PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze wodne - koszt



Andrewko
17-06-2010, 08:57
Witajcie. Dostaliśmy warunki zabudowy. I zaczynamy działać na naszej działeczce.

Odległość od miejsca podłączenia ok 180m w tym przewiert ok 30m. Orientuje się może ktoś jakie były by miej więcej koszta takiej usługi lub zna firmy z okolic Elbląga, Gdańska, Olsztyna - które podjęły by się takiej inwestycji ? Serdecznie dziękuję za wszelkie podpowiedzi :) Pozdrawiam

tofee
04-07-2010, 13:46
Ja co prawda nie z twoich okolic, ale u nas zakład MPWiK wycenił m bieżący przyłączenia na ok 180 zł :(

Anetka100
05-07-2010, 20:22
W sobotę wykonałam przyłącze wody - 100 mb . Materiał jeszcze na wz... ale koszt ok 500 zł (PE 32 - 120 m , licznik, złączki, filtr antyskażeniowy, nawiertka, klucz, taśma lokalizacyjna ) + projekt z uzgodnieniem w ZUD 540 zł i praca koparki 550 zł (11h). Wykonanie nawiertki i instalacja licznika znajomy - ok 2 h . Razem ok 1600 zł. Wojew. opolskie.

tofee
06-07-2010, 09:10
Szczęściara ... u nas cenowa tragedia.

emisb
07-07-2010, 08:53
Ja miałem zrobić przyłącze wodociągowe rurą PE 90 dł.-230 m. Oczywiście wszystkie dodatkowe części z tym związane (Złączki, zasuwy, licznik, itd.) Koszt to 52 zł/mb. Na szczęście nie był wymagany projekt. Okolice Żywca.

petervdo
07-07-2010, 23:52
W sobotę wykonałam przyłącze wody - 100 mb . Materiał jeszcze na wz... ale koszt ok 500 zł (PE 32 - 120 m , licznik, złączki, filtr antyskażeniowy, nawiertka, klucz, taśma lokalizacyjna ) + projekt z uzgodnieniem w ZUD 540 zł i praca koparki 550 zł (11h). Wykonanie nawiertki i instalacja licznika znajomy - ok 2 h . Razem ok 1600 zł. Wojew. opolskie.

:bash:
u mnie wycena z wodociągów za przyłącz wody ... może z 5m kopania (ziemia i piasek) .. oczywiście papiery ..
wycena
5000 zł !!
samą "wcinkę" robią tylko wodociągi za jedyne 1200 zł ..
brak słów
:jawdrop:

tofee
09-07-2010, 08:12
Złodziejstwo !!!

petervdo
09-07-2010, 08:20
Złodziejstwo !!!

:bash:

jeszcze ciekawiej wyszło jak gość zaczął liczyć wykonanie (firma prywatna) ... tak podliczał, że wyszło ponad 5000 zł ;)
alee .. w końcu ceny nie podał po przedstawieniu przez projektanta zakresu prac (wizja lokalna)
:)
i już telefonu nie odebrał (nie ukrywam, że powiedziałem ile oferuje mpwik)

tofee
09-07-2010, 08:42
A przecież to raptem ile 1-2 dni roboty??? Chciałabym móc rzucać takimi stawkami :-/

petervdo
09-07-2010, 13:04
A przecież to raptem ile 1-2 dni roboty??? Chciałabym móc rzucać takimi stawkami :-/

no bez przesady
dniówka z palcem w .. nosie ;)
projektant stwierdził, że nawet nie ma sensu zbytnio koparkę sprowadzać .. piasek

Anetka100
11-07-2010, 21:00
A już mam fakturkę za materiały, jednak przeliczyłam się ... wyszło 645 zł . Ale i tak po zsumowaniu koparki i projektu przyłącza daje to 1735 zł za 100 mb. Warto więc poszukać i nie dać się oskubać wodociągom.

Piterek_Wołomin
14-07-2010, 15:07
Okolice warszawy przyłącze 90 mb około 2500 zł materiał i robocizna

Pawciuniu
30-07-2010, 14:14
Okolice warszawy przyłącze 90 mb około 2500 zł materiał i robocizna
Piotrek i Anetka 100
jak wy to zrobiliście że cenowo to przyłącze wyszło was tak tanio ?:jawdrop:
Ja mam juz projekt przyłącza i właśnie zamierzam się umówić na przyłącz wody .Według projektu wychodzi u mnie 32 m .
Problem polega na tym że w naszej gminie jest jedno przedsiębiorstwo wodociagowe i oni mają "monopol" na przyłącz wody. Zadzwoniłam tam i Pan mi wycenił taką usługę na 3500 zł:mad: Masakra jakaś ! Za co tyle pieniędzy .
Nie ukrywam ze chciałabym to jakoś obejść bo ta cena jest dla mnie zaporowa.
Czy orientuje sie ktoś czy można wykonać taki przyłącz na włąsna rękę ? Co wtedy z wodomierzem ? Prosiłabym o pomoc bo w tej dziedzinie jestem zielona :sick:

Pozdrawiam
Ania

petervdo
30-07-2010, 14:57
:bash:

jeszcze ciekawiej wyszło jak gość zaczął liczyć wykonanie (firma prywatna) ... tak podliczał, że wyszło ponad 5000 zł ;)
alee .. w końcu ceny nie podał po przedstawieniu przez projektanta zakresu prac (wizja lokalna)
:)
i już telefonu nie odebrał (nie ukrywam, że powiedziałem ile oferuje mpwik)


Piotrek i Anetka 100
jak wy to zrobiliście że cenowo to przyłącze wyszło was tak tanio ?:jawdrop:
Ja mam juz projekt przyłącza i właśnie zamierzam się umówić na przyłącz wody .Według projektu wychodzi u mnie 32 m .
Problem polega na tym że w naszej gminie jest jedno przedsiębiorstwo wodociagowe i oni mają "monopol" na przyłącz wody. Zadzwoniłam tam i Pan mi wycenił taką usługę na 3500 zł:mad: Masakra jakaś ! Za co tyle pieniędzy .
Nie ukrywam ze chciałabym to jakoś obejść bo ta cena jest dla mnie zaporowa.
Czy orientuje sie ktoś czy można wykonać taki przyłącz na włąsna rękę ? Co wtedy z wodomierzem ? Prosiłabym o pomoc bo w tej dziedzinie jestem zielona :sick:

Pozdrawiam
Ania

porównując do nas to i tak macie promocję ;)

tofee
02-08-2010, 09:06
100 zł z metra to nie jest tak zle...

yar
03-09-2010, 21:49
Piotrek i Anetka 100
jak wy to zrobiliście że cenowo to przyłącze wyszło was tak tanio ?:jawdrop:
Ja mam juz projekt przyłącza i właśnie zamierzam się umówić na przyłącz wody .Według projektu wychodzi u mnie 32 m .
Problem polega na tym że w naszej gminie jest jedno przedsiębiorstwo wodociagowe i oni mają "monopol" na przyłącz wody. Zadzwoniłam tam i Pan mi wycenił taką usługę na 3500 zł:mad: Masakra jakaś ! Za co tyle pieniędzy .
Nie ukrywam ze chciałabym to jakoś obejść bo ta cena jest dla mnie zaporowa.
Czy orientuje sie ktoś czy można wykonać taki przyłącz na włąsna rękę ? Co wtedy z wodomierzem ? Prosiłabym o pomoc bo w tej dziedzinie jestem zielona :sick:

Pozdrawiam
Ania

Rzeczywiście mają fajne stawki... ja płaciłem za przyłącze 13 m - 3.500 pln (+400 projekt). I były to ceny skonfrontowane ze wszystkimi wykonawcami z listy otrzymanej w wodociągach... normalnie zmowa cenowa :evil:

marcin-26
07-09-2010, 15:54
U mnie 80mb przyłącza.Rura 200zł z zaworem, wykop 7 h (koparka80zł/h)= zasypanie 2h czyli =720zł, projekt400zł,wwiertka 1000 zł łacznie ze studzienka zaworem i siodełkiem, przecisk pod droga 1000zł.Reszte prac sam wykonałem.

