PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownik Pieca CO - Algorytm PID - o co z tym chodzi???



PliP
18-06-2010, 23:55
czytam czytam i czytam i nie do końca rozumiem jak to w praktyce wygląda z tym algorytmem PID
W starym domu mam piec zasypowy z pionowymi kanałami i sterownik taki jak ten tutaj (http://www.sklepco.pl/regulator-temperatury-tatarek-rt-01b-ania-pid-o_4427.html)
W nowym domu mam piec z kanałami poziomymi i szukam do niego sterownika.
Ma on obsługiwać pompę CO, pompę do grzania wody.
Na oku mam:
- protona do zobaczenia tutaj (http://piece.bazarek.pl/opis/427915/sterownik-proton-pid-fuzzy-logic-do-kotla-mialowego.html)
- SPR 10 do zobaczenia tutaj (http://allegro.pl/item1069424125_sterownik_kotla_pieca_cwu_pid_dmuch awa_gratis.html)

Może jakiś inny sterownik??
Czekam na wasze rady

0degree
19-06-2010, 10:18
Może tu coś znajdziesz dla siebie, niezła opcją jest połączenie sterownika pieca z pokojowym w jednym
http://pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=1

PliP
19-06-2010, 13:00
Za co tak właściwie odpowiada algorytm PID - jak zachowuje się dmuchawa w porównaniu do normalnego sterownika.

0degree
19-06-2010, 13:54
Za co tak właściwie odpowiada algorytm PID - jak zachowuje się dmuchawa w porównaniu do normalnego sterownika.

Tak pokrótce to kiedy temperatura w kotle zbliża sie do tej ustawionej przez Ciebie (zadanej) wentylator powoli zwalnia, kiedy dojdzie do temp. zadanej to będzie sterownik tak dobierał obroty dmuchawy aby utrzymać cały czas tę temp.
Poczytaj posty Jareckiego on jest niepodważalnym guru w tych sprawach.

PliP
19-06-2010, 20:07
tzn że jak już zadana temperatura zostanie osiągnięta to przy PID dmuchawa i tak będzie się powoli kręciła.
Bo tak mi ktoś gdzies powiedział, że przy PID-zie dmuchawa ciągle kręci- zmieniają się tylko jej obroty.

Jarecki79
01-07-2010, 21:01
Zależy od sterownika...

Do kotła z dmuchawą należy dążyć do pracy ciągłej, wydłuża to żywotność kotła, eliminuje lub ogranicza znacząco odbicia, wydłuża się też cykl palenia dzięki dopalaniu gazów, które uciekają przy zwykłym sterowaniu wpadającym w przedmuch.

Płomyk PID ma tak napisany algorytm, że stały nadmuch wyłączy się dopiero po przeciągnięciu nastawy o 5st.C od wartości zadanej.

Proton PID ma wyjściowo podobny warunek, tj. sztywny przedmuch po przeciągnięciu o 5st.C, ale...
Przy przeciąganiu mimo pracy z minimalną siłą dmuchawy sterownik zaczyna wprowadzać dodatkowo pauzę w nadmuchu. Jeżeli sztywny przedmuch trwa 8sekund co 5minut, to algorytm przyjmuje dla małego odbioru ciepła czas pracy = 8sekund a przerwę dobiera od 1sekundy do tych sztywnych 5minut, cały czas szuka punktu równowagi, aby nie spalić więcej paliwa, niż jest to potrzebne.
Proton PID ma wyjście na panel kontrolny PILOT R, pokazuje on nastawę kotła, można ją zmieniać z domu, widac stan pracy pompy c.o. oraz dmuchawy, można też pracowac w trybie ustawiania żądanej temp. powietrza w pomieszczeniu.

Idea PID nie polega na zwalnianiu obrotó blisko nastawy, takie coś ma już większość sterowań.

IDEA PID to dobieranie takich obrotów dmuchawy, które są optymalne dla aktualnego odbioru ciepła, zatem możemy dmuchać wolno nawet 15st.C przed wartością zadaną, jeżeli przyrost mocy i temp. jest szybki. Jak natomiast paliwo jest kiepskie to nawet na 1st.C przed zadaną sterownik może dobrać wysokie obroty nadmuchu.
PID ma się dostosowac do układu i stosowanego paliwa.

Polecam Protona PID, uważam,że na chwilę obecną jest to najlepszy wyrób z pid do kotła zasypowego z dmuchawą.

Sterownik, który podajesz w linku tj. RT01B (Ania) firmy TATAREK ma obecnie pid, ale nie tak dobre jak Proton czy Płomyk.

RT01B Ania jest jednak sterownikiem obsługującym C.O., CWU i ma wyjście na termostat domowy.

Proton PID czy Płomyk obsługują tylko pompę C.O.

Pracuję obecnie nad poprawą algorytmu w tym RT01B z jego producentem oraz ich programistą, zgłosiłem swoje uwagi i czekam na reakcję.
Obecne działanie RT01B polega na:
Sterownik musi mieć dobrane parametry pod daną dmuchawę i kocioł.
Parametry serwisowe sa dostępne tylko przez minutę od włączenia zasilania, w moim wypadku na ostatnim sofcie miałem:
wydajność dmuchawy 4 (40%)
a w serwisie parametr F2 = 2 (starsze softy miały błąd i najniżej było 3)

Pierwszy raz ten RT01B przechodzi nastawę o 1st.C z wyższą prędkością dmuchawy, dokonuje ok. 3takich nawrotów, aby dobrać punkt stabilizacji i siłę nadmuchu, Podczas moich testów stabilizacja na temp. była poprawna, ale sterownik wchodził często w sztywne przedmuchy.

RT01B ma gniazda komputerowe do podłączenia urządzeń, ma rozłączany czujnik CWU a także zespolony czujnik z bezpiecznikiem STB

Wcześniej jednak wejdzie w tatarku prawdopodobnie tańsza opcja, podobna funkcjonalnością do Płomyka, ma jednak zawierać już wszystkie moje uwagi.

PliP
01-07-2010, 23:32
o właśnie i tu już podałeś konkrety... póki co lato w pełni i jeszcze nie kupiłem sterownika- rozejrzę się za nim bliżej sezonu grzewczego.

Jarecki79
02-07-2010, 07:56
Od dawna masz ten RT01B ?
Wcześniej nie miał pid, był normalnym sterownikiem. Wiem,że można do niego wgrać nowszy soft, tylko pytanie jest od jakiego modelu można nowszy soft wgrać (czy coś producent zmieniał wewnątrz urządzenia)

Ten design z linku był na Polskę, ideą było, aby produkowane sterowniki miały "wesoły wygląd" stąd nazwy dodatkowe Adaś, Ania, Aneta... i różne kolory frontów.

Tutaj jest aktualna wersja wychodząca na Polskę (taka jak w Twoim linku)
http://img683.imageshack.us/img683/4429/rt01bpid.th.jpg (http://img683.imageshack.us/i/rt01bpid.jpg/)

Tutaj jest natomiast wersja na export, wiem,że korzysta z tego designu Viadrus w Czechach.
http://img824.imageshack.us/img824/8804/wersjadlaviadrusa.th.jpg (http://img824.imageshack.us/i/wersjadlaviadrusa.jpg/)

Po rozmowach z firmą Tatarek na targach Instalacje 2010 (wystawiałem swoje produkty wspólnie z tą firmą) design ma być poprawiony do nowego sezonu grzewczego. Front będzie podobno w jakimś odcieniu szarości, być może w motywie plastra miodu, podobnie do nowej linii sterowań kominkowych.
To oczywiście plany, mam nadzieję, że wejdą w życie.

Cena podawana w Twoim linku jest wysoka.....

PliP
02-07-2010, 15:53
Obecnie mam model idealnie taki sam jak ten na export. Niczym i to dosłownie się nie różni.

Jarecki79
03-07-2010, 16:38
Obecnie mam model idealnie taki sam jak ten na export. Niczym i to dosłownie się nie różni.

Gdzieś do ok. połowy lipca powinien debiutować malutki Tatarek w klasie budżetowej (planujemy cenę do ok.150zł). Algorytm ma być napisany w/g moich instrukcji
Do ok. końca sierpnia ma być nowy design tego RT01B i wprowadzone poprawki w/g moich uwag. Tutaj cena będzie lepsza jak w podanym linku, poniżej 300zł

Natomiast przełom sierpnia/września debiutuje następca sterownika Płomyk, kolorowy sterownik Cobra PID z procesorem 32bitowym, jedną płytką. Szacuję, że cenowo będzie w przedziale ok. 600zł. Będzie kolorowy wyświetlacz, do 24stref czasowych na C.O. i do 24stref czasowych na CWU. Wyjście na termostat pokojowy.
Tutaj może być sam tryb lato, priorytety pracy pomp dobierają się same.

Nie mam potwierdzenia, czy będzie szansa wyprowadzenia szyny komunikacyjnej, aby dodawać moduły obsługi zaworów, czy kolejnych pomp w przyszłości. Ewentualnie czy będzie można podłączyć serwer internetowy.
To propozycja już z wyższej półki.

Odezwij się do mnie bliżej decyzji zakupu.

PliP
03-07-2010, 17:35
Odezwij się do mnie bliżej decyzji zakupu.
Zakup sterownika nie jest dla mnie priorytetem na teraz.
Jak będzie coś ciekawego na rynku to mogę kupować i dziś- chociaż potrzebny będzie zapewne od września.
Musi mieć sterowanie CWU i CO,
Widziałem też sterownik, który dodatkowo ma czujnik temperatury spalin na wylocie z pieca.

Dobrym bajerem byłoby również sterowanie 2 zaworami trójdrożnymi, które są zamontowane na wejściu oraz na wyjściu z pieca.
Dokupiłbym sterowniki.

PliP
04-07-2010, 10:02
Ten sterownik tak jak pisałem wcześniej odpowiada ma bardzo

15624

Wersja sterownika, którą posiadam nie ma PID-a
Z racji drugiego pieca w drugim domu, muszę kupić Nowy sterownik. Dużo mówi się o PID-zie, więc chciałbym może zaoszczędzić na opale, chyba że to chwyt marketingowy.
W tym sterowniku Podoba mi się to rozwiązanie, że widać aktualną temperaturę na piecu oraz temperaturę zadaną.
Zastanawia mnie też jak podłączyć sterownik aby utrzymywał na piecu temp. 70*C, a na instalacji taką jaka będzie aktualnie potrzebna. W obecnym domu nie przekraczałem 50*C na instalacji CO w największe mrozy.
No chyba że wszystko wyreguluję na zaworach trójdrożnych- zarówno na wejściu jak i na wyjściu pieca, a sterownik zajmie się tylko dmuchawą i pompami.

Jarecki79
04-07-2010, 10:42
Ten sterownik tak jak pisałem wcześniej odpowiada ma bardzo

15624

Wersja sterownika, którą posiadam nie ma PID-a
Z racji drugiego pieca w drugim domu, muszę kupić Nowy sterownik. Dużo mówi się o PID-zie, więc chciałbym może zaoszczędzić na opale, chyba że to chwyt marketingowy.
W tym sterowniku Podoba mi się to rozwiązanie, że widać aktualną temperaturę na piecu oraz temperaturę zadaną.
Zastanawia mnie też jak podłączyć sterownik aby utrzymywał na piecu temp. 70*C, a na instalacji taką jaka będzie aktualnie potrzebna. W obecnym domu nie przekraczałem 50*C na instalacji CO w największe mrozy.
No chyba że wszystko wyreguluję na zaworach trójdrożnych- zarówno na wejściu jak i na wyjściu pieca, a sterownik zajmie się tylko dmuchawą i pompami.

Jak ma być obsługa C.O. i CWU....

Poczekaj w takim razie mniej-więcej do końca sierpnia. Do tego czasu powinien być już poprawiony algorytm w RT01B.
Cena będzie w przedziale 250-300zł.

Drugą opcją ok. września ma być ten model Cobra. Cobra będzie miała wyświetlacz taki jak przy moim nicku. Widać na nim nastawę oraz aktualna temperaturę.
Będzie jedynie odrobinę mniejszy a płytka będzie pojedyncza (w pumie są 2płytki).
Cobra PID rozwijana jest na bazie płomyka i doświadczeń z pumą. Na dziś Płomyk PID ma lepszy algorytm PID jak RT01B Tatarka.

Na koniec wakacji będzie już jednak dużo więcej wiadomo.

Co do sterowania zaworami mieszającymi i utrzymywania innych nastaw za zaworem.
Tatarek robi taki sterownik RT-12, on ma system uczenia się otwarcia i zamykania, w zasadzie trzeba tylko zadać dynamikę pod rodzaj układu (szybkie otwierania czy powolne). RT-12 ma też wyjście pod termostat pokojowy.
Zobacz na stronę producenta:
http://tatarek.com.pl/index.php?kat=u&podkat=u6

Instrukcja do pobrania:
http://tatarek.com.pl/index.php?dokumenty=1&katd=12
ściągaj RT-12 mieszacz

Ten moduł sprowadzam na zamówienie. Z tego co pamiętam oferujemy go za 280zł brutto

Przy odpowiednim wykonaniu instalacji z zaworami mieszającymi nie koniecznie już jednak potrzebujesz obsługi CWU, na kotle może być 65st.C , to co na kotle może ładować bojler grawitacyjnie a zaworami mieszającymi puszcza się mniej na dom.

Trociu
08-07-2010, 20:34
Poczekaj w takim razie mniej-więcej do końca sierpnia. Do tego czasu powinien być już poprawiony algorytm w RT01B.
Cena będzie w przedziale 250-300zł.
Mówisz o cenach netto czy brutto? Bo na dzisiaj jak widzę w sklepie Tatarka cena brutto to ponad 400zł. Czyżby fajna obniżka?

