PDA

Zobacz pełną wersję : Staw kąpielowy - wątek zbiorczy



ECRU
13-10-2008, 13:58
1

Michauek
14-10-2008, 14:41
Masz na myśli coś w stylu "naturalnego basenu" czyli stawu który nie będzie zarośnięty rzęsą itd? Wydaje mi się, że musiałby być dość duży żeby jakiś brzeg zapiaszczyć, bo z jednej strony trzeba utrzymać właściwe warunki przyrodnicze a z drugiej nie jest przyjemne kąpanie się w "zupie"

ECRU
14-10-2008, 21:37
http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72079,4317748.html

TAK! EKO BASEN

http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72079,4317748.html

ZAŁOŻENIA ZNAM, CENY RYNKOWE TEŻ - SZUKAM WŁAŚCICIELI TAKICH CUDÓW. KOGOŚ KTO MA I KOMU TO SŁUŻY ALBO NIE.
POZDR
:D

radekk
18-03-2009, 18:02
jest tu ktoś kto budował staw kąpielowy?

cyprinus
19-03-2009, 11:04
Tak. Przejrzyj wątki - był "Budowa stawu" i inne o oczkach wodnych. Ja też zbudowałem.

radekk
20-03-2009, 21:04
jak dawno i jak się spisuje woda w stawie?

joannasza
06-05-2010, 13:49
Witam,
Chciałabym zbudować staw kąpielowy,
czy ktoś się orientuje jakie są koszty, czy muszą być spełnione jakieś warunki, moja działka ma ok.2000m2

G.N.
06-05-2010, 16:38
Bodajże do 30 m2 nie potrzebujesz zezwolenia, powyżej już tak.
Co do kosztów pytanie typu "ile kosztuje samochód" Odpowiedź "stary maluch czy nowy maybach"
Kwestie zezwoleń i różnych sposobów budowy były wałkowane w wątkach
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?9293-Budowa-stawu&highlight=w%C5%82asny+staw
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189-pozwolenie-na-stawik-oczko-wodne&highlight=w%C5%82asny+staw

cyprinus
06-05-2010, 16:49
Przeczytaj też wątek "Budowa stawu"

zielonyp
06-05-2010, 20:39
niezły pomysł dobra alternatywa dla basenu
ale 30 m2 to za mało

joannasza
06-05-2010, 21:44
czyli, że potrzebne jest pozwolenie na budowę, a jaką powierzchnię musi mieć taki staw żeby to miało sens? ale żeby nie zajął mi całej działki?

G.N.
07-05-2010, 12:22
Zastanów się po co chcesz mieć ten staw i to da odpowiedź na pytanie o wymiary. Jeśli tylko do pomoczenia 4 liter to pewnie taki 3 x 10 m by wystarczył. Jeśli do popływania to na pewno sporo większy. Weź jeszcze pod uwagę że zależnie od przyjętej technologii będziesz różny procent tej długości do pływania. Przy niecce betonowej lub z laminatu możesz mieć pełną głębokość od samego brzegu, ale to praktycznie basen i koszty będą duże. Przy stawie wyłożonym folią jakaś część od brzegu będzie musiała być po skosie i to dosyć łagodnym, więc staw powinien być o te 1,5-2 metry większy z każdej strony. Np. przy stawku 25 x 7 m pewnie okaże się że głębokość do pływania to wyjdzie na kawałku 20 x 2

cyprinus
07-05-2010, 14:19
Mój staw ma 40x10 m. Gdyby był o połowę krótszy, też by się w nim pływało bez problemu. Większość małych basenów krytych ma 20 - 25 metrów długości.

andrzej_proven
13-05-2010, 12:26
Cześć

Przede wszystkim tak jak napisał G.N. zastanów się nad wielkością. Ja zrobiłem kilka lat temu 10x5 metrów i obecnie jestem na etapie przerabiania. Druga sprawa to wykonanie: będziesz robić to we własnym zakresie czy poprzez firmę? Firmy biorą sporo kasy za stawy, wydanie podan 50 tysięcy nie stanowi problemu. Samemu można to zrobić za mniejszą kwotę.