Ala28
09-09-2010, 09:35
Pawciuniu,

a może przejdź sie do wodociagów i zaproponuj, ze to Ty zrobisz przyłącze. W moich wodociągach cena za przyłącze to 120 zł/mb. przy 30 kilku metrach wychodzi ładna sumka. Podjechałam do kierownika, zaproponowałam, że zrobie to sama i zgodził się. Ty ponosisz koszty rury i koparki a zapłacisz tylko za wodomierz i wpięcie :)
ala

rkowal79
09-09-2010, 21:34
Przeczytajcie.
http://www.dziennik.krakow.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1032816-gminy-przegraly-i-musza-zwrocic-bezprawne-oplaty.html,0:pag:4,0:pag:1#nav0

Wg wyroku NSA (sygnatura w temacie) Spółki zajmujące się eksploatacją sieci (wodociągi) nie mają prawa pobierać opłaty za wykonanie przyłącza wody i ścieków do granicy stron czyli najczęściej studzienki do której oni są właścicielem przyłącxza. Za studzienką wodomierzową lub ściekową koszty ponosi inwestor. A koszty są różne. Z tego co wiem nie powinno się pobierać opłaty za studzienki i nawiertki (opaski) do przyłącza. Kto załatwił to pozytywnie czyli na koszt wodociągów? Ja swoje przyłącze wykonam samodzielnie najmując tylko koparkę (po stronie odbiorcy oczywiście). Z tego co wiem za licznik się płaci bo to jest w gestii odbiorcy - idziesz do sklepu i kupujesz licznik z legalizacją.
Aha, jeśli przyłączenie się do sieci wod-kan regulują uchwały rady gminy należy pisać wniosek o unieważnienie tych uchwał bo są one w świetle prawa wadliwe.

Piotr_Bodnar
22-09-2010, 10:28
Ja za kanalize i wode, ( 2 przeciski przez droge gminna, osadzenie rur na desczówke dookola domu i polaczenie z rurami spustowymi od deszczowki, wkopaniu zbiornika na wode deszczowa, podlaczenie wodu i kanalizacji oraz podlaczeniu rur z gazem ( robila ta sama firma) razem z materialem zaplacilem 9000.

80mariusz80
26-10-2010, 12:23
Podnosze temat. Chcialbym w przyszlym roku podlaczyc wode do domu i nie wiem jaka jest procedura. Dom jest w SSO; na dzialce brak studzienki (wode do budowy uzyczalem od rodziny za plotem) i chcialbym na wiosne wykonac podlaczenie do domu (tj. do zaworu glownego). Odleglosc od sieci wodociagowej ok. 10-15m; dom jest podpiwniczony. Mam warunki podlaczenia do sieci wraz z projektem podlaczenia do domu - uzyskane na etapie zalatwiania pozwolenia na budowe. Z tego co sie orientuje, powinienem sie zglosic do lokalnej spolki wodnej po zgloszenie i ... wlasnie, co dalej?
Kto podlacza - obca firma pod "patronatem" spolki wodnej czy mam to zrobic we wlasnym zakresie? Zalatwianie takich formalnosci liczy sie w dniach, tygodniach, miesiacach? Materialy (rury, zlaczki, przepustnica, licznik, zawor glowny) kombinuje we wlasnym zakresie czy kladzie wszystko spolka wodna?
Ile za metr biora na Gornym Slasku?
Dziekuje zyczliwym za odpowiedzi : )
Pozdrawiam.

photos
29-10-2010, 10:05
Ja powiem Ci jak to wyglądało u mnie. Do domu od rury wodociągowej jest ok 12 m. Koszt to 2200 brutto z odbiorem itp itd.
Złożyłem podanie do zakładu zarządzającego wodociągami. Otrzymałem warunki wykonania przyłącza. I tak: mogłem wykonać to sam ale pod warunkiem że mam uprawnienia. Czyli mowiąc krótko ktoś musiałby mi sie pod tym podpisać, ktoś z uprawnieniami. Ale mogłem tez zlecić wykonanie tego przyłącza temu zakładowi właśnie. I tak też zrobiłem, bo koles twierdził ze na koniec jest jakis odbior, a wiadomo jak to jest, nie chcesz nam dać roboty to zobaczymy pozniej. Pomyślałem ze swoja prace odebrać muszą a moją juz niekoniecznie, albo moga przedłużać. Zaoszczędziłbym z 300 zł ale uznałem że nie warto. Też nie miałem żadnej studzienki. Bo przyłącze podpina się bezpośrednio do rury za pomocą specjalnej wwiertki, zrobili mi jeszcze zasuwę i tyle...w cenie oczywiście.

artmag
01-11-2010, 19:35
U nas projekt przyłącza zrobiła pani z ZUW, za 400 zł. Plan przyłącza wykonali na mapce z projektu budowlanego, więc nie musiałam robic ekstra mapek.
W ZUW kupilismy też studzienkę z wodomierzem.(ok 500zł kawał rury obłozonej styropianem )
Przyłącze wykonał nasz hydraulik, natomiast pracownik ZUW dokonał "odbioru i legalizacji " wodomierza za 35 zł.

jg514
04-02-2011, 15:41
witam wszystkich. Ja dopiero chcę na wiosnę zająć się przyłączem wody do domu. To stary dom, działka spora, mam zamiar remontować i potem mieszkać. Jednak jestem "zielona" w tych kwestiach i nie wiem od czego zacząć. Najpierw ma być projekt? Kto go zrobi? I kiedy wizyta w wodociągach? A może studnia głębinowa? co lepsze? I na jakiej zasadzie działa taka studnia? Ja w bloku mieszkam obecnie (odkąd pamiętam), odziedziczyłam ten dom na wsi (piękne miejsce), ale nie wiem co dalej. To dom stary, drewniany, bez wody, jest tylko prąd. Poradźcie coś proszę :)

cmsydney82
24-02-2011, 18:38
Witam
Mam zrobiony projekt przylacza wodnego i szukam wykonawcy. Bylem u jednego i zaspiewal 4000pln za calosc.

Przylacze jest nastepujace:
- przylacze z wodociagu fi160 w pasie drogowym
- wlaczenie wykonac nawiertem NCS + zasuwa odcinajaca fi32, skrzyne obetonowac i wyprowadzic do poziomu terenu
- przylacze z rur PE 40/32
- przylacze ponizej strefy przymarzania gruntu
- wezly wodomierzowe (dwa) z podejsciami pod wodomierze glowne fi20 zamontowac w szczelnej studzience z tworzywa z atestem
- w wezlach zawory zwrotne antyskazeniowe, zawory grzybkowe przelotowe fi25, przynajmniej z jednej strony teleskop regulacyjny
Dlugosc przylacza 11,5m. Ok. 6m przepust pod jezdnia asfaltowa.


Czy to jest rozsadna cena bo dla mnie to jakas lekka przesada. Czy ktos ewentualnie moze polecic kogos z Tuszyna badz okolic czyli Rzgowa, Pabianic czy Lodzi.
Dzieki

tofee
24-02-2011, 18:59
A czy trzeba wyłączać pas drogowy?

cmsydney82
24-02-2011, 19:41
Prawnie tak. Ale jest to droga lokalna, jeden samochod na godzine. Zapewne nie beda tego zglaszac bo po co? Jesli da sie przejechac a zapewne tak bedzie to nie bedzie zglaszane. Droga ma 6m szerokosci i ok. 2m pobocza.
Ale z tego co znalazlem to kwoty sa bardzo male:
Za zajęcie 1m² jezdni pasa drogowego, o których mowa w § 1 pkt 1 i 4 ,
ustala się stawki opłat za każdy dzień:
2) w terenie zabudowanym:
a/ przy zajęciu jezdni powyżej 50% szerokości - 8,00zł
b/ przy zajęciu jezdni powyżej 20% do 50% szerokości - 5,00zł
c/ przy zajęciu jezdni do 20% szerokości - 3,00zł

jaremy
15-03-2011, 09:42
Ja mam do podciągniecia 102 mb przyłąca. Powiedzcie mi czy muszę wynająć geodetę do wyznaczenia przebiegu przyłącza. Bo coś mi się wydaję, że wodociąg chce mnie naciągnąć. Proszę podpowiedzcie jak to jest.

lukasza
15-03-2011, 11:34
przyłącze od domu w okolice drogi robiłem sam, tzn, w domu zrobili mi wprowadzenie wody do kotłowni i kanalizy w dwóch miejscach (kotłownia, kuchnia), plus rozprowadzenie kanalizy parteru pod chudziakiem z materiałem za 550 zł.
Następnie ja sam robiłem 90 mb + materiał i koparka przyłącza wody i kanalizy. I to zakończyłem 3 m od chodnika.

Szukałem wykonawcy na 5 m przyłącza wody. Zakres prac: wstawić studnię już przez mnie kupioną (3 kręgi), zrobić z rur stalowych przyłącze pod zawory i licznik w studni; rozebrać chodnik 3x2m; założyć nawiertkę na wodę na skraju chodnika; koparka do rozebrania chodnika i wykopania 5 mb dołu + dół pod studnię; rurka fi40 -7mb inne materiały.
Wyceny bez ponownego ułożenia chodnika!: 5500 wodociągi lub 4800 prywaciarz (bez faktury, z fakturą + VAT). W wodociągach straszyli, że nawiertkę mogą tylko oni sami założyć!

