nich wiesz i udowadniasz ta swoją niewiedzę każdą wypowiedzią

Naprawdę, zacznij opisywać jak się montuje okna Twoim systemem, zacznij pokazywać zdjęcia ze swoich montaży, postaraj się do niego przekonać innymi wywodami niż tymi dotychczasowymi, a w każdym innym temacie po prostu się zamknij - że powiem brutalnie i chamsko, bo wytrzymać tego bełkotu już nie sposób

kurt76
11-02-2012, 20:24
@Aadamus24

Przejezdzasz czasami przez Środe? ;)

Krzysztof49
12-02-2012, 08:11
Popieram !!
Panie Krzysztofie,czekamy na zdjęcia z realizacji !!
Być może po zdjęciach zdecyduje się na montaż na AD !!! Bez tego Pan nic nie osiągnie u mnie ani u innego inwestora !
Arturo72, trzymaj honor i nie zmieniaj zdania. Byliśmy domówieni do Twojego montażu, ale wdałeś się w jałową dyskusję, która w toku walki doprowadziła Cię do rezygnacji z systemu AD. To o czym teraz tu rozmawiać. Przyjdzie wiosna to zobaczysz zdjęcia montażowe z każdego etapu. Idzie tak ciężko bo ja mówię wyraźnie i stawiam warunek: najpierw trzeba wykonać ocieplenie budynku a potem osadzać w ościeżach okna. Tak jest dla inwestora najprościej, najszybciej i najtaniej. Ale przyzwyczajenia są inne. Ja się kombinacjami jak Jareko nie zajmuję, z wynikami strat ciepła jak u Aadamuss'a. U mnie jest 5 letnia gwarancja i certyfikat na straty z tytułu montażu okien w warstwie ocieplenia w ilości 1kWh/mb ramy w sezonie grzewczym. Nie obiecuję gruszek na wierzbie i nie zostawiam inwestora z tymi owocami na najbliższe 30 lat.

aadamuss24
12-02-2012, 08:20
Certyfikat ? Czyj ? Jakie możliwości sprawdzenia bedzie miał klient czy bedzie tak jak w certyfikacie ? Czy bedzie podana temperatura ram przy różnych zakresach temperatur ? Taki wzór wzorca ?

Krzysztof49
12-02-2012, 11:08
Certyfikat ? Czyj ? Jakie możliwości sprawdzenia bedzie miał klient czy bedzie tak jak w certyfikacie ? Czy bedzie podana temperatura ram przy różnych zakresach temperatur ? Taki wzór wzorca ?
Aadamuss24, ktoś zawsze jest pierwszy i przeciera drogę. Zawsze o sprawdzeniu będzie decydować kamera termowizyjna, ale nie wszyscy muszą to robić. Jeżeli wydatki na ogrzewanie są małe (bez PC), to inwestor jest zadowolony. A taki certyfikat ułatwia faktyczne ustalenie bilansu energetycznego domu. Okna są coraz lepsze, domy coraz cieplejsze, bo energia jest coraz droższa i nie można jej marnować na podgrzewanie świata.

Sławek...
12-02-2012, 12:51
...ale Ty pie....lisz
znowu omijasz konkretną odpowiedź jak tylko możesz...
twierdzisz, że adamus traci majątek przez okna i wyczytałeś to ze zdjęcia bo rama jest cieplejsza od elewacji o kilka stopni
powiedz wreszcie o ile stopni będzie cieplejsza ta sama rama okienna przy Twoim systemie montażu, opublikuj temperatury ram okiennych dla różnych materiałów w określonych warunkach jakie gwarantujesz po zastosowaniu Twoich kotew - przecież jesteś pewien swojego produktu i na pewno to doskonale wiesz, czemu ukrywasz te dane przed wszystkimi?
Jak to opublikujesz to każdy będzie mógł sprawdzić swoje okna i żałować do końca życia, że Cię nie posłuchał, bo jak na razie to jesteś odbierany jako zwykły nawiedzeniec i to coraz bardziej uciążliwy dla otoczenia...
Ciebie się powinno ignorować, ale jesteś na tyle irytujący swoimi powtarzanymi w kółko bredniami, że staje się to niemożliwe i ta bezsensowna dyskusja trwa niszcząc właściwy temat wątku.... Daj nam wszystkim wreszcie konkrety żebyśmy mogli podjąć merytoryczną dyskusję....

Krzysztof49
12-02-2012, 15:47
twierdzisz, że adamus traci majątek przez okna i wyczytałeś to ze zdjęcia bo rama jest cieplejsza od elewacji o kilka stopni
powiedz wreszcie o ile stopni będzie cieplejsza ta sama rama okienna przy Twoim systemie montażu, opublikuj temperatury ram okiennych dla różnych materiałów w określonych warunkach jakie gwarantujesz po zastosowaniu Twoich kotew - przecież jesteś pewien swojego produktu i na pewno to doskonale wiesz, czemu ukrywasz te dane przed wszystkimi? Daj nam wszystkim wreszcie konkrety żebyśmy mogli podjąć merytoryczną dyskusję....
Sławek, budzisz się od czasu do czasu, a na tym forum już omówionych było kilka sposobów osadzenia okien w warstwie ocieplenia. Przypomnę Ci: na wysuniętych pustakach ceramicznych lub silikatowych, elementach stalowych lub tworzywowych, na krawędziaku przytwierdzonym do muru nośnego. Wszystkie te systemy mają zalety i wady. Tak jak okna są zrobione z dziesiątki typów ram o Uf od 1 do 1,5 tak ich montaż w warstwie ocieplenia nie powinien pogorszyć ich parametrów. Ale tylko jeden z tych systemów obniża Uf ramy. Systemy metalowe przewidują przewiercanie ram i przykręcanie kotew bocznych bezpośrednio do kształtownika stalowego wewnątrz ramy. Jeżeli jest kotwa blaszana i ona jest zapinana w ramie bez przykręcania, to jest to rozwiązanie mało szkodliwe. Ale jak się tą kotwę przykręci, to staje się mostkiem termicznym. Jeszcze gorzej jest kiedy przykręca się masywne kotwy JB-D czy Fentech. Wniosek jest jeden; trzeba unikać stalowych mostków termicznych. Więc merytoryczna dyskusja powinna być tylko na ten temat. Jak zamocować okno do muru nośnego, aby uniknąć mostków termicznych. Na początku wzór mamy jeden, okna aluminiowe osadzone na elementach stalowych. Jeżeli Kurt76 będzie miał odwagę, to zobaczymy okna tworzywowe na elementach stalowych. A przyjdzie czas, to zobaczymy zdjęcia na kantówce i elementach tworzywowych. Nie ma się co pienić, chyba że ma się obawę co do wyniku zdjęć. Jeżeli okna są mocowane izolatorami, a nie przewodnikami, to wynik powinien być jednoznaczny.

Sławek...
12-02-2012, 17:40
...oki, to może zanim zobaczymy te inne zdjęcia to powstrzymaj się ze swoimi zdecydowanymi wnioskami bo jak rozumiem wyciągasz te wnioski z nieba

aadamuss24
12-02-2012, 19:48
Krzysztof, wcześniej dawałem zdjęcie montażu od wewnątrz.
Okno nie dotyka do metalowego katownika tylko opiera się na przekladce z tworzywa i jest przykręcone na dwie śruby do ramy ( nie więm czy do alu czy do jakiegoś tworzywowego elementu ramy).
Odpowiedz jednym słowem czy to jest zimny montaż ?

Sławek...
12-02-2012, 21:11
...aadamuss wszystkie montaże są zimne, Twój w szczególności bo nie dość że zastosowałeś zimne kotwy to jeszcze oszukał Cię producent i dał Ci zimne ramy a miały być ciepłe (o tym że są zimne świadczy zdjęcie i w sumie to do końca nie wiadomo czy są takie zimne bo na kątownikach czy takie zimne bo Cię producent oszukał ;) )
..no... byłoby o wiele lepiej jak byś zastosował system AD do montażu, ale w Twoim przypadku na to już jest za późno (chyba że podejmiesz kilka na prawdę męskich decyzji - i to męskich przez duże M)...
tak więc pisz reklamację do producenta, pisz zamówienie na system AD do Krzysztofa i pisz zlecenie wymiany okien do firmy montażowej... jak już to zrobisz to wreszcie będziesz mógł bez spuszczania głowy stanąć przed lustrem, spojrzeć sobie głęboko w oczy i powiedzieć: tak... teraz już na prawdę jestem prawdziwym FACETEM ... (uwierz, że sadzenie drzew, budowanie domów i płodzenie synów to stanowczo za mało....może jak by to była Puszcza Białowieska, Pałac Kultury i Nauki i ze dwa razy sześcioraczki bez żadnej córki .... ale Ciebie pewnie taki scenariusz nie dotyczy więc ratuje Cię tylko wymiana okien ;) )...
powodzenia... bądź mężczyzną....