Żeby staw był "samooczyszczający" musi się składać minimum z dwóch części - część kąpielowa i część bagienna, która będzie odpowiedzialna za oczyszczanie wody. Kształt dowolny, ale watunek jest taki żeby część bagienna była najlepiej takiej samej wielkości co część kąpielowa. Ja wzorowałem się na stawie firmy OASE, tyle że powiększyłem go znacznie. Do krycia użyłem folii EPDM Firestone (duże rozmiary, nie trzeba zgrzewać). Zajrzyj na youtube http://www.youtube.com/results?search_query=oase&aq=f , są tam filmy prezentujące stawy kąpielowa, nawet budowę, i polecam ostatni numer muratora z filmem o budowie stawu kąpielowego.

Generalnie budowa nie jest trudna, tylko czasochłonna. Ja akurat to lubię więc wolny czas spędzam przy budowie.

Ważna rzecz, zanim się zabierzesz zapytaj w urzędzie czy się zgodzą.

andrzej_proven
13-05-2010, 12:29
Aha, zapomniałem, zrób projekt, nawet własny, ważne żeby był. Będzie mniej nerwów przy budowie.

madwo
13-05-2010, 19:59
Kawalek mojej magisterki o ogrodach wodnych, moze sie komus przyda....


Staw kąpielowy powinien zawierać 2 strefy: kąpielową o głębokości 1-2m, oraz stosunkowo płytką strefę bagienną pełniącą funkcję filtra. Układ ten wzbogacony jest zazwyczaj o kaskadę wodną, natleniającą wodę pompowaną ze strefy kąpielowej przed wpłynięciem do części filtracyjnej. Natleniona i „zaktywizowana” woda wpływając do filtra bagiennego przenika przez złoże z dodatkiem specjalnie dobranych minerałów – aktywatorów, oraz kultur bakteryjnych redukujących stężenie substancji organicznych. Stąd jest następnie pompowana do stawu.
Część kąpielowa stawu powinna być głębsza, a dostęp do wody powinien zapewniać pomost z drabinką. Dno w części kąpielowej powinno opadać w kierunku jednego najgłębiej położonego punktu, w który zbierać się będą osady, dzięki czemu łatwiej je usuwać. Zapewnienie w tym punkcie głębokości min 2m pozwala ograniczyć wzbijanie osadów z dna przez osoby pływające. Minimalna, zapewniająca swobodę pływania wielkość wolnej od roślin części kąpielowej to 50 m2. Głębokość powinna wynosić od 0,8 do 2,5 m.
Część bagienna powinna być płytsza, z łagodnie wyprofilowanymi brzegami, o spadku mniejszym niż 30% . Brzegi powinny zapewniać stabilność podłoża i dobre warunki siedliskowe dla roślin. Strefa regeneracyjna powinna wynosić od 40 do 140 m2. Jej wielkość zależy od jakości wody, od obecności wymuszonego obiegu wody, od projektowanej intensywności przepływu, oraz rodzaju filtrów. Uwzględniany jest także współczynnik infiltracji zdolności sorpcyjne gruntu. Im mniejsze są strefy regeneracyjne z stosunku do strefy kąpielowej, tym więcej wymagane jest środków technicznych niezbędnych do zachowania dobrej jakości wody .
Funkcja kąpielowa i filtrująca może być połączona w jednym zbiorniku, mogą być oddzielone od siebie przegrodą, lub mogą stanowić osobne zbiorniki.