Zrobiłem to sam z pomocą 1 znajomego hydraulika. Cena materiałów 350-400 (nawiertka, rurki, zawory itp); koparka wykop plus wstawienie studni 700 zł; koszt hydraulika 200 zł. A założenie chodnika zrobił mi koleś od koparki z betonem za 550 zł. Razem z położeniem chodnika: 1850!! Odebrane z wodociągów bez problemu, wezwałem tylko 1 osobę z lokalnych hydraulików w czasie prac na konsultacje za 100 zł, a i dokupiłem kostkę i krawężniki do chodnika za 100! Czyli razem 2050. A powiem Wam, ze sam nie wiele przy domu robię, ale akurat za te prace zaoszczędziłem lekko 3000 w 1 dzień.

jaremy
15-03-2011, 12:14
a powiedz mi czy geodeta wytyczał ci te 90 mb. bo mi w wodociągach ujęli geodetę.

lukasza
15-03-2011, 19:22
a powiedz mi czy geodeta wytyczał ci te 90 mb. bo mi w wodociągach ujęli geodetę.

1. na pewno geodeta mi tego nie wytyczył w praktyce. Mam dróżkę 4 m szeroką w lesie więc nie mogłem się pogubić :)
2. ale już nie pamiętam czy geodeta mi czegoś nie nanosił na mapę po fakcie. Geodeta to kolega i robił to za free więc pamięć tym słabsza
3. projekt na przyłącze mi robił instalator, a czy była do tego mapka z rzutem z góry to też już nie pamiętam. Musiał bym sprawdzić w dokumentach, na jutro spróbuję.
w sumie co kogo obchodzi gdzie ja sobie położe wodę w swojej działce, ale z drugiej strony jakieś dokumenty z zagospodarowania działki też w róznych miejsach są wymagane więc może jakoś się instalacje w to wlicza, ale co jest obowiązkowe a co widzimisię wodociągów to nie wiem.

psuja
21-03-2011, 11:52
No proszę Państwa mi dzisiaj szczęka opadła. Chcąc się dowiedzieć jakie są warunki i koszty podłączenia wody ... Pan mi ładnie wyliczył 150zł za mb
Łacząc wszystkie koszty z doprowadzeniem do domu wyszłoby jakieś 17tys. Dziękuję uprzejmię kopie studnie, dobrze że mam ją w planie.

psuja
21-03-2011, 11:57
Zapomniałam dodać, że ''Panowie wodociągi'' postawili warunek że mamy wkopać rure o dużej średnicy....to się może kiedyś reszta mieszkańców podłączy. Taki sponsoring wodociągowy chyba

yamatokai
26-03-2011, 11:43
Ja też jestem w temacie. Mam warunki na 150 m przyłącza ale razem z sąsiadami chcemy budować wodociąg. Rozmawiałam z jednym wykonawcą, który zasugerował mi, że on ogólnie bierze tak, że jaka rura taka stawka: czyli rura fi 100 to 100 zł/m. Ja nie wiem jeszcze jaką rurę będe mieć bo musze czekac na podział działek aby wystapić o warunki. Oczywiscie gmina nie za bardzo chce w tym uczestniczyć finansowo tylko ma chęć na przejecie tego wodociągu. Jak to będzie to zobaczymy. Jestem w konfortowej sytuacji, że moge ten wodociąg ciągnąć po swojej działce bez łaski i zgody gminy za budowę w pasie drogowym. Bo czuje, ze uzależnią tą zgodę od przejęcie tego wodociągu za free. Chyba, że będą chcieli na rozsądnych warunkach w tym współuczestniczyć to zobaczymy. Usłyszałam, ze mają 20 lat na zwrot kasy i nie mam pojęcia w jakim stopniu. Pewnie nie 100 %. To by nam się za bardzo nie kalkulowało. Szybciej ściągniemy kasę od tych co będą chcieli się budować i przyłączać. A za 20 lat, to co te pieniądze będą warte.

duss
19-04-2011, 09:50
Ja dzisiaj dostalem wycene przylacza wody....6,5k...... normalnie mi kopara opadla..... to energetyka mi robi przylacze ziemne za 3k a wodociagi az tyle..... MASAKRa.. a maja do przekopania moze z 10-15mb.... w papierach mam wpisane ze 1k kosztuje wpiecie zaprojektowanego przylacza... a reszta to pewnie sama robocina przylacza i material.... rece mi opadly ;(

petervdo
19-04-2011, 17:04
Ja dzisiaj dostalem wycene przylacza wody....6,5k...... normalnie mi kopara opadla..... to energetyka mi robi przylacze ziemne za 3k a wodociagi az tyle..... MASAKRa.. a maja do przekopania moze z 10-15mb.... w papierach mam wpisane ze 1k kosztuje wpiecie zaprojektowanego przylacza... a reszta to pewnie sama robocina przylacza i material.... rece mi opadly ;(

już mi Cie szkoda ...
w Jaworznie woda jak za "darmo" :)
cenę pewnie podałeś z mpwik ...
ale przyznam, że jak wyceniłem u laklnych to wyszło to samo .. a tu Cie nic nie interesuje
jak chcesz to na priv dam znać jak zaooszczędzić parę stówek ;)

kropekkkk
26-11-2011, 19:43
Witam

Również poproszę o info jak zaoszczędzić kilka stówek.

Ja natomiast mam taką sytuacje.

Od studzienki kanalizacyjnej znajdującej się na działce teścia mam do granicy mojej działki 45 metrów w linii prostej, woda również.

To jest spory koszt..
Znalazłem jednak http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1032816-gminy-przegraly-i-musza-zwrocic-bezprawne-oplaty.html,0:pag:4,0:pag:1#nav0

Wydaje mi się, że skoro jest to nielegalne to trzeba się postarać, aby zrobili przyłącze do granic działki, resztę to już mały problem.

Skoro to wodociągi mają wykonać projekt pozwolenia i całą resztę.

Ja jestem ze świętokrzyskiego, ale prawo jest jednakowe dla wszystkich.

Ktoś walczył z urzędami o przyłącza ?

pionan
26-11-2011, 22:31
u mnie przyłącze ma ok 10m w lini prostej od domu do studzienki. Koszty to 500 zł gość z wodociągów ( wziął urlop żeby zrobić mi przyłącza), 200 zł koparka, ok 600 zł koszt rur kanalizacyjnych, wodnej i nawiertki. Razem około 1300 zł za wodę i kanalizę. Gośc co mi robił przyłącza, sam zgłosił w wodociągach. Podszedłem tylko w czwartek i podpisałem umowę na dostawę wody. Mają przyjśc w poniedziałek zaplombować wodomierze.
Żadnych projektów, zgłoszeń itp dupereli :)

kropekkkk
24-12-2011, 21:50
Otrzymałem warunki zabudowy z zapisem
" Odpowiednio do tego stanu istnieje nie tylko możliwość lecz także obowiązek przyłączenia budynków do istniejących systemów"
chodzi o wodę i kanalizację.

Jak pisałem wcześniej 45m do granicy działki.
Jak mam sformułować pismo do wodociągów aby zrobili mi do granicy działki za swoją kasę?
Na co najlepiej się powołać?

Miał ktoś podobnie?
Czas goni a ja z budowlanką i pozwoleniami itd nie miałem nigdy nic wspólnego :(

hary2006
06-01-2012, 20:07
ceny gm Nasielsk.zakłąd wodociągów i kanalizacji. 1mb przyłącza pe40- 35zł, Pe63-42 zł+ ok 500zł za wwiertke i ok 500 za przyłączenie do domu, ceny netto:( plusem jest fakt, że jest bezproblemowo. niestety mamy 112mb PE63, czyli pęknie ponad 6 tysi brutto :(

magdaiartur
09-01-2012, 12:11
U nas wodociągi zaśpiewały 10k z materiałem i 2 studzienki... załamałam się, bo liczyłam tak na 5k góra... i jeszcze słuchy chodzą, że jak oni tego nie robią to jest problem z odbiorem...

owp
03-03-2012, 10:03
Jak to jest, że jeden płaci 2tys, a drugi 10 za to samo...
Jak ja robiłem, to wyszło jakieś 5 tys za 20 metrów, na najdroższych materiałach (warunki wodociągów). Firma "polecana" oferowała za 6,5 tys. Niestety okazało się, że odbioru nie będzie i muszę i tak wziąć te polecana do "poprawek". Pewnie wyjdzie drożej. I tak dobrze że projekt był przez "właściwego" projektanta :-)
Żeby nie było - nie wykluczam, że coś jest źle zrobione, mój wykonawca nie chce się przyznać, ale też mu średnio wierzę.

kosadob
18-04-2012, 13:16
Witam.

U mnie wodociąg ok. 10 metrów od działki - 1.000 zł (ok. 500 materiał oraz 500 robocizna).
Oczywiście z odbiorem.

Regut1
18-04-2012, 13:50
Przyłącze raczej wprowadza się do domu (odległość domu od sieci ?), no chyba że działka niezabudowana? Piszesz, że z odbiorem ? Co z kosztami projektu, zudu, inwentaryzacji? Też są w tej kwocie ?

ormi
19-04-2012, 09:36
Dziwne macie podejście do sprawy w wielu kwestiach, nie rozumiecie bo nie chcecie podstawowych rzeczy.