Krzysztof49
14-02-2012, 09:01
...aadamuss wszystkie montaże są zimne, Twój w szczególności bo nie dość że zastosowałeś zimne kotwy to jeszcze oszukał Cię producent i dał Ci zimne ramy a miały być ciepłe (o tym że są zimne świadczy zdjęcie i w sumie to do końca nie wiadomo czy są takie zimne bo na kątownikach czy takie zimne bo Cię producent oszukał ;) )
..no... byłoby o wiele lepiej jak byś zastosował system AD do montażu, ale w Twoim przypadku na to już jest za późno (chyba że podejmiesz kilka na prawdę męskich decyzji - i to męskich przez duże M)...
Sławek, przez swoją niewiedzę robisz się złośliwy. Wejdź na stronę 4 tego forum, i oceń jak Jareko dociepla styropianem ramy okienne. Robota byle jaka, żeby mu się nikt do tyłka nie dobrał, jak sam pisze. Położenie właściwego ocieplenia budynku, będzie wymagało dwa razy tyle pracy i będzie dużo droższe. Ale jak jest pod tą obramówką to Bóg raczy wiedzieć. Jeżeli coś źle wygląda z zewnątrz to i źle jest zrobione w środku. Jeżeli to jest jego robota, a tak się chwali, to i Jego rady są tej samej wagi. Na stronie 5 tego forum, zobaczysz zdjęcie Aadamuss'a, na jakiej potężnej konstrukcji stalowej osadził swoje okna. Mnie wtedy na tym forum nie było. Wynik jest taki, że mając dom "pasywny" -33cm styropianu szarego, On wydał 700 zł na ogrzanie 155 m2 w styczniu, który był miesiącem ciepłym. Uwzględniłem Jego PC ze sprawnością 4. W tak ciepłym domu, gdyby mu zabrakło prądu, nie wytrzymałby jednego dnia w lutym. Ja mu chcę doradzić dobrze, i na początku zacząć od reklamacji okien. Możliwości jest dużo. Ten co Go prowadził w montażu na początku tego forum, poprosił o drogę prywatną. Jakie są te rady to nie wiemy. Natomiast Twoje rady są zawistne. Wejdź na te strony spokojnie, zobacz zdjęcia z kamery termowizyjnej i oceń obiektywnie bez złośliwości. Tam jest zrobionych wiele błędów. Jak się obierze złą drogę to łatwo zabłądzić. Ja tylko zwracam uwagę, że elementy stalowe w osadzeniu okien, są mostkami termicznymi a nie izolatorami ciepła.

bwojtek
14-02-2012, 09:09
On wydał 700 zł na ogrzanie 155 m2 w styczniu
Nazwijmy rzeczy po imieniu: teraz już nie manipulujesz faktami. Po prostu kłamiesz w żywe oczy!

Krzysztof49
14-02-2012, 13:30
Nazwijmy rzeczy po imieniu: teraz już nie manipulujesz faktami. Po prostu kłamiesz w żywe oczy!
Bwojtek, gdzie widzisz kłamstwo ? Aadamuss24 na tym forum podał zużycie prądu w styczniu w ilości 350 kWh na PC. Uwzględniając sprawność pompy 4 i cenę 0,5 zł za 1kWh wychodzi 700 zł bez manipulowania. Napisał także, że poda zużycie prądu za miesiąc luty. Ciekawy jestem jak Ty liczysz w żywe oczy. Podaj swoją wersję. Może prawda będzie po Twojej stronie.

miloszenko
14-02-2012, 13:45
Bwojtek, gdzie widzisz kłamstwo ? Aadamuss24 na tym forum podał zużycie prądu w styczniu w ilości 350 kWh na PC. Uwzględniając sprawność pompy 4 i cenę 0,5 zł za 1kWh wychodzi 700 zł bez manipulowania. Napisał także, że poda zużycie prądu za miesiąc luty. Ciekawy jestem jak Ty liczysz w żywe oczy. Podaj swoją wersję. Może prawda będzie po Twojej stronie.

Krzysztof, jak chcesz byc wiarygodny to podaj zrodlo tego magicznego COP. Srednia temperatura stycznia to 0 stopni. Swoja droga chetnie zobaczylbym obliczenia, ile by stracil Adamus gdyyb w oknach zamiast szyb dal 20 cm styropianu :) Pewnie by zaczal zarabiac :)

Pozdrawiam

jareko
14-02-2012, 14:01
a wy jeszcze o tym ? miałem nadzieję, że wrócił główny wątek a nie zarabianie na ogrzewaniu ;)

miloszenko
14-02-2012, 14:05
Ja tez chce miec pompe dajaca COP 5 przy 0 stopni i juz :P

Pozdrawiam

jareko
14-02-2012, 14:25
nie znam się ale jak licytacja to licytacja - a ja chciałbym by miała 6 , a co ;) niech ma

bwojtek
14-02-2012, 14:53
Bwojtek, gdzie widzisz kłamstwo
A no tutaj:

On wydał 700 zł na ogrzanie 155 m2 w styczniu
On wydał 1/4 tej kwoty a ty mnożysz ją przez dogodny dla siebie współczynnik. To może napisz jeszcze ile wydał paląc diamentami w kominku:mad::mad::mad:

Sławek...
14-02-2012, 14:59
Aadamuss24 na tym forum podał zużycie prądu w styczniu w ilości 350 kWh na PC. Uwzględniając sprawność pompy 4 i cenę 0,5 zł za 1kWh wychodzi 700 zł bez manipulowania. .
Krzysztof przestań już pieprzyć te swoje herezje...
Jak już chcesz mierzyć wszystkich jednakową miarą to nie pisz o zużyciu w złotówkach i to przez siebie wyliczonym w Tobie tylko znany sposób a operuj ilością ciepła jaką dom zużył w danym okresie i wyksztuś wreszcie z siebie ile Twoim zdaniem zeżarł by dom aadamussa tego ciepła jak by jego okna wisiały na Twoich rewelacyjnych podporach AD.... i zanim napiszesz wszem i wobec, że dzięki Twoim kotwom dom by się wręcz zaczął podgrzewać i jego bilans energetyczny zrobiłby się dodatni, to zastanów się dwa razy bo to, że się kompromitujesz to już wszyscy wiedzą, ale jeszcze chwila i trzeba Cię będzie izolować....

jareko
14-02-2012, 15:17
Ooooo jak widzę nie tylko mnie puszczają nerwy
I nie ukrywam, odczuwam dzięki temu pewną satysfakcję
Spoko Sławku - ja u siebie zamontuje kotwy AD, dzięki nim co miesiąc będę dostawał zwrot kasy jaka inni wydają na ogrzewanie, moja chałupa będzie zarabiać :) i czy nie jest to piękne? Czyż nie o to chodzi? Perpetuum Mobile a'la Krzysztof49
55 stron pieprzenia głupot, i może z jedna merytorycznej dyskusji na temat montażu w warstwie ocieplenia

R&K
14-02-2012, 17:21
dla odmiany, odświeżenia tematu , a może wprowadzenia go na właściwe tory napiszę - dziś montowaliśmy okna na kotwach JBD - wieczorkiem wrzucę kilka fotek jak to wyglądało

finlandia
14-02-2012, 17:54
Lepiej tego nie rób.. bo dostaniesz tu gratis takie wyliczenia, że pożałujesz wzięcia tego żelastwa do ręki :D
Oczywiście powiedziałem to bardzo ironicznie :)

Krzysztof49
14-02-2012, 19:09
A no tutaj:On wydał 1/4 tej kwoty a ty mnożysz ją przez dogodny dla siebie współczynnik. To może napisz jeszcze ile wydał paląc diamentami w kominku:mad::mad::mad:
Bwojtek, Aadamuss24 faktycznie wydał 175 zł, ale przedtem wydał kupę forsy na PC, która przy niskich kosztach eksploatacji daje efekt cieplny cztery razy większy, porównywalny z kosztami tradycyjnego CO. Tak trzeba liczyć. Gdyby nie miał PC, to wyszedłby na ogrzewaniu jak Zabłocki na mydle. Efekt pompy ciepła zależy od jej sprawności, która jest największa przy małej różnicy temperatur, a w styczniu było tylko 20*c. W lutym ta różnica może wynosić średnio 30*C i sprawność pompy spadnie do 3 lub jeszcze mniej. Wówczas zużycie energii będzie dużo większe. Ten współczynnik sprawności 4 czy 3 lub mniej, wynika z charakterystyki pompy. Jeżeli sprawność będzie mniejsza, to zużycie prądu będzie większe, ale i ilość ciepła oddanego będzie mniejsza. Jest to problem pracy pomp ciepła przy niskich temperaturach.

pchelek
14-02-2012, 20:06
sie wam nie znudzilo jeszcze dzielic wlosa na czterysta
akademicka dyskusja
a ja mam okna co sie wygly na 4 cm - jakby huragan zawial - to jest problem

Perni
14-02-2012, 20:52
Witam, wszystkich forumowiczów.
Od wielu miesięcy śledzę to forum i zawsze znajdowałem odpowiedzi na pytania które mnie nurtowały.
Jednak nigdzie nie mogę znaleźć, odpowiedzi na pytanie: Jaką roletę najlepiej zastosować przy montażu okien w warstwie ocieplenia.
Proszę o opinię fachowców .

pozdrawiam
Perni

R&K
14-02-2012, 21:12
nie uzyskasz odpowiedzi bo nasi fachowcy tak jeszcze nie montowali ...
sam zadawałem to pytanie kilka razy ...

za ok 2-3 tyg będę montował rolety u siebie
to jak zamotujesz rolety zalezy od tego jakie grube masz ocieplenie i jak bardzo okna zostaną wysunięte poza lico muru

Finlandia - luz - ja się tam Krzysztofa nie boje!!!
w dzienniku są fotki z montażu
tu wrzuce tylko kilka

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=100977&d=1329251350

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=100975&d=1329251345

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=100971&d=1329251339

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=100970&d=1329251337

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=100966&d=1329251323

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=100978&d=1329251352

Perni
14-02-2012, 22:23
Witam,
Podam może więcej informacji które uściślą moje pytanie.
Mur jest 3warstwowy, klinkier+ocieplenie+ściana właściwa, ocieplenie jest 15cm, nadproże w klinkierze jest 25cm niższe niż w ścianie właściwej.
Po bokach są węgarki 8cm.
Proszę o przedstawienie propozycji właściwego montażu okien.
pozdrawiam:
Perni.

jareko
14-02-2012, 22:44
..Mur będzie 3warstwowy, klinkier+ocieplenie+ściana właściwa, ocieplenie jest 15cm, nadproże w klinkierze jest 25cm niższe niż w ścianie właściwej..
odpowiem ci jak to by u mnie wyglądało - co nie oznacza, że inni muszą i stosują się do moich, czasem trudnych do zrozumienia, zasad
Zakładając że domu jeszcze nie ma - czemu przecża jakby twe kolejne słowa