Typy stawów kąpielowych:
• Staw ekstensywny
Staw ekstensywny jest najstarszym typem stawu kąpielowego. Początki jego stosowania sięgają wczesnych lat osiemdziesiątych. Jest to staw pozbawiony techniki, wzorowany na naturalnych zbiornikach wodnych. Początkowo ten typ stawów powstawał w efekcie przerabiania niesprawnych basenów kąpielowych.
Kąpielowe stawy ekstensywne składają się z części kąpielowej, umożliwiającej swobodne pływanie, zajmującej maksymalnie 30% powierzchni zbiornika oraz z zarośniętej roślinnością strefy bagiennej o powierzchni zajmującej minimum 70% powierzchni zbiornika. Obieg wody między strefami regeneracyjnymi a częścią kąpielową odbywa się bez udziału techniki, dzięki działaniu różnicy temperatur między nagrzanymi, płytkimi obszarami stawu, a chłodniejszymi głębszymi, oraz wiatru. Minimalna powierzchnia stawu ekstensywnego to 200m2, zakładając powierzchnię strefy pływackiej 60m2.
Aby w strefie kąpielowej nie zbierały się osady, oddziela się ją od bagiennej podwodnymi przegrodami, np. betonowymi murkami. Ukształtowanie dna stawu powinno być zaprojektowane tak, aby w najgłębszym miejscu możliwe było gromadzenie osadów dennych. Pozwala to uniknąć spuszczania co kilka lat wody dzięki możliwości zastosowania pompy do usunięcia nagromadzonych osadów.
• Stawy z wymuszonym przepływem wody.
Wymuszenie przepływu wody pozwala zmniejszyć proporcje powierzchni kąpielowej do filtracyjnej nawet o 45%. Nawet niewielka pompa powodująca cyrkulację do 30% objętości zbiornika dziennie powoduje równomierne rozmieszczenie natlenionej wody w stawie, czym przyśpiesza się proces rozkładu. Wprowadzona poprzez potok, kaskadę lub fontannę woda ma korzystny wpływ na wymianę gazową, a tym samym na jakość wody w zbiorniku. Cyrkulacja wody pozwala na zmniejszenie stref regeneracyjnych o 10-15% w porównaniu do systemu bezcyrkulacyjnego. W stawach tych zaleca się dwukrotne w ciągu roku oczyszczanie osadów dennych.
W przypadku wyposażenia stawu w odpływ denny oraz skimmer wymagane jest stosowania silniejszych pomp umożliwiających wymianę wody raz na dzień. Dzieki odpływowi dennemu możliwy jest przepływ wody ze zbiornika i separacja zanieczyszczeń na studzience osadowej lub filtrze mechanicznym. Możliwe jest podłączenie odpływu dennego do kanalizacji, co pozwala pozbywać się znacznej części osadów zgromadzonych na dnie.
• Stawy intensywne.
Wysoką jakość wody przez okrągły rok gwarantują stawy z filtrem bagiennym , posiadające najbardziej skomplikowany system wśród stawów kąpielowych, który zapewnia tak wysoką jakość wody, że znajduje zastosowanie także w komunalnych obiektach kąpielowych, zapewniając spełnianie ścisłych wymogów sanitarnych.
Istnieją kąpieliska publiczne odkażane dotychczas chlorem, które zostały zmodernizowane i wyposażone w biologiczne filtry bagienne, co korzystnie wpłynęło na koszty eksploatacji.
Zasada działania tego systemu polega na tym, że oczyszczona mechanicznie woda, poprzez skimmer i z dna zbiornika, kierowana jest na filtry bagienne. Filtry te mogą być zintegrowane ze zbiornikiem lub znajdować się poza jego obrębem.
Projektując stawy z filtrami bagiennymi oblicza się wielkość elementów hydraulicznych zapewniających optymalne przepływy wody, dobiera się odpowiedni rodzaj pomp i skimmerów oraz planuje się budowę filtrów. Niezbędne jest wykonanie analizy chemicznej wody, którą zostanie napełniony staw, aby dokładne określić objętość filtrów bagiennych oraz ich składu mineralnego. Złoża filtrujące komponowane ze skał i minerałów regulujących twardość i pH wody, dobranych w odpowiednich proporcjach, oraz absorbentów związków azotu i fosforu. Czasami budowane są specjalne mechaniczne komory filtracyjne, w których mineralne złoże jest co jakiś czas aktywizowane lub wymieniane. Konstrukcja filtrów jest tak przemyślana, by nie eliminować planktonu zwierzęcego niezmiernie ważnego w procesach oczyszczania wody. Filtr roślinny połączony z nim rurami może być umieszczony osobno, nie musi być przestrzennie związany z kąpieliskiem.
Technika ta nie tylko pozwala uzyskać lepsza jakość wody i usprawnia zabiegi pielęgnacyjne, ale przede wszystkim zmniejsza obszar roślinnych stref regeneracyjnych.
Intensywny staw kąpielowy może zająć powierzchnię jedynie 100m2, ponieważ dla 60m2 strefy kąpielowej potrzeba zaledwie 40m2 powierzchni czyszczącej. Duże pompy zużywają wprawdzie sporo energii, lecz tzw. przepływy można regulować w zależności od tego, na ile intensywnie korzysta się ze stawu.