Sieć możecie przekazać nie odpłatnie ale jak sami zechcecie, na podstawie odpowiedniej umowy, warunki zostały jedynie odebrane, to co było w nich napisane odnośnie przekazania, to tylko pobożne życzenie.
Sieć do posesji może być poprowadzona taką średnicą jaką wam wystarcza, nikt was nie może zmusić do tego żeby była tam setka lub 160. Przyłącze jest różnie nazywane, bo różne są pojęcia wg różnych ustaw. Firmę wodociągową obowiązuje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę itd. i tylko na jej podstawie może czegoś od was żądać.
Poza tym macie prawo zapytać gminę o wykupienie waszej sieci i muszą do waszego wniosku się ustosunkować. Często pozytywnie, ale różnie bywa. Opłaty adiacenckie są nie zgodne po wybudowaniu sieci (gdzieś o tym było). Żeby nie było zdziwienia co roku wartość wybudowanej sieci spada o 2,5%? Umorzenie....amortyzacja czy jak to zwał...wiec koszt zwrotu po latach będzie niski,no i trzeb mieć na wszystko faktury. Jeśli takich nie ma zakład robi kosztorys i na tej podstawie potem wylicza odejmując amortyzację sieci - ale to tylko jego dobra wola.
Jest przyjęte, że to co na terenie działki sam wybuduje właściciel to jego - przyłącze. Oczywiście od nośnie tego stwierdzenia jest wiele "ale" ale projektant najlepiej to wyjaśni. W różnych kwestiach dotyczących projektów i problematyki terenowej-miejscowej.

Nie wiem jak jest to u Was, ale u mnie: klient występuje o warunki, z tymi warunkami idzie do projektanta, projektant na podstawie tego przyjmuje rozwiązanie rysuje, pisze projekt itd. Jest ten projekt uzgadniany np odnoście sieci trasy Od razu wytłumaczę że uzgadnianie nie polega jedynie na postawieniu pieczątki. Projekt trafia na ZUDP. Jest uzgadniany branżowo - kolizje sieci itp. Potem taki projekt wraz z profilami, trasą sieci i przyłącza trafia do zakładu na ostateczne uzgodnienie otrzymuje pieczątki, zakład pobiera pieniądze za uzgodnienie dokumentacji i odbiór sieci(czas ludzi kosztuje ok 200 zł wod-kan). Potem projekt idzie (jak razem z domem - to o pozwolenie na budowę) a jak na przyłączę to na zgłoszenie, po uprawomocnieniu się decyzji, zgłasza się roboty i jeśli trzeba zajęcie pasa drogowego(zajęcie pasa drogowego ... jeśli występuje to też na to trzeba mieć projekt), płaci się za zajęcie pasa, ale to zależnie od klasy drogi. Potem do wykonawcy albo wodociągu po wykonanie i odbiór za który się już zapłaciło wcześniej. Nawiercenie do sieci robi zakład. Koszty? no różne, nie jest to wszytko ogólnie tanie, ale za wszystko trzeba płacić, nic za darmo nie ma.

Poza tym wszystkim jeszcze pomyślcie o tym co ktoś tu wcześniej napisał, iż sieć/przyłącze jeśli zepsuje się pod drogą to koszt jej naprawy będzie spoczywał na was i będzie ogromny! Warto się zastanowić czy lepiej nie będzie przekazać do zakładu wodnego. Jest początkowo starta ale też jest zysk - nie interesuje was czy coś się zepsuło, czy rurociąg uległ awarii, ma być zrobione i już! Jeśli wodociąg jest nowy to nie ma problemu wiadomo, ale po 20 latach nikt wam tej gwarancji nie da. Warto jest przekazać sieć, to że chcą nieodpłatnie... chcieć to każdy może. Ogólnie to dziwi mnie podejście, że zakład chce przekazania przyłącza, bo to są właśnie koszty o których wyżej i niżej piszę.

Ktoś tu pisał, że jak wybuduje siec u siebie na działce a potem sąsiada mi z tego podłączą? Na wasz teren można wejść jedynie za waszą pisemna zgodą lub pisemną odmową! - wystąpić musi wtedy do odp organu który wyrazi za Was taką zgodę, po waszej wcześniejszej odmowie(prawo budowlane) W 1 i 2 przypadku należy się wam odszkodowanie i przywrócenie terenu do stanu poprzedniego.

Po za tym nie rozumiem podejścia nie których ludzi, kupi działkę od najbliższej drogi 100m od najbliższego wodociągu i kanalizacji też daleko, ale zrobił dobry biznes bo to budowlana? Co z tego że budowlana. Przychodzicie często z miast i chcecie żeby gmina na poziomie budżetu 2mln złotych budowała do was kanał i wodociąg bo tak! Bo ja to kupiłem i bo ja mam takie prawo. Ilu takich co od 20 lat przychodzi bo nie ma wody, bo nie ma kanalizacji? Ale co tam przychodzi pan z miasta i uzbrojenie ma być! A trzeb było poszukać takiej działki aby woda zaraz była. A jak nie stać zrobić, nie kupuj. A jak masz daleko to załóż szambo lub zrób tzw pboś oraz własną studnie. Ktoś Ci zabroni? Wątpię. Oczywiście nie dadzą wam założyć szamba jak obok kanaliza jest, ale takie mamy prawo budowlane.
Ile kosztuje metr sieci kanalizacyjnej z projektami i uzgodnieniami w drodze miejskiej? ok 300zł/metr. Budujcie jak stać, a nie wymuszać na kimś bo mam budowlaną. Pomyślcie o tym trochę bo wasze żądania są trochę nie na miejscu.

escone
19-04-2012, 12:25
Podepne sie pod temat
http://img252.imageshack.us/img252/5129/dsc00024ce.jpg
Czy cena 6500zł (2500robocizna 4000materiał) to dobra cena za takie przyłącze??

escone
25-04-2012, 07:10
?? nikt nic nie napisze?

kosadob
25-04-2012, 18:19
Przyłącze raczej wprowadza się do domu (odległość domu od sieci ?), no chyba że działka niezabudowana? Piszesz, że z odbiorem ? Co z kosztami projektu, zudu, inwentaryzacji? Też są w tej kwocie ?

Witam.

Odpowiadając na pytania powyżej:
działka niezabudowana, woda doprowadzona w granice działki, na miejsce przeze mnie wskazane (na potrzeby budowy), trzeba bedzie jeszcze doprowadziś wodę do domu, odległość ok 15 m, ale tutaj to koszt węża PE, wykop wykonam sam.
Projekt: razem z adaptacją, mam to zrobione kompleksowo, nic mnie nie interesuje, ani woda, ani elektryka, ani zagospodarowanie terenu, ani projekt oczyszczalni przydomowej, ani projekt układu solarnego.
ZUD, no tutaj zapomniałem dodać koszt ok. 40 zł.

k-joanna
26-04-2012, 14:01
Czy ktoś z Was miał problem z podłączeniem się do wody miejskiej z powodu nawierzchni na ulicy. Gmina mi nie chce dać pozwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu wybudowania przyłącza ponieważ mieszanki użyte do asfaltu są wyśmienite i moja budowa by je naruszyła . . . szukam pomysłu co z tym fantem zrobić wydaje mi się ze taka decyzja jest bezprawna . . . .

k-joanna
26-04-2012, 14:04
jeśli chodzi o koszty to u mnie to wygląda tak:
1-mapa do ZUDU 500 zł
2-projekt 700 zł
3- budowa 200 zł metr przyłącza
4- jeszcze są opłaty w wodociągach ok 500

heine84
28-04-2012, 13:46
:wave:

hary2006
07-05-2012, 23:38
?? nikt nic nie napisze?
Dużo..tyle to my będziemy płacic (co prawda netto) za 112mb przyłącza

bronowianka
30-05-2012, 15:33
witam,
Mam pytanie odnośnie przyłącza wody. W związku z tym, że jestem laikiem w sprawach budowlanych... Czy przyłącze do isniejącego domu musi być w całości wykonane przez firmę? Czy firma może doprowadzić wodę do granicy działki a resztę czyli do domu można zrobić samemu(wykop, montaż rur)? Od granicy działki do domu jest ok 30m i nie chcemy płacić wykonawcom jeśli możemy to zrobić sami. Czy taki układ w ogóle jest możliwy?

pionan
30-05-2012, 19:55
wydaje mi się, ze nie powinno być żadnych problemów z samodzielnym wykonaniem. Zawołasz jedynie gości z wodociagów do nawiertki, zrobią wpięcie do wody i tyle :)

amstrong89
03-06-2012, 11:21
można zrobić część prac samemu. Ja sam mam przyłącze 30m.O tyle dobrze że wodociąg leci przez moją działkę. Wykop koparką 300zł(głębokość 1,8m) a rure zasypałem sam(koparka kopała u sąsiada i przy okazji mi). Wyszło naprawdę śmieszne pieniądze w porównaniu z tym co czytam w tym wątku. Podłączenie rury i zasuwy zrobi mi hydraulik. Podłaczenie w domu zrobiłem już sam(licznik z plombami zamontuje mi gość z gminy za free).