Trociu
08-07-2010, 20:39
Podłączam się pod wątek. Mam piec z podajnikiem i właśnie planuję wymianę sterownika ST-37 na jakiegoś PIDa. Lokalnie mam we Wrocławiu Tatarka więc jakieś zmiany softu byłyby na miejscu. Suspenser też jest z niego zadowolony.

Ale Jarecki piszesz, że Cobra ma szansę na lepszy algorytm PID aniżeli RT01B Tatarka. Czy tak samo jest dla RT-09, bo ten wchodziłby w grę u mnie.

Ogólnie jakiś komentarz pozwalający dobrać dobrego PIDa dla ekogroszkowca z podajnikiem?
Nie ma tutaj jakiś problemów z przepinaniem czujników temperatury (co, cwu, pokojowego?).

Jarecki79
09-07-2010, 07:49
Mówisz o cenach netto czy brutto? Bo na dzisiaj jak widzę w sklepie Tatarka cena brutto to ponad 400zł. Czyżby fajna obniżka?

Ja mówię o cenach brutto z racji ilości, jakie zamawiam. Na str. internetowej Tatarka są podane ceny detaliczne.

Jarecki79
09-07-2010, 07:53
Podłączam się pod wątek. Mam piec z podajnikiem i właśnie planuję wymianę sterownika ST-37 na jakiegoś PIDa. Lokalnie mam we Wrocławiu Tatarka więc jakieś zmiany softu byłyby na miejscu. Suspenser też jest z niego zadowolony.

Ale Jarecki piszesz, że Cobra ma szansę na lepszy algorytm PID aniżeli RT01B Tatarka. Czy tak samo jest dla RT-09, bo ten wchodziłby w grę u mnie.

Ogólnie jakiś komentarz pozwalający dobrać dobrego PIDa dla ekogroszkowca z podajnikiem?
Nie ma tutaj jakiś problemów z przepinaniem czujników temperatury (co, cwu, pokojowego?).


RT09pid to fajny sterownik podzielony na 3poziomy menu:
1poziom to parametry podstawowe do poprawy (długośc pracy ślimaka, max. wydatek powietrza podczas podawania, 2-3parametry dotyczące obsługi CWU

2poziom dotyczy tylko i wyłącznie stref czasowych na temp. wody na kotle

3poziom to parametry konfiguracyjne, gdzie zadaje się granice pracy algorytmu, dobiera się długości wybiegu mocniejszego nadmuchu itp.

RT09pid jest naprawdę solidnym produktem i szczerze go polecam, szczególnie, jeżeli mieszkasz w okolicach Wrocławia.
Serwis masz pod ręką na ul.Świeradowskiej.

Aktualnie u nas jest promocja na ten model, oferujemy go za 450zł brutto.
Wgrywam parametry sprawdzające się na większości instalacji, użytkownikowi zostaje w zasadzie drobna korekta.

PliP
21-08-2010, 15:14
...Poczekaj w takim razie mniej-więcej do końca sierpnia. Do tego czasu powinien być już poprawiony algorytm w RT01B.
Cena będzie w przedziale 250-300zł.

Drugą opcją ok. września ma być ten model Cobra. Cobra będzie miała wyświetlacz taki jak przy moim nicku.

Na koniec wakacji będzie już jednak dużo więcej wiadomo.

No to mamy końcówkę wakacji :) coś już wiadomo, sytuacja sie klaruje ze sterownikami??

Jarecki79
01-09-2010, 18:47
Właśnie skończono pracę nad małym Tatarkiem z nowym PID.
RT04C pid
Sprzedaż rusza w tym tygodniu
Ja chcę go jeszcze potestować przez nastepny tydzień i dopiero wprowadzę do oferty.

Planujemy cenę debiutu na ok. 165zł brutto

Realizuje 2strategie pid.
Pierwsza jest taka, jak w dotychczasowym Ania z PID, tym co na fotce w linku. (RT01B)
Druga to napisana po moich wskazówkach wersja głównie dla paliw drobnoziarnistych czyli miałów-groszków.


Odpisałem na priva

Tutaj jeszcze fotki:
http://a.imageshack.us/img715/3241/rt04c.th.jpg (http://img715.imageshack.us/i/rt04c.jpg/)

http://a.imageshack.us/img15/2513/rt04c2.th.jpg (http://img15.imageshack.us/i/rt04c2.jpg/)

http://a.imageshack.us/img819/5677/rt04c3.th.jpg (http://img819.imageshack.us/i/rt04c3.jpg/)

PliP
01-09-2010, 19:29
Coś wiadomo na temat tego sterownika z wyświetlaczem jak w twoim awatrze??

gorny7
01-09-2010, 21:31
Ja mam Płomyka PID lata teraz będzie trzeci lub czwarty sezon spalanie nie obserwuje jakiś większych oszczedności (dokładnie nie miarze) ale ma jedna dla mnie główną zaletę że w piecach zasypowych nie wiem co to sa wystrzały a na normalnym sterowniku sie zdarzały.
Do Jareckiego w płomuku przydało by się jeszcze możliwośc ustawiania temeratury wyłączenia osobno dmuchawy i osobno pompy ale producent tego nie zauwazył a sie przydaje
przykład po wyłączeniu sie pompy przy wypalaniu np ustawionej na 38C wentylator dalej mieli do spadku temp ustawionej przez producenta chociaż w piecu już nic nie ma i trwa to dośc długo bo temp tak szybko nie spada po rozgrzanym piecu (niepamiętam jakiej chyba 30C bo jest przed sezonem ale tak to jakoś wygląda)

Jarecki79
01-09-2010, 21:52
Ja mam Płomyka PID lata teraz będzie trzeci lub czwarty sezon spalanie nie obserwuje jakiś większych oszczedności (dokładnie nie miarze) ale ma jedna dla mnie główną zaletę że w piecach zasypowych nie wiem co to sa wystrzały a na normalnym sterowniku sie zdarzały.
Do Jareckiego w płomuku przydało by się jeszcze możliwośc ustawiania temeratury wyłączenia osobno dmuchawy i osobno pompy ale producent tego nie zauwazył a sie przydaje
przykład po wyłączeniu sie pompy przy wypalaniu np ustawionej na 38C wentylator dalej mieli do spadku temp ustawionej przez producenta chociaż w piecu już nic nie ma i trwa to dośc długo bo temp tak szybko nie spada po rozgrzanym piecu (niepamiętam jakiej chyba 30C bo jest przed sezonem ale tak to jakoś wygląda)

Płomyk ma juz kolejny numer softu. W każdym razie zmienił sie przez te 3-4lata.
Mi brakuje w standardzie STB.
To oferuje Proton PID (tutaj można też zadać temp. stopu kotła, aby nie mielił jak to określasz), Proton PID ma też wyjście na panel domowy.
ten nowy Tatarek RT04c pid będę testował w przyszłym tygodniu jak wrócę do pracy. On także ma STB w standardzie bez dopłat.

Największą zaletą PID Płomyka ale też Protona PID jest eliminacja gwałtownych wystrzałów przy konstrukcjach miałowych. To ma być tez atutem RT04c pid przy strategii drugiej dla miału i groszku.

W Płomyku możesz ograniczyć górny zakres obrotów dmuchawy, do jakiego kręci algorytm, pomoże to w częściowej oszczędności paliwa, kocioł będzie się dłużej rozpędzał i dochodził do wartości zadanej.

Do PLiP taki kolorowy jak w moim avatarze do miałówki będzie pewnie bliżej października dostępny. Jutro będe w Elektro-Miz, to się może dokładniej dowiem (jak nie zapomnę).
Jutro jestem jednak tylko do południa w pracy a na dobre od przyszłego tygodnia.

jorgensen
01-09-2010, 22:55
Witam.Mam od ładnych parę lat kocioł z podajnikiem ślimakowym Żywiec KDO-economic 25 KW ze sterownikiem GECO G-403.Posiadam instalację wodną starego typu bez pompy wodnej.Ponieważ ostatnio mój sterownik GEKO zepsuł się,postanowiłem zakupić sterownik PID. Czy w tak prostej instalacji bez pompy wodnej sprawdzi się którykolwiek sterownik PID ?jeśli tak to który ,czy będę musiał zmienić wentylator-aktualnie posiadam WBS-6a i czy w sterowniku PID można parametry pracy zaprogramować ręcznie na sztywno to znaczy czy można wyłączyć aglorytm PID w przypadku gdyby sterownik PID nie za bardzo chciał współpracować z kotłem.

Jarecki79
02-09-2010, 10:07
Ognik PID-II ma tryb pid.0, to symulacja normalnej pracy choć dalej z częściową ingerencją automatyki.
Pracuje z WBS6a, może być bez pompy, zapalać się będzie jedynie dioda przy symbolu pompy.
Ognik PID-II mogę zaproponować za 600zł

lub

RT09pid marki TATAREK soft 5.12 ma wyłączenie kompletne PID i programuje wówczas normalnie przedmuch i sztywna pracę.
Współpracuje z WBS6a, może być bez pompy.
To mogę zaproponować dla uzytkownika forum w cenie brutto 450zł.

Tylko to wszystko od poniedziałku, bo tak wracam do pracy.

Jarecki79
02-09-2010, 12:23
Coś wiadomo na temat tego sterownika z wyświetlaczem jak w twoim awatrze??

Właśnie wróciłem z firmy Elektro-Miz

Model z kolorowym wyświetlaczem, obsługa C.O. i CWU oraz strefami czasowymi na obie pompy dostępny będzie za 3tygodnie.
Jego nazwa handlowa to Skorpion.
Skorpion jest dla kotła z dmuchawą - zasypowego.

PUMA na ten rok nie będzie wyposażona w WiFi,. jest pełne obłożenie produkcji, dostepność PUMY na chwilę obecną początek października.
Cała bieżąca partia zaklepana jest dla konstrukcji SZTOKER, który będzie wystawiany w Gliwicach

TARGI

"INSTAL-ECO"

GLIWICE W DNIACH 03-05.09.2010r.

/Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej ul.Kaszubska 28/

Model SZTOKER 25kW można zamawiać także w firmie SEKOM, cena brutto z PUMĄ to 7800zł brutto

PliP
02-09-2010, 19:49
Model z kolorowym wyświetlaczem, obsługa C.O. i CWU oraz strefami czasowymi na obie pompy dostępny będzie za 3tygodnie.
Jego nazwa handlowa to Skorpion.
Skorpion jest dla kotła z dmuchawą - zasypowego.
Orientujesz się jaka będzie jego przybliżona cena. jak masz jakies informacje na jego temat to podeślij.

PliP
13-09-2010, 20:59
Dostałem dziś bardzo ciekawą ofertę na sterownik AURATON 1111 Multi
Cena około 150 zł
Ma podobno wszystko czego potrzebuję, hmmmm
- Steruje dmuchawą;
- Steruje Pompą CO;
- Steruje pompą CWU;
- Steruje jeszcze jedną pompą np od kominka.
- itp itd

Co powiecie na jego temat??

http://www.wnetrzeiogrod.pl/notki/auraton/02/fot.auraton1111multi_big.jpg

gorny7
13-09-2010, 22:10
fajna rzecz nawet by mi sie to przydało bo używam nie raz zwyklego wyłącznika czasowego prądu za 15 zł z marketu.
Tylko to jest sterownik samych pomp nie doczytałem żeby on sterował dmuchawą ale może coś przeoczyłem i dlatego taki tani - płomyk pid 220zł
http://www.auraton.pl/index.php/pl/produkt/379/

PliP
13-09-2010, 22:13
Tylko to jest sterownik samych pomp nie doczytałem żeby on sterował dmuchawą
Na 100% steruje dmuchawą. Dziś miałem go w moich rączkach oglądałem itd.
Później czytałem o nim w necie. Jedyne co mnie zastanawia to to, czy ma regulację siły nadmuchu wentylatora. Napisałem w tej sprawie nawet do przedstawiciele producenta.
Idą coraz chłodniejsze dni i lada dzień muszę coś kupić. Ten mi będzie odpowiadał o ile będzie miał regulację siły nadmuchu.

PliP
13-09-2010, 23:02
Część D wyświetlacza odpowiada za pracę wentylatora.
Opisane jest to na stronie 16 instrukcji http://www.auraton.pl/media/produkty/Auraton1111_PL.pdf

gorny7
14-09-2010, 20:52
rzeczywiście ma sterowanie dmuchowa opis str18 instrukcji ale opis tych wszystkich funkcji jest dość skomplikowany i zawiły i właściwie nie wiem jak ta dmuchawa tam chodzi
Ty chcesz aby sterownik dodatkowo sterował poza pompa c.o i dmuchawy pompę CWU -tak? w miałowcu?
powiem tak ze ja jestem zadowolony ze swojego sterownika bo nie mam żadnych strzałów w piecu zasypuje odpalam i chodzi. mam pompe CWU ale podłaczona narazie pod zwykły włącznik czasowy który ją załącza i wyłącza w określonym czasie ,
ale to też mi się nie widzi i może przerobie na załączanie jakimś włącznikiem ruchu wchodzisz do łazieniki włącza się pompa CWU . po co ma pompa chodzic cały czas i wychładzać zbiornik CWU

zawór mam sterowny 4 drożny ręcznie używam go nie raz ale, że ręczny akurat mi nie przeszkadza

PliP
14-09-2010, 21:11
...Ty chcesz aby sterownik dodatkowo sterował poza pompa c.o i dmuchawy pompę CWU -tak? w miałowcu?