malfi
14-06-2010, 22:15
Może zacznę od tego, że uwielbiam wodę :) Całe lato kąpię się w wyrobisku, które powstało po żwirowni. Marzę jednak o własnym przydomowym stawie. W związku z tym przyszło mi do głowy, że można by było wykopać koło domu taką mini żwirownię. Zupełnie się na tym nie znam i dlatego postanowiłam zwrócić się o pomoc do ekspertów. Czy wykopanie własnego stawu rzeczywiście wymaga folii, izolacji itp? Nie wystarczy po prostu wykopać dołu, w którym będą się zbierały wody gruntowe, tak jak we wspomnianej przeze mnie żwirowni? Z góry przepraszam jeśli to pytanie jest głupie, ale się na tym nie znam, a bardzo chciałabym uzyskać fachową poradę. Proszę o pomoc.

cyprinus
29-06-2010, 15:34
Przeczytaj wątek budowa stawu. Znajdziesz odpowiedź na swoje pytania.

voytas80
30-06-2010, 07:34
Jak dużą masz działke?

Elfir
30-06-2010, 11:06
Jesli masz glebe na piaskach a wodę gruntową poniżej 5 m - musiałbyś się nieźle nakopać, by woda zaczęła się tam naturalnie zbierać :D

voytas80
30-06-2010, 11:06
Może lepiej basen :)

cyprinus
29-09-2012, 11:14
Reaktywuję wątek. Znów buduję dom, niechcący przy okazji wykopał się staw - na razie 30x11, ale jeszcze urośnie. Tyle potrzebowałem żwiry do wypełnienia fundamentów i obsypania domu dookoła. Ten staw będę musiał zaizolować. Myślę o matach bentonitowych. Czy ktoś miał z nimi do czynienia? są rzeczywiście szczelne?

Elfir
01-10-2012, 22:29
nie są szczelne na 100 %, ale naturalny dopływ wody w podstaci deszczu wystarczy.
Z bentonitu chyba są strumyki wokoło blibliteki UW

cyprinus
02-10-2012, 16:56
Gdy doprowadzę do stawu wodę z rynien, powinno tym bardziej wystarczyć. Gdy bywałem na terenie UW, nie było jeszcze strumyków (studiowałem na SGGW).

gordi
04-11-2014, 18:10
Do hydroizolacji polecam geomembrane epdm Firestone Pond Gard 1,02 mm, maty bentonitowe nie są szczelne w 100% więc istnieje ryzyko spadku poziomu wody w zbiorniku. [moderowano wpis reklamowy]

Marian_D
04-11-2014, 21:15
Reaktywuję wątek. Znów buduję dom, niechcący przy okazji wykopał się staw - na razie 30x11, ale jeszcze urośnie. Tyle potrzebowałem żwiry do wypełnienia fundamentów i obsypania domu dookoła.

A masz na niego projekt budowlany i pozwolenie? Bo dopóki go nie uszczelnisz, to jest to zwykły wykop i nikt Ci nic nie zrobi, nawet jeśli go zaleje woda gruntowa. Wykop nie jest obiektem budowlanym. Ale jeśli go uszczelnisz, to będzie to już obiekt budowlany wszelkimi tego konsekwencjami.

A jeśli nie masz pozwolenia, to szkoda ładować kasę w samowolę. Bo wystarczy jedno pismo od "życzliwego" i każą Ci go rozebrać, tzn przywrócić stan pierwotny.

Marian_D
04-11-2014, 21:21
nie są szczelne na 100 %, ale naturalny dopływ wody w podstaci deszczu wystarczy.
Z bentonitu chyba są strumyki wokoło blibliteki UW

Doprawdy wystarczy do utrzymania poziomu wody? :D

W wielu przypadkach "naturalny dopływ wody w postaci deszczu" nie wystarczy nawet by stan wody w lecie nie ulegał zmianie w postaci parowania, nie mówiąc już o stratach na przecieki. Problem ten dotyczy szczególnie stawów o dużym stosunku powierzchni do głębokości. Taki staw potrafi obniżyć poziom wody o pół metra lub więcej w czasie suszy. Jak dodasz do tego straty z sączenia do gruntu to może się okazać, że wahania poziomu wody będą jeszcze większe, co uniemożliwi utworzenie stabilnego ekosystemu. A co to oznacza w praktyce?

