PDA

Zobacz pełną wersję : wrzos i niezapominajki



splinka
10-06-2010, 11:43
Pytanie do znawców tematu. mam miejsce w ogrodzie które chcę zasadzić nie wysokimi roślinkami. Miejsce ma około 1,5 x 10 metrów między skarpą a drogą . na skarpie same iglaki. W tym miejscu koniecznie chce niezapominajki (uwielbiam je) planowałam wsadzić sadzonki i zostawiać po przekwitnięciu żeby się rozsiewały. Szukam jeszcze jednego gatunku , który kwitł by póżźnym latem jak już niezapominajki przekwitną. pomyślałam o wrzosach . Taki przeplataniec wrzosowo nizapominajkowy :) tylko wrzosy zupełnie inną ziemię lubią :( Będą rosły razem? a może ma ktoś pomysł na innego towarzysza dla niezapominajek? prosze pomóżcie! to mój pierwszy ogródek :)

Monika B
10-06-2010, 13:28
Jakoś mi takie zestawienie nie bardzo pasuje. Poza tym miezapominajki jak kwitną, to tworzą tak gęste kępy, że wrzos to chyba zgłuszą całkowicie ;)
Jak nie na otwartym słońcu to posadziłabym te niezapominajki z późnymi tulipanami - będą kwitły razem - a na potem funkie.
Nie wiem czy to dobry pomysł, ale pewnie Elfi coś wymyśli :)

Elfir
10-06-2010, 17:38
Z iglakami bardzo ładnie komponują się niskie astry (Aster dumosus, A. alpinus), dzwonki (Campanula carpatica, C. cochlearifolia, C. garganica, C. portenschalgiana, C.poscharskyana), bodziszki (Geranium x cantabrigense, G.sanguineum), żurawki (Heuchera sp.)

ve**rd**
11-06-2010, 12:12
Ja myślę, że to nie najlepsze połączenie.
Wrzos lubi towarzystwo: wrzośców, różaneczników, azalii, świetnie wyglądają w kompozycjach razem. W okololicy mogą być drzewa iglaste- będzie naturalnie zakwaszało.
Niezapominajki- może jakieś astry, cynie- będzie kwiatowo.

Rbit
11-06-2010, 20:31
No tez jakiś dysonas czuje. Wrzosy i wrzośce lubia kwaśna przepuszczalna glebie ( nailepiej miesznka torfu z piaskiem) w kórej woda nie ma prawa stać bo inaczej korzenie im gnija, a niezapominajka suchego to tak nie zabardzo ??? wrzosy bardziej z iglakami lub innymi wrzosowatymi sie lubia na słonecznej rabacie zeby nie rzec wrzosowisku :)

splinka
14-06-2010, 09:25
:( dziękuję wszystkim za odpowiedzi . chociaż nie po mojej myśli :) ale nie znam się zupełnie, więc wezmę sobie rady Wasze do serca. Większość się na wrzosach skupiła a ja uparta na niezapominajki :) może ktoś ma jakiś pomysł, żeby posadzić niezapominajki, które będą kwitły wiosną i przemieszać je z czymś co będzie kwitło jesienią , albo ładnie wyglądało cały czas?

Elfir
14-06-2010, 13:34
Przecież napisałam z czym przemieszać niezapominajki wśród tych iglaków :/

splinka
15-06-2010, 09:28
Czytałam Twoją odpowiedź i dziękuję za te propozycje, ale może nie zostałam zrozumiana i ponawiając pytanie doprecyzowałam, że chodzi mi o rośliny , które KWITNĄ JESIENIĄ z Twoich propozycji tylko astry kwitną w tym czasie. niezapominajki dalej rozkwitnięte mam i jeszcze troszke będą kwitły, nie chce uzupełniać ich kwiatkami kwitnącymi w tym samym czasie tylko właśnie jesienią, żeby ta część ogródka była ładna cały czas.

Elfir
15-06-2010, 12:03
no to jeszcze zimowity pasują.