Po bokach są węgarki 8cm.....
elewacja nad oknem powinna być opuszczona w sytuacji gdy wybierzesz rolety nadstawne - a pod takie przygotowałeś już otwory. Opuszczona względem poziomu nadproża wewnętrznego o tyle ile będzie miała skrzynka i ja dodałbym jeszcze 10-20 mm by kątownik zewnętrzny skrzynki schował się pod klinkier i taśma rozprężna także była schowana.
Jejku, jak trudno jest opisywać słownie własną robotę ale idziemy dalej.
Jako, że u mnie nadstawną można zamówić tylko do szerokości 150 cm to w innych otworach skrzynka byłaby widoczna - więc zewnętrzna elewacja na wysokości jaka narzuca skrzynka
I teraz bardzo ważna uwaga - przy łączeniu dwu systemów jedne rolety maja widoczny pancerz wypukły (nadstawne) inne wklęsły (elewacyjne)
na stronie http://jareko.pl/page29.php zobaczysz montaż pod Poznaniem, o kurcze, nie opublikowałem zdjęć z innego montażu gdzie też pożenione są oba systemy
Nieeee..... poddaję się, nie potrafię tego opisać zrozumiale dla innych
Poleciłbym ci jedno, wykończenie wnęki okiennej tak jak w konstrukcji ściany 3W się robi wszędzie, tylko nie w Polsce. Wełna nie dochodzi się do wnęki okiennej, daję się belkę 20 cm styropianu zamykająca jakby otwór między ścianą nośną a osłonową - postaram się jutro wstawić zdjęcia z tak przygotowanego muru

Krzysztof49
15-02-2012, 18:50
Witam,
Podam może więcej informacji które uściślą moje pytanie.
Mur jest 3warstwowy, klinkier+ocieplenie+ściana właściwa, ocieplenie jest 15cm, nadproże w klinkierze jest 25cm niższe niż w ścianie właściwej.
Po bokach są węgarki 8cm.
Proszę o przedstawienie propozycji właściwego montażu okien.
pozdrawiam:
Perni.
Perni, To jest bardzo proste. Wybierz skrzynki nadokienne PCV firmy BeClever 18cm. Szerokość okna nie powinna przekraczać szerokości między węgarkami + 12cm.
Wysokość okna bez listwy parapetowej, to odległość między nadprożem a dolną powierzchnią ościeży - 24cm. W skrzynce 18cm zmieścisz 185cm rolety ( wysokość okna + 18cm skrzynki) z profilem PA40 na wałku 40mm. Jeżeli jest wszystko jasne to nacinasz dół ościeży ściany nośnej i ściany elewacyjnej (powinny mieć równy poziom) i osadzasz podpory okienne. Przyklejasz na wewnętrznej stronie węgarka (boki i góra) taśmę rozprężną 20/6, montujesz listwę parapetową i kotwy obwodowe, ustawiasz okno na podporach, na których przesuwasz je do węgarków na odległość 1cm. Poziomujesz i mocujesz dyblami kotwy. Nie powinno Ci to więcej zająć niż 0,5 godziny dla dwóch osób. Ale dochodzi jeszcze 0,5 godziny montażu skrzynki roletowej na oknie i prowadnic. Ale to jest jeszcze prostsze. Drugi producent to ALUPROF robi skrzynki aluminiowe i z PCV. Montaż podobny.

Perni
15-02-2012, 20:51
Witam,
Dzięki za udzielone info.
Ale jeszcze jedno pytanie.
Na stroni Jareko znalazłem fotki rolet od wewnątrz i zauważyłem że roleta nie jest przykręcana do ściany (nadproża).
Mam okno które ma szer. ok 270cm i boję się że jeżeli nie będzie górą przykręcone to może wystąpić efekt drżenia.
Czy jest jakaś możliwość , przykręcenia skrzynki.
pozdrawiam:
Perni.

jareko
15-02-2012, 22:09
masz na myśłi roletę nadstawną ? 270 cm szerokości ? Nawet jak zamocujesz skrzynkę do nadproża... przyjrzyj się dokładnie przekrojowi skrzynki, może teoretycznie poznasz odpowiedź, w praktyce wszystko się potwierdzi

Krzysztof49
15-02-2012, 22:34
Witam,
Dzięki za udzielone info.
Ale jeszcze jedno pytanie.
Na stroni Jareko znalazłem fotki rolet od wewnątrz i zauważyłem że roleta nie jest przykręcana do ściany (nadproża).
Mam okno które ma szer. ok 270cm i boję się że jeżeli nie będzie górą przykręcone to może wystąpić efekt drżenia.
Czy jest jakaś możliwość , przykręcenia skrzynki.
pozdrawiam:
Perni.
Perni, skrzynka rolety ma wzdłużny wpust do wpięcia kotew, które powinny być. Przy tej szerokości rolety i długości 1,8mb, jej odporność na wiatr jest mała i wynosi tylko 7 kg/m2 dla tego profilu. Jest to jeden z mocniejszych profili. Ale jest inny problem. Rura nawojowa nie może mieć średnicę 40mm, ponieważ przy tej szerokości rolety, jej nośność to tylko niecałe 7 kg i to przy grubości blachy 0,6mm. Taka roleta będzie ważyć 17,5 kg, więc trzeba dać rurę nawojową 60mm, która udźwignie 25 kg. To ze względu na ugięcie, które przy tej szerokości nie może być większe niż 5mm. Tylko przy tej grubszej rurze nawinie się tylko 1,6mb rolety licząc wysokość okna + skrzynka. Jeżeli dasz skrzynkę 20cm, to zmieścisz roletę dla okna o wysokości 1,9mb. Jeszcze raz przemyślałem Twoje skąpe dane i najlepiej by pasowała skrzynka 22cm, a okno będzie o4cm niższe. Dotyczy to wszystkich okien, które muszą mieć ten sam wygląd. W skrzynce 22cm zmieści się roleta dla okna o wysokości 2,8 mb. Zastosuj skrzynki 22 cm bo one będą najlepiej wpasowane w 25cm węgarek górny. Po osadzeniu okien w ościeżach, pamiętaj o ich zapiankowaniu. Potem na po stronie wewnętrznej okien, przy samych rantach naklej listwę dylatacyjną z uszczelką (boki i góra), przyklej grubą folię osłonową i tynkuj framugi. Okno masz zrobione na gotowo. Pamiętaj o parapecie. Mam nadzieję że się nie zagubiłeś.

marmax
16-02-2012, 05:56
Perni jeżeli są to drzwi a ściany masz już gotowe to jedyną radą jest zamontowanie tam rolety integro. Górą dajesz nad oknem poszerzenie, bokami okno może być szersze maksymalnie o 4-5cm od zewnętrznego węgarka (inaczej nie otworzysz rewizji). Niestety okno cofa się od lica klinkieru 18cm-21cm. Aby boki nie przemarzały można jeszcze lekko rozkuć ścianę wewnętrzną bokami dać poszerzenie i docieplić od zewnątrz.
Jeżeli nie są to drzwi tylko okno (mniejsza masa skrzydeł) to można pójść na skróty i pomiędzy roletą nadstawną a oknem dać dodatkowo poszerzenie ze stalą dla usztywnienia okna.
Tu klient miał zestaw 440cm zaprojektowany przez projektanta na rolecie nadstawnej. Ściana już była gotowa więc jest to jedyne okno z roletą integro, cofnięte do wewnątrz i bokami dane poszerzenia dodatkowo 5cm aby tą wnękę pomiędzy klinkierem a ramą okna docieplić, kiepskie fotki bo z telefonu:
101161101162101163

jareko
16-02-2012, 07:45
marmax - by było jasne i by znów jakiś się do mnie nie przyczepił że się czepiam
Wiem jak to jest, gdy klient jest uparty i nie ma szansy wybić mu z głowy tego przy czym się uparł i wtedy robi się wszystko tak by było w miarę dobrze bo dobrze to nigdy nie będzie - niestety
Oczywiście po bokach dodatkowe ocieplenie minium 5 cm zarówno od zewnątrz glifu jak i od wewnątrz ? A może wręcz całość zamontowana na wewnętrznym glifie docieplonym styropianem po całości? Rzuć jeszcze kilka fotek - proszę

Krzysztof49
16-02-2012, 09:22
Witam,
Dzięki za udzielone info.
Ale jeszcze jedno pytanie.
Na stroni Jareko znalazłem fotki rolet od wewnątrz i zauważyłem że roleta nie jest przykręcana do ściany (nadproża).
Mam okno które ma szer. ok 270cm i boję się że jeżeli nie będzie górą przykręcone to może wystąpić efekt drżenia.
Czy jest jakaś możliwość , przykręcenia skrzynki.
Perni, faktycznie skrzynki BeClever nie mają wpustów pod kotwy. Tam jest tylko możliwość użycia wkrętów o długości 12mm w odległości też 12mm na górnej powierzchni skrzynki tuż przy rancie wewnętrznym. Skrzynki ALUPROF'u mają taki wpust i kotwy do niego. Przy szerokości okna jaką Ci napisałem, prowadnice będą skryte całkowicie za węgarkiem. Rama okienna zostanie pogrubiona o 3,5cm prowadnic rolet. Płaszczyzna zewnętrzna skrzynki i prowadnic jest jednorodna.
Tak jest przy skrzynkach BeClever. Po przemyśleniu, nie dawaj taśmy rozprężnej na dolny rant górnego węgarka, tylko wysoko 3cm od nadproża. Taśma ta może wgiąć zewnętrzny rant skrzynki, utrudniając wyjście rolety.

jareko
16-02-2012, 09:27
zamawiając roletę zamów ja wyposażona w kątownik zewnętrzny, zastosuj taśmę rozprężną 10/2 i nic ci nie wypchnie natomiast pięknie uszczelni to połączenie

bwojtek
16-02-2012, 09:40
Przede wszystkim przy szerokości 270 jeżeli ma to być stabilne konieczne jest zastosowanie minimum 2 konsoli montażowych w skrzynce. Bez tego będzie się to kiwało jak chorągiewka na wietrze!

