PDA

Zobacz pełną wersję : Purpurowa leszczyna "Purpurea"



xwing
22-06-2010, 08:05
Witajcie,
posadziłem leszczynę "Purpurea" (taka z powyginanymi gałązkami, wys ok 1,2 m). Jak sadziłem było wszystko OK czyli wszystkie liście były bordowe, natomiast obecnie 70% liści jest zielonych (zielone rosnące od dołu pnia usuwałem). Warto też wspomnieć że nowe przyrosty są jednak bordowe. W między czasie podsypałem drzewko nawozem do iglaków.
No i pytanie do doświadczonych forumowiczów: Zieleniejące liście to jakaś skaza tej leszczyny czy to normalny sezonowy proces ?

Mymyk_KSK
22-06-2010, 09:20
Nawóz "do iglaków" nie jest odpowiedni dla leszczyny, gdyż jest fizjologicznie kwaśny - zakwasza glebę. Leszczyna preferuje gleby o odczynie obojętnym (pH 6-7), wapienne.

Zielenienie liści może być spowodowane stanowiskiem - purpurowe są na stanowisku słonecznym (odpowiednim dla leszczyny), w półcieniu i cieniu bedą zielenieć.

xwing
22-06-2010, 09:43
Co do nawozu - dziękuję za poradę, rozumiem że nawozy dla roślin liściastych/zielonych będą OK (może jakaś sugestia konkretnego nawozu) ?

Co do stanowiska to przedmiotowa leszczyna faktycznie rośnie po wschodniej stronie ogrodu i od ok godz. 15 jest już w cieniu. W związku z tym ... niestety zzielenieje do reszty ? :(

pati25
22-06-2010, 15:27
U nas ten sam problem a leszczyna rosnie w słoncu ..Ale widze ze owoców będzie duzo :)Tylko czemu ma zielone liście?Na czubkach sa purpurowe..

Amelia 2
22-06-2010, 15:32
Leszczyna z powyginanymi gałązkami i jakby pogniecionymi listkami to zapewne Red Majestic. Będzie zdecydowanie mniejsza od tradycyjnej Purpurei i rzeczywiście ma bordowe młode a zieleniejące starsze liście -taka jej uroda mimo nazwy;)