PDA

Zobacz pełną wersję : żółty berberys



duduś
12-06-2010, 20:13
Czy prawdą jest że berberysy o żółtej barwie nie mogą rosnąć w pełnym słońcu ( pełnym? - jeżeli jest ono do 17 to za długo dla nich ? ) i że muszą mieć żyzną glebę ( zawsze słyszałam że berberysy są mało wymagające)

jaki
13-06-2010, 18:58
To prawda.Miałam właśnie berberys o żółtej barwie który rósł w pełnym słońcu.Liście miał poparzone. Przesadziłam go w miejsce cieniste i rośnie super. Berberysy nie wymagają żyznej gleby.

ewalm
21-06-2010, 21:10
To zależy który - "Aurea" może ulec poparzeniu ale "Maria" lubi stanowiska słoneczne i na takich ładnie się wybarwia - oba mają żółte liście. Nie muszą miec szczególnie żyznej gleby.

Monika B
22-06-2010, 11:57
Cha! I ja mam problem, choć znam wymagania obu odmian - kiedyś będzie głęboki cień ale teraz to patelnia (choć powoli zarasta) i nie wiem, który wsadzić :)
i tak już chodzę od tygodnia i myślę...
Może wsadzę jakiś żółty iglak znoszący skrajności. Tylko czy taki istnieje?

Elfir
22-06-2010, 12:59
A może po prostu za te 20 lat przebudujesz ogród? :D Berberys to tani krzew - najwyżej go przesadzisz lub usuniesz.
Nie można myśleć o ogrodzie jako skończonym elemencie, takim jak dom. Ogród z każdym rokiem wygląda inaczej i trzeba na bieżąco go przebudowywać.

jaki
22-06-2010, 13:11
Ot i cała prawda na stresy ogrodowe. Ja już to mam we krwi i żyje mi się lepiej.

jarkotowa
23-06-2010, 12:43
Ja mam żółte berberysy, ale nie wiem jaka to odmiana.
Rosą w półcieniu, mają słońce przez pół dnia. Przebarwiają się pięknie.
Wcześniej rosły w cieniu (pod drzewem) i marnie się przebarwiały. Drzewo zostało wycięte i rośliny się teraz pięknie prezentują.
Rosną w ciężkiej ziemi.

Monika B
24-06-2010, 13:10
A może po prostu za te 20 lat przebudujesz ogród? :D Berberys to tani krzew - najwyżej go przesadzisz lub usuniesz.
Nie można myśleć o ogrodzie jako skończonym elemencie, takim jak dom. Ogród z każdym rokiem wygląda inaczej i trzeba na bieżąco go przebudowywać.

No i chyba trzeba zmienić podejście ;) Ciągle bowiem wyczekuję końca porównując ogródek właśnie do wnętrz. Chyba stąd moje rozczarowanie.
Podświadomie czekam kiedy będzie w końcu to "chłop śpi...." I nawet nie chodzi o robotę ale o ten brak efektu finalnego ;(

BOHO
24-06-2010, 13:21
u mnie "Maria"rośnie w pełnym słońcu i jest super-żółta !