jareko
16-02-2012, 09:52
cieszę się że wierzysz w skuteczność tych konsoli ale dałbym ich więcej, dla RKS wsporniki są zalecane w odległości nie większej niż 60 cm a to już daje minimum 4 sztuki, a tam mocowanie jest o wiele sztywniejsze więc obawiam się że co najmniej 6 sztuk

R&K
16-02-2012, 18:01
panie Jarku , Finlandia wszyscy inni fachowcy z branzy

czy moge Was prosic o skomentowanie tej informacji >> LINK <<
(http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Decyzja-podjeta-budujemy-Dom-Arizona-S-GL-581-w-stand.-PASYWNYM-SUPER-ENERGOOSZCZ.&p=5205200&viewfull=1#post5205200)
z góry dziękuje
Konrad

Krzysztof49
16-02-2012, 19:08
Perni jeżeli są to drzwi a ściany masz już gotowe to jedyną radą jest zamontowanie tam rolety integro. Górą dajesz nad oknem poszerzenie, bokami okno może być szersze maksymalnie o 4-5cm od zewnętrznego węgarka (inaczej nie otworzysz rewizji). Niestety okno cofa się od lica klinkieru 18cm-21cm. Aby boki nie przemarzały można jeszcze lekko rozkuć ścianę wewnętrzną bokami dać poszerzenie i docieplić od zewnątrz.
Jeżeli nie są to drzwi tylko okno (mniejsza masa skrzydeł) to można pójść na skróty i pomiędzy roletą nadstawną a oknem dać dodatkowo poszerzenie ze stalą dla usztywnienia okna.
Marmax, Perni ma wszystko przygotowane pod rolety w skrzynkach nadstawnych. Wymiary są prawidłowe, nawet dla rolety 2,7mb, a Ty mu proponujesz zmianę typu rolety na integro (profil odwrócony od pozostałych) podkucie muru wewnętrznego dla umieszczenia okna w murze nośnym. Tu podkuj, tam dociepl styropianem i wyjdziesz jak Zabłocki na mydle. Okno miało być w warstwie ocieplenia, a będzie w murze nośnym. Gdzie sens i gdzie logika. Jeżeli jest dobrze i wykończone w klinkierze, to trzeba to kontynuować a nie w przeprawie zmieniać konie. Toż to będzie dwa razy tyle kosztować, a i wygląd będzie do "D".

jareko
16-02-2012, 19:11
R&K - chciałeś - masz :)

Perni
16-02-2012, 20:44
Bardzo dziękuję za wszystkie informacje, jak tylko zamontuję przyślę fotki.
pozdrawiam:
Perni.

blokno
18-02-2012, 10:20
czy moge Was prosic o skomentowanie tej informacji > LINK <<
[/URL]
z góry dziękuje
Konrad

To, co napisał Jareko jest chyba wystarczające. Różnica między listwą transportową a podparapetową, polega również na bardziej podłym materiale do ekstruzji i najprostszym z mozliwych przekroju. Jak może wyglądać listwa podparapetowa możesz zobaczyć na filmie "zasady montazu warstwowego okien (http://montaze.info.pl/wideo/)", tak około 2 minuty 10 sek.

T12345T
18-02-2012, 14:06
Różnica między listwą transportową a podparapetową, polega również na bardziej podłym materiale do ekstruzji i najprostszym z mozliwych przekroju. Jak może wyglądać listwa podparapetowa możesz zobaczyć

Pewnie, że może i nie trzeba do tego reklamowego filmu:-)

Jaspis2
18-02-2012, 22:43
Dzień dobry piszecie o montażu okna w warstwie ocieplenia co powiecie o takim elemencie - sprawdzony z certyfiaktem, max. wysunięcie 15cm i nikt nie bedzie biadolił o mostkach od kotw :)
Acha te blaszki co wchodząna klinkier to nie żadne podpórki tylko kotwa do klinkieru. http://babyboutique.pl/Pub/montazocieplenie.jpg

bwojtek
19-02-2012, 06:54
Nie znam tego rozwiązania. Napisz co to i gdzie to znaleźć.

malux20
19-02-2012, 08:17
jak sobie pomyślę o tych wszystkich ruskich kombinacjach z konsolami i montażem rolet
to drugi raz postawiłbym scianę jednowarstwową z ytonga i okna przy krawędzi okna rolety do ściany plus jakieś dodatkowe ocieplenie jak kto chce

otwory mam tak powiększone że od środka doklejam botament.[wkurza mnie że niby mam 25 cm styro a ram okien nie mam porządnie ocieplonych z powodu prowadnic]

T12345T
19-02-2012, 17:03
Dzień dobry piszecie o montażu okna w warstwie ocieplenia co powiecie o takim elemencie - sprawdzony z certyfiaktem, max. wysunięcie 15cm i nikt nie bedzie biadolił o mostkach od kotw :) Acha te blaszki co wchodząna klinkier to nie żadne podpórki tylko kotwa do klinkieru.

Ciekawy, wielki klocek podporowy:-), a jak połączyć mechanicznie okno z murem konstrukcyjnym? Nie mniej przyznaję, że widzę coś takiego pierwszy raz, więc popieram bwojtka. Więcej informacji poprosimy!!! Koniecznie!!! :-).

Jaspis2
19-02-2012, 20:55
Jest to konstrukcja ramy wykonywana indywidualnie pod wymiar każdego otworu okiennego. Rama ta jest chowana w styropianie a właściwa rama okienna wchodzi w nią jak w szufladę. Montujemy i poziomujemy wpierw samą ramę a później wsuwamy i kotwimy do niej właściwą. Produkt może posiadać kilka ciekawych rozwinięć :
- przestrzeń konstrukcyjna wypelniona od razu izolatorem
- doklejony styropian do kąta prostego przy tym skośnym elemencie tak aby ekipa dociepleniowców "nie mogła już tego spartolić"
- od razu domontowana folia epdm dla wygody wykonawcy i uciechy inwestora
- dodatkowo otwór w ramie pod właściwe okno może być zasłonięty siatką tłumiącą wiatr i niejako zamykającą otwór tymczasowo.

Ok. ile to kosztuje ? ok. 160zł/metr bieżcy za opcję full wypas. / wysunięcie 15cm.
http://babyboutique.pl/Pub/ramka%20ocieplenie.jpg

Zalety / Wady ??? Kto pierwszy ?

blokno
21-02-2012, 07:49
Ok. ile to kosztuje ? ok. 160zł/metr bieżcy za opcję full wypas. / wysunięcie 15cm.

Czy ten "full wypas" obejmuje też okno czy samą ramę do jego zainstalowania? ;)

jareko
21-02-2012, 07:57
...Zalety / Wady ??? Kto pierwszy ?Póki co, na pierwszy rzut oka - wad nie widzę. Oczywiście zaraz zacznie się lamet że drożej nawet jak JB-D ale... trzeba by się temu dokładnie przyjrzeć w praktyce, na ile upierdliwy jest montaż, zwłaszcza na kondygnacjach gdy wykonywane jest od wewnątrz (to ewentualnie może być kłopot) no i... jakoś nie wierzę do końca w mocowanie samego okna
Sam pomysł niezły, jak kantówka wokół okna :)

bwojtek
21-02-2012, 09:12
Cena mocno wysoka. No i jak to jest mocowane do ściany? Od zewnątrz na kołki?

T12345T
21-02-2012, 09:27
Montujemy i poziomujemy wpierw samą ramę a później wsuwamy i kotwimy do niej właściwą.

To jest dla mnie za mądre, a zdjęcie chyba niekompletne. Nadal nie wiem jak odbywa się mechaniczne połączenie okna z murem konstrukcyjnym:-(. Nadal nie wiem jakby to to było uszczelniane, szczególnie jeśli nie będziemy używać ościeżnic renowacyjnych. Jak na razie to widzę coś na kształt wielkiego klocka podporowego i sposobu na uzyskanie gładkiej płaszczyzny wokół okna. Obie sprawy ważne, ale to chyba dopiero początek informacji o tym co to jest i jak tego użyć w praktyce w różnych sytuacjach montażowych. Chętnie poczytam i pooglądam, bo na razie... jakoś ciemność widzę:-).

witek86
21-02-2012, 10:27
Jest to konstrukcja ramy wykonywana indywidualnie pod wymiar każdego otworu okiennego. Rama ta jest chowana w styropianie a właściwa rama okienna wchodzi w nią jak w szufladę. Montujemy i poziomujemy wpierw samą ramę a później wsuwamy i kotwimy do niej właściwą. Produkt może posiadać kilka ciekawych rozwinięć :
- przestrzeń konstrukcyjna wypelniona od razu izolatorem
- doklejony styropian do kąta prostego przy tym skośnym elemencie tak aby ekipa dociepleniowców "nie mogła już tego spartolić"
- od razu domontowana folia epdm dla wygody wykonawcy i uciechy inwestora
- dodatkowo otwór w ramie pod właściwe okno może być zasłonięty siatką tłumiącą wiatr i niejako zamykającą otwór tymczasowo.

Ok. ile to kosztuje ? ok. 160zł/metr bieżcy za opcję full wypas. / wysunięcie 15cm.
http://babyboutique.pl/Pub/ramka%20ocieplenie.jpg

Zalety / Wady ??? Kto pierwszy ?

Gdzie można takie rozwiązanie podglądnąc?

finlandia
21-02-2012, 10:30
Zapewne w Holandii..

witek86
21-02-2012, 10:39
Bardziej liczyłem na wrocław :) no ale fakt profil na fotce typ holenderski

Jaspis2
21-02-2012, 12:50
Na rozwiązanie natknąłem się przy poszukiwaniach wysunięcia okna w warstwę ocieplenia do naszego domu. Niestety rozwiązanie nie jest dostępne jeszcze :) w Polsce ale z biegiem czasu na pewno będzie. Cena niestety jak słusznie zauważył jareko droższa niż montaż jb-d ale wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem technicznym i chyba prostszym ( szybszym w wykonaniu ) Przypominam że podana cena to cena za rozwiązanie z folią epdm zewnętrzną w wersji z 15cm wysunięciem plus ocieplenia komór konstrukcji .
Odnośnie kotwienia elementu do konstrukcji nie odbiega ono od standardowych wytycznych odnośnie montażu kotw jb-d czyli rozstaw śrub co 500mm, zachowanie odległości od narożników 150mm. Do kotwienia można wykorzystać śruby od sfs np. FB-SK-T30 lub inne dobrane odpowiednio do rodzaju i nośności ściany.