Pisałem do producenta i niestety nie ma modulacji siły nadmuchu - zadałem jeszcze inne pytania i czekam na odpowiedź

Jeśli chodzi o moją instalację to:
mam zawór trójdrożny i:
- Woda na piecu ma około 70- 80*C
- Pompa CWU podaje do bojlera właśnie wodę o temp jaka jest na piecu bo pobiera ją jeszcze przed zaworem 3-drożnym
- pompka nad zaworem pobiera wodę z pieca i z powrotu i po wymieszaniu ma około 40*C. Zależy jak ustawie zawór. Woda ta trafia na grzejniki oraz na podłogówkę.
- dodatkowo mam pompkę do mieszania ciepłej wody- wchodzę do łazienki i chcę myć ręce to naciskam przycisk dzwonka podciągam rękawy odkręcam kran i leci ciepła woda. Wstępnie miała być na czujnik ruchu co okazało się bezsensem bo jak wchodziłem po cokolwiek to mieszało wodę.

Jakie zadania ma mieć sterownik:
- Ma utrzymywać założoną wysokość remp. wody w bojlerze- jak na piecu jest niższa niż w bojlerze to przestaje działać.
- jeżeli w piecu wygasa to też przestaje chodzić od CO pompka i wyłącza się też dmuchawa.

Mam takie rozwiązanie w obecnym domu a w nowym jeszcze bardziej chcę je udoskonalić.
Ten sterownik jeśli będzie miał regulację siły nadmuchu to raczej będzie tym którego szukam.

Te zagmatwane ustawienie wprowadzasz raz i jest spokój- regulujesz ewentualnie temp CO.

gorny7
14-09-2010, 21:44
to masz 3 pompki? 2 c.o i 1 CWU dobrze zrozumiełem poprzedni post
ta pierwsza którą nazywasz CWU to jest nitce od rury wyjściowej z pieca przed zaworem 3D dalej i idzie do bojlera , to jest tez pompa c.o i chyba zbędna bo ta za zaworem tez pcha ci tą samą wodę powrotem do pieca i dalej do do zbiornika CWU
ta włąśnie od dzwonka to jest pompka CWU

PliP
14-09-2010, 21:55
to masz 3 pompki?
NIE:
1 pompka to CWU i jest ona bezpośrednio nad piecem - ciągnie i zarazem pcha wodę o wysokim parametrze temperatury do bojlera i ogrzewa wodę do kompania itd
2 pompka to CO - i jest ona za zaworem trójdrożnym ciągnie i zarazem pcha wodę (woda z pieca o wys temp + woda z powrotu z grzejników o niskiej temp.) na dom do ogrzewania pomieszczeń
3 pompka znajduje się przy bojlerze i jest to pompka curkulacyjna - to ta włanczana na dzwonek. Chodzi z nią o to aby idąc do łazienki nie spuszczać zimnej wody z rur czekać aż doleci ta ciepła woda z grzejnika. Ciepła woda krąży dookoła w dodatkowej osobnej rurze do cyrkulacji.
Jeśli od bojlera do np zlewu w łazience czy też prysznica masz kilkanaście metrów to są tam chyba jakieś oszczędności na wodzie - mi bardziej chodziło aby nie spuszczać zimnej wody i oczekiwać aż doleci ciepła.

PliP
14-09-2010, 21:57
Jakby co to na jutro mogę zrobić zdjęcie jak to wygląda.

Jarecki79
14-09-2010, 22:05
Kończę testy RT04c pid, nie ma do niego zastrzeżeń, firma TATAREK informowała,że jak nie znajdę błędów to algorytm będzie adoptowany do tego modelu RT01B Ania.

RT04C pid z drugą strategią pid forsuje ciągły nadmuch, pozwala na 3st.C przeciągnięcia przy minimalnych obrotach nadmuchu a w granicy przeciągniecia 3-5st.C wprowadza modyfikowany przedmuch. Powyżej 5st.C przeciągnięcia jest sztywny, stały przedmuch (podobnie jak w Płomyku PID)

W chwili obecnej RT01B ania ma PID, ale mało rozbudowane. Pozwala na 1st.C przeciągniecia, po czym idzie w przedmuch. Dochodząc pierwszy raz do temp. zadanej robi to 3stopniowo, tj. może wykonać ok.3nawrotów w przypadku przeciągnięcia za każdym razem schodząc z siłą nadmuchu. Dodatkowo przesuwa się też ta granica 1st.C, także w sumie sterownik potrafi dużo przebywać w trybie przedmuchu (wiem, bo tez go testowałem u siebie na miale i groszku)

Na koniec miesiąca być może będzie już nowa Cobra i Skorpion. Dla kotła z dmuchawą algorytm będzie rozwinięciem softu z Płomyka PID z dodaniem obsługi CWU, stref czasowych oraz wyjścia na termostat pokojowy.

PliP
14-09-2010, 22:09
Na koniec miesiąca być może będzie już nowa Cobra i Skorpion. Dla kotła z dmuchawą algorytm będzie rozwinięciem softu z Płomyka PID z dodaniem obsługi CWU, stref czasowych oraz wyjścia na termostat pokojowy.
Czekam na Wieści o tych sterownikach i ich parametrach bo zaczyna mi się w piecu palić, a bez komputera w dzisiejszych czasach nawet głupie drewno ciężko się kopci :P

Dobrym rozwiązaniem byłoby np Całkowite ON/OFF dla algorytmu PID :bash:

gorny7
14-09-2010, 22:10
może się nie rozumiemy ale sam piszesz że masz 3 pompki
i żle nazywasz pompka CWU - cyrkulacyjna to jest ta która pompuje ta wode która jest do mycia. to jest pompka nr3
np
http://allegro.pl/pompa-cyrkulacyjna-c-w-u-grundfos-up-15-14b-i1218297671.html
z 1 pompki powrót masz też do pieca połączony do powrotu z grzejników do pieca ? czy z powrotem do tej rury wychodzącej z pieca przed zaworem?
czy jak by jej nie było woda nie szła by na bojler pchana pompką nr 2 chyba by szła

PliP
14-09-2010, 22:24
może się nie rozumiemy ale sam piszesz że masz 3 pompki

Ja tam nie jestem specjalistą od rurek i pompek opisuję tutaj jak mam zrobione teraz po wcześniejszych przemyśleniach- oczywiście wykonawca zrobił to po swojemu i musiał rozebrać i zrobić po mojemu, a na koniec przyznał rację, że ma to sens.

Dokładnie to pompka o której piszesz
23526

znajduje się u mnie przy bojlerze,
a przy piecu mam coś takiego jak poniżej w dwóch wersjach.
Jedna słabsza pompuje wodę na bojler a druga mocniejsza na ogrzewanie domu

23525

Zgadza się również że ta jedna pompka od CO zasili również bojler.
Z tym, że chcąc mieć ciepła wodę nie grzejąc domu zamykam na zaworze 3-drożanym wylot wody na dom włączam pompkę od CWU i grzeje się tylko woda w bojlerze.
Teraz zimą ta od bojlera tez ma załączać się czasowo. Woda na bojlerze ma mieć około 45*C, a woda na piecu około 70-80*C.
Przyznam, że mam trochę nagmatwane- Najważniejsze że to działa i się sprawdza :P

PliP
14-09-2010, 22:26
Dlatego też szukam sterownika, który to opanuje.

Mogłem to jeszcze bardziej udoskonalić montując zawór 3-drożny z siłownikiem :P
Tylko, że wykonawca (dość duża firma) w ogóle by nie wiedział o co chodzi.

Jarecki79
15-09-2010, 10:53
Czekam na Wieści o tych sterownikach i ich parametrach bo zaczyna mi się w piecu palić, a bez komputera w dzisiejszych czasach nawet głupie drewno ciężko się kopci :P

Dobrym rozwiązaniem byłoby np Całkowite ON/OFF dla algorytmu PID :bash:

W Płomyku PID możesz wyłączyć PID
W Protonie PID również
w RT04c pid wybrać strategię pierwszą, tutaj w zasadzie kocioł często jest w przedmuchu.

PliP
15-09-2010, 18:19
Tylko że zarówno Proton jak i Płomyk oraz ten 3 obsługują jedną pompę.
U mnie Sterownik ma sterować dmuchawą, pompa CO i pompą zasilającą bojler.

0degree
15-09-2010, 18:22
A ten sterownik (http://pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=45)?

PliP
15-09-2010, 21:28
Regulator UMS-1 Firma KEY


Trochę mało, a raczej nic nie podają o tym w jaki sposób działa sterowanie dmuchawą.
Później oblukam inne sterowniki.

PliP
15-09-2010, 21:53
Mają tam fajne sterowniki, tylko, że człowiek przyzwyczają się do czegoś i potem chce ustawiać temp za pomocą guziczków, a nie pokrętła :P

Trociu
25-09-2010, 20:15
Witam

Zainteresowanych doświadczeniami wymiany sterownika "tradycyjnego" na PID zapraszam do nowego wątku z moimi spostrzeżeniami. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przejście-na-PID-ze-standardowego-sterownika

PliP
26-09-2010, 20:47
Co powiecie na temat tego sterownika. Jest to niby poprawione wydanie. Wg opisu SPR11 Sterownik Pieca PID, CWU jest idealny. Czy można chcieć coś więcej??? tutaj link do sterownika http://allegro.pl/spr11-sterownik-pieca-pid-cwu-oszczedzaj-opal-i1247811092.html.

gorny7
27-09-2010, 09:05
może byc ciekawy
tylko nie mogę znaleść konkretnej instrukcji do tego sterownika a naich stronie to chyba go w ogóle nie ma.
bo na akcji sa tylko opisy co robi a mnie interesuje jak np to robi
* Skuteczne rozpoznanie faktu wygaśnięcia pieca. Jak to robią inni? Standardem jest spadek temperatury do np. 30o. Pompy zazwyczaj wyłączą sie przy 60st, otwiera się zawór zwrotny i obieg grawitacyjny. Zmniejszony obieg ma mniejszą utratę ciepła. Spadek temperatury do 30o i uznanie pieca za wygaszony zajmuje całe wieki. W tym czasie z bojlera wyciągana jest ciepła woda, dmuchawa cały czas pracuje (dodatkowo wychładzając piec). Ten sterownik może rozpoznać fakt wygaśnięcia w 100%, już we wczesnym etapie braku opału. W dodatku można go ustawić tak aby wypalił całość lub pozostawił nieco żaru ułatwiającego rozpalenie nawet kilka godzin później.

Jarecki79
27-09-2010, 14:44
może byc ciekawy
tylko nie mogę znaleść konkretnej instrukcji do tego sterownika a naich stronie to chyba go w ogóle nie ma.
bo na akcji sa tylko opisy co robi a mnie interesuje jak np to robi
* Skuteczne rozpoznanie faktu wygaśnięcia pieca. Jak to robią inni? Standardem jest spadek temperatury do np. 30o. Pompy zazwyczaj wyłączą sie przy 60st, otwiera się zawór zwrotny i obieg grawitacyjny. Zmniejszony obieg ma mniejszą utratę ciepła. Spadek temperatury do 30o i uznanie pieca za wygaszony zajmuje całe wieki. W tym czasie z bojlera wyciągana jest ciepła woda, dmuchawa cały czas pracuje (dodatkowo wychładzając piec). Ten sterownik może rozpoznać fakt wygaśnięcia w 100%, już we wczesnym etapie braku opału. W dodatku można go ustawić tak aby wypalił całość lub pozostawił nieco żaru ułatwiającego rozpalenie nawet kilka godzin później.

Miałem model SPR10 na próbach i daleko mu było do ideału.
Szczerze to miał poważne problemy z wysterowaniem dmuchawy typ RV-05.
Na moim kotle dochodziło przy nim do odbic i przeregulowania dochodziły do 3-5st.C.
To jednak byl starszy model a ostatni raz miałem go chyba rok temu wiosną, w elektronice to bardzo dużo czasu

Wtedy była bardzo kiepska współpraca z termostatem, rozmawiałem z właścicielem i pytałem, czy wymyśli cos w stylu PILOT R, jak widzę w linku panel domowy wykonał.
Właściciel to młoda osoba, firma bardzo krótko na rynku, wkłada w rozwój duzo pracy i myślę,że po juz prawie 2latach ten produkt może byc dobry.

Firma mieści się w Kętach.

gorny7
27-09-2010, 15:10
nie no pisze na aukcji że to całkiem inne sterowanie ten 10 to był zwykły 11 to PID ale jak pisałem brak danych na ich stronie brak instrukcji do poczytania

PliP
27-09-2010, 16:37
Instrukcja do tego sterownika SPR-11 znajduje się tutaj http://www.bolecki.pl/sakura/pozycjonowanie1/images/stories/File/SPR11_02skl.pdf

Jarecki79
27-09-2010, 16:37
nie no pisze na aukcji że to całkiem inne sterowanie ten 10 to był zwykły 11 to PID ale jak pisałem brak danych na ich stronie brak instrukcji do poczytania

Co teraz jest napisane to ja widzę.
Jak był tylko 10, to była mowa o pid w formie własnego tzw samouczka.


Sterownik zwalniał przed temp zadaną a póżniej wprowadzał cos na zasadzie modyfikowanego przedmuchu.
Np. jak przedmuch był co 5minut to sterownik sam dobierał w sekundach ile ma czasu dmuchać, czy 1sekundę czy 30sekund, czy owe całe 5minut.

Powtarzam,że miałem kontakt z producentem w sumie nadal mam słabszy kontakt.
Młoda, zdolna osoba, być może poprawił już algorytm i wykonanie sterowania.