ChłopZmazur
08-06-2012, 10:57
Nie wiem skąd Wasze ceny po kilka - kilkanaście tys PLN. Ja jak frajer poczytałem te Wasze ceny i zgodziłem się na przyłączenie za 1900 robocizna z materiałem plus moje kopanie. ok 20 m kopania i później zasypania wyszło z 200 zł za koparkę + odbiór 260 zł. RAZEM 2350 PLN mnie kosztowało.
Sąsiad zapłacił ok 600 materiał i UWAGA 100 PLN za robociznę i 260 za odbiór z wodociągów.

Teraz widzę , że przyłącze wody zrobi każdy kto ma blade pojęcie o hydraulice, ewentualnie weźmie lokalnego hydraulika który pomoże.
Przyłącze to w budynku zamontowanie rury, licznika, zaworów jeden przed, a drugi za licznikiem jedno kolanko i kilka śrubunków. Na zewnątrz leci rura którą kładziemy w wykopie tuż przed rurociągiem kończy się nasza praca łączymy rurę z przyłączem /nie znam fachowych nazw bo nie jestem hydraulikiem/. Nic nei robimy dalej czekamy na odbiór - ekipa z wodociągów sama nawierca się do rurociągu. Nie potrzebujemy żadnych uprawnień do tego tak jak to jest w przypadku prądu i skrzynki budowlanej.
Po odbiorze zasypujemy pozostałą /ok 2m/ ziemię na wierz wstawiamy osłonę żeliwną na to opaskę betonową i w odległości ok 1m słupek z tabliczką informacyjną.
Koniec kropka. Za taką ściemę chcą kilka tys złotych ??? Ja jak frajer zapłaciłem za robociznę 1300 zł /1900 - materiały/ i myślałem że to interes życia, a sąsiad 100 zł. Czas wykonania 2-3 godziny jednego dnia i z 1 godzina po odbiorze. MAX 4 godziny pracy!

SamaNaPlacuBudowy
28-06-2012, 02:39
Mój koszt budowy sieci długość ok 30 m-
materiał ponad 6000 .
Koparka 500 +
robocizna hydraulików ? robią mi też instalacje i na razie mam zbiorową wycene robocizny+
mapa 400 +
projekt 400 +
otwarcie zamknięcie wody + przyjazd ok 200 zł ,
badanie bakterologiczne wody 250 ,
i jeszcze będzie za odbiór

Mój problem- pazerna gmina

A teraz sobie poczytajcie jak mnie chcą załatwić i mi powiedzcie, czy mogą tak zrobić.
Po złożeniu w 2010 roku wniosku o warunki podłącznenia do sieci - gmina odpisała - nie są zainteresowani rozbudową sieci przy mojej działce, więc sobie możesz zrobić sama droga petentko.
Pani ( już tam nie pracująca) naopowiadała mi, iż jak nie podpiszę świstka, że przekaże tą sieć nieodpłatnie to mi nie wydadzą warunków.
No to co? podpisałam
Ale w ciagu tych dwóch lat zorientowałam się, że zrobiono mnie w balona. W związku z czym udałam sie do komunalki i powiedziałam, że ponieważ wprowadzono mnie w błąd - ja się z tej deklaracji wycofuje.
Oczywiście pozwolono mi się z niej wycofać ....ale.....
szybciutko wprowadzili uchwałę - że jeśli ktoś wpadnie na taki cudowny pomysł by nie zdawać sieci i pozostać właścicielem tak kosztownych rurek to będzie musiał płacić gminie - dzierżawę za grunty na której są wkopane rury - pobocze drogi gminnej gruntowej .
Tym razem sympatyczna Pani mnie poinformowała, że opłaty nie są małe .

Inny urzędnik mi jeszcze dopowiedział - że jeśli pozostanę właścicielką sieci - to gmina mi nie wyda warunków na budowę przyłącza bo nie jest właścicielem sieci .

Dodam, iż warunki budowy przyłącza wygasają mi za kilka dni :(
A budowę sieci musze odkręcać - ponieważ "życzliwy" pan projektant mi doradził dwa lata temu, że po co składać w starostwie wniosek o pozwolenie na budowę sieci itd jak można ominąć i sieć nazwać wodociągiem - no i mnie wrobił w niezły gips- wyszło by na to że starciłam sporo kasy by wybudować samowolę !!!

Inną rzeczą jest fakt , że gminy owszem czasem płacą za wybudowaną sieć, a potem nakładają na inwestora opłatę audiaceńską za wzrost wartości nieruchomości ze wzgl. na doprowadzenie sieci.
Gdzie "korzystne" wyceny rzeczoznawców potrafią stwierdzić nawet wzrost wartości nieruchomości do 50 %.


Proszę o powiedzcie co wy na to ???

SamaNaPlacuBudowy
28-06-2012, 03:08
Ormi -
"Sieć do posesji może być poprowadzona taką średnicą jaką wam wystarcza, nikt was nie może zmusić do tego żeby była tam setka lub 160."
z tym się nie zgadzam - sama dostałam wymóg wybudowania sieci z rur o średnicy 110 . Rozmawiałam z dyrektorem "komunalki" i na mój argument, że skoro sieć się kończy moją budową taka średnica jest mi zbyteczna i chcę mniejszą - dyrektor odpowiedział , że na to się nie zgodzą, gdyż może wystąpić przy zmniejszeniu rur "zjawisko cofki " oraz moga wystąpić problemy przy gaszeniu mojego domku jakby się nieszczęście zdarzyło i się zapalił ze wzgl na nieodpowiednie ciśnienie.
Bzdury czy racja? Wydają warunki i oni ustalają co mam tam wkopać.


"Opłaty adiacenckie są nie zgodne po wybudowaniu sieci (gdzieś o tym było). " -
Pierwszy raz słyszę, że opłaty adiaceńskie są nie zgodne - nie zgodne z czym ??? Mam rozumieć że bezprawne?
Proszę o sprecyzowanie.

maxwell61
28-06-2012, 12:31
Przylacze wody wraz z odbiorem to ok 1800zl. Materialy wodociagow, Row kopalem osobiscie.

pablomoc
23-07-2012, 00:18
ja robiłem 76 metrów przyłącza, z materiałami wyszło 43 zł / mb. Przecisku nie było a to wychodzi drożej. Radze szukać do skutku. Ja dzwoniłem do gości co chcieli 80 - 120zł / mb a uważam że za taką robotę to dużo za dużo

Johna
26-07-2012, 14:16
Co prawda jeszcze mam nie odebrane ale koszty są następujące: projekt wraz z uzgodnieniem z wodociągami (wod-kan) 400 zł. ZUD nie potrzebny bo zaprojektowane przyłącze do istniejącego więc nic nie trzeba było zmieniać.
Koszty materiałów woda i kanaliza (do stanu zerowego) - na razie 1500 i raczej nic nie dojdzie.
Robocizna - koparka 550,- hydraulik 850,-. Dojdzie jeszcze pompa bo poziom wód gruntowych dość wysoki i podczas kładzenia ostatniego odcinka i odbioru kanalizy potrzebna będzie pompa. A odległość od przyłączy ok 6 m.
Więc chyba nie dużo. Gdy ją kupowaliśmy koszty były szacowane na ok. 6000 zł
Ale gdy my wybieraliśmy działkę to zwracaliśmy uwagę na tzw media! Mieliśmy parę do wyboru - być może bardziej atrakcyjne wizualnie ale media w tzw dalekiej przyszłości lub w dużej odległości. Dziwią mnie ludzie, którzy kupują działkę pod tym względem nie kompletną a potem płaczą że dużo kosztuje podłączenie wody lub kanalizy. Niestety jak się kupuję działkę w odległości 200 m od wodociągu to przyłączenie do niego będzie kosztować. Tak samo jak się kupuje działkę do której gmina "zamierza" jedynie doprowadzić wodę lub kanalizę. Zamiary urzędów nie mają nic z rzeczywistością.

Sebxyz
27-07-2012, 22:12
Ormi -
"Sieć do posesji może być poprowadzona taką średnicą jaką wam wystarcza, nikt was nie może zmusić do tego żeby była tam setka lub 160."
z tym się nie zgadzam - sama dostałam wymóg wybudowania sieci z rur o średnicy 110 . Rozmawiałam z dyrektorem "komunalki" i na mój argument, że skoro sieć się kończy moją budową taka średnica jest mi zbyteczna i chcę mniejszą - dyrektor odpowiedział , że na to się nie zgodzą, gdyż może wystąpić przy zmniejszeniu rur "zjawisko cofki " oraz moga wystąpić problemy przy gaszeniu mojego domku jakby się nieszczęście zdarzyło i się zapalił ze wzgl na nieodpowiednie ciśnienie.
Bzdury czy racja? Wydają warunki i oni ustalają co mam tam wkopać.