T12345T
21-02-2012, 15:11
Odnośnie kotwienia elementu do konstrukcji nie odbiega ono od standardowych wytycznych odnośnie montażu kotw jb-d czyli rozstaw śrub co 500mm, zachowanie odległości od narożników

To niby jak to ma wyglądać w części progowej? Okno postawione na tej plastikowej podstawie i do niej dokręcone, a podstawa przykręcana do muru konstrukcji? Bzdura jakaś! A co ze stojakami ościeżnic i nadprożem? Ta "podpora" montowana jest na całym obwodzie okna? Według mnie coś tu nie pasi. Na razie uznaję ten patent za równie skuteczny jak dolne podpory niejakiego Krzysztofa49:-).

jareko
21-02-2012, 15:47
wydaje mi się że to co widać to jeden element który montuje się wokół okna, po całym obwodzie. Jakbyś wokół okna wykonał skrzynkę wysunięta na zewnątrz i w to później montował okno.
Gdyby nie cena to całkiem fajnie pomyślane i o wiele lepiej dopracowane niż patenty Krzysztofa

T12345T
21-02-2012, 17:20
wydaje mi się że to co widać to jeden element który montuje się wokół okna, po całym obwodzie. Jakbyś wokół okna wykonał skrzynkę wysunięta na zewnątrz i w to później montował okno. Gdyby nie cena to całkiem fajnie pomyślane i o wiele lepiej dopracowane niż patenty Krzysztofa

Cena to mi nie robi. Jak coś jest ok, to niech i kosztuje, ale to... nie jest ok. No i co z tego, że wokół okna zrobisz taką skrzynkę? Okno i tak musisz połączyć mechanicznie z murem. Żeby to zrobić, będziesz musiał użyć jakichś kotew pozwalających wyjść do przodu o te 150mm i będą one "leżeć" na płaszczyźnie tych podpór. Tym samym te plastiki elegancko wejdą pomiędzy ramę, a docieplenie, a na to przyjdą łączniki mechaniczne. Powiedzmy, że wtedy łatwiej będzie aplikować np. piankę w przestrzeń dylatacji, bo szczelina będzie prosta i gładka, ale to tyle zalet z tego patentu. (Jak na razie). Jakbym miał sobie coś powyobrażać, to mogłoby to być fajne rozwiązanie do ścian 3W. Ten plasticzek świetnie nadaje się jako przesłona docieplenia. W sam raz coś dla Ciebie:-), bo wiem, że polecasz klientom podobny zabieg. I słusznie. upraszcza montaż w 3W.

Jaspis2
21-02-2012, 17:37
wydaje mi się że to co widać to jeden element który montuje się wokół okna, po całym obwodzie. Jakbyś wokół okna wykonał skrzynkę wysunięta na zewnątrz i w to później montował okno.
Gdyby nie cena to całkiem fajnie pomyślane i o wiele lepiej dopracowane niż patenty Krzysztofa

Dokładnie tak to działa

jareko
21-02-2012, 18:10
jeśli ta cała skrzynka jest stabilna i mocna podejrzewam że montuje si e w tym jakby ta skrzynka była murem, czyli normalne kotwy - nie wiem, myślę jak to może działać

Jaspis2
21-02-2012, 19:06
Konstrukcja de facto jak ktoś to zauważył jest głównie stosowana w ścianach 3w jak się przyjrzycie na tą ramę to tam są też pokazane takie metalowe zatrzaski które zakleszczają się przy wsuwaniu ramy okna od spodu w profil , dodatkowo te okna zwykle mają szerszą ramę ok 120 mm zakończoną występkiem z uszczelką która po wciśnięciu w tą "szufladę" dochodzi do jej krawędzi - jest to pokazane na tym foto .

Ja teraz o czymś innym - mianowicie uszczelnienie okna w konstrukcji 3warstwowej - wiadomo taśmy folie
Poniżej rysunek :http://babyboutique.pl/Pub/uszczelneinie%20okna.jpg

Pytanie ?
1 / Czy możliwe jest doklejenie taśmy zewnętrznej do styropianu a nie do muru tak jak to jest pokazane na rysunku ?
Czy wykonywanie tej taśmy ma w ogóle ma rację bytu przy założeniu że szczelina pomiędzy ramą okna a elewacją klinkierową będzie docelowo wypełniona taśmą rozprężną ?

jareko
21-02-2012, 19:54
...Czy wykonywanie tej taśmy ma w ogóle ma rację bytu przy założeniu że szczelina pomiędzy ramą okna a elewacją klinkierową będzie docelowo wypełniona taśmą rozprężną ?i już znasz odpowiedź na postawione pytanie
Więc po co dodatkowo jakaś taśma paroprzepuszczalna?

michal_mlody
21-02-2012, 20:39
Witam.
Co myślicie o takich podporach pod okno balkonowe?
http://img17.allegroimg.pl/photos/oryginal/21/56/83/79/2156837916

T12345T
21-02-2012, 20:40
A dla mnie ten "patent" jest na razie na tyle tajemniczy, że nie będę się wypowiadał, co do możliwości jego praktycznego wykorzystania i wykonywania uszczelnień z jego zastosowaniem. Za dużo mam wątpliwości.

T12345T
21-02-2012, 20:44
Co myślicie o takich podporach pod okno balkonowe?

Parę lat temu, to takie kotwy progowe można było kupić u każdego szanującego się systemodawcy. Nie wiem jak w nich z regulacją wysokości, ale ogólnie, co do możliwości wykorzystania... bez zarzutu:-).

_FIX_
21-02-2012, 20:47
Witam.
Co myślicie o takich podporach pod okno balkonowe?
http://img17.allegroimg.pl/photos/oryginal/21/56/83/79/2156837916
Znam; używam; polecam :)
Dobra alternatywa (jeśli chodzi o cenę) dla poszerzeń.

michal_mlody
21-02-2012, 20:52
Zastanawiam się właśnie nad tym rozwiązaniem. Takie kotwy + wypełnienie XPSem i pianką = zlikwidowany do maksimum mostek termiczny w tym miejscu.
Dobrze myślę?:) Dodam, że nie będę montował w warstwie docieplenia a miejsca na ocieplenie podłogi mam 20cm

jareko
21-02-2012, 20:54
dobrze myślisz, choć ja uważam że poszerzenia są rozwiązaniem lepszym - ale to moje zdanie i standard mojego montazu

michal_mlody
21-02-2012, 20:58
Zastanawiam się jeszcze nad taką kwestią:
Jak bym użył powyższych podpór to czy kręcić je do samej ramy czy do profila transportowego?
Okna thermic 90

jareko
21-02-2012, 21:01
wywalić profil i kręcić do samej ramy

Jaspis2
21-02-2012, 21:23
Konstrukcja de facto jak ktoś to zauważył jest głównie stosowana w ścianach 3w jak się przyjrzycie na tą ramę to tam są też pokazane takie metalowe zatrzaski które zakleszczają się przy wsuwaniu ramy okna od spodu w profil , dodatkowo te okna zwykle mają szerszą ramę ok 120 mm zakończoną występkiem z uszczelką która po wciśnięciu w tą "szufladę" dochodzi do jej krawędzi - jest to pokazane na tym foto .

Ja teraz o czymś innym - mianowicie uszczelnienie okna w konstrukcji 3warstwowej - wiadomo taśmy folie
Poniżej rysunek :http://babyboutique.pl/Pub/uszczelneinie%20okna.jpg

Pytanie ?
1 / Czy możliwe jest doklejenie taśmy zewnętrznej do styropianu a nie do muru tak jak to jest pokazane na rysunku ?
Czy wykonywanie tej taśmy ma w ogóle ma rację bytu przy założeniu że szczelina pomiędzy ramą okna a elewacją klinkierową będzie docelowo wypełniona taśmą rozprężną ?

Jeszcze jedno pytanie - odnośnie konstrukcji muru 3 warstwowej. Mam tutaj pewną niezgodność.
O ile taka taśma rozprężna ( np. illmod 600 ) zatrzymuje wodę jest także paro przepuszczalna. Interesuje mnie zjawisko powstawania kondensu / wykraplania wody w przestrzeni wentylowanej w murze 3warstwowym - wszędzie spotykam się przy przeglądaniu przekroi oraz na fotkach z tym że bezwzględnie trzeba zabezpieczyć górę ramy okna oraz jej dół foliami izolacyjnymi tak aby skraplająca się para wodna mogla spłynąć po nich do odprowadzenia - szczeliny nad ramą okna i szczelin wentylacyjnych w pierwszej warstwie cegieł klinkierowych .