Moje uwagi na początku dotyczyły jakości, dlatego nie oferowałem go do naszych kotłów po testach.
Nie podobało mi się kombinowanie z termostatem, wstawianie jakiejś zworki czy skręcanie kabli, to chore było.


Wierzę, że od ostatniej mojej próby sporo poprawił.

Pierwszy tego typu sterownik widziałem z firmy Nowosolar, też zresztą z Kęt, firma Bolecki podobno dla nich zrobiła pierwsze sztuki.
Model firmy Bolecki był w tamtym czasie lepiej wykonany ale mimo wszystko był słabawy.

PliP
27-09-2010, 16:52
Na stronie 6 tej instrukcji http://www.bolecki.pl/sakura/pozycjonowanie1/images/stories/File/SPR11_02skl.pdf jest opisana praca dmuchawy dla sterownika SPR-11

gorny7
27-09-2010, 19:55
kol Jarecki jest expertem od sterowników dlatego ja bym sie trzymała jego opinii tym bardziej ze testuje sterowniki a to dopiero oddaje rzeczywista ich wartość.
Ja tylko użytkuje sterownik z mojego opisu i opieram sie na doświadczeniu z niego.
przeczytałem ta instrukcje i moje odczucia są takie dużo tam napisane o alarmach itp niestety nie ma tam całej instrukcji strony 8,9,10 bo chciałem doczytac co to jest blokowanie CWU 4,8 .
dla mnie sterownik powinien byc prosty w obsłudze nastawiam temperature zadana obroty i tak mam na maxa (sterownik sam je zmniejsza pozatym jest ciężarek na dmuchawie i on tez reguluje) ,załaczanie ,wyłaczanie pomp.i właściwie to jest wszystko. Może przydało by się jakieś sterowanie żeby go np wyłączyc piec np na kilka godzin i po tym czasie żeby się znowu załaczył noc -rano . Mam na myśli tylko piec zasypowy miałowy i zastosowanie do niego
Mój sterownik nie ma wyjścia na druga pompę i podłączenia pod pod panel sterownia ,ale jest prosty i skuteczny.
Trudno ci coś doradzić i napewno masz problem z wyborem opierając sie tylko o instrukcje może jednak kol jarecki ci coś konretnego doradzi

PliP
27-09-2010, 20:30
niestety nie ma tam całej instrukcji strony 8,9,10 bo chciałem doczytac co to jest blokowanie CWU 4,8.

Instrukcja jest cała. Z tym, że skanowana po rozłożeniu książki. a nie strona po stronie.
oto kopia z tej instrukcji odnośnie blokowania CWU:
"Zadaniem pompy CWU jest ładowanie zbiornika
ciepłej wody niezależnie od obiegu C.O
W pierwszej kolejności na wyświetlaczu ukazana
jest temperatura zarejestrowana przez czujnik bojlera.
Wejście w tryb edycji spowoduje wyświetlenie
(miganie) docelowej temperatury zbiornika. Aby pompa
CWU została uruchomiona muszą być spełnione
następujące warunki:
• temperatura zbiornika jest mniejsza niż docelowa
• temperatura pieca jest większa niż temperatura
zbiornika
taki sposób zapewnia ładowanie zbiornika
z możliwie największą sprawnością, oraz zapobiega
wyciąganiu ciepłej wody na obieg C.O w chwili gdy
piec wygasa. Nie mniej jednak, charakterystyka niektórych
instalacji powoduje że spadek temperatury
jest równomierny w obydwu obiegach i woda z CWU
wyciągana jest na obieg C.O. W takim przypadku należy
włączyć funkcje „blokada CWU” (patrz 4.8), drugi
z warunków pracy pompy będzie taki:
• temperatura pieca większa niż docelowa temperatura
zbiornika.
Jeśli zbiornik będzie ładowany w okresie letnim
(zbędny udział pompy C.O), to wystarczy podnieść
próg załączenia pompy C.O. Dzięki temu załączy się
ona tylko w sytuacji awaryjnej."

Jarecki79
28-09-2010, 20:05
Zlukałem instrukcje i szczerze mówiąc wielkiej różnicy do modelu 10 nie widzę.

Poprawił pracę CWU, bo pierwsze modele obsługiwały CWU, ale z tego co pamiętam nie miały czujnika mierzącego temp. CWU.

Dalej jest jednak określenie samouczek a przerwę nadmuchu widzę 1minuta, identycznie był ustawiany ten z nr.10, stała przerwa nadmuchu a dobierał ile sekund ma pracować dmuchawa powyżej lub na równi z wartością zadaną. Myślę, że tą zasadę pracy zostawił, to był dość dobry pomysł.

W linku widziałem też panel domowy, jego nie miałem okazji testować czy obejrzeć w realu.


Jak chcesz mogę Ci puścić numer gadu-gadu właściciela tej firmy.
Porozmawiasz sobie i dopytasz się co i jak.
Możesz się powołać na Jarka z firmy SEKOM, może dostaniesz jakąś lepsza cenę.

Na maila mogę Ci też puścić fotki tego sterownika (jeszcze SPR10) oraz fotki wykonania płytki w tym sterowniku (to dostałem, aby mnie przekonał,że to już nie ten szrot co widziałem dla Nowosolar)
zresztą foty PK-22 nowosolar,który w tamtym czasie zagrażał wręcz życiu użytkownika też mogę wysłać, byłem przerażony po jego rozebraniu.

PliP
28-09-2010, 21:51
no to na prv wysyłam adres mailowy i poproszę te fotki.
Co do rozmowy z właścicielem to już pisałem z nim maile, dostałem też instrukcje i dane o panelu pokojowym.
Tak szczerze to wg opisu ten sterownik póki co najbardziej mi odpowiada pod względem funkcji no i ceny.

Jarecki79
29-09-2010, 18:22
Wysłałem informacje i fotki.
Podałem tez numer gg, właściciel jest często dostępny.

Powtarzam,że jest to młoda osoba, która pracuje nad rozwojem tego sterowania. Wierzę,że dzisiaj pracuje ten sterownik już dużo lepiej jak wtedy, gdy miałem okazję go testować.

Odezwij się do niego, odpowiada na wszystkie pytania.

chris_w
29-09-2010, 21:00
Dobrym rozwiązaniem byłoby np Całkowite ON/OFF dla algorytmu PID :bash:

Przecież każdy algorytm PID można zredukować do proporcjonalnego - kwestia wydłużenia czasów całkowania w sterowniku (Ti) i ewentualnego wyzerowania czasu różniczkowania (Td). Wtedy algorytm działa jak miarkownik ciągu (jeśli dmuchawa ma regulowane obroty) lub jako termostat jeśli jest typu załącz/wyłącz.
O szczegóły pytać Jareckiego jak przestawić, bo ja ze sterownikami kotłów do czynienia nie miałem.

PliP
29-09-2010, 21:46
Zimno na budowie daje się we znaki i dziś musiałem nahajcować w piecu
Hajcowanie bez dobrego sterownika jest niczym jazda samochodem bez hamulców.
Napisałem kolejne zapytanie o sterownik SPR11 wraz z panelem pokojowym
Międzyczasie znalazłem 2 inne równie ciekawe sterowniki
- Sterownik kotła MTS10 (http://allegro.pl/sterownik-kotla-pieca-c-o-c-w-u-dmuchawa-i1244049616.html)
- Sterownik firmy Elster (http://allegro.pl/sterownik-pieca-c-o-opcja-c-w-u-dmuchawa-wpa120k-i1238761772.html) - Luksus Pro

gorny7
30-09-2010, 15:56
ten MTS jak dla mnie to odpada bo to chyba zwykły sterownik (po dojściu do temperatury zadanej przechodzi w przedmuchy)
ten drugi chyba trochę lepszy.
w moim PODzie dmuchawa pracuje można powiedziec cały czas przy temperaturze zadanej bardzo wolniutko spadnie szybciej i itd trzymając temperature zaleta tego jest brak jakich kolwiek wystrzałów
a może kup dwa sterowniki jeden PID pompa + dmuchawa , a drugi podłączysz do pozostałych pomp wykorzystując czujnik temperatury

PliP
30-09-2010, 16:47
No właśnie nie do końca zadziała rozwiązanie 2 sterowników.
Zimą ok a co na przedwiośniu i jesienią. Musiałbym każdy sterownik do dmuchawy podłączyć :/
Sterownik ma jednocześnie obsługiwać pompkę od CO oraz CWU - w tym samym czasie dostarczać dmuchawą tlen do paleniska.
Ma utrzymywać zadaną temperaturę. Nie dmuchać pół nocy jak skończy się opał...
Na piecu mam około 75*C na dom idzie około 40*C a na bojler idzie tyle samo co na piecu.
Jadę hajcować :)

gorny7
30-09-2010, 19:50
dużo trzymasz na piecu ja mam ok 55C , tem kaloryfera dowolnie wybranego położyłem na nim czujnik ok 42C

Jarecki79
30-09-2010, 20:48
Z firmy Elster testowałem tylko model Expert do podajnika ślimakowego i tłokowego.
Do ślimaka fajny sterownik, starsznie duzo opcji, ale co sobie ktoś nie wymyśli, to tym sterowaniem obsłuży. Można zabudowac klika modułów sterujących zaworami mieszającymi. Tryb serwisowy mnie przeraża, ale menu klienta jest dziecinnie proste dzięki systemowi podpowiedzi. Ekran graficzny.
Z rozmowy z Panami z Elstera domyślam się jedynie, że Proton PID czy Płomyk maja prawdopodobnie lepsze algorytmy od ich modelu do kotła z dmcuhawą.
Przypuszczam z króciutkiej rozmowy,że działanie tego luksusa jest podobne do RT01B.

PliP
30-09-2010, 20:55
Dzisiaj ponownie paliłem na podłogówce i 3 grzejnikach (6 pozostałych po malowaniu) i na piecu trzymałem około 82-85*C
Na grzejniki oraz na podłogówkę wychodziło około 40*C.
Na powrocie miałem około 25*C
Jak już podłoga się podgrzała i na powrocie było około 30-35*C to zmniejszyłem na piecu tak do 75*C
Jak to będzie wyglądało w praktyce to się dowiem gdy już będzie palone na pełnych obrotach.
Dziś się dopatrzałem że powrót do zaworu jest dany za cienką rurką :/
W sumie to nie mam jeszcze odbiorników ciepła dla pieca 20kW.

attex
05-10-2010, 09:39
Do Jarecki79
Jaki byś polecił sterownik z PID( prosty w obsłudze) do pieca KSX 21 PEREKO(miałowo węglowy)
obecny sterownik to TECH ST -28 dmuchawa MplusM WPA120
chcialbym palic od gory weglem nie tylko groszkiem (czy musi byc dodatkowy otwor PW)

tomek1radom
05-10-2010, 17:46
Czy ktos uzytkuje sterownik SP-24 LOGIC firmy Electronics z Krakowa? Ja kupilem kociol PER-EKO z tym wlasnie sterownikiem i jakby troszke za duzo spala mi opalu, a mial byc duzo oszczedniejszy niz zwykly sterownik bez PID, lub w tym przypadku LOGIC (bo sa to chyba podobne algorytmy). Czekam na wypowiedzi uzytkownikow lub fachowcow.

PliP
05-10-2010, 17:54
Mam już sterownik SPR 11 z firmy BOLECKI - jutro zapewne go podłączę, a bynajmniej będę się starał bo póki pogoda to działam na zewnątrz budynku.

fanatic4
06-10-2010, 22:26
Kolego PliP czy możesz napisać jak wypadły testy sterownika SPR11. Pisałeś też o panelu pokojowym dla tego sterownika, gdzie mogę znaleźć taką instrukcję.

PliP
06-10-2010, 22:46
Instrukcje dostałem na maila - póki co to panela pokojowego nie podłączam bo nie bardzo jest mi potrzebny.
Jeśli chodzi o test SPR-11 to dziś paliłem. Paliło się oczywiście, pompki chodziły, dmuchawa również... na szczegóły proszę jednak chwilę poczekać.

PliP
08-10-2010, 18:11
Niestety SPR11 nie jest sterownikiem dla mnie.
W nocy zrobiłem kolejne podejście do palenia i nie pasowało mi to, że na allegro była inna instrukcja mówiąca o przedmuchach, w rzeczywistosci takiej opcji w tym sterowniku nie ma.
Jak to wyglądało u mnie:
Załadowałem piec drewnem, podpaliłem, zamknąłem drzwiczki, włączyłem sterownik i ustawiłem 75*C.
Sterownik bardzo ładnie osiągnął tą temperaturę. Temperatura na piecu wzrastała nadal i doszła do 89*C.
Sterownik jaki ja chcę ma obliczyć prędkość wzrostu temperatury i tak dostosować obroty dmuchawy aby nie przeganiać zanadto ustawionej temperatury.
Co stało się dalej. Ano sterownik nic nie robił z dmuchawą a temperatura spadała. Trwało to kilkanaście minut. Dmuchawa włączyła się dopiero gdy temperatura spadła do 74*C. Wtedy w piecu było już prawie czarno i nim ponownie pojawił się ogień to temperatura spadła do 59*C.
Następnie wzrosła i cykl się powtórzył.
Skontaktowałem się z producentem i podobno parametr odpowiadający za nadmuch można ustawić. Informacji tej jednak nie ma w instrukcji obsługi.
Zresztą jak pisałem wcześniej instrukcja ta oryginalna była inna niż ta w internecie.
Dlatego też zrezygnowałem z dalszych testów.
Jeśli chodzi o budowę sterownika, okablowanie itd to jest bardzo porządnie wykonane i tutaj nie można mieć, zastrzeżeń.