"Opłaty adiacenckie są nie zgodne po wybudowaniu sieci (gdzieś o tym było). " -
Pierwszy raz słyszę, że opłaty adiaceńskie są nie zgodne - nie zgodne z czym ??? Mam rozumieć że bezprawne?
Proszę o sprecyzowanie.




Witam.
Odnośnie opłaty adiacenckiej to jest tak, że jeżeli gmina wybuduje cokolwiek co spowoduje wzrost wartości działki (np; wodociąg, kanalizację itd) to ma prawo do naliczenia opłaty adiacenckiej ale już nie pamiętam ile procent czy to jest 50% czy 30% wzrostu wartości działki, ale nie później jak trzy lata od wybudowania danej sieci. Jestem pewien, że gmina upomni się o swoje.
Pozdrawiam
Sebxyz

zbyszek57
29-07-2012, 09:59
Opłata adiacencka wynosi nie więcej jak 50 % ale i nie mniej jak 20 % różnicy wzrostu wartości nieruchomości liczonej od czasu bezpośrednio przed i po - czy to wybudowaniu wodociągu, gazociągu, telekomunikacji, internetu czy drogi asfaltowej. To wynika z Uchwaly Rady Gminy, Miasta czy innego czynnika decyzyjnego.
Ormi, piszesz głupoty w temacie średnicy przyłączy. Kazda z tego typu inwestycji ma tzw warunki przyłacza i tam jest jasno określone , czym i o jakim przekroju i gdzie sie masz przyłączyć. Zrobisz inaczej- nie bedzie odbioru bo przylacze niezgodne z planem i warunkami. Proste.
Prosty i czytelny przyklad. Dom jednorodzinny . Wniosek o przyłącze energetyczne na moc stała 11 kW. Wydane warunki dla odbiorcy końcowego( sic) -
kabel ziemny albo warkocz 4 x 25 mm kw. Dla poboru spokojnie starczyloby 4 x 10 mm. Ale warunki sa na 25 i sprobuj podlaczyc 10 . Tauron, Enea, czy PGE zasugeruje Ci kupno agregatu i tyle. :P

a co do legalnosci opłat adiacenackich, tu jest ustawa

Ustawowa definicja opłaty adiacenckiej zawarta jest w art. 4 pkt 11 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 Nr 115 poz.741 ze zm., dalej zwana ustawą). Ustawa ta stanowi podstawę prawną obowiązku wnoszenia na rzecz gminy opłat adiacenckich.

proponuje zapoznac sie z tematem a nie pisac glupot

Janson
10-09-2012, 11:53
mam działkę niezabudowaną i w przyszłym roku planuję uzyskać pozwolenie na budowę. Wodociąg i kanaliza idzie 3 metry od mojej działki w drodze powiatowej asfaltowej. Z tego co wiem koszt obu przyłączy będzie oscylował w okolicy 6k za całość w gminnym zakładzie usług komunalnych - oni też mogliby się wszystkim zająć. I teraz kilka pytań:

1. Czy warto zrobić od razu przyłącze do domu - ale wtedy dom musi najpierw powstać czy może lepiej już teraz zrobić przyłącze 1 - 2 metry od granicy na mojej działce, postawić tam studzienki i mieć już wodę przed budową? I potem jak już będzie stał dom zleci się pociągnięcie do domu. Czy w tym przypadku trzeba zrobić projekt docelowego przyłącza (ulica > studzienki > dom)? czy na pociągnięcie od moich studzienek juz na mojej dzialce do domu nie trzeba projektu?

2. Co nanosi architekt na plan zagospodarowania działki - rozumiem że przyłącza naniesione na tej mapce są tylko informacyjnie i nijak mają się do projektów budowlanych przyłączy?

marcin2372
18-10-2012, 19:37
Właśnie jestem po wykonaniu przyłącza kanalizacji długości 50mb .Koszt materiałów i robocizny 3500zł ,nie licząc projektu , geodety, odbioru technicznego i opłaty za włączenie do sieci - będzie to dodatkowy koszt około 2000. Rura 160 położona na odcinku pierwszych 30m płytko - od 60cm do 120, przy studni około180cm. Prace trwały około 6godzin - pan z koparką i dwóch pomocników wziął 1600zł. Wydaje się to dużo zważywszy na małą głębokość wykopu i brak problemów. Także cała kanaliza ponad 5000. Chyba kupię koparkę :yes: bo stwierdzam że to złoty interes.

krislord
28-10-2012, 21:00
Mi za ok 50 mb rozbudowy sieci wodociagowej i przyłącze Przedsiebiorstwo uslug komunalnych "zaspiewalo" 11 tys zł - od A-Z tj od projektu do wykonania i odbioru.
Coś czuje ze chcą mnie naciągnąć
Będe szukac okolicznych wykonawców
Jak myslicie? to normalny koszt czy raczej wygórowany?
PS. Droga jest gruntowa więc nie ma problemu z wykopami.

heine84
30-10-2012, 14:04
nic

krislord
30-10-2012, 16:07
No własnie teren wg mnie jest praktycznie wcale nie kolidujący z koniecznością rozbudowy sieci wodociągowej oraz wykonania przyłącza tzn. rura ma iść w drodze gruntowej (bez zadnych przecisków itd) - droga mało ruchliwa. jakies 40 mb poboczem i 10 na mojej dzialce.
szukam innych wykonawców bo czuje ze PUK chce na mnie zarobic.

water-sprite
10-11-2012, 14:05
Jestem na świeżo po wykonaniu takiego przyłącza, niecałe 40 metrów poboczem, podłączenie się w drodze jedynie utwardzonej i około 8 metrów na działce.
Nasza Pani projektant nie nazwała tego rozbudową sieci wodociągowej a budową Przewodu wodociągowego dzięki czemu nie musieliśmy się ubiegać o pozwolenie na budowę i zakładać osobnego dziennika budowy oraz zatrudniać kolejnego kierownika budowy sieci wodociągowej czy coś takiego.
Firma wykonująca wzięła po 70 zł za metr plus materiały ( rura PE 110 ciśnieniowa, Hydrant naziemny, coś w stylu trójnika zakładanego na rurę 110 i od tego już niebieskim wężem PE 40, do samego domu, jeszcze jakiś zawór czy zasuwa - całość około 2500zł) do tego usługo Wodociągów Miejskich czyli podłączenie do głównej rury, fakturę dostaniemy w ciągu dwóch tygodni około 1800 zł.
Do tego geodeta i projekt, ale robiliśmy razem z kanalizą więc tych wydatków nie umiem rozdzielić.

laksom67
21-11-2012, 22:02
Dziś wykonano u mnie przyłącze wodociągowe. Od wodociągu który przebiega przez moją działkę do budynku mieszkalnego w budowie. Musiałem wynająć wykonawcę z uprawnieniami - wymóg Wodociągów Kieleckich. Wykonawca zgłasza wykonanie usługi a następnie odbioru, przy czym widnieje w rejestrze i przez 2 lub 3 lata jest gwarantem wykonanego przyłącza. Całkowity koszt przyłącza 45 mb rurą PE 40 , studnia wodomierzowa 60 cm, opaska z na wiertką 160, zasuwa , kołnierze itp. oraz koparka to 4900 PLN. Cena najtańszego wykonawcy. W tym jest jeszcze 380 PLN dla Jaśnie Wodociągów za samo nawiercenie !!! Pozostałe wyceny oscylował w granicach 6 do 7 tys. zł ! A samych siebie przechodzą pracownicy Wodociągów, którzy w ramach fuchy sobie dorabiają i wołają 7500 PLN !!! Po długich negocjacjach gość mówi że samej robocizny on musi wziąć 2400 PLN bo inaczej mu się nie opłaci !!! Kochani wziąłem normalnego wykonawcę, który płaci Zusy itp, i trwało to wszystko 6,5 godziny łącznie z zasypaniem i plantowaniem terenu. Do tego należy doliczyć 550 zł za projekt oraz jakieś 700 zł za inwentaryzację ale tą będę wykonywał na koniec budowy. Dodam że sam jestem technikiem instalacji sanitarnych i robótkę mógłbym wykonać sobie sam , ale nie w Wodociągach Kieleckich. Tu się płaci za nawiertki , studnie wodomierzowe, uprawnienia i Bóg wie co jeszcze !

Weronika Urb
26-04-2014, 16:49
U nas kanalizacja + woda oba przyłącza po ok. 60 mb czyli w sumie 120 mb, przy kanalizacji dwie studnie. Za całość materiał + robota 6000 zł. Chyba nie jest źle :> ?

Takao
28-04-2014, 14:11
Chyba nie jest źle :> ?