Mimo wszystko biorąc pod uwagę konstrukcję muru 3w i zjawisko wykraplania się wody w szczelinie wentylacyjnej wydaje się słusznym zastosowanie zewnętrznej folii epdm dodatkowo oprócz tej taśmy rozprężnej . Proszę praktyków o dogłębne przemyślenie sytuacji. Szczelina wentylacyjna będzie 1-2cm

Wracam do pytania zadanego wcześniej czy myślicie że montaż takiej folii epdm nie do ściany ale do styropianu da taki sam efekt - czy da się przykleić folię epdm do styropianu ? jak tak to czym ?

http://babyboutique.pl/Pub/odwodnienie.jpg

http://babyboutique.pl/Pub/folia%20zamykaj%C4%85ca.jpg

Krzysztof49
22-02-2012, 19:44
wywalić profil i kręcić do samej ramy
Jareko, jesteś niereformowalny. Profil parapetowy przecina drogę mostkowi termicznemu, którym jest Twoja stalowa konsola. Jeżeli bezpośrednio stalą połączysz mur nośny z ramą w której jest kształtownik stalowy, masz typowy mostek termiczny. Profil parapetowy ustala także odległość pod parapet i nie trzeba stosować stalowych szczudeł. Idziesz na skróty pozorne, które tylko dają dodatkowe straty ciepła. To nie jest rada, tylko niewiedza czym jest mostek termiczny i jak przechodzi ciepło z ogrzanego muru nośnego do zimnej ramy okiennej.

jareko
22-02-2012, 20:04
Jareko, jesteś niereformowalny....trudno, to twój problem nie mój

jareko
22-02-2012, 20:07
...Co tu można poprawić albo co jest ewidentnie złe?...zamienić kliny drewniane na plastikowe

Arturo72
22-02-2012, 20:09
Tak wygląda mój montaż.

Jak dla mnie to partyzantka...
Ja nigdy bym tak nie pozwolił sobie zamontować okna :)
Nie podoba mi się ;)

Charlie
22-02-2012, 20:09
tak się zastanawiam jak będzie wyglądała za parę lat wymiana tak zamontowanego okna. Docieplenie na elewacji szlag trafi.

Niech profilpęknie tak jak w poniższym przypadku

http://www.forum.oknonet.pl/viewtopic.php?f=13&t=19480

jareko
22-02-2012, 20:47
...spełnia swoją funkcję (kliny może zastąpię innym dystansem np. jakąś masą utwardzalną). Aha - kosztowało to max 50% ceny montażu na firmowych konsolach......obawiam się tylko jednego, ze całość będzie za sztywna i okno nie będzie miało jak pracować
Zastąpił bym kotwy boczne i górne normalnymi kotwami stalowymi, pozostawiając dolne, żeby nie było jak u J-J
dziś jestem wykończony trasą do Wrocławia i z powrotem i już nie myślę, jutro coś postaram się dopowiedzieć

jareko
22-02-2012, 20:51
Niech profilpęknie tak jak w poniższym przypadku
http://www.forum.oknonet.pl/viewtopic.php?f=13&t=19480genialne zdjęcie i jeszcze lepszy komentarz, dobrze ze komentujący od razu w stopce ma napisane że jak okna to tylko drewniane
Ale pierniczą głupoty, luuuudzie, uważajcie jak minus 20 nie otwierajcie okien bo pękają nagminnie jak we wskazanym linku
Nic nie napisał nieszczęsny właściciel okna, kiedy mu pękło, jaki producent i jaki profil - wbrew pozorom ma to znaczenie a przede wszystkim czy ramiak dolny przy montażu zakotwiony czy nie
Mógłbym powróżyć z fusów i postawić taką oto diagnozę. Otwarte okno, lekko przekrzywiona klamka, ktoś na siłę walną skrzydłem, lub (co chyba bardziej prawdopodobne) przeciąg pier... skrzydłem i tym samym rolka w zaczep i pasik mógł pęknąć własnie w tym miejscu przy braku jakiegokolwiek zakotwienia dolnego ramiaka.
Dlaczego mógł ? bo zewnętrzna część profila miała temperaturę poniżej zera a wtedy PVC staje się kruche i podatne na uszkodzenia (to jest jeden z argumentów za tym by nie montować okien w temperaturach ujemnych i zarówno otoczenia jak i samego materiału), natomiast od wewnątrz był dalej plastyczny stąd pęknięcie nie uszkodziło wewnętrznej części profila
Dla mnie takie jest wytłumaczenie akurat tego przypadku - ale oczywiście mogę się mylić

jareko
22-02-2012, 21:06
będę za 8 tygodni montował, ale wtedy nie będzie chyba na co patrzeć :) bo już będziesz mieszkał :)

Charlie
22-02-2012, 21:15
genialne zdjęcie i jeszcze lepszy komentarz, dobrze ze komentujący od razu w stopce ma napisane że jak okna to tylko drewniane
Ale pierniczą głupoty, luuuudzie, uważajcie jak minus 20 nie otwierajcie okien bo pękają nagminnie jak we wskazanym linku
Nic nie napisał nieszczęsny właściciel okna, kiedy mu pękło, jaki producent i jaki profil - wbrew pozorom ma to znaczenie a przede wszystkim czy ramiak dolny przy montażu zakotwiony czy nie
Mógłbym powróżyć z fusów i postawić taką oto diagnozę. Otwarte okno, lekko przekrzywiona klamka, ktoś na siłę walną skrzydłem, lub (co chyba bardziej prawdopodobne) przeciąg pier... skrzydłem i tym samym rolka w zaczep i pasik mógł pęknąć własnie w tym miejscu przy braku jakiegokolwiek zakotwienia dolnego ramiaka.
Dlaczego mógł ? bo zewnętrzna część profila miała temperaturę poniżej zera a wtedy PVC staje się kruche i podatne na uszkodzenia (to jest jeden z argumentów za tym by nie montować okien w temperaturach ujemnych i zarówno otoczenia jak i samego materiału), natomiast od wewnątrz był dalej plastyczny stąd pęknięcie nie uszkodziło wewnętrznej części profila
Dla mnie takie jest wytłumaczenie akurat tego przypadku - ale oczywiście mogę się mylić

Jareko - nie denerwuj się :)
Przeciągów przy -20 to raczej nie ma. Musisz zrozumieć, że plastik ma swoją wytrzymałość do określonej amplitudy temparatur. Taki to materiał i już.
Nie martw się - ludzie i tak będą kupować tak jak kupują Dacie Logan czy inny badziew.

Odpowiedz lepiej forumowiczom co zrobić jak tak się stanie przy tego typu montażach. Czy trzeba elewację zrywać a jak tak to co zrobić na wysokościach - wynająć podnośnik, rusztowanie postawić - jak temat ugryźć.

malux20
22-02-2012, 21:27
ja to widzę że plastyk ma same plusy
a to pęknie , a to listwę podparetową wypierniczyć
a to szerokie balkony skręcać z mniejszych
a to łuki stają się szczelne

jareko
22-02-2012, 21:49
ja to widzę że plastyk ma same plusy
a to pęknie , a to listwę podparetową wypierniczyć
a to szerokie balkony skręcać z mniejszych
a to łuki stają się szczelneniczewo nie panimaju :(
Jakoś plastiki ludziom ie pękają nawet przy minus 40
Jakoś balkony szerokie wykonane na prawidłowym profilu, jak nie ma pośredniego to trzeba na drzwiowym - też służą latami
łuki - no tu nie ma co ukrywać że drewno jest materiałem lepszym co nie znaczy że łuków w PVC wykonać dobrze nie można

I tylko po co ciągniemy ten idiotyczny spór - co lepsze? Drewno czy plastik
Tylko jedno mi się nie podoba - Charliego ocenianie klientów i ich majętności na podstawie wyboru materiału na okna. Niejednokrotnie okna PVC w okleinach różnorakich i wyposażeniu są droższe od drewnianych

malux20
22-02-2012, 21:59
sam napisałeś że jest przy minusach delikatny
ale mniejsza z tym - wszystko ma plusy i minusy.
napiszmy tu w wątku może jak np konsole wyginają te pseudo listwy montażowe pod wpływem ciężaru
ja jestem pod wrażeniem jak ktoś chłopakowi założył przy 15cm wysunięciu na konsolach bez ich dodatkowego podparcia balkon ćwierćtonowy na czterech czy pięciu konsolach to są niuanse które będą wychodzić przy coraz większych i cięższych pakietach

jareko
22-02-2012, 22:05
250 kilo niby jest ok przy pięciu konsolach, na jedną przypada 50 kg a przy wysunięciu 15 cm MUSI być wyposażona w podporę AW
I te niuanse już wychodzą, zmieniła się instrukcja rozmieszczania konsol, dzięki sygnałom od montażystów.

jareko
22-02-2012, 22:10
Kolejnym, może lekko szalonym pomysłem, jest wciśnięcie zamiast klinów jakiejś w miarę stabilnej gumy (taśmociąg, opona)...... Już lepiej zostawić jak jest, tylko zanim zaczniesz ocieplać zaobserwuj latem jak zachowują się ościeżnicę, Przyłóż łatę i sprawdź czy nie powstają beczki
Jakiej szerokości i wysokości masz te okienka ? O ile dobrze widzę - białe - czy tak ?

malux20
22-02-2012, 22:14
ja to na ich zalecenia nie patrzyłem tylko dodatkowe podparcia dawałem właściwie już od 5 cm wys.
właściwie do montażu powinien być projekt zastępczy - ekipa montująca robi za małpę z brzytwą

jareko
22-02-2012, 22:17
dziś już nie myślę, sorki, spadam do wyra spać

Charlie
23-02-2012, 07:02
?

http://babyboutique.pl/Pub/odwodnienie.jpg

http://babyboutique.pl/Pub/folia%20zamykaj%C4%85ca.jpg

patrząc na te foty to wydaje mi się, że przy wymianie okien w ten sposób zamontowanych elewacja do zerwania. Ale może się mylę - Jareko, jakieś refleksje ?

Krzysztof49
23-02-2012, 07:47
wydaje mi się że to co widać to jeden element który montuje się wokół okna, po całym obwodzie. Jakbyś wokół okna wykonał skrzynkę wysunięta na zewnątrz i w to później montował okno.
Gdyby nie cena to całkiem fajnie pomyślane i o wiele lepiej dopracowane niż patenty Krzysztofa
Jareko, wzór pokazany przez Jaspis'a, a ciekawy dla Ciebie i lepiej dopracowany jak piszesz, nie ma nic wspólnego z patentami Krzysztofa. System JB-D, który montujesz osobiście i i AD są tożsame w 90%. Tu i tam są użyte podpory okienne do przeniesienia ciężaru okna. Podobnie służą kotwy obwodowe. Okno jest osadzone w warstwie ocieplenia na głębokość ramy okiennej. Różnica polega na tym, że JB-D to stalowe mostki termiczne, a AD to izolatory ciepła. Te 10% różnicy polega na regulacji poziomu okna. W systemie stalowym odbywa się to nakrętkami i kluczem, w tworzywowym podkładkami PCV. Jak Ty tego nie rozróżniasz to masz bielmo na oczach. W którym miejscu te systemy porównywać do wzoru Jaspis'a. Prześpij się bo jesteś zmęczony.