Wypłycenie => Wzrost temperatury wody => Zmniejszenie ilości tlenu + powstawanie "strefy bagiennej" w płytszej części zbiornika pozbawionej organizmów polujących na larwy komarów => Padanie ryb + komary w ogromnych ilościach :)

Marian_D
04-11-2014, 21:26
Gdy doprowadzę do stawu wodę z rynien, powinno tym bardziej wystarczyć. Gdy bywałem na terenie UW, nie było jeszcze strumyków (studiowałem na SGGW).

I oczywiście wniesie do stawu ogromną ilość zanieczyszczeń, które w okresach bezdeszczowych akumulują się na powierzchni dachu a następnie będą spłukiwane wraz z wodą do Twojego stawu. A zanieczyszczenia te to głównie pyłki roślin, rozmaite wyziewy z kominów itp itd. Jednym słowem przygotuj się na zakwity wody.

Elfir
04-11-2014, 23:27
Doprawdy wystarczy do utrzymania poziomu wody? :D



Nie do utrzymania poziomu wody tylko do skompensowania ubytku przez mikroprzecieki.

Adrianno
06-11-2014, 11:27
Z tymi stawami to skomplikowana kwestia jednak...czytałem w necie sporo i w końcu podpytałem siostrzenicę jak to wygląda w praktyce i wyszło na to że te strefy filtracyjne i wymierzenie tego plus zaprojektowanie zieleni tak żeby było ileś tam procent zacienienia to sporo zabawy...ale z drugiej strony jaki efekt...

makaroniarze
08-12-2014, 13:27
Ostatnio w moje ręce trafił folder jakiejś holenderskiej firmy robiącej stawy kąpielowe i powiem wam, że klasa sama w sobie, ale ceny też powalają.

Elfir
09-12-2014, 23:20
to przejrzyj polskie oferty...

gordi
11-02-2015, 14:45
Mata bentonitowa to 99% szczelności, szkoda ryzykować dużych kosztów. Najlepiej użyj geomembranę EPDM 1,02 mm. Jeśli będą rybki to Pond Gard firmy Firestone, jeśli nie to jakąkolwiek.

gordi
11-02-2015, 14:49
I jeszcze jedna ważna sprawa. Zawsze należy wodę służącą do napełnienia stawu poddać analizie i w zależności od jej wyników dobrać właściwe złożę/substrat mineralny do strefy regeneracyjnej.

kezcemor
14-02-2015, 21:12
Właśnie szukam informacji na temat takich mieszanek filtracyjnych. Ma ktoś jakieś informacje? Gdzie można zrobić badania wody i co przebadać?

Elfir
15-02-2015, 09:41
mieszkanki filtracyjne to często keramzyt :)
Albo wkłady ceramiczne do filtrów akwarystycznych/do oczek.

pan*e
15-02-2015, 19:54
Keramzyt to lepiej zastosować w akwarium, ceramikę też. Pod rośliny wodne najlepsze są podłoża z naturalnej lawy która wzbogaca wodę o różne mikroelementy. Idealnym rozwiązaniem jest np. BioLava - mieszanka skał wulkanicznych i zeolitu typu chabazyt, która w porównaniu z keramzytem jest ponad 10 razy bardziej porowata i ma różne właściwości sorpcyjne i jonowymienne. Zresztą idealnie nadaje się też do akwarium . Dostarcza do wody mi.in. potas a wyłapuje metale ciężkie i inne świństwa. Keramzyt można zastosować jako dodatkowy wypełniacz - nie każdego stać na zakup np. 10 ton biolavy ;)
Najlepsza mieszanka minerałów do filtra bagiennego lub oczyszczalni mineralno-roślinnej to Biokalonit lub adsorbent fosforanów BioChalix. Można też stosować niemiecki Biocalith jako ostatnią dekoracyjną warstwę (zamiast zwykłego żwiru).

Elfir
15-02-2015, 20:06
naturalnym minerałem i tani jest też perlit.

pan*e
18-02-2015, 12:02
perlit niestety pływa po wodzie, nie nadaje się do stawu

Elfir
18-02-2015, 12:34
chyba, że się go zapakuje we worki i zasypie żwirem.

pan*e
22-02-2015, 16:18
Lepiej nie, worek będzie zmieniał hydraulikę przepływu w całej strefie i jeszcze może sparcieć po kilku latach, wole nie myśleć co wtedy. Nie ma co wyważać otwartych drzwi.