Jarecki79
08-10-2010, 19:21
Do Jarecki79
Jaki byś polecił sterownik z PID( prosty w obsłudze) do pieca KSX 21 PEREKO(miałowo węglowy)
obecny sterownik to TECH ST -28 dmuchawa MplusM WPA120
chcialbym palic od gory weglem nie tylko groszkiem (czy musi byc dodatkowy otwor PW)

Zdecydowanie najlepiej opracowany algorytm ma sterownik Proton PID Fuzzy Logic
Ten moge polecic za 205zł
Osobne STB, wyjście na domowy panel kontrolny, naprawdę świetny algorytm (sam nad nim kilka tygodni spędziłem i jestem wpisany jako jego współautor)

Dalej Płomyk PID, na rynku od 2007roku, bardzo dobry sterownik, cena 220zł

Dalej RT04c PID, promocyjna cena 165zł, do wyboru 2strategie PID, jedna dla drewna i grubego węgla, gdzie priorytetem jest utrzymanie t.zadanej oraz druga strategia forsująca ciągłą pracę nadmuchu dla paliw drobnoziarnistych typu miały, groszki. Strategia druga pozwala na 3st.c przeregulowania przy ciągłej pracy nadmuchu a między 3-5st.c przeregulowania mamy modyfikowany przedmuch. Do wyboru zatem dwa sposoby pracy obliczające i dobierające odpowiednie obroty nadmuchu.

PliP
08-10-2010, 19:26
Piszesz o RT04cPID, a masz dostęp do RT 02 B Aneta

Jarecki79
08-10-2010, 19:30
Piszesz o RT04cPID, a masz dostęp do RT 02 B Aneta

Mam, ale tam mamy na chwile obecną jedną strategię PID, tą jakby pierwszą z RT04c pid.
Priorytetem jest dokładnośc temp. kosztem stałej pracy nadmuchu. Ze stałym nadmuchem może pracować do góra 1st.c ponad wartość zadaną.

PliP
08-10-2010, 19:38
w RT01B dmuchawa nie pracuje stale mam ustawione przedmuchy oraz czas co jaki taki przedmuch się pojawia- jak jest opał w piecu to temperatura spada ewentualnie 1*C poniżej zadanej, a do góry raczej nie przekracza.
Wg opisu wynika że RT02B różni się od wspomnianej wyżej wersji tylko tym, że ma 4 strefy godzinowe

Jarecki79
08-10-2010, 20:38
w RT01B dmuchawa nie pracuje stale mam ustawione przedmuchy oraz czas co jaki taki przedmuch się pojawia- jak jest opał w piecu to temperatura spada ewentualnie 1*C poniżej zadanej, a do góry raczej nie przekracza.
Wg opisu wynika że RT02B różni się od wspomnianej wyżej wersji tylko tym, że ma 4 strefy godzinowe

RT01B oraz RT02B obecnie reguluja moc dmuchawy, robią to przy 2-3nawrotach do t.zadanej, starają się dobierać obroty do zapotrzebowania na ciepło. Przy pierwszym dojściu algorytm pozwala na 1st.c przeregulowania, ale generalnie strefa ta jest ruchoma.
Prawda jest,że przy tych sterownikach często jestesmy w przedmuchu, bo główny cel tej strategii to stabilizacja t.zadanej.

gorny7
08-10-2010, 20:46
Instrukcje dostałem na maila - póki co to panela pokojowego nie podłączam bo nie bardzo jest mi potrzebny.
Jeśli chodzi o test SPR-11 to dziś paliłem. Paliło się oczywiście, pompki chodziły, dmuchawa również... na szczegóły proszę jednak chwilę poczekać.


Niestety SPR11 nie jest sterownikiem dla mnie.
W nocy zrobiłem kolejne podejście do palenia i nie pasowało mi to, że na allegro była inna instrukcja mówiąca o przedmuchach, w rzeczywistosci takiej opcji w tym sterowniku nie ma.
Jak to wyglądało u mnie:
Załadowałem piec drewnem, podpaliłem, zamknąłem drzwiczki, włączyłem sterownik i ustawiłem 75*C.
Sterownik bardzo ładnie osiągnął tą temperaturę. Temperatura na piecu wzrastała nadal i doszła do 89*C.
Sterownik jaki ja chcę ma obliczyć prędkość wzrostu temperatury i tak dostosować obroty dmuchawy aby nie przeganiać zanadto ustawionej temperatury.
Co stało się dalej. Ano sterownik nic nie robił z dmuchawą a temperatura spadała. Trwało to kilkanaście minut. Dmuchawa włączyła się dopiero gdy temperatura spadła do 74*C. Wtedy w piecu było już prawie czarno i nim ponownie pojawił się ogień to temperatura spadła do 59*C.
Następnie wzrosła i cykl się powtórzył.
.

chyba będziesz miał problem bo masz za duże wymagania od sterownika
Testując na drewnie to chyba nie ma takiego sterownika który u trzyma ci temp. tak jak chcesz tzn ustawisz 60C nawalisz samego drewna i ma nie przekroczyc tej temp. (absurd) .Drewno ma to do siebie że bardzo szybko daje temp i szybko się wypala i sterownik nie nadąza za zmianami temp i siła bezwładności przeciąga temp.
wypróbuj to na miale to dopiero bedziesz miał większą informacje na temat tego sterownika.
Poza tym wydaje mi się co już wczesniej pisałem że przeginasz z temp 75 C na piecu to wg mnie gruba przesada ja mam 52-55C i to w zupełności starcza nie wspominając o wielkości spalania miału.
ja juz dwa razy wystartowałem ze swoim PID Płomyk i ja go polecam do miałowców mam go 4 sezon, ale Tobie go nie polece bo nie ma drugiego wyjścia na pompę (mogli by to zmienić)

PliP
08-10-2010, 20:50
Wydrukowałem sobie instrukcje i zrobiłem porównania obu sterowników, aby poznać dokładniej następcę.
Cóż jutro zabawię się u kuzynki na weselu, a w niedzielę zapewne zamówię RT02B Aneta.
Cenę ma sporą 481,90zł + 15 zł wysyłka u producenta
oraz 449,00 na fuego.pl + 20 zł wysyłka kurierem

PliP
08-10-2010, 21:03
Poza tym wydaje mi się co już wczesniej pisałem że przeginasz z temp 75 C na piecu to wg mnie gruba przesada ja mam 52-55C i to w zupełności starcza nie wspominając o wielkości spalania miału.
Na piecu gdzie mam sterownik RT01B utrzymuję temp. na poziomie 40-45*C. Niestety taka temp źle wpływa na żywotność pieca - punkt rosy, zimna woda na powrocie.
W drugim domu na piecu mam właśnie ponad 70*C a na instalacje puszczam około 40*C.
Tą sprawę załatwia zawór trójdrożny.
Będąc w Finlandii w domu miałem właśnie taki sterownik, który:
- sterował zaworem 3-drożnym
- pompką CO i CWU
- dmuchawą
Paliłem drewnem świerkowo, sosnowym.
To było coś takiego jak robi Tatarek.
Dość dawno naniosłem poprawkę, że nie będzie sterowania zaworem 3-drożnym.
Reszta moich wymagań pozostaje bez zmian.

gorny7
08-10-2010, 21:32
a tez mam zawór 4drożny sterowny recznie rozumiem że obniżasz zaworem ale czy jest taka potrzeba
jak masz 70 a puszczasz 40 to na powrocie pewnie nie mniej jak masz 55C , nie mówie o trzymaniu na piecu 45C ale 70 ... czytałem nie raz że jeżeli pompa jest nad piecem na wylocie to przy takich tem moga przy niektórych pompach panewki czy prowadnice z tworzywa łożysk a i do zagotowania jak sam testowałeś juz nie dużo
acha i u nas jest troche łagodniejszy kilmat.ten finski sterownik chyba też nie trzymał stałej tempratury tylko oscylowała?
wydaje mi się że te sterowniki sa testowane właśnie przy opale maiłem i tak maja dobrane te algorytmy stąd te problemy przy drewnie

PliP
08-10-2010, 21:41
Jest jedno ale...
obecnie jadę bez sterownika :P i tak naprawdę to ta temperatura na piecu waha się w granicach 70-80*C.
a i jeszcze jedno, podczas ostatnich testów...Q-zwa mac potłukłem termometr na piecu i ... nie będę palił przez najbliższych kilka dni, póki jest słoneczna sucha pogoda.

gorny7
08-10-2010, 22:02
ja na piecu mam tylko temp ze sterownika . ale tez może kiedys wkręce termometr w sam płaszcz wodny bedzie bardziej wiarygodna temp.
Poza tym mam taki termometr co się go kupuje do samochodów z czujnkiem i mam go przyklejonego na kaloryferze i odczytuje na bierząco (jest przed biurkiem)
np 53 na piecu =39 na kaloryferze (zawór 3/4 na na obieg). No i ma jeszsze bajer z kotłem gazowym też w obiegu c.o który chodzi na układzie otwartym choć to niby nie mozliwe i tam czytam z termometru

PliP
08-10-2010, 22:18
....mam taki termometr co się go kupuje do samochodów z czujnkiem i mam go przyklejonego na kaloryferze i odczytuje na bierząco (jest przed biurkiem) np 53 na piecu =39 na kaloryferze (zawór 3/4 na na obieg).
o właśnie i to będzie mój panel pokojowy za kilkanaście złotych- chyba w Lidlu je widziałem.
Przykleję na piecu i przeciągnę do korytarza albo do kuchni.... własnie po to jest forum aby wymieniać MYŚLI.
Ja mam kilka termometrów, pokazują temp wody:
- na piecu (stłukł się),
- na powrocie do pieca,
- na wejściu na podłogówkę,
- na wyjściu na grzejniki,
- zamontuję jeszcze na powrocie z bojlera - bo zasilanie to temp. taka jak na piecu.

Monterzy nie mogli tego ogarnąć o co a tym chodzi,a podobno od kilkunastu lat montują C.O.

gorny7
08-10-2010, 22:36
nie wiem czy on da rade pod względem zakresu maxmalnego temp. jaki może pokazać ja ma z taki z dwoma temperaturami .on ma dwa czujniki jeden na kabelku (na grzejnku)t. zewnętrzna i drugi zabudowany w sobie i pokazuje temp otocznia czyli pokoju t..wewnętrzna

Jarecki79
09-10-2010, 12:25
Wydrukowałem sobie instrukcje i zrobiłem porównania obu sterowników, aby poznać dokładniej następcę.
Cóż jutro zabawię się u kuzynki na weselu, a w niedzielę zapewne zamówię RT02B Aneta.
Cenę ma sporą 481,90zł + 15 zł wysyłka u producenta
oraz 449,00 na fuego.pl + 20 zł wysyłka kurierem

W poniedziałek będę robił zamówienie w Tatarku, jak chcesz mogę Ci wówczas na priva podać cenę za ten model ze strefami czasowymi.

PliP
10-10-2010, 10:19
W poniedziałek będę robił zamówienie w Tatarku, jak chcesz mogę Ci wówczas na priva podać cenę za ten model ze strefami czasowymi.
OK, to czekam na info,
a tymczasem jadę w piecu pomieszać - dziś na północy Wielkopolski był pierwszy przymrozek tej jesieni - temperatura na wysokości 1,5 metra npt spadła do -4*C.

fenix2
10-10-2010, 16:16
Podpinam się żeby mi nie uciekł temat.

Jarecki79
11-10-2010, 08:37
OK, to czekam na info,
a tymczasem jadę w piecu pomieszać - dziś na północy Wielkopolski był pierwszy przymrozek tej jesieni - temperatura na wysokości 1,5 metra npt spadła do -4*C.

Ofertę cenową wysłałem na priva, jest lepsza jak propozycje podane na forum.
Odpowiedź musze mieć do południa, dzisiaj wysyłam zamówienie, a normalnie tego sterownika na magazyn nie zamawiam.

Jak ma byc szybko u Pana, prosze o odpowiedź do południa.

DanielRomian
13-10-2010, 18:38
Witam!
Jarecki79 co myślisz o sterownikach elster. Ja mam EXPERT'a , piec Galmet 25 kW i uważam że to nie dopracowany sterownik. Między innymi że minimalna przerwa w tym sterowniku to 70 sek , przez to podawanie węgla (różne nastawy..a fabryczne to kicha) powodowały żużlowanie eko lub sadzenie pieca do tego stopnia że czyszczę go codziennie. Wyczytałem na początku tego posta że piec dochodzi do zadanej temperatury i sterownik przeciągnie temperaturę o 5 stopni i piec przejdzie w stan nadzoru. Ale w moim sterowniku Expert to nie dział. Temperatura wzroście o 1,2 stopie od zadanej i piec przechodzi w nadzór. Wadą tego sterownika jest to że w czasie przerwy nadzoru podawany jest eko (i to jest OK) ale wentylator włącza się na max obroty. Przy czym mogę ustawić max obroty na min i to jest 30 %...ale co z tego tak mocno dmucha że cały popiół leci w górę. Kombinowałem też z przysłoną od wentylatora i czopucha kończyło się albo zasadzeniem całego pieca po 24 h albo samym żużlem. Czy istnieje możliwość wyłączenia dmuchawy podczas podawania węgla w przerwie nadzoru i czy ten czas minimalnej przerwy 70 sek nie jest zbyt długi?