Dużo zależy od konkretnych warunków lokalizacji przyłączy. Ja mam podobną odległość ale muszę zrobić przebicie przez drogę wojewódzką, w której po drodze są chyba wszystkie możliwe media jakie można sobie wyobrazić. Tak więc u mnie 6tys to za samą wodę będzie.

Adam626
29-04-2014, 23:58
zastanawiam się czy nie lepiej zrobic stufnię głębinową niż płacić około 8tyś za przyłącze wody

winston
17-05-2014, 13:03
Daj namiar na tych co to robili.

winston
17-05-2014, 13:05
Okolice warszawy przyłącze 90 mb około 2500 zł materiał i robocizna
Daj namiar na tą ekipę.

Michał_Łódź
19-05-2014, 20:22
U mnie za pociągnięcie 50m dostałem kwotę 9000 PLN sama woda bez kanalizacji. Ktoś z Łodzi może taniej polecić?

Greg_81
20-05-2014, 18:28
Skąd takie rozbierznosci w cenie za przyłącze, sam mam około 50 m i szukam ekipy ?

agusia59
28-06-2014, 16:42
Witam, posiadam działke przez którą przechodzą rury wodociągowe, gazowe i kanalizacyjne oraz do starego domu podciągnięty jest prąd linia napowietrzną. Chciałabym zapytać czy wykonanie przyłączy do nowo budowanego domu robię ja i ja za nie płacę, a także czy prąd musi być ciągnięty pod ziemią czy może być linią napowietrzną tylko przeniesiony ze starego domu. Jakie to mogą być koszty? Województwo świętokrzyskie

tiop
09-09-2015, 15:21
Ja mocno nastawiony ze bedą duże koszta udałem sie do wodociągów w celu wykonania przyłącza.

Dostałem taką informację: Przyłącze doprowadzone jest do granicy działki, trzeba wpiąć sie rura, doprowadzic do domu, na koncu zalozyc zawór + licznik i mozna jechac do nich podpisywac umowe. Mogę to zrobić samemu albo ich wynająć.

Jak powiedzieli, tak zrobiłem. 2 dni kopania dołu (siły własne), zakup rury 20m, 2 zawory i licznik.

Przyjechali panowie od wodociągów założyli plombe na liczniku, cos marudzili, ze jeszcze powinienem zasuwe dac u siebie na działce, bo ta ich na chodzniku to lipna troche jest i jak bedzie sie czesto odkrecac/zakrecac to sie rozleci. Mimo wszystko odkrecili, woda poleciała. Umowa podpisana.

Cały koszt przyłącza wyniósł mnie 250zł - rura, zawory, licznik.

qosek
11-09-2015, 22:54
Cały koszt przyłącza wyniósł mnie 250zł - rura, zawory, licznik.

taaaaaa
to masz super wodociagi.
czemu ? Bo moje (Reknica gm. Kolbudy) wymaga:
- zrobienia przez nich wcinki (daja ten trojnik z zaworem i wpinaja go w rure ... to wszystko) - 670zl platne im
- studni licznikowej o wysokosci 180cm (jedna z najwiekszych) - sama studnia po rabatach 1600

mj2007
30-11-2015, 14:22
żeby nie zakładać kolejnego wątku na ten sam temat podłączę się tutaj.
mam już uzgodniony projekt przyłącza i będę dalej działał żeby w końcu mieć wodę w budynku.
czy warto robić to teraz czy może poczekać do wiosny? z jednej strony grunt nie jest jeszcze zmarźnięty, więc kopać będzie łatwo. poza tym woda i tak nie popłynie, więc przez zimę nic nie zamarznie. a na wiosnę może być mokro i roboty w gruncie trzeba będzie odłożyć w czasie. składaniam się do robienia teraz, ale czy są jakieś przeciwwskaznia ku temu?
druga sprawa to teczniczne wykonanie przyłacza. czy po uzgodnieniu projektu to ja mam zadbać o jego zbudowanie czy spółka wodna powinna w tym uczestniczyć (a zwłaszcza partycypować w kosztach). jedni piszą, ze do granicy robi spółka, inny, że całość pokryw inwestor. jak to w końcu jest?
a jak będę musiał robić sam to czy mogę przekopać się przez drogę gminną utwardzoną? prrzecisk raczej odpada, bo całe przyłacze ma mieć 12 merrów, z czego połowa u mnie a połowa w drodze. czyli przecisk na 5-6 metrach, czyli więcej będzie kopania dookoła niż samego przecisku. a jakbym rozkopał drogę to w godzinę czy dwie mogę ułozyć rurę, zasypać, zagęścić teren i ładnie wykończyć tłuczniem. tylko czy nie muszę do tego mieć jakiegoś zezwolenia z gminy? zajęcie pasa drogowego, organizacja ruchu na czas robót? roboty jest na dwie godziny, a papierologii pewnie na dwa miesiące. o kosztach nawet nie wspomnę...
poradźcie jak to zrobić tanio i sprawnie.

Bartolomeo89
22-12-2016, 18:43
Dostalem wlasnie za okolo 40 metrow przylacza wody i kanalizacji wraz z wszystkimi materialami, pozwoleniami, projektami izgodnieniami itd. Przy pierwszej ofercie o malo nie spadlem z krzesla. 30 tys, druga 11 tys netto. Oczywiście oferty zawieraja gwiazdki, ze moga dojsc dodatkowe koszty, kiedy np. bedzie koniecznosc odpompowania wod gruntowych itp.... Powiat poznanski. Zazdroszcze wszystkim ktorym pan Mietek zrobil za 800 zl.... Ja nie zamierzam wydac wiecej niz 5 k, nawet gdybym mial to sam kopac.

cactus
22-12-2016, 23:18
Za 8m zapłaciłem za przyłącze wody niecałe 2tyś + 3 m w budynku do podejścia pod licznik. Z tym że ekipa od razu robiła kanalizacje sanitarną i deszczówkę wiec nie musialem specjalnie placic ze dojazd koparki itp. Nie licze oczywiscie kosztów projektu i kosztów odebranie przyłącza przez pracownika wodociągów. Liczą sobie u nas 110zł za przyjazd (oglądają próbę szczelności) i 180zl za odbiór każdego z przyłączy. Potem jeszcze geodeta który musi im dać mapkę powykonawczą.
30tyś za 40m rurki... masakra - wiadomo że wykop pod przylacze wody jest najgłębszy ale chyba nie masz działki na litej skale ? :)

cob_ra
25-12-2016, 08:47
U nas-46mb, 2500+400zł projekt. Na gotowo z wodomierzem.

tabi88
12-01-2017, 19:00
U nas-46mb, 2500+400zł projekt. Na gotowo z wodomierzem.

Kurcze, zawsze się zastanawiałem jak to możliwe, że ktoś za projekt bierze 400zł.... rozumiem, że w różnych miejscach mogą być różne wymagania ale...
to ile sama mapka kosztuje? Nawet zasadnicza (nie do celów projektowych) to jakieś 80zł, a jak będzie trzeba do celów projektowych to rozmowy zaczynaja się od 600zł, do tego wydanie warunków technicznych - liczę 70zł, trzeba to jeszcze narysować, uzgodnić (znowu płatne z 70zł), ze dwa razy do wodociągów pojechać.. aż ciężko uwierzyć, że to możliwe. Ale może to dlatego, że mam pogląd jak to wygląda w Warszawie i okolicach.. tam bez 1500zł to raczej nie ma co zaczynać ;)
Zazdroszczę takich cen ;)

PawełM85
13-01-2017, 23:02
Witam,

Podepnę się pod ten wątek. Mam nieruchomość przy drodze prywatnej przy której nie ma wodociągu. Gmina pozwoli mi wykonać przyłącze pod warunkiem, że od wodociągu do wysokości mojej działki zostanie poprowadzona rura o średnicy fi 110 (30m) i od niej przyłącze fi 32/40 do studni z wodomierzem. Prosiłem o wyceny i jedna wycena wraz z projektem, materiałem, robocizną, geodetą wyniosła około 10tys netto. Wydaje mi się to dużą sumą. Czy ktoś z forumowiczów robił coś podobnego ostatnio i i ile to kosztowało ? Województwo Łódzkie.

cob_ra
15-01-2017, 18:09
U nas projekt to troche inna historia, dobry znajomy więc zrobił po kosztach jak miał wolną chwilę i nudziło mu się. Mapkę miałem w wersji elektronicznej więc koszt odpadł. Przyłącze wyceniali nawet na 4k. U nas ceny materiałów są wysokie. Usługi i tanie i drogie.

