PDA

Zobacz pełną wersję : Wykarczowałem dzialkę - jak ją zabezpieczyć przed chwastami ?



swasix
18-06-2010, 23:04
Wykarczowałem teren pod budowę, i aby uniknąć przyszłych kłopotów z zielskiem chciałbym poradzić się co teraz zrobić. Teren został wyrównany przez spychacz więc jest to goła ziemia. Czy już teraz pryskać np. Randapem czy może odczekać aż wyjdzie jakaś zielenina i dopiero wtedy działać ? Wszelkie sugestie mile widziane. Z góry dziękuję.

Elfir
19-06-2010, 10:42
W kiedy chcesz robić ogród?
Bo najlepiej albo zrobić zaraz po wyrównaniu, albo posiać nawóz zielony, znów przeorać i przygotować do sadzenia roślin.

andk
19-06-2010, 10:54
Randapem pryska się rośliny a nie gołą ziemię. Rosnąć zawsze coś musi, to nie Sahara:) Najlepiej jak rośnie to, co się chce aby rosło - czyli albo od razu zakładamy ogród albo - jak radzi Elfir - siejemy rośliny nawóz zielony. Jakie rośliny to już zależy od gleby, od biedy może być zwykłe żyto.

swasix
19-06-2010, 11:57
No to doradźcie co zrobić. Do niedawna były tam same chęchy, marne drzewka, i chwasty. Koparka, piła i spychacz zrobiły tam swoje i teraz pozostała goła ziemia. Chciałbym zabezpieczyć teren przed podobnym chwarstowiskiem i nie mam koncepcji jak to zrobić. Myślałem o spryskaniu np. Roundupem z nadzieją ze nic tam nie wyrośnie ale piszecie ze gołej ziemi się nie pryska. Czyli co odczekać aż coś urośnie i wtedy pryskać? Dodam, że w sierpniu na części dzialki stawiane będą fundamenty pod dom. Nadal z góry dziękuję za wszelkie Wasze sugestie. Pozdrawiam.

darek63
19-06-2010, 12:31
A może posiać trawę? Nawet taką tanią.
Kilka razy w roku pokosisz i chwast (ten wysoki np. pokrzywy, mozgi) nie wejdzie. Utrzymanie ugoru herbicydowego wymaga 3-4 oprysków w roku, no i kosztuje też ... a wizualnie ugór moim zdaniem jest gorszy od trawnika (nawet prowizorycznego).
Ale jeśli zdecydujesz się na trawnik to posiej go teraz póki ziemia świeża, bez chwastów.

Można też posiać rośliny "przedplonowe": żyto, łubin, peluszka itp, ale na jesieni będziesz musiał to skosić i przeorać - czy masz na to warunki techniczne i glebowe? Za rok to samo?

Zastanów się kiedy będziesz zakładał ogród - jak za kilka lat to posiałbym na twoim miejscu trawę. Jak za rok - to w części robiłbym już teraz.
Jak duża jest działka ? i jakie masz warunki glebowe?

Elfir
19-06-2010, 13:21
zrywanie darni trawnika przy zakładaniu ogrodu to mordęga.

darek63
19-06-2010, 13:38
zrywanie darni trawnika przy zakładaniu ogrodu to mordęga.

Są trudniejsze prace niż zakładanie trawnika od nowa ... np. walka z chwaściorami, perzem, chęchami, krzakami . Można na starym trawniku rozsypać nową ziemię 10-20 cm, można go przekopać, zaorać, przemielić mocną glebogryzarką ... itd. Piszę z autopsji.

Gosiek33
19-06-2010, 13:51
darni nie trzeba zrywać, można po kawałku wycinać i przenosić na inne miejsce :)