PliP
13-10-2010, 19:45
Czy przypadkiem to zasadzenie a być może i zasmolenie pieca nie jest spowodowane zbyt niską temp. na piecu.
Jeśli chodzi o sterowniki to na jednym piecu mam Tatarka typ Ania teraz zakupiłem następce czyli Anetę.
Międzyczasie na drugim piecu od lipca do teraz na testach miałem kilka sterowników.
Najczęściej to się odbywało tak, że kupowałem w sklepie sterownik podłączałem ustawiałem no i kicha....
Skoro spalanie miałem większe niż na uchylonych drzwiczkach to coś jest nie tak.
Oddawałem po kolei do sklepów bo mi nie pasowało coś itd
Samo działanie pompki oraz na siłę utrzymywanie zadanej temp to nie wszystko czym powinien zająć się sterownik.... on ma tak sterować piecem, tak dobierac obroty dmuchawy aby wyszło jak najmniej opału, sadzy, smoły itd przy jak największym wydatku energii cieplnej. AMEN

Jarecki79
14-10-2010, 09:35
Witam!
Jarecki79 co myślisz o sterownikach elster. Ja mam EXPERT'a , piec Galmet 25 kW i uważam że to nie dopracowany sterownik. Między innymi że minimalna przerwa w tym sterowniku to 70 sek , przez to podawanie węgla (różne nastawy..a fabryczne to kicha) powodowały żużlowanie eko lub sadzenie pieca do tego stopnia że czyszczę go codziennie. Wyczytałem na początku tego posta że piec dochodzi do zadanej temperatury i sterownik przeciągnie temperaturę o 5 stopni i piec przejdzie w stan nadzoru. Ale w moim sterowniku Expert to nie dział. Temperatura wzroście o 1,2 stopie od zadanej i piec przechodzi w nadzór. Wadą tego sterownika jest to że w czasie przerwy nadzoru podawany jest eko (i to jest OK) ale wentylator włącza się na max obroty. Przy czym mogę ustawić max obroty na min i to jest 30 %...ale co z tego tak mocno dmucha że cały popiół leci w górę. Kombinowałem też z przysłoną od wentylatora i czopucha kończyło się albo zasadzeniem całego pieca po 24 h albo samym żużlem. Czy istnieje możliwość wyłączenia dmuchawy podczas podawania węgla w przerwie nadzoru i czy ten czas minimalnej przerwy 70 sek nie jest zbyt długi?

Witam!
Z Expertem mam małe doświadczenie. Znając się na sterownikach zwyczajnie się w nim gubię.
Mozna go jednak zaprogramowac tak, aby w przedmuch nie wchodził.
Nie wiem jak stary ma Pan software, może warto kontaktować się z producentem, póki w miarę ciepło i wysłać go na aktualizacje softu.

Sporo można w nim zmienić z poziomu instalatora lub serwisanta, ale do tego musi Pan mieć kody serwisowe i wiedzieć jak tam wejść.
Jedne funkcje sa pod kodem instalatora
Drugie sa pod kodem serwisanta.

Kody mogę Panu wysłac na priva

DanielRomian
14-10-2010, 16:16
Witam Jarecki79.
Kody mam z instrukcji serwisanta i instalatora chyba że jeszcze jest inny poziom. Jest trochę nie dopracowany ten sterownik (moim zdaniem) i niektóre funkcje powinny być dostępne tak żeby użytkownik miał pełną kontrolę z nie związane ręce. Do Obłaczkowa ma blisko ale nie wiem ile może kosztować aktualizacja lum zmiana softu. Wczoraj późnym wieczorem zauważyłem pewną nieścisłość w sterowniku nie wiem czy szukać rozwiązania w tym wątku czy szukać gdzieś indziej. Otóż nastawę mocy minimalnej mogę ustawić na minimum 70 sek ale wszedłem w opcję podglądu stanu kotła jak pracował i przerwa w podawaniu eko (czyli moc min) była 59 sek. Teraz już nic nie rozumie....Ja swoje a sterownik swoje....Dotąd myślałem że jak nastawię moc min i max bla bla bla i te wszystkie czasy to sterownik wyliczy optymalne wartości z zadanego przedziału min i max a dochodząc do zadanej temperatury będzie pracował z wartościami min a tu kicha....ja ustawiłem 70 sek bo mniej nie mogę a tu pokazuje 59 sek...o co chodzi......

Jarecki79
14-10-2010, 16:31
Jak masz blisko do Obłaczkowa, to podjedź. Szczerze mówiąc nie wiem czy Elster bierze kasiorke za aktualizacje softu, Elektro-Miz tego nie robi, ale Tatarek juz tak.

Jak będziesz jechał, to firma jest przy rondzie i wiadukcie k/ zjazdu na autostradę. Z ulicy głównej widać firmę MplusM, tam trzeba skręcić, elster jest jakby za nimi, starszy budynek pamiętający pewnie II-wojnę to biuro. Jak zjedziesz do uliczki, aby dojechac do MplusM, to mijasz ich bramę i jedziesz dalej po łuku w lewo (wzdłuż płotów oddzielających drogę) skręcasz w pierwszą malutka uliczkę w prawo i pierwszy budynek z prawej to elster.

Ja tez się gubię w tym sterowniku, dla mnie dużo bardziej logiczny jest RT09pid czy Ognik PID.

W elsterze rozmawiałem, wiem,że chcą opracowac to w taki sposób, że klient ma wybierąc tylko kaloryczność opału a reszta ma się ułożyć.

Doradziłbym Tobie także wejście na forum producenta sterownika.

Linka do rozmów n/t Experta wyślę na priva.

DanielRomian
14-10-2010, 17:55
Czy przypadkiem to zasadzenie a być może i zasmolenie pieca nie jest spowodowane zbyt niską temp. na piecu.
Jeśli chodzi o sterowniki to na jednym piecu mam Tatarka typ Ania teraz zakupiłem następce czyli Anetę.
Międzyczasie na drugim piecu od lipca do teraz na testach miałem kilka sterowników.
Najczęściej to się odbywało tak, że kupowałem w sklepie sterownik podłączałem ustawiałem no i kicha....
Skoro spalanie miałem większe niż na uchylonych drzwiczkach to coś jest nie tak.
Oddawałem po kolei do sklepów bo mi nie pasowało coś itd
Samo działanie pompki oraz na siłę utrzymywanie zadanej temp to nie wszystko czym powinien zająć się sterownik.... on ma tak sterować piecem, tak dobierac obroty dmuchawy aby wyszło jak najmniej opału, sadzy, smoły itd przy jak największym wydatku energii cieplnej. AMEN

To jaką temperaturę ma ustawić , jak mam mieć otwarty - zamknięty czopuch i przesłonę wentylatora. Patrząc na innych użytkowników to wydaję się że czas podawania na moim piecu wynosi 18 sek przy przełożeniu 1:1250...i ręce opadają....znowu czarny meszek ....a jak dużo dam powietrza to żużel.....a zmiany robię nieznaczne

Jarecki79
14-10-2010, 18:24
Bo ta klapka na czopuchu jest g.wno warta przy podajniku i w zasadzie nie powinno jej być, chyba,że konstrukcja kotła taka kiepska, że całe ciepło leci w komin. Przy dobrej konstrukcji odpowiednia prędkość przepływu spalin daje najbardziej efektywna wymianę ciepła. Taka klapka tylko cały przepływ spalin zmienia, stąd takie ciulowe spalanie.

Klapka w czopuchu to jest dla kopciucha bez dmuchawy. Jak pojawia się dmuchawa, to tego ustrojstwa juz nie powinno być.

Dobry sterownik, ewentualnie doregulowanie przymknięcia dmuchawy i to wszystko.
Dobry algorytm, temp. i wio - ma śmigać i to dobrze.

Na tym wątku koledzy maja zwykłe kotły bez podajnika, sterowania tutaj opisywane to modele dla kotła wyposażonego w dmuchawę.
Zobacz na wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika

PliP
14-10-2010, 18:27
To jaką temperaturę ma ustawić ....
Nie mogę sie wypowiadać bo moje doświadczenie z piecami z podajnikiem jest znikome i prawie równe "0" :P

PliP
19-10-2010, 20:16
Tak więc od dziś w mojej nowej kotłowni piecem, dmuchawą oraz pompą CO i CWU zarządza sterownik RT-02B ANETA z firmy TATAREK

fenix2
20-10-2010, 12:01
Tak więc od dziś w mojej nowej kotłowni piecem, dmuchawą oraz pompą CO i CWU zarządza sterownik RT-02B ANETA z firmy TATAREK

I ? :rolleyes:

PliP
20-10-2010, 15:19
Tak więc zaczynając od początku...
Póki mam to palę drewnem aż się skończy... raczej to nie nastąpi szybko. Jest spora sterta pozostała po starym budynku.
Niestety każdy klocek jest inny, jeden bardziej żywiczny inny bardziej spróchniały itd.
Wrzucam do pieca ze 2 worki po cemencie na to kilka kawałków drewna ze starych łat i na to kloc z belki.
Podpalam worek, włączam sterownik, zamykam drzwiczki i po chwili cieszę się ciepłem.
Na sterowniku mam ustawione 70*C. Przy tej temp na instalacje idzie około 40*C.
Sterownik tak steruje dmuchawą, że bez problemu osiąga zadaną temperaturę. Jak wrzucę jakiś bardziej suchy żywiczny kawałek to i przegoni temp do 76*C.
Parametry ustawiłem jednak na klocki lekko przepróchniałe z rdzeniem żywicznym.
Jak już piec osiągnie zadaną temp to tak samo jak w poprzedniku Anety, a więc w Ani w grę wchodzą tylko przedmuchy oraz przerwa między nimi.

Jakie jest ALE... no bo rzecz jasna nie ma ideałów.
Chciałbym zmniejszyć czas przerwy przedmuchów do 1 minuty bo jak się trafi wilgotne drewno to z lekka przygasa... jednak ten parametr nie jest problemem przy normalnym opale a mokrym palić się nie powinno!!

PliP
20-10-2010, 15:27
Dobry algorytm, temp. i wio - ma śmigać i to dobrze.
Pytanie do znawców tematu bo nie bardzo rozumiem o co chodzi:
Co to jest za opcja i za co odpowiada??
Histereza dmuchawy przy pracy włącz/wyłącz [*C]
- zakres zmian 0-5 (Strefa nieczułości, różnica temp. wyłączania i załączania. {Kod w ANETA - F3.}

Jarecki79
20-10-2010, 16:11
Pytanie do znawców tematu bo nie bardzo rozumiem o co chodzi:
Co to jest za opcja i za co odpowiada??
Histereza dmuchawy przy pracy włącz/wyłącz [*C]
- zakres zmian 0-5 (Strefa nieczułości, różnica temp. wyłączania i załączania. {Kod w ANETA - F3.}

Histereza to punkt nieczułości. Jak wynosi 2st.C, oznacza to,że:;

Mam zadane 70st.C, dmuchawa idzie do tej temperatury i staje.
Iles tam kocioł przeciąga w górę i temp. zaczyna spadać.

Jak spadnie o wartość histerezy = 2st.c, to do ponownej pracy ciągłej kocioł wróci na temp. 67,9st.C

ps. praca włącz/wyłącz to parametr SL=0 bez regulacji obrotów dmuchawy. Czyli jak się jakiejś francy nie da wysterowac lub opał jest tak do d...py,że tylko praca 0/1 może pozwolić na jego spalenie. To oznacza pracę: "pełen gwizdek / nic"

PliP
20-10-2010, 20:34
Histereza to punkt nieczułości. Jak wynosi 2st.C, oznacza to,że:; Jak spadnie o wartość histerezy = 2st.c, to do ponownej pracy ciągłej kocioł wróci na temp. 67,9st.C"
Moment moment
Co dokładniej oznacza jeśli dla histerezy ustawię "0" ?

PliP
20-10-2010, 21:09
histeroza to inaczej tolerancja. dasz 2 to temp może spaśc do granicznej 57,9 i się załaczy...nie męczysz kotła..
To chyba chodzi o męczenie dmuchawy??

Jarecki79
20-10-2010, 21:10
Moment moment
Co dokładniej oznacza jeśli dla histerezy ustawię "0" ?

Nie próbowałem, czy w Tatarku da się to zrobić na 0, napiszę dlaczego nie powinno się tego robić.

Inny producent sterowników jeszcze jak pid na rynku nie było tłumaczył mi,że już nastawa 0,5histerezy rodzi problemy.

Przy 0 bowiem kocioł nie wie co ma robić, czy ma grzać, czy już ma być w przedmuchu. Temp. spada czy rośnie?

Stąd wprowadzenie takiej zwłoki zwanej histerezą, aby uniknąć zawieszenia się sterowania, bo nie wiadomo jakiej odpowiedzi ma udzielić sterownik.

Dla tzw świętego spokoju zostawić 2st.C, niektórzy ustawiają na 1st.C,ale niżej nie ustawiać.

PliP
20-10-2010, 21:16
Przy 0 bowiem kocioł nie wie co ma robić, czy ma grzać, czy już ma być w przedmuchu. Temp. spada czy rośnie?

NO to teraz już wiem o co caman z tą histerezą.

PliP
20-10-2010, 21:24
I ? :rolleyes:

Jeszcze jeden fajny bajer o którym zapomniałem
Na piecu mam 70*C a na dom idzie 40*C.
Pompa CWU wodę bierze bezpośrednio z pieca.
Na sterowniku ustawiłem sobie zakres temperatury max i min w jakiej ma chodzić pompka zasilająca bojler z wodą użytkową.
Włącza się ona gdy na piecu jest już 45*C i wyłącza gdy woda w bojlerze ma 50*C
Parametry te zapewne poprzestawiam jak już użytkowanie domu ruszy pełną parą.