Krzysztof49
23-02-2012, 08:12
Montaż w warstwie ociepleniaTak wygląda mój montaż.
Etap pierwszy na zdjęciach - okna stoją na kantówkach, są większe o ~2cm od otworów okiennych, przykręcone przez "pancerne" uchwyty po jednym niezbyt grubym wkręcie do części plastikowej ramy a nie do stalowego jej wzmocnienia ("przesuwanka" po dwa wkręty), uchwyty w większości nie dotykają ram, częściowo mogę ich połowę, za wkrętem, uciąć.
Wiadomo, że uchwyt w pianie PUR będzie idealnym przewodnikiem ale nie będzie, poza cienkim wkrętem w wewnętrznej, plastikowej części ramy, miał dokąd transportować ciepła z mieszkania. Nie sądzę więc aby był to jakiś znaczący mostek.
Etap drugi (na rysunku z niezachowaną skalą):
- wklejenie styro pomiędzy ramę a mur oraz przyklejenie obwódki ze styro wokół okien (może obwódka trapezowa jak słusznie sugeruje Krzysztof49),
- niskoprężna piana PUR w powstałą szparę,
- na to wszystko ocieplenie właściwe kryjące na szerokości ~4cm ramy,
- brak jakichkolwiek taśm.
Co tu można poprawić albo co jest ewidentnie złe?
Kszhu.int, oglądam te zdjęcia z przerażeniem. Kątowniki boczne wymień natychmiast na blaszane kotwy tradycyjne. One są zrobione z blachy 1,4mm i będą podatne na rozszerzanie i kurczenie ramy okiennej. Wepnij je w ramę nie przykręcając wkrętami. Te Twoje kątowniki mogą doprowadzić do pęknięć ramy, które na tym forum zostały pokazane. Rama się rozszerza i kurczy a mur nie. Z biegiem czasu rama staje się bardziej krucha. Jednym słowem przedobrzyłeś mocowanie. To samo z dołem. Te kątowniki stalowe, wprawdzie nie są mostkami termicznymi, ale jest ich dużo i wchodzą w kantówkę podgrzewając ją. Tą kantówkę mogłeś przykręcić trzema dyblami 10. Ona przeniesie ciężar okna tarciem o mur i przekrojem dybli.

Robespierre
23-02-2012, 08:24
http://www.youtube.com/watch?v=jZmQeIyekak&feature=related

Najbardziej podoba mi się zmiana położenia butelki piwa...

:)

a o taśmach zapomnieli...

bwojtek
23-02-2012, 09:04
Zastanawiam się tylko, w czym różni się taki montaż od montażu i klinowania w otworze ściany - też jest ciasno.
Niczym - tylko zwróć uwagę, że normalnie nie stosuje się klinowania dookoło okna!
Zobacz w instrukcji ITB gdzie mają być klocki podporowe. Tam pozostaw kliny na sztywno. Pozostałe wymień na coś elastycznego (styrodur?) by rama miała gdzie się rozszerzać a wkręty mocujące muszą swobodnie przechodzić przez otwór w kątowniku. W systemie JB-D sama kotwa boczna może się ugiąć w razie potrzeby. Twoje stalowe kątowniki nie poddadzą się :(
Zrób jak napisałem a wszystko będzie dobrze. Chociaż wg Krzysztofa będziesz płacił pewnie z dwa miliony rocznie za ogrzewanie :D :D :D

PS.
Ja bym dał jednak wkręt do wzmocnienia w ramie ale wtedy za ogrzewanie zapłacisz trzy miliony ;)

jareko
23-02-2012, 09:18
...Ja bym dał jednak wkręt do wzmocnienia w ramie ale wtedy za ogrzewanie zapłacisz trzy miliony ;)Tylko tyle? Eeeee to gra warta świeczki
Bwojtek dobrze radzi, i wbrew pozorom w jednym punkcie Krzysztof też dobrze radzi, zastąpić te masywne wsporniki kotwami do montażu jakich standardowo się używa ale pozostawić te masywne tam gdzie na rysunku masz zaznaczone jako klocki podporowe

jareko
23-02-2012, 11:22
...2. czy można pozostawić odp. większą dylatację tylko z jednej strony a z drugiej "przysunąć" się do oporu?nigdzie o tym nie piszą, ale moim zdaniem, biorąc pod uwagę pracę okna w otworze - można, przynajmniej ja nie widzę przeciwwskazań
Dla swych rozważań przyjmij bezpiecznie że ok 1mm/mb przy białym i 1,5mm/mb przy kolorze

T12345T
23-02-2012, 13:53
czy jest gdzieś dostępny wykres rozszerzalności ram PCV względem temperatury?

W instrukcji RAL. Wykres nie, ale pewne obliczenia tak.


czy można pozostawić odp. większą dylatację tylko z jednej strony a z drugiej "przysunąć" się do oporu?

Jak namówisz konstrukcję, aby pracowała tylko w jedną i to tę właściwą stronę, to... dlaczego nie:-).

malux20
23-02-2012, 14:58
optymista jesteś z rozszerzalnością

aDw
25-02-2012, 09:12
Panowie jako ciekawostka http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156296-Domek-nad-Odr%C4%85/page12

Kolega z forum nie montował w warstwie ocieplenia. Zastosował taśmy i ciepły parapet. Zdjęcia z termowizji nie pokazują duzych mostków na styku mur/okno ! wieksze straty sa na połączeniu szyba/rama !

michal_mlody
25-02-2012, 09:14
Mam jeszcze jedno pytanie.
Gdzieś to chyba było ale nie mogę tego znaleźć:(

Czy ten profil transportowy lepiej zostawić czy wywalić?
Okna termic 90, montaż standardowy w murze.

_FIX_
25-02-2012, 09:45
Mam jeszcze jedno pytanie.
Gdzieś to chyba było ale nie mogę tego znaleźć:(

Czy ten profil transportowy lepiej zostawić czy wywalić?
Okna termic 90, montaż standardowy w murze.
Jeśli to tylko listwa transportowa - to wywalić i zastąpić podparapetowym.
jeśli to listwa podparapetowa - to zostawić.

michal_mlody
25-02-2012, 10:02
Nie orientuję się jaka jest różnica w tych listwach.
U mnie to taki szary profil szerokości 3.5cm (okno 9cm). Pomiędzy tym profilem a profilem okna jest jakaś ciemna gąbka.

Czyli co to za listwa?:)

jareko
25-02-2012, 10:12
jak ktoś zadał sobie tyle trudu by włożyć tam taśmę rozprężną to a 99% masz listwę podparapetową

michal_mlody
25-02-2012, 10:15
dodam, że ta listwa jest 5 komorowa:)
Może fotkę wrzucę.

edit:
http://img256.imageshack.us/img256/9284/profiltq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/256/profiltq.jpg/)

surfi
25-02-2012, 10:21
Witam.
Co myślicie o takich podporach pod okno balkonowe?
http://img17.allegroimg.pl/photos/oryginal/21/56/83/79/2156837916

Nie polecam, śruba ma w nich za mały przekrój. Z pozoru solidne, ale wykręć więcej niż 2cm i zobaczysz jak chodzą na boki. Dla mnie to szajs, chyba że producent je poprawił, wątpię.
Zastosuj sprawdzone i pewne poszerzenia jeśli możesz.

jareko
25-02-2012, 11:09
dodam, że ta listwa jest 5 komorowa:)
Może fotkę wrzucę.
http://img256.imageshack.us/img256/9284/profiltq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/256/profiltq.jpg/)podparapetówka - zostaw ją
Liczba komór nie ma znaczenia - oby były co najmniej dwie :)

michal_mlody
25-02-2012, 11:18
Dzięki za odpowiedź:)
Jakiegoś stresa mam przed montażem tych okien:)

jareko
25-02-2012, 11:27
sobota, weź kup piwko, włącz TV, odpocznij, lub w iny sposób się zrelaksuj :)
O oknach nie myśl, po co ;)

R&K
25-02-2012, 11:33
Dzięki za odpowiedź:)
Jakiegoś stresa mam przed montażem tych okien:)

też miałem ... w końcu wyluzowałem ... niech się dzieje wola nieba ... i wyszło OK

michal_mlody
25-02-2012, 11:39
też miałem ... w końcu wyluzowałem ... niech się dzieje wola nieba ... i wyszło OK

hehe
tylko że ja to sam będę montował:)

R&K u Ciebie to wszystko jakoś piorunem leci. Idzie wiosna to może u mnie coś się więcej ruszy:)

Krzysztof49
26-02-2012, 09:49
Panowie jako ciekawostka http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156296-Domek-nad-Odr%C4%85/page12
Kolega z forum nie montował w warstwie ocieplenia. Zastosował taśmy i ciepły parapet. Zdjęcia z termowizji nie pokazują duzych mostków na styku mur/okno ! wieksze straty sa na połączeniu szyba/rama !
aDw, nie umiesz czytać zdjęć termowizyjnych. Wskazane przez Ciebie okna są osadzone z licem muru nośnego na ciepłych styropianowych parapetach (10cm z listwą parapetową), faktycznie nie mają mostka termicznego na dole. Ale posuwając się w górę ramy okiennej, widać wyraźnie narastający wpływ ciepłych murów nośnych na nią. Rama przechwytuje coraz więcej ciepła, przechodząc miejscami w kolor czerwony. Najwięcej ciepła pobiera z nadproża. Tam różnica temperatur wynosi aż 7*C (ściana zewnętrzna- rama zewnętrzna), podczas gdy przy parapecie zewnętrznym na dole 0*C. Tam jest idealnie. Nagrzana górna część okna wpływa na połączenie rama okienna szyba, dlatego te powierzchnie dodatkowo tracą ciepło i świecą czerwienią. Tego nie ma na dole, a skład szyb robiony jest na całym obwodzie tak samo, bez błędów. Wniosek jest jeden: okna należy osadzać całkowicie w warstwie ocieplenia, aby uniknąć wpływu nagrzanych murów wewnętrznych na ramy okienne i strat ciepła z tym związanych. To jedno zdjęcie termowizyjne jednoznacznie pokazuje ciągły mostek termiczny, po za parapetem. Osadzanie okien z licem muru jest błędem architektonicznym