Elfir
22-02-2015, 20:03
nie byłeś nigdy oszczędnym akwarystą uwielbiającym DIY.

cyprinus
28-02-2015, 11:59
Dawno nie zaglądałem. Mój wykop ma 50 x 15m. Raczej zastosuję folię do izolacji. W tym roku chcę zrobić dokumentację i uzyskać pozwolenie na budowę. Byłem pewien, że będę musiał robić operat wodno - prawny , ale być może uda się tego uniknąć. Mój znajomy zrobił koło swojej agroturystyki 4 połączone stawy z obiegiem wody, izolowane folią. W dokumentacji miał, ze napełniane są deszczówką z rynien ( 0,5 ha ...) i są odizolowane od środowiska. Uzyskał zezwolenie na budowę bez operatu - w Polkowicach. Jeszcze się nie widziałem z projektantem, ciekawi mnie, czy jest na to jakiś przepis , czy raczej to dobra wola urzędników ?

pan*e
05-03-2015, 19:30
Raczej dobra wola urzędników. Wolą zażądać operatu dla świętego spokoju i poczucia,że niczego nie przeoczyli.

operatuje
17-11-2015, 19:17
Jeżeli staw kąpielowy w całości jest szczelny, a nadmiar wód (opad atmosferyczny na powierzchnię zbiornika) mieści się w jego objętości, to nie wymagany jest operat wodnoprawny, natomiast jeśli zażyczymy sobie odprowadzania nadmiaru wód.... gdziekolwiek, lub strefa filtracyjna w akikolwiek sposób połączona jest z gruntem rodzimym,to już potrzeba :). Powierzchnia lustra wody powyżej 50m2 - projekt budowlany :)

Marian_D
23-11-2015, 22:57
lub strefa filtracyjna w akikolwiek sposób połączona jest z gruntem rodzimym,to już potrzeba :).

Pierwsze słyszę. Jakiś przepis?

W myśl tego co piszesz, dla każdego oczka które nie jest uszczelnione wymagany byłby operat - a tak nie jest.

mariusz7924
17-03-2016, 15:32
Mam pytanie do znawców w temacie. mam zamiar wykopać staw na działce rolnej (siedliskowej) przy okazji budowy domu.
dom będzie na nasypie ok 1,5m nad poziomem gr. Wody mam na poz. ok 0,5m p.p.t
Chciałem upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. na działce pod 30-sto cm.warstwą ziemi mam piaski i żwiry, i do podbudowy pod dom kupiłem ok. 90 wywrotek mieszanki i żwiru. dużo mi jeszcze brakuje na podbudowe. A że zawsze chciałem obok domu mieć staw to chciałem go wykopać, żwiru użyć do podbudowy i za jednym zamachem stworzyć staw.
Niestety po ostatniej zmianie przepisów nie mogę nigdzie znalezć informacji jak to z tymi stawami, oczkami, sadzawkami jest.
jeśli zbuduję staw o pow. 50m.kw. to czy mogę obok umieścić strefę bagienną zapewniającą wlaściwe funkcjonowanie stawu, połączoną np. strumykiem lub kaskadą, ale wykonaną jako osobny zbiornik? Po prostu nie chcę się bawić z pozwoleniem na budowę bo w naszej gminie to jest koszmar.
Pozwolenie na dom już prawie dwa lata załatwiam...
Czy istnieją np. osobne przepisy na sadzawkę, staw kąpielowy, oczko wodne itp.?
Mam nadzieję że ktoś jeszcze zagląda do tego wątku.

cyprinus
29-03-2016, 21:36
O ile mnie pamięć nie myli, jeśli budujesz staw o pow. powyżej 25m2, to musisz uzyskać pozwolenie na budowę, czyli trzeba zrobić projekt. Zdaje się, że wszystkie te budowle można określić wspólną nazwą : staw i decydująca jest wielkość. Mój przyszły staw wykopał się właśnie w taki sposób - potrzebny był żwir. A że dom to rozłożysta parterówka, to i staw będzie niemały. Strefa bagienna może być częścią stawu lub oddalona, z wymuszonym obiegiem wody. Ale to też jest budowla hydrotechniczna.