Co jeszcze zmieniłem.
Wiemy, że wysoka prędkość, wydajność dmuchawy wychładza piec.
Dla mojego drewna wydajność dmuchawy mam ustawioną na 20%. Natomiast przy przedmuchach mam ustawione 50%.
Tak to wyglądało na dzisiaj - bo folie mi podwiało i troszkę drewno było wilgotne.

PliP
20-10-2010, 21:52
.

Zagadka dla ciebie jest w tym temacie (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168214-POMOCY%21%21%21-Problem-z-utrzymaniem-temperatury-mia%C5%82)

pablo666
11-11-2010, 14:42
Właśnie zamówiłem ten sterownik z dmuchawą (ST 28 PID + WPa 117). Ma ktoś jakieś doświadczenia ze sterownikami z firmy TECH?? Nadaje sie do czegoś ten sterownik bo jeszcze mam szanse go oddać ?

Jarecki79
11-11-2010, 15:47
Właśnie zamówiłem ten sterownik z dmuchawą (ST 28 PID + RV 117). Ma ktoś jakieś doświadczenia ze sterownikami z firmy TECH?? Nadaje sie do czegoś ten sterownik bo jeszcze mam szanse go oddać ?

Nie znam tego sterownika, dawno temu testowałem ST-81zpid w związku z tym,że było to dawno ciężko to odnosić do tego, co może być dzisiaj.
Pewnie sterownik będzie przyzwoity. Potestuj, to się wszyscy czegoś nowego dowiemy.

Wątpię natomiast, abyś miał RV 117 z Ewmar-Ness, sądzę,że masz raczej WPa 117 z firmy MplusM.

PliP
11-11-2010, 21:44
Właśnie zamówiłem ten sterownik z dmuchawą (ST 28 PID + RV 117)

Ja tam z mojego TATARKA jestem zadowolony.
Szczerze to poprzedniego mam około 4 lata i nawet nie przypuszczałem że kupię RT-02B.
Początkowo twierdziłem że zapewne znajdę coś lepszego, bardziej rozbudowanego, że technika poszła bardziej do przodu itd
No i zostałem przy odnowionym starym sterowniku.

pablo666
20-11-2010, 19:25
Algorytm działania daleki od doskonałości, klapka w wentylatorze nie odcina całkowicie powietrza (3mm szczelina u dołu, u góry korpus jest wklęsły).
Wady sterownika
- brak możliwości zadeklarowania min i max obrotów wentylatora
- brak wejścia na regulator pokojowy (wersja bez pid chyba ma)
- niedopracowany algorytm rozpalania (bardzo duże przegrzanie pieca po rozpaleniu, przegrzanie spalin co może doprowadzić do zapalenia się sadzy w kominie)
- brak możliwości zaprogramowania pozostawienia żaru w piecu
- brak możliwości zaprogramowania czasu przedmuchu, mocy przedmuchu itd (można udusić złoże w piecu)
- mimo pid jednak duże wahania temperatury na piecu (2-3 stopnie)
- brak możliwości programowania alarmów np brak paliwa
i w ogóle jakoś mało funkcji jak za taką wysoką cenę
Wentylator to już całkiem porażka. Praktycznie brak szczelności klapki odcinającej, spore szczeliny u dołu,po bokach i u góry klapki, liniowość pracy praktycznie żadna, startuje od 40% sterowania , zatrzymuje się przy jakiś 15%

Zabieram się za pisanie softu do swojego sterownika :) i w związku z tym mam parę pytań
1. W jaki sposób zrobiona jest regulacja obrotów wentylatora (regulacja fazowa, czy pewna odmiana PWM - regulacja grupowa)
2. Czy można "stuningować" ten wentylator poprzez zwiększenie pojemności kondensatora rozruchowego?
3. Czy dobry będzie algorytm pilnujący np stałej różnicy temperatury spalin i temperatury wody na piecu?

w ogóle zapraszam do otwartej dyskusji i jakiś porad czy swoich obserwacji

Jarecki79
22-11-2010, 09:10
Proponuje zadzwonic do producenta, st81zpid miał menu serwisowe z tego co pamiętam. Ten pewnie tez ma. Dzwoń do producenta i poproś o instrukcje serwisową.

Osobiście uważam,że czujnik spalin w kotle zasypowym jest zbędny.
Prosta zależność to ograniczenie t.spalin do 350st.C przy rozpalaniu (ok.2godz. od startu) a póxniej zezwolenie na max.250st.C, przy dochodzeniu do 250st.C zaczynamy ograniczać obroty nadmuchu.

Jarecki79
13-01-2011, 20:23
Uff jakoś dokopałem się do tego wątku.

Dzisiaj rozpocząłem testy nowego sterowania Optima Eco marki RecalART

Ostatnie kilka dni to walka. Przysłano model bez wtyczek, ale to pikuś.
Dmuchawę WPa117, która była w komplecie można wywalić do śmieci.
Przysłonięcie (większy opór) nadmuchu powinno powodowac zwiększenie sprężu dmuchawy a tym czasem zaczyna ona wywalać powietrze bokiem, przez otwór, gdzie je zasysa.
Na kotle po rozpaleniu miału i początku schodzenia żaru w dół skończyło się to podniesieniem obrotów nadmuchu, dalsze studzenie i generalnie kicha. Wywaliłem gówniana dmuchawę i wstawiłem ponownie swoją, kocioł spokojnie sie podniósł w pracy na Protonie PID. (sterowania Optima nie mogłem jeszcze używać)

Sam sterownik:
- ponieważ nie mam u siebie na instalacji zaworu mieszającego musiałem wykręcić czujnik C.O., powrotu oraz kable od mieszacza.
- zaczął sterować nadmuchem, pokazuje temp. płaszcza. Git.
- zostawiłem czujnik CWU, choć tej pompy też nie używam.

Chcę potestować jak pracuje algorytm.

Więc po wszystkich perypetiach jest na kotle, działa.
Tyle,że zawiodło mnie owe PID. Jest w funkcji temperatury. Coś jak Ania czy Aneta Tatarka.
Tyle,że tutaj przestaje już dmuchać na 1st.C poniżej temp. zadanej...
Moduluje mocą nadmuchu, schodzi na naprawdę niskie obroty, ale kiszka, bo staje w przedmuchu.

Chciałem mieć opcję pozwalająca na współpracę z mieszaczem, pompą C.O., CWU, wyświetlacz graficzny, tyle,że myślałem o ciągłym nadmuchu...

Ustawiłem w każdym razie strefy czasowe a w zasadzie korekcje.
Doba jest podzielona co godzinę, można wybrac albo temp. dzienną albo nocną.
Dla nocnej wprowadza się wartość korekcji np. - 3st.C na kotle.

Pracuje, będę przez następnych kilka dni sprawdzał jak mu to wychodzi.
Jest ok, działa, ma fajny wyświetlacz, ale nie ma trybu ciągłego nadmuchu.... :-(

gorny7
13-01-2011, 21:08
Uff jakoś dokopałem się do tego wątku.

Dzisiaj rozpocząłem testy nowego sterowania Optima Eco marki RecalART

Ustawiłem w każdym razie strefy czasowe a w zasadzie korekcje.
Doba jest podzielona co godzinę, można wybrac albo temp. dzienną albo nocną.
Dla nocnej wprowadza się wartość korekcji np. - 3st.C na kotle.
:-(

właśnie ja chwale swojego Plomyka ale właśnie poza brakiem tych wszystkich dodatkowych wyjść , brakuje mi tez tego ustawienia temperatury w określonych godzinach, i wyłączania pompy też kiedy chcę w ustawieniach
Na noc lub gdy nie ma dłużej nikogo w domu steruje choć to teoretycznie nie dobre dla pieca (zobaczymy ile pociągnie na razie 4 rok) włącznikiem prądu z marketu tym z wciskanymi kołeczkami w odstepach 15minutowych . Nie wyłączam całkowicie pieca tylko zrobiłem odcięcie samej pompy .
Piec chodzi normalnie ale tylko w małym obiegu (z bojlerem) w góre grawitacja woda też za bardzo nie idzie . Pompa odcina się np o 24.00 załącza o 5.00. ,10-13 itp
widzę lekkie oszczędnosi miału a wielkie robocizny , a z pieca Miałowego 60kg zasyp, przy obecnej pogodzie +5 -5 nie wybieram 5-6 dni palę na okrągło ,przy chłodniejszych 4-5dni na okrągło

Jarecki79
14-01-2011, 16:53
Wczoraj sterownik przekładałem na rozgrzanym kotle.
Dzisiaj odpaliłem od zera.

W trybie rozpalanie zostawiłem tak jak w instrukcji z wybraną, pasującą mi moca dmuchawy, poszedłem robić inne rzeczy.
Po jakims czasie zgodnie z opisem sterownik przeszedł do pracy automatycznej.
Testuję działanie stref czasowych.

Sterownik stopuje nadmuch 1st.Cprzed zadaną, w chwili obecnej nastawa 48, temp. na kotle 50st.C
Mija ok. 1,5h od rozpalenia.

Obserwuję co będzie dalej.

Zbynek123
23-01-2011, 14:13
Wg mojego toku rozumowania sterownik PID ma za zadanie naśladować miarkownik ciągu. W obu przypadkach chodzi o ciągłe dostarczanie do paleniska ilości powietrza zapewniającej utrzymanie stałej, zadanej temperatury. W przypadku miarkownika odbywa się to przez ograniczenie nadmiaru powietrza (przymknięcie klapki), zaś sterownik reguluje to zmianą mocy dmuchawy. Stąd wniosek że w kotłach na węgiel/drewno wystarczy miarkownik, do kotłów miałowych trzeba zastosować sterownik PID.

Jarecki79
23-01-2011, 18:52
Miarkownik przy dojściu do temp. zadanej zamknie klapkę dozująca powietrze, jak postój będzie dłuższy, to ogień na górze paliwa przygasnie i palne gazy uciekać będa do komina.

Sterownik z PID taki jak Płomyk pid, Proton pid czy RT04c pid ma za zadanie pracowac z ciągłym nadmuchem, czyli na temp. zadanej mamy minimalnie kręcić dmuchawą, aby na górze paliwa utrzymac niebieskie płomyczki.
Przeznaczony do tzw zasypu cyklicznego, tj. zasyp kotła po dolną krawędź drzwiczek, ułożenie podpałki w formie drewna i jakiś papierów i odpalenie. Żar stopniowo zejdzie na ruszt i zasyp powoli wypali się do dołu, górne warstwy wygazowanego i skoksowanego opału stanowią przy okazji filtr spalin. Stałopalność ok.16-24h.

Miarkownik moim zdaniem zdecydowanie do dolnego spalania.

Zbynek123
23-01-2011, 19:20
Miarkownik przy dojściu do temp. zadanej zamknie klapkę dozująca powietrze, jak postój będzie dłuższy, to ogień na górze paliwa przygasnie i palne gazy uciekać będa do komina.

Nawet po zamnknięciu klapki zostaje niewielka szczelina, więc dopalanie gazów zachodzi cały czas. Miarkownik (cały czas mówię o zwykłym, nie elektronicznym) działa płynnie, więc im bliżej temperatury zadanej, tym mniej powietrza. Jeżeli temperatura będzie wyższa niż zadana to klapka się zamknie, spalanie będzie minimalne, więc temperatura spadnie i klapka znów się uchyli. Wahania te będą coraz mniejsze aż ustali się pewna równowaga, jednak proces spalania zachodzi w sposób ciągły, tyle że z różną intensywnością. Wg mnie jeśli ciąg kominowy jest wystarczający to zwykły miarkownik, jeśli nie to sterownik PID. Miarkownik elektroniczny porównałbym do sterownika bez PID, oba działają zero-jedynkowo.

Jarecki79
24-01-2011, 08:28
Zwykłe sterowniki juz od paru lat zwalniają w zależności od producenta na kilka stopni przed zadaną.
Niektóre na 9st.Cprzed zadana, niektóre na 6st.c przed zadana i łagodnie wchodzą w przedmuch, więc to jest raczej do porównania z miarkownikiem.

Sterownik z PID ma za zadanie utrzymac sie na minimalnym nadmuchu przy wartości zadanej (tolerancja do 5st.C przeciągnięcia), tego miarkownik nie robi.

Jak twierdzi OTGiS pożądanym działaniem przy miarkowniku elektronicznym byłoby utrzymanie minimalnej szpary na wartości zadanej a zamknięcie jej całkowicie w przypadku dużego wzrostu temperatury. To juz jednak pytanie do producenta tego sterownika.

Sterowniki z PID są przede wszystkim do paliw drobnych typu miały, grysiki, groszki dla kotłów odpalanych od góry (zasyp cykliczny).

Miarkownik świetnie sprawdza się w dolnym spalaniu, bo tam potrzeba bardzo mało powietrza a dodatkowo kotły dolnego spalania opalane sa gównie węglem typu Orzech bądź drewnem.

Jarecki79
28-01-2011, 12:10
Panowie z firmy Recalart poprawiają właśnie Optimę Eco, zobaczymy co z tego wyjdzie....

Ja natomiast chciałem się pochwalić zwiastunem dawno zapowiadanego Skorpiona z Elektro-Miz z wyświetlaczem kolorowym, obsługą CWU, strefami czasowymi.

Wklejam fotkę przedstawiającą front i ekran testowy. Czekam na pierwszy sprawny soft i zaczynam próby.