Krzysztof49
26-02-2012, 10:46
podparapetówka - zostaw ją
Liczba komór nie ma znaczenia - oby były co najmniej dwie :)
Jareko, w listwie parapetowej (progowej) ilość komór ma znaczenie tak jak ilość komór w ramie okiennej. Listwa parapetowa oddziela parapet wewnętrzny od zewnętrznego. Im ona będzie cieplejsza (więcej komór) tym będą mniejsze straty ciepła między parapetami. A różnica temperatur między nimi, może dochodzić do 80*C. Jest ona także dobrym izolatorem między Twoimi stalowymi konsolami a ramą okienną, dlatego jej stosowanie jest takie ważne.

finlandia
26-02-2012, 11:39
Listwa parapetowa oddziela parapet wewnętrzny od zewnętrznego. Im ona będzie cieplejsza (więcej komór) tym będą mniejsze straty ciepła między parapetami. A różnica temperatur między nimi, może dochodzić do 80*C.
80stopni? C czy K?
Sorry, ale TY masz w domu +40 a na dworze -40? To nie jest manipulacja, ale.. liczenie że ma sie doczynienia z idiotami. Czuje się jakbym siedział w nasłabszej zawodówce.. I proszę nie mów, że parapet trzeba dosunąć do samej listwy, bo to BŁĄD.
Osadzenie w warstwie ocieplenia jest błędem architektonicznym, ale tylko wg Ciebie. Osadzenie w warstwie ocieplenia na jakiś plastikowych kotwach to BŁĄD KONSTRUKCYJNY, bo takie okno nie wytrzyma za długo - będzie zbyt niestabilne.

jareko
26-02-2012, 12:34
Jareko, w listwie parapetowej (progowej) ilość komór ma znaczenie tak jak ilość komór w ramie okiennej. Listwa parapetowa oddziela parapet wewnętrzny od zewnętrznego. Im ona będzie cieplejsza (więcej komór) tym będą mniejsze straty ciepła między parapetami. A różnica temperatur między nimi, może dochodzić do 80*C. Jest ona także dobrym izolatorem między Twoimi stalowymi konsolami a ramą okienną, dlatego jej stosowanie jest takie ważne.czy ty naprawdę myślisz że debile czytają Forum? Ludzie którzy nigdy nie chodzili do szkół a fizyka, matematyka to dla nich opowieści z Narni? Facet, daj sobie już spokój skup się na swoim produkcie i nie pogrążaj się każdą wypowiedzią

Brass
26-02-2012, 12:49
Widziałem Krzysztofa na targach w Łodzi,"fajny" gość, typ szalonego naukowca, on naprawdę wierzy w to co tu wypisuje. :-)

Krzysztof49
26-02-2012, 13:00
80stopni? C czy K?
Sorry, ale TY masz w domu +40 a na dworze -40? To nie jest manipulacja, ale.. liczenie że ma sie doczynienia z idiotami. Czuje się jakbym siedział w nasłabszej zawodówce.. I proszę nie mów, że parapet trzeba dosunąć do samej listwy, bo to BŁĄD.
Osadzenie w warstwie ocieplenia jest błędem architektonicznym, ale tylko wg Ciebie. Osadzenie w warstwie ocieplenia na jakiś plastikowych kotwach to BŁĄD KONSTRUKCYJNY, bo takie okno nie wytrzyma za długo - będzie zbyt niestabilne.
Finlandia, przemyśl spokojnie. Jeżeli parapet zewnętrzny jest blaszany i w kolorze ciemny brąz, to jaką temperaturę ma jeżeli w cieniu jest 36*C ? Najlepiej przekonać się siadając na nim nago. Parapety zewnętrzne blaszane, montuje się wpuszczając wygięty rant w zewnętrzny wpust ramy okiennej, więc nie ma możliwości aby dotykał listwy parapetowej. Po zdjęciach termowizyjnych, przytoczonych przez aDw, widać jak najcieplejszą ramę na rynku VEKA, można sponiewierać, osadzając ją z licem muru. Im rama jest cieplejsza, tym ma więcej komór i jest szersza. Rama VEKA o szerokośći 90mm osadzona z licem muru, pozyskuje z tego muru więcej ciepła niż rama 80mm, bo ciepło przechodzi powierzchnią. Ciepłe szerokie okna należy osadzać w warstwie ocieplenia, a czy to się zrobi na tworzywowych podporach, czy kątowniku drewnianym, to drugorzędna sprawa. Ale nie może być tak, jak proponuje Jareko, żeby zrezygnować z listwy parapetowej i osadzić okno bezpośrednio na metalowych mostkach termicznych. Z każdej ciepłej dobrej ramy, można zrobić zimną stosując montaż bez głowy. Dobrymi chęciami jest piekło wymurowane. To widać na tym zdjęciu termowizyjnym.

jareko
26-02-2012, 13:13
.... Ale nie może być tak, jak proponuje Jareko, żeby zrezygnować z listwy parapetowej i osadzić okno bezpośrednio na metalowych mostkach termicznych.....naucz się najpierw czytać ze zrozumieniem :)

stary
26-02-2012, 13:16
Pierwszy raz się wypowiadam w tym temacie, bowiem co się zacznę przymierzać do odpowiedzi to przybywa 10 stron i pojawiają się nowe wywody.
Staram się "na spokojnie" wyobrazić sobie tą różnicę temperatur pomiędzy parapetami .
Przy założeniu, że w cieniu jest te 36 * C, parapet na słońcu osiąga 60-80 *C lub więcej to w mieszkaniu ile jest w tym czasie? 0 stopni czy 10-20*C na minusie ?? :jawdrop:

Dodam jeszcze, żeby nie było, że różnica temperatur 80* C jest nieosiągalna.
W skrajnych przypadkach jest, ten parapet na słońcu może się nagrzać jeszcze bardziej, wówczas wewnątrz nie musi być mrozu.
Tylko, że takie przypadki nie są na porządku dziennym.
W wywodach Krzysztofa49 zauważyłem pewną prawidłowość: palnie jakieś głupstwo, więc zamiast się do tego przyznać to brnie dalej podając jakieś wyjątkowe skrajności i przekonuje wszystkim, że to norma.

maggs1
26-02-2012, 13:24
Witam, mam pytanie do kszhu.int czym został zaimpregnowany ten drewniany krawędziak?

Krzysztof49
26-02-2012, 15:22
Widziałem Krzysztofa na targach w Łodzi,"fajny" gość, typ szalonego naukowca, on naprawdę wierzy w to co tu wypisuje. :-)
Brass, ja nie jestem nawiedzony, ale na tym forum piszę prawdę, a to nie wszystkim jest wygodne. Zamiast porozmawiać o słabym montażu najcieplejszej ramy na rynku VEKA'i i dlaczego tak jest, że dół jest dobry a góra zła, to dostaję zarzuty, że maksymalna różnica temperatur między parapetami nie może wynosić 80*C. Jakby to było tak istotne. Jeżeli nie 80*C to może być 70*C lub 60*C. A prawda nie jest tam na dole w różnicy temperatur, tylko że osadzając najcieplejszą ramę z licem muru, robimy z niej ramę zimną. Świadczy o tym zdjęcie przytoczone przez aDw. I o tym powinna być rozmowa. Z tego zdjęcia widać, jak ważne jest dobre i ciepłe osadzenie okna, oraz jak łatwo jest to osadzenie zepsuć, mimo że się miało dobre intencje, ale wiedzy zabrakło. Wszyscy uważają, że jak się dobrze osłoni ramę styropianem, to ona nie pobierze ciepła przez mostki termiczne, celowo tam zamontowane w postaci kotew metalowych. A tam jest 20cm szarego styropianu, starannie położonego i posklejanego na końcach płyt, który nic nie pomógł ramie. Chęci były, ale wiedzy zabrakło i wyszło jak zawsze.

finlandia
26-02-2012, 16:35
Ech... ja też widziałem Krzysztofa i od dawna mam to samo zdanie co Ty Brass`ie..i go rozumiem, bo widzę że jest przekonany do tego co mówi.. ale nie mogę wytrzymać, jak czytam takie hasła. Nadają się do polityki.
Co wspólnego ma parapet gorący od letniego słońca (36C to także skrajność) do oszczędności zimą?Dobrze zauważył Stary - faktycznie coś się palnie i nie chce się przyznać do błęd. Nie cierpię ludzi nieomylnych. Taka dyskusja zamiast budować postęp sprawia, że się cofamy..
Owszem, montaż w warstwie ocieplenia to właściwy kierunek który potrafi przynosić korzyści, ale w żadnym wypadku nie można do niego popychać groźbami katastrofy ekonomicznej czy też innymi manpulacjami.

Krzysztof49
26-02-2012, 17:19
wywalić profil i kręcić do samej ramy
Jareko, staram się czytać Ciebie ze zrozumieniem, ale przychodzi mi to ciężko,nawet bardzo. Ta Twoja wypowiedź dotyczy listwy parapetowej, a rezygnacja z niej i przykręcenie bezpośrednio stalowych konsol do ramy, nijak ma się z ciepłym montażem okien. Przecież są to typowe stalowe mostki termiczne. Przeczytałem Twoje referencje, są wspaniałe, ale pomysła zasięgasz od samego Fredka. Znajomość z nim szkodzi Ci.