tabi88
16-01-2017, 11:37
cob_ra w takim razie to już inna bajka ;) warto napisać, że to mocno po znajomości, bo ludzie czytając to, traktują to jako ceny "regularne" i potem zdziwienie, że "ktoś tam zapłacił X a ja muszę 3X".
Prawda jest taka, że przy projektowaniu czegokolwiek, czy to przyłącze, czy to budynek, czy cokolwiek innego to gro kosztów to "konieczne sprawy urzędowe".
Żeby uzgodnić projekt przyłącza i przygotować realizacje zgodnie ze wszystkimi wymaganiami prawnymi trzeba pojechać do różnych instytucji przynajmniej ze 30 razy i wcale nie przesadzam.
Pozdrawiam,
Michał

qba43
09-02-2017, 07:36
My za sam projekt zapłaciliśmy 1010 zł brutto (Powiat Mikołowski/Śląsk), wszelkie mapki,warunki przyłączy itd. po naszej stronie. Teraz zaczynam szukać ekipy która zrobi przyłącze i ciekawi ile mnie to wyjdzie....jakieś 7-8m max od wodociągu.

qba43
08-03-2017, 06:50
Ostatecznie cena przyłącza wody (10m od wodociągu) wyniesie nas 2200zł

Busters
12-03-2017, 19:02
Projekt 300zl
Wykonanie - 60mb wraz z przeciagnieciem rury na dzialke obok i 2 zasuwami - 3500zl z koparka i wszystkim.
Oplata w gminie za uzgodnienie, licznik i wpiecie 350zl

Gargi12
03-05-2017, 14:30
Projekt 300zl
Wykonanie - 60mb wraz z przeciagnieciem rury na dzialke obok i 2 zasuwami - 3500zl z koparka i wszystkim.
Oplata w gminie za uzgodnienie, licznik i wpiecie 350zl
Mi powiedzieli 2000zł za 40 m a mapke to mi sie wydaje że zrobił architekt jak adoptował projekt jeśli o taki chodzi,fakt faktem 2000 to dużo za kawałek pe 40 czy tam 32 do tego licznik zasuwa i opaska na głòwny wodociąg

Kemotxb
03-05-2017, 16:54
A mnie 1400 zł za całość czyli zdjęcie kostki, wykop koparką, przekop pod krawężnikiem, wpięcie w nitkę, materiały niezbędne czyli nawiertka, zasuwa, rura ok 15 m, przedłużka, licznik, zawór antyskażeniowy, 3 zawory odcinające. Wykop było 3 może 4 metry po długości bo wodę mam w chodniku a kran wypuściłem 2 metry od granicy działki tak by był na czas budowy w miejscu neutralnym. Projekt wod-kan 250 zł. Mapki to ksero od mapy do planu zagospodarowania działki, opłata za warunki przyłącza 180 zł.

ZKWJ
04-05-2017, 12:34
A jaka lokalizajca? Możesz polecić wykonawcę?

Kemotxb
04-05-2017, 14:47
A jaka lokalizajca? Możesz polecić wykonawcę?

Jeśli pytasz mnie to robili mi panowie z MPWiK

klaudiusz_x
17-05-2017, 18:00
U mnie 340zł za projekt, 2000zł za robotę dla wodociągów + 300zł opłaty stałej dla wodociągów.
Około 15-16 metrów, po drodze tylko ziemia.

Aktualnie czekam na wycenę z innej firmy.
340zł za projekt już zapłaciłem i mam wykonany, inne firmy chciały 2x więcej.
300 dla wodociągów będę musiał zapłacić za odbiór.
Czekam na inną wycenę.

Mifall
25-08-2018, 15:45
Jak patrzę na wasze wyliczenia to zastanawiam się skąd w mojej okolicy, niewielkiej miejscowości, koszty 50 metrów przyłącza wodno kanalizacyjnego kosztuje 40-50 tysięcy. Skąd takie ceny? Mało tego samemu nie wolno bo nie jesteś na liście w wodociągach. Masakra

Kemotxb
25-08-2018, 17:15
50 metrów przyłącza wodno kanalizacyjnego kosztuje 40-50 tysięcy. Skąd takie ceny?

Trzeba zmienić włodarzy, zmienić politykę, zmienić postępowanie i ceny spadną o jedno zero.

R90
26-08-2018, 13:08
Szykuję się do kupna działki. Interesuję mnie jedna fajna, przy drodze gminnej, oświetlenie uliczne itp. Problem jest taki , że nie ma w niej wodociągu, a do ulicy prostopadłej gdzie jest wodociąg jest jakieś 200m..inni podobno powybijali sobie studnie. Pytanie czy mogę zrobić taką wcinkę swoimi siłami metodą gospodarczą? Nie chce bić studni, bo to loteria a chciałbym wszystko zrobić do 4- 5 tys zł

Kemotxb
26-08-2018, 13:16
Możesz zrobić wszystko sam wynajmując koparkę, kupując materiał, układając rurę itd. Problem pojawia się na czyim gruncie kopiesz, no i odbiór musisz mieć, za który dostawca słono sobie liczy mimo że niewiele się napracuje. Oczywiście odbiór przed zakopaniem rury, kiedy im się zechce przyjechać na odbiór .... who knows.

Mifall
26-08-2018, 16:34
Do R90, w moim powiecie za taką długość sieci wodno-kanalizacyjnej zapłaciłbyś 1 tysiąc od metra. Kurka ceny jak za złoto, a tłumaczenie, że tak drogo, bo dają 3 lata gwarancji-smiech. Mało tego jakbyś zrobił ten wodociąg to jeszcze musiałbyś go oddać za darmo wodociągom, to jest dopiero oszustwo w białych rękawiczkach.

Konat77
28-08-2018, 15:31
My mieliśmy to szczęście, że w okolicy podłączali się inni i razem się złożyliśmy na zrobienie przyłącza do większości działek. Wyszło to nas około 2500. My mieliśmy jakieś 70m do rury, inni więcej. Jak się grupka zbierze i dogada to można całkiem sensownie zrobić.

Protetyk
22-10-2018, 22:42
Witam wszystkich.
Piękny teren / działka do uzbrojenia. Około 150m do drogi gminnej, działki drogowe w których ma być ewentualny wodociąg to na chwilę obecną pole z trawą.
Przy mojej działce jeszcze 3 niesprzedane działki wszystko w jednym kwadracie z w/w działką drogową. Teren podzielony w 2013 i nie zapowiada się że ktoś kupi sąsiadujące działki. Przy występowaniu o WZ poszło oczywiście pytanie do wodociągów o ewentualne przyłączenie mojej działki do sieci oddalonej o 150m.
Wydano oświadczenie o potrzebie budowy odcinka sieci fi 110mm oraz przyłącze do działki.
Brak planu zagospodarowania dla terenu. Czy wydane oświadczenie jest ostateczne, czy mogę zaproponować/poinformować że chcę wybudować przyłącze np fi 50mm we własnym zakresie oczywiście w przypadku gdy będzie ono potem odebrane przez wodociągi?
Tak jak w postach innych ma wrażenie że mam wybudować magistralę z której pewnie/ lub może nikt nie będzie korzystał oprócz mnie.
Jak widzicie rozwiązanie tego tematu? Postawić propozycję z mojej strony? czy ma ona sens? a może jest już sprawa spalona.
Ostatecznie zostaje studnia ale są + i -.

Bertha
22-10-2018, 23:41
Do kilku działek = potencjalnych budynków musi byc co najmniej fi 90 lub 110, aby wystarczyło do zasilania hydrantu/ów. Inne odbiora jako wasze indywidualne przyłacze, lecz nie sprzedacie jako element sieci.

Kaizen
22-10-2018, 23:58
Budowa miałaby być przez działki prywatne? Czy jest chociaż służebność?

Protetyk
23-10-2018, 22:39
Mam udział w dwóch działkach drogowych które tworzą drogę dojazdową od mojej do gminnej w której jest woda, na chwilę obecną tylko ja i sprzedająca (właścicielka) pozostałych działek ma taki udział.
Relacje z właścicielką ok.
Myślicie że wodociągi biorą pod uwagę tylko wersję że ktoś może kiedyś kupi te pozostałe 3 działki i będą się upierali przy takiej magistrali?

pandzik
25-10-2018, 11:14
Analogicznie do mojego przypadku. Musisz wystapic o warunki. Moim zdaniem 110mm masz pewne. U mnie maja kase zwrocic. Nie wiem jak bedzie u ciebie skoro nie ma widokow na podlaczenie kolejnych dzialek.

Mifall
05-11-2018, 21:25
Też mam taki sam problem jak Ty z przyłączem wodno-kanalizacyjnym. Z tego co się dowiedziałem w wodociągach to nie odbiorą Ci przyłącza fi40 bo, tak jak pisali koledzy, wodociągi zakładają że ktoś te działki kupi. W moim przypadku wodociągi nie zrobią przyłącza na własny kosz tylko muszę wszystko wykonać sam, a o kosztach już pisałem. Jest jakiś nadzieja, że uda mi się wraz z wlasciclem drogi i jednej z działek zrobić na własny koszt ale to też w granicach 25 - 30tys za 90 metrów przyłącza sieci. Możesz starać się o zwrot kosztów do wodociągów, ponoć zwracają nawet ponad 50% ale przeważnie jest to tylko 30-40 %. Powodzenia