PliP
28-01-2011, 12:22
Z wyglądu dość obiecująco się prezentuje.
Ciekawe jak będzie się sprawował oraz ile kosztował.

kosa7808
19-11-2011, 08:15
odświeżę trochę temat
Posiadam piec Per-eko KSW9 i chciałbym do niego założyć sterownik i dmuchawę i nie wiem zbytnio co wybrać :( Palę tylko drewnem, piec ma zamontowany mechaniczny miarkownik ciągu, ale to nie jest to za duże wahania temperatury w szczególności w dół.Moim problemem jest także to że kocioł smoli, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest małe i miarkownik zamyka klapkę kocioł się dusi i smoli może przedmuchy by to troche poprawiły ?Dodatkowo sterownik pozwoli mi sterować pompą i funkcja anty-mróz na pewno się przyda. Mieszkanie ma 45m 4 grzejniki plus 100l CWU. Napisałem e-maile do 5 sprzedawców na allegro i odpisało dwóch
http://allegro.pl/show_item.php?item=1941130863
http://allegro.pl/show_item.php?item=1922587870
najlepszy kontakt jest ze sprzedawcą SPR10 widać że zna się na tym co sprzedaje ale nadal się waham a może
http://allegro.pl/rt04cpid-profesjonalny-sterownik-kotla-zasypowego-i1917081439.html
poradźcie co wybrać ?

Jarecki79
19-11-2011, 10:47
Kolega PliP posiada sterownik RT02B lub RT01B, zapomniałem dokładnie.
Tam jest sterowanie dodatkową pompą CWU a w wersji RT02Bpid dochodzą jeszcze strefy czasowe.
PliP też miał przez jakiś czas sterownik SPR, zrezygnował z niego i zdecydował się na model tatarka. Nie pamiętam jaki był powód.

Strategia pierwsza w RT04cPID pochodzi dokładnie z tego sterownika RT01B/RT02B, przeznaczona jest głównie do paliw grubszych, tj. węgli a także drewna.

Druga strategia jest natomiast pod miały węglowe, w działaniu zbliżona do sterownika Proton PID, forsuje ciągłą pracę nadmuchu.

RT04cPID to malutki sterowniczek w atrakcyjnej cenie. Ma wszystko, co potrzebne dla podstawowej pracy z jedną pompą C.O.
Marka tatarek jest od wielu lat znana na rynku elektroniki do kominków czy kotłów.


Drewno wymaga wyższych nastaw temp. a także powinno być suche i sezonowane.

kosa7808
19-11-2011, 12:35
drewno ma sezonowane liściaste dąb i grab,l mam też sosnę ze zrębu ale on jest tego roczna i nią nie palę a jak już to cienkimi kawałkami bo się to ładnie rozpala i daje dużo żaru a staram się palić tak na 60 st. ale przy miarkowniku to pomiar nie jest za dokładny. Czyli najlepszą opcja jest RT04cPID a może jeszcze coś innego w podobnej cenie ?

Jarecki79
19-11-2011, 16:04
Do palenia drewna sugerowałbym raczej ten model.
ew. droższy RT01B z obsługą CWU

Nastawę trochę wyżej pod 70st.C, jak jest taka możliwość.

PliP
21-01-2012, 23:19
Najlepszym rozwiązaniem jest zamontować zawór czterodrożny z siłownikiem i sterownikiem.
U siebie ma zawór trójdrożny sterowany ręcznie i zapewne w okresie letnim przerobię instalację w kotłowni.
Dzięki temu na piecu można utrzymywać wysoką temp np 70*C a na dom dawać 35*C.
Wtedy piec nie smoli, bo nie ma punktu rosy i jest znacznie lepsze spalanie.

Ja mam u siebie sterownik z TATARKA - ANETA a który dokładnie to bym musiał sprawdzić.
Już sprawdziłem - jest to RT02B

jacek37
12-02-2013, 13:36
Żeby nie zakładać nowego tematu o sterownikach, odgrzeję kotleta:lol2:

Mam sterownik PROTON (bez PID) i z nim mały kłopot, ponieważ na wyjściu na pompę CO jest cały czas podawane napięcie, przez co pompa pracuje cały czas, od chwili włączenie sterownika.
Czyżby był uszkodzony sterownik, czy ten typ tak ma?

I druga sprawa odnośnie wentylatora, wiadomo sterownik ma regulację siły pracy wentylatora oraz ustawienia przedmuchów.
Ale czy przy tym sterowniku wentylator powinien zwalniać obroty przed zadaną temperatura czy nie?

kolorado
12-02-2013, 13:50
Nie znam tego sterownika kompletnie, ale jeśli to jest zwykły dwustanowy sterownik, to jego zachowanie jest poprawne. Mam sterownik Compit R510 i też cały czas ma pompę włączoną, a wentylator albo chodzi cały czas na ustawionych obrotach, albo się wyłącza. Tak właśnie działają proste sterowniki bez PID.

Jarecki79
12-02-2013, 14:43
Witam

W zwykłym protonie jak pamiętam zwolnienie obrotów jest na 6st.c przed wartością zadaną
Załączenie pompy jest chyba fabrycznie od 35st.C

W załączniku serwisowym, który pownien być razem z danym sterownikiem jest natomiast opis, jak ustawić charakterystyke obsługi pod silnik danej dmuchawy.
Jak sa z tym kłopoty, należy dzwonić do serwisu firmy prond- pomogą. Telefon jest na naklejce na sterowniku a także w instrukcji obsługi

Do nastaw serwisowych wchodzi sie poprzez wyłączenie sterownika i jego załączenie z przytrzymaniem guzika P
wówczas po kolei leci:
1. Miga dioda przy napisie dmuchawa i powinna być fabrycznie wartość 50%, - to górny zakres prądu dla przedostatniego biegu w normlanym menu użytkownika, dla przykładu dla WPa120 wystarczy ok. 40-42%, ale np. dla RV-14r powinno to być 70%... generalnie górę ustawiamy tak, gdy słyszymy i widzimy,że obroty danego wentyla mimo podwyższenia wartości nie rosną płynnie. To wymaga nieco wprawy i wyczucia z przysłanieniem wylotu dmuchawy, aby wyciąć odpowiedni i użyteczny fragment charakterystyki dla dobrego sterowania.
2. Miga dioda pompa c.o., ustawienie charakterystyki dolnego produ dmuchawy dla biegu 1, dla przykładu dla WPa120 można zrobić 8-10%, ale np. dla RV-14r musi to być 38%. Tutaj chodzi o to,że silnik ma się lekko obracać a nie buczeć na zwarciu
3. Dioda wydajnośc dmuchawy opisuje wartość siły nadmuchu w trybie podtrzymania, fabrycznie powinno być 35% - można skorygować do własnej konstrukcji kotła
4. Dioda czas przedmuchu odpowiada za minimalną wartośc nastawy na sterowniku, domyslnie 35st.C
5. Dioda czas przerwy odpowiada za temp. wyłączenia regulatora, fabrycznie jest chyba 28st.C

Jak się menu serwisowe przejdzie, to trzeba dłużej przytrzymac P, aby zapisało zmiany

jacek37
12-02-2013, 18:33
....

Załączenie pompy jest chyba fabrycznie od 35st.C

....

No właśnie,
a mój sterownik podaje cały czas napięcie na wtyczkę pompy, od razu, jak mu tylko włączę zasilanie:(

Jarecki79
13-02-2013, 08:14
jacek37
albo faktycznie coś nie tak, albo temp. jeszcze nie spadła do progu wyączenia

sprawdź druga mozliwośc przez:
a) podnieś temp. startu pompy na 40st.C
b) podnieś nastawę minimalną kotła na 42st.C w serwisowym
c) ustaw w serwisowym wyłączenie regulatora na 38st.C

jacek37
13-02-2013, 11:47
Jarecki79,
próbowałem tych ustawień, co radziłeś i dalej dupa zbita.
Chyba jednak "siedzi" sterownik:(
Ogólnie dla takiej pierdoły (ręcznie załączam i wyłączam pompę), żal wydawać 200zł na nowego Protona, chociaż to byłby już z PID-em.
Musze się zastanowić:lol2:

Jarecki79
13-02-2013, 13:21
Jarecki79,
próbowałem tych ustawień, co radziłeś i dalej dupa zbita.
Chyba jednak "siedzi" sterownik:(
Ogólnie dla takiej pierdoły (ręcznie załączam i wyłączam pompę), żal wydawać 200zł na nowego Protona, chociaż to byłby już z PID-em.
Musze się zastanowić:lol2:

Możliwe,że to głupi triak i jak masz gwarancję, to Ci to zrobią.
W innym wypadku naprawa przy wymianie triaka to będą groszowe sprawy.

Zadzwoń do firmy Prond i dopytaj

jacek37
14-02-2013, 09:01
Gwarancji oczywiście już nie mam, a naprawa w okresie grzewczym nie wchodzi w rachubę, z wiadomych przyczyn ... :stirthepot:
A co to ten "triak"?

Jarecki79
14-02-2013, 09:28
Triaki sa praktycznie w każdym sterowniku, jak się lekko "zmęczył", to może przebijać.
Nie jestem w tym zakresie specjalistą czy serwisantem, więc strikte językiem technicznym o uszkodzeniach sterowników nie potrafię opowiedzieć.

Wiem tyle,że za takie cuda najczęściej odpowiada lekko zużyty triak, tak może być przy pompie czy dmuchawie... to są jakieś groszowe sprawy.
Po sezonie możesz wysłać i Ci naprawią. zadzwoń wczesniej i dopytaj.

Możesz też poszukać rady na elektrodzie, tam jest trochę takich maniaków, co w domu robota złożyc potrafią ;)

wesyr
14-01-2015, 14:12
Cześć,

przepraszam, za zabawę w archeologa ale chciałbym zapytać na temat sterownika PID a mian RT-04C PID od tatarek.com.pl :)
Na chwilę obecną na piecu posiadam sterownik od kom-ster "Lider", nie ukrywam, że do tej pory borykam się z problemem dobrych ustawień co rok (skrzepy lub niedopałki itp) a piec już u mnie jest około 3 lat ;)

Pytanie moje brzmi, czy ten sterownik podejdzie także pod mój piec? Oraz czy w ogóle warto zmieniać ? Czy "polepszy" spalanie ?
Palę tylko ekogroszkiem > 24MJ (na chwile obecną Pieklorz)
Piec jaki posiadam to:
Kocioł "Dragon" z Pleszewa (kotly-dragon) 30kW z rusztem awaryjnym i podajnikiem ślimakowym, podpięta tylko C.O + dmuchawa.

Jarecki79
14-01-2015, 16:08
Na tym wątku to rozmawialiśmy o sterownikach do kotła zasypowego bez podajnika.

RT04cPID nie nadaje się do podajnika

Do podajnika z PID-em masz w kolejności m.in.
SPP , starszy Ognik PID, Skorpion Plus, Iryd PID z tatarka patrz na RT09pid
SPP jest dość fajny, na pompe c.o., cwu, podajnik, dmuchawę. Później możesz go rozbudować o moduł internetowy albo panel domowy, co Ci bardziej pasuje. Jest wsparcie na forum producenta. Podobne wsparcie udziela tez producent np. bruli lub firma elster.

zobacz na wątek w którym staram się opisywać dane stery bez ich oceniania.
Są tam fotki, podstawowe, suche fakty, tam nie chcę dyskutować.
Jak masz jakieś pytanie o dany ster- możemy pisac tutaj albo odezwij się na priva, aby nie śmiecić.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205266-Sterowniki-kot%C5%82a-przegl%C4%85d-rynkowy

wesyr
15-01-2015, 07:08
Dzięki bardzo za szybką i konkretną odpowiedź :)
Temat już czytałem ale ten sterownik jakoś mi uciekł ;)

waldi65
21-01-2016, 12:18
Mam piec zasypowy ze sterownikiem proton pid i dmuchwą RV-14R. Od 3 lat walczę z ustawieniami. Dotychczas korzystałem z fabrycznych ustawień serwisowych sterownika. Przy temp. załączenia pompy 50°, zadanej temperaturze kotła 60° i na biegu 25 spalanie zachodziło bezproblemowo. Tzn. w miarę szybko kocioł osiagał zadaną temperaturę i utrzymywał na zadanym poziomie z wachaniami ±1°. Dzaiło się tak do czasu. Któregoś dnia zauważyłem, że po kocioł nie nabiera temperatury. Szybko zszedłem do kotłowni i ostrożnie zajrzałem do paleniska. Drewno było wypalone i sączył się tylko delikatny dymek. Podniosłem obroty dmuchawy do biegu 28 i w miarę szybko pojawił się płomień. Następne rozpalenie rozpocząłem z nadmuchem na 28 biegu. Na mniejszym nawet drewno nie chciało się palić. Jednak na tym biegu kocioł przekraczał zadaną temperaturę o 3-4° i nastepnie zmiejszał do poziomu 27° po czym strzelał i ponownie nabierał temperatury. Zwróciłem sie z tym problemem do producenta sterownika i poleciół mi dokonać zmian w ustawieniach serwisowych. Zacząłem kombinować z ustawienami serwisowymi na zimnym kotle. Czujnik temperatury umieściłem w czajniku elektrycznym i obserwowałem zachowanie sie dmuchawy. Ustawiłem bieg 49 na 70% a bieg 1 na 20%. Wydawało mi się, że dmuchawa zachowuje się prawidłowo. Więc rozpaliłem na nowo w kotle z małą ilością opału. Jednak zachowanie kotła nie było własciwe. Na biegu tym razem 25 kocioł w miarę szybko doszedł do zadanej temperatury, ale przekraczał ją o 3,5°. Po czym temperatura spadała do 57°. Chyba tak nie miało być. Proszę o pomoc jak ustawić parametry serwisowe żeby kocioł zachowywał się normalnie. Za okazana pomoc będę bardzo wdzięczny.:)